Vieeei. Mosselzaad visserij maximaal 80.000 ton Klusjes voor je verste vriend waterstanden Lubbers roept buitenlanders op om Nederlander te worden yoiteu-Yk otMb /Me ewTAf WMgoM <eceeteu Atop Boos of J l Mij is eu w urT- y V/ s /MALAIS j£ cw eairé/j eesoH°M'M> iMT.etijrr ve n»; w" Tweehonderd reünisten terug in geboortedorp Koningin Beatrix is dan uw koningin Ook garantie baan voor arbeids ongeschikte jongeren Vrouw dood geschoten door ex-vriend Noodweer veroorzaakt overlast in Kerkrade Terrassen behoeven geen probleem te zijn BBUmH v '/as V V I a ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Rest reserve voor vogels GRONINGEN - De mosselzaadvisserij mag in het jaar 1992 niet meer dan 80.000 ton mosselzaad opvis sen. Het resterende mosselbestand van 200.000 ton blijft beschikbaar als voedsel voor vogels in het Waddenzeegebied. Dit blijkt uit een brief van minis ter Bukman (landbouw, natuurbeheer en visserij) aan de voorzitter van de Kamercommissie voor Landbouw. Bovendien moet er, zo zegt de minister in de brief, een visplan worden opgesteld om te garanderen dat niet meer dan het maximum wordt wordt opgevist. Aan mosselkwekerij en die zich niet akkoord ver klaren met dit visplan, wordt geen vergunning verstrekt. Financiële strop De Vereniging tot Behoud van de Waddenzee heeft zaterdag tijdens een jaarvergadering in Groningen zeer verheugd ge reageerd op het besluit van de minister. De bond voor vissers en de visserij, de Zeeuwse Vis- serijbelangen (ZEVIBEL) daarentegen spreekt van een „financiële strop". Voorzitter Jan Louwerse: „Deze hoeveel heid is voor ons een schijntje. In plaats van 6.000 7.000 ton per kweker, mag nu maar 1.000 mosselton worden opgevist. „Dat kun je in één schep opvis sen". Daarnaast vreest de voor zitter van de ZEVIBEL dat de Nederlandse mossel verwer kende bedrijven het moeilijk gaan krijgen. Zijn verwachting is dat bedrijven in Duitsland en Denemarken zullen profite ren van het ministeriële be sluit en het Nederlandse marktgebied zullen bestor men. moeite en enkele stemverhef fingen om al die oud Ouwer- kerkers na enen naar binnen te loodsen. Daar zitten de muzi kanten van Nieuw Leven al ge reed om de reünie muzikaal te openen. Voor het verbale ge deelte van de opening zorgt de reünie-commissie. Hoewel de meeste oud Ouwer- kerkers na hun vertrek nog weieens zijn teruggekeerd in hun zo geliefde dorp, blijkt voor velen het dorp zoals ze het van vroeger kennen verdwenen te zijn. ,,'t Is zo veranderd dat ik het niet meer terugken" vinden en kele wat oudere dames die Ouwerkerk bij hun huwelijk hebben verlaten. De school aan de Ring waar menigeen de eerste beginselen van het lezen, schrijven en re kenen onder de knie heeft ge kregen heeft plaats moeten maken voor een moderner ge bouw aan de Haneweg. Buiten de oude dorpskern verrees bo vendien een nieuwbouwwijk, want wonen in Ouwerkerk blijkt ook bij niet geboren en getogen Ouwerkerkers erg in trek te zijn. Wat er nu precies veranderd is laat mevrouw L. E. M. Velt- man-Hack zien met haar dia's over het vroegere Ouwerkerk, het Ouwerkerk zoals dat in de herinnering van vooral veel oudere Ouwerkerkers voor tleeft. Maar ook de film, in 1966 door de Nederlandse Blin- denbond opgenomen, geeft goed weer welke veranderin gen Ouwerkerk in de laatste dedennia heeft ondergaan. ,,D'r is nogal wat import bij ge komen" merkt een oudere Ou- werkerkse met het oog op de nieuwbouwwijk op. Maar ook de tijd dat de burgemeester en de dokter zich op hoogtijdagen aan een dansje achter demu ziektent waagden is voorbij. Dansen buiten doet men niet meer. Kerk en school Speciaal