ÉJ Spontaan feest Burghseweg Loensweg afgraven en geen drempels leggen' Jongeren Renesse willen eigen plek Kampioenen van Zeeland D£ MtNKN mmtt J£ IMAM (woon^atip Ruimte voor campings met wat dagrecreatie Geen fiat nieuwbouw voor Olaz Nieuwdorp Deurloo 'Our happy place Met maximaal twintig eenheden Goes en Kapelle ook afwijzend AGENDA Grote angst voor de bus, maar hopen er het beste van' Hoorzitting in Nieuwerkerk VRIJDAG 16 MEI 1997 NR 26180 3 AUTOKRAKERS ZIERIKZEE - Deze week heeft de politie een 35-jarige inwoner van Sint Willibrord en een 37-jarige inwoner van Hoogerheide opgepakt. De twee hebben zich schuldig gemaakt aan zes auto-inbra ken waarvan drie op Schou- wen-Duiveland Advertentie Een eigentijds interieur is niet kompleet zonder eigentijdse accenten. Dóór slimme keuzes te maken op hel gebied van lapijl, gordijnen en accessoires, geeft u uw interieur een eigen gezicht. Woonflair helpt u daar graag een handje bij. Bij ons vindt u een uitgebreide kollektie "in terieurmode". En dankzij de uitge kiende presentalie kunt u meieen zelf die kombinaties uitzoeken die uw interieur tol leven brengen. Modern, romantisch of klassiek: kom eens op uw gemak kijkenwal Woonflair allemaal voor u in huis heeft. Onze adviseur slaat klaar om u deskundig terzijde te slaan. c<"H6/ne>r on woon m°°V WOONTEXTIEL ZONWERING ZIERIKZEE HAVENPLEIN 3 4301 JD ZIERIKZEE TELEFOON 0111-415951 FAX 416378 RENESSE - Een groepje van circa acht jongeren tus sen dertien en vijftien jaar in Renesse wil een eigen plekje in het dorp. Initiatieven tot oprichting van een eigen soos zijn in vergevorderd stadium, maar bij enkelen blijkt het ongeduld te overheersen. De jongeren willen nu een ei gen plek en hebben die ge creëerd in en rond het leeg staande loketje van de voormalige speeltuin van K. Steur grenzend aan het transferium. Om de zaak in de hand te houden zegt Steur afspraken met de jongeren te hebben gemaakt. „Het gaat weieens op het scherp van de snede, maar dat heb je met zo'n jon geren groep," weet Steur uit ervaring. Hij heeft begrip voor het feit, dat ze meer be hoefte hebben aan zo'n speci fieke ontmoetingsplaats dan aan samenkomen in een dis cotheek. De meesten van hen kent hij nog van enkele jaren terug als bezoekers van zijn voormalige speeltuin. Steur betreurt vooroordelen, dat de jongeren hier drugs en alcohol zouden gebruiken. „Er zijn duidelijke afspra ken gemaakt, dat dat niet ge beurt en ik houd daar toe zicht op." Containers Als tegenprestatie voor het vertoeven in en rond het lo ketje vraagt Steur van de jongeren, dat ze een oogje houden op de oud papier con tainers van Fanfarekorps Luctor et Emergo, die daar staan opgesteld. „Als ze er nu een rommeltje maken, moeten ze het ook weer zelf opruimen," zegt Steur. Hij is tevreden over de huidige gang van zaken. Overigens betreft het maar een kortstondige oplossing, want op de plek van de voor malige speeltuin zal binnen afzienbare tijd het Recre atief Milieucentrum verrij zen. Steur, aanvankelijk betrok ken bij de initiatieven tot op richting van een jeugdsoos in Renesse, neemt daar thans, wegens diverse ontwikkelin gen, bewust afstand van. Jeugdwerkleider Jaap Elen- baas betreurt dat en is van mening, dat de in september te starten jeugdsoos 'Our happy place' in het dorps huis ook uitkomst kan bie den voor de jongeren, die thans samenkomen bij het lok.etje van Steur. Met het vertrek van peuter speelzaal 't Opstapje naar een eigen onderkomen, is er ruimte gekomen in het dorpshuis. Het bestuur van het dorpshuis heeft positief