Opening keuringsstation trekkers in Kerkwerve Klonen van varens in Renesse SCHOUWEN-DUIVELAND UW KRANT VAN ZIERIKZEESCHE"" NIEUWSBODE Ligfiets van het jaar Programma Radio Schouwen-Duiveland Met open dag op zaterdag 17 mei OPTIEK BURGH 0111-652440 Vitro Plus verzorgt dertig procent Europese varenmarkt SPORTSPONSOR r dé krant van schouwen - duiveland! WOENSDAG 14 MEI 1997 HET EXTRA NIEUWSBLAD Het nieuwe BP-trekkerkeuringsstation. (Foto: Marieke Mandemaker) KERKWERVE - „Ons initiatief om een trekkerkeu- ringsstation te realiseren is in eerste instantie ge richt op een verbetering en uitbreiding van de servi ceverlening naar de klanten toe. Ook bestaat de mogelijkheid dat trekkers in de toekomst een soort APK moeten ondergaan. Dat zegt W. van de Vate uit Nieuwerkerk. Samen met J. W. van den Hoek uit Kerk werve is hij eigenaar van Me chanisatie Schouwen-Duive- land BV, een bedrijf voor verkoop en reparatie van landbouwwerktuigen. Het bedrijf werd ruim een jaar geleden geopend aan de Ver- seputseweg in Kerkwerve. Er werken vijf mensen full time. De afgelopen weken werd via een interne verbouwing een ongeveer zestig vierkan te meter grote ruimte gecreëerd, waarin het keu ringstation werd onderge bracht. De nieuwe voorzie ning' omvat onder meer een vermogenstester, een hy draulische tester, koplam- pafstelapparatuur, een die- selinjectietester en een electrische compressietester. Met behulp van deze appara tuur kan keurmeester Jaap Tazelaar nagaan of het ver mogen van een trekker nog op peil is, of de koplampen goed staan afgesteld en of de electrische installatie van een trekker nog in orde is. Dit is slechts een deel van de keuringsactiviteiten van het station, dat de naam BP- trekkerkeuringsstation kreeg. Het werd gebouwd in samenwerking met Mol Schuddebeurs; leverancier van BP smeerolie en brand stoffen. De nieuwe voorziening wordt zaterdag 17 mei offi cieel in gebruik genomen met een open dag, waarbij ie dere belangstelling kennis kan maken met het keurings station en de landbouwme- chanisatieapparatuur en voertuigen die het bedrijf kan leveren. Aan het evene ment is een verloting gekop peld en bezoekers worden getrakeerd op een hapje en drankje. De open dag is van 9.30 tot 17.00 uur. Advertentie RENESSE - „Toen we een jaar geleden een nieuw ge bouw betrokken, dachten we daarmee de eerstvol gende vijf jaar uit de voeten te kunnen. Maar de laatste, beschikbare cel wordt alweer ingericht, zo dat ook dit gebouw spoedig te klein zal zijn." Begin 1990 begonnen Kees Zevenbergen en John Bijl in Re- nesse Vitro Plus; een bedrijf dat is gespecialiseerd in de vermeerdering van varens. De varens uit Re- nesse worden inmiddels geëxporteerd naar landen in Europa en Amerika. Vitro Plus verzorgt dertig procent van de Europese varenmarkt. Wanneer Kees Zevenbergen het over een cel heeft bedoelt hij een van de speciale kweekunits, die in het be drijf aan de Roelandsweg zijn ondergebracht. Kweeku nits, waar de producten van Vitro Plus in duizenden kunststof kweekbakjes on der ideale omstandigheden langzaam, maar gestaag tot wasdom komen. ,,Op een kweekoppervlakte van tweeduizend vierkante meter realiseren wij jaar lijks ongeveer acht miljoen varens. Na de opkweek in kunststof bakjes gaan ze als een soort halffabrikaat naar specialisten, die de plantjes verder opkweken en afhar den. Verenigde Staten Vervolgens gaan de varens naar de telers en de andere klanten. Behalve in landen als de België, Nederland, Luxemburg, Denemarken en Polen bevinden die zich, sinds twee jaar, ook in de Verenigde Staten. John Bijl: ,,Van de huidige Europese varenmarkt hebben we mo menteel dertig procent in handen. Van de Amerikaan se markt weten we dat niet precies, maar we schatten en kele procenten", vult Kees Zevenbergen aan. Het succesverhaal van Vitro Plus begon toen Zevenber gen en Bijl elkaar een aantal jaren geleden toevallig te genkwamen. John Bijl is