Dansmarathon voor Harlekijn Honger naar rommel blijkt niet te stillen 20 procent korting KOLTY Viking met passie Kerndialoog Schouwen-Oost Vakantie- aanbieding: op alle truien Zin in friet Gewonden bij aanrijding DINSDAG 20 MEI 1997 NR 26181 5 DAM 15-19 ZIERIKZEE 0111-412816 RECENSIE Ali Pankow BLIKSEMINSLAG WATERLANDKERKJE - Bij een blikseminslag zondag om 1.25 uur in een woning aan de Turke- ijeweg in Waterland kerkje is alle elektrische apparatuur in de woning defect geraakt. Alleen de koelkast en de telefoon overleefde de inslag. Het schadebedrag is nog on bekend. Barometer op ruim tienduizend gulden SCHARENDIJKE - Op de Brouwersdam ontstond zon dagmiddag om 16.40 uur een aanrijding tussen twee per sonenauto's, waarbij twee inzittenden beenverwondin gen opliepen en vervolgens in het ziekenhuis in Zierik- zee werden opgenomen. Een 43-jarige autobestuurder uit Dordrecht kreeg rijdend over de Brouwersdam ter hoogte van de fritestent plot seling zin in een frietje en sloeg af zonder voorrang te geven aan een tegenligger, bestuurd door een 27 jarige inwoner van Rotterdam. Bei de voertuigen raakten zwaar beschadigd. Twee vrouwen in de auto van de bestuurder uit Dordrecht liepen de been verwondingen op. SCHARENDIJKE - Op de kruising Kampweg/ Brou wersdam vond vrijdagmid dag een aanrijding plaats tussen twee personenauto's waarbij drie personen ge wond raakten. De aanrijding tussen de twee personenauto's ontstond doordat een 21-jarige inwo ner van Solingen (D) geen voorrang verleende aan een auto, bestuurd door een 21 ja rige inwoner van Mönchen- gladbach. De beide voertui gen raakten zwaar beschadigd. Twee inzittenden en de be stuurder uit Mönchenglad- bach werden met een kaak- fractuur en klachten over pijn in nek en rug in het zie kenhuis in Zierikzee opgeno men. Advertentie De typering Viking met pas sie lijkt aardig op te gaan voor tekstschrijver/zanger Stef Bos. Zijn uiterlijk duidt op een koele noorderling, maar zijn teksten getuigen van het verlangen naar de in tensiteit en de passie van zui delijke streken. Stef Bos gaf vrijdagavond in een verrassend goed gevuld Theater Mondragon een try- out concert, dat gold als voorproefje op zijn nieuwe theatertour 'De onder stroom' en als testcase voor een nieuw op te nemen CD. De worsteling met de contra dictie tussen koel- en warm bloedig spreekt uit vele van zijn teksten: 'Ik doe niet wat ik zeg'; 'ik zeg niet wat ik be doel' en 'ik ben te bang om stil te staan.' Veel van de liedjes, die Bos vrijdagavond liet horen, zijn net uit de kraamkamer: zijn zol,der in het hartje van Ant werpen, waar hij samen met gitarist Bert Embrechts de afgelopen maanden aan het schrijven en componeren is geweest. De verrassing over hoe som mige liedjes uitpakken voor een 'live-publiek' was vaak op beider gezichten te lezen en verschafte deze avond een belangrijke meerwaarde. Het publiek werd op sympa thieke wijze aan de hand ge nomen in een muzikale ont dekkingstocht, waarvan de bedenkers zelf ook nog niet alle paden kenden. Dat leverde unieke momen ten op. Liedjes, die straks ge selecteerd worden voor de CD krijgen ondersteuning van allerlei toeters en bellen, inspelend op de wens van een breed publiek, maar krijgen nooit meer de sobere maar o zo intense uitvoering als tij dens dit try-out concert. klankkastjes en een kleipot, die een hol en droog geluid voortbracht. Bos voorliefde voor Afrika - wederom de passie voor het exotische - kreeg een eigen plek binnen het