A-junioren pakken de Zeeuwse jeugdbeker Adrie Koster en Peter van Vossen in het voetbalboek Negen Zeeuwen van Oranje Samenspel van mens en paard Grutte- pikkers- toernooi Peter van Vossen niet naar de EK in Zweden PV Duiveland Jong Zeeland in Goes Vlissingen verliest via strafschoppen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Peter van Vossen (links) en Adrie Koster tonen trots het oranje gekleurde hoek Negen Zeeuwen van Oranje. Het levensverhaal van de Zierikzeese voetballers wordt uitgebreid beschreven. (Foto: Joop van Houdt). NIEUW EN SINT JOOSLAND - „Ach, Peter van Vossen heeft zich ook ontworsteld uit een gezin met zestien kinderen, dus een plaatsje in het Nederlands elftal hij de Europese kampioenschappen in Zweden moet geen probleem zijn", met die woorden presenteerde komiek Freek de Jonge het boek Negen Zeeuwen van Oranje. Op de Walcherse uitspanning De Bockenborgh te Nieuw en Sint Joosland waren de auteurs Matty Verkammen, Henri van der Steen en Chris van Nijnatten en de internationals Danny Blind, Adrie Koster, Jan Poortvliet en familie van de overige negen Zeeuwen van Oranje bijeen. Alleen de international Peter van Vossen was afwezig door dat de Zierikzeese spits zich plotseling voor bloedonder zoek moest -melden in het zie kenhuis. De ex-Zierikzeeënaar Adrie Koster kreeg als eerste uit handen van Freek de Jonge het oranje exemplaar waarin negen Zeeuwse voetbalinterna tionals beschreven worden die het allerhoogste in hun sport hebben bereikt: Het Neder lands elftal. Negende Zeeuw „Adrie, je zal maar door een Belgische amateur uit je voet balcarrière worden geschopt", zo overhandigde Freek de Jon ge op ludieke wijze het boek aan Koster. „Gelukkig ben je nu een succesvolle trainer bij Roda JC", sprak De Jonge la chend Een boek waarvan de auteurs op het allerlaatste mo ment nog een negende Zeeuw aan moesten toevoegen. De co ver van 'Acht Zeeuwen van Oranje' lag al klaar bij de drukker. Het was de Zierik- zeeënaar Peter van Vossen die de auteurs overwerk bezorgden want op vijfentwintig maart 1992 maakte Van Vossen plotse ling zijn debuut bij het Neder lands elftal tijdens de oefen wedstrijd tegen Joegoslavië in Amsterdam. De journalist Matty Verkam man werkend voor dagblad Trouw maar woonachtig in Goes heeft samen met zijn col lega's Henri van der Steen (Brabants Nieuwsblad) en Chris van Nijnatten (Sport In ternational) het boek geschre ven waar kracht vanuit straalt. Niet alleen worden de sportie ve prestaties van de Oranje klanten beschreven maar ook het persoonlijke leven van de sportman. Via interviews, re constructies, 1 archivarische speurtochten worden negen voetballers in honderd jaar tijd belicht en hun persoonlij ke geschiedenis beschreven. Voetballoopbaan Twee van de Negen Zeeuwen, Adrie Koster en Peter van Vos sen, zijn geboren en getogen Zierikzeeënaars. Koster woont inmiddels in Kerkradè en werkt als trainer bij de eredi visieclub Roda JC. Van Vossen staat aan het begin van een in ternationale voetballoopbaan en verhuist binnenkort naar Brussel om in juli een start te maken bij zijn nieuwe club An- derlecht. Beide voetballers, vrienden en familie worden in het boek uitvoerig beschreven. Een indrukwekkend verhaal hoe de twee voetballers stap voor stap het allerhoogste in hun sport willen bereiken: Het Nederlands elftal. Negen Zeeuwen van