Vakantie wordt te duur RVD had de smoor in over zieke koningin Nieuwe leider stelt intocht Kinshasa uit Brand in botenloods jachthaven Aalsmeer Extra geld veiligheid Westerscheldetunnel Air France in staking Eurominsters bespreken hervormingen van Unie Proces weigeraars van mestboeken geschorst Autopyromaan slaat weer toe Klinker door de voorruit ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Hoofdstad nog niet veilig genoeg KINSHASA (ANP) - De nieuwe leider van Zaïre, Laurent-Désiré Kabila, komt niet vandaag naar de hoofdstad Kinshasa zoals eerst was verwacht. Kabi la verblijft nog in Lubumbashi, waar hij de vorming van een overgangsregering voorbereidt. Twee dagen nadat de rebel lentroepen de controle over Kinshasa overnamen, zou Kabila zijn intocht maken in de Zaïrese hoofdstad. Na aankomst zoü hij de natie toespreken. Maar zo kort na de machtsovername vinden zijn adviseurs het kennelijk te vroeg en de veiligheidstoe stand nog te onoverzichte lijk. Kabila zal op een „ge schikt moment" van zijn zuidelijke bolwerk Lubum bashi naar Kinshasa reizen. Onder druk om een brede re gering te vormen, zou Kabi la's overgangsregering ook andere stromingen dan zijn eigen AFDL omvatten. De leiding van de guerrillabe weging zei dat politieke her opvoeding van boeren de hoogste voorrang heeft en moet voorafgaan aan verkie zingen. De verdreven dictator Mobu tu regeerde Zaïre 32 jaar. „Wij moeten de bevolking wakker maken. Het doel is te voorkomen dat in de toe komst één man de macht kan innemen", zei Kabila's me dewerker Bugera. Congo De meeste Afrikaanse buur landen hebben het nieuwe bewind, dat de naam van het land heeft omgedoopt in de Democratische Republiek Congo, erkend. Westerse lan den uitten voorzichtige steun aan Kabila, maar onder streepten de noodzaak dat het regime- democratische hervormingen onderneemt. Eilandje moeilijk bereikbaar AALSMEER (ANP) - In een botenloods in een jacht haven in Aalsmeer heeft in de nacht van maandag op dinsdag een felle uitslaande brand gewoed. De loods heeft grote schade opgelopen. Een onbekend aantal boten is verbrand. De brandweer van Aalsmeer was de brand, die om 00.30 uur werd ontdekt, rond 02.00 uur meester. De komende uren wordt nageblust. Omdat de loods op een soort eilandje ligt, had de brand weer moeite met de blus werkzaamheden. Een brand weerboot werd ingezet om blusmateriaal en aggregaten ter plekke te krijgen. Ook hielpen omwonenden met hun bootjes om brandweer lieden naar de overkant te brengen, aldus een politie woordvoerder. Woonark De brandweer kon voorko men dat het vuur oversloeg naar een nabijgelegen woon ark. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Er zijn geen gewonden gevallen. v Inleiding verdrag van Amsterdam DEN HAAG (ANP) - De vijftien ministers van Bui tenlandse Zaken van de EU-lidstaten voeren dins dag in Den Haag besprekingen over de hervormin gen van de Europese instellingen (IGC), die in juni moeten worden vastgelegd in het Verdrag van Am sterdam. Het overleg dient als voorbe reiding voor de informele EU-top in Noordwijk aan staandevrijdag. De ministers zullen zich met name buigen over het ge meenschappelijke buiten lands en veiligheidsbeleid, aldus een woordvoerder van het ministerie van Buiten landse Zaken. Frankrijk wil dat de EU hiervoor een spe ciale politieke functionaris aanstelt. De top in Den Haag is de tweede fase in de besprekin gen over het Verdrag deze week. Afgelopen vrijdag en zaterdag voerde staatssecre taris Patijn van Buitenland se Zaken reeds bverleg in Maastricht met onderhande laars van de overige lidsta ten. Daar spraken zij over be voegdheden die de Unie moet krijgen om de werk loosheid terug te dringen. Ook stelde Patijn voor Groot-Brittannië en Ierland een status aparte te bieden op het gebied van de grens controles voor personen. De overige lidstaten hebben zich in het Verdrag van Schengen voorgenomen de controles onder elkaar af te schaffen. De derde stap in de onder handelingen volgt vrijdag in Noordwijk, wanneer de rege ringsleiders van de EU voor een informele top bijeenko