Wilde staking in haven Den Haag hoopt op extra Prinsjesdag Breda staakt het verzet tegen HSL Nieuwe vangrails op komst The Greenery sluit vestiging Poeldijk Ï2V Boeren blij met nieuwe zuivelvisie Van Aartsen Kwart van de treinen rij dt met vertraging Landbouwtop zondag Middelburg Met komst van Clinton Spoorlijn naast de A16 Onzekere toekomst Amsterdamse havenpool SHB Kunststof beter voor motorrijders Onderzoek Consumentenbond: Ontslag directeur Bomen te huur 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DEN HAAG (ANP) - De melkveehouders, verenigd in de boerenorganisatie LTO-Nedprland, reageren verheugd op het nieuwe standpunt van landbouw minister Van Aartsen over het toekomstige zuivel beleid. De zuivelregels, inclusief de melkquota en de zogeheten superheffing, kunnen in ie der geval nog tot minstens 2005 ongewijzigd gehand haafd blijven, stelt de be windsman in zijn discussie nota voor de informele landbouwraad van Europese minister die zondag begint in de Middelburg. ,,Daar zijn wij het mee eens, want het huidige systeem past ons prima", aldus Jan- Cees Vogelaar, voorzitter van de LTO-afdeling melk veehouderij. „Maar we moe ten wel waken voor een te groot gaat-u-maar-rustig-sla- pen-gehalte. Er komt een in ternationale discussie aan over het zuivelbeleid, bij voorbeeld onder druk van de nieuwe wereldhandelsbe sprekingen. In die discussie moeten de ministers in ieder geval een positie innemen. Als ze wachten tot 2002 of 2005 is het te laat." Geen probleem De Europese zuivelquotering loopt in 2000 af. De Europese Commissie heeft eerder ech ter laten weten dat een ver lenging met minimaal vijf jaar geen probleem oplevert. „Daar is weinig op af te din gen. Vanuit die optiek lijkt een voortzetting van het hui dige beleid dan ook goed mo gelijk", concludeert Van Aartsen instemmend in zijn nota. DEN HAAG (ANP) - Langzaam maar zeker begint Den Haag zich voor te bereiden op een feestje met de Amerikaanse president Clinton. Die komt woens dag 28 mei naar de residentie om het begin van de Marshallhulp, 50 jaar geleden, te herdenken. Omvangrijke maatregelen zijn het gevolg, maar volgens de politie is het zeker niet zo dat Den Haag een onneemba re vesting wordt. Den Haag hoopt op een soort Prinsjesdag. Zonder koets, maar waarschijnlijk met he licopters en mooie dure au to's. En met de zittende Ame rikaanse president natuurlijk, terwijl konigin Beatrix ook van de partij is. Burgemeester Deetman is trots op het bezoek van niet alleen Clinton, maar ook een flink aantal regeringslei ders. Over het bezoek is nog veel onduidelijk. Zo weten voor lichters nog niet zeker of Clinton blijft slapen in pa leis Noordeinde, en of hij per helicopter landt op het Ma lieveld of toch maar per auto komt. Proeflandingen deze week moeten uitkomst bie den. Over onduidelijkheid hoe ven 7000 Hagenaars niet te klagen. Zij kregen deze week een brief in de bus over din gen die zij wel en niet mogen op 28 mei. Zo mogen er geen vuilnisbakken op straat staan, zijn vlaggen taboe, moeten groene brievenbus sen naar binnen, en mogen zonweringen niet worden neergelaten. Verder mogen automobilisten niet stoppen of parkeren langs de route. Journalisten Den Haag verwacht 700 tot 1000 journalisten uit de hele wereld. Daarvoor wordt een speciaal paviljoen ingericht op het Plein. De Haagse poli tie wil zoals gebruikelijk niets zeggen over de politie- inzet die zij 28 mei benut. Zo blijft ook onduidelijk of an dere korpsen om ondersteu ning is gevraagd. „Maar dui delijk is wel dat het bezoek echt iets bijzonders is, zelfs voor Den Haag." BREDA (ANP) - De gemeente Breda geeft haar ver zet tegen de aanleg van de Hogesnelheidslijn (HSL) op en gaat meewerken om de inpassing op haar grondgebied van het tracé zo goed mogelijk te reali seren. Het college van B. W. heeft de raad voorgesteld met Rijkswaterstaat verdere af spraken te maken. Minister Jorritsma (Verkeer) wil dat om de Planologische Kernbe slissing (PKB) voor de HSL te kunnen uitvoeren. Het spoor komt pal langs de snelweg A16 (Rotterdam- Antwerpen). Breda heeft zich tot nu toe, net als het on langs op 1 januari gean nexeerde Prinsenbeek, fel verzet tegen de HSL-aanleg. Breda kiest eieren voor haar geld nu de kaarten in de Tweede en Eerste Kamer ge schud zijn. De gemeente zag tijdens haar verzet al een aantal wensen in vervulling gaan. De belangrijkste daar van, een twee kilometer lan ge, deels gesloten tunnel, kreeg van de minister en Rijkswaterstaat een veto. Zij willen niet verder gaan dan een open tunnelbak van een halve kilometer. Daarvoor heeft het Rijk 220 miljoen gulden uitgetrokken. Viaducten De minister heeft Breda daarnaast 400 miljoen gul den toegezegd voor de aanleg van in totaal zestien viaduc ten over liefst zestien onge lijkvloerse kruisingen van de spoorlijnen Breda-Rotter- dam, Breda-Roosendaal en de nieuwe shuttleverbinding Breda-Antwerpen. De gemeente krijgt nog 70 miljoen voor andere inpas singsmaatregelen en 5 tot 15 miljoen voor geluidwerende voorzieningen. WAAI Ll\ J I r\ML/LI Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 23 mei 05.10 162 10.55 -148 17.25 166 23.25 -151 ROOMPOT BUITEN 23 mei 03.20 180 09.35 -154 15.40 185 21.55 -156 BRUINISSE 23 mei 05.40 166 11.00 -158 17.55 170 23.30 -161 WEMELDINGE 23 mei 05.10 188 11.05 -165 17.30 193 23.30 -168 Springtij: 24 mei 4 Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 AMSTERDAM (ANP) - De ongeveer driehonderd ar beiders van de havenpool SHB in de Amsterdamse haven zijn donderdagochtend niet aan het werk ge gaan. Het gaat om een wilde staking voor 24 uur. De actie werd woensdag al aangekondigd. De havenarbeiders zijn boos dat er na anderhalve maand nog steeds geen duidelijk heid is over de toekomst van de arbeidspool. „Voor de fa milies en gezinnen thuis is dit zo langzamerhand uitge groeid tot een onmenselijke situatie", aldus het actieco mité. Vorige maand blokker den boze havenarbeiders nog de ingang van de Coentun- nel. Het personeel eist een garan tie van loon en werkgelegen heid tot 31 december dit jaar. In de tussentijd moet het mo gelijk zijn een oplossing te vinden voor de financiële problemen van de arbeids pool. Hoewel de bonden sympa thiek staan tegenover de wil de actie kunnen zij die niet overnemen omdat zii nog met de werkgevers in onder handeling zijn. Bestuurder T. Koningh van de Vervoers- bond FNV vindt het onbe grijpelijk dat kennelijk nie mand zich zorgen maakt over de situatie bij de SHB, een soort uitzendbureau in de ha ven. „Behalve het personeel en een bestuurder bij de Ver- voersbond maakt niemand zich druk. Dat is onvoorstel baar." Begin februari werd bekend dat de SHB is grote financië le problemen verkeert. De reserves zijn nagenoeg uitge put. De tarieven die de pool bij de afnemers in rekening bracht bleken te laag te zijn. De Vervoersbond verzet zich tegen inkrimping van het personeelsbestand. „De Am sterdamse haven heeft die driehonderd man hard no dig", aldus Koningh. Hij hoopt dat onder druk van de acties de onderhandelingen in een stroomversnelling ko men. Na een actiebijeenkomst in de kantine van de SHB zijn de havenarbeiders de haven ingegaan. Zij gaan de bedrij ven langs en hopen dat de ac tie door het vaste personeel wordt overgenomen. Rotterdam Betere berichten komen uit Rotterdam. Het gemeente lijk havenbedrijf krijgt hier geen bezuiniging opgelegd. Dat bleek woensdagavond bij de behandeling van het jaarverslag van het GHR in de gemeenteraadscommisie haven. De bestuursdienst van de ge meente, waarin onder andere de directeuren financiën en economische zaken zitten, had wel geadviseerd het GHR een bezuiniging op te leggen. Kosten Het college van b. en w. wil bij het volgende jaarplan zien hoe het havenbedrijf zelf denkt een aantal kosten terug te brengen, „het is een verantwoordelijkheid van de directie en daar willen we niet op vooruit lopen." De raadsleden steunen het colle- gebesluit. Stalen vangrails, zoals op de Stormvloedkering, hebben hun langste tijd gehad. (Foto: Joop van Houdt) DELFT (ANP) - De vangrail - vriend en vijand van de weggebruiker - blijkt aan vernieuwing toe. Kunststof is het sleutelwoord. Een groot Europees consortium is begonnen met de ontwikkeling van nieuwe, betere en veiliger vangrails. TNO dat de leiding heeft bij dit project, heeft dit donder dag bekend gemaakt. Bij nieuwe vangrails kijkt TNO ondermeer naar de veilig heid. De huidige stalen zijn goed geschikt om personen auto's op te vangen. Ze blij ken echter steeds weer ge vaarlijk voor motorrijders. Vrachtwagens houden ze bo vendien vaak niet voldoen de tegen. Vezelversterkte kunststof kan volgens TNO alle ver keersdeelnemers een veilige oplossing bieden. Het vangt klappen beter op. De bedrij ven kijken ook naar de lan taarnpaal. Een kunststof exemplaar kan zo ontwor pen worden dat die bij een botsing gewoon afbreekt. Het materiaal is milieu vriendelijker. Het staal van het paal en rail is namelijk verzinkt om langer goed te blijven. Verzinken vervuilt. Kunststof heeft dat nadeel niet en gaat bovendien lan ger mee. Installatie ervan gaat bovendien sneller en makkelijker: minder onder houd en minder files door wegwerk. De markt voor lantaarnpa len en vangrails is enorm. Langs de Europese wegen staat 70.000 kilomter stoot- rand. Daarvan is jaarlijks 3500 kilometer aan vervan ging toe. Liefst 50 miljoen lantaarnpalen verlichten Europa en daar komen jaar lijks 2 miljoen nieuwe bij die of oude vervangen of op nieuwe plekken komen. Steun De Europese Unie steunt het onderzoek van twaalf be drijven en instellingen uit Nederland, Duitsland, Frankrijk en Italië met ruim 5,5 miljoen gulden. DEN HAAG (ANP) - Een kwart van de treinen rijdt volgens het jaarlijkse onderzoek van de Consumentenbond met vertraging. Dat is een verbetering ten opzichte van vorig jaar, maar de bond vindt het nog lang niet voldoende. Het onderzoek is gehouden in oktober vorig jaar. Toen kwam 25,8 procent van de treinen te laat op het sta tion. In oktober 1995 was dat nog 29,3 procent. „Als een kwart van de trei nen te laat is, is dat nog steeds veel te veel", aldus een woordvoerder van de Consumentenbond. Wat wel een redelijk percentage zou zijn, weet de bond niet. „Wij zijn pas tevreden als de vertragingen substan tieel afnemen." Alleen vertragingen van drie minuten of meer zijn meegeteld. Grote vertra gingen van meer dan een kwartier komen bij 1,7 pro cent van de treinen voor. Bijna 16 procent van de treinen was tussen de 3 en 5 minuten te laat. De meeste vertragingen ko men voor in de ochtend spits: dan is eenderde van de treinen niet op tijd. Op maandagochtend is het zelfs 42 procent. Reizen Het onderzoek is gehouden door zevenhonderd leden van de Consumentenbond, die in oktober 21.100 trein reizen maakten. Zij reisden iets meer dan gemiddeld in de spits, wat van invloed kan zijn op de uitkomst. De NS zeggen in een reactie dat de cijfers van de Consu mentenbond overeenko men met de eigen meting, maar tekenen daarbij aan dat oktober 1996 een „ex treem slechte maand" was. DEN BOSCH (ANP) - De groente- en fruitveiling The Greenery sluit volgend jaar geleidelijk haar vestiging in Poeldijk. Dat heeft het bedrijf donder dag bekendgemaakt. De handelsactiviteiten in het Westland zullen worden ge- concenteerd in de nabijgele gen vestiging in De Lier. The Greenery heeft besloten tot die concentratie, omdat rond De Lier de meeste Zuid- Hollandse telers zijn geves tigd en de verbinding met de Rotterdamse haven beter is. Het geleidelijk sluiten van Poeldijk levert een structu rele besparing op van 11 mil joen gulden. Dat is vier pro cent van de totale kosten van The Greenery, die vorig jaar mei is ontstaan uit een fusie van negen regionale groente en fruitveilingen. Bij de vestigingen in De Lier en Poeldijk werken momen teel in totaal 230 mensen. Hoeveel van hen hun baan zullen verliezen en hoeveel in De Lier aan het werk kun nen blijven, is nog onbekend, aldus een Greenery-woord- voerder. Momenteel voert de directie daarover overleg met de ondernemingsraad. BREDA (ANP) - Het ontslag van directeur R. ten Zijthoff van het. Bredase Chassé Theater is onafwendbaar. De