Verlichting kan goedkoper Organisatie concert afgeperst door PKK Chauffeur veiliger met video in taxi Charles, Jarreau en Clapton grote namen North Sea Jazz Terugkeerbeleid van asielzoekers traag Gedwongen ontslagen bij televisieproducent Schoolverlaters nog moeizaam aan de slag WATERSTANDEN m Aanslag op paus beraamd in Libanon Jackpot zit aan plafond 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Onderzoek massale vechtpartij SCHIEDAM (ANP) - De organisatoren van het Turk se muziekfeest dat begin april in Schiedam uitliep op een massale vechtpartij, hebben tijdens het con cert een afkoopsom betaald aan de PKK om te voor komen dat Koerdische jongeren het feest zouden verstoren. Dat blijkt uit een rapportage van de Schiedamse politie. Op vrijdagavond 4 april kvvam het in de Margriethal in Schiedam tot een gewelda- dig treffen tussen bezoekers van een concert van Turkse artiesten en vijftig tot zestig Koerden. De met stokken be wapende Koerden drongen tijdens het concert de zaal binnen. Door de gevechten en de paniek die ontstond raakten vijf mensen gewond. De politie hield drie perso nen aan, onder wie een 23-ja- rige Koerd. Twee medewerkers van de Schiedamse politie hebben de verwikkelingen tijdens het concert van nabij ge volgd. In de rapportage mel den ze dat de avond aanvan kelijk rustig verliep maar dat de sfeer omsloeg na een telefoontje waarin werd ge meld dat er ,,PKK-aanhan- gers" vanuit Den Haag op weg waren naar Schiedam. Even later verzamelde zich inderdaad een groepje jonge ren buiten de sporthal. De politiemedewerker hoorde dat ze Turks/Koerdisch spra ken. De organisatie meldde de politie dat ze in onderhan deling was over de hoogte van een te betalen bedrag om verstoring van het concert te voorkomen. „Deze onder handelingen vonden plaats tussen de Europese organisa tor en de PKK", aldus de rapportage. Opgelost Later deelden de organisato ren mee dat het probleem was opgelost. Hoeveel geld er was betaald, liet de orga nisatie in het midden. On danks de betaling bestormde de groep Koerden om elf uur het concert. De organisator van het feesf heeft geen aan gifte gedaan van afpersing. Uitgeprocedeerde Ethiopiërs DEN HAAG (ANP) - Het terugkeerbeleid voor uitge procedeerde asielzoekers uit Ethiopië heeft vertra ging opgelopen. Nederland heeft hierover met de Et hiopische regering nog geen overeenstemming kunnen bereiken. Oorspronkelijk hoopte Ne derland dit voorjaar te kun nen beginnen met de repat riëring van de 872 uitgeprocedeerde asielzoe kers. In het kader van het zogehe- ten Stappenplan van staats secretaris Schmitz van Justi tie, wil Nederland de komende drie jaar circa ne genhonderd uitgeprocedeer de vluchtelingen uit Ethiopië en Eritrea ertoe bewegen op vrijwillige basis naar hun land terug te keren. Asielzoekers die aan het pro gramma willen meewerken, mogen voor hun vertrek kor te praktische trainingen vol gen die van nut kunnen zijn bij het opbouwen van een nieuw bestaan. Voorts kun nen deze vluchtelingen gedu rende de eerste negen maan den van hun verblijf in eigen land rekenen op een verblijf- stoelage. Grote lijnen Volgens het ministerie van Buitenlandse Zaken, dat de onderhandelingen voert, zijn Nederland en Ethiopië het inmiddels in grote lijnen eens geworden over een ak koord, maar leveren de de tails nog vertraging op. BREDA (ANP) - De veiligheid van taxichauffeurs is groter met een video- en alarmsysteem aan boord, directe alarmlijnen tussen taxicentrales en politie- meldkamers en verbetering van onveilige stand plaatsen. Dat zijn enkele adviezen na de proef van een jaar van het taxibedrijf Continental-Peu- tax en de politie in Breda. Taxiondernemers doen er goed aan hun chauffeurs een cursus „omgaan met agres sie" te laten volgen. Goede afspraken met slachtoffer hulp en met het Openbaar Ministerie horen eveneens tot de adviezen. De initiatiefnemers van het project De Veilige Rit zijn zeer tevreden met de resulta ten. Door bovenstaande maatregelen is de criminali teit tegen de tachtig chauffeurs van Continental- Peutax het voorbije jaar met meer dan de helft afgeno men. Het ziekteverzuim daalde van 9 naar 3,6 procent en het aantal schades door ongevallen nam af. „Onze chauffeurs zijn minder ge strest", zegt Peutax-direc- teur J. Santbergen. Sinds de invoering van het gecombineerde veiligheids plan voelt 73 procent van de Bredase taxichauffeurs zich een stuk veiliger. Voor die tijd voelde slechts 46 procent van de rijders zich veilig. Ter harte nemen Minister Sorgdrager van Jus titie heeft enthousiast gere ageerd op de resultaten. Zij vindt dat andere steden zich de Bredase adviezen ter har te moeten nemen. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 14 mei 09.35 128 03.15 -151 21.45 104 15.45 -120 15 mei 10.30 116 04.15 -145 22.55 94 16.45 -116 ROOMPOT BUITEN 14 mei 08.25 121 02.40 -142 20.40 097 15.00 -112 I5 mei 09.30 107 03.40 -137 21.55 084 16.00 -109 BRUINISSE 14 mei 09.35 139 03.25 -157 21.45 115 15.55 -127 15 mei 10.25 125 04.25 -152 22.45 101 16.55 -124 WEMELDINGE 14 mei 09.40 144 03.20 -161 21.50 118 15.50 -131 15 mei 10.40 129 04.20 -154 23.00 106 16.55 -126 Doodtij: 16 mei 4 I Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Besef begint langzaam bij gemeenten door te dringen AMSTERDAM (ANP) - Straatverlichting kan 15 procent goedkoper en met 30 procent minder ener gie, zonder dat het verkeer gevaar loopt of er enge donkere plekken op straat ontstaan. Na vijf jaar promotie begint dit langzaam bij gemeenten door te dringen, maar het grote besef moet nog komen. Dit stelde Novem-medewer ker K. van Hoek vanoch tend, dinsdag, in Amsterdam op LUX '97, een congres over verlichting. Als er niets ge beurt, neemt de komende drie jaar het energieverbruik door straatverlichting met bijna een kwart toe naar een miljard kilowattuur per jaar. Volgens de medewerker van de instelling voor energiebe sparing gaat het om meer dan alleen maar energiezui nige lampen monteren. „Goed management kan de efficiency van het hele sys teem verbeteren, maar dat is in gemeenten nog maar een spaarzame activiteit. Bij planning van verlichting wordt vaak de bestaande standaard gehanteerd en te weinig gekeken naar welk soort mast waar kan staan. Die methode werkt volgens Van Hoek op een snelweg die recht toe recht aan is. In een woonwijk spelen echter heel /?eel andere factoren mee, waar plannenmakers nog weinig rekening mee hou den. „Er zijn systemen die beter verlichten, waardoor je in een straat minder lichtmas ten nodig hebt. Sommige plekken kunnen uit oogpunt van verkeerveiligheid 's nachts met minder licht toe zonder dat de sociale veilig heid wordt aangetast. In de buurt van een gebouw dat weerkaatst, kan je met min der toe. In de buurt van bo men zie je de lamp nu vaak in de kruin stralen. Daar heb je andere palen nodig." Volgens Van Hoek liggen er kansen omdat veel installa ties aan vervanging toe zijn. De meeste zijn twintig a der tig jaar geleden aangelegd. De geïntegreerde aanpak vraagt echter wel hogere in vesteringen. Daar hikken lo kale politici volgens hem nog wel eens tegen aan. „Met ver lichting kunnen ze niet sco ren. Als je laat zien wat het bijvoorbeeld voor sociale veiligheid betekent, gaat het wel leven bij de politiek." Op 11,12 en 13 juli in Nederlands Congresgebouw Candy Dulfer en haar vader Hans vertegenwoordigen de Nederlandse gevestigde orde op'het North Sea Jazzfestival. (Foto: Bart van Leeuwen) DEN HAAG (ANP) - Ray Charles, Al Jarreau, Eric Clapton, Herbie Hancock, Earth, Wind Fire en Robert Cray zijn de grote namen die de organisa tie heeft aangetrokken voor het 22e North Sea Jazz-festival in Den Haag. Organisator Mojo Con certs heeft het programma gisteren naar buiten gebracht. Editie 1997 vindt plaats op 11, 12 en 13 juli in het Neder lands Congresgebouw. Per dag zijn ongeveer zestig acts geboekt, op veertien ver schillende podia. De organi satie hoopt op 70.000 toe schouwers. Vorig jaar passeerden 71.000 mensen de kassa's. De voorverkoop start op 17 mei. De naam Eric Clapton was al eerder bekend. Hij bijt op 11 juli samen met de All- starband Legends het spits af. De gelegenheidsformatie bestaat uit bassist Marcus Miller, David Sanborn, Joe Sample, Steve Gadd en Clapton. De organisatie houdt met het programma voor 1997 vast aan zijn beproefde suc cesformule met de nadruk op gevestigde namen