DWAZE Vrij parkeren eigen inwoners Eerste kinderkoor in Renesse gaat per september van start H Dt MOT WflMtfJf 'T MUM Deurloo Dorpsraden Brouwershaven voerden in '96 zuinig beleid Van Gelder in Nieuw-Zeeland: 'In Zeeuws dialect komt woord staking niet voor' PROFILE BIWUSBOOW Dorpsraad Noordgouwe ondervraagt 55-plussers 'Drempel zo laag mogelijk houden' ^/oontlair^ AGENDA VRIJDAG 23 MEI 1997 NR 26183 3 BROUWERSHAVEN - Van het beschikbare budget van 51.500 gulden in hebben de dorpsraden van de voormalige gemeente Brouwershaven een kleine 34.600 gulden besteed. Dat blijkt uit het jaarverslag 1996 van de dorpsraden. Het grootste bedrag op de be groting, 16.884 gulden, staat weggeschreven onder de kop presentiegeld. In eerste in stantie was daar een budget van 16.000 gulden voor uitge trokken. Dat bleek niet vol doende, waarna het bedrag in april 1996 is opgetrokken tot 23.000 gulden. Elk aanwe zig lid van de dorpsraad ont ving per bijgewoonde verga dering 84 gulden presentiegeld. Het bijwonen van vooroverleg, voorzit- tersoverleg en besloten ver gaderingen wordt niet geho noreerd. Naast het presentiegeld was er 4500 gulden beschikbaar voor organisatie en over headkosten. Hiervan is 3205, 75 gulden besteed. Voorts kreeg elke dorpsraad - Brou wershaven, Dreischor, Noordgouwe en Zonnemaire - een bedrag van 5000 gulden toegekend. Duizend gulden VLUCHTELINGEN BURGH-HAAMSTEDE - W. Hack, voorzitter van de Stichting Vluchtelingen- Werk Burgh-Haamstede overhandigt maandag 2 juni het jaarverslag 1995/1996 aan prof. dr.'L. M. van Leeu wen, fractievoorzitter van het CDA in de Eerste Kamer en wethouder D. van der Wekken. De bijeenkomst in het Asielzoekerscentrum be gint om 10.00 uur. hiervan was bedoeld voor voorlichting, advisering en public relations. De resterende vierduizend was ter ondersteuning van initiatieven ten bate van de leefbaarheid van kleine ker nen. Het hoogste bedrag, 3270,80 gulden, werd uitgege ven door Zonnemaire. Maar, zoals het jaarverslag het ver woordt: ,,met het beschikba re budget werd door de dorpsraden nauwgezet om gegaan." Vergaderschema Ander aandachtspunt in het jaarverslag 1996 is de fre quentie van het vergader schema. In 1996 werd maan delijks een openbare vergadering gehouden. Door deze intensieve werkwijze kregen de dorpsraadleden de kans zich beter in de materie te verdiepen. Een frequentie van zes vergaderingen per jaar kan voldoende zijn. Veiligheid Aan de orde kwamen vooral het onderhoud van openbaar groen, verkeersveiligheid en de kwaliteit van bestrating en verlichting in combinatie met veiligheid. Specifieke punten die aan de orde kwa men was onder meer de slui ting van de Rabobankkanto- ren in Zonnemaire en Dreischor. MIDDELBURG - De arbeidsproductiviteit in Zeeland is opvallend hoog en het woord staking komt in het Zeeuws dialect niet voor. Althans volgens commissaris van de Koningin in Zeeland drs. W. van Gelder. Hij deed die uitspraak tij dens een werkbezoek aan Nieuw-Zeeland. In 'Zeelandia nova' zoals Abel Tasman het nieuw ge vonden land in 1642 noem de is de deregulering ver doorgevoerd. De steun aan de landbouw is beëindigd, in- en exporttarieven zijn afgeschaft, er is individu alisering, vrije marktwer king op de arbeidsmarkt en voor winkels gelden