men. Nieuwe lidstaten Naar verwachting zal EU- voorzitter Nederland pas be gin juni, vlak voor de Am sterdamse top van 16 en 17 juni, de ontwerp-tekst van het Verdrag van Amsterdam presenteren. De hervormin gen die in het verdrag zullen worden vastgelegd, moeten de weg vrijmaken voor de opname van nieuwe lidsta ten uit Midden- en Zuidoost- Europa. Tijden cn slanden volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 21 mei 03.45 146 09.45 -149 16.05 163 22.05 -145 22 mei 04.25 155 10.20 -149 K).45 167 22.40 -149 ROOMPOT BUITEN 21 mei 02.10 153 08.20 -151 14.25 175 20.45 -147 22 mei 02.40 168 08.55 -154 15.00 183 21.20 -153 BRUINISSE 21 mei 03.45 156 09.45 -159 16.10 172 22.10 -156 22 mei 04.25 161 10.25 -159 16.45 172 22.45 -158 WEMELDINGE 21 mei 03.50 170 09.45 -165 16.10 189 22.05 -161 22 mei 04.30 181 10.25 -166 16.45 193 22.45 -165 Springtij: 24 mei i Actuele Informatie over afwijkingen 06-9771 Minima steeds minder, welgestelden steeds vaker op vakantie BREDA (ANP) - Op de vakantiemarkt tekent het verschil tussen arm en rijk in Nederland zich steeds scherper af. In 1985 ging nog 58 procent van de lage- inkomenscategorie op vakantie. Elf jaar later, in 1996, was dat gedaald tot 40 procent. Bij de hoge-in- komensgroep steeg de deelname in dezelfde periode van 71 tot 86 procent. Dit is vandaag, dinsdag, ge bleken uit het Trendrapport Toerisme 1996-1997 van het Nederlands Research Insti tuut voor Toerisme (NRIT) in Breda. Mensen met een smalle beurs blijken eerst de buitenlandse vakantie te laten schieten, vervolgens beknibbelen ze op de de vakantie in eigen land. Volgens het rapport zijn vo rig jaar 29,83 miljoen vakan ties gevierd. Ruim 11 miljoen korte vakanties en ruim 18 miljoen lange vakanties. Po pulaire korte-vakantielan- den waren Groot-Brittannië en Duitsland. In eigen land bleken de toppers de provin cies Noord-Brabant, Zeeland en Drenthe. Van de buitenlandse (lange) vakanties profiteerden voor al Duitsland 23 procent) en Spanje 8 procent). Bei de landen beleefden in 1995 nog een terugval. Dat lot was in 1996 Griekenland en Oos tenrijk beschoren met res pectievelijk - 25 procent en - 15 procent. Frankrijk bleef voor Neder landers het populairste va kantieland met ruim 31 mil joen vakantiedagen, toch nog een daling met 2 procent ten opzichte van 1995. De voorsprong van Frankrijk op Spanje als nummer twee bedroeg in 1996 altijd nog 13 miljoen vakantiedagen. Armoedebeleid Overigens maken steeds meer middelgrote en kleine gemeenten in Nederland se rieus werk van hun armoede beleid. De versoepeling van de Algemene Bijstandswet die minister Melkert (Sociale Zaken) heeft doorgevoerd om minima doelgerichter te gemoet te komen, wordt in toenemende mate benut. „Bijna alle gemeenten zijn bezig hun eigen plannen uit te werken," zegt een woord voerder van de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG). Vooral de vier grote gemeen ten in Nederland hebben ja ren gepleit voor een eigen mi nimabeleid, gezien het grote aantal mensen zonder baan. Hoewel een adequate defini tie van armoede niet voor handen is, achten beleidsma kers de term van toepassing op 4 tot 5 procent van de Ne derlandse bevolking. Wordt daarvoor het sociaal mini mum gehanteerd, dan leeft zelfs 7 tot 9 procent van de Nederlanders op de armoede grens. Proefschrift 'Geheimhouden, toedekken en openbaren' Wat koningin Beatrix in haar vakantie doet, hangt ze niet aan de grote klok. Ook niet als het om ziekte gaat. DEN HAAG (ANP) - De Rijksvoorlichtingsdienst RVD had zomer 1987 behoorlijk de smoor in dat de dienst onkundig was van het doen en laten van ko ningin Beatrix tijdens haar aanval van hersen vliesontsteking. Het staatshoofd verbleef in Spanje op het jacht Somet hing Cool van biermagnaat Heineken. De RVD liep voortdurend achter de fei ten aan. Oorzaak: de konin gin beschouwt vakantie als privé. Dat kan wel eens fout gaan. Universitairdocente Mar ja Wagenaar onthult dat in haar proefschift „De Rijks voorlichtingsdienst, ge heimhouden, toedekken en openbaren" waar zij mor gen, woensdag, in