Eeuwenoud kerkhof gevonden Zierikzeese Avondvierdaagse op jacht naar 2000 deelnemers ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 'Nieuwe gang naar de rechter sluit ik niet uit' Vijftien maanden voor overval bejaarde man 99,- 49,95 Ex-voorzitter Borrendamme: HEBBEN KLOOSTERLINGEN INDERDAAD EEUWIG LEVEN? dé krant van schouwen - duiveland! Stoffelijke resten kloosterlingen van orde der Jacohijnen Plannen voor Versmarkt in Poortambacht van de baan Tweeënvijftigste editie wandeltocht gaat 9 juni van start Hardrijders op debon ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 16 MEI 1997 152e JAARGANG NR 26180 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 V O O R D E E L C H E Q U E 100, deurloo ASICS SPORTSCHOEN 159,- mei cheque 60,- SPORTSCHOEN JUNIOR 89,95 mei cheque 40, SCHUITHAVEN 2-4. ZIERIKZEE TELEFOON 412298 ZIERIKZEE - Ex-voorzitter D. van der Wekken van zorgcentrum Borrendamme sluit een nieuwe gang naar de rechter om directeur H. Zeegers ontslagen te krijgen niet uit. Hij zei dat vanochtend in een reac+i? op de publicaties gis teren in deze krant. Het inte rim-bestuur is volgens Van der Wekken uit zorgvuldig heid aangesteld. „Als zij ook tot de conclusie komen dat Zeegers niet kan blijven, is de zaak helemaal duidelijk. Een nieuwe gang naar de rechter, hetzij door de één, dan wel door de andere partij sluit ik dan niet uit." Van der Wekken heeft zich zeer gestoord aan uitlatingen van zijn ex-medebestuursle den P. de Rijke en W. Spren- gelmeijer in deze krant. Zij vertellen dat de diepere oor zaak van het conflict gezocht moet worden in persoonlijke tegenstellingen Verbaasd Van der Wekken ergert zich daar aan: „In het bestuur hebben ook zij gezegd dat Zeegers niet de juiste kwali teiten heeft om directeur te zijn. Wat zij in de krant ver tellen, heeft mij hogelijk verbaasd." Dat het bestuur na de uit spraak van de rechter niet met Zeegers zou hebben wil len praten, zoals De Rijke en Sprengelmeijer beweren, noemt Van der Wekken „de grootst mogelijke onzin." Adviseur Volgens hem zijn op aanra den van een externe deskun dige diverse voorstellen, waaronder outplacement, naar voren gebracht. Van der Wekken erkent dat het be stuur nooit in persoon aan wezig was bij die gesprek ken. „Dat ging over juridische aspecten en daar hadden wij een adviseur voor." Advertentie BEVEILIG ZEKER met ING. JAAP VISSER ELLEMEET 0111 -6718 75 Erkend installateur 2 MELKQUOTA Minister Van Aartsen pleit aan vooravond EU-overleg voor handhaving melkquota.. 3 BURGHSEWEG Bewoners blij met maar ook sceptisch over reconstructie Burghseweg. 5 WATERSCOUTS Schouwse waterscouts van de partij op Nationaal waterkamp in Roermond. 9 VOETBAL WIK na 'verplichte' 1 -4 zege op Mevo in finalepoule ZN-Trofee. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Mensen die nooit terugzien naar hun voorzaten, zullen nooit vooruitzien naar het nageslacht. Burke. Perioden met zon HET WEER Vannacht afwisselend wolkenvelden en opklaringen. Mini.temp. omstreeks 13 graden. Overdag perioden met zon en vooral in de middag en avond enke le regen- of onweersbuien. Middag- temp. ongeveer 25 graden. Oosten wind, zwak tot matig, rond kracht 3. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving a 51,00 KWARTAALabonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving 184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr./mevr Adres Postcode „....Plaats: Telefoon Geb.datum:. Handtek, Bij automatische afschrijving uw [~~j £~J J~~J bank-/gironummer vermelden: ■2b Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12.4300 VB Zierikzee. ZIERIKZEE - Bij graafwerkzaamheden in de Lange Sint Janstraat in Zierikzee is gisteren een eeuwen oude begraafplaats gevonden. De gevonden stoffe lijke resten zijn hoogstwaarschijnlijk van klooster lingen van de orde der Jacobijnen, ook wel bekend als de Predikheren. ZIERIKZEE - Er komt geen versmarkt voor vlees, brood, groenten- en fruit in het pand Ha- ringvlietplein 6 in de wijk Poortambacht in Zie rikzee. Planologisch kunnen de plannen gereali seerd worden, maar bij nader inzien blijkt de financiering voor de versmarkt niet rond te krij gen. Begin februari dit jaar werd bij de gemeente Schouwen-Duiveland een verzoek ingediend door MKB Adviseurs in Delft en P. Pouwer van de Vlees- meesters, gevestigd in de toenmalige Aldi-vestiging aan de Schelphoekstraat. Bedoeling was in de be staande gebouwen van bak kerij Verwijs een vers markt op te zetten met daarin plaats voor een bak ker, een slager en een han del in aardappelen, groen ten en fruit. De rijksconsulent van Econo mische Zaken vond dat er geen versmarkt in het pand van Verwijs mocht komen, maar het college van b en w van Schouwen-Duiveland dacht daar anders over. Be sloten werd vooruitlopend op een wijziging van het be stemmingsplan een artikel 19 procedure op te starten. Wethouder C. Veerhoek deelde dinsdagavond tij dens de vergadering van de commissie Ruimtelijke Or dening/Economische Za ken mede, dat die planolo gische procedure inmiddels rond is. Op een vraag van uit de commissie wanneer de plannen gerealiseerd worden, antwoordde Veer hoek, dat de onverwachte vestiging van supermarkt Super aan de Boerenweg de versmarkt ernstig in de weg staat. Volgens woord voerder Pouwer is van dat laatste echter geen sprake. Volgens hem is de hele vers markt kort geleden afge ketst omdat één van de deelnemers de financiering niet rond heeft kunnen krij gen. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg ver oordeelde een 27-jarige man uit Zierikzee gisteren tot vijftien maanden gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk en toezicht door de reclas sering. De man had in januari geprobeerd een be jaarde man uit Zierikzee te overvallen. Tegen de man was twee we ken geleden door officier van justitie A. Flikweert twee jaar gevangenisstraf geëist en onder toezichtstelling van de reclassering. Bij deze eis had de officier rekening ge houden met het feit, dat de man volgens de reclassering zwakbegaafd was en een per soonlijkheidsstoornis had, hij al jaren hulp had van de Sociaal Pedagogische Dienst en niet in staat was om zelf standig thuis te wonen en in een gezinsvervangend tehuis thuishoorde. De reclassering was dan ook van mening dat een onderzoek door twee ge dragsdeskundigen dringend gewenst was. De man had dit geweigerd. Na cafébezoek besloot de man op 30 januari een overval te plegen. Dit omdat hij geld nodig had. Als slachtoffer koos hij de 88- jarige melkboer J. van der Schee uit Zierikzee uit. De overval mislukte omdat deze zich hevig verzette. De over valler gaf zich enkele uren la ter zelf aan bij de politie. In de Lange Sint Janstraat wordt gewerkt aan vernieu wing van de riolering. Vol gens C. L. van der Linde, hoofd van het ingenieursbu reau van de gemeente Schou wen-Duiveland, stuit men bij graafwerk in de histori sche binnenstad vaker op menselijke reSten. Ook jaren geleden op het toenmalige terrein van de firma Groen- leer aan de Gravenstraat werden menselijke resten ge vonden. Normale procedure is vol gens Van der Linde dat men selijke resten herbegraven worden. Op de