Andriessen beste palingroker Deze schepen in stand houden kost veel tijd' Afullum Eerste toetsing team opvang-en verzorging Forse investering voor kinderopvang Zeegers wil praten met bestuur Borrendamme Illegale kampeerders beboet en weggestuurd AGENDA Gezamenlijke oefening in Bru Maritiem sfeertje in Kerkwerve tijdens Zeeuws Kampioenschap voc Geluidsabsorberende plafonds Klein Italië aan de Schelde In totaal 189 mensen betrapt DINSDAG 20 MEI 1997 NR 26181 3 BRUINISSE - De grootscheepse oefening van brand weerkorps en Rode Kruis gezamenlijk zaterdagoch tend in Bruinisse betekende voor het team opvang en verzorging een eerste toetsing in de praktijk. De oefening onderstreepte meteen het belang van deze nieuwe hulpsoort. Zon, muziek en paling geuren overheersten zaterdag op de Ring in Kerkwerve. (Foto: Marijke Folkertsma) De oefening vond plaats in de handvaardigheidsi-uimte van de Ds. Pieter van Dijke- school. Doel was te komen tot een betere samenwerking binnen de onderlinge hulp verlening tussen brandweer en Rode Kruis. Het scenario omvatte een ca lamiteit, die in de praktijk niet denkbeeldig is: Er vindt een ontploffing plaats bij de c.v.-ketel. Een monteur is in die ruimte aan het werk, er is gas ontsnapt en op dat mo ment stapt de conciërge bin nen met een brandend siga retje. Er onstaat brand, zowel de monteur als de con ciërge raken zwaar gewond en twintig leerlingen in het schoollokaal lopen gevaar. Vooral de c.v.-monteur blijkt er slecht aan toe met een af gerukte hand, brandwonden en een slagaderlijke bloe ding. De leden van de vereniging voor slachtofferuitbeelding Lotus speelden hun spel zo geloofwaardig, dat bij som mige kinderen de emoties werkelijk hoog opliepen. WANNESJE x Wannesje zat 's aevens bie boer Jan Piet in 'n hrote zur- ge, mee 'n lekker bakje kof fie, beter as bie z'n moeder, dat proven wè. Ie ei éérlijk zeit datten nie landachtig was in hraeg in d'n andel zou wille. Mè ja, wille in kunne binne twee dienhen. In 't za moeilijk hae, want ik ao heen rooie sent. In zonder senten doe je niks. Dat snapte Jan Piet wè. Wat wil je dan hae doe? Wè ik zou knienen in oenders op wille köópe in dae mee nae de mart. 'k Zou d'r nog wè krukels bie wille zoeke, want dat brieng aok nog wat op. In wilken aok. Bie 'n oos tenwind hae 't waeter vaer- der weg. In die kaje aok mak kelijk kwiet. Jan Piet zei: je zou 'n onde- karre motte ao. In bennen of manden, zó éje ze aok noemd. Ja, dat zou mooi weze. Mè ik ao heen sent. At ik joe noe is ielp an senten omdat an te schaffen. Wat zou je ier van zae. Wannesje kreeg nog meer kleuren as 'n rehonboog. Ie kon bienae nie mee praete. Aje dat wou doe Jan Piet zak je êêl m'n leven dankbaer bluve. Ik aelpe joe onder één voor- waerde. DSje dat tehen heen méns ooit zé zae dat ik joe ol- pen ao. Snap je, tehen heen méns hêên woord ier over. Toen de scholieren bij de op vangpost in het dorpshuis aankwamen, was er dan ook belangrijk werk te verrich ten voor de opvang- en ver- zorgingsgroep. Waardering Burgemeester J. Asselbergs sprak zijn waardering uit voor de intense samenwer king en de vele vrijwilligers. Een dergelijke oefening op de zaterdag voor Pinksteren is volgens hem alleen in Bruinisse denkbaar. ,,Wees daar trots op als Bruse ge meenschap," aldus de burge meester. Brandweercommandant J. de Ronde onderstreepte ook het belang van de vrijwilli gers. Hij betreurt het dat hun inzet niet altijd op waarde wordt geschat door beroeps krachten. Professionalisering blijft volgens hem immers een to verwoord als daar niet het benodigde budget tegenover staat. Want a bink noe nie Rekel achtig, ie mot dit nie te we ten komme. Kank dae van opan, Wannesje. Ja ier m'n and d'r op. Dan za'k vó joe is uutkieke in de Boerderie. Dae stae wè wat in. Tuus wouë ze 't naedje van de kouse wete. Mè ie zei datten dae mee heen méns over mocht praete. In julder mot te tehen heen méns zae da'k olpe bin, in deu wie. 