Waterpaviljoen pas 29 mei open Folitiepreventie 'Verkapte vorm van concurrentie' Eenzaamheid 'om de hoek' oto's Marga Jessurun te zien in het Diekhuus dier in het vizier Django is makkelijk Countrv-DÉe er- usic-Show Graveren autoruiten n, ptOÏ- Htt ,uuB.tNetAUTYCtMTPüU WOENSDAG 14 MEI 1997 HET EXTRA NIEUWSBLAD NEELTJE JANS - WaterLand Neeltje Jans stelt op donderdag 29 mei het nieuwe Waterpaviljoen open voor het publiek. Aanvankelijk was het de bedoe ling de attractie op vrijdag 2 mei te openen. Onder de naam Politiepreventje brengt de politie Oosterscheldebekken in deze rubriek een praktische tip of wenk onder uw aandacht. Het onderwerp kan gaan over, of heeft raakvlakken met, het verkeer, crimi naliteit, openbare orde, milieu, algemene plaatselijke verordening en an dere zaken waar u als burger en wij als politie bij betrokken kunnen raken. OVER INBRAAK IN WONINGEN EN WAT ER TEGEN KUNT DOEN III RAMEN Een raam is ook een toegang. Als u de deuren op hun in braakwerendheid hebt bekeken en, waar nodig,aanpas singen en vernieuwingen hebt aangebracht, moet u ook de ramen in uw woning eens kritisch op hun inbraakge voeligheid bekijken. Andere beglazing Soms kunt u,in plaats van gewoon glas,gelaagd glas toe passen of een voorzetruit van glasheldere kunststof aan de binnenzijde aanbrengen. Gelaagd glas bestaat uit twee of meer ruiten die met een heldere kunstoffolie op elkaar zijn geperst. Zo'n ruit is daardoor taai,vrijwel niet door te snijden en alleen met grof geweld kapot te slaan. Glas heldere kunststof is slagvast en vrijwel onbreekbaar. Vraag hierover altijd eerst deskundig advies van de leve rancier.» Glaslatten Glaslatten aan de buitenzijde moeten worden vastgekit en/of met eentoerschroeven worden vastgezet. Het is na tuurlijk nog beter als u ze aan de binnenzijde aanbrengt. Traliewerk Siersmeedwerk of strekmetaal kunt u ook,liefst aan de binnenzijde,toepassen. Er is ook een combinatie van strekmetaal en polyester in de handel. Dubbel glas Het vernielen van dubbel glas is-in tegenstelling tot wat vaak wordt beweerd-niet moeilijker dan enkel glas. Wel is er sprake van meer lawaai en dat zou dus als enigszins preventief kunnen worden uitgelegd. De strenge winter en het complexe programmeren en testen van geavanceerde elektronica in het Waterpa viljoen hebben tot enige ver traging geleid. De nieuwe at tractie vormt het (voorlopige) hoogtepunt van een ambitieus uitbreidings programma voor de grootste toeristische dagattractie in Zeeland. In het nieuwe Waterpavil joen, dat alleen al uit archi tectonisch oogpunt heel spe ciaal is, ervaart de bezoeker het water in al zijn verschij ningsvormen: zoet en zout, ijs en stoom, grondwater, be ken, rivieren en zeeen. Het water druppelt van gletsjers en borrelt uit bronnen; re genbuien barsten los, mist beneemt het zicht, rivieren en beken banen zich een weg. De bouw van het Waterpavil joen, waarin circa 12 miljoen gulden is geïnvesteerd, be gon in februari 1996. De bouw van het Waterpavil joen vloeit voort uit het Mas- terplan Neeltje Jans, ont wikkeld in 1994. Dit plan, waarin de thema's water, land en wind sfeerbepalend zijn, schept een kader voor de verdere ontwikkeling en de ruimtelijke inrichting van het voormalige werkeiland in de Oosterscheldemonding. Doel ervan is de aantrek kingskracht van WaterLand Neeltje Jans te vergroten. In dat verband werd vorig jaar de waterspeelplaats in ge bruik genomen. Het Water paviljoen vormt het hoogte punt in de huidige plannen. /iauerteritte Na het succes van de vorige avond kunt u op zaterdag 17 mei wederom genieten van een ongekend spektakel. Tijdens een heerlijk warm-koud Country-buffet kunt u niet stil blijven zitten bij Mike de Rijcke (finalist van de Soundmix show/ de Nederlandse Garth Brooks). Als klap op de vuulpijl zingen Saskia en Serge de sterren van de hemel. De gehele avond wordt omlijst door Trio Uniek. Negatieve reacties op