'Ik ben helemaal bezeten van het voetbalspelletje' MAANDAG 18 MEI 1992 NR 25155 7 Het huis van de familie Van Vossen staat inmiddels te koop. Profvoetballer Peter van Vossen, zijn vrouw Greet en hun zoontje Kevin van tweeëneenhalf jaar verhuizen binnenkort naar Brussel. De blonde spits, geboren en getogen Zierikzeeënaar, begint aan een nieuw avontuur als voetballer bij de Belgische topploeg Anderlecht. De transfer van zijn huidige club Beveren naar Anderlecht bedraagt vijftig tot zestig miljoen Belgische francs ofwel drieëneenhalf miljoen harde Nederlandse guldens. Toch gaat Van Vossen niet voor het geld naar Anderlecht maar voor het spelletje voetbal waar hij helemaal gek van is. De 24-jarige Van Vossen had miljonair kunnen zijn als hij uit het volgende imposante rijtje voetbalclubs had gekozen: Napoli, Lens, Glasgow Rangers, Borussia Dortmund, Ancona, VFB Stuttgart, Borussia Mönchengladbach. „Geld interesseert mij niet, ik zit alleen met het voetbalspelletje in mijn hoofd. Als ik nu had gekozen voor de Italiaanse club Napoli dan was ik miljonair geweest* Maar zou ik dan ook voetballen? Een plaatsje bijvoorbaat op de reservebank of uitgeleend worden aan een andere club ligt niet in mijn lijn. Landen als Italië, Frankrijk en Duitsland zijn voor mij op dit moment nog te hoog gegrepen. Ik mis nog te veel levenservaring en bovendien wilde ik een club waar de zaken goed zijn geregeld. Anderlecht weet wie ik ben, anderhalf jaar hebben zij mij gevolgd in de Belgische competitie. Dat zegt mij genoeg en toen ik een aantal weken geleden bovendien persoonlijk aan de voorzitter Constant van den Stock werd voorgesteld had ik al alle vertrouwen in de club Anderlecht", legt Peter van Vossen zelfverzekerd uit. „Het ging mij meer om het sportieve gedeelte. De financiële kwestie wordt bij Anderlecht voor honderd procent geregeld. Mijn broer Kees en Peter Gerards van WCS (vereniging voor contractspelers) hadden de financiële zaken binnen twee uur rond. Wij hebben tien dagen onderhandeld, maar puur over het .technische gedeelte van het voetbal. Trainer Aad de Mos vindt dat er iets ontbreekt binnen het elftal. Daarom ben ik aangetrokken om een zwerversrol te vervullen. Anderlecht speelt net als Beveren pressievoetbal. Ik moet gaan sleuren en bewegen tussen het middenveld en de voorhoede. Met mijn loopvermogen moet ik gaten creëren, naar de bal toekomen en kaatsen. Ik wil niet plaatsgebonden worden en tevens speel ik graag countervoetbal. Zeker bij internationale wedstrijden zijn er momenten dat je weer terug moet naar eigen speelhelft en daarvandaan moet er weer op snelheid worden aangevallen. Aad de Mos heeft mij duidelijk gemaakt hoe Anderlecht wil spelen. In de Belgische competitie spelen zij tachtig minuten op de helft van de tegenpartij. Ik weet zeker dat ik bij die club kan slagen. Maar ik zal zelf aan de hand van mijn spel en inzet een plaats moeten verdienen in de basis. Spelers van Anderlecht zoals John Bosman, Luc Nilles en Louis Oliveira zullen zeker met mij in de strijd gaan voor een vaste basisplaats, maar ik zal die strijd zeker niet uit de weg gaan. Mijn prestatieniveau ligt nog maar op tachtig procent, dus is het aan mijzelf hoe ik met mijn kwaliteiten omga". Peter van Vossen heeft een aantal turbulente jaren achter de rug. De overstap van VC Vlissingen naar Beveren betekende haast een vroegtijdig einde aan de prof voetballoopbaan van de Schouwen-Duivelandse voetballer. „Ik was foen 21 jaar en in feite moest ik nog alles leren. De overstap van amateurs naar profs is een ontzettend grote. Daarbij had ik de pech dat bij Beveren een trainerswisseling plaats vond op het moment dat ik net een paar dagen bij de club was. Onder trainer Rick Pauwels speelde ik best aardig maar belandde toch steeds op de reservebank. Pauwels zag het gewoon met mij niet zitten. Ik werd verbannen naar het tweede en gooide mijn kop in de wind. De xyanhoop was nabij en ik wilde weg bïj Beveren. Maar Marcel Relais, de man die mij destijds naar Beveren haalde, praatte op mij in. Hij was de enige persoon van de twaalf heren die het bij Beveren voor het zeggen hebben, die vertrouwen in mij bleef houdeij. Voor de overige heren was ik de miskoop van het jaar. Eindeloze gesprekken met mijn vrouw Greet en broer Kees veranderde niets aan mijn koppigheid. Toen VC Vlissingen informeerde of ik weer terug wilde komen, ben ik aan denken gezet. Ik hoor het mijn broer nog zeggen: „Als je terug gaat naar Vlissingen dan breek ik je beide benen". Kees heeft invloed op mij, hij is een soort va der-figuur, en weet precies hoe hij mij op andere gedachten kan brengen. De uitspraak van Kees en de komst van Jan Boskamp als nieuwe trainer bij Beveren heeft de ommekeer gebracht in mijn voetbalcarrière. Ondanks dat we twee jaar geleden degradeerden naar de tweede divisie zorgde Boskamp ervoor dat ik weer plezier in het voetballen kreeg. Vooral het laatste jaar heeft Boskamp mijn kwaliteiten bloot gelegd. Vroeger als ik de bal kreeg ging mijn kop naar beneden