Wandeldriedaagse senioren Rondleidingen in de Manteling Subsidie Provincie pro j eet Fruitteelt igh tea Open ciag voor nieuwe dubbeldeks veerboot Midzomemachtexcursie over de Oösterschelde presentatie nieuwe brochure Veldbezoeken ministerie LNV startschot discussie Zaterdag 24 mei Voorwaarde behoud Proefstation Westhove toen en nu Rinkelrooien van De Ambitie Sluizen gestremd Wandeltocht Gastgezinnen gezocht Genealogische dag Zierikzee Voor iedereen die Avondvierdaagse maatje te groot vindt DONDERDAG 22 MEI 1997 NR 26182 SEROOSKERKE - De directie zuidwest van het mi nisterie van Landbouw, natuurbeheer en visserij brengt vrijdag 13 juni een veldbezoek aan de zuid kust van Schouwen (plan Tureluur). Aanleiding tot het bezoek is het verschijnen van de brochure Eco systeemvisie Delta. Het veldbezoek aan Schou- wen-Duiveland is er één in een serie van drie die de di rectie zuidwest houdt. Eer der wordt een bezoek ge bracht aan Saeftinge en de Hollandsche Biesbosch. Op Schouwen-Duiveland wordt een bezoek gebracht aan het natuurontwikkelingsproject plan Tureluur. Dit plan om vat compenserende maatre gelen voor het verlies aan slikken en schorren. Deze verdwijnen geleidelijk in de geulen door de aanleg van de stormvloedkering in de mon ding van de Oösterschelde. Het getijvolume is na de aan leg hiervan met ongeveer dertig procent afgenomen. De veldbezoeken zijn be doeld als startschot voor een discussie, die het ministerie de komende jaren wil voeren over natuurontwikkeling in het deltagebied. Op uitnodi ging gaan bij ieder bezoek ongeveer dertig vertegen woordigers van overheden en maatschappelijk organi saties mee. Tijdens de bijeenkomst krij gen de bezoekers de nieuwe brochure uitgereikt. Deze gaat in op de huidige kwali teit van natuur in de delta. Ook staan er aanbevelingen in voor gewenste ontwikke ling in de toekomst. VLISSINGEN - De Provinciale Stoombootdiensten Zeeland (PSD) houden zaterdag 24 mei open dag voor de nieuwe dubbeldeks veerboot Prins Johan Friso. De dubbeldekker komt kort na deze datum in de vaart op het veer Vlissingen-Bres- kens, waar zij samen met de Koningin Beatrix de dienst zal onderhouden. Op het veer Kruiningen-Perkpolder wor den de Prinses Juliana en de Prins Willem-Alexander in gezet. Vanaf dat moment be schikt de PSD over vier dub beldekkers op de Westerschelde. De dubbeldekker Prinses Christina wordt het reserve schip. Zij kan alleen worden ingezet op het veer Kruinin gen-Perkpolder. Mocht op de lijn Vlissingen-Breskens be hoefte ontstaan aan een re serveschip dan wordt de Prinses Juliana van de lijn Kruiningen-Perkpolder ge haald en kan de Prinses Christina op haar beurt daar de dienst overnemen. Tussen 9.00 en 11.00 uur wordt het (oud)personeel van de PSD en van de Koninklij ke Schelde Groep in Vlissin- gen in de gelegenheid gesteld de nieuwste aanwinst te be zichtigen. Tussen 11.00 en 16.00 uur is het schip voor het algemene publiek toeganke lijk. De Prins Johan Friso ligt afgemeerd achter het kantoor van de PSD, Prins Hendrikweg 10, Vlissingen. MIDDELBURG - De provincie Zeeland stelt van 1997 tot en met 1999 vijftigduizend gulden beschik baar aan het Proefstation voor de Fruitteelt in Wil- helminadorp. Het geld is voor het project 'Inpas baarheid resistentie en tolerantie fruitrassen in duurzame productiesystemen.' De provincie verleent deze subsidie onder voorwaarde, dat het proefstation tijdens de subsidie-periode in Zee land gevestigd blijft. Definitieve besluitvorming van het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Vis serij (LNV) over de inbed ding van het proefstation als onderdeel van de LNV-ken- nisinfrastructuur, laat nog op zich