geen vaste openingstijden. Tijdens een lunch werden de gevolgen van die privati sering besproken. ,,De scheepsbouworder voor een treinferry, waarop de Schelde geoffreerd heeft, kwam niet direct ter spra ke, maar er was meer dan formele belangstelling voor de economische situ atie en arbeidsverhoudin gen in Zeeland," schrijft Van Gelder in zijn verslag van het werkbezoek. Tijdens het werkbezoek werden de banden tussen Nieuw-Zeeland en Zeeland aangetrokken en werd be sloten tot wederzijdse uit wisseling van kennis. Op het gebied van milieutech-' nologie kunnen de Nieuw- Zeelanders nog wel iets van de Zeeuwen leren, maar op het gebied van de land bouw geldt het omgekeer de. De boeren in Nieuw- Zeeland moeten het zonder overheidssteun stellen, maar slagen daar uitste kend in, zo constateert Van Gelder. Interessant zijn volgens de Zeeuwse Commissaris der Koningin de stormachtige toeristische ontwikkelin gen. Omdat Nieuw-Zee land zich in 1997/1998 voor al wil gaan richten op de Europese markt," aldus Van Gelder die het Nieuw- Zeelands toeristisch pro duct omschrijft als spor tief, glamourachtig en avontuurlijk. Eén ding is Van Gelder in het bijzonder opgevallen: de grootte van de mosselen. „Die hebben een omvang die twee tot drie maal groter is dan ik van Zeeuwse soortgenoten gewend ben." Advertentie ACTIE Set 4 st. 6,5-15"BWA velgen (excl. banden) 099/" I nu.»! 195/50VR15 Dealeradviesprijs 242,- nEESD I75/70R13 Dealeradviesprijs 160,- I35RI3 Dealeradviesprijs 88,- Pfi|i«n zijn geldig l/m 3 I m«> en 2i|n incl. montage, ■goaden'goranlie en BTW, wel. balanceren, ventie len en verwijderingsbijdrage. Zolang de voorraad jlretl, niet in combinatie met ondore aanbiedingen TYRECENTER Zierikzee, Vusersdijk 46, Tel. 01II - 41 70 40. De leden van de dorpsraad Noordgouwe vinden hetzeer droevig' dat ook de bevolking van Schouwen-Duiveland moet beta len om naar hel strand te gaan. (Archieffoto) NOORDGOUWE - De dorpsraad Noordgouwe wil een parkeergeldontheffing langs de stranden voor de inwoners van Schouwen-Duiveland. Zo kwam gisteravond naar voren tijdens een zeer slecht be zochte vergadering in het dorpshuis van Noordgou we. Tijdens het collegebezoek op woensdag 9 juli kaart de dorpsraad dit onderwerp aan bij het ge meentebestuur. Vera de Jonge - zij vertegen woordigt de sociaal-culture le sector binnen 'de dorps raad - droeg de suggestie voor vrijstelling van het be taald parkeren voor de eigen bevolking namens een aantal inwoners van het dorp aan. De mensen die met dit idee op de proppen zijn gekomen, beperken zich in hun verzoek tot de inwoners van Noord gouwe en Schuddebeurs. De Jonge plaatste de wens in een breder perspectief en stelde voor deze uitzondering voor alle mensen van Schouwen- Duiveland te laten gelden. „Misschien kunnen de dorps raden daar ook gezamenlijk iets aan gaan doen," aldus de spreekster. De zes aanwezige leden van de dorpsraad Noordgouwe/ Schuddebeurs konden zich goed in haar voorstel vinden, zodat besloten werd de zaak voor te leggen aan het college vanb en w. Hans Baris, vertegenwoordi ger van de middenstand van Noordgouwe, ziet vooral ook veel heil in een samenwer king op dit vlak met de ove rige raden. „Het is denk ik zelfs de enige manier. Je moet zorgen voor een groot