me disch microbioloog. Ruim acht jaar geleden begon hij( als hobby in zijn slaapkamer' op een speciale wijze varens te kweken en vermeerderen. Later bracht hij dit proces over naar een grote proefcel. Zijn microbiologische kennis en het feit hij opgroeide met de varenkwekerij vormen het ene helft van de succes formule. De grote passie van Kees Ze venbergen was het kweken, kruisen en verzamelen van botanische orchideeën. Ze venbergen was medeoprich ter en mede-eigenaar van Farm Frites, een bedrijf dat hij destijds verkocht om het wat rustiger aan te gaan doen. Stilzitten bleek echter niets voor hem. Zowel Kees Zevenbergen als John Bijl waren waren ervan over tuigd dat het kweken van planten door middel van weefselvermeerdering ook in Europa een technisch haal bare zaak moest zijn. De microbiologische kennis en de ervaringen met de va- renkweek-experimenten van John Bijl werden gekoppeld aan de commerciële know how, de managementskwali teiten en de financiëringsmo- gelijkheden van Kees Zevenbergen, waardoor de oprichting van Vitro Plus een feit werd. Inmiddels werken bij het bedrijf tien mensen. Met de uitbreiding van de export naar Amerika is het einde van de groei van het Vitro Plus voorlopig niet in zicht. Uitbreiding In verband met verdere uit breidingen van het bedrijf in de toekomst hebben Zeven bergen en Bijl aa!n de andere kant van Renesse een nieuw stuk grond op het oog. ,,En wellicht is het mogelijk om een verdieping te bouwen op het bestaande bedrijfsge bouw aan de Roelandsweg," aldus beide ondernemers. Kees Zevenbergen en John Bijl bij de vele kunststof bakjes waarin varens worden vermeerderd. (Foto: Marijke Folkertsma) vermeerderen van op laboratorium- Bij het planten schaal, ook wel weefsel kweek genoemd, komt vol gens beide specialisten veel kijken. Zo wordt alle lucht, die het bedrijfsgebouw bin nenkomt, grondig gefilterd en gereinigd. Iedere vervui ling kan namelijk verant woordelijk zijn voor schim melvorming, plantenziektes of schadelijke bacteriën. In een grote proefcel kunnen klimatologische omstandig heden als vochtigheid, licht sterkte en temperatuur (au tomatisch) worden geregeld, terwijl ook een juiste samen stelling van de voedingsbo dem van groot belang is. Zuivere lucht „Met name voor varens is ook goede, zuivere lucht be langrijk. Gelukkig zitten we wat dit betreft goed op Schouwen-Duiveland. Even als Terschelling heeft dit ei land van nature de schoonste lucht van Nederland," aldus John Bijl. Bij het vermeerderingspro ces wordt gebruik gemaakt van een aantal, van bestaan de planten afkomstige, cel len die zich door celdeling kunnen vermeerderen. Deze cellen zijn afkomstig van de zogenaamde groeipunten (meristemen) van de planten. De volgende stap is om hier uit scheutvorming stekjes te laten ontstaan en deze op hun beurt weer te vermeerderen. „Aan de erfelijke eigen schappen van de planten kunnen we niets veranderen. Maar door gebruik te maken van bepaalde hormonen kun nen we de planten wel sturen in hun groeiwijze, zodat ze fraaier worden en meer ge schikt voor gebruik in de huiskamer," legt John Bijl uit. Kloonproces Tenslotte worden de zeer kleine stekjes (er zitten er al gauw honderd in een kweek- bakje) op andere locaties ver der grootgebracht. Door dit kloonproces en door te wer ken in een redelijk steriele omgeving kan een stabiel, fraai en ziektevrij product worden geleverd. Op dit moment levert Vitro Plus twintig verschillende soorten varens. Daarnaast is het bedrijf altijd op zoek naar nieuwe, commercieel le verbare variëteiten. „Wat dit betreft is de markt best blij met ons, want de ontwikke lingen op varengebied ston den al enige tientallen jaren bijna stil. Bij de ontwikke ling van nieuwe variëteiten komt veel kijken. Voor wij een product commercieel gaan leveren gaat daar een uitgebreide test- en experi menteerfase aan vooraf. Aan eind-toch fout „Het duurt vaak enkele ja