gereageerd op de aanvraag hier per 1 september de jeugdsoos te vestigen. Vol gens Elenbaas is het dus al leen nog maar een kwestie van heel eventjes geduld. ZIERIKZEE - Er wordt innovatief gedacht als het gaat om uitbreiding van verblijfsrecreatie in de Westhoek. Onder voorwaarden kunnen er drie voorbeeldbedrijven bij die dagrecreatie combineren met elk maximaal 20 verblijfseenhe- den. Het moet gaan om plannen voor dagrecreatie in een agrarisch gebied, passend in het plattelandstoerisme. Als blijkt dat exploitatie van het dagrecreatieve be drijf economisch niet haal baar is, moet eerst worden geprobeerd de omzet aan te vullen met zachte horeca. Lukt het ook zo niet, dan mag een aanvraag worden ingediend voor maximaal twintig overnachtings plaatsen. Het idee is bedacht door een werkgroep van provin cie, gemeente, Recron, Agrarisch Schouwen-Dui- veland en de VW. De Schouwse politiek, zo bleek eerder deze week, heeft er wel oren naar. Al geeft het CDA de voorkeur aan de koppeling met een agrarisch bedrijf en wil GroenLinks de zaak be perkt houden tot genoemde drie bedrijven. Wethouder C. Veerhoek noemt het idee een vorm van „productdif ferentiatie, die een enorme aanwinst kan zijn voor het gebied. Iedereen wint erbij, ook de reguliere camping houder." Wat Veerhoek betreft kun nen 25 in plaats van 20 een heden ook, mits het maar verschillende eenheden zijn als bijvoorbeeld tenten ge combineerd met logemen ten." 'Twee erbij' Het aantal van drie noemde hij willekeurig gekozen: „Eén is niets en tien is te veel. Misschien zegt u straks dat u het leuk vindt en dat er nog twee bij mo gen," aldus Veerhoek te genover de raadscommissie ruimtelijke ordening en economische zaken. ZIERIKZEE - Een nieuw kantoor in Nieuwdorp voor het Openbaar Lichaam Afvalstoffenverwijde- ring Zeeland (Olaz) is volgens de 'gemeenteraad niet nodig. Ook de gemeenten Goes en Kapelle zijn te gen. Het Olaz wil haar hoofdkan toor verhuizen van Goes naar Nieuwdorp. Daar moet toch worden geïnvesteerd voor het overslagstation voor het transport per spoor naar Moerdijk. Het kantoor in Goes is te klein geworden en vraagt groot onderhoud. De nieuwbouw aan de Polen- weg in Nieuwdorp gaat 1,6 miljoen gulden kosten. De jaarlijkse kosten voor huis vesting gaan er 43.500 gulden mee omhoog. De politiek op Schouwen- Duiveland vindt het maar niks. Het kantoor in Goes is nog maar drie jaar geleden gekocht en zal nu waar schijnlijk onder de boek waarde verkocht moeten worden. De partijen ver wachten ook niet veel effi ciencywinst. Er wordt hoog uit op de reiskosten bespaard. Verder hangt een fusie met het Zeeuws-Vlaamse afval- stoffenbedrijf in de lucht en is het Olaz-personeel una niem tegen verhuizing. Milieu-wethouder G. van de Velde vindt wel dat er vooraf een discussie mag zijn over de kerntaken van het Olaz, maar wil wel meewerken aan de nieuwbouw. Het nieu we kantoor is al op de fusie met het Zeeuws-Vlaamse be drijf berekend. Niet nu Maar de partijen waren niet te vermurwen. Als er al ge bouwd gaat worden, dan ze ker niet nu. Maar op zijn vroegst over een jaar als dui delijk is wat het Olaz alle maal gaat doen en hoe de fu sieplannen uitpakken. Van de Velde mag deze bood schap op 29 mei in Goes gaan vertellen in de vergadering van het algemeen bestuur van het Olaz. Vrijdag 16 mei Zierikzee Solo-optreden Stef Bos, Theaj^r Mondragon. 20.00'uur. Zaterdag 17 mei Zierikzee Snuffelmarkt. Havenplein. 10.00 tot 15.00 uur. Kerkwerve Zeeuws Palingrookkam- pioenschap op de Ring. 9.00 uur. Rommelmarkt/verkoopdag. Bij kerkgebouw Beatrix- straat. 