Genealogie is verslavend GOED KOOR li' Vijfhonderd forellen in Kerkwerve uitgezet Zakkenroller maakt bijna 2 mille buit Info waterverversing in het Grevelingenmeer 599 Meer geld voor asbest Letsel na duikongeval Nieuwe portofoons voor Strand Reddingsbrigade Kleine Prins in kerkdienst AGENDA RUNDERGEHAKT MAANDAG 26 MEI 1997 NR 26184 Uitkomsten discussie gepresenteerd BRUINISSE - Veel gebruikers van het Grevelingen meer willen meer doorstroming ten behoeve van de waterverversing. In Conferentie- Trainingscen trum Grevelingen Garden in Bruinisse houdt Rijks waterstaat Zeeland woensdag 28 mei een informa tieavond over dit veel gebruikte meer. Driehonderdvijftig stamboomonderzoekers bewonderen Zierikzee In februari vonden een aan tal discussie-avonden plaats met gebruikers en belang hebbenden. De resultaten van deze discussies worden tijdens de bijeenkomst in Bruinisse gepresenteerd. Het bleek toen dat men over het algemeen het Grevelin genmeer zeer weet te waar deren. Als meest opvallende pluspunten kwamen de hel derheid van het water, de rust en de biologische rijk dom uit de bus. Tegelijker tijd maakt men zich zorgen over het behoud van deze kenmerken in het gebied. Veel gebruikers vragen dan ook om een betere doorstro ming om het water in het Grevelingenmeer te verver sen. Verschillende groepen hebben ook de wens geuit het zoutgehalte iets te verlagen en het peil meer te laten fluc tueren. Anderen zien het vas- Een groep van twaalf dui kers van een duikclub uit Limburg was aan het duiken in de Oosterschelde. Twee van deze duikers, waaronder de onfortuinlijke man uit Velden, dreven door de ster ke stroming van de groep af. 45 meter Zij kwamen op een diepte van ongeveer 45 meter te recht in plaats van de bedoel de diepte van vijftien meter. Eén van deze twee duikers te peil juist als een groot voordeel. Mede hierdoor is het meer een veilig duikge- bied. Waterbeheersplan Rijkswaterstaat is verant woordelijk voor het water beheer. Op basis van de wen sen en ideeën die door de belanghebbenden naar voren zijn gebracht, wil de organi satie in de loop van 1997 een nieuw waterbeheersplan op stellen. Uiteraard moeten daarbij wel keuzes worden gemaakt, waarmee niet ie dereen tevreden kan worden gesteld. Deskundigen van Rijkswaterstaat hebben zich over bestaande en andere on derwerpen gebogen en geven tijdens de bijeenkomst een reactie op de aangedragen wensen. De bijeenkomst in Bruinisse begint om 20.00 uur. kreeg als gevolg hiervan ademhalingsproblemen en er moest een noodopstijging worden gemaakt. De toe zichthouders aan de kant haalden de duiker uit het wa ter, waarna hij door de am bulance werd opgepikt. Zijn buddy, die niet gewond raak te, werd ter observatie even eens in het ziekenhuis opge nomen. Een woordvoerder van de po litie liet gisteren weten dat het longletsel van de Velde- naar meevalt. Zondag kon de man weer naar huis. J. Bootsma uit Scharendijke is één van de Schouwse leden van de vereniging. Ondanks zijn bekendheid met de om geving hier was hij zaterdag toch present. Sinds 1979 is hij lid van de club genealogen, maar zijn interesse voor zijn familiegeschiedenis stamt al uit de jaren vijftig. Hij kwam in die tijd in aanra king met een boekje over Bootsma dat hem erg aan- De regenboogforellen zijn af komstig van Forellenkweke- rij Keijzersberg uit het Lim burgse Blitterswijck. Dat betekende voor de vissen - die gezamenlijk zo'n hon derdvijftig kilo wegen - een lange rit in een met zuurstof gevoerde bak gevuld met tweeduizend liter water. Voor de eigenaar van de kwe kerij, A. Wijnhoven, overi gens een weinig spectaculai re job. Bijna