[ci ;7'i i k f ZIERIKZEESCHE M i NIEUWSBODES Forse boetes notoire hardrijders Strandpaviljoen in aanbouw VERFSET SCHILDEREN Beter Wonen vindt subsidie aan Bouwwinkel voorbarig T VRIJ PARKEREN: MONOPOLY VOOR EILANDERS? Inwoners Schouwen-Duiveland weten tijdelijk gemeentehuis goed te vinden Storing telefoonnet door gebroken glasvezelkabels Dochter brengt zaak aan het licht Tweede psychiater moet incestpleger onderzoeken RIKZEESCHE NIEUWSBODE VOOR PROFESSIONEEL HOUTLAND WALHOUT WESTSTRAAT 5 ZIERIKZEE OU1 415977 BIJ AANKOOP VAN EEN BUS VERF LAKBAKJE MEI KWAST, AfPlAKIAPI, 2 VERFROLLERS, HOUDER EK HANDSCHOENEN VRIJDAG 23 MEI 1997 152e JAARGANG NR 26183 WAARIN OPGENOMEN DE Z I E Rl KZE ESC H E COURANT 1 797-1889 Geen dag is lang voor iemand die werkt Seneca Flink wat zon HET WEER Heldere nacht. Mintemp. omstreeks 2 graden met in het binnenland plaatse lijk vorst aan:de grond. Overdag flinke perioden met zon. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 14 gra den. Vannacht in het binnenland wei nig wind. Verder zwakke tot matige noordoostenwind, rond kracht 3. 3 VRIJ PARKEREN Dorpsraad pleit voor vrij parkeren langs stranden voor inwoners Schouwen-Duiveland. 5 MUZIEKDAG Vierhonderd muzikanten van tien corpsen aktief tijdens eilandelijke muziekdag. 6 BELASTING Watersportvereniging vecht heffing watertoerisme- belasting met succes aan. 9 KORFBAL Coach Voshart kijkt met gemengde gevoelens terug op twee jaar AH-Ready.. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - De Bouwwinkel Zeeland Adviseurs ontvangt, als het aan gedeputeerde staten van Zee land ligt, ruim 80.000 gulden van de provincie voor het project bouwstroom kleine kernen. De woning bouwcorporatie Beter Wonen vindt deze toekenning voorbarig en ziet liever dat de provincie dat geld be steedt aan lopende projecten van de corporaties zelf. Provincie en rijk stimuleren voorbeeldprojecten om een impuls te geven aan de duur zame ontwikkeling van bou wen en wonen. Volgens de Bouwwinkel Zeeland is de concrete uitvoering hiervan in Zeeland echter nog vrijwel niet van de grond gekomen. De Bouwwinkel lanceerde daarom het project bouw stroom kleine kernen. Ge dacht wordt aan het realise ren van vijftig tot zestig woningen in de vorm van een bouwstroom langs meerdere kernen, wat neerkomt op zo'n zes tot tien woningen per kern. Dit project zou in een periode van drie tot vier jaar moeten worden gereali seerd. Als locatie denkt de Bouwwinkel aan Midden- Zeeland, met uitzondering van de grotere steden, en mo gelijk ook Schouwen-Duive land. Volgens een schrijven van de organisatie hebben de drie belangrijkste regionale woningcorporaties in Mid den-Zeeland in principe on dersteuning toegezegd. De woningcorporatie van de re gio Schouwen-Duiveland ziet, aldus de Bouwwinkel: ,,de huidige marktontwikke ling in deze regio niet als vol doende gunstig." Beter Wo nen-directeur Ph. van Door- ne bestrijd deze formulering. In de Schouwse woning markt zit, afgezet tegen de Zeeuwse stand van zaken, groei. „Dat blijkt uit het wo ningmarktonderzoek van twee jaar geleden en het blijkt ook uit de huidige ont wikkelingen," geeft hij des gevraagd aan. Medio vorig jaar hebben de woningbouw corporaties het Zeeuws con venant duurzaam bouwen ondertekend en „dat is al voldoende basis om dat duurzaam bouwen - ook in de kleine kernen - te realise ren." Van Doorne vindt het jam mer dat de woningbouwcor poraties geen kans krijgen hun plannen uit te voeren. Want er zijn, aldus Van Door ne, voldoende ontwikkelin gen op dit gebied. Als voor beeld noemt hij de twaalf huurwoningen die in het nieuwe plan Onder de toren in Haamstede zijn betrok ken. „De eisen van het conve nant worden toegepast en het gaat daar