programma. Zijn verblijf aldaar leverde door middel van bandopna men opmerkelijke samen zang en combinaties van mu ziek op. Muzikale pret beleefden de executanten vooral ook met de nummers waar instru mentalist Jari van Looy aan meewerkte, eerst op accor deon en later op piano. Heel even dreigt de verve ling. Soms lijkt het zingen Stef Bos net iets te gemakke lijk af te gaan. Op die mo menten verliest hij de ver binding met zijn eigen intensiteit, van waaruit hij de teksten heeft geschreven. Over het geheel genomen echter ziet de toeschouwer een oprecht theatermaker aan het werk. Zijn teksten roepen meestal veel herken ning op. Ontroerend mooi bijvoorbeeld het lied over de hofnar als metafoor voor de willekeur van al of niet geac cepteerd worden door de massa. 'De ballade van wat nooit was' raakt ook behoorlijk en een hoogtepunt vormt 'Le jardin de Luxembourg' met een dosis mefencholie om in te zwelgen. De teloorgang van de jeugdjaren: voor wie zou dat niet herkenbaar zijn? Vergadering Landinrichtingscommissie KERKWERVE - De Landinrichtingscommissie voor de herinrichting Schouwen-Oost houdt donderdag 22 mei in het dorpshuis in Kerkwerve de tiende ver gadering, aanvang 15.00 uur. De agenda vermeldt onder uitwerking van de ideeën uit meer een tweede schifting en de kerndialoog, een voorstel tot opzet voorontwerp-eva luatie rapport en een voor stel tot uitvoering bij voor rang. Tevens wordt tijdens deze vergadering ruimte geboden aan insprekers. ONDER INVLOED KERKWERVE - Op de Provinciale Weg bij Kerkwerve werd in de nacht van zondag op maandag een veertigjari ge inwoner van Zierikzee bekeurd wegens het rij den onder invloed. De be stuurder blies 535 en kreeg een dagvaarding mee. GESTOLEN BROUWERSHAVEN - Zon dagnacht zijn drie surfmas- ten van een Duitse auto aan de Blankersweg 'in Brou wershaven gestolen. De mas ten zijn 650 gulden waard. Door de eenvoud van bege leiding komt de kracht van de tekst extra tot zijn recht. Bos en Embrechts bedienden zich van akoestische en elec- trische gitaar, van de vleugel en van enkele authentieke Afrikaanse instrumenten, waaronder opmerkelijke Seizoen begint met vijf markten tegelijk Broeder Jacobus veegde het zweet van zijn voorhoofd. Het valt niet mee om in een monnikspij te lopen als het zo warm is als op deze zaterdag voor Pinksteren. Op de Breede brug stond hij stil. Achter de lage huizen zag hij het dak van de Gasthuiska pel. In de haven lagen zeilschepen uit verre landen. Scheepslieden waren ondanks de warmte druk in de weer. Broeder Jacobus hield van Zieriksee. Hoe vaak was hij niet door de straten gewandeld waar altijd van alles te beleven was? Broeder Jacobus was geen kloosterling die zich alleen maar bezig hield met bidden en mediteren. Hij was lid van de orde van de predikheren. Hij ging er altijd op uit. Deze week was hij over het ei land Schouwen getrokken en had geslapen in een van de andere kloosters die her en der op het eiland lagen. Zelfs was hij bij de zee geweest. Hij had door het moerassige gebied gewaad en was uiteindelijk bij het oneindige water met zijn eeuwige toenade ren en weer terugtrekken terecht gekomen. Het ruige strand was zoals altijd verlaten. Een oord van zeemeeuwen en andere wa tervogels. Op het top van een duin was hij gaan zitten en had nagedacht. Hoe lang had hij nog te leven? Hoe had hij het als Jaco- bijn afgebracht? Al vroeg zei iets in hem dat hij een bijzondere weg zou moeten gaan. Het afgezonderde leven trok hem op een