Waterscouts naar Nawaka Ruyterstadsingers en ZWN-koor in Dreischor ZOEKPLAATJE Bijna helft motoren maakt te veel geluid Status Nationaal Park levert minder geld op STREEKNIEUWS Actie VVN terugdringen alcoholgebruik scholieren VRIJDAG 16 MEI 1997 NR 26180 5 ZIERIKZEE Vluchtelingenzorg In de nationale collecteweek van ZOA-Vluchtelingenzorg, die gehouden is van 7 tot 12 april, hebben collectanten in de gemeente Schouwen-Dui- veland een bedrag van 10.676, 45 gulden opgehaald. Het geld wordt gebruikt om ZOA-projecten te realiseren die ten doel hebben vluchte lingen té helpen overleven in voor hen vaak uitzichtloze si tuaties. Zangdienst Hervormden en gerefor meerden houden zondag 25 mei een gezamenlijke zang- dienst in de Nieuwe kerk in Zierikzee. Medewerking wordt verleend door het Ge reformeerd kerkkoor, onder leiding van Mar van der Veer en het Hervormd kerkkoor, onder leiding van Hannie Droogers. Daarnaast zullen enkele musici van Kunst en Eer in een speciaal gevormd blazersensemble deelnemen aan de dienst. De samenzang wordt begeleid door Mar van der Veer op het Kam van der Meulen-orgel. De dienst wordt voorgegaan door dr. A. Jobsen.Hij spreekt naar aanleiding van het thema 'Ik ben het licht der wereld'. De dienst begint om 18.20 uur. Bingo Na een succesvolle serie themadagen sluit de afdeling Zierikzee van de ANBO het winterseizoen donderdag 29 mei af met een gezellige bin gomiddag. Deze middag vindt plaats in de Paternos ter aan de Paternosterstraat. De zaal gaat open om 13.30 uur, waarna de bingo een half uur later van start gaat. BROUWERSHAVEN Pinksterzangdienst In de Gereformeerde kerk Vrijgemaakt aan de Haven NZ wordt zaterdag 17 mei een pinksterzangdienst ge houden. Het kerkkoor ver leent zijn medewerking, evenals de dwarsfluitisten Carolien en Marianne van der Meide. Jan de Pagter is de trompettist en Margriet Schot bespeelt het orgel. De dienst begint om 19.30 uur. NBvP De afdeling Brouwershaven van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen (NBvP) houdt woensdag 21 mei een bijeenkomst in het Tonnenmagazijn in Brou wershaven. Het thema van deze avond is mosselcultuur en de organisatie ervan is in handen van mevrouw T. Le- poeter - Boes uit Kapelle- Biezelinge. Vrijdag 13 juni sluit de NBvP het seizoen af met een bezoek aan pottenbakkerij E. Pros man in Sint Philipsland. Na een rondleiding van een uur in de fabriek is er ook gele genheid iets te kopen. Het vertrek van dit uitje staat ge pland om 13.00 uur vanaf de Brouwse Markt. Opgeven kan voor zondag 1 juni bij mevrouw D. van Ast - van de Schelde. Brief naar eindexamenkandidaten MIDDELBURG - Het district Zeeland van Veilig Verkeer Nederland (VVN) stuurde gisteren, donder dag, een Veel Succes Brief naar 5700 Zeeuwse eind examenkandidaten. Met deze actie nodigt VVN de scholieren uit geen alcohol te drinken als nog actief aaii hét verk'eef deelgenomen gaat worden. De leerlingen kunnen daar toe een beloftekaart instu ren. Verder wenst Veilig Ver keer Nederland in de brief de eindexamenkandidaten suc ces met het examen. Alcoholgebruik is volgens WN onlosmakelijk verbon den met de eindexamenpe riode. Zolang dit op een ver- t antwoorde manier gebeurt, is er niets aan de hand. De ongevalsstatistieken geven een ander beeld. In 1995 kwa men 87 mensen door alcohol in het verkeer om, terwijl 1123 personen ernstig ge wond raakten. In 23 procent van deze gevallen ging het om jonge mannen tussen de achttien en 25 jaar. Om deze hoge aantallen te rug te dringen, werden alle scholen voor voortgezet, middelbaar en hoger be roepsonderwijs verzocht hun medewerking aan deze actie te verlenen. Alle aangeschre ven Zeeuwse scholen hebben positief gereageerd. De meeste jongeren ontvangen de brief vandaag of morgen per post. - Ouders Deze persoonlijke benade ring heeft de voorkeur boven klassikale verspreiding. WN en ROVZ hopen hier mee te bereiken dat ouders