coalitiepartijen uit de Bredase gemeenteraad voe len er niets voor de directeur nog te handhaven, zoals de Raad van Commissarissen graag wil. Na een lang ge sprek met hun wethouders hebben de vijf Bredase coali tiepartijen dit besluit in de nacht van woensdag op don derdag nacht genomen. Het mislukte overleg met Congres- en Tentoonstel lingscentrum Het Turfschip over de horeca-exploitatie van het theater, bleek voor de Bredase politiek de drup pel die de emmer heeft doen overlopen. ONTSLAG MOSKOU (AFP/RTR) - Pre sident Jeltsin heeft donder dag de Russische minister van Defensie Igor Rodionov en stafchef generaal Viktor Samsonov van het leger ont slagen. De president verwijt hun onvoldoende tot stand te hebben gebracht bij de her vorming van het Russische leger. Suske en Wiske "VOLLE MAAN" In usl heeft professor I (en eipenaardif fe- Barabas pezepd m die I val' vulpens Je prof afdruk in pips die we I moet het van een opgestuurd hebbenmenselyke roet zin. maar dan met tan- pe klauwen eraan dan een menselijke ifolpens de diepte tan de roet ?Hoe kan dat no' -'J~' af druk moet het ran een zwaar wezen vjn1 De prof heeft ook haren ran dierlijke oorsprong jn de afdruk pevonden1 door Willy Vandersteen tiaar die klauw Raadsels lossen we mor- Dat is een raadsel '1 een op'Ue paan slapen, xhetisatheet taat Boer Teun! Hu is een prote zware man1 w Hezo tin nu pa ik buiten nop eren ruslip op de bank zittenDit zat ik maar mee nemen Verwachting t/m maandag 26 mei WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zondag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 14 graden Windkracht noord 3 Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 15 graden Windkracht n.oost 3 Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht n.west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 23 mei Zon op 05.35, onder 21.37 Maan op 22.37, onder 06.46 Volle maan: 22 mei (11.14) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Geleidelijk laten we het nat te weer achter ons. Afgezien van een enkel spatje regen, dat vannacht of morgen nog kan vallen, blijft het de komende dagen droog. Bovendien laat de bewolking steeds vaker ruim te over voor de zon. Ook vanavond en vannacht vallen er hier en daar al gaten in de bewolking. Lokaal kan de temperatuur dan dalen tot een graad of 3, maar op de meeste plaats koelt het minder sterk af. De wind is zwak tot matig en waait overwegend uit het noorden, ook morgen overdag. De zon schijnt dan geregeld, terwijl de kans op regen inmiddels erg klein is geworden. De weersverbetering hangt samen met een hogedrukge- bied. Dat ontwikkelt zich nu ten noordwesten van Schotland en koerst de komende dagen langzaam naar het zuidoosten. Daardoor mo gen we tijdens het weekeinde reke nen op een flink aantal uren zon en droog weer. Met maxima van onge veer 15 graden wordt het niet warm. De wind, die uit de noordhoek blijft waaien, staat garant voor aanvoer van koude lucht. De kans op vorst aan de grond is 's nachts dan ook niet uitgesloten. HAARLEM (ANP) - Een boom kun je kopen of kweken. In Haarlem sinds kort ook huren. De Haarlemse huurbo- men zijn tussen de vijf en zes meter hoog. Ze wor den afgeleverd in een rui me houten bak. Het groen is te huur voor des noods een dag maar ook voor maanden of langer. Het onderhoud is inclu sief. Het gaat om beu ken, haagbeuken en lin den, allen in piramidevorm gesnoeid. Het onderhoud doen langdurig werklozen van de Stichting Groene Leerwerkplaats. Het idee om bomen te verhu ren is dan ook ontstaan om werkgelegenheid te scheppen.Haarlem heeft er vertrouwen in: over 2,5 jaar moet het project leiden tot een zelfstandig verhuurbedrijf. ZIERIKZEESCHE KB NIEUWSBODE ia Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1.25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur -Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent. Kontrakttarieven op aanvraag ..Succesjes" (t/m 4 regels) 7,65 De advertentieprijzen zijn exclusief 17i/j%B.T.W

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2