draagvlak wil je dingen be reiken." De dorpsraad streeft ernaar meer inzicht te verwerven in de eigen bevolking. Als mid del daartoe heeft de raad in maart een enquête rondge stuurd onder 55-plussers in Noordgouwe en Schudde beurs. „We willen er achter komen wat die groep voor wensen heeft en wat er onder hen leeft," licht voorzitter mevrouw Wil Alkemade tij dens de vergadering het on derzoek toe. Van de tweehon derd verzonden formulieren kwam 52 procent terug. „Niet echt slecht," vond de voorzitter en in ieder geval voldoende om als dorpsraad aan de slag te kunnen. „Mis schien kunnen we er zelf niet veel aan doen, maar we kun nen de dingen die naar boven zijn gekomen wel aankaar ten bij de juiste instanties." Tevredenheid De 55-plussers blijken ver schillende zaken in hun woonomgeving te missen, zo als concerten in de eigen kerk, een eigen dorpszang koor en vervoer bij ziekenbe zoek. Ook haalde een enkele respondent een goede slage rij, meer politiecontrole in Schuddebeurs en verlichting in het Slingerbos aan. Ón danks deze gebreken over heerst tevredenheid onder de ondervraagden. „Noordgou we woont massaal naar de zin. Op een enkeling, die naar een bejaarden- of ver zorgingshuis wil, na heeft niemand zin om te verhui zen," zette Alkemade uiteen. Onder de deelnemers aan het onderzoek bleek dan ook weinig interesse te bestaan voor de in de vragenlijst aan gehaalde activiteiten. Vie rentachtig procent gaf aan geen behoefte te hebben aan een ouderensocieteit, al wer den er desgevraagd wel heel concrete eisen gestald waar aan een dergelijke sociëteit zou moeten voldoen. Meerde re respondenten gaven bij voorbeeld te kennen geen be hoefte te hebben aan een club die gebonden is aan een ker kelijke instantie. Aantrek kelijke programma-onderde len zijn themabijeenkomsten met een inleider en een bil jartmogelijkheid. Ook het Bewegen voor Oude ren kan zich op weinig be langstelling verheugen. We derom 84 procent van de respondenten gaf aan niet aan deze sportieve activiteit mee te doen. Negentig pro cent kruisde aan ook geen be langstelling te hebben voor anderssoortige activiteiten. De resterende mensen vul den onder meer de suggesties yoga, zingen, zwemmen en handwerken op de vragen lijst in. Overigens bleek de belang stelling voor een aantal cur sussen van de Stichting Wel zijn Ouderen wel redelijk groot te zijn. Met name de op friscursus rijvaardigheid se nioren mocht zich in een gro te populariteit verheugen en ook de cursus omgaan met de computer bleek geliefd. Al kemade: „Daar hebben we al overleg over met de stich ting. Maar we gaan eerst de uitkomsten eens laten bezin ken en dan kijken we wat we verder kunnen doen." Stappen De leden van de dorpsraad zijn wel van plan naar aan leiding van de uitkomsten daadwerkelijk stappen te gaan ondernemen. „Zoals bijvoorbeeld het openbaar vervoer. De mensen die ge bruik maken van de busdien sten klagen over de lage fre quentie en de slechte, informatie over. de dienstre geling. Wij kunnen daar op zich niets mee, maar we brie ven het wel door aan de ZWN," zegde de voorzitter toe. RENESSE - Een dirigent is gevonden, een voorlopig bestuur staat paraat en zelfs de zoektocht naar repe titieruimte is inmiddels voltooid. Gezocht wordt nu nog naar een stel