wachten. Wel kan, volgens de provin cie, met zekerheid worden gesteld, dat de hoofdzetel van het proefstation nog mi nimaal drie jaar in Zeeland blijft. ductie van nieuwe duurzame teeltsystemen en fruitrassen is bijzonder groot. Resultaten De verwachte resultaten in 1999 zijn dat de eerste appel rassen met schurftresistentie op praktijkbedrijven in Zee land worden geplant. Dat bij peren een eerste aanzet wordt gegeven van minder vatbare rassen voor onder meer bacterievuur. En dat bij kleinfruit minder voor meeldauw, bladvalziekte en phytophthora vatbare ras sen zullen worden geplant. Belang Het door de provincie gesub sidieerde onderzoek wordt van belang geacht voor de Zeeuwse fruitteler. De be langstelling voor de intro- Kosten De jaarlijkse kosten van het project bedragen 430.000 gul den. Het ministerie van LNV en het bedrijfsleven dragen hierin elk 190.000 gulden bij. OOSTKAPELLE - Westhove toen en nu. Dat is de ti tel van de cultuurhistorische rondleiding die het Zeeuws Biologisch Museum woensdag 28 mei ver zorgt in Oostkapelle. Tijdens de rondleiding wordt veel aandacht besteed aan de cultuurhistorie van het kas teel, de orangerie en de om geving. De wandeling wordt afgesloten met een bezoek aan het kasteel en het be klimmen van de toren. Aanmelden De rondleiding gaat om 14.00 uur vanaf het museum van start. Wie mee wil, moet zich vooraf aanmelden. Dat kan via telefoonnummer 0118- 582620. Zondag 1 juni kunnen be langstellenden met de bos wachter mee op pad in De Manteling. Ook deze rondlei ding gaat om 14.00 uur van start vanaf het museum. Vooraf aanmelden is ge wenst. MIDDELBURG - De cursis ten van Aniateurtheater school De Ambitie ronden hun tweejarige opleiding af met de opvoering van het to neelstuk 'Rinkelrooien' van Eric Schneider. Die optre dens vinden plaats op don derdag en vrijdag 29 en 30 mei en op zaterdag 7 juni in het Minitheater in Middel burg. Rinkelrooien, onder regie van Josien de Graaf, bestaat uit acht taferelen, die steeds door twee personages wor den gespeeld. De ontmoetin gen zijn vluchtig, de mensen lijken elkaar even te raken, maar dat is slechts schijn. Een ander woord voor rin kelrooien is pierewaaien en dat is dan ook egenlijk wat al die mensen doen. Het decor is gemaakt door beeldend kunstenares Eve line van Duyl. In een omge ving, die bestaat uit geome trische figuren moeten de spelers hun personages neer zetten. De felle kleuren van de decorstukken maken de figuren nog eenzamer. De voorstellingen in het Minitheater beginnen om 20.30 uur. Kaarten kunnen gereserveerd worden tussen 9.00 en 16.00 uur bij VMC Zeeland, telefoon: 0118- 634880. VLISSINGEN - In verband met werkzaamheden in juni zijn de sluizen in Vlissingen een aantal keren gestremd. Van maandag 2 juni 8.00 uur tot zaterdag 7 juni 17.00 uur, is de kleine sluis niet be schikbaar. De grote sluis is gestremd van zaterdag 14 ju ni, 18.00 uur, tot zondag 15 ju ni 8.00 uur. De stremmingen zijn het ge volg van het aanbrengen van elektrische bekabeling en be sturingen van de sluishoof- den. De werkzaamheden houden verband met de cen trale bediening van de slui zen en bruggen in het Kanaal door Walcheren. BURGH-HAAMSTEDE Sportvereniging DFS houdt van 2 tot en met 5 juni voor de achttiende maal de avond wandelvierdaagse over de afstanden 8 en 15 km. De deelnemers kunnen zich op 2 juni vanaf 18.00 uur la ten inschrijven in de kantine van de sportverenigng aan de Leliendaleweg in Burgh. Om 18.30 uur wordt daar ook het startsignaal gegeven. De routes zijn zeer geva rieerd. Er wordt gelopen door de polder, langs het strand, door het bos of de duinen. Op de laatste avond zal mu ziekvereniging Witte van Haemstede