College houdt vast aan oude grens bij leerlingenvervoer Arie Roon beschildert muur in Goemanszorg COMMENTAAR ANBO teleurgesteld in nieuwe gemeente Schrijven voor Amnesty Onenigheid over rechten van OR politie Zeeland Muziek Monumentaal sluit aan bij Nazomer Festivals B w willen slagvaardig bestuur Stichting Renesse AGENDA DONDERDAG 22 MEI 1997 NR 26182 3 De rechter heeft geoordeeld. Horeca-ond'ernemer J. Kris- telijn moet zijn omstreden betonpaden van het Renesser strand halen. Toch lijkt de rechter wel gevoelig voor de argumenten van Kristelijn, want de 33 heipalen mogen nog tot 1 oktober blijven staan. Niets let nu de oiider- nemer om zijn bouwwerk af te maken. Het moet alleen de helft kleiner en aan het eind van het seizoen moet alles weer weg. Kristelijn liep met zijn actie in januari ver voor de mu ziek uit. Weliswaar verzet het waterschap zich niet lan ger tegen permanente bebou wing van het strand, maar Rijkswaterstaat en gemeen te blijven tegen. Het over- heidsstreven is echter om op lange termijn het gehele Ne derlandse kustbeheer in han den te geven van de water schappen. Een voor ondernemers gunstige uit gangspositie dus, gezien de opstelling van waterschap Zeeuwse Eilanden. Door de uitspraak van de rechter kan er nu de eerste jaren op dit gebied helemaal niets meer. De gedachte kan dan opgeld maken dat Kris telijn het voor zijn collega's verpest heeft door de zaak vroegtijdig op de spits te drijven. Maar dat zou een al te ge makkelijke gedachte zijn. Zoals gezegd klinkt er in de uitspraak van de rechter ook enig begrip door. Anders had hij wel opgedragen de palen onmiddelijk te verwijderen. Kristelijn had de rechtzaak ook kunnen winnen. En dan had hij juist de weg vrij ge maakt voor andere bouwini- tiatieven op het strand. Bovendien is het niet ver keerd dat een ondernemer door een - wellicht enigszins onbezonnen - pioniersdaad -de ambtelijke molens eens sneller doet draaien. Tegen verhoging reinigingsrechten ZIERIKZEE - De ANBO-Regioraad Schouwen-Dui- veland is teleurgesteld over de „rigoureuze verho ging" van de reinigingsrechten in de regio. Deze maatregel is in tegenstrijd met de beloften die eer der door de gemeente zijn gemaakt. Teleurstelling en ongeloof. Zo verwoordt de regioraad zijn reactie op de vastgestel de verhoging in een persbe richt. In de aanloop van de nieuwe gemeente zijn vol gens de ANBO door de poli tieke partijen, die nu de ge meenteraad vormen, heel andere toezeggingen gedaan. De regioraad kan zich niet vinden in de argumenten die door het gemeentebestuur zijn aangedragen ter verkla ring. Aan de verhoging zou niets meer te doen zijn, om dat deze vorig jaar door de Reinigingsdienst is vastge steld. Volgens de ANBO is er wel iets aan te doen, maar ontbreekt het aan politieke wil. Daarnaast is de raad het niet eens met de stelling dat een gelijke belasting voor ie dereen te billijken is, omdat het ophalen van afval slechts vijftien procent van de totale kosten bedraagt. De ANBO is de mening toe gedaan dat met een gediffe rentieerde aanslag voor de reinigingsrechten een eerste aanzet tot armoedebestrij ding kan worden gedaan. Ook pleit de ouderenbond voor afwijzing - evenals Ka- pelle en Goes - van de nieuw bouw van het kantoor van de OLAZ in het Sloegebied. Met deze nieuwbouw is 1.700.000 gulden gemoeid.De commis sie openbare werken en mi lieu van de gemeente Schou- wen-Duiveland sprak zich vorige week ook unaniem uit tegen deze nieuwbouw. Jurist moet duidelijkheid scheppen MIDDELBURG - Tussen de Ondernemingsraad van de politie Zeeland en korpschef A. Smeels is verschil van mening ontstaan over de uitleg van de Wet op de ondernemingsraden (Wor). Op ver zoek van beide partijen buigt een externe des