'Gek op zinvolle tradities' Open dag waterschap in Fort Rammekens Twintig jaar trouwe dienst Duidelijkheid nodig over herstel Schelde Nacht van het gebed bij Leger Zierikzee Reinigingsrechten 2 Dag van Verpleging op Schouwen - Duiveland geivijd aan de was KERKBERICHTEN Op zaterdag 24 mei Vogelbescherming Nederland: Wandeltochten DINSDAG 13 MEI 1997 NR 26178 5 ZIERIKZEE - In het Multifunctioneel Centrum in Zierikzee kwamen gisteren naar schatting ruim honderdvijftig medewerkers van alle zorginstellin gen op Schouwen-Duiveland bijeen om de jaarlijkse Dag van de Verpleging gezamenlijk te vieren. „Ik ben gek op zinvolle tradities en dat is deze dag ze ker," vindt bejaardenverzorgende mevrouw M. Hof. Hoewel er ook in Nederland genoeg verbeteringen moge lijk zijn, doet ons land het wat zorgverlening betreft nog niet eens zo slecht. Vol gens Hof mag er dan ook best wel eens aan de weg getim merd worden en verdient de dienstverlenende tak het wel om af en toe eens in het mid delpunt van de belangstel ling te staan. „Verzorging wordt vaak zo vanzelfspre kend gevonden, terwijl we er eigenlijk best blij om moeten zijn. Je moet je er toch van bewust zijn dat er mensen zijn die er voor willen en kunnen zorgen," aldus Hof. Zij is verbonden aan verzor gingscentrum Duinoord in Burgh-Haamstede. De geboortedatum van Flo rence Nightingale, 12 mei, wordt op internationale schaal aangehouden als de Dag van de Verpleging. Van oorsprong een dag waarop het verplegend personeel in het zonnetje kon worden ge zet. Anno 1997 beslaat deze dag veel meer dan alleen het verplegend personeel. De viering is bedoeld voor alle medewerkers in de zorg. Want niet alleen het verple gend personeel, maar ook de administratief medewerker of de tuinman verdient af en toe wat extra aandacht. „Te gen zusters wordt nog vaak dank je wel gezegd, maar een juffrouw op de linnenkamer hoort dat niet. Maar als je als instelling geen goede linnen kamer hebt, begin je niets. Zo is iedereen binnen zo'n or ganisatie net zo hard nodig," licht Hof toe. De werkgroep die zich bezig houdt met de organisatie van de Dag van de Verpleging op Schouwen-Duiveland zet dan ook jaarlijks een andere beroepsgroep centraal. Het thema van dit jaar was snel gevonden. „De medewerkers van de linnendienst staan dit keer centraal. Maandag is wasdag en omdat deze dag dit keer op maandag viel leek ons dat wel leuk om te doen," zegt de coördinator welzijn van de Zierikzeese Corneliastichting, G. de Groot. Als voorzitter van de werkgroep is hij nauw bij de organisatie van de viering betrokken. Een karwei waar hij zijn schouders bij op haalt, want „dat hoort ge woon bij ons werk." Hoewel hij nog geen uitspra ken over de viering van vol gend jaar kan doen, weet hij wel dat de huidige aanpak aanslaat bij de betrokkenen. „Sinds een jaar of zeven a acht pakken we de Dag van de Verpleging op Schouwen- Duiveland gezamenlijk aan. Eerst nog wel eens met het geven van een presentje, maar de laatste jaren door ontmoetingsactiviteiten. Daar is toch meer belangstel ling voor." Die gezamenlijke aanpak binnen de regio is overigens, volgens De Groot, redelijk zeldzaam. „Daar zijn andere In het-MFC in Zierikzee werden gisteren wasdemonstraties gehouden. Wassen was het thema van de Dag van de Verpleging. (Foto: Marijke Folkertsma). regio's wel eens jaloers op. Maar je probeert toch geza menlijk voor één zaak te staan." Overeenkomstig de doelstelling zijn in de werk groep alle regionale zorgin stellingen betrokken. Naast de verzorgingscentra Bor- rendamme, Duinoord, In 't Opper en De Wieken en ver pleeghuis Corneliastichting