Slager bezorgt tot zijn 82e jaar vlees aan huis Nieuw onderkomen voor peuterspeelzaal 'Hier in Zierikzee kent iedereen elkaar' Eén loket professionele en vrijwillige thuiszorg DEURLOO Prettig om contact te houden met de mensen Feestelijke opening woensdag28 mei Nieuwe eigenaar en nieuwe naam eetcafé in Visstraat Nieuw kantoor Oosterschelde Thuiszorg i WOENSDAG 21 MEI 1997 NIEUWSBLAD Hel optimale zitcomfort Grote kollektie Uit Noorwegen fgufQuj/s traploos verstelbaar draaibaar in stof of leder leverbaar Kom vrijblijvend proefzitten bij: INTER-/WEUBEL Haringvlietplein 4, Zierikzee, 0111-456161 's maandags gesloten ZIERIKZEE - Toen hij kind was ging zijn vader, A. Schell, in de periode voor Pasen met een levende koe de huizen langs waar zijn klanten woonden. „Hij prees het beest aan bij de huisvrouwen en vroeg of ze een stukje vlees van het dier wilden bestellen voor de feestdagen." Zelf is Thomas Schell op 82-ja- rige leeftijd nog wekelijks in touw om vers vlees te bezorgen bij enkele vaste klanten van de slagerij in de Zierikzeese Verrenieuwstraat, die inmiddels wordt gerund door zijn zoon André. Maar daaraan komt binnen kort een einde. De wekelijk se tocht naar Moriaanshoofd en Renesse wordt te zwaar voor de oud-slager. ,,Ik loop wat moeilijker en mijn knieën doen zeer." Ongeveer drie jaar geleden, op bijna tachtig-jarige leeftijd, stopte hij met zijn werkzaamheden in de slagerij. De beslissing om nu ook te stoppen met be zorgen van vlees valt hem zwaar. „Je raakt het contact kwijt met de klanten. Ik be zorg al 52 jaar vlees bij de fa milie Jonker in Moriaans hoofd. Ik ken heel de situatie van die mensen en zij de mij ne. Je bent eigen aan elkaar, dat zal ik missen." Circus Thomas Schell kreeg het be zorgen van vlees aan huis met de paplepel ingegoten, evenals het slagersberoep. Zowel zijn vader, opa als 'overgrootvader runden de slagerij in de Verrenieuw straat, waar hij werd gebo ren in het bij de winkel beho rende woonhuis. Het beroep van zijn vader facsineerde hem van jongsaf aan. „Toen ik op de lagere school zat kwam een circus naar het Havenplein. Ik wilde dol graag naar de voorstelling. Maar toen ik hoorde dat mijn vader op dezelfde tijd een varken zou slachten besloot ik direct om thuis te blijven om hem te helpen, want dat vond ik nóg leuker." Toen Thomas Schell op de Ulo zat hielp hij voor en na schooltijd al regelmatig mee in de slagerij. „Ik kwam. soms om 04.00 uur uit bed om naar 't Schutje te fietsen, waar mijn vader bij een boer een koe'had gekocht. Met het dier liep ik dan terug naar Zierikzee, waar ik nog net de tijd had om me te wassen en op tijd op school te zijn." De siagerszoon vond dergelijke klusjes niet bezwaarlijk. „Ik ben altijd ontzettend graag slager geweest. Ik vind het een prachtig vak." Dit, ondanks het doden van dieren dat er ook aan vast zit. Zeker vroeger toen de veertien slagers, die Zierik zee rijk was, nog zelf slach ten. „Het is niet moeilijk om een koe of varken te doden omdat die dieren niet wor den gemarteld." Toen Tho mas Schell jong was gebeur de dat nog met een speciale techniek waarmee een mes achterin de kop werd gesto ken, terwijl het dier zijn kop naar beneden liet hangen. Later werd de schietkogel gebruikt en het penapparaat. Schell herinnert zich dat het dode varken vervolgens op een kar met wat stro naar de rand van de stad werd gere den, waar het stro in brand werd gestoken. „Zo brand den de haren van de huid." Het dier werd daarna in de slagerij opgehangen aan een horizontale ladder om te worden 'uitgesneden'. Slachtdag Na het behalen van het Ulo diploma ging Thomas Schell bij zijn vader werken. Hij maakte soms lange werkda gen, zeker op de wekelijkse 'slachtdag'. „We kwamen dan om 05.00 uur uit bed om in de slachterij aan de Min derbroederstraat vier var kens