kundige zich over de problematiek. Volgens woordvoerder H. Kramer is er geen sprake van een conflict tussen de OR en Smeels, maar gaat het om duidelijkheid rond het advies- en instem mingsrecht. ,,De wet bevat veel woorden met norma tieve waarden. Hierdoor is niet duidelijk waar de OR nu precies instemmings- en adviesrecht over heeft." Volgens hem heeft geen specifieke zaak aanleiding gegeven tot het onderzoek van de juridisch adviseur. ,,Het gaat om het algehele kader. Daarin willen we duidelijkheid. Dat laten we aan een juridisch adviseur over." Het overleg tussen korps chef en OR is twee weken geleden al voorlopig ge stopt. Besluitvorming is hierdoor niet mogelijk. Volgens Kramer gaat het hierbij echter om besluit vorming in formele zin. Bo vendien is dit een punt van weinig belang, omdat er volgens de woordvoerder „geen onderwerpen op de rol staan, die geen uitstel - kunnen velen". OR-voorzitter R. Koop- mans wil niet veel meer kwijt, dan dat er geen spra ke is van een conflict. „Wat Kramer zegt is voor zijn re kening. Ik bevestig of ont ken dat niet. De OR heeft geen behoefte om in de pers uitlatingen te doen. Waar vragen zijn, moeten we daar in gezamenlijkheid uitkomen. Zoals dat hoort." ZIERIKZEE - Het festival Muziek Monumentaal maakt dit jaar deel uit van de Zeeland Nazomer Fes tivals. Het festival is van 11 tot en met 13 septem ber. De laatste dag is het tevens Monumentendag. Alle concerten zijn in Zierikzee. Muziek Monumentaal is een samenwerkingsverband tus sen Ars Musica, Podium Bro- gum, Uit in Zeeland en de ge meente Schouwen-Duiveland. Vorig jaar werd het festival voor het eerst gehouden. De con certen vonden toen verspreid over Schouwen-Duiveland plaats. Dit jaar zijn alle con certen in Zierikzee, maar voor de volgende jaren werkt de organiserende stichting toe naar een eilan- delijk festival. Dc organisatie is bijzonder blij, dat Muziek Monumen taal dit jaar aansluiting krijgt bij de Zeeland Nazo mer Festivals. In het kader van dit evenement vinden er in de maand september over al in Zeeland optredens en uitvoeringen plaats". Volgens mede-organisator R. Geluk, komt de erkenning van Mu ziek Monumentaal, zeker de publiciteit en promotie ten goede. Het programma van Muziek Monumentaal is nog niet he lemaal rond. Het centrale thema van het festival is in ieder geval wereldmuziek. Net zoals vorig jaar worden er dan ook optredens gege ven met muziek uit alle vier windstreken. De meeste op tredens zijn binnen; in Bro- gum, Mondragon, de Nieuwe Kerk of het stadhuis. Maar op donderdag, tijdens de markt, wordt er ook buiten gemusiceerd. Hetzelfde ge beurt op zaterdag. 'Regeling niet bedoeld als zo laagdrempelig mogelijke voorziening' Op initiatief van enkele ouders rijdt er in Zierikzee al meer dan twintig jaar een schoolbusje tussen de wijk Poortambacht en de Sint Willibrordusschool de school in het centrum. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - Het college van burgemeester en wet houders houdt vast aan de zes-kilometergrens in het leerlingenvervoer. Zij leggen hierbij een advies van de commissie maatschappelijke aangelegenheden naast zich neer. Alle leden van deze commissie toon den zich vorige maand voorstander van een verla ging van de grens naar vier kilometer. Volgens de wethouder van onderwijs, D. van der Wek ken, kwamen de commissie leden op oneigenlijke motie ven tot hun besluit. Zij waren van mening, dat de grens naar vier kilometer moest worden terugge bracht, omdat het platteland nu eenmaal specifieke eisen stelt. Landelijk wordt een norm van zes kilometer ge hanteerd. Deze grens advi seert ook de Vereniging Ne derlandse Gemeenten. Het doel van de vervoersre- geling is, volgens Van der Wekken, echter