Superheffing in tact Helft Nederland vreest een te karig pensioentje Enorme vraag naar personeel bij MKB Wat en hoe van het Europees zuivelbeleid Fatale val van de brug Ruim 54.000 vacatures Landbouwberaad Middelburg Kleding in beslag WATERSTANDEN Ministers branden vingers (nog) niet aan echte zuivel discussie Onderzoek verzekeringsmaatschappij Aegon: Aantal plaatsen verdubbeld Opvang verslaafden in Rotterdam gaat lukken Klap voor rechts in Frankrijk Jeltsin toch naar Madrid voor NAVO-top 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DELFT (ANP) - De vraag naar arbeidskrachten in het midden- en kleinbedrijf (MKB) neemt enorm toe. Op dit moment zijn er 54.000 vacatures bij 32.000 midden-en kleinbedrijven. Ondernemers verwachten dat het aantal banen dit jaar met 80.000 zal toenemen. Sinds 1993 is de werkgele genheid in het MKB met 280.000 banen gegroeid. Als deze spectaculaire ont wikkelingen zo door gaan verwacht MKB-voorzitter N. Wijnolst problemen bij het aantrekken van gekwalifi ceerd personeel. De organisa tie gaat zijn beleid dan ook richten op het mobiliseren van de stille arbeidsreserve. Er moeten meer vrouwen, die vaak hoog opgeleid zijn, instromen. Winst Door het flexibeler omgaan met deeltijdarbeid en bij scholing moeten ouderen lan ger aan het arbeidsproces deelnemen. Langdurig werk lozen, waarvan een groot aantal arbeidsongeschikten, moeten in de normale" be drijven aan de slag. Het grote aantal vacatures ontstaat door de sterke eco nomische groei in de bedrijf stak. Uit de jongste Nipo-en- quête die MKB-Nederland periodiek laat verrichten, blijkt dat 89 procent van de bedrijven verwacht dit jaar winst te maken. Vier van de vijf ondernemers denkt dat het in Nederland economisch goed zal gaan. Het vertrou wen in de economie vertaalt zich nu ook in de investerin gen. Van de ondervraagde ondernemers verwacht 54 procent dit jaar te investe ren. De positieve ontwikkelingen in de bedrijfstak zijn mede te danken aan de lastenverlich ting van f 800 miljoen die vo rig jaar in werking trad. Uit de enquête blijkt dat 70 pro cent van de ondernemers ge bruik maakt van een van de maatregelen uit het zoge naamde MKB-pakket. ropese consument relatief veel geld kwijt is aan zijn pak of fles melk. De melkveehouders willen het quotum-systeem graag behouden, maar het markt- instrument staat onder druk. Als gevolg van de wereld handelsbesprekingen moet Europa namelijk de export subsidie op zuivelproducten de komende jaren verminde ren. Daarnaast moet Brussel meer buitenlandse melk, te gen goedkope wereldmarkt prijzen, toelaten op de bin nenlandse markt. Beide factoren ondermijnen het quoterings-systeem. Een andere complicatie is de toekomstige toetreding van sommige Midden- en Oost-Europese landen tot de Europese Unie. Daardoor stijgt in potentie de totale melkproductie van de EU. Dat betekent dat meer melk buiten de unie moet worden afgezet (dan kan alleen met subsidie, en dat mag in de toekomst nauwelijks meer) of andere landen quotum moeten inleveren. Ook is een praktisch probleem hoe de unie in de nieuwe lidstaten een quotering kan invoeren. Het systeem van quotering in de zuivel blijft in ieder ge val bestaan tot 2000. Wat er daarna moet gebeuren (af schaffen, behouden, veran deren) is onderwerp van ge sprek. Op de informele landbouwraad, die zondag begint, wil landbouwminis ter Van Aartsen, juist voor die discussie de aftrap geven. Het onderwerp staat voor morgen, dinsdag, op de agen da in Middelburg. Voor melk is de Europese markt sterk gereguleerd. De Europese ministers van Landbouw sturen gezamen lijk de prijs en de productie- hoeveelheid, en daarmee ook vraag en aanbod. Voor die marktordening hebben de bewindslieden in 1984 de zogeheten melkquota ingesteld. Dat zijn papieren rechten die een melkveehou der nodig heeft om te mogen melken. Aangezien de hoe veelheid quotum vastligt, is dus ook de melkproductie begrensd. Het totale Europese quo tum is 117,3 miljoen ton. De Nederlandse boeren hebben daarvan een aandeel van on geveer 11 miljoen ton. Bin nen een land kunnen melk veehouders onderling hun rechten verkopen of verhu ren leasen). Agrariërs die meer melken dan toegestaan, moeten een strafkorting be talen superheffing). Doordat de totale Europese melkproductie groter is dan de vraag, zelfs ondanks de quotering, bestaat er op de EU-markt een overschot. Die melkplas (circa 9 