opmerkzaam worden ge maakt op de Veel Succes Brief en er met hun zoon of dochter over zullen praten. De actie wordt gehouden in samenwerking met het Re gionaal Orgaan voor de Ver keersveiligheid Zeeland (ROVZ). CArUOI I ICO Tot en met vrijdag 30 mei Renesse Hindelooper schilderkunst. Blikmuseum De Blikvanger. Capelweg 13. Op dinsdag en vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur. Ook op 8,11 en 19 mei van 12.00 tot 16.00 uur. De gehele maand mei Burgh-Haamstede Poppen van Ennie van Steenderen. Ate lier-Galerie Josefine, Weststraat 25. Dins dag, woensdag en donderdag van 10.00 tot 12.30 en 13.30 tot 16.00 uur. Tot en met zaterdag 31 mei Burgh-Haamstede Schilderijen Fransje van der Swan en beelden Hansje den Hollander. Bewaer- schole. Dinsdag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met donderdag 5 juni Burgh-Haamstede Potloodschetsen Sima Porfekr. Kantoor Vluchtelingenwerk AZC. Maandag en woensdag van 09.00 tot 12.00 uur en don derdag van 13.30 tot 16.00 uur. Na telefoni sche afspraak via 0111-652800. Tot en met donderdag 19 juni Zierikzee 'Naar Marsella'. Werk Tien Heestermans. Galerie Galerij. Tijdens schooluren RSG en op afspraak via telefoonnummer 402017. Advertentie LECTORIUM ROSICRUCIANUM DE SYMBOLEN VAN HET ROZENKRUIS Serie van drie introduktie-avonden op woensdag4>1, 28 mei en 4 juni 1997 Vismarkt, St. Domusstraat 51 ZIERIKZEE Aanvang 20.00 uur. Kosten 15,- totaal INTERNATIONALE SCHOOL VAN HET GOUDEN ROZENKRUIS Schouwse deelnemers met drie lelievletten naar Roermond Gebruikers Oosterschelde toch lid MIDDELBURG - Geen 2,1 maar 1,4 miljoen krijgt Zeeland om van de Oosterschelde een Na tionaal Park te maken. Wel wordt het voor de re creatie en visserij mogelijk om volwaardig lid te worden van het overlegorgaan Nationaal Park. Dat staat in het definitief advies van de (landelijke) voorlopige commissie Na tionale Parken, dat in sep tember naar de minister van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij gaat. De Stuurgroep Oosterschel de - die het plan heeft voor bereid en op termijn ook zal opgaan in het overlegor gaan - vroeg om 1.250.000 gulden voor een bezoekers centrum en een aantal ne vensteunpunten aan de Oosterschelde. De voorlo pige commissie spreekt nu van ,,een krans van infor matiepunten" en heeft daar 750.000 gulden voor over. De VVD op Schouwen-Dui- veland vroeg deze week ex- plicitiet om een bezoekers centrum in het noordelijk deel van de Oosterschelde. De kans op honorering van dat verzoek lijkt hiermee verkeken. Ook op de jaarlijkse rijks bijdrage wordt door de voorlopige commissie be knibbeld. Die gaat van 622.000 naar 572.000 gulden. Motief voor het niet hono reren v-an de Zeeuwse wen sen zijn de prioriteiten die minister Van Aartsen bin nen het nationaal parken budget heeft gesteld. De Stuurgroep Oosterschel de vindt de bedragen ontoe reikend om haar doelen te realiseren en zal begin juli schriftelijk bezwaar aante kenen. Gedeputeerde sta ten sluiten zich daar bij aan. De recreatiesector en de schelpdiervisserij lieten vorige maand tijdens een informatieavond in Zierik zee blijken volwaardig lid te willen worden van het overlegorgaan. De voorlo pige commissie vindt dat ze in eerste aanleg een advi seurszetel moeten innemen, maar wil die op termijn wel omzetten in een lidmaat schap. Vraag De vraag blijft - wethouder C. Veerhoek verwoordde dat deze week nog tijdens een commissievergadering - of dat lidmaatschap wel zo interessant is voor die sec toren. ,,Ze kunnen zich dan niet meer inzetten voor de eigen belangen, maar moe ten het totale beleid van het overlegorgaan vertegen woordigen." Desalniette min ondersteunen b en w deze wens van visserij en recreatie. Volgens geluidsmetingen politie ZIERIKZEE - Bij geluidsmetingen bij motoren door de politie produceerde bijna de helft te veel geluid. Dat was de uitkomst van geluidsmetingen in Kapel- Ie, Scherpenisse, Rilland-Bath, Kats