'Oude' gemeenten in Stadhuismuseum Rabobank Oosterland na tien jaar toe aan een opknapbeurt Minder autodiefstal met startblokkering Stef Bos in Theater Mondragon A open huis in zo'n 50 woningen Museum uitgebreid met trouwzaal en raadzaal Vestiging feestelijk geopend met open huis Voorproefje op 'De Onderstroom ZIERIKZEE - Enkele maanden geleden schonken de gemeentebodes er nog verse, sterke koffie in, om de raad- en commisievergaderingen in de zes gemeen tehuizen dragelijk te houden. Nu staan de'koffie kopjes met de wapens van de 'oude' gemeenten Wes- terschouwen, Mjddenschouwen, Brouwershaven, Zierikzee, Duiveland en Bruinisse broederlijk ge rangschikt in een vitrine in het Stadhuismuseum in Zierikzee. Ze staan daar samen met an dere attributen die herinne ren aan de periode dat Schou- wen-Duiveland uit zes gemeenten bestond. Een zeer jonge geschiedenis, die le vend wordt gehouden door trouwboekjes, briefpapier, stempels, dassen, sjawls en gemeentegidsen die allemaal het wapen van een 'oude' ge meente dragen. Maar de vi trine bevat ook de erepen ningen waarmee burgers werden gesierd, een hartvor mig fluwelen kussentje waarop in Westerschouwen de trouwringen lagen en de ambtsketens van de burge meesters, met uitzondering van de Zierikzeese. Uitbreiding „Dat wordt nog gebruikt tot het nieuwe ambtsketen voor de burgemeester van Schou- wen-Duiveland gereed is", aldus Erik van Rossum uit Kloetinge. Samen met Ninke van Meerten uit Geersdijk is hij actief als conservator van de gemeentemusea van Zie rikzee. De gemeentelijke herindeling van Schouwen- Duiveland bracht ook voor het Stadhuismuseum een aantal veranderingen. Het museum, dat begin deze eeuw werd gevestigd in de Schutterszaal op de bovenste verdieping van het stadhuis, werd dit voorjaar uitgebreid met de trouwzaal en raad zaal op de eerste verdieping. Amtenarenvertrekken Wanneer voor het zomersei zoen een extra suppoost mag worden aangetrokken, komt daar ook de burgemeesters kamer bij: De uit 1661 date rende vertrekkamer'die is voorzien van een met hout snijwerk uitgevoerde schoorsteen waarin de wa pens van oude kernen als Niewerkercke, Rennisse, Kerckwerve en Botlandt zijn verwerkt- Erik van Rossum is blij met de recente uitbrei ding van het Stadhuismu seum. „Het is een belangrijke ver betering. Het stadhuis is een markant gebouw dat voor Zierikzee van groot belang is. Tot en met het vorige sei zoen kon het publiek van dat ernorme gebouw alleen de zolder bekijken en, als ze ge luk hadden, een blik werpen in de trouwzaal en raadzaal. Nu daar niet meer wordt ver gaderd zijn die ruimten bij na altijd beschikbaar om te worden bekeken." De con servator keek reeds met ver langende ogen naar de ver trekken in het stadhuis, waar tot voor kort de ambte naren van de gemeentesecre tarie hun werkplek hadden. ,,Het zou mooi zijn wanneer we wat meer ruimte kregen, zowel voor de collectie als het depot van het Stadhuis museum. Door giften en aan kopen is de collectie steeds verder uitgegroeid. Al die bijzondere dingen komen toch het beste tot hun recht wannneer ze niet te dicht op elkaar staan. We hebben nu reeds behoefte aan extra ruimte en in de toekomst zal dat alleen maar toenemen." Een aantal vertrekken in het Zierikzeese stadhuis is in ge bruik voor het gemeentear chief. „Het" is nog niet duidelijk hoe dat in de toekomst zal worden gehuisvest. Ik denk dat een beslissing over ver dere uitbreiding van het Stadhuismuseum pas wordt genomen wanneer daar dui delijkheid over is," aldus Van Rossum. Pronkcollectie Het Stadhuismuseum werd voor de Eerste Wereldoorlog opgericht als onderkomen voor de oude pronkcollectie van de gemeente Zierikzee. Die pronkcollectie omvatte kostbaar zilver- en glaswerk, waaronder een zilveren the- sauriersschaal uit 1580 en zil veren bekers met gravures over