miljoen ton) zet Europa af op de we reldmarkt, maar Brussel moet daar wel een bedrag aan subsidie exportresti tutie) bijleggen. De melk prijs ligt binnen de unie na melijk, kunstmatig, veel hoger dan op de vrije wereld markt. Voordeel van de quotering is dat melkveehouders een stabiele, relatief hoge prijs krijgen voor hun product. Een bijkomend sociaal voor deel is dat daardoor ook vee houders in economisch on aantrekkelijke regio's, zoals de Alpen-weiden en delen van het Franse platteland, actief zijn. Daardoor blijven die gebieden bevolkt. Nadelen van de quotering zijn de hoge productiekosten in de zuivel (de aanschaf van quotum is een forse investe ring voor de boeren) en de ta melijke starre productie- structuur in de sector. Daarnaast is een pijnpunt dat Europa door de begren zing van het productievolu me amper kan profiteren van de groeiende vraag op de we reldmarkt, en daardoor nieu we afzetmogelijkheden. Ook de hoge kosten van de exportsubsidie zijn bron van zorg voor sommige politici (en belastingbetalers). Daar naast is een nadeel dat de Eu- WEERSELO (ANP) - De poli tie heeft in Weerselo ruim 1200 namaakkledingstukken in beslag genomen. De actie op de Weerselose an tiekmarkt afgelopen week einde was in samenwerking met onder meer de Stichting Namaakbestrijding. De nepmerkkleding van merken als Nike, Fila en Le vi vertegenwoordigt een waarde van 40.000 gulden. Tegen tien verdachten is pro cesverbaal opgemaakt voor merkenpiraterij en heling. In overleg met justitie worden alle kledingstukken vernie tigd. Tijden cn standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 27 mei 07.55 160 01.35 -163 20.05 138 13.55 -136 ROOMPOT BUITEN 27 mei 06.00 176 00.10 -163 18.35 146 12.30 -135 BRUINISSE 27 mei 08.30 164 01.30 -171 19.40 144 13.55 -144 WEMELDINGE 27 mei 07.55 185 01.35 -177 20.15 162 14.00 -151 Doodtij: 31 mei Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 MIDDELBURG (ANP) - Melkveehouders kunnen ook na morgen de toekomst op korte termijn zonder angst en beven tegemoet zien. Als de Europese land bouwministers, vanaf zondag bijeen voor de infor mele landbouwraad in Middelburg, dan voor het eerst de toekomst van het gemeenschappelijk zui velbeleid aan snijden, zal er geen bloed vloeien. nister Van Aartsen, die de in formele landbouwraad voor zit, in zijn discussienota over het gemeenschappelijk land bouwbeleid een scenario waarbij de melkprijs in de toekomst sterk daalt, als ge volg van nieuwe wereldhan delsafspraken en uitbreiding van de Europese Unie naar het Oosten. Het directe ge volg zou zijn dat de melkquo ta na 2000 langzaam maar ze ker bij het oud vuil te rechtkomen. De melkveehouders zagen hun stabiel, relatief gegaran deerd en niet onaardig inko men voor hun ogen verdam pen. Weliswaar opperde de minister nog een speciale in komenstoeslag, bij voor beeld voor het beheer van het landschap, om de ergste fi nanciële klappen op te van gen. Maar een van de meest profijtelijke agrarische sub sidieregelingen, en daarmee een onbetwist succesnum mer van het Europees land bouwbeleid, dreef onmis- Landbouiominister J. van Aartsen: ,,Tot 2005 geen ver anderingen. De melkquota en super heffing worden niet afge schaft. Althans, nog niet. Vo rig jaar februari zag het er somberder uit. Tot schrik van veel boeren schetste mi- kenbaar richting afgrond. Ruim een jaar later wordt de soep niet zo heet gegeten. ,,De wil om de zuivelquote ring inderdaad ter discussie te stellen is niet bepaald gro ter geworden", erkent een van de betrokkenen, met ge voel voor understatement. ,,Het huidige zuivelsysteem, met quota en een relatief ho ge melkprijs, pakt voor Ne derland nog niet zo slecht uit. Bij een hervorming van het systeem zal ons land er finan cieel waarschijnlijk altijd bij inschieten." Slap aftreksel De nieuwe discussie-nota van Van Aartsen, die de ba sis vormt voor de besprekin gen tijdens de informele raad, is dan ook een slap af treksel van de eerdere noti tie. De voor- en nadelen van de huidige zuivelquotering passeren de revu, waarna de minister concludeert dat tot 2005 alles bij het oude kan blijven. Echte hervormingen zijn weliswaar op de lange termijn waarschijnlijk on vermijdelijk, maar voorlo pig niet aan de orde. Die voorzichtigheid is deels het gevolg van de bijzondere positie die Nederland mo menteel bekleedt als EU- voorzitter, en is ook deels in gegeven door het