enthousiaste muziekminnende kinderen. Renesse is sinds kort een kinderkoor rij ker. Maandag 1 september staat de eerste repetitie gepland. J. Schol en mevrouw L. Du- dok - Braber uit Renesse, bei den in het bezit van muzikale kinderen, staken najaar 1996 de koppen bij elkaar en be sloten tot oprichting van dit Renesser kinderkoor. Kinde ren, al dan niet muzikaal ge schoold, kunnen vanaf hun zevende levensjaar terecht en zijn welkom tot ongeveer hun dertiende. „Onze kinderen zingen heel graag en ook op de zondags school merk je dat kinderen het heel leuk vinden om te zingen en te bewegen. Maar in de Westhoek is er niets te beleven op dat vlak, dus dan moet je je kinderen naar Zie rikzee of Brouwershaven gaan brengen," zet Dudok de aanleiding tot oprichting uit een. Haar achtjarige dochter Jo- rieke is gek op zingen en is dan ook blij met dit initiatief van haar moeder. „Ja, die ziet het helemaal zitten. Ze zit altijd bandjes te luisteren en mee te zingen. Dat doet ze echt heel graag. Ze vindt dit dus gewoon prachtig," aldus de trotse moeder. Het grootste knelpunt bleek het aantrekken van een diri gent te zijn, maar via via werd in W. van den Berg uit Oud-Beijerland - musicoloog en dirigent bij onder meer de Oosterlandse muziekvereni ging - de juiste man gevon den. Als oefenruimte werd gekozen voor het koor van de Nederlands Hervormde kerk, vanwege de betaal baarheid en de aanwezigheid van een piano ter begelei ding. Het nieuw opgerichte koor is Mevrouw L. Dudok-Braber: Onze kinderen zingen graag, maar in de Westhoek is niets te be leven op dat vlak.(Foto: Marijke Folkertsma) echter niet aan de kerk ge koppeld, wat onder meer blijkt uit het repertoire. De bedoeling is kinderliedjes, moderne muziek en religieu ze teksten - zowel Engelsta lig als in het Nederlands - ten gehore te brengen. „We pro beren de drempel zo laag mo gelijk te houden, zodat het koor voor iedereen aantrek kelijk is. Maar welke liedjes ze zingen is natuurlijk ook afhankelijk van de uitvoe ring die er aankomt." De belangstelling lijkt voor alsnog groot genoeg te zijn. De twee initiatiefnemende ouders kregen na het per soonlijk benaderen van een aantal andere ouders direct een bestuur van vijf man op de been. Drie Renesser moe ders gaven aan ook wel een steentje te willen bijdragen. Pas deze week deelden zij op scholen in Noordwelle en Haamstede en in het eigen dorp aanmeldingsforniulie- ren uit en nu al heeft het koor tien aanmeldingen binnen. „Ik heb daar alle vertrouwen in, want het streven is om met minimaal twintig kinde ren te starten. Ook hebben we al een eerste optreden vaststaan. De vrijdag voor kerst kunnen we bij het dorpskerstfeest optreden," vertelt Dudok. Repetities De leden van het nieuwe kin derkoor kunnen met hun mu zikale talenten nog meer kanten op. Na de repetities, die voorlopig gehouden gaan worden op maandag om 15.30 uur, geeft de dirigent ook nog blokfluitles aan belang stellenden. Daarnaast wor den er comboleden gezocht die het koor bij uitvoeringen willen begeleiden. Belang stellenden voor zowel het koor als het combo kunnen zich aanmelden of informa tie opvragen bij L. Dudok: 461380. PVDA-VERG ADERING ZIERIKZEE - De fractie van de PvdA vergadert vrijdag 6 juni. Dat gebeurt om 14.00 uur in