dagelijks rijdt hij met ladingen forel door het land. ,,Hoe dat in zijn werk gaat? Zuurstof, snel doorrijden en onderweg een keer tanken," luidt zijn nuchtere commentaar. Voor aankomst van de vrachtwa gen met de bak forellen was het nog even haasten gebla zen rondom de toekomstige visstek in Kerkwerve. De pompinstallatie die de hecta- sprak en in de verte bleken er zelfs familiebanden met deze Friese tak te bestaan. ,,Dat is het leuke ervan. Je denkt dat je er niks mee te maken hebt en dan blijkt dat uiteindelijk wel zo te zijn. Het is bij mij geen roeping, maar ik vind het wel heel in teressant," licht hij zijn lief hebberij toe. Daarbij heeft Bootsma het niet zozeer over de achter- re-grote visvijver met een promotievijver en een forel- lenreservoir verbindt, was buiten werking. Met man en macht werd aan de installa tie gesleuteld, zodat de vis sen - die rond 21.30 uur in Kerkwerve arriveerden - meteen in hun nieuwe zuur stofrijke verblijf konden worden ondergebracht. V akantiegangers Zo'n driehonderd vissen wer den, onder toeziend oog van een aantal op de camping van Van Langeraad verblijvende vakantiegangers, door mid del van een schepnet direct vrijgelaten in de visvijver. De resterende tweehonderd exemplaren belandden in het reservoir. Het plan van de fa milie Van Langeraad is om haalde namen en data, maar juist over de zaken om deze feitjes heen. ,,Die gegevens zijn alleen een raamwerk. Juist het aankleden van een stamboom is leuk en tegelij kertijd ook het moeilijkst," geeft hij aan. De inwoner van Scharendij ke houdt het vrij rustig met zijn hobby, maar doet het wel met veel plezier. ,,Je kunt er heel fanatiek mee be zig zijn. Je hoort ook vaak dat genealogie verslavend is. Want als je iets hebt gevon den, dan roept dat gelijk weer andere vragen op." De landelijk voorzitter van de vereniging, R. Dix, kan dat beamen. „Ben je er eenmaal mee bezig, dan laat het je niet meer los. Een aantal van de leden is dan ook zeer be- voor elke bezoeker, die een dagje doorbrengt aan de wa terkant, een aantal forellen extra in de visvijver uit te zetten. Deze vissen worden al naar gelang de behoefte uit het reservoir geschept. Of dit plan bij de inwoners van Schouwen-Duiveland en bij toeristen aanslaat, moet nog even worden afgewacht. Maar onder de aanwezige kampeerders was het en thousiasme in ieder geval groot. ,,Ik doe graag aan zee vissen, daarvoor kom ik naar Zeeland toe. Vorig jaar hoorden we van dit plan en dat trok ons bijzonder aan," vertelt de uit Doetinchem af komstige toerist Dirk Tuen- ter. Met een visvijver naast zijn caravan heeft hij het in ieder geval prima naar zijn zin. „Vissen is ontspannend en rustgevend. En je hebt hier een lekker rustige fami liecamping. Dat is alles wat ik nodig heb." Drie forellen overleefden de reis naar het Zeeuwse water niet. Volgens leverancier Wijnhoven geen gebruikelijk sterfpercentage. ,,Ik denk dat ze met het sorteren te lang hebben drooggelegen." vlogen. Maar zoveel mensen als er lid zijn, zoveel types heb je ook in de mate van be trokkenheid." Met driehon derdvijftig aanwezigen be haalde de vereniging een topdeelname op deze voor de vierenveertigste keer gehou den Genealogische Dag. Uit heel het land waren belang stellenden toegestroomd om in de ochtenduren in te stap pen op de salonboot Catama ran Castle, die afgemeerd lag aan het Luitje. Twee gast sprekers waren uitgenodigd om de aanwezigen te onder houden. Prof. dr. P. Hende- rikx sprak over het ontstaan en de vroegste ontwikkeling van de stad Zierikzee. Dr. C. Mandemakers hield een le zing over de projecten Alge mene Klapper Overlijdens