voor hen die nog eens terug willen keren naar de school- of kerkbanken staan de deuren van beide gebouwen de ze dag wagenwijd open. Boven dien zijn er in beide gebouwen foto's tentoongesteld die herin neren aan het kerkelijk leven en het schoolgebeuren uit vroe ger jaren. Oud predikant Kuin, mevrouw Franke (dominees vrouw) en pastor Rouw moeten daar ongetwijfeld hebben te ruggedacht aan de jaren waar in zij daar vanaf de kansel Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 26 mei 11.25 121 05.05 -148 23.50 104 17.40 -117 ROOMPOT BUITEN 26 mei 10.30 111 04.35 -140 22.45 96 17.00 -109 BRUINISSE 26 mei 11.25 129 05.20 -155 23.50 110 17.45 -124 WEMELDINGE 26 mei 11.25 126 05.15 -152 23.50 109 17.40 -122 Gods Woord predikten. Reünis ten die het wat ruimer zien ma ken dankbaar gebruik van de mogelijkheid om de toren te beklimmen om van daar af te genieten van weidse vergezich ten. In de school aan de Haneweg zien onderwijskrachten als Berrevoets, de Pree en de da mes Koster, Koppert en Van Schelven de klassefoto's van vroeger terug. Eens per jaar kwam vroeger de fotograaf en ging de hele klas, keurig in de nette kleren op de foto. Bij veel van die gezichten weten de leerkrachten nog wel een naam te herinneren. Voor juffrouw Beth is dat helemaal geen pro bleem. Zonder aarzeling herin nert ze zich nog wanneer een van haar leerlingen niet direct uitmuntte in goed luisteren. Dan kreeg je te horen dat je blokkensoep te eten kreeg als je je leven niet beterde. Dat staat voor altijd in het geheu gen van de „lastige leerling" gegrift. Schouwse volkslied De reünisten hebben het elkaar en met het ophalen van herin neringen dat het maar moei zaam lukt om de mensen tegen vijven weer in het dorpshuis te krijgen voor de „slotceremo nie" van de middag. Samen met enkele muzikanten van Nieuw Leven gaat de oude lied jes doos open. Vooral de oudere Ouwerkerkers kunnen daar maar niet genoeg van krijgen. Hoe moe ze ook mogen zijn van al dat geklets en geroezemoes, gezongen moet er worden. Ze ker als tot slot nog het Schouw se volkslied wordt ingezet. Het lied van hun eiland dat zich al tijd, zo weten de oud Ouwer kerkers maar al te goed, tegen het water heeft moeten verde digen. Met het zingen van dit lied krijgt de reünie een waar dig slot en kunnen de organisa toren met een zucht van ver lichting constateren dat de reü nie in alle opzichten geslaagd UTRECHT - De gemeenteraad van Utrecht heeft deze week ingestemd met het voorstel van B W om zeven ton te besteden aan het verbeteren van het „rondvaartprodukt". Met dat geld zullen onder meer extra voorzieningen worden be kostigd, waardoor de Amster damse rederij Lovers straks door de Utrechtse grachten kan stomen. Thans vaart alleen re derij Schuttevaer met zo'n vier boten in Utrecht. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Springtij 3 juni Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 BURGH-HAAMSTEDE - De schoenen van oma glimmen als nieuw. Het gazon thuis is keurig ge millimeterd, de lego ruikt nog fris van het sopje eti het zwembad van buurman is ontdaan van alle blaadjes, vliegjes en algen. Kortom in veel huishoudens in Burgh-Haamstede is vrijdag ijverig schoongemaakt en/of geklust door een heuse klus- en poetsbrigade, bestaande uit ruim driehon derd leerlingen van de basisscholen De Kirreweie en Onder de Wieken. Die trokken er ondanks de zomerse temperaturen op uit om bij familie en bekenden de handen eens eventjes flink uit de mou wen te steken. Tegen betaling wel te verstaan, want met die karweitjes wilden de scholieren geld bijeen brengen voor de Stichting Vluchteling die