de wandelaars vooraf gaan vanaf het ver zorgingscentrum Duinoord naar het sportveld in Burgh. Na afloop zijn er medailles en cijfertjes en voor de deel nemende scholen de gebrui kelijke beker. ZIERIKZEE - Europa Kin derhulp is op zoek naar gast gezinnen voor negen Franse kinderen, die van 23 juli tot 13 augustus de vakantie in Zeeland willen doorbrengen. Deze jongeren van zes tot twaalf jaar komen uit grau we woonbuurten, leven in abominabele behuizingen en weten hoe de onderkant van de samenleving eruitziet. Gastgezinnen die zich enigs zins in de Franse taal kunnen redden en een Frans kind een ander kijk op de wereld wil len geven, kunnen zich aan melden via telefoonnummer 417694. Zij krijgen uitvoerige informatie tijdens een per soonlijk gesprek en een in formatieavond. Ook gedurende het verblijf van de kinderen kan terugge vallen worden op begelei ding van de Europa Kinder hulp-medewerkers. AUTOKRAAK RENESSE - Uit een auto die geparkeerd stond aan de Hoogenboomlaan in Renesse zijn van maandag op dinsdag diverse goederen ontvreemd. De achterruit van de auto, die eigendom is van een 42- jarige inwoner van het Duit se Hilden, werd daartoe in geslagen. Gemist worden twee grote geluidsboxen, twee paar inlineskates en wat kleding. ZIERIKZEE - Ieder jaar wordt in een afdeling van de Nederlandse Genealogische Vereniging een landelijke dag gehouden. Mede ómdat de afdeling Zee land dit jaar dertig jaar be staat wordt de Genealogi sche dag dit jaar in Zierikzee gehouden en wel op zaterdag 24 mei. De deelnemers aan de gene alogische dag in Zierikzee - komend uit heel Nederland - worden om 10.30 uur ver wacht aan boord van de sa lonboot Catamaran Castle die afgemeerd ligt aan 't Luitje in Zierikzee. NEELTJE JANS - Een muzikale midzomemachtex cursie per boot vanaf Zierikzee naar de Neeltje Jans. Dat kan op maandag 23 juni. Ook vindt er in de maand juni elke dinsdagavond een natuurexcur- sie op dit eiland plaats. Weekendwandelaars kun nen bovendien op zondag 1 juni terecht. De midzomemachtexcursie is bedoeld voor mensen die naast de Neeltje Jans ook de Oösterschelde willen ont dekken. Zij kunnen tijdens de Zeeland-Natuurmaand mee per boot voor een midzo- mernachttrip. Een orkest aan boord verzorgt tijdens de vaartpcht een concert. Vertrokken wordt vanuit Zierikzee om 19.00 uur. Aan melden voor deze excursie kan via: 010 - 2650296. In de juni natuurmaand kan iedere dinsdagavond een wandeling worden gemaakt op Neeltje Jans. Voor men sen die liever in het weekend lopen, bestaat ook de moge lijkheid zondag 1 juni mee te doen. De natuur op Neeltje Jans is evenoud als de Oosterschel- dekering en verandert, elk jaar nog ingrijpend. Geleide lijk aan groeien er steeds meer planten, waarvan de zadenworden aangevoerd door de natuur. Daarnaast ontdekken steeds meer vo gels dit nieuwe natuurge bied. Naambord Een enthousiaste gids weet deelnemers meer te vertel len. De wandelingen zijn op gezet door Het Zeeuwse Landschap in samenwerking met Natuurmonumenten. Deze twee organisaties behe ren de natuur op Neeltje Jans. De excursies op dinsdag avond beginnen oml9.00 uur. De zondagmiddag- excursie start om 14.00 uur. startpunt is het naambord van de na tuurorganisaties aan de Oos- terscheldekant van de par keerplaats van Waterland Neeltje Jans. Aanmelden is niet nodig. Wel is het ver standig iets te eten en te drin ken mee te nemen voor on derweg. Mensen die met een eigen groep op pad willen gaan, kunnen contact opnemen met mevrouw P. Sloof-Spij- ker: 0113 - 695431. Zij organi seert excursies in vele talen en voor verschillende leef tijdsgroepen. Een deel van het organiserend comité: v.l.n.r., R. van der Weide (Stichting Welzijn Ouderen), K. Lukus (routebegeleider), M. Schiettekatte (activiteitenbegeleidster Borrendamme) en E. Ernst (activiteitenbegeleidster De Wieken). (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - Voor iedereen die de Zierikzeese Avondvierdaag-se net iets te veel van het goede vindt is er nu de Wandeldriedaagse voor senioren. ,,Wij willen graag de mensen naar buiten krijgen," aldus M. Schiettekatte, activiteitenbegeleidster bij zorgcentrum Borrendamme en lid van het organise rend comité Senioren Wandeldriedaagse Schouwen- Duiveland. Vorig jaar werd voor het eerst een wandeldriedaagse voor senioren gehouden op Schouwen-Duiveland. Het grote verschil met de,tocht van vorig jaar is dat de wan deldriedaagse nu voor alle bewoners van Schouwen- Duiveland bedoeld is. Ieder een die de wandelafstanden van de 'gewone' Avondvier daagse te groot vindt of het wandeltempo te hoog, is wel kom op maandag 9, dinsdag 10 en woensdag 11 juni. Ook rolstoelgebruikers zijn wel kom. Voor het organiserend co mité is de wandeldriedaagse meer dan alleen elke dag vijf kilometer lopen. „Het is ook een manier om mensen uit hun isolement te halen, om ze naar buiten te krijgen," legt Schiettekatte uit. „Er is best een grote groep senioren die nooit uit het zorgcentrum of uit het eigen huis komt." Aangepast Het organiseren van een wandeldriedaagse voor seni oren is jets heel anders dan het op poten zetten van een Avondvierdaagse. Op de eer ste plaats moet de wandelaf stand korter zijn. Gekozen is voor vijf kilometer per dag. Die vijf kilometer worden in twee etappes van elk 2,5 kilo meter gelopen. Tussen de twee etappes in ontmoeten de wandelaars elkaar in het MFC aan de De Huybert- straat waar zij onthaald wor den op koffie, thee of fris. Je moet op een heleboel din gen letten," stelt routebege leider K. Lukus. „De route moet veilig zijn en geschikt voor rolstoelgebruikers. In de binnenstad van Zierikzee heb je te maken met kinder kopjes. Dat is bijna niet te doen met een rolstoel. Ver der moet je ook hellingen en dergelijke vermijden," aldus Lukus. Ook probeert hij bij het uitzetten van de route - die hij samen met Stichting Welzijn Ouderen-beroeps kracht R. van der Weide uit probeerde - te zorgen voor voldoende beschutting en af wisseling tussen natuur en stad. Vrijwilligers Een dergelijke wandeldrie daagse kan, zo benadrukt het organiserend comité, niet zonder de inzet van vrijwilli gers. Gestreefd wordt naar een verhouding van 1 op 1: voor elke loper een begelei der. Dat betekent wel dat als er, zoals vorig jaar, honderd wandelaars aan de tocht meedoen er ook honderd vrijwilligers nodig zijn. Het comité toont zich optimis tisch over de animo. „Ik denk dat we de 200 lopers wel halen," aldus Schiette katte. „De mensen waren vo rig jaar erg enthousiast." Daar komt bij dat vorig jaar vooral bewoners van zorg centra Borrendamme en De Wieken en verpleeghuis de Corneliastichting meeliepen. Nu is samenwerking gezocht met zorgcentrum Duinoord in Haamstede en zorgcen trum In 't Opper in Bruinis- se. De leden van het organi serend comité zijn druk bezig met het werven van vrijwil ligers. „We krijgen veel vrij willigers via de Unie van Vrijwilligers (UW), maar we mikken ook op kennissen en familieleden van mensen die mee willen lopen," ver telt Van der Weide. Vrijwilli gers kunnen zich opgeven bij de Stichting Welzijn Oude ren. (413224) Sponsors voor de wandel tocht zijn ook altijd welkom. De senioren wandeldrie daagse gaat maandag 9 juni om 14.00 uur van start. Ver trekpunten zijn: Cornelia stichting, De Wieken en Bor rendamme. FOTO MARIJKE FOLKERTSMA

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 7