vreemde manier aan. En sinds de eerste keer dat hij de grote poort van het klooster aan de Sint Domusstraat was binnengegaan had hij er nooit spijt van gehad. Als jonge rrionnik was hij scherp van tong. Hij zag dat er veel mis was in Zieriksee, op Schouwen, Bommenede en de andere eilanden. In zijn preken in de kerken en kapellen en zomaar op straat hekelde hij het leven van de men sen. Waarom draven jullie dag aan dag maar door? Gun jezelf eens een dag rust. Wees jaloers op de bloemen, maar niet op de buurman. Wat heb je aan een stenen huis aan de Haven als je van binnen een ruïne bent? Wat heb je aan je rijkdom als morgen de pest uitbreekt? Ook de regeer ders spaarde hij niet. Denk aan het belang van de minsten en niet aan dat van jullie zelf. Toen Jacobus wat ouder werd sprak hij minder. Als het woord niet hielp, dan maar de preek van de daad. De verschop pelingen van de stad, de hoertjes bij de haven, de bedelaars en de gekken. Hij ging nooit voorbij zonder even bij hen stil te staan. Jacobus keek nooit zo vrolijk. Het ging niet goed in de wereld. Maar ook niet in het klooster. Het vuur van ooit scheen ge blust. Ook de kloosterlingen schenen het wel te geloven. Jacobus ging de Appelmarkt op, als altijd de drukste straat van Zieriksee. In de verte zag hij de leien van Sint Lievens Monster- kerk glinsteren in de zon. Linksaf daalde hij de Sint Janstraat af. Aan het einde zag hij de toegangspoort tot het klooster. Hij klop te. 'Zijt ge weer terug, broeder Jacobus?' sprak de monnik die deze dag de dienst bij de poort had. 'Ge zijt nog op tijd voor het vesper' In zijn cel wisselde hij zijn pij. Toen de klok van de Predikherenkerk luidde voegde hij zich in de stoet van mannen die met de handen gevouwen de kapel binnen gingen. In de stilte bad hij om verandering. Laten mensen niet meer gevangen zijn in de macht van het geld De laatste jaren werd broeder Jacobus nog stiller. Soms kon hij 's nachts de slaap niet vatten. Juist op die momenten kon hij ande ren vertellen wat hem zo dwars zat. 'Mijn leven lang heb ik alles gedaan om mensen anders te laten leven. Om hen geen slaaf te laten zijn. Maar wat heeft het geholpen? Ook het nieuwe geslacht gaat weer dezelf de weg.-Zal er ooit iets veranderen? Heb ik het allemaal voor niets gedaan?' Op een morgen is broeder Jacobus niet meer opgestaan. 'Broeder Jacob, broeder Jacob, slaapt gij nog?' riepen de monniken. Kort daarna ging een kleine stoet vanuit de Predikherenkapel naar het nabij gelegen kerkhof. 'In paradisum deducant te angeli' zongen de broeders. Alle klokken luidden en Jacobus zonk neer op zijn laatste rust plaats. Later kwamen de slopers. Van het klooster bleef geen steen op de andere staan. Er kwamen huizen, straten, fietsen, auto's, te levisies en computers. Op de plaats waar eens de gregoriaanse zang klonk schetter den autoradio's housemuziek. Totdat op een dag mensen aan het werk gingen om te graven. En toen werd het stil. Een skelet. Een graf van een kloosterling dat eeuwen lang met voeten getreden was. Er stond zelfs een foto voorop de krant. Een naamlo ze. Voor mij is hij is broeder Jacobus. Ge loof mij maar. ZIERIKZEE - De speeltoestellen voor peuterspeel zaal Harlekijn komen binnen bereik. De dansmara thon op Tweede Pinksterdag bij Danscentrum Kra mer heeft zevenduizend gulden opgebracht. Samen met de andere sponsorgelden brengt dat de barome terstand op tienduizend gulden. Dié" barometer geeft de stand aan in de geldinzamelingsac tie