's Ae vens op baede zeië ze, wat is- sen vee mans Nae 'n paer weken stienher wat in. Jan Piet zou aok mee hae om te kieken, 't Was toch op 'n aore plekke, dae ken den ze nie. Aoles zag d'r or dentelijk uut. Nog wat van de pries of peuterd, in Wan nesje mee aoles naer uus. Eêl dêhe kwammer dae mee tuus. 't Eêste wat zijn vaoder zei: Noe aomen d'r wee 'n hrote vreter bie. Wat 'n hrote krinhe is dat. Oe mot dat noe? D'n aoren dag hienhen a op stap. Expres links 't land van Repel. Die keke d'r óöhen uut. Dae waere d'r die zeide, is 't in 't land in touw heen stand. Mè dat was jeloerseid. Mè andere, die hunde 'm dat wè. Behalve Repel. Toen die dat öörde vratten z'n eihe op van saggerein, datten d'r maeher van wier. Want ie aode deu andere boeren êêl wat an motte öóre over Wan nesje. Je zouën, zo'n snotneu- ze. WULLUM Voor I. van Sluis uit Zierik- zee is het werk voor de Zie- rikzeese Museumhaven al zo'n twee jaar een hobby. Aangezien zij voor de coördi natie van de inzet van de vrijwilligers zorgt weet zij als geen ander wat er alle maal bij komt kijken om de schepen in goede conditie te houden én zoveel mogelijk mensen enthousiast te ma ken voor de Museumhaven. Het ene is zo mogelijk nog moeilijker dan het ander. „We werken nu met acht vrij willigers aan het onderhoud van de schepen en we willen er graag nog bij hebben. Maar het is niet zo gemakke lijk om aan vrijwilligers te komen. Het kost veel, heel veel, werk om deze schepen te onderhouden en ik had ook gehoopt dat er vandaag wat meer mensen op deze vrijwilligers-informatiedag af zouden komen," aldus Van Sluis. Probléem bij het zoeken naar vrijwilligers is dat enthou siasme alleen niet genoeg is. In ieder geval niet voor hen die zich bezig moeten gaan houden met het onderhoud van de schepen. Wie de Stich ting Museumhaven vooral goed zou kunnen gebruiken zijn mensen die de ambachte lijke technieken kennen die nen de Zeeuwse visserijwe reld en Johan Kuijten, han delaar en professioneel pa lingroker uit Spaarndam. „De kwaliteit lag hoger dan vorig jaar," luidde het oor deel van de jury. Voor het keuren van het product van de dertig deelnemers werd ruim de tijd genomen. Het komt bij palingroken, vol gens chefkok Kranenborg vooral aan op vakmanschap. De kwaliteit van wilde pa ling is zeer wisselend, maar nu rookten alle deelnemers dezelfde kwaliteit: zes palin gen van dezelfde jaargang van kwekerij Delta-Aal. Toch proefden de juryleden dertig verschillende soorten gerookte paling. Volgens Kranenborg heeft dat alles te maken met de combinatie van pekelen, de gebruikte houtsoort en de tijdsduur van roken. Beide cuisiniers binnen de jury hebben voorkeur voor nodig zijn bij het onderhoud van oude schepen. Daarnaast is de stichting op zoek naar vrijwilligers voor het opzetten van een tentoon stelling in het ruim van Mijn Genoegen. Tijdens de zomer maanden moeten er ook men sen zijn die een oogje in het zeil kunnen houden en ook daarvoor doet de stichting een beroep op vrijwilligers. Centraal staat tijdens die ex positie de geschiedenis van de Zierikzeese scheepswer ven. Van Sluis: „We weten dat aan de Scheepstimmerdijk verschillende werven zijn ge weest en dat op één ervan zelfs schepen voor de Veree- nigde Oost-Indische Com pagnie (VOC) werden ge bouwd. Maar het valt nog niet mee om de historie van die werf te achterhalen. gekweekte paling, zodat de gasten een constante kwali teit kan worden