0iee6L VVV-Zierikzee komt met verbouwplan Gouden echtpaar in de wolken Milieu-organisaties voeren Nationale Lpehtvaartactie 0? 1 mOT AND O wil nieuwe alcoholcampagne jongeren Vrouw uit Arnemuiden komt om bij ongeval W. T. van Gelder opvolger Boertien Inter nationaal zand sculpturen- festival Drukte op wegen na zonnig weekeinde 'Geen 'superburgemeester' 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE zich nu nog achterin het pand bevindt zou vervolgens naar de eerste verdieping kunnen ver huizen. Hierdoor ontstaat op de begane vloer ruimte voor eën kleine keuken en een toi let, dat nu op de bovenverdie ping te vinden is. Bovenverdieping Om de kosten zoveel mogelijk te beperken blijft de bovenver dieping nagenoeg ongewijzigd, zij het dat het archief hier waarschijnlijk een plaatsje op de overloop krijgt. De verga derruimte aan de voorzijde van het pand zou wellicht een ande re bestemming kunnen krij gen.' Zo valt wellicht te denken aan het inrichten van deze ruimte voor de beroepskracht die de Streek VVV wil aanstel len. Het bestuur van de VW heeft die ruimte verder niet no dig omdat het vanwege kosten besparing van plan is om in de toekomst in de spreekkamer op de begane grond te gaan ver gaderen. Hoe zuinig het bestuur ook te werk is gegaan, de verbouw en de inrichting van de ruimte zal toch altijd nog zo'n 175.000 gul den kosten. Een bedrag dat het VW-bestuur bijeen wil bren gen door er een gedeelte van het eigen vermogen in te stop pen en door leningen van leden tegen lage rente (na vijf jaar). Ook op de gemeente Zierikzee zal de WV een beroep doen. Niet zozeer om die verbouwing mee te helpen financieren maar meer voor het verhogen van de subsidie die de gemeen te jaarlijks geeft. Op dit mo ment bedraagt die subsidie maximaal 29.700 gulden. Dit bedrag werd in 1988 vastge steld met het doel de VW-Zie- rikzee van de ondergang te red den. Hierdoor kon het kantoor langer open zijn en kon de dienstverlening worden uitge breid. Dit heeft inmiddels tot een toe name van de inkomsten geleid, terwijl ook het ledental in drie jaar tijd is opgelopen van 118 tot 148 leden. Tbereikend is dit echter niet want uitgaande van de ANVV- normen is meer nodig. De ANW gaat er immers vanuit dat de gemeente de huis vestingskosten en de kosten van een vaste kracht voor haar rekening neemt. Voor Zierik zee komt dat neer op een jaar lijkse subsidie van ongeveer een ton. Maar met de 57.000 gulden waarom het VW- bestuur vier jaar geleden al vroeg zouden de VW-ers al dik tevreden zijn. Hierdoor kan de VW volgens Romijn en Brongers zijn bij drage leveren aan het verbete ren van het toeristisch pro- dukt, iets dat ook in een on langs verschenen rapport van de Nationale Hogeschool voor toerisme en verkeer is ge noemd. Het gaat er de VVV niet om, zoals sommigen nog altijd denken, om nog meer toeristen in de zomermaanden naar Zierikzee te halen maar meer om datgene wat Zierikzee de recreant te bieden heeft te verbeteren. Dat verbeteren van het toeristisch produkt is niet alleen in het belang van de toe rist en diegenen die econo misch gezien directe belangen hebben bij het toerisme, maar voor alle Zierikzeeënaren. Romijn en Brongers wijzen in dit verband op een van de op merkingen in het genoemde onderzoeksrapport. Hierin wordt immers vermeld dat Zie rikzee een winkel- en voorzie ningenniveau heeft dat men enkel en alleen op grond van het inwonertal (circa 10.000 in woners) niet kan verwachten, maar dat dankzij het toerisme mogelijk is. En dat is iets dat nog altijd te weinig mensen zich realiseren. UTRECHT - De Algemene Ne derlandse