voor de aanschaf van een wiphaasje en een speelhuisje inclusief glijbaantje bij de nieuwe huisvesting van de peuterspeelzaal. Eigenaar van het danscen trum O. Kramer speelde en thousiast in op deze actie met het op touw zetten van een dansmarathon. Leerlingen van de basisschool tot en met groep acht mochten maxi maal zes uur dansen en de wat ouderen hadden de keus vijf, zeven of tien uur dan sen. De meesten kozen voor het maximum. In totaal de den er 54 jongeren mee varië rend in de leeftijd van negen tot en met twintig jaar. Twee van hen moesten voortijdig afhaken, wegens misselijk heid en een knieblessure. Goed voorbereid Alex Hobé (14) uit Zierikzee zei goed voorbereid te zijn met een ferme hoeveelheid broodjes, energiedrankjes, chocolade en enkele paren sokken. Hij had nog niet eer der aan een dergelijk festijn deelgenomen, maar was vol goede mopd over de afloop. Dat bleek terecht. Alex was wel moe 's avonds om negen uur, maar het marathondan sen is hem uitstekend beval len. Tien minuten pauze op elk uur was voor hem niet eens nodig geweest. „Even opfrissen^ even wat eten, meestal was ik in vijf minu ten al weer klaar," aldus Alex. Karoline Roon (13) wilde eerst voor tien uur inschrij ven, maar hield het op aanra den van haar ouders toch maar op zeven uur. Voor haar waren die tien minuut jes pauze tussendoor juist aan de korte kant. „Je moet je tijd goed gebruiken hoor: naar de wc gaan, wat eten en drinken en soms andere kle ren en sokken aan doen." Het laatste uurtje tussen vijf en zes viel haar behoorlijk zwaar. Toen begonnen haar voeten flink zeer te doen. Karoline en velen met haar waren blij met de tussentijd se massages van M. Reedijk, de badmeester uit Onderdak die daar speciaal voor was ingehuurd. Sponsoring Alle deelnemers aan de dans marathon lieten zich spon soren door familieleden en vrienden. De jongsten dienen een minimaal bedrag van 25 gulden bijeen te brengen en de andere deelnemers moes ten met minstens vijftig gul den over de brug komen. Elk uur werd een tussentijdse telling doorgegeven. „Dat Ondanks vele zweetdruppeltjes hielden de deelnemers aan de dansmarathon dapper vol. betekende een stimulans om door te gaan," volgens Kra mer. „Kunnen jullie het volhou den jongens?," vroeg hij al om drie minuten over elf toen hij net de opening had verricht. Toen zat de pit er uiteraard nog volledig in. Die leek er kort voor negen uur 's avonds behoorlijk uit, maar toen Kramer het laat ste nummer 'Young Men' aankondigde, bleek er nog energie genoeg over om hos send en springend .met el kaar de tien uur dansen exact vol te maken. Alle deelne mers kregen een bedank- kaartje met een harlekijntje en de voldoening dat er ruim zesduizend gulden bijeen was gedanst. Dat bedrag werd met een bijdrage van Danscentrum Kramer en de opbrengst van de bingo opge- (Foto: Marijke Folkertsma) trokken tot zevenduizend gulden. Peuterspeelzaal Harlekijn moet de barometer nu nog met ongeveer vijftienhon derd gulden zien te vullen om het streefbedrag van twaalf duizend gulden bijeen te krijgen. Handwerken ZIERIKZEE - Het portret van de paus in een wip- stoeltje en Henri Knap broederlijk naast Heinrich Böll. Dit soort tafereeltjes kom je uitsluitend tegen op snuffel- en rommelmarkten. Schouwen-Duive- land telt er vijf op de zaterdag voor Pinksteren. Allemaal kunnen ze zich ver heugen in een redelijk goede belangstelling. De honger naar rommel blijkt maar niet te stillen. Op de snuffel- markt van Zierikzee