voorgescho teld. Er is in de restaurants nog steeds veel vraag naar gerookte paling, vooral van bezoekers boven de 35 jaar. „Het is een mooi product waar je niet te veel aan moet toevoegen," aldus Kranen borg: „Hooguit na het roken nog heel even op de gril en dan serveren met een fijne vinaigrette. De meeste deelnemers aan het palingrookkampioen- schap bleken Zeeuwen, maar er waren er ook uit Castri- cum, Woudrichem, Amers foort en Spakenburg. Voor de meesten is het palingro ken een hobby. Zo ook voor Piet Tijmes uit Castricum. Vier generaties voor hem visten en rookten om hun brood pee- t.e verdie nen. Hij destijds ook, maar hij is het rustiger aan gaarn Onder deze wildkampeer- ders bevonden zich negentig Duitsers, zes Belgen, twee Nederlanders, een Zwitser, een Fransman en een Slo- waak. In het district Zeeuwsch-Vlaanderen wer den vier Duitsers bekeurd. Op Walcheren werden 84 mensen op de bon geslingerd. Behalve 67 Duitsers, elf Bel gen en twee Nederlanders trof de politie hier ook nog een Spanjaard, een Pool en twee Fransen aan. „Dat gesprek kan wat ons betreft zonder condities," laat Zeegers' adviseur drs. C. van der Hilst weten. Van der Hilst veegt de vloer aan met een rapport dat door prof. dr. A. Kamphraath als onafhankelijk deskundige is opgesteld. Volgens Van der Hilst dient het rapport geen ander doel dan het alsnog be werkstelligen van het ont slag van Zeegers. Van der Hilst noemt het 'on ethisch' dat Zeegers in het rapport een geschiktheids test en een proefperiode wordt voorgesteld. Zeegers kreeg van het oude bestuur het voorstel een outplace mentbureau te beginnen. Daarvoor zou hij dan geld krijgen. Zeegers en Van der Hilst brachten in dat Zeegers na de fusie van Schouwse zorgin stellingen lid van het cen- doen en tegenwoordig rookt Tijmes de paling puur uit liefhebberij. Hij heeft al twee keer deelgenomen aan het Nederlands kampioen schap in Kortenhoef en gaat dat dit jaar weer doen. Zelf geeft hij de voorkeur aan wilde paling. Veel smaakvol ler, vindt hij. Sommigen ro ken tegenwoordig met een klok op de oven. Tijmes niet. „Nee ik wacht gewoon tot ik de paling hoor praten." Hij doelt daarmee op het spette ren van het vet in het vuur en verder is het een kwestie van met de hand voelen aan het vel van de paling. In Kerkwerve krijgt Tijmes de vierde plaats toebedeeld. Derde wordt W. Wijsman uit Amersfoort, tweede K. Kap- tein uit Heerjansdam en R. Andriessen uit Kloosterzan- de mag tenslotte de kam pioensbokaal en de wisselbe ker in ontvangst nemen. Travalje Eerder op de middag ver richt wethouder P. Berre- voets-Ringelberg samen met C. Kesteloo, de voormalige smid van het dorp de opening van de nieuwe travalje in de Ring. Initiatiefnemer daér- toe is Wim van Breen. Hij nam enkele jaren geleden de oude smederij van Kesteloo over en heeft die zoveel mo gelijk in tact gelaten als hob by-werkplaats. De wethouder leidt samen met Kesteioo een fraai trek paard naar de travalje waar het dier vervolgens door „de eilandelijke paartdenbe- slaander" Hans Hillebrand van nieuwe hoeven wordt voorzien. Spoorlijntje Een ander extraatje deze dag is het miniatuur-spoorlijntje voor de jeugd. Dat betreft een voorproefje op het baan tje, dat wellicht nog deze zo mer in het bos achter bij de familie Van Langeraad wordt geopend. Ook bij dit initiatief is Wim van Breen betrokken. Met het mobiele lijntje wordt getracht wat geld te verdienen om de 'bos-, lijn' van ongeveer vijfhon derd meter in'Kerkwérve te kunnen realiseren. De aangetroffen kampeer ders kregen een boete van 170 gulden opgelegd en wer den doorverwezen naar geo pende campings met beschik bare plaatsen of naar overloopterreinen. Een