9.00-16.00 uur. Serooskerke Jaarlijkse Schelphoek- wandeltocht (5, 8,15 en 40 kilometer) vanuit het dorpshuis in Serooskerke. Vanaf 9.00 uur. Haamstede Rommelmarkt. Rondom Ge reformeerde kerk. 9.00 uur. Travestieshow. Jongeren centrum Big S. 20.00 uur. Renesse Oecumenische viering van Schrift en Tafel. Jacobus- kerk. 19.00 uur. Noordwelle Emely's Fair. Lockershof. 10.00 tot 17.00 uur. Brouwershaven Rommelmarkt Gereformeer de Kerk. Bostonplein. 9.00 uur. Bruinisse Rommelmarkt Hervormde Gemeente. Industrieweg 7 en Dreef 10. 9.00-12.00 uur. Grootscheepse reddingsoefe ning Bruse brandweer en Ro de Kruis rond de Pieter van Dijkeschool. 9.00 uur. Zondag 18 mei Haamstede Concert Two Two Zero. Muziekcafé Brandenburg. 15.00 uur. Ellemeet Open dag. Stoeterij Rzadkiewa Arabians, Ridderweg 8A. 12.00 tot 17.00 uur. Maandag 19 mei Ellemeet Open dag. Stoeterij Rzadkiewa Arabians, Ridderweg 8A. 12.00 tot 17.00 uur. Dinsdag 20 mei Nieuwerkerk Oprichtingsvergadering Dorpsraad Nieuwerkerk. Dorpshuis. 20.00 uur. Bruinisse Bijeenkomst van Helpt El kander in het verenigingsge bouw. 19.30 uur. Woensdag 21 mei Zierikzee Oriëntatieavond School van het Gouden Rozenkruis. St. Domusstraat 55. 20.00- 22.00 uur. Brouwershaven Bijeenkomst van de NBvP afdeling Brouwershaven in het Tonnenmagazijn. 20.00 uur. Donderdag 22 mei Noordgouwe Vergadering dorpsraad Noordgouwe in het dorps huis. 20.00 uur. Vrijdag 23 mei Burgh-Haamstede Uitvoering Interkerkelijk Kerkkoor Haamstede in de N-H kerk van Haamstede. 19.45 uur. Zaterdag 24 mei Zierikzee Voorspeelavond van begin nende en gevorderde gitaris ten in het Multifunctioneel Centrum. 19.00 uur Sirjansland Rommelmarkt Zondags school Het Visnet, CZAV- loods. 9.30-14.00 uur. Zondag 25 mei Zierikzee Zangdienst met Gerefor meerd Kerkkoor, Hervormd Kerkkoor en musici Kunst en Eer. Nieuwe Kerk. 18.20 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF Bij bakkerij Sonnemans ging gisteren de vlag uit. De Burghseweg is eindelijk klaar. Klaar...? Nou, ja. Bijna dan. (Foto: Marieke Mandemaker) BURGH-HAAMSTEDE - Slingers, bier met bolus sen en een pannenkoekenmaal. Dat was de ont vangst die de stratenmakers gisteren wachtte aan de Burghseweg in Burgh-Haamstede. 's Middags ging deze weg, na veertien weken werk, weer open. ,,We hebben allen grote angst voor de bus, maar we hopen er het beste van," aldus omwonende S. Coom- ans. Vooralsnog overheerst blij heid onder de buurtbewo ners en de ondernemers aan de Burghseweg. Na veertien weken overlast- door de be perkte toegankelijkheid, stof en lawaai werd de weg waaraan hun woningen en bedrijven grenzen weer opengesteld. Dat bleek aan leiding te zijn voor een spon taan feestje, waarbij in het bijzonder aandacht werd be steed aan het team straten makers van aannemersbe drijf LBS uit Ridderkerk. P. J. Landegent, eigenaar van pannenkoekmolen De Graanhalm, gaf hierin de af trap. Gistermorgen nam hij rond zeven uur een kijkje bij het nog opengebroken deel. Hij vermoedde dat het reste rende werk die dag klaar zou komen en haalde de vlagge tjes, die hij normaal ge bruikt om de molenwieken op te tuigen voor bijzondere gelegenheden, uitde kast. „Het zou mooi weer worden en er staan daar lantaarnpa len, waartussen die vlagge tjes precies passen. Ik vind dat gewoon leuk om te doen, anders niet," aldus de uitba ter. Aansluitend nodigde hij de werklui uit om tussen de middag pannenkoekên bij hem te eten. „Er wordt altijd gemopperd op die gasten. Maar als je ze bezig ziet. Het is lichamelijk toch erg zwaar