vraag of er in alle gevallen een deskundige bijgehaald wordt antwoordt hij ontkennend. „We doen hier verder niets mee." Vol gens A. Pattenier van het Streekarchivariaaat Schou wen-Duiveland is het in der gelijke gevallen echter wel gebruikelijk dat het gemeen tearchief op de hoogte ge steld wordt van de vondst. Geen knekelveld Vaak, aldus Pattenier, zijn de menselijke resten die bij graafwerk gevonden worden afkomstig van wat Pattenier betitelt als 'knekelvelden'. Volgens hem kan het gebeu ren dat delen van begraaf plaatsen geruimd worden en die grond elders wordt ge bruikt. „Maar in dit geval is dat niet zo. Hier is echt spra ke van een archeologische vondst." Als beenderen uit een knekelveld komen lig gen ze door elkaar in de grond, maar in de Lange Sint Janstraat werden behalve beenderen ook resten en spo ren van kisten gevonden. Voor Pattenier reden om aan te nemen dat er bij het graaf werk op de begraafplaats van de Jacobijnen is gestuit. Wanneer deze kloosterorde zich in Zierikzee vestigde is niet bekend. „Wat ik wel ze ker weet is dat het klooster er in de dertiende eeuw al was," aldus Pattenier. In die tijd waren er volgens ama teur-archeoloog P. van der Sneppen uit Zierikzee min- ■stens vijf kloosters. Hij weet te melden dat alle klooster lingen - uitgezonderd de 'Pestzusters' - in het jaar 1572 verjaagd zijn door de water geuzen. De theorie van Van der Snep pen en Pattenier dat bij het graafwerk in de Sint Jan straat de begraafplaats bij het Predikherenklooster is gevonden wordt gestaafd door de geschiedschrijvers. Toenmalig stadsarchivaris P. D. de Vos schrijft in zijn in 1913 uitgebrachte boekje 'De voormalige kloosters en lief dadige instellingen in Zierik zee' dat in juli 1901 bij het graven in de bodem achter een huis in de Lange Sint Janstraat ook 'overblijfselen van menschelijke lichamen' gevonden werden. Toentertijd zou volgens De Het begon met één skelet, maar later kwamen nog meer menselijke resten boven. De resten van twee mensen worden herbe graven. De andere drie stoffelijke overschotten blijven liggen waar ze liggen. (Foto: Marieke Mandemaker). Vos ook al gezegd zijn dat het niet de eerste keer was dat op deze plek menselijke botten opgegraven waren. Hetgeen de vraag deed rijzen 'hoe die menschenbeenderen daar kwamen.-' - De Vos: „Als antwoord daar op vermeénen wij te mogen zeggen dat die beenderen daar de ligging aanwezen van een oud kerkhof, name lijk dat van het klooster der Jacobijnen of Predikheeren.' De Vos beschrijft ook de lig ging van het Jacobijner klooster. Meer dan drie eeu wen geleden bestond de Lan ge' Sint Janstraat nog niet.- Wie toen de Korte Sint Jan straat afliep zag recht voor zich - waar nu de Lange Sint Janstraat begint - een hoge poort opgetrokken van rode steen met arduinen spekla gen en met beeltenissen van leeuwen versierd. Daarach ter verhief zich 'eene groote en oude kerk met klooster en bijbehoorende gebouwen': het Predikherenklooster. Van de Fonteine en Sint Do- musstraat tot aan de Krepel- straat was één groot blok ge bouwen en erven. In het noordelijk deel lag het Pre dikherenklooster en in het westelijk deel het Bagijnen- klooster. De begraafplaats die nu ge vonden is hoort vrijwel ze ker bij het Predikheren klooster. „En dat houdt in dat de menselijke resten minstens vierhonderd jaar oud zijn," aldus Pattenier. De lokatie van de begraaf plaats heeft hem een beetje verrast. ,,Het grafveld is gro ter dan wij altijd dachten." De Zierikzeese Avondvierdaagse is de grootste wandelvierdaagse van Zeeland en dat wil het bestuur