niet een op lossing te bieden voor de kleine-kernenproblematiek maar voor ouders die te ma ken hebben met bijzondere omstandigheden. Dit kan zo wel met de levensbeschou wing van de ouders te maken hebben als met het bestaan van een kind met een handi cap. Dan moet er vaak een beroep worden gedaan op een onderwijsvoorziening die verder is dan zes kilome ter. Daarvoor krijgen de ou ders een vergoeding. Verantwoordelijkheid Van der Wekken; „Het klinkt onvriendelijk, maar de regeling is nu eenmaal niet bedoeld om een zo laag drempelig mogelijke voor ziening te creëren. In de eer ste plaats ligt de verant woordelijkheid bij de ouders zelf. De vraag is wat je van hen redelijkerwijs mag ver wachten. Op basis van de landelijke gegevens bete kent redelijkerwijs in dit ge val zes kilometer. Onder de ze afstand mag je verwachten dat ouders hun kind zelf naar school bren gen als deze dat zelf niet kan." Vorige maand nog bleken al le aanwezige leden van de commissie maatschappelijke aangelegenheden (de VVD was niet vertegenwoordigd) voorstander van het verla gen van de grens naaf vier ki lometer. Met name C. Flik- weert (SGP/GPV) ontpopte zich als een fervent voorstan der van het verlagen van de kilometergrens naar het ni veau van twee jaar geleden. Met de woorden „we zijn nu eenmaal platteland", onder streepte hij de bijzondere omstandigheden waarmee sommige mensen te maken hebben. Zoals bijvoorbeeld de inwoners van Seroosker- ke. De basisschool in deze kern sluit binnenkort voor goed haar deuren. Van der Wekken meldde in deze vergadering al dat hij inhoudelijk gezien geen be zwaar had tegen een grens van vier kilometer. Ook hij maakt het liefst zo veel mo gelijk mensen gelukkig, zo liet hij weten. Wel stuitte het hem tegen de borst, dat een regeling die door vijf van de zes voormalige gemeenten was voorbereid, ineens van tafel werd geveegd. De ge meente Middenschouwen be sloot op het allerlaatste mo ment voor dit jaar de grens van één kilometer te handha ven. Oplossingen Maar voor problemen, zoals die ontstaan in Serooskerke, moet volgens Van der Wek ken door de ouders naar an dere oplossingen worden ge zocht. „En daar willen we als college graag over meeden ken." Van der Wekken meldt, dat er al gesprekken zijn geweest met inwoners van Serooskerke. Daarbij zijn volgens hem meerdere oplossingen op tafel geko- Zo zou de gemeente facilitei ten beschikbaar kunnen stel len en de inwoners de mens kracht. Ook kan bijvoor beeld een beroep worden ge daan op de Buurtbus. „De opties die genoemd zijn wor den op dit moment onder zocht op hun haalbaarheid. De bedoeling is dat we een integrale oplossing'berei ken," aldus Van der W,ekken. 'Ik maak het liefste iets heel bombastisch' DREISCHOR - Arie Roon (19) uit Brouwershaven doet het graag in het groot. Zijn meest recente werk is de muurschildering in het Streek- en landbouw museum Goemanszorg in Dreischor. Het betreft een nostalgisch agrarisch tafereel met tegen de horizon het silhouet van Dreischor. Sinds zijn prilste herinne ring tekent hij. „Ja, dat be gon tot ver voor mijn eigen herinnering, zodra ik een potlood kon vasthouden." Talent, dat hij wellicht via de genen heeft meegekregen. „Hij heeft voorkeur voor do de landschapstaferelen." Do de? „Ja, ik bedoel zonder le vende dieren of mensen erop," zegt Arie Ro'on. Zelf houdt hij vooral van me taforische en surrealistische afbeeldingen. Zijn muur schildering in jongerencen trum 'De Pit' in Zierikzee vormt daar een mooi voor beeld van. Met dit kunst werk behaalde Roon onlangs een tweede prijs in de Zeeuw se voorronde van De Kunst bende. Groter Jarenlang beperkte hij zich tot tekeningen op papier. Dat werd hem wat te klein. Roon wilde groter gaan teke nen