Gemeente houdt uitverkoop Plezier en educatie zijn pijlers van Boerenlanddag Vragen over lood in drinkwater DICHTERS Meeste te verkopen woningen in de Westhoek Recreatieschap Veerse Meer Zomers evenement op zaterdag 28 juni in Noordgouwe KERKBERICHTEN STREEKNIEUWS cO DINSDAG 27 ME11997 NR 26185 5 ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland gaat uitverkoop van gemeentelijke bezittingen hou den. Vier gemeentehuizen, 21 woningen en 42 gara geboxen gaan in de aanbieding. Bij de verkoop wordt onder scheid gemaakt tussen pas sieve en actieve verkoop. Bij de passieve verkoop biedt de gemeente door haar verhuur de woningen aan de huurder te koop aan. Als de huurder niet op het aanbod ingaat heeft dat verder geen gevol gen voor de huurovereen komst. De huurder kan ge woon blijven huren. Het merendeel van de te verko pen woningen komt uit de nalatenschap van de voorma lige gemeente Westerschou- wen. Voor de gemeentehuizen geldt een actieve verkoop. Daarbij is wel de aanwezig heid van voorzieningen ten dienste van het gemeentear chief een beperkende factor. Dat geldt in het geval van de voormalige gemeentehuizen in Bruinisse, Nieuwerkerk en Haamstede. In het geval van het voormalige gemeen tehuis in Haamstede wordt in geval van verkoop ook een oplossing gezocht voor de kostbare gegraveerde ramen in de raadzaal. Verder zoekt de gemeente Schouwen-Duiveland kopers voor een gemeentelijke op slagruimte in Bruinisse, ber gingen van de voormalige dienst gemeentewerken Brouwershaven in Dreischor en Noordgouwe, een schuur in Scharendijke en vijf pak huizen aan de Meelstraat in Zierikzee. Ook het gebouw waar (nu nog)' OBS De Schelphoek in Serooskerke in is gevestigd wordt ter ver koop aangeboden evenals het VW-kantoor aan de Markt in Brouwershaven. Niet in aanmerking voor ver koop komen dorpshuizen, (Groene) kruisgebouwen. peuterspeelzalen, zwemba den, jeugdsozen, gymzalen, musea en - het gebouw van OBS De Schelphoek uitge zonderd - schoolgebouwen. Ook monumenten als Noord en Zuidhavenpoort gaan niet in de aanbieding. Het enige woonhuis op de lijst van niet te verkopen gemeentelijke eigendommen is het pand Noordhavenpoort 2, de wo ning van burgemeester As- selbergs. Privatisering Mocht in de toekomst beslo ten worden tot privatisering van sportvoorzieningen dan wil de gemeente het clubhuis van tennis/scouting en het kleedgebouw op het tweede sportveld in Bruinisse, de sportcomplexen in Brou wershaven, Dreischor en Zonnemaire, de accommoda tie van WIK in Kerkwerve, die van ZSC in Scharendijke en clubgebouwen aan de Lao- ne in Renesse, de Leliëndale- weg in Burgh-Haamstede en het kleedgebouw in Seroos kerke. Ook de kleedkamers aan de Banninklaan in.Zie- Te koop: het gemeentehuis van de voormalige gemeente tester schouwen in Haamstede. rikzee en het tennisgebouw daar zouden dan verkocht worden evenals sportpark Den Hogen Blok. Bij privatisering zou ook het MFC, Brogum, Mondragon - alle in Zierikzee - en het kan toor van de havenmeester in Bru, de gebouwen bij de jachthaven in Brouw en ha venkantoor plus douche- en toiletgebouw aan 't Luitje op de verkooplijst komen. Voor wat betreft brandweergara ges en gemeentewerkplaat sen stelt de gemeente dat de ze afhankelijk van nadere besluitvorming nog niet in aanmerking komen voor ver koop. De lijst van te verkopen ge meentelijke eigendommen komt aan de orde tijdens de (Archieffoto) vergadering donderdag 5 ju ni van de commissie grond gebiedszaken. openbare wer ken e.n, milieu. De vergaderi.bg wordt gehouden in het stadhuis in Brouwers haven eh begint om 19.30 uur. LENTEWANDELING OOSTKAPELLE - Stich ting Educatief Toerisme Zeeland Oranjezon houdt binnenkort vijf lentewandelingen in