nacht eerder, van vrijdag op zaterdag, gingen in totaal vijftien mensen op de bon. De controles werden uitge voerd door politie Zeeland in samenwerking met Staats bosbeheer. traal managementteam zou worden. Ook een directeu- renruil met andere zorginste- lingen was voor Zeegers be spreekbaar. Vriendje Ook van het nieuwe interim- bestuur heeft Van der Hilst geen hoge pet op. „Iedereen krijgt het voordeel van de twijfel, maar de heer Ver meulen is weer een vriendje van Kamphraath." Boek De hele affaire rondom be stuur en directie van Borren- damme betitelt Van der Hilst als „Klein Italië aan de Schelde." Hij wil de zaak gebruiken voor zijn volgend boek over conflicthantering. Dinsdag 20 mei Nieuwerkerk Oprichtingsvergadering Dorpsraad Nieuwerkerk. Dorpshuis. 20.00 uur. Bruinisse Bijeenkomst van Helpt El kander in het verenigingsge bouw. 19.30 uur. Woensdag 21 mei Zierikzee Oriëntatieavond School van het Gouden Rozenkruis. St. Domusstraat 55. 20.00- 22.00 uur. Brouwershaven Bijeenkomst van de NBvP afdeling Brouwershaven in het Tonnenmagazijn. 20.00 uur. Nieuwerkerk Verkoping ten bate van Adullam. Zaal kerk Station straat. 19.30-21.00 uur. Donderdag 22 mei Kerkwerve Vergadering Landinrich tingscommissie Schouwen- Oost. Dorpshuis. 15.00 uur. Noordgouwe Vergadering dorpsraad Noordgouwe in het dorps huis, 20.00 uur. Vrijdag 23 mei Burgh-Haamstede Uitvoering Interkerkelijk Kerkkoor Haamstede in de N-H kerk van Haamstede. 19.45 uur. Zaterdag 24 mei Zierikzee Buitenrepetitie leerlingen orkest Kunst Eer in de mu ziektent aan het Havenpark. 13.30 uur. Voorspeelavond van begin nende en gevorderde gitaris ten in het Multifunctioneel Centrum. 19.00 uur Renesse CJV-kamp, receptie 25 jarig bestaan, kampgebouw. 14.30-17.00 uur. Sirjansland Rommelmarkt Zondags school Het Visnet, CZAV- loods. 9.30-14.00 uur. Zondag 25 mei Zierikzee Zangdienst met Gerefor meerd Kerkkoor, Hervormd Kerkkoor en musici Kunst en Eer. Nieuwe Kerk. 18.20 uur. Maandag 26 mei Zierikzee Computercursus van De Lichtboei in het Multifunc tioneel Centrum. 14.00 tot 17.00 uur. Openbare fractievergade ring PvdA in vergaderkamer 78 van het gemeentehuis. 19.30 uur. Dinsdag 27 mei Nieuwerkerk Verkoping vrouwenvereni ging Debora. Gebouw Salem, Molenstraat. 10.00- 12.00, 14.00-17.00 en 18.30- 20.00 uur. Bruinisse Ledenvergadering VW Bruinisse in café-restaurant Storm. 20.00 uur. Woensdag 28 mei Zierikzee CJV mini-instuif, 4 t/m 6 jaar. 14.00-16.00 uur. De Driehoek. Oriëntatieavond School van het Gouden Rozenkruis. St. Domusstraat 55. 20.00- 22.00 uur. Renesse Open huis nieuw gebouw peuterspeelzaal 't Opstapje. Mauritsweg 10. 19.00 tot 21.00 uur. Donderdag 29 mei Zierikzee Afsluitende bingo van de ANBO afdeling Zierikzee in de Paternoster aan de Pater nosterstraat. 14.00 uur. Bruinisse Officiële seizoensopening van de Oudheidskamer en het Visserijmuseum aan de Oudestraat. 15.00 uur. Zaterdag 31 mei Dreischor Concert van het ZWN-man- nenkoor en de Ruiterstadsin- gers in de Nederlandse Her vormde kerk. 20.00 uur. Maandag 2 juni Nieuwerkerk Symposium Zeeuwse Dag van de Landbouw. Ons Dorpshuis. 20.00 uur. Woensdag 4 juni Zierikzee Buitenrepetitie harmonieor kest Kunst Eer aan de Ka- ersemakerstraat. 