besluit om het Verdrag van Amsterdam niet in gevaar te brengen door de lidstaten op andere fronten met lastige discus sies te confronteren. Maar anderzijds is de plotselinge gematigdheid een uitvloeisel van de grote economische be langen die voor de eigen landbouw op het spel staan. „Nederland neemt een flink risico door opeens hard te gaan roepen dat het zuivelbe leid anders moet", klinkt het onder landbouwdeskundi gen. Dat neemt niet weg dat de heersende mening in ambte lijk Den Haag nog steeds is dat de hoge melkprijs, en daarmee de zuivelquotering, op langere termijn moeilijk valt te handhaven vanwege de internationale handelsaf spraken, de toetreding van nieuwe EU-lidstaten, de ho ge kosten en de interne, Eu ropese drang om meer te pro fiteren van de groeiende wereldmarkt. Alleen hoe snel en hoe sterk het systeem in elkaar zal zakken, zijn nog vraagtekens. En wat ervoor in de plaats komt. Afschaffen Diverse landen hebben al enigszins aangegeven welk zuivelalternatief hun voor keur heeft. Groot-Brittan- nië, Zweden, Denemarken, Ierland en sinds kort ook Frankrijk neigen meer of minder sterk naar afschaffen of aanpassen van de quote ring. Duitsland en Oosten rijk willen de marktorde ning graag houden. De zuidelijke lidstaten zullen tijdens de informele raad zelfs met onmiddellijke in gang opnieuw extra quotum eisen. Waarnemers geven hen overigens geen schijn van kans. De verzamelde Europese landbouwministers zullen de discussie over de Nederland se zuivelnotitie naar ver wachting vooral aangrijpen om die eigen, oude standpun ten nog eens over het voet licht te brengen. „Minister Van Aartsen zal als voorzit ter de bijeenkomst waar schijnlijk afsluiten met de conclusie dat de collega's een goede, open uitwisseling van gedachten hebben gehad; waarna iedereen weer zijns weegs gaat", aldus een van de betrokkenen. „Dan heeft de landbouwraad zijn doel bereikt, maar het échte werk begint pas na de bijeenkomst in Zeeland." Zie ook 'wat en hoe' links op deze pagina. DEN HAAG (ANP) - Bijna de helft van de Neder landers vreest dat zijn pensioen te karig zal zijn om de huidige levensstandaard vol te kunnen hou den. Dat blijkt uit een onderzoek van het NIPO. Het onderzoek werd uitgevoerd in opdracht van verzekeringsmaatschappij Aegon. Is er straks nog geld voor de kapper? Bijna de helft van de Nederlanders vreest een te karig pensioen. (Foto: Marijke Folkertsma) Tweederde van de onder vraagden vindt de AOW te laag. Zes van de tien Neder landers hebben er boven dien weinig vertrouwen in dat de overheid in de toe komst in staat zal zijn die AOW op het huidige niveau te betalen. Uit het onderzoek blijkt ook dat driekwart van de Neder landers wil vasthouden aan het eindloonstelsel. Het ka binet denkt aan een stelsel waarin de pensioenen wor den berekend op basis van het gemiddeld verdiende loon, het zogeheten middel loonstelsel. Jongeren Het NIPO stelt wel vast dat vooral jongeren meer de nei ging hebben om zelf voor een aanvulling, op het pen sioen te willen doen. Een op de vijf Nederlanders spaart naast het bedrijfs- pensioen door middel van koopsompolissen of levens verzekeringen. De Nederlander wil weinig weten van een beperking van de aftrekbaarheid van de pensioenpremie. Een dergelijke maatregel krijgt slechts de steun van 16 procent van de onder vraagden. ROTTERDAM (ANP) - De opvang van veelal ver slaafde dak- en thuislozen in Rotterdam begint te lukken. Burgemeester Peper sloot Perron Nul omdat honder den junks daar dagelijks veel overlast veroorzaak ten. Van heinde en ver kwa men verslaafden om te ge bruiken of om te dealen, tot grote ergernis van treinrei zigers en taxichauffeurs. Na de ontmanteling trok ken veel verslaafden naar de naburige Pauluskerk van dominee Visser, maar de gemeente begon tegelijk 'aan allerlei soorten opvang voor diverse probleemge vallen. De eerste projecten riepen grote weerstand op in de wijken. Uiteindelijk zijn de meeste geplande projecten er toch gekomen. De opvangplaatsen kosten vanaf de verdubbeling 24,5 miljoen gulden, waarvan het Rijk 12 miljoen gulden vergoedt. De rest is voor re kening van de gemeente. Sinds de ontmanteling van de omstreden opvangplaats Perron Nul naast het Cen traal Station in december 1995, zijn in de Maasstad 225 plaatsen voor dagop vang gecreëerd en nog eens 82 plaatsen voor de nacht. Eind dit jaar wil de ge meente deze aantallen ver