Drankbestrijders Organisatie (ANDO) wil dat er een nieuwe alcoholcampagne voor jongeren komt. De huidi ge campagne „Do you know, do you care" van het ministe rie van welzijn, volksgezond heid en cultuur heeft tot nu toe niet het gewenste effect gehad, zegt de ANDO in een dit week einde uitgegeven verklaring. De organisatie constateert dat jongeren meer en meer op de hoogte raken van de risico's van overmatig alcoholgebruik. „Maar toch stijgt het buiten sporig drinken onder jonge ren", constateert ANDO- voorzitter Y. Dijkstra. De AN DO zal bij de regering aandrin gen op een nieuwe, trendy cam pagne, die erop gericht is de al coholconsumptie terug te drin gen. Maar die campagne moet ook benadrukken dat alcohol vrije dranken een prima alter natief zijn. HILVERSUM - De Consumen tenbond gaat de Tweede kamer vragen maatregelen te nemen tegen de verkoop in apotheken en drogisterijen van vitamine- A-preparaten. ARNEMUIDEN - Op zaterdag 16 mei rond 17.45 uur is bij een vliegongeval op het vliegveld Midden- Zeeland in Arnemuiden de 23-jarige vrouw J. Mal- jers uit Arnemuiden om het leven gekomen. Twee andere inzittenden de 53-jarige piloot P. van W. uit Lewedorp en de tweede passagier de 24-jarige F. van W. uit Goes zijn met ernstige verwondingen in het Gasthuis in Middelburg opgenomen. Het vierpersoons sportvlieg- tuig, een Cessna 172 registra- tieno. PH VSC van de Aeroclub Midden-Zeeland keerde terug op het vliegveld van een lokale vlucht. Het vliegtuig kwam aanvliegen uit de richting van het Veerse meer. Vlak voordat het zou landen is de piloot ver moedelijk ernstig gehinderd door zijwind. Vermoedelijk heeft de piloot een 'doorstart' willen maken, om een nieuwe landing te kunnen gaan inzet ten. Daarbij is iets foutge gaan. Het vliegtuig steeg niet op, raakte de grond en kwam op zijn kop in een sloot naast de baan terecht. Eerste hulp werd verleend door omwonenden, leden van de vliegclub, de brandweer Ar nemuiden en de ambulance dienst. De passagiere is kort na aankomst in het ziekenhuis overleden. Het onderzoek naar de juiste toedracht van het ongeval wordt gedaan door de afdeling Luchtvaartonderzoeken van de Dienst Luchtvaart van het korps Rijkspolitie samen met de Rijksluchtvaartdienst. Tijden en standen volgens gctijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 19 mei 06.10 166 12.05 -135 18.20 148 ROOMPOT BUITEN 19 mei 04.25 171 10.40 -137 16.45 ISI 23.05 -159 BRUINISSE 19 mei 06.40 175 12.00 -145 18.45 154 WEMELDINGE 19 mei 06.20 172 12.00 -141 18.30 153 - Doodtij: 26 mei Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 ZONNEMAIRE - Het gouden huwelijk van de 77-jarige C. de Vlieger en zijn 72-jarige echtgenote A. M. de Vlieger-Suurland uit Zonnemaire werd wel op een heel bijzondere manier gevierd. Het gouden echtpaar vertoefde letterlijk in de wolken via een helikoptervlucht die hen werd aangebo den door hun kinderen. Zelfs de weersomstandigheden werkten er aan mee om het 50-jarig huwe lijk tot een bijzondere gebeurtenis te maken. Dè heer De Vlieger werd geboren in Zierikzee en groeide als kind op in Zonnemaire. Zijn echtgenote werd geboren in Scherpenisse. Het stel ont moette elkaar ruim 57 jaar geleden op tweede pinksterdag op de kermis in Schuddebeurs. Men had zeven jaar verkering om genoeg geld te kunnen sparen om te trouwen. Na hun huwelijk vestigden de heer en mevrouw De Vlieger zich in Dreischor waar de heer De Vlieger vele jaren werkzaam was als tractor-chauffeur. Na de Tweede Wereldoorlog en de Watersnoodramp was hij werkzaam bij de opruimingsdienst. Mevrouw De Vlieger deed niet alleen de eigen huishouding, maar was geduren de al die jaren, en nu nog steeds werkzaam in de huishouding bij derden. ,,Nu doe ik het alleen nog voor de gezelligheid". Zij is verder op diverse gebieden actief als vrijwilligster. Het echtpaar keer de na de pensionering van de heer De Vlieger terug naar zijn geboortedorp Zonnemaire. Daar werd het gouden huwelijk gevierdin aanwezigheid van de drie kinderen, de vijf achterkleinkinderen en verdere familie en vrienden van het gouden echtpaar. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - Drs. W. T. van Gelder (CDA) uit Amsterdam is met in gang van 16 september 1992 benoemd tot Com missaris van de Koning in in Zeeland. De mi nisterraad heeft hiertoe op voordracht van de mi nister van binnenlandse zaken besloten. De heer Van Gelder volgt dr. C. Boertien (CDA) op, die per 1 augustus met pen sioen gaat. De komende Commissa ris van de Koningin is vanaf 1978 lid van het college van gedeputeer de staten van Noord- Holland. Hij beheert de portefeuilles economi sche zaken, beleidsplan ning, personeel en orga nisatie, energie, water kwaliteit en -kwantiteit en de nutsbedrijven. Daarvoor was hij al van 1974 tot 1976 lid van pro vinciale staten van de zelfde provincie. Het sta tenlidmaatschap werd toen beëindigd wegens verblijf in het buiten land, Bangkok (Thai land) wegens werkzaam heden voor de Verenigde Naties; study on Asean interregional seaborne trade. Vanaf 1991 is de heer Van Gelder tevens waarnemend Commissa ris van de Koningin in N oord-Holland Van 1971 tot 1978 was hij werkzaam bij de stich ting Maritieme Re search/Nederlands" Ma ritiem Instituut. De heer Van Gelder be kleedt een aantal neven functies. Hij is onder meer president-commis saris van de Water- transportmaatschappij Kennemerland en de PEN (elektriciteits distributie). vice-voor- zitter van de VEWIN, be stuurslid van de provin ciale VW Noord-Hol land en voorzitter van de commissie milieu van de Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf. De heer Van Gelder is 50 jaar, gehuwd en hij heeft drie dochters. Hij is be lijdend lid van de Gere formeerde Kerken in Ne derland. 'Milieubeweging niet tegen luchtvaart AMSTERDAM - „Er wordt al gauw gezegd dat de milieubeweging „tegen de luchtvaart is", en „dat zij dus weer per schip de oceaan over moeten". Dat is natuurlijk onzin. Wat wij vragen is een bezinning over de vraag of die 500 miljard luchtpassagierskilo- meters in Europa niet anders kunnen worden inge vuld." Dat zei de directeur van de Stichting Natuur en Milieu, A. van den Biggelaar zondag tij dens de Nationale- Luchtvaar tactie „Vluchter! kan niet zou rond het jaar 2000 ten minste moeten halveren. Nu hebben bijna twee miljoen mensen in Nederland daar last van. De manifestatie, die de he- meér". Dè manifestatie die was- le dag plaatsvond', trok'volgens georganiseerd door de Stich ting Natuur en Milieu, de Ver eniging Milieudefensie, het Platform Leefmilieu Regio Schiphol en vijftig andere re gionale luchtvaartactiegroe pen, vond plaats in het natuur gebied De Oeverlanden aan het Nieuwe Meer bij Amsterdam. Die locatie was gekozen omdat het gebied volgens de organisa tie door de voorgenomen uit breiding van Schiphol recht streeks wordt bedreigd. De or ganisaties vindén het een schande dat vliegverkeer niet onder het milieubeleid valt. „Al het NMP-plussen en - minnen ten spijt mag het vlieg verkeer gewoon door groeien", zo stellen ze. Ze bepleiten de sluiting van de regionale vlieg velden Zestienhoven en Beek. Schiphol zal volgens de actie voerders niet mogen uitbrei den. In zijn toespraak vroeg Van den Biggelaar