werk." De bewoners die aan het ver sierde gedeelte van de weg wonen, volgden het initiatief van Landegent spontaan op. Bij zo'n vier tot vijf wonin gen werd de vlag gehesen en familie Vrauwdeunt van nummer 31 nodigde de stra tenmakers uit voor bolussen met bier. „Ik werd vanmor gen wakker en zag de vlagge tjes. Toen besloten we gelijk mee te doen," licht H. Vrauwdeunt zijn gebaar toe. Onder de opnieuw bestrate weg is een verhardingslaag aangebracht. Op het wegdek zelf zijn vijf verkeersdrem pels, waarvan twee bus- vriendelijk, aangebracht. Bovendien zijn er fietssug- gestiestroken gecreëerd. De opluchting bij de omwo nenden dat de totale klus is geklaard mag dan groot zijn, bijzondere klachten over overlast zijn er niet. Hooguit had er wat meer aandacht be steed kunnen worden aan de omleidingsbewegwijzering. Maar, zoals Coomans en Vrauwdeunt zeggen: „Com plimenten aan de aannemer, want het gebrek aan bereik baarheid was nooit storend. We werden altijd even ge waarschuwd." Volgens Lan degent hoort het gewoon er bij en is het zelfs „een goede oefening in verdraagzaam heid". „Zelf heb ik van de werkzaamheden niet echt last gehad, omdat het werk aan de weg vooral in de win ter is gedaan en dit is een sei- zoensbedrijf. Er zijn bedrij ven die er wel keihard last van hebben gehad. Maar je kunt daar ook inventief mee omgaan. Iets dat de benzine pomp bijvoorbeeld heeft ge daan, door dubbele zegels uit te geven," aldus de horeca ondernemer. Mevrouw J. Saman van het gelijknamige Elektrobedrijf aan de Burghseweg vond de reconstructiewerkzaamhe den „een ramp" en is dan ook erg blij met de openstelling. Toch is ook zij nuchter over de overlast. „Je kunt er niet veel over zeggen. Zoiets is toch overmacht. En voor het zicht is het mooier geworden, al vraag ik me af of die drem pels nu echt handig zijn. En die fietspaden? Dat lijkt me meer een soort schijnveilig heid. Als twee auto's elkaar moeten passeren, maken ze toch gebruik van die strook." Het effect moet zich nog be wijzen, geven ook de omwo nenden aan. „De hele opzet is dat de trillingen zouden ver minderen. En dat zal nu gaan blijken. Maar als het niet werkt dan trekken we bij de gemeente direct aan de bel," aldus buurtbewoners Coom ans en Vrauwdeunt. Landegent noemt de tijd die aanbreekt sowieso erg span nend. „Het mobiliteitsscena rio, dat door de vorige ge meente ten doop is gehouden, gaat er nu om spannen. Jammer dat ze de Kraaijensteinweg niet met een hebben aangepakt. Je komt er in de zomer niet op of af." Verrast De stratenmakers van aan nemersbedrijf LBS reageer den verrast op alle aandacht die ze gisteren kregen. „Nee, dit hebben we nog nooit eer der meegemaakt," zeggen ze in koor. Ze hebben nog twee tot drie dagen werk in de om geving en dan vertrekken ze definitief van de locatie Burghseweg. „De kritiek van de mensen hier viel wel mee. Op zich hebben we weinig commentaar of klachten ge had," vertellen Bas en Corné. „Maar we proberen er zelf ook zoveel mogelijk re kening mee te houden. Bij voorbeeld 'd,oor de.toegang zo lang als, he\tkan ppen $e la-;ii ten." NIEUWERKERK - „De Loensweg- zelf is al zo hoog-. Vanuit de huizen kijken de bewoners tegen de on derkant van de auto's aan. Graaf de weg liever een halve meter af, dan dat je er drempels op gaat aan brengen." Die boodschap leverde F. Dieleman een open-doekje op donderdagavond tijdens een hoorzitting in het dorpshuis in Nieuwerkerk. Hij was één van de velen, die gebruik maakte van de mogelijkheid te reageren, op de voorstellen van het gemeentebestuur om te komen