Oranje. Uitgever De Koperen tuin in Goes. Verkrijgbaar in elke boekhandel. Prijs: 34,50. BRUINISSE - In een sfeervolle entourage en onder klanken van licht klassieke muziek geschreven door Richard Claiderman draafde het paard Gemma on der leiding van Jeanet Leroy in het Hippisch cen trum in Bruinisse de verplichte rondjes. Acht meis jes gingen om beurten een vrije kür uitvoeren op de rug van de glad gekamde bruine merrie. Een sa menspel van paard en mens en een strenge jury be oordeelde de gymnastische oefeningen met een ern stige blik. Het was voor de eerste keer dat zaterdag in het Hippisch cen trum De Grevelingen in Brui nisse een Voltigewedstrijd werd gehouden. De Voltigeclub uit Flakkee had niets aan het toeval overgelaten en zorgde" voor een vlekkeloos verloop tussen de grote groep deelne mers uit alle delen van het Halsbrekende gymnastische oefeningen op de bruine merrie Gemma tijdens de voltigewedstrijden in het hippisch centrum in Bruinisse. (Foto: Marijke Folkertsma). land. Voor de eerste keer zou ook een Schouwen-Duiveland- se formatie aan de start ko men. Paard Rona Maar een dag voor de wed strijd sloeg het noodlot toe: Sanne Bentvelzen uit Drei- schor, de kleinste van het vier tal, werd geblesseerd aan haar enkel. Het vijftien jaar oude paard Rona, Esther Tuinman (Oosterland), Gwendy Simon en Mariëlle Verspoor (beiden uit Bruinisse) moesten onver richter zake aan de kant toekij ken. Tineke de Jong, gediplo meerd instructrice uit Bruinis se, vond het triest voor haar team: „Een half jaar geleden zijn we begonnen met een aan tal meisjes. Het paard en de meisjes waren na uren training aan elkaar gewend geraakt en vanmiddag zouden we de vuur doop krijgen in een officiële wedstrijd van de Landelijke Ruiter Unie Nederland. Onze kür bestond uit zes ver plichte oefeningen in blok en een vrije kür met viertallen. Ja, en als dan een meisje weg valt dan moet je het team te rugtrekken", verklaart De Jon ge die verwacht dat de Volti- gesport enorm uitgroeit door grote belangstelling van paar denliefhebbers. „Vooral voor kinderen die het paardrijden nog volop moeten leren is volti gerijden gunstig. Want door de turnoefeningen in solo of in team-verband op de rug van het paard leren de kinderen ba lanceren. Het samenspel met paard en kind moet ontspan nen en veilig gebeuren". Olympische Het voltigeren was in 1922 voor het laatst in Antwerpen een Olympische sport. Daarna werd het van de lijst geschrapt en sindsdien was er weinig ani mo voor deze indrukwekkende sport. Maar de laatste jaren groeit de belangstelling en dat toonden de deelnemers in Brui nisse overduidelijk. Het echt paar Piet en Jeanet Leroy uit Den Bommel hadden het voor touw genomen om in samen werking met Hans Soeteman van het Hippisch centrum een voltigewedstrijd te organise ren. Naast de veel vier- en achttal len in diverse klassen kwam ook de Nederlandse kampioen Cynthia Danvers uit Maartens dijk in de strijd. Ir; de kür bij de solo's won zij met halsbre kende gymnastische oefenin gen de wedstrijd voor Jeremy van Brakel uit Mijdrecht. Bij de D-klasse achttallen was het team van De Ronde Venen met paard Egg.Wizzard veruit de besten. Uitslagen Uitslagen: Basispaarden: 1. Flakkee, Den Bommel 4.074 punten. F-klasse 4-tallen: 1. Be- gaart, Alblasserdam 4.181 pun ten. 2. Flakkee 3, Den Bommel 2.909 punten. 