akten Nederland en De tien portofoons die mo menteel in gebruik zijn, zijn al in 1996 door de Hoofd Di rectie Telecommunicatie en Post (HDTP) - de voormalige Radio Controle Dienst - afge keurd. Aanleiding daartoe waren technische gebreken en een aantal geprogrammeerde niet toegestane kanalen. Door de verouderde techniek zou reparatie en aanpassing zoveel kosten dat de voor keur uitgaat naar het aan schaffen van nieuwe toestel len. Afschrijvingstermijn De bestaande portofoons zouden, overeenkomstig de BURGH - In de Hervormde Kerk van Burgh vinden zon dag 1, 8 en 15 juni speciale kerkdiensten plaats, waarin het boekje De Kleine Prins van Antoine de Saint Exupé- ry centraal staat. Deels hebben deze kerkdien sten een experimenteel ka rakter. Ze vormen de opmaat naar de zomeractiviteiten van dit jaar, die als thema hebben "met andere ogen - worden als een kind". De ge dachte achter het gebruik van het bekende boekje De kleine Prins is dat het ver haal als een spiegelverhaal bij het evangelie kan worden gelezen. Het handelt over een prins die op aarde komt om de mensen te leren weer te wor den als een kind. Die grote mensen een spiegel voor houdt als het gaat om macht, rijkdom en ijdelheid en die het heeft over een liefde zo groot dat je ervoor zou willen sterven. De boodschap van het boekje spreekt kennelijk veel men sen aan, want dit sprookje voor volwassenen is het meest vertaalde Franse boek. De kerkdiensten be ginnen om 10.00 uur. Historische Steekproef Ne derland. Aansluitend werd een rondvaart over de Oos terschelde gemaakt. De dag eindigde met een stadswandeling en een sa menkomst in het stadhuis, alwaar loco-burgemeester G. van de Velde - de Wilde de grote groep mensen verwel komde. „Normaal meldden zich ongeveer tweehonderd vijftig mensen aan. Nu moes ten we zelfs mensen teleur stellen. Terwijl we nog dachten: Zierikzee ligt mis schien te ver weg. Maar ik hoorde een meneer zeggen dat we met dit programma de sleur hebben doorbroken. Dat is denk ik het succes van deze dag," luidt het commen taar van C. Bierens. Als hoofdman van de afde ling Zeeland was Bierens nauw betrokken in de orga nisatie van dit uitstapje in de Schouwse regio. De landelij ke vereniging is opgebouwd uit 31 regionale afdelingen en elk jaar wordt de organi satie van dit treffen in han den gelegd van een andere af deling. Dit jaar was de beurt aan de Zeeuwen, waardoor het uitstapje nog een extra feestelijk tintje kreeg. De af deling Zeeland van de Neder landse Genealogische Ver eniging bestaat namelijk precies dertig jaar. De lande lijke koepel vierde vorig jaar zelfs al zijn vijftigjarig be staan. Identiteit Dat het stamboomonderzoek - ondanks deze respectabele leeftijd - nog steeds veel men sen bezighoudt, bleek wel uit de opkomst zaterdag. Van de Velde haalde zowel het speu ren naar de eigen identiteit als het plezier als kenmerken van deze hobby aan. „Gene alogie is een verrassings- tocht in de voltooid verleden tijd. Maar het is ook een on voltooid verleden tijd, want uw onderzoek gaat door. Daarom zal stamboomonder zoek altijd blijven boeien," sprak ze de gasten toe. meerjarenbegroting in 2000 worden vervangen. Gezien de snelle ontwikkelingen op elektronisch gebied is dit, al dus het college, een te lange termijn. B en w stellen voor de afschrijvingstermijn op zeven jaar vast te leggen. Ra dio Holland Marine levert tien nieuwe portofoons van het merk Motorola voor ruim 13.000 gulden. De jaarlijkse budgettaire lasten zijn 2950 gulden en moeten bij de post onvoorzien structureel wor den ondergebracht. De reddingsbrigade Wester- schouwen is een vrijwilli gersorganisatie. Kosten voor het door de brigade gebruik te materiaal worden door de gemeente opgebracht. Advertentie Maandag 26 mei Zierikzee Openbare fractievergade ring PvdA in vergaderkamer 78 van het gemeentehuis. 