te slachten, die om 08.00 uur werden gekeurd. De och tend werd besteed aan vlees uitsnijden, worst maken en de klanten langs gaan voor de bestellingen, 's Middags werden twee koeien ge slacht." Met zijn vader was Thomas Schell een hele week bezig om het vlees van de zes dieren te verwerken en te verkopen. Nadat hij was getrouwd met Bien van den Hoek en nam hij in 1941 de zaak over van zijn vader. Zijn vrouw bleek evenveel plezier in het slagrsvak te hebben als hij zelf. Vele jaren stond ze in de winkel om, samen met een winkelmeisje, vlees te ver kopen. Thomas Schell ging drie ker per week in Zierik zee de klanten langs om de bestellingen op te nemen en af te leveren. „Dat was in die tijd heel gebruikelijk, ook de bakkers en kruideniers be zorgden aan huis." Slagersfiets met mand Schell breidde het aan huis bezorgen verder uit toen hij, na evacuatie in Abcoude vanwege de inundatie in de Tweede Wereldoorlog, terug keerde in Zierkzee. „Ik deed dat om nieuwe klanten te winnen." Op een slagersfiets met rieten mand reed hij naar Moriaanshoofd. „Daar kenden we veel mensen, om dat mijn vrouw er vandaan komt." Later breidde de klantenkring zich uit naar meer kleine kernen buiten Zierikzee. De slagersfiets werd vervangen door een 125 cc Sparta bromfiets en later door een auto. „Ik maakte twee keer per week mijn ronde. De mensen bestelden bij het bezorgen Slager Thomas Schell: „Ik zal het bezorgen van vlees aan huis missen, omdat je het contact kwijt raakt met de mensen. gelijk voor de volgende keer. Ik vond het altijd hartstikke gezellig om bij de klanten aan huis te komen. Op den duur was ik bij de meesten kind aan huis." Natuurlijk had Schell ook wel eens minder prettige er varingen. Sommige klan ten konden of wilden niet be talen. Ik kwam bij een mevrouw op de Lange Blok- weg die steeds met het smoesje kwam dat ze uitslui tend 'groot geld' in huis had, briefjes van duizend gulden. Ik heb toen met mijn vrouw al het kleingeld in de winkel bijeen gezocht tot we dui zend gulden hadden. Toen kon ik zeggen: „Dat is geen probleem mevrouw, ik kan teruggeven. Ze betaalde, maar niet met een briefje van duizend." Dubbeltjes en kwartjes Andere klanten, die echt moesten sappelen om de eindjes aan elkaar te kno pen, probeerden de rekening te voldoen door dubbeltjes en kwartjes bijeen te leggen. Thomas Schell nam dan ge noegen met 'wat minder'. Het contact met zijn klanten was voor hem altijd een bron van vreugde. „Vroeger ken de ik heel veel mensen." Dat kwam onder meer tot uiting tijdens de jaarlijkse Avond vierdaagse, wanneer de stoet wandelaars op de laatste dag via de Verrenieuwstraat naar het Havenplein trok. „Dan werd achter elkaar door 'dag slager' geroepen door kinderen." Thomas Schell bleef ongeveer tot zijn tachtigste bij zijn zoon in de slagerij werken en ook nu nog leeft hij intensief mee met alles wat betrekking heeft op het vak. Onder meer de recente varkenspest-epi- demie. „Vroeger moesten ook dieren worden afemaakt vanwege de varkenspest, maar dat was veel minder erg dan nu. De boeren had den toen één a twee keutjes en de molenaar hield tien a twintig varkens om zijn meel aan te voeren. Nu staan in een stal 3000 4000 varkens, vandaar dat de ramp zo groot is." Gekke koeienziekte heeft Thomas Schell nooit meegemaakt. „Daar hoorde je niet van." Ondanks de lan ge familietraditie is hij blij dat zijn kleinzoon geen sla ger wil worden. „De slagerij zit op de wip, vanwege de grote concurrentie van su permarkten. Ik zie de toe komst van slagerswinkels somber in. Je ziet er steeds meer verdwijnen." Nu hij stopt met het bezorgen van vlees aan huis gaat Thomas Schell zich wijden aan zijn hobby's: het lezen van de krant en puzzelen. „Ik doe vooral doorlopers." Genie ten van een goed stukje vlees blijft hij doen. „Ik houd het meest