het Waterwingebied Oranje zon tussen Vrouwenpol der en Oostkapelle. De eerste wandeling is zaterdag 31 mei vanaf 14.00 uur. De andere wandelingen zijn dins dag 3,10,17 en 24 juni om 19.15 uur. De deelnemers vertrekken vanaf het parkeerterrein aan de Koningin Emmaweg in Vrouwenpolder. Zij kun nen kaarten kopen bij de WV in Domburg en Oostkapelle en bij Oran jezon, telefoon 0118- 581507. MOBILITEIT MIDDELBURG - Emancipa tiebureau Zeeland houdt in samenwerking met Ruimte - Adviesbureau Wijnker een cursus Mens, Milieu, Mobili teit in Middelburg. De cursus is bestemd voor ie dereen, die ideeën heeft over mobiliteit of zich daarin wil verdiepen. De cursisten wor den aangezet criteria te ont wikkelen voor een milieu vriendelijk mobiliteitsplan vanuit eigen activiteiten be zien. Daarnaast stelt de cur sus de deelnemers in staat al ternatieve plannen te ontwikkelen voor bijvoor beeld een autoluwe omge ving, veilige schoolroutes of knelpunten in het openbaar vervoer. De cursus is vooral gericht op onder meer-vrijwillig kader van vrouwenorganisaties, ouderenbonden', natuur- en milieugroeperingen, Actieve, buurt- en wijkbewoners en schoolbesturen. Ze start don derdag 29 mei en bevat vier dagdelen. Voor informatie en opgave kunnen belang stellenden zich wenden tot het Emancipatiebureau Zee land (telefoon: 0118-633814). MIDDELBURG - Het Recre atieschap Veerse Meer is vanaf zondag 1 juni geves tigd in het Toeristisch Huis Zeeland aan de Nieuwe Burg 42 in Middelburg. Voor alles wat te maken heeft met het Recreatieschap Veerse Meer kunnen bezoe kers en bellers voortaan op de nieuwe locatie terecht. Bijvoorbeeld met vragen over recreatiemogelijkhe den, het zomer- en winterpeil en de parkeer- en liggeldre geling bij het Veerse Meer. Ook de aanvraag van ver gunningen en het melden van evenementen verloopt via het schap. De postcode is 4331 AH en het telefoonnummer is: 0118 - 659964. NOORDGOUWE - Zien én proeven waar brood van wordt gemaakt, luisteren naar allerlei genres mu ziek en ondertussen een blik werpen op verftechnie ken uit vroegere tijden. Op de Boerenlanddag in Noordgouwe gaan gezelligheid en educatie hand-in- hand. Zaterdag 28 juni vindt voor de derde keer dit zomerse evenement plaats. Nog steeds is het, van oor sprong sterk op de landbouw gerichte Noordgouwe, een typisch landbouwersdorp te noemen. Een deel van de meekrapstoof Willem III, neergezet in 1863, staat nog overeind en de Brouwe rijstraat verwijst naar de daar ooit gevestigde brouwe rij. Zo'n dertig boerderijen bepalen het gezicht van de omliggende polders en het kan in de omgeving van Noordgouwe nog steeds ge beuren dat voorbijgangers even moeten wachten tot een kudde schapen of koeien is gepasseerd. Landbouw- en veeteelttradities blijven in en rondom het dorp toonaan gevend en dat is dok precies de rederi dat de organiseren de stichting deze Boeren landdag op poten heeft gezet. Het kleine ringdorp Noord gouwe pakt met de Boeren landdag groots uit. Vanaf 10.00 uur 's morgens tot diep in de nacht vinden er in en om de kern vele activiteiten plaats. Gezelligheid en het educatieve element staan daarbij voorop. ,,We willen meer laten zien over het boe- renproduct en boerenbedrij ven. Zodat mensen kunnen zien waar dingen vandaan komen," licht organiserend lid Vera de Jong toe. Zo zal een molenaar meer over graanhalmen vertellen, ter-' wijl de bezoeker een tentje verder een versgebakken pannenkoek bestellen kan. Bovendien betekent het or ganiseren van een dergelijke dag dat de inwoners geza menlijk in de weer gaan, wat de onderlinge band én de leefbaarheid van het dorp ten goede komt. „Plaatselij ke muzikanten en andere mensen die creatief bezig zijn, krijgen zo een