Doorgang Anywave in gevaar door uitblijven aanpassingen Dansers van Kramer dansen centen Harlekijn bij elkaar Leerlingen Groot Stelle op voor bromfietstest Gemeente geeft zelf lening aan Mondragon Symposium landbouw Engelse vloot luistert herdenking zeeslag op Golff Z'zee verlengt de winkeltijden Werk aan sluis Veere uitgesteld DINSDAG 13 MEI 1997 NR 26178 3 Vrijdag in Goes GOES - Een aantal van de in totaal dertien cursisten van de eerste VVN-bromfietscursus op Scholenge meenschap Groot Stelle in Goes gaan vrijdagmid dag op voor hun examen. Zij doen dit door een rij- vaardigheidsrit te rijden op de openbare weg. De cursisten zijn al in bezit van een theoriecertificaat. Dertien leerlingen van Groot Stelle begonnen dit voorjaar aan de WN-bromfietseur- sus. De scholengemeenschap koos voor deze cursus om te voorkomen dat leerlingen keihard onderuit gaan op een bromfiets. Bromfietsers be horen immers nog steeds tot de meest kwetsbare groep verkeersdeelnemers De groep jongeren die vrij dag opgaat voor de afronden de testrit zijn al in het bezit van het theoriecertificaat en hebben al praktijkervaring opgedaan op het afgesloten circuit van Dek Verkeers school in Goes. Deze rij-: school heeft speciaal voor de bromfietscursus een aantal instructeurs laten opleiden. Veilig Verkeer Nederland hecht veel waarde aan de praktijklessen. Want of schoon het aantal jongeren dat een bromfietsopleiding volgt toeneemt, is er een groot aantal dat ervoor kiest om na het doornemen van het theorieboekje op te gaan voor het CBR-examen. Vol gens WN doen jongeren er verstandiger aan voor een degelijke opleiding te kiezen in plaats van letterlijk met vallen en opstaan op een bromfiets te leren rijden. Hierdoor neemt de rijvaar digheid in ieder geval toe, al dus WN. Door voorlichting op, scho len probeert WN jongeren inderdaad te bewegen een praktijkcursus te volgen. De vereniging doet dat onder meer met het vertonen van de video 'Keihard onderuit'. Op Groot Stelle heeft zich al een nieuwe groep van twaalf cursisten aangemeld. Giste ren ging voor hen de cursus van start. Na weigering bankinstellingen BROUWERSHAVEN - De gemeente Schouwen- Duiveland verstrekt toch zelf een lening van 125.000 gulden aan de Beheersstichting Theater Mondragon. Een meerderheid van de commissie maatschappelijke aangelegenheden ging hier mee gisteren akkoord in haar vergadering in Brouwershaven. Alleen C. Flikweert (SGP/GPV) en R. Geluk onthielden zich van stem ming. Beiden vinden het zeer vreemd dat de beheers stichting er niet in is ge slaagd om bij een bankin stelling een lening los te peuteren. Dit was nodig omdat de gemeenteraad eerder niet toestond dat de gemeente een lening vers trekte. Dit om de schijn van paracommercie te voorko men. Behalve theater gaat Mondragon in de toekomst immers ook een Grand Café exploiteren. Wethouder P. Berrevoets- Ringelberg legde uit, dat de banken voor het verstrek ken van een lening een on derpand eisen. En de be heersstichting bezit niets. Voor de gemeente rest dus volgens haar geen andere mogelijkheid dan zelf een lening te verstrekken of ga rant te staan. Het college heeft voorkeur voor het eerste. ,,Het moet er ten slotte een keer van komen. Alles is er behalve het geld," aldus Berrevoets. Geluk vond het allemaal maar niets. Volgens haar mankeert er iets aan de op zet. „Anders zou "een bank wel een lening verstrek ken." Flikweert op zijn beurt sprak van een „sprong in het diepe". Ber revoets bestreed dit. „De lasten van de lening zijn in de begroting opgenomen. Het maakt niet uit aan wie ze straks terugbetaalt." Zij wees daarnaast