en zag ik ook louter en alleen de bal. Nu speel ik bewuster, kijk rond en laat de bal het werk doen. Boskamp heeft mij bijgebracht mee te denken. Daarom denk ik nu heel anders over voetballen dan twee jaar geleden. Door veel over voetballen na te denken en te praten heb ik ook meer verantwoordelijkheidsgevoel gekregen. Dat verantwoordelijkheids gevoel heeft ook te maken met de komst van onze zoon Kevin. Ik heb nu ook steeds meer respect voor mijn ouders. Wij waren vroeger met zestien kinderen thuis. Vanuit een christelijk milieu mocht ik op zondag niet sporten. Tben ik mijn eigen zin doorzette en bij voetbalvereniging Zierikzee op zondag ging spelen gaf dat wrijving thuis. Mijn ouders hadden het beste met mij voor maar ik ben nu helemaal bezeten van het voetbalspelletje. „Kijk, dit is nu één van de redenen dat ik graag bij Anderlecht wil voetballen. Met het paarse tricot aan van de Belgische topploeg, blijf ik voor het Nederlands elftal altijd in beeld. Daar kan ik mij opnieuw in de kijker spelen voor de KNVB in Zeist. Ga je naar Frankrijk dan ben je uit beeld voor het Nederlands elftak Ik heb jongens zien vertrekken naar Frankrijk, Duitsland en Italië. Stuk voor stuk goede spelers maar weinig van die spelers staan op het lijstje van Michels". Bondscoach Rinus Michels heeft voorlopig vijfentwintig spelers aangewezen waarvan er nog vijf spelers definitief af moeten vallen. „Ik vind het Nederlands elftal het hoogste wat je kan bereiken. Die avond in Amsterdam kreeg ik complimenten zowel van spelers als van Michels. Daarom was de voorlopige verkiezing niet echt een verrassing. Het type spel dat ik bloot leg op de grasmat is het counterspelletje wat maar weinig voetballers in Nederland spelen. Misschien ben ik wat te vergelijken met Thument van Feyenoord. Alleen Taument speelt niet constant. Ik daarentegen ben alleen maar beter gaan spelen. Het zal spannend zijn als Michels de vijf afvallers bekend maakt. Als ik mee mag naar Zweden dan moet ik over een week in Noordwijk aan de voorbereiding beginnen voor de Europese kampioenschappen. Dat betekent dat Greet de hele verhuizing naar Brussel alleen moet regelen. Zit ik er niet bij, dan is dat vreselijk jammer. Maar ik moet nuchter blijven, volgende week is de laatste competitiewedstrijd van Beveren. Ik wil daar ook mijn uiterste best doen want Beveren heeft het laatste jaar gezorgd dat ik als voetballer een hoop geleerd heb. Na die competitiewedstrijd stap ik in mijn Mercedes en rijd ik of naar Noordwijk of ik haal mijn spullen op in Zierikzee en rijd naar mijn nieuwe woning bij Brussel. Natuurlijk verkies ik het oranjeshirt alvorens ik het paarse tricot aantrek. Of ik nu wel of niet naar de Europese kampioenschappen ga, de club Anderlecht begint in ieder geval op één juli aan de voorbereiding voor de competitie. Drie weken later moet de club aantreden in het Amsterdam toernooi. Een week later reizen we af naar Spanje voor het toernooi van Real Madrid". Tben wij vorig jaar met Beveren tegen 2e divisieclub Boom moesten spelen zaten mijn vader en moeder plotseling op de tribune. Dat moment vergeet ik. nooit meer, het was een soort bevrijding. Ik speelde toen ook een fantastische wedstrijd en scoorde twee doelpunten. Door de opvoeding van mijn ouders ben ik altijd mezelf gebleven. Ik ben niks meer of minder dan een ander omdat ik nu toevallig een aardige boterham verdien met het voetballen. En dat er een mooie Mercedes voor de deur staat wil nog niet zeggen dat' Peter van Vossen plotseling een andere jongen is. Ik houd van mooie auto's, die Mercedes die ik nu heb ruil ik over een paar weken in en dan krijg ik van Anderlecht een nieuwe maar dan met een Belgische kentekenplaat. Nee, het is zo jammer dat de mensen in mijn omgeving wel anders reageren. Dat doet Greet en mij wel eens pijn. Die kleine gasten uit de straat komen mij toch ook steeds ophalen om een balletje op straat te schoppen? Ik ben en blijf een Zierikzeeënaar en zal bij elke gelegenheid ook Zierikzee promoten. Onlangs wilden persfotografen een aantal foto's van mij maken. Ik zei: „Kom maar naar Zierikzee, dan kan je bij de Zuidhavenpoort een paar mooie foto's maken". Als wij straks in Brussel wonen vergeten we Zierikzee zeer zeker niet. In ieder geval probeer ik elke week naar Zierikzee toe te komert. Kevin was afgelopen jaar gewend om in het weekend bij oma te logeren. We willen dit graag zo houden. We hebben met onze familie een hechte band. De zelfverzekerde Van Vossen heeft na de woensdag van vijfentwintig maart, waar hij plotseling zijn debuut maakte in het Nederlands elftal tegen Joegoslavië, opnieuw een stap gemaakt richting internationaal voetbal. Door het driejarig contract bij Anderlecht, welke het volgende seizoen in de Europacup uitkomt, maar ook door de voorlopige verkiezing voor de selectie van het Nederlands elftal dat in juni deel neemt aan de Europese kampioenschappen in Zweden. TEKST* KEESVERKERKE FOTO'S; JOOP VAN HOUDT

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 7