19.30. BURGH-HAAMSTEDE - Als de raad akkoord gaat investeert de gemeente Schouwen-Duive- land ruim 37 mille in de peuterspeelzalen in Burgh-Haamstede, Brouwershaven en Ooster- land. Uit onderzoek is gebleken dat de peuterspeelzalen in Burgh-Haamstede en Brou wershaven en het kinder dagverblijf in Burgh- Haamstede voor geluidsoverlast zorgen. Deze overlast kan door het aanbrengen van geluidsab- soberende plafonds worden verholpen. Daarnaast is bij De Duinkonijntjes behoef te aan een warm water voorziening. Inwilligen van de wensen vergt een in vestering van 27.925 gul den. Peuterspeelzaal 't Kraaien nest in Oosterland wil graag een volwassenentoi let en een buitenberging. In oktober vorig jaar stelde de raad van de toenmalige ge meente Duiveland een kre diet van 72.500 gulden be schikbaar voor de realisatie van een nieuw onderkomen. Besloten werd een nieuwe peuter speelzaal aan het dorpshuis vast te bouwen. Daarbij werd ervan uitge gaan dat gebruik kon wor den gemaakt van het toilet in het dorpshuis, maar dat bleek een misrekening. Leidsters zouden buitenom inoeten om naar het toilet te kunnen en dat zou ten koste gaan van het toezicht op de peuters. Daarom wil men nu alsnog een volwas senentoilet bij de peuter speelzaal. De inpandige berging bij 't Kraaiennest is omgebouwd tot keukentje. In de prak tijk blijkt behoefte te be staan aan bergruimte en om te voorkomen dat dat ten koste gaat van de beschik bare ruimte wordt voorge steld een buitenberging te realiseren. Alles bij elkaar kost een en ander 9.400 gul den. De kwestie komt aan de or de tijdens de gemeente raadsvergadering van don derdag 29 mei. De vergadering wordt gehou den in Mondragon aan de Paardenstraat in Zierikzee en begint om 19.30 uur. KERKWERVE - R. Andriessen uit Kloosterzande is zaterdag in Kerkwerve winnaar geworden van het Zeeuws Palingrookkampioenschap 1997. Andries sen vist zijn paling zelf en rookt ze als liefhebberij. De wedstrijd gaf het agrarische dorp zaterdag plots ook een maritiem sfeertje. Het Zeeuws palingrookkam pioenschap werd voor de tweede keer gehouden op in- tiatief van Peter van Lange raad en Ad Kesteloo van pa lingkwekerij Delta-Aal in Kerkwerve. Zij toonden zich zeer tevreden over het resul taat: goede promotie voor het product paling, enthou siaste inzet van dertig deel nemers, een jury die zijn taak serieus nam, veel pu blieke belangstelling, extra activiteiten zoals het minia- tuur-spoorbaantje en de offi ciële ingebruikneming van de nieuwe travalje. Kortom een zonnig folkloris- tisch dagje. Jammer alleen voor de palingrokers was dat het net iets te warm was om echt heel veel trek in gerook te paling te krijgen. De jury stond onder leiding van Robert Kranenborg, chef de cuisine van het Amstel In- ter Continental Hotel in Am sterdam. Daartoe behoort ook restaurant 'La Rive', dat onder zijn leiding twee Mi- chelin-sterren kreeg toege wezen. Hij werd bijgestaan door Co Simmers van restau rant De Waag in Seroosker- ke, die de wisselbeker voor dit kampioenschap beschik baar stelde, Bart Schot, vis- kweker en deskundige bin- Matige belangstelling voor vrijwilligerswerk Museumhaven ZIERIKZEE - Schilders, timmerlieden en museum medewerkers. Daar is de Stichting Museumhaven naar op zoek. Makkelijk is het niet om vrijwilligers te vinden, zo bleek vrijdag. De poort van de Muse umhaven werd wagenwijd opengezet voor aspirant- vrijwilligers, maar slechts een handjevol mensen kwam een kijkje nemen. In het ruim van de klipper Mijn Genoegen werden aspirant-nrijwilligers ontvangen en ze mochten een kijkje nemen aan boord van de andere museumschepen. Veel leverde de vrijwil- ligersdag niet op. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - De geschorste directeur H. Zeegers van Borrendamme wil een constructief gesprek met het nieuwe interim-bestuur van het Zierikzeese zorgcentrum. ZIERIKZEE - In Zeeland gingen in de nacht van za terdag op zondag 189 mensen op de bon omdat zij zich schuldig maakten aan illegaal kamperen. Meer dan 100 bekeuringen werden uitgeschreven op Schouwen-Duiveland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3