uit jazz en blues. Ook funk soul en fushion komen weer aan bod. Op het festival is opnieuw ruim baan gemaakt voor verschillende „special tri butes" aan beroemde musi ci. De Dr. Michael White's Original New Orleans Jazz Band verzorgt een eerbe toon aan Sidney Bechet. Saxofonist Joe Lovano draagt met zijn sextet een programma op aan de mu ziek van Frank Sinatra. De Nederlandse zangeres Laura Fygi treedt samen met Mi chel Legrand op. Het gele genheidsduo wijdt hun op treden aan de beroemdste (film)composities van Le grand. Het Dakterras van het Congresgebouw is op de vrijdag vrijgemaakt voor een programma rond pianist en componist Thelonious Monk. Nederlandse Op hét festival zijn ook veel Nederlandse artiesen. Zo spelen onder meer Candy Dulfer en haar vader Hans, Rita Reys, de Dutch Swing College Band en Greetje Kauffeld, als gevestigde or de. Daarnaast is plaats voor verschillende nieuwe Ne derlandse gezichten, zoals de vocalisten Susanne Ab- buehl en Lydia van Dam, het Jesse van Ruller Quartet en het Zenker/KIappê 4-tet, de winnaar van het Neder lands Jazz Concours 1997. Radio en televisie, zowel na tionaal als internationaal, besteden dit jaar veel aan dacht aan North Sea Jazz. NPS en de VPRO brengen op Nederland 3 vijf rechtst reekse uitzendingen. E' en daarvan op 11 juli staat in het teken van de E.B.U. Jazz Night '97, een live-program- ma in Eurovisieverband met optredens van The Legends, Ray Charles, Joshua Red man, Madeleine Peyroux en Whitehouse. De uitzending is ih zestien landen te zien. Verenigde Staten Ook maakt NBC Super Channel twaalf specials voor het programma Talkin' Jazz met opnames van het festival. In de hele Verenig de Staten is het Haagse fes tival te zien in het program ma BET On Jazz. Ook besteden de NPS en de VPRO veel aandacht op Ra dio 2, 3 en 4 aan het festival. De Wereldomroep werkt aan een special die voor on geveer 1500 buitenlandse ra diostations wordt geprodu ceerd. IDTVziet aantal orders dalen AMSTERDAM (ANP) - Bij IDTV, na Endemol de grootste Nederlandse producent van tv-pro gramma's, zullen gedwongen ontslagen vallen. De oprichter van IDTV, Harry de Winter, schrijft deze ontwikkeling in een brief aan zijn personeel toe aan een afneming van de or ders van de Hilversumse omroepen met 30 procent. Dit is dinsdag desgevraagd bevestigd door Y. Dank- voort van de journalisten vakbond NVJ. De bonden hebben maan dag met het personeel van IDTV, dat ongeveer twee honderd koppen telt, ver gaderd over de situatie. De Winter schrijft de daling van de orders toe aan de plannen van staatssecreta ris Nuis (Mediabeleid). Die wil de publieke omroep re organiseren met behoud van drie tv-netten waarop de bespelers nauw moeten samenwerken, ook in de productiesfeer. Niet bedoeld Nuis spreekt tegen dat zijn wetsvoorstel beoogt dat de omroepverenigingen voor al gezamenlijke productie bedrijven moeten vormen. In een vraaggesprek met Broadcast Magazine zegt Nuis: „Zo heb ik het niet be doeld." Over de rol van de publieke omroeporganisa ties zegt hij onder meer: „Die programma's kunnen ze zelf maken, maar ook la ten maken of inkopen." Hoeveel ontslagen er zullen vallen is nog niet bekend. Bij IDTV was dinsdagmor gen niemand bereikbaar voor commentaar. VOORBURG (ANP) - De forse groei van de werkge legenheid geeft schoolverlaters nog maar weinig rugwind. Academici vonden vorig jaar iets sneller een baan maar lager opgeleiden kwamen nog steeds moeizaam aan de bak. Dat blijkt uit een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en de Stichting voor Econo misch Onderzoek (SEO) van de Universiteit van Amster dam. Schoolverlaters uit het we tenschappelijk onderwijs de den er in 1996 gemiddeld tien maanden over om een werk kring voor meer dan twaalf uur per week (geen uitzend baan) te vinden. Dat is twee maanden korter dan het jaar ervoor, maar nog altijd iets langer dan in de jaren 1992 en 1993. Ook voor HBO-ers daalde de zoekduur. Wie vorig jaar na een middel bare opleiding op sollicita tiepad ging, was daar door de bank genomen even lang zoet mee als het voorafgaande seizoen. VBO-ers en mavo klanten doen er steeds langer over om een baas te vinden. In 1996 kostte