en begon met een muur in zijn ouderlijk huis in Brouwershaven. Daarop volgde het beschilderen van muren bij vrienden en ken nissen. Hij is autodidact. Tijdens zijn havo-opleiding heeft hij weieens aan de kunstacade mie gedacht, maar uiteinde lijk koos hij na zijn eindexa men voor een baan bij Deltavorm in Zierikzee. Dat bedrijf ontwikkelt speelse vormgevingen voor de sui kerverwerkende industrie. Het schilderen bleef voorlo pig een hobby. „Je moet eens wat maken voor De Kunst bende," adviseerden vrien den hem. „Ja, dat is goed," zei Roon: „geef me maar een muur." Die muur vond hij uiteindelijk zelf in jongeren centrum De Pit. Juryvoorzit ter van de categorie 'Alles Mag', Wim Hofman sprak tij dens de prijsuitreiking in de Stadsschouwburg in Middel burg zijn waardering uit voor deze surrealistische be schildering. Na De Pit volgde de opdracht van Goemanszorg. „Natuur lijk moest daar een meer bij de omgeving van het muse um passende afbeelding wor den gemaakt," zegt Roon. In tegenstelling tot zijn vader schildert hij wel levende we zens: een boer met zijn zoon, die hooi op een kar optassen. De muur in het museum was in oorspronkelijke staat niet geschikt om te beschilderen. Er moestfen drie triplexpla- ten aan te pas komen. Roon heeft er met bijzonder veel plezier aan gewerkt. „Alleen dat inkleuren hè!" Hij zucht even. „Het liefste werk ik aan de contouren, maar dat volstaat natuurlijk niet als muurschildering. De inkleuring maakt het af en dat vergt heel veel tijd. Het lijkt soms wel of ik mezelf wil sarren door op zulke gro te afmetingen te werken." De muurschildering in Goe manszorg is circa vier bij twee meter. Roon was blij met deze opdracht en hoopt uiteraard dat er meer ko men. In de particuliere sector heeft hij er overigens al en kele liggen. Arie Roon bij zijn muurschildering in het Streek- en landbouwmuseum Goemanszorg in Drei schor. (Foto: Marijke Folkertsma) Statutenwijziging op raadsagenda ZIERIKZEE - Het college van burgemeester en wet houders van de gemeente Schouwen-Duiveland wil een slagvaardig bestuur aan het hoofd van de Stich ting Renesse. De gemeenteraadsfracties echter wil len op zoveel mogelijk fronten de vinger aan de pols houden. In april was de statutenwij ziging van de stichting on derwerp van gesprek tijdens de vergadering van de com missi e maatschappelijke aangelegenheden (MA). Toen werd duidelijk dat de ge meenteraad wat de stichting Renesse betreft zo weinig mogelijk wil delegeren aan het college. D66-voorman J. van der Veer verwoordde het als volgt: „De stichting gaat •om met gemeenschapsgeld en wat daarmee gebeurt moet in alle openheid beslist worden." Zo wil de raad niet alleen vooraf haar mening geven over risicodragende activi teiten van de stichting maar ook de bezoldiging van het bestuur in eigen hand hou den. Dat vindt het college te ver gaan. B en w pleiten er voor dat onderdeel te delege ren aan het college. Verder wil het college zelf de be voegdheid om bestuursleden te ontslaan. De raad wil ook. hier liever een vinger in de pap houden. Wel gaat de raad ermee ak koord dat het college op voordracht van de Raad van Toezicht de leden van het be stuur van de stichting be noemt. De gemeenteraad op haar beurt benoemt, schorst en ontslaat weer de leden van die Raad van Toezicht. Zowel in de Raad van Toe zicht als in het bestuur van de Stichting Renesse mogen volgens de statuten noch le den van het college noch van de gemeenteraad zitting ne- Maandag 26 en dinsdag 27 mei BROUWERSHAVEN - Op verschillende plaatsen op Schouwen-Duiveland kunnen in de meimaand nog brieven worden geschreven voor Amnesty Interna tional. De schrijfavonden staan gepland op maan dag 26 en dinsdag 27 mei. Maandagavond kunnen