Aktief op het Havenplein blijkt de drukte zich vooral tot de och tenduren te beperken. Een deel van de parkeerruimte wordt opgeslokt door dit evenement. Aan de snuf felmarkt kunnen alleen particulieren deelne men, geen handelaren dus. De snuffelmarkt biedt inwo ners van Zierikzee, die net hun zolder, schuur of garage hebben schoongemaakt, de gelegenheid wat spulletjes aan de man te brengen. De hoeveelheid huishoudelijke spulletjes is indrukwek kend: borden, kopjes, vaas jes,. fonduevorken en -bor den in zestiger en zeventiger jaren kleurtjes, handdoeken- rekjes, theepotten, lectuur bakken ze zijn er in alle soor ten en maten. Oude boeken en platen vor men als vanouds een pu bliekstrekker. Die zijn bij uitstek geschikt om in te snuffelen. Tijdschriften, ou de edities Privé, Story en Panorama bijvoorbeeld zijn voor een kwartje per stuk te koop. Wie er vijf neemt be taalt maar een gulden. „Het loopt fantastisch', straalt een jong meisje ach ter haar kraam. „Ik ben van ochtend met vijftig puzzels begonnen en ik heb er nu nog maar vier over, allemaal ver kocht." Voor de activiteiten commissie van de Christelijk Gereformeerde Kerk in Kerkwerve was het een af weging de tweejaarlijkse rommelmarkt te laten sa menvallen met het Zeeuws palingrookkampioenschap of niet. Er werd gekozen voor het eerste. „Voordeel is dat er veel men sen naar het dorp zijn geko men," zegt Peter van den Hoek. Hij heeft echter ook de ervaring dat mensen hun geld maar op één plek uitge ven Dat is aan de bestedin gen op de rommelmarkt deze dag wel te marken. Toch is hij niet ontevreden met het resultaat. Ruim tienduizend gulden, waarvan eenderde ten goede komt aan het evan gelisatiewerk op camping de Juliana Hoeve in Renesse en tweederde wordt gebruik voor het verbeteren van de verlichting in het kerkge bouw aan de Beatrixstraat. Willie van der Wal van de re creatiecommissie van de Gereformeerde kerk in Haamstede is ook best tevre den met de netto-opbrengst van negenduizend gulden, 's Ochtends is het goed druk rondom de kerk, maar om half één is het gebeurd met de belangstelling. Tweeder de van de opbrengst is dit keer bestemd voor het Ro nald McDonald Huis bij het Sophiaziekenhuis in Rotter dam. De rest gaat naar het onderhoudsfonds voor de kerk zelf. Vrouwenwerk De organisatie van de rom melmarkt van de Gerefor meerde kerk Brouwersha- ven/Zonnemaire heeft als goed doel dit jaar gekozen voor het project Vrouwen werk in Congo (het voormali ge Zaïre). De rommelmarkt en de veiling op het Boston plein bij de kerk brengen dit jaar weer de verwachte ne genduizend gulden op. Een belangrijk deel van het geld komt de kerk zelf ten goede. „Voor het torenfonds," zegt Henk van Donk desge vraagd, want de toren lekt en daar moet snel iets aan ge daan worden. Op de snuffelmark zaterdag op het Havenplein in Zierikzee was het vooral in de ochtenduren druk. (Foto: Marijke Folkertsma) In Wooncentrum de Steen- zwaenshof in Nieuwerkerk heerst zaterdag een gezellige sfeer tijdens de rommel markt/bazaar, die de bewo ners daar op touw zetten. Veel eigen gemaakte hand werken worden te koop aan geboden. Er zijn oliebollen en advocaat verkrijgbaar, het rad van avontuur helpt velen aan een leuke prijs en dat geldt ook voor het grote lotenbord. In het restaurant zijn hapjes en drankjes ver krijgbaar en alles wordt om lijst met vrolijke muziek. Het rommelmarktseizoen is weer begonnen op Schou- Wen-Duiveland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5