opening om bijvoorbeeld op te treden of hun schilderijen te expose ren. En ook verenigingen la ten zelfgemaakte dingen zien. Maar de opzet is abso luut niet commercieel," be nadrukt De Jong. Demonstratie Het grootste spektakel van dit jaar is een demonstratie van oude landbouwvoertui- Op de Boerenlanddag komen er heel wat oude tradities aan de bezoeker voorbij. Zoals vorig jaar deze twee in klederdracht gestoken dames. (Foto: Marijke Folkertsma) gen en -motoren. Er worden zo'n dertig verschillende exemplaren verwacht. Klei ner in omvang maar min stens zo interessant zijn acti viteiten als het scheren van schapen, wolscheren, het bakken van bolussen en het melken van een koe. Ook het 'traditionele verven met mee krap wordt gedemonstreerd. Daarnaast kunnen belang stellenden zelfgemaakte ad vocaat proeven of zich wagen aan een vers gerookte.paling. Qua entertainment hoeven de bezoekers van de Boeren landdag zich evenmin te ver velen. De hele dag door zijn er muzikale optredens van groepen afkomstig van Schouwen-Duiveland. Zeeuwse Rei uit Noordgou we brengt Nederlandse volksmuziek ten gehore, ge huld in originele kleder dracht. Er staat een vleugel opgesteld, waarop niet al leen klassiekers maar ook Boogie-Woogie gespeeld gaan worden. Ruigere klan ken worden ten gehore ge bracht door As de Brand weer en Zeeuws Meisje. Volksdansgroep Nehalennia danst Nederlandse volkdan- sen en er is een demonstratie country dans. Een ringsteek vereniging van Walcheren houdt gedurende de hele dag een ringsteektoernooï op ecHte knollen. Bezoekersaantal De Stichting Boerenlanddag bestaat uit zeven leden, maar - zo geeft De Jong aan - alle bewoners van Noordgouwe en omgeving helpen aan het spektakel mee. De voorgaan de jaren niet zonder succes. De eerste Boerenlanddag ging gepaard met stralend weer. Zo'n zevenduizend mensen bezochtten toen het dorp. Vorig jaar waren de weersgoden minder goed ge zind, maar het bezoekersaan tal vertoonde een stijgende lijn. Achtduizend mensen wisten Noordgouwe te vin den. MIDDELBURG - De Statenfractie van GroenLinks wil duidelijkheid over de drinkwaterkwaliteit in Zeeland en op Goeree-Overflakkee. Ook wil de frac tie een intensivering van de voorlichting op dit ge bied. Zo blijkt uit een brief van GroenLinks aan het college van gs. Directe aanleiding voor de vragen van de fractie is het recente advies van de Ge zondheidsraad aan de minis ters van VROM en VWS. De raad doet de aanbeveling de norm voor lood in het drinkwater te verlagen van 50 naar 10 ml per liter. Koren op de molen van GroenLinks Zeeland, die eerder al ver schillende keren heeft gewe zen op de gevaren voor de kwaliteit van het drinkwa ter. „Alles moet in het werk worden gesteld om deze kwa liteit te handhaven en te ver beterenaldus de brief. Door de Gezondheidsraad wordt, zo meldt de fractie, gewezen op de directe relatie tussen de kwaliteit van het water en de gezondheid van kinderen. De fractie vindt dat er wat betreft het lood direct actie moet worden opgestart en dat er extra financiële mid delen moeten worden inge zet. «i Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Capelle aan den IJssel (West): J. Westland te Putten; te Krimpen aan den IJssel (b.w.): P. Molenaar te Scherpenzeel (Gld.). Aangenpihêii, "naar. Aalst (Gld.): J~. Ju. .Schreuders 'te Hagestëin; naar Woerden: T. H. van der Hoeven te Schip luiden. Bedankt voor Maassluis (wijkgemeente Grote Kerk): A. W. van der Plas te Wad- dinxveen. Gereformeerde Kerken Beroepen te Koken: A. P. Da- velaar, kandidaat te Amster dam, die dit beroep heeft aangenomen; te Oldekerk (Gr.): drs. M. L. Eigenhuis te Veenendaal. Aangenomen naar Emmen: drs. J. F. Fischer te laar (Did.); naar Giesenburg: drs. E. H. Egberts te Den Ham (Ov.). Christelijke Gereformeerde, kerken Bedankt voor Enschede-Oost D. Quant te 's-Gravenhage- Rijswijk. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Middelburg- Zuid: C. J. Meeuwse te Vlaardingen; te Krimpen aan den IJssel: A. Bac te Bo degraven; te Urk en te Em- meloord: G. J. van Aalst te Ridderkerk. Aangenomen naar Nunspeet: C. M. Meeuse te Vlaardingen, die bedankte voor Boskoop en voor Middelburg-Zuid. Bedankt voor Hoogvliet in combinatie met Spijkenisse: W. Visscher te Amersfoort; voor Scheveningen en voor Terneuzën: A. B. van der Hei den te Utrecht; vóór Nieu werkerk (Zld.): C. Hógchem te Borssele; voor Leerdam: G. Mouw te De Valk-Weker- om; voor Goudswaard: J. Ka reis te Oudemirdum; voor Zoetermeer: P. Mulder te Ca pelle aan den IJssel-Middel- watering; voor Barneveld: J. Spaans te Norwich (Canada). Gereformeerde Gemeenten in Nederland Bedankt voor Ederveen en voor Rhenen: J. Roos te Op- heusden. Oud Gereformeerde Gemeenten in Nederland Bedankt voor Leersum: A. van der Meer te Wekerom. Ds. C. Hogchem bedankt voor beroep NIEUWERKERK - Ds. C. Hogchem te Borssele heeft bedankt voor het beroep dat door de Gereformeerde Ge meente te Nieuwerkerk (Zld.) op hem was uitge bracht. Ds. Hogchem werd geboren op 17 november 1956 en is sinds 1991 predikant te Borssele. Gereformeerde Gemeente OOSTERLAND - Donderdag 29 mei, 19.30 uur ds. C. Hogchem. ZIERIKZEE Willibrordusschool De officiële opening van twee aangebouwde noodlo- kalen van de Willibrordus school wordt woensdag 28 mei verricht door enkele kin deren. De school is door deze aanbouw één geheel gewor den. De opening staat om 11.00 uur gepland. Mini-instuif CJV Het CJV houdt woensdag 28 mei een mini-instuif voor kinderen van vier tot en met zes jaar. Zij worden bezigge houden met spelletjes, knut selen en verschillende ande re activiteiten. De instuif in De Driehoek begint om 14.00 en duurt tot 16.00 uur. Reactieve dienst In de Gasthuiskerk in Zierik zee vindt zondag 1 juni een reactieve kerkdienst plaats rond het thema 'Eerst zien...dan geloven?'. Zowel tijdens als na afloop van de dienst bestaat de mogelijk heid op dit thema en op de toespraak te reageren. Schriftelijk en mondeling. Evangelist bij deze avond is Dick Vos. Het koor en combo Nova Musica uit Kapelle zorgt, onder leiding van Stof- felien den Dekker, voor de muzikale ondersteuning van de dienst. Aanvang 18.30 Vaartocht Op initiatief van Rederij Gebhard wordt woensdag 4 juni een vaartocht voor oude ren naar Veere gehouden Daar wordt een wandeling gemaakt. Belangstellenden kunnen zich vanaf 9.30 uur inschepen aan 't Luitje bij de Nieuwe Haven. Tijdens de tocht wordt een lunch geser veerd. De senioren worden om ongeveer 16.00 uur in Zie rikzee terugverwacht. FNV-spreekuur De FNV houdt woensdag 4 juni een gratis spreekuur in het MFC aan de De Huybert- straat in Zierikzee. Belang stellenden kunnen hier te recht voor problemen op sociaal gebied. Het spreek uur is van 10.00 tot 11.30 uur. Bijziekte of geen vervoer komt de vakbond aan huis. Voor nadere inlichtingen: te lefoon 414263. BURGH-HAAMSTEDE Geslaagd P. Stigter uit Burgh-Haam- stede heeft onlangs zijn op leiding Sport, Economie en Communicatie (Speco) aan de Hogeschool Katholieke Leergangen in Tilburg met succes afgesloten. Anjercollecte Collectanten van de zangver eniging Nu met Hope uit Burgh-Haamstede lopen sa men met muziekvereniging Witte van Haemstede op maandagavond 9 juni door de straten van Haamstede met als doel geld in te zame len voor het Anjerfonds. Collecte De collecte ten bate van het Nederlands Astma Fonds heeft in Burgh-Haamstede 2146,70 gulden opgebracht. SCHARENDIJKE Rommelmarkt De Samen op Weg