op de aan koop van Mondragon. Dat heeft de gemeente Zierik- zee één miljoen gulden ge kost. „En wie A zegt, moet ook B zeggen." Thema: rendement van buitengebied NIEUWERKERK - Een symposium met als thema 'Het rendement van het buitengebied' wordt maan dag 2 juni gehouden in het dorpshuis van Nieuwer- kerk. Voor het symposium zijn drie sprekers uitgenodigd. Prof. dr. Douwe van der Ploeg van de Landbouwuni versiteit Wageningen, gede puteerde ruimtelijke orde ning J. van Zwieten en H. van der Maas, voorzitter LTO-raad Zeeland houden de inleidingen. Daarna is er gelegenheid tot discussie onder leiding van Aly Wisse, voorzitter van de PR-werkgroep van de LTO. Het symposium wordt ge houden ter gelegenheid van de Dag van de Landbouw, die dit jaar door de PR-werk- groep is uitgeschreven op 2 juni. In de ochtend worden de inmiddels traditionele boerenontbijten gehouden. In Hulst is een presentatie van Zeeuwse land- en tuin bouwproducten en in Noord- Beveland staat een excursie voor gemeenteraadsleden op het programma. Dat meldt de GLTO in haar weekblad GLTO-Nieuws. Het symposi um in Nieuwerkerk begint om 20.00 uur BRESKENS - De herdenking van de Zeeslag op Schoneveld op zaterdag 14 juni in de handelshaven van Breskens wordt opgeluisterd met tien oude schepen van de Engelse Association of Dunkirk Lit tle Ships. De Engelse vereniging arri veert de avond voor de offi ciële herdenking. Onder de schepen bevinden zich enke le blikvangers, zoals twee reddingsboten uit 1939. Het oudste schip is de Lurline of Ipswich, een klein motor jacht dat in 1914 in Essex is gebouwd en inmiddels com pleet gerestaureerd. In de Handelshaven liggen ook oude rond- en platbo demschepen, sleepboten, Hoogaarsen en een marine schip afgemeerd. De schepen zijn de hele zaterdag door het publiek te bezichtigen. De Koninklijke Marine geeft verder om 15.00 uur een heli- copterdemonstratie en het Korps Mariniers een para-de monstratie. vanaf 13.00 uur vliegt een Orion-verken- ningsvliegtuig boven weste lijk Zeeuws-Vlaanderen. In de Samen-Op-Weg kerk vindt vanaf 13.30 uur de offi ciële herdenking plaats. Een toneeluitvoering werpt een blik op het toenmalige over leg tussen Michiel de Ruyter met zijn eskadercomman danten. Het Koperensemble van de Marinierskapel ver zorgt de muziek. Dinsdag 13 mei Zierikzee Vergadering raadscommis sie openbare werken en mi lieu in Theater Mondragon. 19.00 uur. Vergadering adviescommis sie grondgebiedzaken, ruim telijke ordening en economi sche zaken. Theater Mondragon. 19.30 uur. Zonnemaire Harmonie vereniging Nut en Uitspanning haalt oud pa pier op. 18.30 uur. Woensdag 14 mei Zierikzee Flippo-ruilbeurs. De Lichtboei, MFC. 13.30 tot 15.30 uur. Studiedag van de Confessio nele Vereniging in de Neder landse Hervormde Kerk in het kerkcentrum van de Gas- thuiskerk. 14.30. Informatie-avond over drugs in het MFC. 19.30. Haamstede Fietstocht langs zuidkust van Schouwen vanaf Slot Haamstede. 13.00 uur. Zonnemaire Vergadering dorpsraad in het dorpshuis. 20.00 uur. Donderdag 15 mei Nieuwerkerk Openbare hoorzitting ver keerssituatie Loensweg en aansluiting op de Rijksweg N59 in het dorpshuis. 19.30 uur. Vrijdag 16 mei Zierikzee Open dag Museumhaven van 10.00 tot 15.00 uur. Solo-optreden Stef Bos, Theater Mondragon. 20.00 uur. Zaterdag 17 mei Zierikzee Snuffelmarkt. Havenplein. 10.00 tot 15.00uur. Kerkwerve Zeeuws Palingrookkam- pioenschap op de Ring. 9.00 uur. Rommelmarkt/verkoopdag. Bij kerkgebouw Beatrix- straat. 