doen ook Oosterschelde Thuiszorg, het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis, Schouwe- noord en Brugzicht aan het voorbereidende werk mee. Ook tijdens de viering zelf droegen de meeste instellin gen een eigen steentje bij. De Wieken vermaakte de aan wezigen met een korte was- sketch en een medewerkster van de Corneliastichting ver telde een wasverhaal. In 't Opper uit Bruinisse wierp een ander licht op linnen goed met een bruidsmode show, samengesteld uit kle ding van ruim dertig jaar geleden. En de medewerkers van Borrendamme gaven door middel van een mode show. een overzicht van de ontwikkeling die heeft plaatsgevonden op het ge bied van verpleegstersuni formen. Duinoord gaf acte de présen- ce met een tentoonstelling gewijd aan de was in het ver leden en in de toekomst. Wa stobben, een houten strijk plank, een wasklok en andere oude attributen voer den de bezoekers van het MFC enkele decennia terug in de tijd. Na afloop van de activiteiten konden de zorg- medewerkers bovendien nog aanschuiven voor een stamp- pottenbuffet. Geheel naar smaak van ziekenhuismede werkster A. van der Doe - van Beveren: „Ze zijn hier in de regio heel actief. In Goes krijg je bijvoorbeeld alleen maar een gebakje. Nee, ik vind het erg leuk dat ze het hier zo doen." Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Brakel: H. Born te Asperen; te Schoonhoven: A. van Vuuren te Zoeter- meer; te Stellendam: D. Breure te Wilnis; te Deil en Enspijk: mw. M. Russchen, wonende te Bennekom; te Groenlo: ir. T. Gaastra te Spankeren-Laag Soeren-Die- ren N.O. (part-time). Aangenomen naar Dronten (SoW): W. L. Terlouw te Al- blasserdam; naar Varik en Heesselt: J. G. Schenderling, kandidaat te Alphen aan den Rijn; naar Putten (Andreas- kerk): A. Juffer te Veenen- daal. Bedankt voor Moerkapelle: L. W. Ch. Ruygrok te Middel- harnis; voor Krimpen aan den IJssel (b.w.): J. Westland te Putten. Beroepbaar (part-time): mw. ds. E. S. Burger, Ampsen, 28, 7006 JM Doetinchem. Gereformeerde Kerken Beroepen te Britsum (part time): mevr. drs. C. J. van den Beukei te Ureterp (part time), die dit beroep heeft aangenomen; te Utrecht (SoW) als geestelijk verzor ger in het verpleeg- en reacti veringscentrum 'Tamarin de': mw. drs. H. J. Th. Jurjens, kandidaat te Kam pen, die dit beroep heeft aan genomen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Zoetermeer: M. H. Oosterhuis te Hattem; te Gouda: H. Drost te Bruns- sum-Treebeek (wijk Venlo; evangelisatie-opdracht). Aangenomen naar Zwolle- Centrum: J. Kruidhof, wo nende te Zwolle, die bedank te voor Berkum en voor Hasselt. Christelijke Gereformeerde Kerken Bedankt voor Huizen: drs. B. de Graaf te Nunspeet. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Groningen: C. G. Vreugdenhil te Lelystad; te Rijssen (Zuid): C. A. van Die ren te Stolwijk; te Hamilton (Canada): C. Hogchem te Borssele, die bedankte voor St. Catharines (Canada); te Grand Rapids (V.S. (Covell Avenue): G. J. van Aalst te Ridderkerk. Bedankt voor Enkhuizen en voor Berkenwoude: A. Bac te Bodegraven. KAPASI GOES - Vriendenkring Ka- pasi houdt zaterdag 17 mei een dans- en ontmoetings avond voor alleenstaanden vanaf 25 jaar in wijkcentrum De Spinne in Goes. De aan vang is 21.30 uur. RITTHEM - 'Het Waterschap; Natuurlijk!'