zelfs nog een paar stappen verder." Hoe veel verder is echter afhan kelijk van het beschikbare geld. I Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, I met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 I KW ARTAAL abonnement met automatische afschrijving a 51,00 KWARTAALabonnement zonder automatische afschrijving 53,50 I HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 j HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194,00 j Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr./mevr Postcode Plaats Telefoon Geb.datum: Handtek. Bij automatische afschrijving uw I I I J I I I I "j j bank-/gironummer vermelden: II II lI lI II II II II II Z3EL Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. yyfr Antwoordnummer 12,4300VB Zierikzee. J dé krant van schouwen -duiveland! Verrast door de drukte ZIERIKZEE - Twee kapotgetrokken glasvezel kabels tussen Zierikzee en Middelharnis veroor zaakten vanmorgen overlast in het telefoonver keer in heel Zeeland. De verwachting was vanmorgen, dat de storing rond het middaguur verholpen zou zijn. Door de kapotte glasvezel kabels was het aantal lij nen behoorlijk beperkt. Het telefoonnet raakte hierdoor eerder overbezet dan normaal. Dat was volgens een woord voerder van PTT Telecom, met name tussen 9.00 en 11.00 uur heel lastig. Dit zijn de drukste uren van de dag, omdat het be drijfsleven dan goed op gang komt. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg wil nog een 'second opinion' van een psychiater om te kijken of een 49-jarige inwoner van Schouwen-Dui veland, die van incest wordt verdacht, een geestes stoornis heeft of niet. De rapporten van de reclasse ring noch de bevindingen van de districtspsychiater brachten daar gisteren tijdens de behandeling dui delijkheid in. De incest begon toen het meisje dertien jaar was en eindigde vorig jaar. De zaak kwam aan het licht, toen de dochter in februari vorig jaar aankondigde het ouder lijke huis te willen verlaten om samen te gaan wonen met haar vriend. De man, die vond dat zijn dochter en 'be zit' de vriend veel te kort kende om een dergelijk rela tie aan te gaan, ontstak in woede en deelde enkele klap pen uit. Volgens hem was zij slechts in de donkere gang van de woning gevallen en was hij per ongeluk bovenop haar terecht gekomen. Niet temin verliet de dochter de woning en bracht de nacht door bij kennissen. De volgende dag pakte de man, onder invloed van vali um en alcohol, zijn jachtge weer en toog naar de woning waar zijn dochter zich be vond. Hij bonkte op de deur en toen er geen reactie kwam sloeg hij een ruitje in. Hij liep terug naar zijn auto en pakte zijn geweer. Zijn zoon, die met hem mee was gegaan, probeerde hem het wapen te ontfutselen. Bij de vechtpar tij die ontstond ging het wa pen af. De man ging onver richter zake weer naar huis, waar hij later door de politie uit zijn huis werd gehaald. Toen de politie de dochter verhoorde kwam de incest van haar vader boven water. Volgens de man was het een 'geheimpje' tussen hem en zijn dochter en had zijn doch ter er nooit bezwaar tegen ge maakt dat hij zich aan haar vergreep. Enig inzicht of spijt over het gebeurde had hij niet. Over ongeveer drie maanden wordt de zaak opnieuw be handeld. ZIERIKZEE - De topambtenaren op het gemeente huis zijn verrast door de drukte aan de balie. Er worden meer paspoorten, rijbewijzen en vergunnin gen aangevraagd dan verwacht. Er wordt ook meer getrouwd dan tevoren was ingeschat. Dat blijkt uit de eerste managementrapportage van de sector Ex terne Contacten. Schouwen-Duiveland weet de weg naar het tijdelijk ge meentehuis goed te vinden. In de eerste drie maanden van het bestaan van de nieu we gemeente meldden zich