de meekrapcultuur, maar ook modellen van bouwwerken die ooit Zierik zee sierden. Onder meer de bruggen die in het centrum van Zierikzee lagen toen de haven nog doorliep tot het huidige restaurant Concor dia. Voor zij aan het werk gingen, maakten Bouwdien sten een houten schaalmodel van de brug of kraan die moest worden gerealiseerd. Die oude modellen vormen zijn in het museum nog te zien. „De gemeente wilde presen tabel zijn voor een groter pu bliek. Ze wilde haar kost baarheden tonen. Daarom werd de Schutterszaal bo venin het stadhuis openge steld en ingericht als muse um", aldus Van Rossum. De Schutterszaal is op zichzelf reeds een bezienswaardig heid vanwege zijn open, ei ken kapconstructie in de vorm van een omgekeerd schip, waarin geen enkele spijker is gebruikt. Wan neer het stormt werken en re ageren al die houten balken op elkaar," vertelt Van Ros sum vol enthousiasme. Trapjes In de loop van de jaren wer den behalve de Schutterszaal ook de andere ruimten op de tweede verdieping van het stadhuis in gebruik genomen als museum. Dat resulteerde in een route waarbij bezoe kers via trapjes en doorgan gen steeds weer in een ande re, verrassende ruimte terecht komen. In het muse um wordt onder meer een beeld gegeven van de vroege re meekrapteelt, de Waters noodramp van 1953 en de kle derdracht van Schouwen- Duiveland. Ook worden ar chitectonische vondsten tentoon gesteld. Bezoekers van het museum kunnen nu ook rustig rond kijken in de, een verdieping lager gelegen trouwzaal en raadzaal, die in 1867 grondig werden verbouwd en inge richt in de stijl van die tijd. „Zierikzee was een stad van aanzien en dat wilden de be stuurders weten ook." De houten lambrisering aan de wanden van de trouwzaal loopt uit in een statige, hoge 'kroon', waarvoor de burge meester plaatsnam in de tijd dat een college van dertien schepenen recht sprak in de zaal. Tegenwoordig is het de plek van de ambtenaar van de burgerlijke stand, die pa ren in de echt verbindt. Bloemenranken Het belang van dat vroegere gezelschap straalt nog steeds af van de gestucte bloemen ranken en krullen op plafond en wanden en de schilderijen van de notabelen aan de wan den. De naastgelegen raad zaal was het domein van het vroedschap dat de stad be stuurde. Het bestond uit twee burgemeesters en 24 vroedschapsleden. Hun aan zien wrerd gesymboliseerd door de vergulde wandver sieringen, de grote kristallen kroonluchter, het opgespan nen behang en het matgrijze schouwstuk van M. J. Gera- erts. Een 'trompe 1'oeuil' van een Griekse godin met enge len dat de illusie geeft van re liëf. „Het Zierikzeese stadhuis is het mooiste van heel Zee land", aldus Van Rossum. Hij hoopt dat een tijdelijke suppoost kan worden aange trokken, zodat bezoekers van het museum ook de bur gemeesterskamer kunnen bezichtigen. „Een heldere, lichte ruimte met een prach tige schouw." Het Zierikzee se Stadhuismuseum is tot 1 november van maandag tot en met vrijdag geopend van 10.00 tot 17.00 uur, behalve op zon- en feestdagen. Désirée van de Velde (rechts) met de andere twee medewerkers van de Rabobank in Ooster- land Lydia van Mourik (zittend) en Marina Verhoek. (Foto: Marijke Folkertsma) OOSTERLAND - De mensen het gevoel geven dat ze thuis zijn. Dat idee stond aan de basis van het nieu we concept van de Rabobank aan de Markt in Oos terland. De bank zette zaterdag haar deuren open voor alle inwoners van het dorp. Maandag was voor de drie medewerkers de eerste officiële werkdag in hun nieuwe omgeving. NOORDGOUWE - Onderzoek heeft aangetoond dat diefstal van auto's, die zijn voorzien van een start blokkering, is teruggelopen. Het landelijk platform criminaliteitsbestrijding en de stuurgroep autocri minaliteit schrijven dit succes voor een belangrijk deel toe aan de preventieve werking van de starton derbreker. ZIERIKZEE - De dichter/zanger Stef Bos brengt vrijdag 16 mei in Theater Mondragon in Zierikzee een voorproefje op zijn nieuwe solo-programma 'De Onderstroom', waar hij in het komend seizoen de Nederlandse en Vlaamse schouwburgen mee aan doet. COLLECTE SCHOUWEN-DUIVELAND - Het comité Schouwen-Dui- veland van de stichting Woord en Daad houdt, met uitzondering van de voorma lige gemeente Middenschou- wen, in de week van 19 tot en met .24 mei de jaarlijkse col lecte. In de voormalige gemeente Middenschouwen komen de collectanten in de week van 23 tot en met 28 mei huis-aan- huis. De opbrengst van de collecte is dit jaar bestemd voor de actie 'Zeeland bouwt huizen in India'. Deze huizen zijn bestemd voor zogenoem de scavengers, vuilnisopha lers. Deze behoren tot de armste bevolkingsgroepen in India. Vorig jaar zijn zes huizen gebouwd voor deze mensen en hun gezinnen. De Zeeuwse comités van Woord en Daad willen dit jaar geld bijeenbrengen voor in totaal veertig huizen. Daarvoor is een bedrag nodig van 148.000 gulden. SAMEN VERDER RENESSE - In de Jaco- buskerk in Renesse wordt zaterdag 17 mei een oecumenische vie ring van Schrift en Tafel gehouden. Voorheen vond de bijeen komt altijd plaats in de Rooms-Katholieke kerk De Ark, maar dat is niet meer mogelijk in ver band met verkoop van het gebouw. Het Her vormd kerkkoor onder leiding van J. Heus- eveldt zingt tijdens de eerste dienst in de Jaco- buskerk. De voorgangers zijn pastor T. van Barne- veld en dominee P. Goodijk. De dienst, die om 19.00 uur begint, is voorbereid door de oecumenische werkgroep Samen Ver der Westerschouwen. Advertentie Caljouw Rademaker VERHUIZINGEN Burgh-Haamstede 0111-651237 Antiek- en kunstvervoer „De bank was gewoon aan vernieuwing toe," aldus Dé sirée van de Velde, commer cieel manager Rabobank Oosterland. Tien jaar gele den kreeg de bank aan de markt voor het laatst een op knapbeurt. De lange rechte balies en de hoge tussenwan den, die toen werden ge plaatst, voldeden echter niet meer aan de manier waarop de medewerkers cliënten te genwoordig ten dienste wil len zijn. De verbouwing is rigoureus aangepakt. Behalve de vier buitenmuren bleef niets overeind. En dat houdt dus in dat de huidige inrichting totaal nieuw is. Deze komt overeen met die van de Rabo bank in Bruinisse, het hoofd kantoor van ae Rabobank Oost-Duiveland. De kleuren blauw en rood staan hierbij centraal. Door de ronde vor men, waarvan veelvuldig ge bruik is gemaakt, komt alles zeer vriendelijk over. Menselijke maat Dat is volgens Van de Velde ook hegeen voorop staat. „De mensen moeten zich thuisvoelen in de bank," ver klaart zij. L. Luyben, direc teur van Rabobank Oost- Duiveland is het daar roerend mee eens. „Het is tenslotte hun bank," vult hij Van de Velde aan. „Wij pro beren ook zo veel mogelijk de menselijke maat te hante ren. Dat betekent dat we een zo goed mogelijk contact met onze cliënten willen onder houden. Dat doen we met korte lijnen. De mensen kun nen mij net zo makkelijk te spreken krijgen als ieder an der bij ons kantoor," aldus k Luyben. De Rabobank Oos terland heeft aansluiting ge zocht bij het zogenoemd bankhalconcept. Bij binnen komst ziet de cliënt direct waar hij moet zijn, door de openheid die bewaard is ge bleven. Maar de verschillen de balies zijn wel zo van el kaar gescheiden dat de privacy bewaard blijft. Daarnaast-is het ook moge lijk bepaalde zaken achter gesloten deuren te behande len. En dat kan vanaf maan dag ook een hele dag. Want de vernieuwde bank is van 9.00 tot 12.30 en 13.30 tot 16.00 uur geopend. Zes weken hebben de cliën ten gebruik moeten maken van een noodonderkomen in de vorm van een keet. Zater dag konden zij en alle andere belangstellenden tijdens een 'open huis' voor het eerst kennis maken met het nieu we kantoor. Bovendien was er op de Markt een