liggeldregeling Grevelingen In Dirksland en Sommelsdijk DIRKSLAND/SOMMELSDIJK - Automobilisten kunnen vrijdag 16 mei op parkeerterrein De Katte- wacht in Dirksland en zaterdag 17 mei bij De Sta ver in Sommelsdijk het kenteken in hun autoruiten la ten graveren. Een team van B&P Auto Be veiliging houdt zich hiermee bezig. In Dirksland kunnen belangstellenden hun ruiten laten graveren tussen 10.00 en 17.30 uur en in Sommels dijk tussen 10.00 en 16.00 uur. Politie, verzekeringsmaat schappijen en ANWB advise ren dit om de auto onaan trekkelijk te maken voor autodieven.. Als het kente ken in de ruiten van een ge stolen auto is gegraveerd moeten alle ruiten worden vervangen. Juist nu Deel III is afgeschaft, is het volgens bovengenoemde organisaties van belang het kenteken in de ruiten te laten graveren. Advertentie (Foto: Marieke Mandemaker) Django is een makkelijke hond. De bijna zes jaar oude Duitse herder uit het Zierikzeese dierenasiel kan goed met katten en oudere kinderen opschieten. Kleine kinderen vindt Django nogal eng, maar met soortgenoten kan hij het prima vinden. De trouwe, waakse viervoeter speelt graag met de andere honden uit het asiel. Django is over het algemeen vrij rustig en vindt het prettig aangehaald te worden. Verder vindt de hond het leuk om naar buiten te gaan. Belangstellenden die Django een goed thuis willen geven, kunnen contact opne men met het asiel aan de Zandweg, telefoon 417013. Er zitten 27 katten en acht honden. Poes Tilly, die vorige week in de krant stond, is nog niet geplaatst. Een van de foto's van Marga Jessurun. OUDDORP/SCHARENDIJKE - Even met de boot aanleggen bij een van de eilandjes in het Grevelin- genmeer. Het is nog altijd mogelijk, maar er moet wel voor worden betaald. Sinds april is de Liggeld regeling Openbare Aanlegplaatsen in het Grevelin- genmeer weer van kracht voor de dertien openbare ligplaatsen buiten de jachthavens. Tot 1 november moeten wa tersporters aan natuur- en re creatieschap De Grevelingen liggeld betalen voor het aan meren op deze plaatsen en het gebruiken van de voor zieningen die daar zijn ge maakt. Dat kan door aan schaf van een weekkaart of een seizoenkaart. Voor wa tersporters met een vaste ligplaats aan de Grevelingen geldt een afwijkend tarief. Het Grevelingenschap be schouwt het liggeld als een bijdrage in de kosten voor het onderhoud van de aan legplaatsen en voorzienin- gen, bijvoorbeeld het schoon houden van de toiletten en de afvalcontainers. Grevelin- genschapdirecteur J. Lod ders vindt het niet terecht om deze kosten te betalen uit de algemene belastingmid delen. 'De gebruiker moet betalen' is de filosofie van het schap. Hij zegt zich te kunnen voor stellen dat het liggeld een im populaire maatregel is. ,,Maar dat is iedere belas tingheffing. Door de gebrui ker te laten betalen, hoeven burgers, die de voorzienin gen rond de Grevelingen nooit benutten, daar niet in direct aan bij te dragen via gemeentelijke belastingen." Weerstand Toen de regeling vorig jaar van kracht werd was er veel weerstand tegen, zowel bij de jachthavens rond de Gre velingen als het Koninklijk Nederlands Watersport Ver bond (KNWV). Deze instan tie heeft vooral kritiek op de wijze waarop deze liggeldre geling wordt toegepast. F. Jibben van de KNWV vindt het logisch dat betaald moet worden voor gebruik van voorzieningen, maar niet voor een dag of zelfs maar een uurtje. Nu dienen watersporters mi nimaal een weekkaart aan te schaffen, ook al verblijven ze maar korte tijd op een water sporteilandje. De KNWV ontving vorig jaar veel klachten hierover. Wel vindt Jibben het redelijk dat wordt betaald voor over nachting. Niet ontevreden Volgens Lodders onderkent het Grevelingenschap deze redenering. Hoewel het schap vorig jaar niet onte vreden was met de liggeldre geling, is nu wel getracht al ternatieven aan te dragen. Het plan van het Grevelin genschap om dagkaarten in te voeren