tot verbetering van de verkeerssituatie op de Loensweg en de wegaanslui- tingen op Rijksweg 59. Wet houder C. Veerhoek kwam samen met ambtenaar T. van de Ketterij en politiewoord voerder A. Gerards naar Nieuwerkerk om reacties op de diverse alternatieven te inventariseren. Dat de verkeerssituatie in de eigen woonomgeving heel dicht het eigen vel raakt, bleek wederom uit de soms emotionele wijze, waarop sommige aanwezigen re ageerden. Heet hangijzer blijkt het gebruik van de Loensweg als sluiproute. Veerhoek had deze avond zelf de proef op de som geno men en moest erkennen, dat afsnijden van de Rijksweg via de route over de Loens weg inderdaad een stuk snel ler gaat. De verkeerssituatie is echter verre van ideaal en derhalve kwam hij met een tweetal alternatieven ter verbetering. De eerste komt het dichtst bij de wens van Rijkswater staat het aantal aansluitin gen op de Rijksweg te beper ken. De toegang van de Capelleweg op de Rijksweg wordt daarbij afgesloten en zowel sluipverkeer als land- bouwverkeer worden ge dwongen de parallelweg te nemen. Bij de Vissersweg zou er dan een oversteekmo- gelijkheid gecreëerd wor den, zodat het landbouwver- keer op de tegenoverliggende parallel weg kan komen om vervol gens weer terug naar de Zwa- nenburgseweg te kunnen rijden. Nadelen: de omweg voor het landbouwverkeer en het sluipverkeer kan dan Op de openbare basisschool 't Kofschip is gis teren het kampioensteam schoolvoetbal ge huldigd. Het zevental onder leiding van Cor Verkaart werd woensdagmiddag in Yerseke na een spannende finalepartij kampioen van Zeeland. Waren er in Yerseke al vaantjes en een trofee; gisteren op school waren er nog een beker, zelfgemaakte medailles en een verassingsontvangst in de hal van de school. (Foto: Marieke Mandemaker) nog over de parallelweg rich ting Zierikzee rijden. Het tweede alternatief vond, nadat er van alle kanten op was geschoten, iets meer ge nade in de ogen van de in sprekers. Dit voorziet in een oversteek tussen Capelleweg en Zwanenburgseweg en maakt afslaan op de Rijks weg onmogelijk. D66-raadslid én bewoonster van de Capelleweg R. Geluk vond gehoor met haar plei dooi toch ook de voorziening bij de Vissersweg te treffen ten behoeve van zwaar vrachtverkeer om betrekke lijk eenvoudig op de Rijks weg te komen. De aanwezigen staken ook de hand in eigen boezem: be perken van de uitrijmoge- lijkheid bij de Loensweg zou het nemen van de sluiproute danig ontmoedigen. De be perkingen, zoals vanuit de zaal werden aangedragen, vinden voorshands, volgens Veerhoek geen genade in de ogen van RWS. In een onder houd met deze instantie zal getracht worden toch te zoe ken naar mogelijkheden in deze richting. De hoorzitting nodigde uit tal van andere aspecten de Loensweg be treffende aan te kaarten. Zo werd op vurige wijze een voetpad langs deze weg be pleit vooral ten behoeve van de veiligheid van de kinde ren. Een voorstel van A. van den Hoek tot aanleg van 'schijven' als snelheidsrem mers vond weinig genade in de ogen van de aanwezigen. Meer succes had Dieleman met zijn pleidooi de Loens weg juist te verlagen, omdat deze'al zo hoog ligt. Verdere wensen, die Veer hoek op zijn inventarisatie lijstje mee terugnam, betref fen: parkeerstroken langs de Loensweg, verbetering van de kruising met de Stolpweg, ontmoediging van het af slaan vanaf de Rijksweg, maar ruime voorzieningen voor het oversteken van landbouwverkeer en eventu eel de parallelweg aan de kant van de Zwanenburgse weg iets verleggen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3