9.00-16.00 uur. Serooskerke Jaarlijkse Schelphoek- wandeltocht (5, 8,15 en 40 kilometer) vanuit het dorpshuis in Serooskerke. Vanaf 9.00 uur. Haamstede Rommelmarkt. Rondom Ge reformeerde kerk. 9.00 uur. Renesse Oecumenische viering van Schrift en Tafel. Jacobus- kerk. 19.00 uur. Noordwelle Emely's Fair. Lockershof. 10.00 tot 17.00 uur. Brouwershaven Rommelmarkt Gereformeer de Kerk. Bostonplein. 9.00 uur. Bruinisse Rommelmarkt Hervormde Gemeente. Industrieweg 7 en Dreef 10. 9.00-12.00 uur. Zondag 18 mei Ellemeet Open dag. Stoeterij Rzadkiewa Arabians, Ridderweg 8A. 12.00 tot 17.00 uur. Maandag 19 mei Ellemeet Open dag. Stoeterij Rzadkiewa Arabians, Ridderweg 8A. 12.00 tot 17.00 uur. Dinsdag 20 mei Nieuwerkerk Oprichtingsvergadering Dorpsraad Nieuwerkerk. Dorpshuis. 20.00 uur. Vrijdag 23 mei Burgh-Haamstede Uitvoering Interkerkelijk Kerkkoor Haamstede in de N-H kerk van Haamstede. 19.45 uur. Zaterdag 24 mei Zierikzee Voorspeelavond van begin nende en gevorderde gitaris ten in het Multifunctioneel Centrum. 19.00 uur Renesse CJV-kamp, receptie 25 jarig bestaan, kampgebouw. 14.30-17.00 uur. Sirjansland Rommelmarkt Zondags school Het Visnet., CZAV- loods. 9.30-14.00 uur. Commissieleden ergeren zich aan hap-snapbeleid college ZIERIKZEE - De Golff su permarkt aan het Haven- jplein in Zierikzee geeft uit voering aan de nieuwe winkelsluitingstijdenwet. De supermarkt is vanaf deze week elke dag (behalve zon dag) tot 18.00 uur open. Don derdag is de zaak doorgaand open tot 21.00 uur en vrijdags tot 20.00 uur. Vijf andere winkeliers vol gen de Golff in de openings tijden door de week. Ook zij zijn voortaan tot 18.00 uur geopend. Golff en de vijf vol gen hiermee het ruimere be leid dat Albert Heijn en de Praxis bouwmarkt in Zierik zee in gang hebben gezet. VEERE - Het werk aan de grote sluis in Veere, dat ge pland was voor de laatste week in mei, is uitgesteld. De noordelijke buiten-ebdeuren worden naar verwachting pas eind september gewis seld. Door het uitstel van het werk blijft de grote sluis beschik baar in de week van 26 tot en met 30 mei. In verband met het werk zou in deze week al leen de kleine sluis gebruikt kunnen worden. In deze sluis kunnen alleen schepen tot een lengte van maximaal zes tig meter en een breedte van 7,40 meter. FOLDERS MIDDELBURG - Het Recre- atieschap Veerse Meer heeft twee folders samengesteld: één met informatie over de lig- en parkeergeldregeling voor het Veerse Meer, de an dere is een fietsfolder. Beide folders zijn naast de Neder landse versie ook in het Duits en het Engels verkrijg baar. Het verharden van het voorplein van Brogum, een van de wensen van het bestuur, moet wachten totdat duidelijkheid bestaat over het toekonstig podiumbeleid van de gemeente. (Foto: Marijke Folkertsma) BROUWERSHAVEN - Er moet snel iets gebeuren bij Podium Brogum in Zierikzee wil het jaarlijkse festival Anywave in juni niet in gevaar komen. Met die boodschap bestookte Brogum-voorzitter Frans Kruijff de leden van de raadscommissie maatschap pelijke aangelegenheden gisteren in het stadhuis van Brouwershaven. De nieuwe cabines moeten worden aangepast, de krachtstroomvoorziening is nog niet in orde, het pad aan de zijkant moet worden ver breed, de erfafscheiding met de buren moet worden ver nieuwd en het voorplein is nog onverhard, somde Kruijff op. „Wanneer dit niet snel gebeurt, bestaat het ge vaar dat Anywave dit jaar in het water komt te vallen," waarschuwde hij gisteren. De voormalige gemeente Zie rikzee heeft 120.000 gulden beschikbaar gesteld voor de noodzakelijke aanpassingen. Het werk staat echter al maanden stil. Het laatste dat gebeurd is, is het plaatsen van twee noodcabines. Na plaatsing bleek hiermee echter van alles mis te zijn. Volgens