en Zierikzee. In totaal werden 106 motoren gecontroleerd. Daarvan ble ken 49 - ongeveer 46,2 pro cent - niet te voldoen aan de wettelijke eisen. De geluidsmeting werd zo uitgevoerd dat de toonhoog te werd aangehouden die schadelijk is voor het'mense- lijk gehoor. De lawaaiover last die deze voertuigen (te veel) produceerden liep uit een van 3 decibel tot 12 deci bel. Een motor mag gemid deld 95 decibel aan geluid produceren. Ook andere technische overtredingen zo als banden, beremming en kentekenplaten werden ge constateerd. Dertig motorrij ders waarvan bij de keuring bleek dat hun voertuig niet in orde was, zijn terug ge weest voor herkeuring. Na dit preventieve gedeelte, waar de politie 150 uren in heeft gestoken, gaat de poli tie Oosterscheldebekken nu repressieve controle houden op motorfietsen. BROUWERSHAVEN - De Stichting Scouting Greve- lingengroep uit Brouwershaven neemt van dinsdag 29 juli tot en met donderdag 7 augustus met drieën twintig man deel aan de achtste editie van het natio naal waterkamp (Nawaka) bij Roermond. Met goed weer is de scoutinggroep dit pinksterweekend ook te vinden op het Zeeuws waterkamp (Zewaka) in Veere. Het Zeeuwse kamp is een jaarlijks terugkerend evene ment waarbij ook de Scou ting Grevelingengroep vast van de partij is. Tijdens dit kamp, dat duurt van vrijdag avond 16 tot en met maan dagochtend 19 mei, worden onder meer verschillende spelen gehouden. De bedoe ling is dat de deelnemende groepen stukje bij beetje een beker bij elkaar proberen te winnen. Met het Zewaka kunnen de leden van de Grevelingen groep alvast even warm- draaien voor het nog groter opgezette Nawaka. Dit één keer in de vier jaar gehouden nationaal waterkamp is zijn naam eigenlijk ontgroéid. Waterscoutinggroepen uit tien andere landen - waaron der België, Portugal, Polen, Engeland en Tsjechië - heb ben zich voor het Nederland se waterspektakel aange meld. Van de tweehonderd water- scoutinggroepen in Neder land hebben nog eens circa honderdzestig groepen een delegatie ingeschreven. Door het grote aantal aanmeldin gen zag de kampadmiraliteit zich dit jaar zelfs gedwongen een inschrijvingsstop uit te vaardigen. Het totaal aantal deelnemers is zodoende be perkt tot zesduizend. De Gre velingengroep reist met drieëntwintig van de zeven tig leden naar Limburg af. „Het gaat om veertien zee verkenners, met twee man leiding. En om vier man van de wilde vaart met drie bege leiders," licht de Nieuwer- kerkse wilde-vaartbegelei- der Dennis Beenen toe. Lelievletten De Nawaka vindt plaats aan de oevers van de Óolderplas in het Maasplassengebied bij Roermond. In totaal zullen daar zo'n achthonderd tenten worden opgeslagen en aan de wal rfieren minstens acht honderd lelievletten af. De meeste deelnemers gaan over het water naar de zuidelijke provincie toe. De Brouwse ploeg is van plan drie van de vijf eigen le lievletten naar het Limburg se over te brengen. Hoe dat vervoer geregeld wordt, is nu nog onderwerp van over leg. ,,Ik hoop dat we kunnen meevaren met een groep uit Goes. Zij hebben een sleper. Anders moeten de lelievlet ten over de weg worden ver voerd. De kinderen gaan trouwens sowieso met de bus naar Roermond toe," zet Beenen de huidige plannen uiteen. De geplande vertrek datum is vooralsnog zater dag 26 juli. Het nationale evenement in Roermond heeft in 1997 als De Schouwse waterscouts gaan naar het nationaal waterkamp in Roermond. Zittend v. l.n.r: Dennis Beenen, Dimitri Druiven en Anne Prinse. Staand: Tessa BeenenHenk Jan Jonker en Robert Groteboer. (Foto: Marijke Folkertsma) thema Water Leeft. De deel nemers gaan, in samenwer king met een aantal maat schappelijke organisaties, aan de slag met het belang van water in Nederland en in de rest van de wereld. Er zul len zeilwedstrijden plaats vinden en er zijn verschillen de ticketactiviteiten. ,,Je kunt je bijvoorbeeld in schrijven voor een