. Dat is het thema van de Dag van het Waterschap, die wordt gehouden op zaterdag 24 mei. Waterschappen in heel Nederland zetten die dag hun deuren open om aan het publiek te laten zien wat ze doen. Het Waterschap Zeeuwse Ei landen, waaronder ook Schouwen-Duiveland valt, toont zijn werkzaamheden in en bij Fort Rammekens in Ritthem op Walcheren. Voor die locatie werd gekozen om dat daar veel waterschaps- werk-in-uitvoering is te be kijken. Het Waterschapsbestuur is van mening dat het beter is om op één locatie een aan trekkelijk programma te presenteren dan verspreid over het hele Waterschapsge- bied gemalen en zuiverings installaties open te stellen, zoals in het verleden gebeur de. Dat houdt in dat belang stellenden op Schouwen- Duiveland niet in hun eigen omgeving het werk van het Waterschap kunnen bekij ken, maar daarvoor naar Rit them moeten. Daar wordt vooral aandacht besteed aan de Rammekenskreek, de wa terpartij in natuurgebied Rammekenshoek bij Rit them. Deze kreek werd on langs uitgebaggerd, waarna maatregelen werden geno men om de doorstroming te verbeteren en duizenden fo rellen in het water werden uitgezet. Deze vissen hebben tot t^ak om de grote hoeveel heid aasgarnaal in de kreek te verminderen en het biolo gisch evenwicht ervan te her stellen. Medewerkers van "het waterschap laten tijdens de open dag zien hoe en waar om dit alles werd gedaan. De open dag is van 10.00 tot 16.00 'uur en wordt gehouden in samenwerking met de ei genaar van Fort Ramme kens, Staatsbosbeheer en de exploitant van het fort het Stedelijk Museum Vlissin- gen. Dat houdt in dat tijdens de open dag ook wandel- en fietstochten kunnen worden gehouden die Fort Ramme kens als begin- en eindpunt hebben. Tijdens de tochten kan onder meer ook een stuk je worden gevaren. Rollend materieel In Fort Rammekens zijn ver schillende exposities te be zichtigen. Nabij het fort pre senteert het Waterschap een deel van haar 'rollend mate rieel', apparatuur die wordt gebruikt voor haar werk zaamheden. Droppie Water is aanwezig om kinderen te schminken en er is een prijs vraag voor de jeugd. In verband met de spreiding over het Waterschapsgebied is het de bedoeling om de open dag in de komende ja ren op Tholen of Schouwen- Duiveland te houden. De dames C. van 't Hoff-Lock, E. Poelman van Leeuwen en C. Boogerd-Roks hebben gis termiddag een onderscheiding gekregen van wege hun twintig jaar trouwe dienst als vrijwilligster van de welfare van het Neder landse Rode Kruis, afdeling Duiveland. Dat gebeurde in dorpshuis Oosterhof in Ooster- land bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de welfare. Mevrouw E. van de Houten van 't Hof is ook al twintig jaar actief, maar zij kon gisteren niet aanwezig zijn op de rede lijk bezochte jubileumviering. Het was giste ren op de dag af twintig jaar geleden dat de dames hun speldje als vrijwilligster ontvin gen (Foto: Marijke Folkertsma MIDDELBURG (ANP) - Er moet duidelijkheid komen over de uitvoering van een natuurherstel- plan voor de Westerschelde, voordat met de ver dieping van de vaargeul wordt begonnen. De Tweede Kamer moet deze duidelijkheid deze week eisen van minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat. Dat vindt de Vogelbescher ming Nederland, die daar toe een dringend verzoek doet aan de Tweede Kamer, mede namens vijf andere natuur- en milieuorganisa ties. De organisaties wijzen erop dat door de verdieping unieke en karakteristieke biotopen verloren gaan in de Westerschelde. Het ge bied staat te boek als derde belangrijke vogelgebied van internationale beteke nis in Nederland en één van de laatste nog min of meer ongerepte rivierdelta's. Voor de Tweede Kamer is 14 mei, de dag waarop het wetsontwerp Vergunnin- genwet Westerschelde wordt behandeld, de laat ste kans om herstel van de natuur zeker te stellen, zo benadrukken de natuuror ganisaties. Met deze wet wil Jorritsma alle benodig de vergunningen