dubbelen. Dat blijkt uit de presentatie maandag op het stadhuis van het opvangbe leid van wethouder H. Me ijer. De aanvankelijke te genwerking van veel bewoners van wijken waar voorzieningen voor dak- en thuislozen moesten komen, is volgens hem verminderd. Het langdurige overleg met bewoners, deelgemeenten en maatschappelijke orga nisaties heeft volgens Me ijer geleid tot acceptatie van het nieuwe gemeente lijke beleid. LEEUWARDEN (ANP) - Een 70-jarige inwoner uit Dok- kum is dit weekeinde om het leven gekomen toen de brug waarover hij liep openging. De man maakte een val van zeven meter. De brugwach ter verklaarde tegenover de politie dat hij de voetganger niet had gezien. Het ongeval gebeurde op de brug over de Ee in Dokkum. De bejaarde man liep juist op het einde van de brug, toen die omhoog ging. Hij viel met zijn hoofd op een stoeprand en werd met zwaar hersenletsel naar een ziekenhuis in Groningen gebracht. Daar overleed hij zondag. PARIJS (ANP/AFP/DPA) - Frankrijk maakt zich op voor een spannende strijd, zondag, in de tweede ronde van de parlementsverkiezin gen. In de eerste voorlopige ronde heeft de rechtse regeringsco alitie van gaullisten (RPR) en liberalen (UDF) forse klappen opgelopen. Ze be haalde niet meer dan onge veer 37 procent van de stem men. De linkse partijen streefden de coalitie voorbij, met 42 procent van de stemmen. Van het linkse blok behaalde de Parti Socialiste (PS) van Lionel Jospin onverwacht ruim 23 procent, de commu nisten bijna 10 procent. Het extreem-rechtse Front Na tional (FN) van Jean-Marie Le Pen zette de opfriars door en behaalde 15 procent van de stemmen. Het ziet er naar uit dat de Fransen president Chirac de rekening hebben gepresen teerd van de blijvend hoge werkloosheid, hoge belastin gen en de corruptie-schanda len. Suske en Wiske 'VOLLE MAAN" door Willy Vandersteen Verwachting t/m vrijdag 30 mei WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 20% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht noord 4 Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 15 graden Windkracht noord 3 Vrijdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht n.oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 27 mei Zon op 05.31 .onder 21.42 Maan op 01.08, onder 10.50 Laatste kwartier: 29 mei (09.52) HET WEEROVERZICHT DE BILT - De temperatuur blijft de ko mende dagen wat aan de lage kant. Dat is geen wonder, want bijna voortdurend waait de wind uit de noordhoek en daar hoeven we geen warmte van te verwachten. Ondanks het feit dat het wat frisjes blijft, ziet het er verder niet slecht uit. De zon schijnt geregeld en het blijft overwe gend droog. Vanavond en vannacht kan het wat motregenen of regenen. Dat hangt samen met een frontale storing die ons land passeert. De wind draait van west naar noord en is matig, langs de kust af en toe krachtig. De minimumtemperatuur ligt rond 7 graden. Morgen overdag wordt het ongeveer 15 graden. De storing is dan gepasseerd zodat het overal weer droog wordt. De wind neemt af en de bewolking maakt weer plaats voor de zon. De komen de dagen koersen de storingen via Scandanavië naar het oosten van Europa. Mogelijk krijgen we in onze omgeving net te maken met het staartje van zo'n storing, maar een hogedrukgebied, dat zich deze week ophoudt in de buurt van Groot- Brittannië, heeft meer invloed op ons weer. MOSKOU (AFP/RTR) - Rus land zal aanwezig zijn bij de NAVO-top in Madrid op 8 en 9 juli. i De Russische president Jelt sin zei maandag dat zijn land daar opnieuw zijn bezorgd heid zal uiten over „het risi co van een destabilisering in Europa". Jeltsin reageerde daarmee voor het eerst op de Spaanse uitnodiging om aanwezig te zijn bij de top in Madrid Hij prees verder het akkoord over de toekomstige relaties tussen de NAVO en Rusland, dat hij dinsdag zal onderte kenen in Parijs. Maar hij waarschuwde dat een verdere NAVO-uitbrei- ding met voormalige Sovjet republieken de relaties tus sen Moskou en het bondgenootschap „volledig zal ondermijnen". ZIERIKZEESCHE Ra NIEUWSBODE Ssa Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 -453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur -Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni- sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7.65 De advertentieprijzen zijn exclusief 171/?%B T W. 1 V

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2