bezoek aan een bierbrouwerij of voor een bezoek aan een mijn," aldus begeleider Beenen. Een jeugdforum, be staande uit Wilde Vaart scouts, denkt mee met de programmaploeg van het Na waka. De ervaringen die de Grevelingengroep tot nu toe heeft met dit waterspektakel zijn positief. Op woensdag 30 en donder dag 31 juli, vrijdag 1, maan dag 4 en dinsdag 5 augustus zijn ook bezoekers welkom in het kamp. Het terrein is geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Van de vijftienhonderd scoutinggroepen in Neder land zijn er ruim tweehon derdvijftig speciaal gericht op wateractiviteiten. Scou ting Nederland is, met 125 duizend leden, de grootste jeugd- en jongerenorganisa tie van ons land. Wereldwijd zijn er 32-miljoen scouts. Concert in hervormde kerk DREISCHOR - Brahms, Sullivan en Andrew LLoyd Webber. Van deze componisten wordt werk vertolkt tijdens het gezamenlijk concert van het ZWN-man- nenkoor en De Ruyterstadtsingers zaterdag 31 mei in Dreischor. Het ZWN-mannenkoor werd opgericht op 15 december 1989 en is uniek. Er is in Ne derland slechts één koor dat bestaat uit lijn dienstchauffeurs. Voor het momenteel 26 mannen tellen de koor staat een vrouw: di- rigente Riet Westerweele. Onder haar leiding worden wekelijks de stemmen ge poetst en op de juiste toon ge bracht. Het koor repeteert in de vergaderzaal van de stal ling van de ZWN-groep Openbaar Vervoer in Mid delburg. Het koor zingt vierstemmig een heeft onder de zangers twee solisten: tenor Edo Zijl en bariton Piet Tramper. Het repertoire van het ZWN- mannenkoor biedt voor elk wat wils en varieert van po pulaire volksmuziek tot licht-klassieke werken en negro-spirituals Het gemengd koor De Ruy terstadtsingers uit Vlissin- gen werd op 15 oktober 1966 opgericht onder de naam Tie nerkoor Jong Leven en telde toen 35 leden. In 1979 werd de naam veranderd in gemengd koor De Ruyterstadtsingers. Tegenwoordig zijn er bijna zestig leden. Het koor repeteert wekelijks en geeft regelmatig uitvoe ringen of doet mee aan con coursen en radio-uitzendin gen. Aanvankelijk bestond het repertoire uit negro-spi rituals en musical-liedjes. Meestal driestemmig. In de loop der jaren veranderde en verdiepte het repertoire zich. Er wordt nu zelfs achtstem mig gezongen en het reper toire loopt uiteen van pop tot klassiek en van a capella tot symfonisch. Dirigent Riet Westerweele is al ruim twin tig jaar aan het koor verbon den. Het concert vindt plaats in de hervormde kerk in Drei schor en begint om 20.00 uur. Het gaat om een initiatief van de Stichting Musi Voca. FOTO JOOP VAN HOUDT .Beste mijnheer van Houdt, 't was een mooie foto van een mooie schuur!" schrijft één van de 17 mensen die een oplos sing voor het zoekplaatje instuurden. Op de foto staat vol gens haar de schuur van de familie Gast aan de Schuitkade in Brouwershaven, zij heeft het. net als alle andere inzenders, bij het rechte eind. Een ander inzender weet te melden dat de schuur in kwestie compleet gerestaureerd is. Linksboven, zo melden verschillende inzenders, is een stukje van het school- plein van De Schoener en De Schouw te zien. Het paadje tus sen schoolplein en parkeerplaats heette vroeger het 'kool- Sadje'. Tit de stapel goede inzendingen werd die van C. van Driel, Stationsstraat 13, 4306 BC, Nieuwerkerk getrokken. Hij of zij krijgt de cadeaubon van 25 gulden toegestuurd. Wie denkt te weten waar fotograaf Joop van Houdt boven staand Zoekplaatje heeft geschoten kan zijn of haar oplos sing per brief of briefkaart opsturen naar de redactie van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4301 AA Zierikzee. In zendingen kunnen ook rechtstreeks in de brievenbus van de Nieuwsbode aan het Jannewekken 11 in Zierikzee gedepo neerd worden. Inzendingen moeten voor woensdag 21 mei 1997 binnen zijn. Op brief of briefkaart graag het woord 'Zoekplaatje' vermelden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5