ziéh af of „het heen en weer vliegen van rozen uit Israël en chrysanten uit Tb- kio wel zo'n zinvolle bezigheid is". Door slechts de noodzake lijke vliegreizen te laten plaatsvinden, kan de uitstoot van C02 de veroorzaker van het broeikaseffect - met 20 pro cent dalen. Het aantal mensen dat ernstige geluidshinder on dervindt van het vliegverkeer HILVERSUM - De PvdA wil bij de volgende kabinetsforma tie een minister voor Europese zaken. Dat is nodig om de coör dinatie te verbeteren van het Nederlandse beleid in de Euro pese Gemeenschap. Het Tweede-Kamerlid Lonink liet dat zondag weten voor de AVRO-microfoon. de politie rond de zeshonderd bezoekers. De organisaties zelf spreken van rond de duizend belangstellenden. DEN HAAG - Op het strand bij Scheveningen wordt ook dit jaar het internationale zand sculpturen festival gehouden. Thema dit jaar is „Bouwen aan een Verenigd Europa". Getracht zal worden een sculp tuur van 30 meter lang, 30 me ter breed en 12,5 meter hoog te bouwen. Daarvoor zal in totaal 3000 m3 zand worden gebruikt, ruim de helft daarvan zal met binnenschepen uit Cuyk wor den aangevoerd. De bouw be gint op zondag 24 mei, een week later moet de sculptuur klaar zijn. Het publiek kan daarna tot en met 14 juni, zo wel van de boulevard als het strand, het kunstwerk bekij ken. DRiEBERGEN - Het is zon dagavond drukker geweest op de Nederlandse wegen dan normaal. Volgens een woord voerder van de Algemene Ver keersdienst van de rijkspolitie in Driebergen betrof het voor namelijk terugkerende dag jesmensen die hebben geprofi teerd van het fraaie voorjaars weer tijdens het weekeinde. Bij wijze van uitzondering stonden er omstreeks 11 uur zondagavond nog drie files, waarvan de langste in noorde lijke richting voor de van Brie- nenoordbrug zes kilometer tel de. Ook waren er files op de N59 bij het Hellegatsplein en optie A4 (Hoogvliet-Vlaardin- gen) voor de Beneluxtunnel. Ongevallen zijn niet gemeld. PUTTEN - Meindert Leerling stelt zich bij de eerstvolgende verkiezingen voor de Tweede Kamer niet meer beschikbaar als lijsttrekker van de Refor matorische Politieke Federatie (RPF). Hij heeft dit zaterdag meegedeeld tijdens de Federa tieraadsvergadering van de RPF ip Putten. Het is volgens Leerling langzamerhand tijd geworden dat iemand anders de gezichtsbepalende functie in de RPF overneemt. Voorzitter politieberaad: HILVERSUM - De Enschedese hoofdcommissaris P. IJzerman voelt weinig voor extra bevoegdheden voor de 25 burgemeesters die in de toekomst optre den als korpsbeheerder van de politie in hun regio. IJzerman, hoofdcommissaris van politie in Ensche de en voorzitter van het zogeheten Coördinerend Po litieberaad, neemt daarmee afstand van de opvattin gen van de Amsterdamse hoofdcommissaris E. Nordholt. IJzerman reageerde zondag voor de AVRO-radio op de uit latingen van Nordholt en de Utrechtse burgemeester Vos in NRC Handelsblad. Die willen meer armslag voor de burge meesters die voorzitter zijn van de nieuwe regionale colle ges van burgemeesters. Een dergelijke superburgemeester zou „haaks staan op de be stuurlijke verhoudingen in Ne derland", aldus IJzerman. Evenwicht Hij zei te vrezen dat in de dis cussie over de reorganisatie van de politie te veel gekeken wordt naar het vraagstuk van het beheer. „Het is een kwestie van evenwicht zoeken", aldus de voorzitter van het Coördine rend Politieberaad, waarin de korpschefs vertegenwoordigd zijn. Hij meent dat de te vor men regionale colleges van burgemeesters een paar keer per jaar bijeen moeten komen om essentiële zaken te bespre ken en de uitvoering verder