Kerk van Scharendijke houdt vrijdag 30 mei van 16.00 tot 22.00 uur een bazaar/rommelmarkt op het Bethlehemplein. -Er zijn onder meer eigengemaakte spulletjes, boeken, stekjes en verschillende artikelen ver krijgbaar. Op het terras kun nen belangstellenden zich te goed doen aan hapjes, koffie, bier of limonade. Er is live muziek en omstreeks 19.30 uur geeft de dansschool van Onno Kramer een demon stratie streetdancing. De 'op brengst van deze dag is be stemd voor vervanging van de kachel in de kerk. BROUWERSHAVEN Wandeltocht De wandelsoprtcommissie houdt zaterdag 31 mei vo,or de 42e keer de traditionele wandeltocht door de polder wegen rondom Brouwersha ven. De te lopen afstanden zijn 5, 10 en 15 kilometer.. In schrijven kan tussen 12.0Q.en 12.45 uur in de kantine y^n ASV aan de Noorddijk. Öm 13.00 uur is het vertrek. NBvP De laatste maandelijkse, bij eenkomst van de afdeling Brouwershaven van de Ne derlandse Bond van Platte landsvrouwen (NBvP) is ge houden op woensdag 21 inêi. Mevrouw T. Lepoeter - Bö$s uit Kapelle-Biezelingen 'vér- zorgde de avond die als tHe- ma mossels en oesters had. Het ontstaan, de groei eh de handel van deze schelpdieren kwam uitgebreid aan bod en hoewel het om een typisch Zeeuws handelsproduct gaat, was het verhaal toch erg verrassend. De Brouwse dames houden hun activiteiten nog niet voor gezien. Vrijdag 13 juni staat er een uitstapje op het programma naar pottenbak kerij Prosman in Sint Phi- lipsland. Vertrokken wordt om 13.00 uur vanaf de Markt. Voorts zullen de leden van de NBvP met een eigen kraaiin aanwezig zijn tijdens, de Brouwse Dag op zaterdag 12 juli. Leden worden verzócht weer allerlei lekkers te ma ken voor de verkoop. DREISCHOR Donateursdag De jaarlijkse donateursdag van de Stichting Vrienden van het Streek- en Land bouwmuseum Schouwen- Duiveland wordt zaterdag. 7 juni gehouden. De donateurs brengen om 16.00 uur een be zoek aan de expositie 'Drei schor, een beeld van het dorp' in museum Goemans- zorg. Hier zijn foto's te zien van locaties in het dorp. uit vroeger tijden en dezelfde lo catie in de huidige tijd.. De donateurs maken vervolgens een rondgang door het dorp om met eigen ogen te bekij ken wat er zoal veranderd is. Deze zomer is Dreischor Bloemendorp BRUINISSE Uitstapje Het jaarlijkse uitstapje van de bejaardensoos van me vrouw IJzelenberg-Olree in Bruinisse leidde naar Ber- kel-Enschot, waar een be zoek werd gebracht aan de Steenhoeve. Aan de hand van een film werd deskundi ge uitleg gegeven over de wijze waarop sieraden wor den vervaardigd. Ook was te zien hoe de stenen in Neder land arriveren. „Prachtig en bezienswaardig", aldus me vrouw IJzelenberg. Vervol gens werd de omgeving van de Loonse en Drunense dui nen verkend, waarna om streeks 17.30 uur in Made werd aangeschoven voor èen heerlijk diner. Tijdens de terugtocht ont stond helaas enige vertra ging doordat een van de gas te met spoed in een ziekenhuis te Oosterhout moest worden opgenomen. LU LU CkL I— Voorde jeugd Zet de bloemetjes maar buiten, door levensvreugd fijn overmand. Nooit met afgunst voor kornuiten, dit loopt zo gauw dan uit de hand Zeg de waarheid met wat bloemen, geniet daarbij van 's levensloop. Wees voorzichtig met te roemen, waarheid is zo schaars te koop! Komen dan de grote zorgen, pareer die met een vaste hand. Laat liefde in je zelf geborgen, jeugd is dan voorgoed verpand P. C. Noordhoek, Zierikzee Deze rubriek verschijnt wekelijks In de dinsdag-uitgaven van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus 1 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfspre kend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht. u 1 t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5