Leiden op promoveert. Gewezen RVD-hoofddirec- teur Van der Voet erkent in het proefschrift dat de bege leiding door zijn dienst tij dens de ziekte van de konin gin niet helemaal vlek keloos is verlopen. Hijzelf was ook met vakantie bui tengaats. Met enig gevoel voor understatement: „Het had beter gekund, ik denk dat ik het iets beter had ge daan". Toenmalig plaatsvervan gend directeur Lörtzer kreeg indertijd de ondank bare taak de publicitaire klus te klaren. Hij reageeert met terugwerkende kracht mokkend op het feit dat de RVD van de prins geen kwaad wist. „Toen ze in Zuid-Frankrijk in het zie kenhuis terecht kwam, is er niemand in haar omgeving op het idee gekomen om de RVD daarvan op de hoogte te stellen." Kwaad Lörtzer kan er nog kwaad om worden. „Wij werden ge beld door journalisten die vroegen of het bericht waar was dat de koningin in Frankrijk in het ziekenhuis lag. Ik wist het echt niet. Wij zijn toen als een gek gaan bellen. Uiteindelijk hebben we vrij moeizaam contact gekregen met Zuid- Frank rijk.". Lörtzer toont zich ook misnoegd dat de RVD nimmer echt excuses heeft gekregen van het hof. Veel mis Met de publiciteit over de ziekte van de majesteit ging overigens veel mis. De RVD meldt op 4 augustus 1987 dat Beatrix in Antibis in het zie kenhuis is opgenomen en de volgende dag naar Neder land zal terugkeren. De vor stin heeft op dat moment het hospitaal al verlaten. Haar terugkeer en opname in het Bronovoziekenhuis te Den Haag daags daarna ko men pas naar buiten als dat al lang en breed heeft plaats gehad. Op 11 augustus brengt de RVD naar buiten geen indicatie te kunnen ge ven wanneer Beatrix zie- kenhuistechnisch wordt ontslagen. Later die dag blijkt dat dat ontslag inmid dels reeds is geschied. Verdediging wil andere rechter DEN BOSCH (ANP) - De rechtszaak tegen de on geveer 75 boeren die dinsdag terechtstaan in de Bossche Brabanthallen voor het niet bijhouden van hun mestboekhouding, is voorlopig ge schorst. De verdediging heeft de rechter gewraakt. De verdedigers willen een andere rechter. Zij vinden dat de rechter die de zaak nu behandelt te bevooroor deeld zou zijn omdat hij al eerder boeren voor dezelfde overtreding heeft gestraft. Bovendien heeft hij met het Openbaar Ministerie over de verplaatsing van de rechtszaak overlegd, zon der aanwezigheid van de advocaten. De rechters en de advocaten zijn naar het gebouw van de Bossche rechtbank om het probleem te laten beoordelen door drie andere rechters. De rechtbank houdt zitting in de Brabanthallen, waar ook altijd de wekelijkse veemarkt plaatsvindt. Voor die plek is gekozen omdat de rechtbank te klein is voor zoveel be klaagden en hun aanhang. Toezegging van 155 miljoen DEN HAAG (ANP) - Er komt 155 miljoen gulden ex tra voor de beveiliging van de nog te bouwen Wes terscheldetunnel. Het extra geld is vooral bedoeld om de tunnel brandveiliger te maken. De ministers Jorritsma van Verkeer en Waterstaat en Dijkstal van Binnenlandse Zaken hebben hierover vrij dag overeenstemming be reikt. Tot de extra veiligheids maatregelen behoort onder meer het verdubbelen van het aantal dwarsverbindin gen tussen de beide tunnnel- delen. Dit brengt ook een verdubbeling van het aantal vluchtmogelijkheden met zich mee. Verder wordt een extra dikke brandwerende bekleding toegepast. De Commissaris van de Ko ningin in Zeeland en de bur germeesters van Terneuzen en Borsele kunnen zich vin den in het bereikte resultaat. PARIJS (RTR) - Piloten van de Franse nationale luchtvaartmaatschappij Air France en haar Europe se divisie Air France Europe zijn vandaag, dinsdag, in staking gegaan. De piloten zijn ontevreden over geplande loonsverlagin gen. Zij hebben zich voorge nomen vier dagen te staken. Het luchtvaartbedrijf hoopt dat de ontregeling van Euro pese en binnenlandse vluch ten meevalt. Schiphol ver wacht geen grote problemen door de staking van de Fran se piloten. Ook de KLM ver wacht geen overlast voor het eigen programma. Een aan tal vluchten van Air France Amsterdam-Parijs en vice versa, is geannulleerd. HENGELO (ANP) - Tijdens de