moeten overlaten aan de korps beheerder. Als die extra be voegdheden zou krijgen, dreigt volgens hem een soort ver zelfstandiging van de politie. En die is daar niet op uit, aldus IJzerman. Woordvoerders van de CDA- en PvdA-fracties in de Tweede Kamer lieten donder dag weten dat de 25 burge meesters die als korpsbeheer der gaan fungeren een sterke positie moeten krijgen. De ideëen van Vos gingen hen ech ter wat te ver. In de tweede week van juni houdt de Tweede Kamer een debat over de nieu we politiewet. Daarin wordt vastgelegd dat rijks- en ge meentepolitie verdeeld worden over 25 regionale politiekorp sen en een landelijk korps. Al le burgemeesters krijgen via een regionaal college zeggen schap over het beheer van het regiokorps. door Mare Legendre (f^ M X &eeeui\ is pir 1 ejs£i£&t 1 \&otwmr/ (u&n< 1 /UtfT VUWA/JL Tot en met 23 mei Burgh-Haamstede Expositie foto's van Theo Jans- sen in De Bewaerschole, dage lijks (met uitzondering van zondag). Van 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met zaterdag 4 juli Zierikzee Leesprogramma voor de jeugd. Openbare bibliotheek De Stol- pe. Openingstijden. Maandag 18 mei Zierikzee Bedrijvenoverleg kinderop vang. Commissiekamer stad huis. 10.00 uur. Foto-expositie Bart van den Bossche. Galerie Galerij RSG. 14.30-15.30 uur. Verenigingsavond Philatelica. Huis van Nassau. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Extra vergadering commissie ruimtelijke ordening. Gemeen tehuis. 18.30 uur. Raadsvergadering. Gemeente huis. 19.30 uur. Dinsdag 19 mei Zierikzee Thema-bijeenkomst New Age. Hervormde kerk. 20.00 uur. Ledenvergadering VW. Res taurant Mondragon. 20.00 uur. Nieuwerkerk Verkoping. Gebouw Salem. Van 10.00-12.00 uur. Van 14.00- 17.00 uur. Van 18.30-20.00 uur. Oosterland Verkoping De Schutse bij me vrouw De Bruijne, Lage Maire- weg 14; Van 9.30 tot 11.30 uur en van 14.00 tot 16.30 uur. Sirjansland Bijeenkomst evaluatie dorps plan. Dorpshuis. 20.00 uur. Woensdag 20 mei Zierikzee Tentoonstelling CV-ketelver- vanging en milieu. Vierschaar stadhuis. Van 15.00-17.30 uur en 19.00-21.30 uur. Optreden Oekraïnse zang groep. Pinkstergemeente. 20.00 uur. Bijeenkomst NCVB. Gerefor meerde kerk. 20.00 uur. Serooskerke ANBO-bijeenkomst. In hét dorpshuis. 14.15 uur. Renesse Weekmarkt. Kromme Reke. Van 08.00 tot 13.00 uur. Nieuwerkerk Nationale Straatspeeldag. Weststraat. 13.30-15.30 uur. Donderdag 21 mei Zierikzee Modeshow en kledingverkoop. Recreatiezaal Corneliastich- ting. Vanaf 14.00 uur. Tentoonstelling CV-ketelver- vanging en milieu. Vierschaar stadhuis. Van 15.00-17.30 uur en 19.00-21.30 uur. Scharendijke Raadsvergadering. Gemeente huis. 19.30 uur. Vrijdag 22 mei Zierikzee Kiekieris theatersport. Con certzaal. 20.00 uur. Zaterdag 23 mei Zierikzee Concert recital zang en piano. Zeeuwse Muziekschool. 20.00 uur. Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Brouwershaven Rommelmarkt. Schoolplein OBS De Schoener. 09.00-15.00 uur. Ouwerkerk Reünie oud-inwoners dorp. Dorpshuis. 13.00-17.00 uur. Zaterdag 23 mei tot en met 13 juni Dreischor Expositie Aquamarijn in hob bygalerij Vredenburg; dage lijks (met uitzondering van zondag). Tussen 13.00-17.00 uur. Zondag 24 mei Neeltje Jans Natuurexcursie. Vanaf Delta Expo. 11.15 uur. Maandag 25 mei Zierikzee FNV-middag over De glimlach van de oude dag. In Pater noster. 14.00 uur. Foto-expositie Bart van den Bossche. Galerie Galerij RSG. 14.30-15.30 uur. Raadsvergadering. Stadhuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Vergadering Thfeltje Dek Je in Duinoord. 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2