19.30 uur. Algemene ledenvergadering Postzegelvereniging Schou wen-Duiveland in het Scou- tinggebouw aan de Van Veenlaan 1. 20.00 uur. Dinsdag 27 mei Nieuwerkerk Verkoping vrouwenvereni ging Debora. Gebouw Salem, Molenstraat. 10.00- 12.00,14.00-17.00 en 18.30- 20.00 uur. Bruinisse Ledenvergadering VW Bruinisse in café-restaurant Storm. 20.00 uur. Woensdag 28 mei Kreamiddag SKW De Licht boei. MFC. 13.30-15.30 uur. CJV mini-instuif, 4 t/m 6 jaar. 14.00-16.00 uur. De Driehoek. Oriëntatieavond School van het Gouden Rozenkruis. St. Domusstraat 55. 20.00- 22.00 uur. Renesse Open huis nieuw gebouw peuterspeelzaal 't Opstapje. Mauritsweg 10. 19.00 tot 21.00 uur. Brouwershaven Algemene ledenvergadering afdeling Brouwershaven Ne derlandse Rode Kruis. Poor tershof. 20.00 uur. Bruinisse Informatieavond waterbe heer Grevelingen in Greve lingen Garden. 20.00. Donderdag 29 mei Zierikzee Afsluitende bingo van de ANBO afdeling Zierikzee in de Paternoster aan de Pater nosterstraat. 14.00 uur. Bruinisse Officiële seizoensopening van de Oudheidskamer en het Visserijmuseum aan de Oudestraat. 15.00 uur. Vrijdag 30 mei Scharendijke Rommelmarkt Samen op Weg kerk. Bethlehemplein. 16.00-22.00 uur. Zaterdag 31 mei Zierikzee Eilandelijke Muziekdag. In en voor de Beuze. 10.45- 17.00 uur. Dreischor Concert van het ZWN-man- nenkoor en de Ruiterstadsin- gers in de Nederlandse Her vormde kerk. 20.00 uur. Zondag 1 juni Zierikzee Reactieve kerkdienst in de Gasthuiskerk. 18.30 uur. Burgh Kerkdienst rondom De Klei ne Prins in de Hervormde Kerk. 10.00 uur. Maandag 2 juni Nieuwerkerk Symposium Zeeuwse Dag van de Landbouw. Ons Dorpshuis. 20.00 uur. Woensdag 4 juni Zierikzee Vaartocht senioren naar Veere. Vertrek 't Luitje, Nieuwe Haven. 9.30 uur. Gratis spreekuur FNV. MFC. 10.00-11.30 uur. Buitenrepetitie harmonieor kest Kunst Eer aan de Kaersemakerstraat 19.30 uur. Oriëntatieavond School van het Gouden Rozenkruis. St. Domusstraat 55. 20.00- 22.00 uur. Vrijdag 6 juni Zierikzee Bandjesbal volksdansver eniging Nehalennia. Drie hoek. 19.30 uur. Zaterdag 7 juni Zierikzee Veiling kunstwerken Zeeuwse kunstenaars. De Vierschaar. 15.00 uur. Alternative Night met Cele stial Season en Shinukara. Brogum. 22.00 uur. Westerschouwen Dansshow Demogyjada in Sport- en Recreatiecentrum Westerschouwen. 19.00 uur. Burgh-Haamstedc Demogyjada in Sport- en Re creatiecentrum Westerschou wen. 19.00 uur ZIERIKZEE - Een zakkenroller heeft een zeventig jarige inwoner van Zierikzee vrijdagmiddag 1900 gulden armer gemaakt in een horecagelegenheid in de Visstraat in Zierikzee. De man had de 1900 gulden, kort voor hij ze miste, nog in zijn handen gehad. De aan wezigen in het café konden hem en de politie niet helpen bij het ter plaatse oplossen van de zaak. De benadeelde deed aangifte bij de politie, die de zaak onderzoekt. Een 69-jarige inwoonster van Zierikzee werd vrijdag even eens van haar geld beroofd. Na een bezoek aan een win kel aan de Appelmarkt in haar woonplaats, tussen 16.00 en 16.10 uur, bleek haar portemonnee uit haar hand tas te zijn verdwenen. De tas was afgesloten. Ook zij deed aangifte van diefstal. Zo'n 300 forellen gingen het reservoir in. Peter van Langeraad haalt voor elke bezoeker die wil vissen een aantal extra vissen it de betonnen bak. (Foto: Marieke Mandemaker) IW 500 gram 1323 CHAUDFONTAINE KOOLZUURVRIJ lemon of orange fles 1.5 liter van,2o9 SPINAZIE kilo ELKE DAG GOED NIEUWS