speciale projecten voor kinderen opzet in landen als Mozambique, Tanzania, Malawi en Ethiopië. Landen die gebukt gaan onder de last van een •groeiend aantal vluchtelingen uit de omringende en door burgeroorlogen geteisterde landen. Deze dag waarop menig kind zich in 't zweet kluste vormde een praktische afsluiting van het project Je Verste Vriend van de Stichting Vluchteling waaraan de Kirreweie en Onder de Wieken de afgelo pen tweeëneenhalve week samen hebben gewerkt. Door dit lesproject waarvoor zelfs een leskist van de Onderwijs Bibliotheek Dienst naar Burgh-Haamstede werd gehaald leerden de kinderen hoe en in welke omstandigheden kinderen elders in de wereld leven. Daarnaast gaf dit project de kinderen ook informatie over het mondiale vluchtelingenvraagstuk en is het lessenpakket te be schouwen als een stukje multiraciale opvoeding. At's afsluiting van dit project werd vrijdag dus gebombardeerd tot klusdag voor alle groepen om zo'voor de Stichting Vluchteling zoveel mogelijk geld in te zamelen. Iets waarin de basisschoolleerlingen meer dan goed slaagden. Dat moesten di recteur A. Damman van De Kirreweie en zijn helpers na het tellen van de vele kwartjes en guldens volmondig beamen: met elkaar klusten de kinderen van de Kirreweie en Onder de Wieken ruim f 4300,- bij elkaar voor hun .verste vriendjes" die groot moeten worden in een of,ander vluchtelin genkamp en dat is gezien het heitje voor een karweitje-principe een hele klus. (Foto: Marijke Fol- kertsma). r AMSTERDAM/AMERSFOORT - Premier Lubbers vindt dat buitenlanders die minstens vijfjaar legaal in ons land wonen zich moeten laten naturaliseren tot Nederlander. „Nederland is dan uw land gewor den en koningin Beatrix is dan uw koningin", aldus de premier zaterdag tijdens een CDA-partijraad in Amsterdam. Lubbers deed ook een oproep aan de leden van minderheids groeperingen die geslaagd zijn in de Nederlandse samenle ving om hun minder geslaagde groepsgenoten te helpen met inburgeren. Hij noemde het van het grootste belang dat le gaal verblijvende buitenlan ders hun plaats vinden in de maatschappij. CDA- fractieleider Brinkman zei op de partijraad dat bij de discus sie over minderheden het ac cent op werk moet liggen. Werkloosheid en verveling lei den volgens hem tot groeiende onverdraagzaamheid jegens buitenlanders. Brinkman ver klaarde in dit verband dat VVD-fractieleider Bolkestein met zijn stellingname tegen de veelwijverij in de Islam op het verkeerde spoor zit. Robuuste discussie Tijdens een WD-congres in Amersfoort verzette Bol kestein zich zaterdag tegen de kritiek die hij heeft gekregen over de wijze waarop hij het minderhedendebat probeert aan te zwengelen. Hij wil een „volwassen en robuuste discus sie" over de positie van de min derheden. Hij neemt graag de uitnodiging aan van de Islami tische Raad voor een gesprek over dit vraagstuk. De VVD- voorman ontkende dat hij iets tegen de islam heeft. Ook wil hij niet tornen aan de vrijheid van godsdienst in Nederland. „Maar het gaat om de vraag hoeveel van de ene cultuur in pasbaar in de andere is. Ritu eel slachten en een eigen lijk bezorging: ja. Vrouwenbesnij denis en het thuishouden van leerplichtige meisjes: nee". Tij dens de CDA-partijraad richt ten zowel Lubbers als De Vries zich tot de sociale partners. Lubbers riep hen op de loonstijgingen volgend jaar tot 3,5 procent te beperken. Dat is het maximale inflatiepercenta ge dat het kabinet verantwoord acht. Volgens Brinkman moet minister De Vries (sociale za ken) werkgevers en werkne mers verder onder druk zetten om het ziekteverzuim omlaag te krijgen. Kabinetsbeleid