pinkersterdagen zijn in Hengelo drie auto's in brand gestoken. Volgens de politie was dit het werk van de autopyrom aan, die sinds eind januari al 53 auto's in brand heeft ge stoken. In de nacht van 5 op 6 mei leidde dit tot een miljoe- nenbrand toen een branden de auto een elektrozaak in vlam zette. Onder de inwoners van Hen gelo zit de schrik er goed in. Velen parkeren hun auto 's avonds uit voorzorg in de ga rage, anderen gaan bij het ge ringste geluid hun bed uit om te kijken of de auto nog onge schonden voor de deur staat. CAMPAGNE DEN HAAG (ANP) - Staats- secretaris Tommei van Volkshuisvesting start van daag in Den Haag de lande lijke publiekscampagne voor de nieuwe huursubsi diewet. De D66-bewindsman wil met de actie vooral men sen bereiken die recht heb ben op een huurbijdrage, maar deze om welke reden dan ook niet aanvragen. l Suske en Wiske 'VOLLE MAAN' door Willy Vandersteen Ue komen eens kóken hoe jullie helmaken kjk eens. Uiske, wat joon linie Simii heeft mee- gebracht (en heel voedsel- fikkell Ach, 'he nietsOmdatje zo joed brnt voor Suske en IMke I Jullie moeten ookmiireenpur dijen bijven logeren Ik heb nog we! een paar hamertjes vrij. 's Tïüonos.nis nnmn nmteke m. urm beo im. blijveh oniE vniEriDEn m wm nnpnnnn. Ik w aan flnjodihUes oké wis bu boer Teun om hur wel nog banjer te maken. Hij heeft ons vin het erf jejaagd en met ijnjacht- [geweer op ons geschoten i. bJit f Ik ut met dit heerschip eens een hir- M woordje paan pralen Verwachting t/m zaterdag 24 mei WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp.10 graden Mid.temp. 15 graden Windkracht n.west 2 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 13 graden Windkracht n.west 4 Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 13 graden Windkracht n.west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 21 mei Zon op 05.38, onder 21.34 Maan op 20.27, onder 05.31 22 mei Zon op 05.36, onder 21.36 Maan op 21.34, onder 06.05 Volle maan: 22 mei (11.14) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Het is en blijft voorlopig nat. Vanavond en vannacht komen enke le buien voor, mogelijk met onweer en windstoten. De minimumtempe ratuur ligt rond de 11 graden. Mor gen overdag is het bewolkt en zien we de zon amper. Het is opnieuw buiig en daarbij regent het soms langdurig. De grootste regenhoe- veelheden worden in het noorden van Nederland verwacht. Daar kun nen tientallen liters water per vier kante meter vallen. Bij de buien be horen onweer en windstoten ook tot de mogelijkheden. Het wordt 's mid dag met 16 graden een stuk minder warm dan de afgelopen dagen. Ver der waait er een matige westelijke wind, rond kracht 3, in het Wadden gebied mogelijk vrij krachtig, 5 bft. Donderdag en vrijdag vallen nog en-> kele buien, maar daarna ziet het er droger uit en komt de zon geregeld door. Wel gaat de temperatuur ver der naar beneden en komt op 14 graden uit. DEVENTER (ANP) - Een 40- jarige automobiliste uit het Duitse Gronau heeft maan dag op de A-l bij Deventer een halve straatklinker door de voorruit gekregen. Als door een wonder kwa men zij en haar passagiers er zonder ongelukken vanaf. De vrouw reed achter een an dere auto. De nog onbekende bestuurder daarvan gooide de steen uit zijn linkerraam omhoog. Die belandde dwars door de ruit op schoot van de vrouw. De politie heeft bij nader on derzoek op de vluchtstrook van de A-l nog drie halve straatklinkers gevonden. ONGEVAL RIJSWIJK (ANP) - Een mo torrijder is dinsdagochtend om het leven gekomen bij een verkeersongeval op de afslag Rijswijk-Centrum van de A4/N4. De motorrij der botste op een busje, dat op de afrit linksaf een inrit van een bouwweg wilde ins laan. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1.25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag - Dinsdagkrant maandag - Donderdagkrant woensdag -Vrijdagkrant donderdag tot 13.00 uur tot 11.30 uur tot 11.30 uur tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7.65 De advertentieprijzen zijn exclusief 17Vj% B.T.W

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2