van karbonade en een balletje worste. Dat is het lekkerste van een varken. ZANGDIENST ZIERIKZEE - In de Nieu- we Kerk in Zierikzee wordt zondag 25 mei een gezamenlijke zangdienst gehouden van de Her vormde en Gereformeer de Kerk. Het Gereformeerd kerk koor en het Hervormd kerkkoor verlenen hun medewerking, evenals een blazersensemble van de Koninklijke Harmo nie Kunst en Eer. De sa menzang wordt begeleid door Mar van der Veer op orgel. Voorganger is dr. A. Jobsen. De dienst be gint om 18.20 uur. JUBILEE CAMPAIGN SCHOUWEN-DUIVELAND - De Christelijke mensen rechtenorganisatie Jubilee Campaign Nederland voert in de maand mei actie voor bedreigde Koptische christe nen in Egypte. In verschillende kerken op Schouwen-Duiveland wor den mensen in de gelegen heid gesteld steun te betui gen aan deze christenen door middel van het versturen van brieven en het tekenen van petitielijsten. VERKOPING NIEU WERKERK - Vrouwen- vereniging Debora van de Gereformeerde Gemeente in Nieuwerkerk houdt dinsdag 27 mei een verkoping van ge maakte handwerken in ge bouw Salem aan de Molen straat. Tevens zijn onder meer perk- planten, gebak, advocaat en soep verkrijgbaar. Ook is er een boekenstand. De ope ningstijden zijn van 10.00 tot 12.00, 14.00 tot 17.00 en 18.30 tot 20.00 uur. BINGO ZIERIKZEE - Na een succes volle serie themadagen sluit de afdeling Zierikzee van de ANBO het winterseizoen donderdag 29 mei af met een gezellige bingomiddag. Deze middag vindt plaats in de Pa ternoster aan de Paternoster- straat. De zaal gaat open om 13.30 uur, waarna de bingo een half uur later van start gaat. RENESSE - Vele maanden werd aan de Mauritsweg in Renesse gebouwd en gesjouwd. Daardoor verrees naast openbare basisschool 't Staepel'of een splin ternieuw onderkomen voor peuterspeelzaal 't Op stapje. Op woensdag 28 mei wordt het nieuwe lo kaal feestelijk geopend door wethouder P. Berrevoets-Ringelberg. De peuterspeelzaal was tot nu toe gevestigd in een zaal tje van het Dorpshuis in Re- nesse. Al vele jaren klaagde het peuterspeelzaalbestuur bij de gemeente Wester- schouwen over het feit dat dit onderkomen te klein was om er de ongeveer vijftien peuters te laten spelen. De gemeente besloot na am pele overwegingen om tege moet te komen aan deze wens. Er werden bouwplan nen gemaakt en bouwbedrijf Prince realiseerde een ruim speellokaal met daarbij een kleine keuken/kantoorruim te voor de leidsters, een toi letgroep voor peuters, een ruime hal en zowel een bin nen- als buitenopbergruim te. Het peuterspeelzaalbestuur en de leidsters richtten de speelzaal naar eigen inzicht op fleurige wijze in. De ope ning van het nieuwe onder komen wordt volgende week in twee gedeelten gereali seerd. Om 9.30 uur wordt het gebouw officieel geopend door wethouder P. Berre voets-Ringelberg. Zij doet dat door een aantal ballon nen door te prikken. In één daarvan zit de sleutel waar mee zij het nieuwe peuter speelzaalgebouw kan ope nen. Soepele opstelling Behalve de wethouder wor den ook de leerkrachten en leerlingen van de naastgele gen basisschool 't Staepel'of Het nieuwe peuterspeelzaallokaal naast openbare basisschool 't Staepel'of. (Foto: Marieke Mandemaker) betrokken bij de feestelijke gebeurtenis. Zij zijn daar voor uitgenodigd als dank voor hun soepele opstelling ten aanzien van de overlast die de bouwwerkzaamheden van de afgelopen maanden voor hen meebracht. De peuters van 't Opstapje mogen na de opening van het gebouw door wethouder Ber- revoets via een glijbaan let terlijk het nieuwe gebouw binnen glijden. De mensen die zijn uitgenodigd voor de officiële opening kunnen vervolgens tot 10.15 uur de nieuwe peuterspeelzaal be kijken. Daarna begint een muzikale voorstelling voor de peuters, die wordt ver zorgd door oud-onderwijzer Dirk Schele uit Amsterdam. Hij vermaakt