Beide CDA-kopstukken lieten zich positief uit over het kabi netsbeleid. Volgens Lubbers lijkt het kabinet geslaagd bij het verder gezond maken van de overheidsfinanciën en het beëindigen van de staats schuld, terwijl bij het terug dringen van de criminaliteit „een cultuuromslag" tot stand is gebracht. Ook Brinkman vindt dat het kabinet de rit moet uitzitten. „Het aftellen is nog lang niet begonnen." Brinkman maakte verder be kend dat het rijk 200 miljoen aan exportkredietverzekerin gen heeft moeten uitkeren, doordat landen in Oost-Europa bestellingen in Nederland niet hebben betaald. Hij vindt dat Nederland pas op de plaats moet maken met gratis ont wikkelingshulp voor die lan den. Eerder tijdens de partij raad had CDA-kamerlid Aarts een aanval gedaan op PvdA- minister Pronk (ontwikke lingssamenwerking). 'Hij ver weet Pronk „hypocrisie" om dat hij zich heeft verzet tegen het inzetten van ontwikke lingsgeld in Oost-Europa, maar wel 100 miljoen uit zijn begroting beschikbaar heeft gesteld voor onderwijs. AMSTERDAM - Roelf Padt (36) is per 1 augustis 1992 benoemd tot directeur van de hulpverle ningsorganisatie SOS Interna tional. Padt was in 1984 een van de oprichters van Artsen zonder Grenzen Nederland. EINDHOVEN - Onbekenden hebben zondagmorgen in alle vroegte de juwelenafdeling van het Eindhovense filiaal van de Bijenkorf met bruut ge weld leeggeroofd. De deur van het warenhuis werd met een baksteen ingegooid. Daarna werden negen vitrines met ju welen kapotgeslagen. Een woordvoerder van de politie heeft dat zondag meegedeeld. DEN HAAG - Volledig arbeid songeschikte jongeren mogen in de toekomst op basis van vrijwilligheid ook gebruik gaan maken van de banen die aan jongeren worden aangebo den in het kader van de Jeugd- werkgarantiewet. Dat heeft het kabinet besloten. HELLEVOETSLUIS - Een 37- jarige vrouw uit Sommelsdijk (gem. Middelharnis) is zondag ochtend vroeg in Hellevoet- sluis op straat doodgeschoten door haar 47-jarige ex-vriend. Dit heeft de politie van Helle- voetsluis zondagmiddag be kendgemaakt. De man wachtte de vrouw om zeven uur op bij het verpleeg huis waar de vrouw werkte. Tben zij uit haar auto stapte, schoot hij haar neer. Ze was op slag dood. De man is volgens de politie na het misdrijf direct naar zijn woning in Sommels dijk gegaan, waar hij een po ging heeft gedaan zichzelf van het leven te beroven. Hij is zwaargewond opgenomen in een ziekenhuis in Rotterdam. Volgens de politie had de vrouw ongeveer twee maanden geleden de relatie met de man verbroken. De man kon dit kennelijk niet verkroppen. Hij bleef de vrouw lastigvallen en bedreigen. KERKRADE - Noodweer heeft zondagmiddag in de Kerk- raadse wijk Bleijerheide voor veel overlast gezorgd. De brandweer is urenlang bezig geweest met het leegpompen van tientallen ondergelopen kelders en met het opruimen van ladingen dikke hagelkor rels in de Slakstraat. In de Kipstraat sloeg de bliksem in in een woning. De schade bleef beperkt tot een vernielde schoorsteen. Dat heeft de poli tie van Kerkrade zondag mee gedeeld. Diverse straten kwamen tus sen 15.00 uur en 16.30 uur blank te staan, onder meer de Nieuwstraat, die de grens vormt tussen het Nederlandse Kerkrade en het Duitse Herzo- genrath. Verkeer was in de Nieuwstraat en in de aangren zende straten enkele uren ge heel onmogelijk, aldus de poli tie. Er was zoveel regen geval len dat de riolering het water niet meer kon verwerken. alleen omdat de ondernemers daarvoor tijdig voorbereidin gen moet treffen maar ook om dat de gemeente de zaak nog niet verder heeft afgehandeld. Het idee van de horeca-onder- nemers, dat