8-tallen: 1. Flak kee, Den Bommel 3.227 punten. 2. De Kegelaar, Kaatsheuvel 2.852 punten. E-klasse 4-tallen: 1. Flakkee, Den Bommel 2.3 punten. 8-tallen: 1. St. Huber- tus, Lisse 3.775 punten. 2. De Bonberg, Dongen 2.412 punten. D-klasse 8-tallen: 1. Ronderve- nen, Utrecht 3.0 punten. 2. De Kegelaar, Kaatsheuvel 2.875 punten. 3. Liethrop, Leiden 2.525 punten. Solo's: 1. Cynthia Danvers, Maartensdijk 7.45 punten. 2. Jeremy van Brakel, mijdrecht 7.0625 punten. 3. Remmelt Zeilstra, Maartens dijk 6.383 punten. 4. Heilca Breilman, Maartensdijk 6.208. 5. Barbera Rudz, Lisse 5.879 punten. 6. Iwan Arnken, Maar tensdijk 5.858 punten. 7. Es ther Burgers, Mijdrecht 5.8375 punten. 8. Corine Rotteveel, Lisse 5.129 punten. 9. Manon Swanenburg, Leiden 4.725 pun ten. 10. Cathrin Kiela, Alblas serdam 3.845 punten. ZEIST - Bondscoach Rinus Mi- chels heeft Eric Viscaal toege voegd aan de uit twintig man bestaande selectie van het Ne derlands elftal, die maandag in Noordwijk begint aan de voor bereiding op dc Europese ti telstrijd in Zweden. t NIEUWERKERK - Tijdens de derde dag van het vetera- nen-Gruttepikkerstennistoer- nooi in Nieuwerkerk werden er geen verrassingen geno teerd. Hieronder volgen de uit slagen van vrijdag (22 mei) en het programma van vandaag (25 mei). Uitslagen vrijdag 22 mei DD-Dl: J. van Dijke/C. Hoogerhuis-I. Korstanje/N. Geense 11-6. DD D2: E. Lems/ R. v. d. Zande-I. v. d. Houten/P. Deurloo 6-12 HD-D2: R. Ma ter/R. Vleeshouwers-T. van Wijk/Q. van Dijke 8-5. DE Dl: L. Begeman-A. Krabbendam 5- 3. GD-D2: I. v. d. Cingel/R. Overbeeke-J. Lodder/A. Kra mer 5-10. HD-D2: I. v. d. Hooft/C. Slager-R. Koster/H. Anrochte 10-7. HD-D2: K. de Vlaam/G. van Helden-G. Collignon-Bottema 5-14. HD- Dl: J. Hoare/F. Schubert-A. de Spirt/D. Verschoore 7-10. DD- D2: L. Feyen/T. Weijenberg-I. v. d. Houten/P. Deurloo 2-15. HE-D2: J. v. d. Ouden-C. Lege- maate 9-5. DD-D2: M. Habra ken/ R. Kok-H. de Vlieger/N. Deurloo 11-3. Programma maandag 25 mei 16.00 uur: GD-D1: W. Schenk/R. van Wingaarden-L. Begeman-D. Dool. DE-D2: M. Pantekoek-L. v. d. Cingel. DD- D2: H. de Vlieger/N. Deurloo- A. van Willigen/M. de Moree. 17.00 uuur: DD-Dl: S. Schell/L. Jol-J. van Dijke/C. Hooger- huis. DD-D2: M. de Moree/A. van Willigen-J. Koper/H. v. d. Wetering. 18.00 uur: HE-D1: D. van Straa- len-F. Schletterer. DE-D1: R. van Wijngaarden-A. Krabben dam. HE-D1: J. Moerland-A. Kooman. DE-D2: M. Pante- koek-M. van Urk. 19.00 uur: GD-D1: M. Wie- laart/A. de Looff-J. Goud/J. Hoare. HE-D1: A. de Spirt-I. v. d. Hooft. GD-D1: L. Bege- man/D. Dool-J. de Koning/D. Krabbendam. DE-D1: C. Hoo- gerhuis-J. Jol. 20.00 uur: HD-D1: A. Bos/P. Verkaart-A. Spirt/D. Verschoo re. DE-D2: M. van Urk-G. Vleeshouwers. GD-D1: J. van Dijke/F. Schubert-A. Krabben- dam/J. Pieters. HE-D1: D. van Straalen-I. v. d. Hooft. 21.00 uur: HD-D2: G. Collig- non/J. Bottema-A. Jonge/A. Monster. DEN HAAG - John van den Berk heeft na een fel duel met de Amerikaan Thllon Vohland zondag de Grand Prix van Hongarije 125 cc gewonnen. De voormalige wereldkampioen motorcross boekte in Kaposvar de eerste zege dit seizoen. Hoe wel Pedro Tragter minder pun ten scoorde dan gewoonlijk, bleef de Nederlander leider in de rangschikking. Dave Strij- bos z.akte van de- tweede naar de derde plaats. GOES - De 24-jarige Zierikzeese spits Peter van Vossen heeft zich gistermiddag (zondag) via dokter Visser uit Zierikzee afgemeld bij bonds coach Rinus Michels voor de selectie van het Nederlands elftal dat tussen tien en zesentwin tig juni deelneemt aan de Europese voetbal kampioenschappen in Zweden. Van Vossen werd zondag morgen in het Oosterschel- deziekenhuis opgenomen nadat uit röntgenfoto's kwam vast te staan dat in de linker schouder trombo se zat. Hierdoor moet Van Vossen vier dagen in het zie kenhuis blijven en mag daarna twee tot drie maan den niet voetballen. Kneuzing Vrijdagmorgen kreeg de kersverse international plotseling een opgezette arm die ook nog paars en rood werd. Er werd toen al gevreesd voor trombose maar bloedonderzoek in het ziekenhuis van Zierikzee en Goes wees in eerste instan tie uit dat het loos alarm was. De kleurvariatie in de bovenarm werd veroor zaakt door een gesprongen bloedader en fikse blauwe plekken van de botsing waar Van Vossen door twee voetballers van Genk, tij- dens een competitiewed strijd in België, in de tang werd genomen. Nadat zater dag de arm weer dikker werd heeft hij opnieuw con tact gezocht met het zieken huis waarna opname zon dagmorgen noodzakelijk was. Bloedverdunners Van Vossen reageerde zon dagmiddag zeer geëmotio neerd toen dokter Rinsema de Zierikzeeënaar kwam vertellen dat het goed fout zat. „Ik heb echt gehuild, ik vond het verschrikkelijk. Ik ben er uren kapot van ge weest. De dokter zei dat in de linkerschouder een ver stopping zit. Ik krijg nu bloedverdunner via een in fuus. Daarna moet ik een aantal maanden tabletten slikken en in die tijd mag ik geen contact-sport beoefe nen. Het risico is te groot voor bloeduitstortingen en bij inwendige beschadiging is dat zelfs gevaarlijk. Ik heb wel de mogelijkheden om mijn conditie op peil te houden met looptrainin gen", vertelt Peter van Vos sen vanuit het ziekenhuis in Goes waar de telefoon een hele dag roodgloeiend stond. „Er is vandaag wel vijftig keer gebeld". NIEUWERKERK - Wedvlucht Chantilly, los 7.40 uur, aantal duiven 309. Aankomst eerste prijsduif 12.34 uur, snelheid 997 meter per minuut. Aan komst laatste prijsduif 13.04 uur, snelheid 905 meter per mi nuut. C. J. Krijger 1, 14, 25, 40, 44; H. v. d. Mans 2, 5, 36, 41; A. de Ronde 3,47, 66, 73; J. J. Douwes 4, 8, 20, 23, 30, 45, 61, 67; W. M. Luiting 6, 11, 32, 46, 49, 69, 75; L. J. de Bruine 7. 12, 13, 22, 26, 29, 31, 34, 39, 54, 58, 59, 60, 70, 72, 77, 78; A. J. Knop 9, 28, 43; H. P. v. Noorden 10, 16, 27, 33, 48, 52; C. Bal 15, 35, 62, 65; A. IJzelenberg 17, 19, 37, 38; L. Knop 18, 21, 42, 51, 63, 71, 74; J. A. Gebraad 24, 57, 76; A. de Jonge 50, 55, 60; P. W. v. d. Meu- len 53; Comb. v. Dijke 56; A. Bouwman 64. GOES - Zaterdag dertig mei speelt Jong Zeeland in Goes. In het kader van het 60-jarig jubileum van de vereniging Robur speelt om zever uur het eerste elftal van de zondag eersteklasser tegen Jong Zee land. De wedstrijd onder leiding van scheidsrechter Kenson en afde- lingscoach Wies van Avermaete heeft de beschikking over: Jac- co Koekkoek, Pascal Schieman en Eric Wieland van AZW, Ha rold van de Berge en Peter Wil- lemse van Bruse Boys, Gino van de Broecke (HW), John Bentschap Knook, Jurrian Maccow en Ronald Zuydwegt van Kloetinge, Marcel Lourens en Richard Leynse van Middel burg, Andre de Letter Clbrneu- zen) en Erwin Nelissen van Zie rikzee. GOES - „Ik had geen mooier cadeau