strandde echter door gebrek aan medewer king van de watersportver enigingen. Het installeren van betaal automaten voor aankoop van een 24-uurskaart, zoals bij het Veerse Meer, is vol gens Lodders geen oplossing vanwege de hoge kosten die eraan vast zitten voor het schap. In het Breed Overleg Deltawateren (BOD), waarin zowel het Grevelingenschap als de KNWV vertegenwoor digd zijn, wordt overleg ge voerd om voor 1998 een bete re en efficientere regeling te treffen. Voor 1997 was het niet meer mogelijk om dat tijdig voor Het aanleggen aaneen eilandje in de Grevelingen is niet langer gratis. Dat roept de nodige reacties op. (Archieffoto) elkaar te krijgen.Tevens wordt door een werkgroep, bestaande uit vertegenwoor digers van het Waterschap, de KNWV en watersporters, gezocht naar een eensluiden de regeling voor het Veerse Meer en de Grevelingen, zo dat watertoeristen uit ande re gebieden niet steeds met andere regelingen worden geconfronteerd. Volgens Jibben is het huidi ge controlesysteem veel te duur. De Grevelingen omvat een oppervlakte van 11.000 hectare. Controle van de wa tersporters kan alleen per boot en dat is een kostbare geschiedenis. De baten we gen dan ook niet, of nauwe lijks, op tegen-de kosten. Jib ben stelt daarom voor de mogelijkheid tot privatise ring te bezien. Dat zou vol gens hem een goede reden kunnen zijn om het systeem te veranderen, want het Gre velingenschap zit op het mo ment wat krap bij kas. De Rijksoverheid legde de laat ste jaren voortdurend bezui nigingen op. Toch nam het schap sinds 1992 de nodige initiatieven voor verbete ring van voorzieningen langs en op de Grevelingen. Onder meer voorzieningen voor dagrecreanten aan de Brou- wersdam en nieuwe steigers bij de Ossehoek en de Mid delplaat. Verhoging van het parkeer- geld aan de dam en het hef fen van liggeld moeten lei den tot dekking van deze uitgaven. Momenteel neemt het Rijk nog zestig procent van de tekorten voor haar re kening. De provincie Zuid- Holland draagt 25 procent bij, Zeeland tien procent en de omliggende gemeenten ie der vijf procent. Meer geld Zuid-Holland heeft voor het in stand houden van recre atiegebieden wat meer geld over. Dit blijkt bij vergelij king met de financiële situ atie van het Recreatieschap Voorne-Putten Rozenburg, waaronder de Brielse Maas valt. Daar verlenen de ge meentelijke overheden rui mere financiële steun en is het verblijf aan de eilandjes gratis. De watersportverenigingen zijn ook niet echt enthousiast over de liggeldregeling. Zij zien het als verkapte concur rentie ten opzichte van de jachthaven en beschouwen het als een grote belasting voor de havenmeesters om de financiële rompslomp van kaartverkoop erbij te krij gen. Helemaal niet De watersportverenigingen in Scharendijke en Ouddorp willen helemaal niet mee werken aan de leggeldrege ling. Ook hun eigen leden die een kaart willen kopen, die nen die elders aan te schaf fen. De VW-kantoren en di verse horecavoorzieningen rond het Grevelingenmeer kunnen in zo'n geval uit komst bieden. Rode Kruisactie MIDDELHARNIS - Onder het motto:,,Om de hoek gaat iemand kapot aan eenzaamheid" vraagt het Nederlandse Rode Kruis de komende weken extra steun voor de hulpverlening dicht bij huis. Het aantal eenzame mensen neemt jaarlijks toe. Er is een groeiende behoefte aan hulp voor de meest kwetsbaren in DE samenleving. Meer men sen dan vroeger zijn vanwe ge ouderdom, langdurige ziekte of invaliditeit aan huis gekluisterd. Voor die mensen zijn de vrijwilligers van het Rode Kruis vaak het enige contact met de buiten wereld. In Zuid Holland bezoeken vrijwilligers jaarlijks rond de 2800 mensen aan huis. Ook op Goeree Overflakkee gebeurt dit op grote schaal. De Acht Rode Kruis afdelin gen die op het eiland actief zijn, bieden met hun vrijwil ligers zoveel mogelijk hulp door de mensen thuis te be zoeken, voor te lezen, een wandeling met hen te maken of gewoon een