graag zo houden. (Foto: Joop vaji Houdt) ZIERIKZEE - Tweeduizend lopers. Dat is het doel van het bestuur van de Zierikzeese Avondvierdaag se (ZAV). .Misschien wordt dat het jaar 2000, maar we proberen zeker de komende jaren de grootste vierdaagse van Zeeland te blijven," aldus het be stuur. De 52e editie van de wandeltocht gaat maan dag 9 juni van start. Vorig jaar werden voor het eerst nieuwe routes gelopen en volgens het bestuur van de ZAV is dat de deelnemers toen goed bevallen. Voor heen werd op de eerste wan deldag de richting industrie terrein Zuid ingeslagen. Sinds vorig jaar worden de lopers nu richting Levens strijd gestuurd. Gevaarlijk Op de tweede dag werd vroe ger richting Kerkwerve gelo pen om dan langs de N59 weer terug te keren naaj Zie- rikzee. Met name de route langs de N59 werd langza merhand te gevaarlijk voor de wandelaars en daarom is voor een ander route geko zen. De vierdaagselopers gaan nu richting Bette- waardsedijk. Voorheen was dat de richting die op de derde dag ingesla gen werd, maar sinds vorig jaar voert de route de lopers op de derde dag door het Gouweveer. „Wij zijn van mening dat er meer door de natuur gelopen moet wor den. Want er is genoeg na tuurgebied om Zierikzee heen." aldus het bestuur. De route van de vierde en laat ste wandeldag is ongewij zigd gebleven. Het ZAV-bestuur ziet de wij ziging van de routes als een extra stimulans voor mensen om toch een keer mee te lo pen met Zeelands grootste avondvierdaagse. In haar persbericht kondigt hét be stuur aan dat er in de komen de jaren nog meer gaat ver anderen met betrekking tot de Zierikzeese Avondvier daagse, maar wil nog geen tipje van de sluier oplichten. In een brief aan de deelne mers roept het ZAV-bestuur hen op om niet alleen de ei gen veiligheid en die van an dere - jonge - lopers in het oog te houden. Ook vraagt het bestuur de deelnemers even tueel afval niet langs de rou te achter te laten maar af te geven bij de Rode Kruis- en Vierdaagseposten die daar toe zijn gewapend met plas tic zakken. De deelnemers die de tocht volbrengen krijgen een me daille of een cijfertje, dit laatste geeft aan voor de hoe veelste maal er gelopen is. Voor kleine groepen en indi viduele deelnemers is de me daille-uitreiking onder de Beuze. De gezamenlijke in tocht van alle vierdaagse-lo- pers vindt plaats op donder dag 13 juni. Het vertrek vanaf de Lange Blokweg staat gepland voor 20.30 uur. De Zierikzeese Avondvier daagse gaat op maandag 9 ju ni om 18,45 uur vanaf het Ha venpark/Havenplein in Zierikzee van start. Aanmel ding kan bij Deurloo Sport aan de Schuithaven. ZIERIKZEE - Bij snelheids controles op verschillende locaties op Schouwen-Duive land werden donderdag in totaal 133 hardrijders op de bon geslingerd. 's Ochtends werd gecontro leerd op de Serooskerkseweg bij Haamstede. Totaal 1385 voertuigen passeerden de meetapparatuur. Honderd- twee automobilisten duw den het gaspedaal te diep in. De hoogst gemeten snelheid was 119 kilometer per uur waar een maximumsnelheid van 80 kilometer per uur geldt. Vervolgens werd de radarwagen geposteerd langs de N57 bij Scharendij- ke. Hier werden 285 voertui gen gecontroleerd. Veertien bestuurders lapten de daar geldende maximumsnelheid van 100 kilometer per uur aan de laars. De hoogst geme ten snelheid was 139 kilome ter per uur. Ook werd gecontroleerd langs de Weg naar de Val. To taal 365 voertuigen passeer den de meetapparatuur, waarvan zeventien te hard. De hoogst gemeten snelheid was 119 kilometer per uur. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1