kunnen wensen dan deze overwinning", verklaart trainer Jan-Leen Boot nadat de A-junioren van voetbalvereniging Zie rikzee de bekerfinale tegen Vlissingen hadden gewonnen. In een spannende fi nale op sportpark Het Schenge in Goes werd onder toezicht van vierhonderd toeschouwers de grens van het toelaatbare bereikt. Nadat Zierikzee in de laat ste minuut de gelijkmaker scoorde eiste keeper Sander Kloos een belangrijke rol op om tijdens de strafschoppen-serie drie schoten van Vlissingen te stoppen. Trainer Jan-Leen Boot, die voor de laatste keer op de trai- nersbank plaats nam, had geen beter afscheid van zijn ploeg kunnen wensen. „Ik moet een jaar stoppen wegens te veel verplichtingen bij mijn werk gever. Dit is toch een fantasti sche avond, de jongens hebben het echt verdiend", aldus Boot die voor de eerste keer in de ge schiedenis van voetbalvereni ging Zierikzee de felbegeerde beker mee naar Schouwen-Dui- veland mocht nemen. Sander Kloos De A-junioren van Vlissingen, die landelijke competitie spe len, konden geen greep op de wedstrijd krijgen. De Zierik zeese spelers hielden zich keu rig aan de opdracht van Boot om het tempo te drukken en vooral Vlissingen niet in haar spel te laten komen. Richard van der Meer had even de ope ningstreffer op zijn schoen toen hij alleen oog in oog kwam met de Vlissingse kee per Jimmy Kikkert. Van der Meer kreeg de bal echter niet langs de doelman. Keeper San- der Kloos groeide langzaam maar zeker in de wedstrijd want hij wist met spectaculaire reddingen Zierikzee te behoe den voor een tegentreffer. De A-junioren van Zierikzee waren nog niet bekomen van het verplichte kopje thee in de rust, of in het begin van de tweede helft maakt de snelle Vlissingse spits Rupsh dank baar gebruik van een mis verstand tussen de verdedigers André Goudswaard en Mark van Dijke en zette Vlissingen op voorsprong: 1-0. „Vanaf dat moment had ik alle hoop opge geven", liet Jan-Leen Boot we ten. „Als we met zo'n klein ver schil verliezen dan mag je ook tevreden zijn". Maar het venijn zat in de staart. In de aller laatste minuut nam Mark Evertse een vrije schop, de bal kwam bij Gerben Kuijten en die wipte hem uitgerekend over keeper Kikkert het doel in: 1-1. Er kwam twee keer een verlen ging van tien minuten waarbij vooral Niels Lodewijk een op vallende rol opeiste. Hij wist dc beste man van Vlissingen, Marcel Koole uit de wedstrijd te spelen. Na de verlenging konden beide ploegen uitge blust aan de strafschoppense- rie beginnen. Uitblinker kee per Sander Kloos stopte drie strafschoppen van Vlissingen en werd de man van de wed strijd. Hij mocht dan ook de Zeeuwse jeugdbeker uit han den van KNVB-gedelegeerde Dig Vleugel in ontvangst ne- Uitslag: Sportpark Het Schen ge in Goes Zierikzee - Vlissin gen 1-1 (0-1). 2e helft 47e minuut 0-1 Rupsh. 89e minuut 1-1 Ger ben Kuijten. Zierikzee wint na strafschoppenserie. Tbeschou- wers: 400. A-junioren Zierikzee bestond uit: Dick van de Wal (leider), Gerard de Groot (lei der) Jan-Leen Boot (trai ner/coach). Ramses Makatita, Wilfred Nelissen, André Goudswaard, Richard van der Meer, Sander Kloos (keeper). Wouter de Groot, Mark van Dijke, Gerben Kuijten, Leon Feytel, Barry Schoute, Mark Evertse, Niels Lodewijk, Serge Berrevoets, Lam Phan, Ri chard van Balen en Pieter Kristalijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 6