voor de verdieping in een keer rege len, zodat de werkzaamhe den versneld van start kun nen gaan. Vogelbescherming Neder land wijst er in haar brief aan de Tweede Kamer op dat de overheid, op grond van eigen beleid en dat van de Europese Unie, ver plicht is in een gebied als de Westerschelde de natuur waarden te compenseren als die door ingrepen verlo ren gaan. Eerdere plannen voor compensatie leden in het verleden schipbreuk, omdat in Zeeland grote be zwaren bleken te zijn tegen ontpoldering om nieuwe buitendijkse natuurgebie den te creëren. Compensatie Jorritsma stelde daarop de Commissie Westerschelde in om haar te adviseren over natuurherstel. Er be staat echter nog steeds on duidelijkheid over de in vulling van het natuur- herstelplan. De natuuror ganisaties vrezen boven dien dat het advies van de commissie nauwelijks tege moet zal komen aan com pensatie van natuurwaar den die verloren gaan. ZIERIKZEE - In de zaal van het Leger des Heils aan de Poststraat in Zierikzee wordt vrijdagavond 23 mei van 20.00 uur tot middernacht meegedaan aan de zogenoemde Nacht van Gebed. De nacht van Gebed is een initiatief van de Nederland se Stichting Open Doors. De ze zet zich wereldwijd in voor ondersteuning van christenen in landen waar sprake is van verdrukking of vervolging. Het doel van de nacht is, dat mensen zich vereenzelvigen met geloofsgenoten, die vele nachten zonder slaap moeten doorbrengen in politiecellen of gevangenissen. De Nacht van Gebed gaat vooraf aan de Zondag voor de Lijdende Kerk, de eerste zondag na Pinksteren. Meer informatie is verkrijgbaar bij Karin Volkeri (416843). KINDERKAMP ZIERIKZEE - Humanitas houdt van 19 tot en met 25 ju li een kinderkamp in Veere. Het kamp is bedoeld voor kinderen van 7 tot en met 17 jaar uit éénoudergezinnen en voor kinderen die bijvoor beeld door ziekte van de ou ders niet op vakantie kun nen. Voor nadere informatie of aanmelding: telefoon 0113- 221440. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezonoer stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briefschrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Groot was mij verbazing en boosheid. Daar gaan we dan: ongeveer twintig procent verhoging van de reinigings rechten. Waar zijn we nu echt mee bezig? Het milieu gaat niet aan ons ten onder, maar WIJ gaan aan het milieu ten onder. Overal moet je voor het mi lieu betalen. Weten jullie wat ik na jaren weer ga doen? Alles in de grijze bak. Nu sorteer ik tot in het einde loze: papier voor de kerk of kinderboerderij: doos halen bij AH, opbinden en bezor gen op het juiste adres. Groen, bruin en wit glas in de glasbak bij de wekelijkse boodschappen: zonder kurk of etiket. Blik, textiel, ook diezelfde richting. Ik lijk wel een sorteer-inrichting. Dan gaan we nog naar de groene bak. Samen met de buurman: dat is maar één keer reinigen. Chemisch af val ook apart; een lekker vol daan gevoel. Geen plastic zakken op de markt, nee, tas mee voor groente, fruit en dergelijke. Maar wordt dit gewaar deerd? O, nee: twintig pro cent erbij. Nou mij niet meer gezien. Lekker alles weer in de grij ze bak. geen geleur met fles sen, blik, textiel en dergelij ke. Na mij de zondvloed. Zo denkt regerend Nederland er ook over. MEVROUW C. P. HOEK-DE VOS Zierikzee KAAS- P.S.: Acht keer 50 gulden kan ook wel hè. Dat is toch ook 400 gulden. SCHOUWEN-DUIVELAND Jubilee Campaign De Christelijke mensenrech tenorganisatie Jubilee Cam paign Nederland voert in de maand mei actie voor be dreigde Koptische christe nen in Egypte. In verschil lende kerken op Schou wen-Duiveland worden men sen