feesttent neergezet. Hierin werd ieder een getrakteerd op een hapje en een drankje en een flesje wijn als aandenken. Voor de kinderen was er onder meer een springkussen en zij kon den deelnemen aan een bal lonwedstrijd. Sinds 1 mei houdt de over heid via de APK-brief een ac tie om automobilisten ertoe te bewegen hun auto te (la ten) voorzien van een start blokkering. Opel onder steunt deze campagne en komt de Opelrijder tegemoet met een speciale aanbieding voor een goedgekeurd sys teem. Alle nieuwe Opeis zijn tegen woordig voorzien van een startblokkeringssysteem. Voor auto's, die nog niet zijn voorzien van een dergelijk anti-diefstalsysteem, biedt Opel haar klanten de moge lijkheid de autodief een stap voor te zijn. De klasse 1 startblokkering van Opel is SCM/TNO goed gekeurd. Het systeem be staat uit een drievoudige au tomatisch inschakelende startblokkering, die door een electronische codesleutel wordt geactiveerd. Inclusief de montage en het certificaat biedt de Opel dealer deze startblokkering Advertentie _(op tweede pinksterdag... zie onze uitnodiging op pagina 9 deltanakelaardij manhuisstraat 1-3 zierikzee 0111 471808 aan voor een actieprijs. De Opel dealer op Schouwen- Duiveland is autobedrijf Ak kerdaas BV in Noordgouwe. VOETBALCLINIC KERKWERVE - Gerrie en Arnold Mühren verzorgen op 22 mei een voetbalclinic op sportpark de Vospit in Kerk- werve. De demonstratie wordt gehouden in het kader van het veertigjarig bestaan van voetbalvereniging WIK. De Volendamse voetbal broers hebben al jaren succes met deze demonstratie en zullen in Kerkwerve vanaf zes uur 's avonds 48 kinderen bezighouden. De spelers wor den over vier groepen ver deeld en werken de volgende onderdelen af: afwerken op het doel, positiespel, partij- spel en snelheidscircuit. Ger rie Mühren werd vooral be kend toen hij met het grote Ajax tegen Reak Madrid in het Bernabeu-stadio de bal voor de ogen van 100.000 toe schouwers dood op zijn lin kervoet legde. Broer Arnold gaf op het EK voetbal in 1988 de voorzet waaruit Marco van Basten één van de mooi ste treffers uit zijn loopbaan scoorde. FANCY FAIR SCHARENDIJKE - Peuter- speelzaal De Kokkel uit Scharendijke houdt zaterdag 14 juni een fancy fair in en rondom de peuterspeelzaal. Voor jong en oud is er deze dag van alles te doen. Zo kan er gesnuffeld worden op de rommelmarkt, pannenkoe ken eten, schminken en is er een rad van fortuin. Kinde ren kunnen een kijkje nemen in een echte brandweerwa gen en ze kunnen een ritje maken op een pony. De dag duurt van 10.00 tot 15.00 uur. 4 Stef Bos wordt beschouwd als een meester van het poëti sche luisterlied, die schrijft over dingen die hem raken. Hij blijft verrassen door zijn originele invalshoeken en onverwachte uitgangspun ten. Zijn talent is inmiddels met vele onderscheidingen beloond. Tijdens de tournee met 'De Onderstroom' wordt Stef Bos begeleid door vier all round musici. Om zich echter op deze toernee voor te berei den en om zijn publiek op een intieme manier kennis te la ten maken met de basis van zijn nummers speelt Stef Bos in deze maanden een aantal solo voorstellingen. Hij begeleidt zichzelf daarbij op de vleugel. Hij brengt een verzameling van nummers uit zijn vorige toernee's, maar vooral ook enkele re cent geschreven liedjes.Ge boorte Het scheppen van een lied is volgens Bos een beetje als de geboorte van een kind. Iede re keer is het weer een won der, vindt hij en dat wonder gebeurt nu al jaren achter een. Vooral zijn platen als 'Vuur' en 'Schaduw in de nacht' vinden gretig aftrek Het optreden in Theater Mondragon op vrijdag 16 mei begint om 20.00 uur. Kaarten zijn in voorverkoop verkrijg baarbij het theater, op werk dagen van 11.00 tot 14.00 uur, telefoon: 412670. WOENSDAG 14 MEI 1997 NIEUWSBLAD

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1