ren eer wij voor een bepaalde plant een stabiele en juiste vermeerderingsmethode ge vonden hebben. Daarbij hou den we rekening met het feit dat de planten ook na aan komst bij de klanten nog ja renlang mee moeten kunnen. Soms lijkt in het begin alles goed te gaan, maar gaat het verkeerd aan het eind van het ontwikkelingstraject. In sommige gevallen moeten al le stadia dan weer opnieuw worden doorlopen. Wij gaan uiterst zorgvuldig te werk. Pas wanneer alle onderdelen van het traject bij herhaling goed zijn gegaan brengen wij het nieuwe product commer cieel op de markt," aldus John Bijl. Behalve op varens wil Vitro Plus zich in de toekomst ook richten op pootaardappelen, terwijl één van de cellen ook is gevuld is met de planten die Kees Zevenbergen zijn passie zijn; orchideeën. „Het onderzoek naar de mogelijk heid van weefselvermeerde ring bij orchideeën is moei lijker dan bij varens. Onder meer omdat de groeicyclus van de orchidee veel langer is. Daarnaast is het een meer complexe plant. Dat houdt in dat een onderzoek langer duurt dan bij een varem Laatst leek aanvankelijk al les goed te gaan, maar op het laatste moment ging er toch weer iets mis. We Verwach ten echter dat ook weefsel vermeerdering bij orchi deeën ons in de toekomst gaat lukken, aldus Zeven bergen en Bijl. 107.1 FM/88.5 KABEL Maandag 11.00/11.30 Bedrijvig Schouwen-Duiveland (interview met een ondernemer van ons eiland) 11.45/12.00 De Beurs-berichten (Rabobank) 16.00/17.00 Mozaïek (Seniorenprogramma) 17.00/18.00 Kruispunt (kerkelijk informatieprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/22.00 Nomen Nescio (ziekenomroep). Dinsdag 09.00/10.00 Info (herh.). 10.00/12.00 Nomen Nescio (herh.) 16.00/17.00 Sporen op Schouwen-Duiveland (praatpro gramma). 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/21.00 De Silo show (jongerenprogramma). 21.00/22.00 After Hour (metal muziek). Woensdag 09.00/11.00 Ochtendmix. 11.00/12.00 Sporen op Schouwen-Duiveland (herh.). 16.00/17.00 De schatkist (bijbels kinderprogramma). 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/20.00 Baggerak (jongeren praatprogramma). 20.00/22.00 On the Rocks (jongerenprogramma). Donderdag 09.00/10.00 Info (herh.). 11.00/12.00 Mozaïk (herh.). 15.00/17.00 Met vlag en wimpel (Hollandse hits). 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/21.00 Groove is in the Haert (jongerenprogramma). Vrijdag 09.00/10.00 Info (herh.). 11.00/12.00 Carrousel. 15.00/16.00 Jukebox. 16.00/17.00 Nashville. 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/22.00 Hitradio Sensatie (jongerenprogramma). 22.00/23.00 Midnight Expresse (blues/rock/jazz). Zaterdag 08.00/09.00 Ontbijtkids (kinderprogramma). 09.00/10.00 Hitgalerij (muziekprogramma). 10.00/12.00 Zaterdag-expresse (inform, ochtendshow). 12.00/14.00 Mariska's Middag Magazine. 14.00/18.00 Radio Schouwen-Duiveland sport. 19.00/20.00 Carrats. 20.00/21.00 Chain Reaction. 21.00/22.00 The party (muziekprogramma). Zondag 08.00/09.00 Ontbijtkids (kinderprogramma). 10.00/11.00 Kerkdienst (rechtstreekse uitzending). 11.00/12.00 Knipoog naar klassiek (muziekprogramma). 12.00/13.00 Zijn of niét zijn (toneel en cultuur). 13.00/14.00 Be my guest (muziekprogramma). 14.00/17.00 Radio Schouwen-Duiveland sport. 17.00/18.00 Ruis geen bezwaar (muiziek uit de jaren '40/ '5 0/'60). 18.00/19.00 Alle remmen los (Hollandse hits). 20.00/21.00 Music from Paradise (romantische muziek). 