RJ B en w willen toezichthouder ZIERIKZEE - De gemeente wil structureel 25.000 gulden extra uittrekken voor het verwijderen van asbest. Dit bedrag is, volgens b en w, nodig om het toegenomen aanbod van particulieren te kunnen afvoeren. Daarnaast is het voor een ade quate aanpak van illegaal gestort asbest noodza kelijk snel en effectief te kunnen ruimen. In de begroting is rekening gehouden met de kosten voor het afvoeren van as best. Het hiertoe gereser veerde bedrag van 28.750 gulden is volgens het colle ge van b en w echter niet toereikend. Voorlopige ver wachting is dat er 43.000 gulden benodigd is. Dit geld moet onttrokken wor den aan de post onvoorzien. Het gesignaleerde tekort komt deels voort uit de toe name van aangifte van as best afkomstig van particu lieren. Zij mogen in bepaalde gevallen en onder bepaalde voorschriften hun asbest gratis afleveren. De mogelijkheid voor particu lieren om op legale wijze - eventueel tegen een geringe vergoeding - asbest te kun nen verwijderen, moet blij ven bestaan. Een verhoging van de afgiftedrempel zou de kans op illegale stortin gen vergroten, waaraan voor de gemeente nog hoge re kosten zijn verbonden. Tegelijkertijd is het nood zakelijk de controle te ver scherpen en ook hiervoor is een budget vereist. „De controle van de voorschrif ten laat op dit moment te wensen over," aldus het ad vies van het college. Ener zijds door de te hoge werk druk en anderzijds omdat controle op de hoeveelheid in de praktijk niet uitvoer baar is. Een asbesttoezicht- houder zou hierin verande ring moeten brengen. Deze kan preventief controleren en fungeert daarnaast als deskundig aanspreekpunt. Voor de beschermende voorzieningen die hiervoor worden aangeschaft, is 2500 gulden nodig. Verwijderen Tot slot moet ook de illega le asbestdumping worden aangepakt. B en w willen illegaal gestorte asbest, waarvan de dader nog niet bekend is, direct verwijde ren. Hieraan verwachten zij dit jaar 7500 gulden te besteden. Een bedrag dat op grond van de ervaringen in de komende jaren moet worden aangepast. De com missie GGZ/OWMIL buigt zich donderdag 5 juni over het asbestprobleem. SEROOSKERKE - Een 26-jarige duiker uit Limburg heeft na een noodopstijging bij de duikplaats aan de Hoosjesweg in Serooskerke longletsel opgelopen. De man werd per ambulance naar het ziekenhuis overgebracht. In het stadhuis van Zierikzee ontving de locoburgemeester de leden van de landelijke vereniging. De meesten keken hun ogen uit in en rondom het oude pand. (Foto: Marieke Mandemaker) ZIERIKZEE - De Nederlandse Genealogische Ver eniging, een landelijke club bestaande uit ruim 11.000 leden, vierde zaterdag haar jaarlijkse uit stapje in Zierikzee. De leden, die zich onbetaald be zighouden met familiegeschiedenis - beter bekend als stamboomonderzoek -, haalden een dag lang hun hart op in het historische stadje en op de Ooster schelde. 'Zuurstof, snel doorrijden en tanken' KERKWERVE - Na een rit van tweeëneenhalf uur voor elke bezoeker, die een mochten ze eindelijk uit hun bak. De vijfhonderd fo- terkant?°een0aStal'IforeUen rellen van de familie Van Langeraad uit Kerkwerve extra in de visvijver uit te werden vrijdagavond vanuit Limburg afgeleverd bij de nieuw gegraven visvijver aan de Weelweg. De vijver is vanaf zondag 1 juni voor het publiek geo pend. Bijna 14.000 gulden WESTERSCHOUWEN - De portofoons van de Strand Reddingsbrigade Westerschouwen zijn afge keurd en verouderd. Het college van b en w wil de tien in gebruik zijnde portofoons vervangen. Hier mee is een bedrag van 13.850 gulden gemoeid. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3