wethouder P. Berre- voets-Ringelberg „klopte er iets niet in de communicatie sfeer". C. Flikweert (SGP/GPV) sprak echter al van een 'Jannewekken 2'. Waarmee hij refereerde aan het feit, dat er voor de aan passingen van deze school in Zierikzee vier toen meer no dig is dan de één miljoen die werd begroot. Berrevoets gaf de fouten on omwonden toe. Door de leve rancier is niet het type cabi ne geleverd, dat is besteld door de gemeente Zierikzee. Dat kon ook niet, want dit type zit helemaal niet in het assortiment van het bedrijf. Bovendien klopte de inde ling van de cabines niet en is er tot grote ontevredenheid van Brogum ook nog eens een extra toilet geplaatst, zonder dat het bestuur daar in gekend is. Verhaal Maar'het meest verwonder den de commissieleden zich nog over het feit, dat er geen verhaal te halen is bij de le verancier. „Zoiets moet toch zwart-op-wit staan. Het kan toch niet dat hierdoor pro blemen ontstaan," vroeg R. Geluk (D66) zich hardop af. Zwart-op-wit staat de op dracht om de cabines te leve ren echter niet. Alles is tele fonisch geregeld en de leverancier wast zijn handen in onschuld. Tot gistermiddag dan. Want Berrevoets meldde dat het bedrijf de helft van de kosten op zich wil nemen voor het aanpassen van de cabines. Gisteren kwam in de com missie een voorstel van het college aan de orde om hier voor twaalfduizend gulden, dat werd dus de helft, be schikbaar te stellen. En om bijna vierduizend gulden krediet voor het aanbrengen van geluidwerende deuren tussen de cabines en het hoofdgebouw. De commissieleden gingen hiermee akkoord, maar we zen daarnaast op de nood zaak om ook andere zaken in Brogum snel in orde te ma ken. Kruijff laakte het be leid van de gemeente wat be treft de aanpassingen van Brogum. Al een aantal maan den is er niets gebeurd en dit terwijl de aanpassingen zo nooodzakelijk zijn. Het duidelijkst komt dat naar voren bij de kracht stroomvoorziening. „Er is met een medewerker van de gemeente Zierikzee afge sproken, dat we door middel van zelfwerkzaamheid zou den besparen op de 120.000 gulden, zodat we deze voor ziening konden realiseren. We zijn dan ook met zo'n tien vrijwilligers aan het werk gegaan. De nieuwe ambte naar blijkt echter niets van deze afspraak af te weten en het terugkoppelen verloopt zeer moeizaam," aldus Kruijff. Geërgerd Dat alles zo moeizaam ver loopt, was olie op het vuur voor de commissieleden. Zij reageerden dan ook geërgerd op het 'hap-snapbeleid' van het college, zoals J. Bos (VVD) het verwoordde. Maar ook voor hen is het moeilijk terugkoppelen. Zij ontbeer den bijvoorbeeld een over zicht van de werkzaamheden die al uitgevoerd zijn en we ten ook niet hoeveel er nog over is van de 120.000 gulden. Voor Bos was het gebrek aan duidelijkheid zelfs reden voor te stellen alles weer in handen te geven van het col lege en in een later stadium, wanneer alle stukken boven tafel zijn, een nieuw voorstel te bespreken. „Dit is geen werken zo," verzuchtte ze. Niet de dupe De overige commissieleden waren het daar wel mee eens, maar omdat Brogum niet de dupe mag worden van de ge maakte fouten, willen zij toch deze maand een besluit nemen. Maar dan moet er in ieder geval wel duidelijk heid bestaan over de beste ding van het door Zierikzee gevoteerde krediet. Berrevoets had weinig moei te dit toe te zeggen. Sinds een paar dagen was zij immers al in het bezit van deze lijst. Bo vendien zegde ze toe de werk zaamheden zo snel mogelijk uit te laten voeren. Het ver harden van het voorplein zit er echter in ieder geval niet in. Dat moet wachten op de nota Podiumbeleid van de