de kinderen met liedjes en gitaarmuziek. Open Huis Het tweede deel van de ope ning omvat een Open Huis waarbij iedere belangstel lende het nieuwe gebouw kan bekijken. Het Open Huis wordt gehouden van 19.00 tot 21.00 uur. RODE KRUIS BROUWERSHAVEN - Be- stuurlijke veranderingen binnen'het Rode kruis. Dat onderwerp wordt toegelicht door D. van Leeuwen tijdens een algemene ledenvergade ring van de afdeling Brou wershaven van het Neder landse Rode Kruis. De vergadering wordt woensdag 28 mei gehouden in woonzorgcentrum 'De Poortershof' in Brouwersha ven en begint om 20.00 uur. Van Leeuwen is voorzitter van de afdeling. Behalve Ro de Kruisleden kunnen ook andere belangstellenden de bijeenkomst bijwonen. ZIERIKZEE - „De mensen hebben hier meer contact met elkaar. Iedereen aan de bar kent elkaar. Er wor den hele gesprekken gevoerd." De 45-jarige Jan Verlaan heeft het best naar zijn zin in Zierikzee. De oud-Rotterdammer is de nieuwe eigenaar van het eetcafé in de Visstraat dat voorheen De Pionier heette, maar door velen nog wordt aangeduid als het 'Visslop'. Verlaan kortte die naam in tot "t Slop'. Ook haalde hij de gordijnen voor de grote ramen weg om het eetcafé een meer open en toeganke lijk karakter te geven. De nieuwe eigenaar zit al ruim 25 jaar in de horeca. Tot voor kort runde hij een eet café in Rotterdam. „Ik'was op zoek naar wat anders. Mijn vrouw en ik wilden weg uit Rotterdam vanwege de verpaupering daar." Onverwachts Die kans deed zich onver wachts voor toen een inwo ner uit Nieuwerkerk in het Rotterdamse horecabedrijf vertelde dat Kees van der Wekken uit eetcafé 't Visslop in Zierikzee ging. „We kenden Zeeland hele maal niet. Maar toen we in Zierikzee waren geweest om het café eens te bekijken wis ten we gelijk dat we de over stap wilden maken. Het is hier veel vrijer en gemoede lijker dan in Rotterdam." Menukaart Verlaan en zijn vrouw Ange la Verlaan-Roza verander den niet veel aan het inte rieur van het horecabedrijf, dat ongeveer twee jaar gele den nog grondig werd ver bouwd. „We hebben wel de menukaart wat uitgebreid." Behalve de gebruikelijke ge rechten staan daar nu ook dagmenu's op en bijzondere gerechten als gamba's en kikkerbilletjes, die Angela Verlaan bereidt in de keu ken. „Zij kookt heel crea tief." Muziek Jan Verlaan wil ook de stijl van de muziek die in het café wordt gedraaid wat aanpas sen. „Dat is nu veel Neder landstalig, ik wil liever wat meer moderne muziek." Hij overweegt ook om kleine groepen 'live' te laten optre den in het horecabedrijf. „Bijvoorbeeld twee mensen met een gitaar. Voor grotere groepen is de ruimte te klein." Verlaan en zijn vrouw staan samen achter de bar en zijn enthousiast over hun nieuwe bedrijf. „We zitten hier pri ma, precies tussen de haven en het centrum." ZIERIKZEE - Oosterschelde Thuiszorg neemt deze week haar nieuwe kantoor aan de Grevelingen- straat in Zierikzee in gebruik. In het nieuwe onder komen is één loket voor alle professionele en vrij willige thuiszorg op Schouwen-Duiveland, Gisteren werden alle dien sten verhuisd, die voorheen plaatsvonden vanuit het kantoor aan het Havenplein. Onder meer de receptie, de organisatie van de gezinsver zorging, het maatschappe lijk werk en de stichting Op vang Vluchtelingen Schou wen-Duiveland. Vanaf don derdag 22 mei is ook het spreekuur van de wijkver pleging en de uitleen en ver koop van verpleegartikelen aan de Grevelingenstraat. Het consultatiebureau start maandag 26 mei op de nieu we locatie. Nieuw is het Meldpunt Vrij willige Thuishulp, dat is ge vestigd in het nieuwe kan toor. Op die manier ontstond één loket waar mensen te recht kunnen voor alle pro fessionele en vrijwillige thuiszorg op Schouwen-Dui veland. In het nieuwe kan toor werken ongeveer 35 mensen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1