luisterend oor te bieden. Dit is van grote waarde voor mensen die al leen op die manier het sociale contact kunnen behouden. Aan het zogenaamde geflan keerd bejaardenbeleid bij de diverse zorgcentra op Goeree Overflakkee wordt eveneens meegewerkt door de Welfare medewerksters van het Rode Kruis. Veel Rode Kruis activiteiten lopen niet zo in het oog. Toch wordt regelmatig assistentie verleend bij allerlei eilande- lijke festiviteiten, zoals op Koninginnedag, of bij spor tevenementen als de Omloop van Goeree. Ieder jaar bege leiden medewerkers van het Rode Kruis de vakantiepro jecten voor ouderen, minder validen en gehandicapten. Jongeren bieden via het Jeugd Rode Kruis een hel pende hand bij allerlei gele genheden waar hulp noodza kelijk is. Op diverse basisscholen op Goeree Overflakkee worden cursus sen jeugd EHBO gegeven. Een enkele keer staat het Ro de Kruis wel in de schijnwer pers, wanneer er in Neder land een ramp uitbreekt of dreigt uit te breken. Toen destijds de hoge waterstan den in Limburg grote moei lijkheden veroorzaakten hielpen Rode Kruis vrijwilli gers afkomstig uit het gehele land, mee. Ook internationaal wordt re gelmatig een beroep op de vrijwilligers gedaan. Deze maand wordt een collecte ge houden om al deze activitei ten in stand te kunnen hou den. BEK DIV BEKENDE MERKEN DIVERSE KLEUREN Normaal 179,- en 98r- GILET 149,- KORTEROK 1 NORMAAL GEERLAAN39 RIÜOERKERX (0190) 425 »9 mestmu couw «n»> 535331 8ENEDEN ZANDPAD 3 MlDOElHARNiS (0187) 489 005 i Frankrijk inspiratie voor tweede expositie MIDDELHARNIS - 'Mijn weg naar Frankrijk' is het thema van een fototentoonstelling van Marga Jes surun in het Diekhuus in Middelharnis. De tentoon stelling wordt vrijdag 16 mei geopend door Peter Campfens en is vervolgens nog tot en met 31 mei te zien. Het is nog maar twee en een half jaar geleden, dat Jessu run ook een grote tentoon stelling kleurenfoto's in het Diekhuus had. Maar intus sen heeft zij zo veel nieuw werk gemaakt, dat een vol gende expositie mogelijk was. Dat zij als thema voor Frank rijk heeft gekozen, heeft te maken met de inspiratie die dit land haar geeft. De vaak fraaie kleuren in het land schap en de mensen zijn on derwerpen voor een gestage stroom foto's. t Deze onderwerpen vormen met de nodige variatie de ba sis van de tentoonstelling in de hal en grote zaal van het Diekhuus. Dit in tegenstel ling tot Jessuruns vorige ex positie. Die gaf ook veel por tretten van Flakkeeënaars te zien. Jessurun is al bijna 35 jaar lid van fotoclub De Rarekiek uit Sommelsdijk. Zij heeft deze club in de jaren zestig en zeventig ook zelf meer dan tien jaar geleid. Als zovele fotografen begon Jessurun met zwart-witfotografie. Ruim tien jaar geleden scha kelde zij over op kleurenfo tografie. Voor de expositie verzorgde Krijn van Putten, ook lid van De Rarekiek, de afdrukken. De expositie wordt vrijdag om 20.00 uur geopend. Be langstellenden kunnen tot en met 31 mei van maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur de expositie komen bekijken. Ook is het moge lijk dit op afspraak te doen (telefoon: 0187-482400). TESTRIJDERS OOSTERLAND - Mitsubishi zoekt honderd automobilis ten die de Carisma een lang (tot 25.000 gratis willen gaan testen. Belangstellende automobi listen die hiervoor in aan merking willen komen, kun nen tijdens de Nationale Carisma Actie een proefrit in de Carisma maken en het in schrijfformulier invullen. Honderd geselecteerden rij den dan een jaar lang in een auto van dit merk. Mitsubis hi neemt alle kosten voor haar rekening, met uitzonde ring van de brandstof. Wel wordt gevraagd elke drie maanden een testrapport in te vullen, waarin de automo bilist zijn ervaringen met de Carisma vermeldt. ()FPAREI 49,50 p«P« incl- buffet. Aanvang 19.00 uur. Bel voor meer info of kaarten naar. 0113 - 374 200 Advertentie BLOEMROK Normaal 99, - NU 59,-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 13