in januari '92 bij de gemeente op tafel is gelegd is na behandeling in de com missie middenstand niet ver der gekomen. Op grond van de geluiden bin nen de commissie middenstand lijkt de plaatselijke politiek verschillend te denken over de ze terrassen. In vergelijking met eerst toen terrasvorming op het Havenplein een on bespreekbare kwestie was is de zaak nu bespreekbaar, iets dat als een positieve ontwikke ling wordt gezien. Hoe het echter ook moge zijn, feit is dat het nu te laat is om deze kwestie nog voor deze zo mer te regelen. De horeca ondernemers dringen er wel op aan dat de gemeente nog voor het najaar een standpunt in neemt zodat ze eventueel tijdig aan de slag kunnen. Aan eén van de argumenten om die ter rassen op het Havenplein tegen te houden, namelijk de wens om nog een jaar ervaring op te doen met het bepaald parke ren, is dan automatisch vol daan. door Mare Legendre ryiï&U C&J-' /Ï&J oMoxrje zo vom eew eu Au&) AuriiP fax voer.. A/XoofK>! Tot en met Saterdag 4 juli Zierikzee Leesprogramma voor de jeugd. Openbare'bibliotheek De Stol- pe. Openingstijden. Tot en met 13 juni Dreischor Expositie Aquamarijn in hob bygalerij Vredenburg; dage lijks (met uitzondering van zondag). Tussen 13.00-17.00 uur. Maandag 25 mei Zierikzee FNV-themamiddag voor ka derleden over De glimlach van de oude dag. In Paternoster. 14.00 uur. Foto-expositie Bart van den Bossche. Galerie Galerij RSG. 14.30-15.30 uur. Gemeenteraadsvergadering in stadhuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Vergadering Thfeitje Dek Je in Duinoord. 19.30 uur. Nieuwerkerk Raadsvergadering. Gemeente huis. 19.00 uur. Dinsdag 26 mei Zierikzee Fietstocht senioren. Vanaf sportpark Den Hogen Blok. 13.30 uur. Burgh-Haamstede Commissievergadering alge mene en bestuurlijke zaken. Gemeentehuis. 16.00 uur. Vergadering commissie ruim telijke ordening. Gemeente huis. 19.30 'uur. Bruinisse Vergadering marktcommissie. Gemeentehuis. 20.00 uur. Woensdag 27 mei Zierikzee Spreekbeurt ds. Daniel I-Shun Thi. Pinkstergemeente. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie finan ciën. Gemeentehuis. 19.30 uur. Renesse Weekmarkt. Kromme Reke. Van 08.00 tot 13.00 uur. Concert Westkappels Dames koor. Nederlandse Hervormde kerk. 20.00 uur. Donderdag 28 mei Grevelingenmeer Zeilwedstrijden, ONK 420 en ONK Javelin. 11.00 uur. Nieuwerkerk Dauwz wemmen. Zwembad Dol-fijn. 05.30-08.00 uur. Vrijdag 29 mei Zierikzee Oosterschelde-race voor tradi tionele zeilschepen. Ooster- schelde. Overdag. Fietstoertocht ten bate van het dierenasiel. Start Centerpoint, Meelstraat. Tussen 17.30 en 18.30 uur. Grevelingenmeer Zeilwedstrijden, ONK 420 en ONK Javelin. 11.00 uur. Brouwershaven Recreatieteam verzorgt diverse spelen op de lokaties: camping Den Osse, Port Greve, camping Noorder Nieuwland en op de Markt Zonnemaire Recreateam verzorgt diverse spelen in caravanpark Boagers Bosje. Noordjjouwe Recreateam verzorgd diverse spelen in caravanpark/beauty farm De Stern. Zaterdag 30 mei Zierikzee Rommelmarkt atletiekvereni ging Delta Sport. Beuze. Vanaf 09.00 uur. Oosterschelde-race voor tradi tionele zeilschepen. Ooster- schelde. Overdag. Grevelingenmeer Zeilwedstrijden, ONK 420 en ONK Javelin. 11.00 uur. Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Scharendijke Bazar-rommelmarkt. Neder landse Hervormde kerk. 09.00 uur. Ouwerkerk Oud papier ophalen. In de kern. Vanaf 9.30 uur. Zondag 31 mei Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Maandag 1 juni Zierikzee Foto-expositie Bart van den Bossche. Galerie Galerij RSG. 14.30-15.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2