gemeente. Niet te vermurwen Bos was sowieso niet te ver murwen. Zij onthield zich van advies. Flikweert volg de haar. Maar het voorstel helemaal teruggeven in han den van het college ging hem te ver. De overige fractiever tegenwoordigers adviseer den positief over het voorstel van het college de cabines aan te passen en de geluidiso- lerende deur aan te brengen. Dansmarathon op maandag 19 mei eindelijk wel 10.000 gulden wordt," aldus dansschool houder Onno Kramer. Barometer Of deze verwachting wordt waargemaakt zal pas blijken op de marathondag zelf. Met een barometer zal gedurende het hele festijn de stijging in opbrengst worden aangege ven. Kramer en de leidsters Donker en Meeles zijn bij voorbaat echter zeer positief. Kramer: „Veel jongens en meisjes zijn er fanatiek mee bezig. Ik merk gewoon dat het erg leeft in de school. En de kinderen die langs de deur gaan op zoek naar sponsors krijgen ook veel begrip. Dit doel is natuurlijk sterk re gionaal gebonden." De marathon begint om 11.00 uur 's ochtends en duurt tot 's avonds 21.00 uur. Dansers tot en met groep acht van de ba sisschool kunnen maximaal zes uur dansen. Voor brug klassers en ouderen bestaat de mogelijkheid vijf, zeven of tien uur te dansen. De deelnemers brengen zelf hun sponsors in. „We hebben vie renvijftig deelnemers, dus zeventwintig paren. Dat zijn er veel," vindt Kramer. Hoewel de dansschool zich de laatste vier jaar niet meer aan marathons heeft ge waagd, hebben de eigenaren in het verleden al de nodige ervaringen met het mara thondansen voor een goed doel opgedaan. „We deden het eerst elk jaar, maar op een gegeven moment was het leuke er af. Je moet een sti mulans hebben en dat is nu het geval. Toen ik dit in de krant las, dacht ik gelijk we houden een dansmarathon," aldus Kramer. ZIERIKZEE - Chantal (4) heeft peuterspeelzaal Har lekijn nog maar net verlaten en Daphne (1) start haar schoolcarrière in 1998. Reden genoeg voor papa en mama Kramer, van het gelijknamige danscen trum in Zierikzee, zich in te zetten voor de geldinza- melactie van Harlekijn. Maandag 19 mei vindt een dansmarathon plaats in hun danscentrum aan 't Vrije. Actie Speelhuis is de naam die de leidsters van Harle kijn hebben gegeven aan de actie die zij begin april heb ben opgestart. Bij de nieuw te betrekken locatie aan het Jannewekken hopen de leid sters verschillende speeltoe stellen te kunnen plaatsen, waarvoor een bedrag van minstens 12.000 gulden beno digd is. „Het speelgoed moet veilig en duurzaam zijn. Het moet gekeurd worden en er is geld nodig voor onderhoud," schetsen de leidsters Ankie Donker en Elies Meeles de ei sen die aan de toestellen wor den gesteld. Zij hebben hun oog laten val len op een wiphaasje en een speelhuis, dat onder meer voorzien is van een mini-glij baan. Met deze wensen op het lijstje schreef de peuterspeel zaal de ondernemers op Schouwen-Duiveland aan. Op de honderdzestig ver stuurde brieven ontvingen ze tot dusverre twaalf reacties, waaronder één van de Nuts- spaarbank. Deze bank heeft zich bereid getoond de wip- haas te financieren. Samen met het geld dat door de an dere sponsors is ingelegd, le vert dat een bedrag op van 3275 gulden. Prachtig natuurlijk, vinden de leidsters, maar het bete kent wel dat er nog een be drag openstaat van bijna 9000 gulden. „Wij gaan voor de rest zorgen. We denken zo'n 8000 gulden binnen te brengen met de marathon, maar we hopen dat het uit- Juffrouw Elies, Chantal Kramer en juffrouw Ankie voor de geldbarometer van het oude schoolgebouw. (Foto: Marijke Folkertsma)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3