ruim 3400 inwoners aan het loket voor uittreksels, rijbe wijzen, paspoorten en wat dies meer zij. Bij de afdeling sociale zaken kwamen 321 aanvragen bin nen die betrekking hebben op de Wet Voorzieningen Ge handicapten. Afgewerkt werden 266 aanvragen. Maar er lag nog een stapel van 151 van vorig jaar en daarom zijn 206 aanvragen nog in be handeling. In totaal heeft de sociale dienst 1215 cliënten, c.q. zaken in portefeuille. Zo'n vierhonderd mensen kwamen langs om zaken te doen betreffende hun bouw- of sloopplannen. De burger lijke stand had het aantal hu welijken dit jaar begroot op 150. Maar ook hier blijkt Schouwen-Duiveland actie ver dan gepland, want dit aantal wordt schielijk bijge steld naar 240. Vooral het gratis trouwen en het huwen op zaterdag is populair. Vanwege de arbeidsduurver korting is burgerzaken met één arbeidsplaats uitge breid. Ook de gemeentelijke servicepunten gaan extra werk opleveren. En dan was nog vergeten een havenmees ter aan te stellen'ten behoeve van de watersportvereniging Scharendijke. De vereniging betaalt er wel een vergoe ding voor, maar de salaris- post was door de gemeente niet begroot. In totaal moet er ruim 138.000 gulden wor den bijgeraamd. De dames aan de balie, de marktmeester en de mede werkster communicatie draaien overuren. Voor de laatsgenoemde heeft dat te maken met de collegebezoe- ken aan de kernen en wijken. Voor uitbetaling van overu ren was dit jaar 10.000 gul den begroot. Dat bedrag is in het eerste kwartaal al nage noeg geheel besteed. In totaal bestaat de sector Externe Contacten uit 72,5 arbeidsplaatsen, verdeeld over 76 mensen. Het eerste kwartaal groeide de sector met 2,6 arbeidsplaats. Die gingen naar de balie en de jachthaven van Scharendij ke. Knuffelberen Wat blijkt er verder nog uit de rapportage? Nou, dat bij aan gifte van zoon of dochter een knuffelbeer wordt geschonken, bijvoorbeeld. Of bij huwelijk een pen. Dat laatste cadeautje is nieuw. De kosten worden geraamd op 6000 gulden per jaar. In managementrapportages (MaRaps in ambtelijk jar gon) worden dergelijke grote en kleinere zaken gemeld. De gemeente maakt ze voor elke De collegebezoeken aan kernen en wijken, zoals hier in Poortambacht in Zierikzee, hebben geleid tot overuren van de mede werkster communicatie. Dat is één van de constateringen in de managementrapportage van de sector externe contacten. (Foto: Marijke Folkertsma) sector twee keer per jaar, on der verantwoordelijkheid van wethouder G. J. van der Salm. „Zie het als een soort voor jaarsnota. Alleen komt er in het najaar nog een," legt Van der Salm uit. „We zijn er sim pel mee gestart. Ze gaan over financiën, personeel en automatisering. Later willen we ze nog uitbreiden.1 De MaRaps horen bij een ta melijk nieuwe vorm van be groten door gemeenten. Col lege en gemeenteraad krijgen vaker inzicht in het reilen en zeilen van hun orga nisatie. Gebeurde dat tradio- neel twee keer, namelijk bij de begroting en de jaarreke ningen. Voortaan gebeurt dat vier keer. Van der Salm: ,,De efficiency wordt groter en er wordt doorlopend getoetst, waar- door'je tijdig kan bijsturen. Of de MaRaps de gemeente geld kan besparen moet op termijn blijken, meent dé wethouder. Tilburgs Model De nieuwe manier van begro ten staat bekend onder de naam 'Tilburgs Model'. Ze is bedacht door de toenmalige, Tilburgse wethouder van fi nanciën H. Kro'sse en leidde tot forse begrotingsover schotten. Mede op grond van deze expertise werd hij drie jaar geleden directeur van de sociale dienst in Rotterdam. Vanwege malversaties met zijn onkostenvergoeding is Krosse deze week oneervol ontslagen. ZIERIKZEE - Het feit dat hij 'de teugels wel eens wilde laten vieren' is een 45-jarige Bruse