21.00/22.00 On a classical note (klassiek). OVERLEDEN KIND GOES - De zelfhulporganisa tie Ouders van een overleden kind houdt zaterdag 17 mei een open contactmiddag in het gebouw van De Tiende aan de Beethovenlaan 10b in Goes. Ouders die een kind hebben verloren kunnen deze dag kennis maken met de zelf hulporganisatie en met el kaar. Na een korte inleiding is er gelegenheid om met an dere ouders en grootouders te praten over de eigen erva ringen na het overlijden van een kind of kleinkind. De bij eenkomst begint om 13.30 uur. ECONOMETER B.URGH-HAAMSTEDE - Au- tobedrijf Noordhoek in Burgh-Haamstede is een van de deelnemers aan de econo- meteractie van Novem en Bovag. De actie ging zater dag van start. Doel ervan is het simuleren van energiebe- wust rijden. In totaal bieden de Bovag-autobedrijven, 20.000 econometers aan. De eerste 2.000 van dit aantal worden gratis geleverd en in gebouwd. Op de overigen geldt een korting van tussen de 25 en vijftig procent. Een econometer informeert de automobilist tijdens het rij den over het brandstofver bruik. Hiermee kan het rij gedrag worden gestuurd en zodoende brandstof en kos ten worden bespaard. Voor meer informatie kan men contact opnemen met Volvo- Noordhoek in Burgh-Haam stede (653151). COLLECTE ZIERIKZEE - De Stichting Woord en Daad houdt in de week van 19 tot en met 24 mei de jaarlijkse huis-aan- huis collecte op Schouwen- Duiveland. De opbrengst van de collecte is bestemd voor de provinciale actie 'Zeeland bouwt huizen in In dia'. Deze huizen zijn be doeld voor de scavengers; vuilnisophalers. Dit is een van de armste bevolkings groepen van India, die letter lijk in de goot leven. In de voormalige gemeente Mid- denschouwen wordt niet ge collecteerd. Het F2 team van voetbalvereniging Zierikzee wordt geduren de het seizoen 1996/1997 gesponsord door Van Oeveren Rei zen. Op de foto tonen de jeugdige voetballers hun nieuwe out fit. Staand van links naar rechts: André en Marjan van Oeveren, Patrick, Stefan, Ardy, Leroy, Martin, Joeri en trai ner Jan Boot. Zittend van links naar rechts: Björn, Maarten, Lars, Jacco, Kevin en Dominique. Advertentie Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: OMAAND abonnement met automatische afschrijving a 19,00 O KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 51,00 O KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53,50 O HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 O HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving a ƒ102,00 O JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ18400 O JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!} Naam Dhr./mevr Adres Postcode Plaats: Telefoon Geb.datum:. Handtek. Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 2C Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. HQ Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee. ZIERIKZEE - Tot 'fiets van het Jaar 1997' is uitge roepen de M5 Blue Glide van Speedliner Interna tional BV. De jury koos voor de M5 Blue Glide om dat deze fiets het bewijs levert dat de ligfiets een volwaardige en veilige toerfiets kan zijn voor een breed publiek. De M5 Blue Glide is een fraai gebouwde en deugdelijke lig fiets die is gemaakt van kwa litatief hoogstaande onder delen. De fiets heeft een comfortabele zit/lighouding waarmee relatief hoge snel heden kunnen worden be reikt. De fiets is zowel in lengte als in de zithoek ver stelbaar en daarmee 'pas send' te maken voor elke be rijder. Eervolle vermeldingen De jury kende eervolle ver meldingen toe aan drie ande re fietsen. De Personal Bike van Batavus ontving die on derscheiding omdat deze so lide en deugdelijke stads- fiets, ondanks het gewicht, zeer aangenaam en licht rijdt. De Giant TCR-1 ontving een eervolle vermelding omdat Giant met de TCR-1 een race fiets heeft ontworpen waar bij het frame, wielen, zadel en stuurpen verantwoorde lijk zijn voor een uitgespro ken vormgeving. Driewieler De Flevotrike van Flevobike in Dronten kreeg een eervol le vermelding voor product vernieuwing. Deze volledig geveerde driewieler onder scheidt zich door een bijzon der scharniersysteem en af wijkende besturing, die na enige gewenning zeer com fortabel en wendbaar fietst. Tevens biedt Flevobike met deze driewieler fietsmoge- lijkheden voor minder vali de fietsliefhebbers. De speedliner M5 Blue Glide

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3