dat gemiddeld tien maanden, tegen zes maanden in 1992. De perpectieven op werk verschillen per studierich ting. Een technische studier ichting in het voorbereidend en middelbaar beroepson derwijs opende de voorbije jaren het snelst de poorten tot de arbeidsmarkt. Ook HBO-ers met een economi sche studierichting kwamen vorig jaar vlot aan de slag. Vbo-ers Bepaald moeizaam verliep de zoektocht voor vbo-ers met een economische studier ichting, hbo-ers met een ver zorgende en sociaal-culturele opleiding en schoolverlaters van mavo, havo en vwo. BEIROET (AFP/DPA) - In terpol heeft de Libanese au toriteiten er vóór het bezoek van paus Johannes Paulus II, het afgelopen weekeinde, van op de hoogte gesteld dat een aanslag tegen de kerk vorst in voorbereiding was. De Libanese minister van Binnenlandse Zaken Michel Murr zei dinsdag in Beiroet dat de diensten van Interpol in Canada en Italië hem daar over vlak voor de aankomst van de paus in Libanon, za terdag, informatie hadden gegeven. Een moslimgroepering met de naam Leger van God zou de aanslag beraamd hebben, aldus de Libanese krant An Nahar die al op vrijdag ge wag maakte van een mogelij ke aanslag op de aartsvader. Murr zei dat Libanon alle maatregelen heeft getroffen om de veiligheid van de paus te garanderen en daarbij nauw had samengewerkt met de Syrische veiligheids diensten. De Libanese veilig heidsdienst besloot de infor matie over de mogelijke aanslag tijdens het 48-uur durende bezoek van de paus geheim te houden. Suske en Wiske 'VOLLE MAAN' door Willy Vandersteen Verwachting t/m zaterdag 17 mei WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 70% Kans op neerslag 10% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 22 graden Windkracht oost 3 Vrijdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 24 graden Windkracht oost 3 Zaterdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. 11 graden Mid.temp. 25 graden Windkracht z.oost 2 ZON- EN MAANSTANDEN 14 mei Zon op 05.48, onder 21.24 Maan op 12.54, onder 02.36 15 mei Zon op 05.46, onder 21.25 Maan op 13.56, onder 03.03 Eerste kwartier: 14 mei (12.56) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Via een paar lentedagen rollen we zomaar de zomer in. Aan het einde van deze week komt in een deel van het land de temperatuur op het niveau van 25 graden of hoger. En dat bij flink wat zonneschijn. Voor morgen mogen we rekenen op vrien delijk lenteweer. In aanvang komen her en der flink wat wolkenvelden voor, maar die ruimen het veld. Er komt ruimte voor de zon en mede daardoor loopt de temperatuur aar dig op. In het westen wordt het mor genmiddag ongeveer 16 graden, in het oosten en zuidoosten 20 of iets hoger. Het blijft droog en de wind stelt weinig voor. Op langere termijn zoekt de wind de oosthoek op. Daar mee zwaait de deur open voor war me Europese lucht en halen we zoals gezegd de zomer in huis. DEN HAAG (ANP) - Voorzitter H. van den Bergh van de Stichting Nederlandse Sporttotali- sator denkt niet dat de jackpot van de Lotto in ons land nog veel verder zal stijgen. Het recordbedrag tot nog toe was 10,2 miljoen gul den en viel oktober vorig jaar een inwoner van Zuid-Beveland toe. Van den Bergh zegt in een toe lichting op het jaarver slag 1996 dat het plafond wel zo'n beetje is be reikt. „Ik zie het nog niet gebeuren dat het eens een keer 15 miljoen wordt. Want juist als dat bedrag te hoog zou oplo pen, verwacht ik toch dat dat tot enige toestanden, tot politieke spanningen, zou leiden". De SNS- voorman baseert zijn verwachting verder op het gegeven dat naarma te de jackpot stijgt, de lotto gewoonweg meer deelnemers trekt. Meer spelers betekent een gro tere kans dat de jackpot valt. „Dat zit hem ge woon in het systeem. Hij kan niet eindeloos blij ven groeien, hij moet een keer vallen". ZIERIKZEESCHE B3S NIEUWSBODE iea Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. tnlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur -Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent Kontrakttarieven op aanvraag „Succesjes" (t/m 4 regels) 7.65 De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/?% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2