onderne mer op een boete van 590 gulden komen te staan. De man moest zich gisteren voor de kantonrechter in Zierikzee verantwoorden voor het feit dat hij op de Weg naar De Val 122 kilometer per uur reed in plaats van de toegestane limiet van 80. Behalve een boete werd de man uit Bruinisse een voor waardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid met een proeftijd van twee jaar opge legd. Hij werd in juli vorig jaar betrapt op het over schrijden van de maximum snelheid. „Ik moest snel naar Goes. De weg was leeg en ik had weinig tijd," verdedigde hij zichzelf. Officier van jus titie A. Flikweert was niet onder de indruk van het ver haal. Hij wees de man erop dat het niet de eerste keer was dat hij betrapt was op te hard rijden. Hij eiste een boete van 590 gulden en vier maanden voorwaardelijke rijontzeg ging. Kantonrechter mr. A. Melens nam die eis over. Vooral de voorwaardelijke rij-ontzegging viel de Bru- enaar wat rauw op het dak. „Dat vind ik wel ontzettend zwaqr," reageerde hij óp het vonnis van Melens. Schrale troost voor de Bru- enaar was dat hij bepaald niet de enige was die voor de rechter moest verschijnen wegens het aan de laars lap pen van de maximumsnel heid. Hetzelfde overkwam een 35-jarige man uit Kruin- ingen. Ook hij liep op de Weg naar De Val tegen de lamp. Een bedrijfsfeest gaf hij op als voornaamste reden om het gaspedaal wat dieper dan normaal in te drukken. Ook voor hem was het niet de eer ste confrontatie met de ra- darapparatuur en de kanton rechter en officier van justitie Flikweert toonde dan ook geen mededogen. Hij eiste 560 gulden boete en een voorwaardelijke ontzeg ging van de rijbevoegdheid. Mr. Melens vonniste conform de eis. Extra opletten Een 42-jarige verpleegkundi ge uit Bergen op Zoom werd - ook weer op de Weg naar De Val - geklokt op 128 kilome ter per uur: 48 kilometer te hard. Hij kreeg een boete van 670 gulden een vier maanden voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid van twee jaar. Vooral met dat laatste was de man niet blij, hetgeen Melens zich kon voorstellen. ,,U zult extra op moeten letten," aldus de kantonrechter. 'Het zal wel zo zijn', reageer de een 29-jarige service-mon teur uit Bergen op Zoom toen de politie hem vertelde dat hij op de Weg naar De Val be trapt was op overschrijding van de maximumsnelheid. „Ik heb er geen erg in gehad. Ik keek niet op mijn teller," bekende de motorrijder. Ook bij hem was het niet de eerste snelheidsovertreding en voor zijn werk kan hij niet zonder rijbewijs. „Waarom springt u dan zo slordig om met uw rijbe wijs," vroeg Melens. „Een goede vraag," vond de man uit Bergen op Zoom. „Ik zou het niet weten." De man werd veroordeeld tot een boete van 670 gulden en vier maanden voorwaardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid met een proeftijd van twee jaar. Twee dagen na de uitspraak van de president van de rechtbank in Middelburg is op het strand bij Kijkduin in Renesse begonnen met de bouw van het strandpavil joen van J. Kristelijn. Het paviljoen verrijst direct rechts naast de duinover gang, gezien vanaf de land zijde. Kristelijn liet in janu ari van dit jaar betonnen palen slaan als fundering voor het paviljoen. Omdat de gemeente van mening was, dat het om een permanent bouwwerk zou gaan legde ze Kristelijn een bouwstop op en sommeerde hem de palen van het strand te halen. Ook was de gemeente van me ning, dat de strandtent maar driehonderd vierkante me ter mocht zijn in plaats van de geplande zeshonderd. De president besloot dinsdag dat Kristelijn zijn strandtent mag bouwen, zij het twee keer zo klein dan zijn bedoe ling was. (Foto: Marijke Folkertsma) ,1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1