kamer 78 van het ge meentehuis. Advertentie Een eigentijds interieur is niet kompleet zonder eigentijdse accenten. Door slimme keuzes te maken op het gebied van tapijt, gordijnen en accessoires, geeft u uw interieur een eigen gezicht. Woonflair helpt u daar graag een handje bij. Bij ons vindt u een uitgebreide kollektie "in- ierieurmode". En dankzij de uitge kiende presentatie kunt u meteen zelf die kombinaties uitzoeken die uw interieur tot leven brengen. Modern, romanlisch of klassiek: kom eens op uw gemak kijkcnwal Woonflair allemaal voor u in huis heeft. Onze adviseur staal klaar om u deskundig terzijde te staan. Co*blr,etr en woon WQONTEXTIEL ZONWERING ZIERIKZEE HAVENPLEIN 3 4301 JD ZIERIKZEE TELEFOON 0111-415951 FAX 416378 Vrijdag 23 mei Burgh-Haamstede Uitvoering Interkerkelijk Kerkkoor Haamstede in de N-H kerk van Haamstede. 19.45 uur. Classics Techno Party in Big 'S'. 21.00 uur. Zaterdag 24 mei Zierikzee Jeugd Natuur- en Vogel- wacht gaat struinen. Onder aan dijk bij Borrendamme. 10.00-12.00 uur. Buitenrepetitie leerlingen orkest Kunst Eer in de mu ziektent aan het Havenpark. 13.30 uur. Voorspeelavond van begin nende en gevorderde gitaris ten in het Multifunctioneel Centrum. 19.00 uur Hip Hop Night 'North east connections tour'. Brogum. 22.00 uur. Renesse Muziekvereniging Luctor et Emergo zamelt oud papier in. De Dreef. 10.00-11.00 uur. CJV-kamp, receptie 25-jarig bestaan, kampgebouw. 14.30-17.00 uur. Sirjansland Rommelmarkt Zondags school Het Visnet, CZAV- loods. 9.30-14.00 uur. Zondag 25 mei Zierikzee Zangdienst met Gerefor meerd Kerkkoor, Hervormd Kerkkoor en musici Kunst en Eer. Nieuwe Kerk. 18.20 uur. Maandag 26 mei Zierikzee Computercursus van De Lichtboei in het Multifunc tioneel Centrum. 14.00 tot 17.00 uur. Openbare fractievergade ring PvdA in vergaderkamer 78 van het gemeentehuis. 19.30 uur. Algemene ledenvergadering Postzegelvereniging Schou wen-Duiveland in het Scou- tinggebouw aan de Van Veenlaan 1. 20.00 uur. Dinsdag 27 wei Nieuwerkerk Verkoping vrouwenvereni ging Debora. Gebouw Salem, Molenstraat. 10.00- 12.00,14.00-17.00 en 18.30- 20.00 uur. Bruinisse Ledenvergadering VW Bruinisse in café-restaurant Storm. 20.00 uur. Woensdag 28 mei Zierikzee CJV mini-instuif, 4 t/m 6 jaar. 14.00-16.00 uur. De Driehoek. Oriëntatieavond School van het Gouden Rozenkruis. St. Domusstraat 55. 20.00- 22.00 uur. Renesse Open huis nieuw gebouw peuterspeelzaal 't Opstapje. Mauritsweg 10. 19.00 tot 21.00 uur. Brouwershaven Algemene ledenvergadering afdeling Brouwershaven Ne derlandse Rode Kruis. Poor tershof. 20.00 uur. Donderdag 29 mei Zierikzee Afsluitende bingo van de ANBO afdeling Zierikzee in de Paternoster aan de Pater nosterstraat. 14.00 uur. Bruinisse Officiële seizoensopening van de Oudheidskamer en het Visserijmuseum aan de Oudestraat. 15.00 uur. Zaterdag 31 mei Dreischor Concert van het ZWN-man- nenkoor en de Ruiterstadsin- gers in de Nederlandse Her vormde kerk. 20.00 uur. Maandag 2 juni Nieuwerkerk Symposium Zeeuwse Dag van de Landbouw. Ons Dorpshuis. 20.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF NIET ALLEEN BETER IN BANDEN BANDEN REMMEN SCHOKDEMPERS ONDERHOUD APK UITLATEN ACCU'S VELGEN UITLIJNEN BALANCEREN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3