briefschrijvers terecht in de Gereformeerde Kerk in Burgh-Haamstede, in de Ge reformeerde Kerk in Brou wershaven en in Ouwerkerk bij de familie Van Damme aan de Zwanenburgseweg 12. Op deze drie locaties wordt er geschreven tussen 19.00 en 20.30 uur. Dinsdagochtend vindt er een schrijf ochtend voor Amne sty International plaats in Noordgouwe. Tussen 10.00 en 12.00 uur kunnen belangstel lenden terecht bij de familie Murphy aan de Dr. Wortman- straat 23. In alle overige plaatsen op Schouwen-Dui veland worden brieven thuisbezorgd bij de vaste briefschrijvers. Ook bestaat de mogelijkheid een abonne ment te nemen op de maan delijkse voorbedrukte kaar ten. Mensen die deel willen nemen, kunnen contact opne men met Lia de Keijser: 482436. Geschreven wordt onder meer voor de Mexicaanse Ruth Yudit Ortega Orozco. Deze studentenleidster en mensenrechtenactiviste is regelmatig slachtoffer van mishandeling en marteling. Ook voor twee Iranese aan hangers van het Bahai-geloof klimmen de briefschrijvers in de pen. Gevreesd wordt dat deze twee mensen bin nenkort worden geëxecu teerd. Donderdag 22 mei Noordgouwe Vergadering dorpsraad Noordgouwe in het dorps huis. 20.00 uur. Vrijdag 23 mei Burgh-Haamstede Uitvoering Interkerkelijk Kerkkoor Haamstede in de N-H kerk van Haamstede. 19.45 uur. Classics Techno Party in Big 'S'. 21.00 uur. Zaterdag 24 mei Zierikzee Jeugd Natuur-en Vogel wacht gaat struinen. Onder aan dijk bij Borrendamme. 10.00-12.00 uur. Buitenrepetitie leerlingen orkest Kunst Eer in de mu ziektent aan het Havenpark. 13.30 uur. Voorspeelavond van begin nende en gevorderde gitaris ten in het Multifunctioneel Centrum. 19.00 uur Hip Hop Night 'North east connections tour'. Brogum. 22.00 uur. Renesse Muziekvereniging Luctor et Emergo zamelt oud papier in. De Dreef. 10.00-11.00 uur. CJ V-kamp, receptie 25-jarig bestaan, kampgebouw. 14.30-17.00 uur. Sirjansland Rommelmarkt Zondags school Het Visnet, CZAV- loods. 9.30-14.00 uur. Zondag 25 mei Zierikzee Zangdienst met Gerefor meerd Kerkkoor, Hervormd Kerkkoor en musici Kunst en Eer. Nieuwe Kerk. 18.20 uur. Maandag 26 mei Zierikzee Computercursus van De Lichtboei in het Multifunc tioneel Centrum. 14.00 tot 17.00 uur. Openbare fractievergade ring PvdA in vergaderkamer 78 van het gemeentehuis. 19.30 uur. Algemene ledenvergadering Postzegelvereniging Schou wen-Duiveland in het Scou- tinggebouw aan de Van Veenlaan 1. 20.00. Dinsdag 27 mei Nieuwerkerk Verkoping vrouwenvereni ging Debora. Gebouw Salem, Molenstraat. 10.00- 12.00,14.00-17.00 en 18.30- 20.00 uur. Bruinisse Ledenvergadering VW Bruinisse in café-restaurant Storm. 20.00 uur. Woensdag 28 mei Zierikzee CJV mini-instuif, 4 t/m 6 jaar. 14.00-16.00 uur. De Driehoek. Oriëntatieavond School van het Gouden Rozenkruis. St. Domusstraat 55. 20.00- 22.00 uur. Renesse Open huis nieuw gebouw peuterspeelzaal 't Opstapje. Mauritsweg 10. 19.00 tot 21.00 uur. Brouwershaven Algemene ledenvergadering afdeling Brouwershaven Ne derlandse Rode Kruis. Poor tershof. 20.00 uur. Donderdag 29 mei Zierikzee Afsluitende bingo van de ANBO afdeling Zierikzee in de Paternoster aan de Pater nosterstraat. 14.00 uur. Bruinisse Officiële seizoensopening van de Oudheidskamer en het Visserijmuseum aan de Oudestraat. 15.00 uur. Zaterdag 31 mei Dreischor Concert van het ZWN-man- nenkoor en de Riiiterstadsin- gers in de Nederlandse Her vormde kerk. 20.00 uur. Maandag 2 juni Nieuwerkerk Symposium Zeeuwse Dag van de Landbouw. Ons Dorpshuis. 20.00 uur. Woensdag 4 juni Zierikzee Buitenrepetitie harmonieor kest Kunst Eer aan de Kaersemakerstraat. 19.30. Oriëntatieavond School van het Gouden Rozenkruis. St. Domusstraat 55. 20.00- 22.00 uur. V 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3