in de gelegenheid gesteld steun te betuigen aan deze christenen door middel van het versturen van brieven en het tekenen van petitielijs- ten. ZIERIKZEE Voordelta C. Veerhoek, wethouder van de gemeente Schouwen-Dui veland, is één van de nieuwe leden van de Stuurgroep Voordelta, die recent een aantal interne veranderin gen heeft ondergaan. Ook W. Gosselaar, dijkgraaf van het waterschap Zeeuwse Eilan den, en waarnemend dijk graaf van het schap A. van der Hoef maken deel uit van de stuurgroep. De andere vijf nieuwe leden zijn de Veerse burgemeester mevrouw A. de Bruyn, P. Donk (hoofd van de hoofdafdeling be stuurlijke en regionale za ken, Verkeer en Vervoer bij de RWS-directie Zeeland), de dijkgraaf van het water schap Goeree-Overflakkee, D. Goekoop en plaatsvervan gend hoofd van de afdeling Economische Zaken van de gemeente Vlissingen J. van Dam. De nieuwe voorzitter is J. Jacobs, hoofdingenieur-di recteur van de RWS-directie Noordzee. Voorspeelavond In het Multifunctioneel Cen trum aan de De Huybert- straat in Zierikzee spelen be ginnende en gevorderde muzikanten zaterdag 24 mei op hun gitaar voor publiek. Doel van hun optreden is het opdoen van podiumervaring en het uitwisselen van erva ringen. De meeste gitaristen zijn leerlingen van Dik de Koning, die deze avond jaar lijks organiseert. In allerlei bezettingen brengen de muzi kanten een gevarieerd pro gramma ten gehore, waarbij de stijl varieert van renais sance tot flamenco. Ook zang ontbreekt op deze avond niet. De voorspeelavond vindt plaats van 19.00 tot 21.15 uur. SCHARENDIJKE ANBO Op verzoek van de ANBO Midden-Schouwen houdt Esther Thuismode woens dagmiddag 21 mei een mode show/loterij/verkoop in het Nederlandse Hervormde verenigingsgebouw. De aan vang is 14.00 uur. NIEUWERKERK Verkoping Vrouwenvereniging Debora van de Gereformeerde Ge meente in Nieuwerkerk houdt dinsdag 27 mei epn verkoping van gemaakte handwerken in gebouw Sa lem aan de Molenstraat. Te vens zijn onder meer perk- planten, gebak, advocaat en soep verkrijgbaar. Ook is er een boekenstand. De ope ningstijden zijn van 10.00 tot 12.00, 14.00 tot 17.00 en 18.30 tot 20.00 uur. OOSTERLAND Lingerieverkoping In de consistorie van de kerk van de Oud Gereformeerde Gemeente in Nederland wordt donderdag 15 mei een lingerieverkoping gehouden ten bate van Stichting Adul- lam. De verkoping begint om 19.30 en duurt tot 21.00 uur. DOMBURG - In het kader van het ANWB Toeractief programma worden vanuit Domburg de hele maand mei wandeltochten gehouden. Belangstellenden kunnen een wandeling maken van negeneneenhalve of 21 kilo meter. De tochten voeren langs duinlandschappen, bossen en over polderwegen. Het vertrek is bij de WV en Eetcafé de Dom in Domburg. Voor nadere inlichtingen of aanmelding: telefoon 0118- 561342. V LU UJ QL I— OO Lentemorgen Op een mooie luisterrijke morgen, bij 't krieken van de dag. Kreeg men een mooi concert te horen, waar ieder met vreugde naar uitzag In de vroege lentemorgen, stapt de fazant statig en fier Roekende tortelduifjes in de bomen, en de haasjes heben veel plezier. De zwaluwen kwamen uit 't zuiden, om de lente in te luiden. Velen zingen nu hun hoogste lied, van kleinduimpje, tot de zwarte piet C. J. Dalebout-van Zalm, Noordwelle Deze rubriek verschijn! wekelijks in de dinsdag-uitgaven van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1 4300 AA Zierikzee De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen Wijzigingen worden vanzelfspre kend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staaf onder bet gedicht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5