Telefonische hulpdienst heeft veel invloed op vrijwilligers Vereist: liefde voor dieren en een beetje vrije tijd WEEKEND RECEPT Volle agenda Rust Roest dier in het vizier Vraag van de week Jeugd The Islanders spreekt woordje mee deurloo intermeubel Loesje wil rustig gezin KLEURRIJKE ZITMEUBELEN. ZONNIG GEPRIJSD! Olie-bol Nieuwe-Tonge Groots voorjaars evenement Citroën ID/DS Club Enquête naar aanleiding van 15-jarig bestaan dienst Gezocht: vrijwilligers voor het dierenasiel Tuinieren in Oude-Tonge Ollie B. Bommel braderie Wim Zoon goed bij marathon Roergebakken reepjes lamsvlees met groenten WOENSDAG 13 MEI 1992 13 ZIERIKZEE - Rust Roest Drum and Buglecorps is deze zo mer bijna iedere zaterdag op stap. In de maand augustus doet het corps het, vanwege de vakantie, wat rustiger aan. Het aantal optredens in Frankrijk is groter dan ooit. Mei: 15 mei Ledenwerfactie; 16 mei Concertoptreden in Bro- gurn; 22 mei boterkoekactie; 23 mei Serenade; 30 mei Optre den Rederij Den Breejen. Juni: 13 juni Thptoe Zierikzee; 18 juni Avondvierdaagse; 19 t/m 20 juni optreden in Normandië of 20 juni Optreden in Parijs of 20 juni Eilandelijke Muziekdag te Scharendijke; 27 juni Optreden aan de Middellandse Zee (Frankrijk). Augustus: 22 augustus Havendag Zierikzee. September: 19 september Uitwisseling Bergambacht show in Zierikzee; 26 september Thptoe Hendrik Ido Ambacht. DEN BOSCH - De rechtbank in Den Bosch heeft maandag de 39-jarige J. van de C. uit Haren (NBr) vrijgesproken van de hem ten laste gelegde gewapen de roofoverval op oudejaars dag 1990 op een PTT-kantoor in Berghem. De buit bedroeg 14.500 gulden. De rechtbank deed vervroegd uitspraak. NIEUWE-TONGE - In Nieuwe- Tonge werd opnieuw een olie bol geplaatst. Het vat waarin particulieren op milieuvrien delijke wijze kleine hoeveelhe den olie deponeren, was weg gehaald omdat het kapot was. Volgens de politie werd door bedrijven meermalen grotere hoeveelheden olie gedumpt in de bol. Dat is verboden omdat bedrijven verplicht zijn afge werkte olie aan een vergun ninghouder Wet Chemische Af valstoffen af te geven. Daar zijn wel kosten aan verbonden. Op de avond van plaatsing van de bol kwam bij gemeentewer ken h.et bericht binnen dat de bol overliep waardoor olie op straat en in het riool terecht kwam. De bol bleek gevuld te zijn met 600 liter olie. Naar aanleiding daarvan werd proces-verbaal opgemaakt te gen een garage uit Herkingen. Gedurende een milieu-vlucht boven het eiland werden vier verboden bespuitingen van slootkanten gesignaleerd. De politie onderzoekt nog wie daarvoor verantwoordelijk zijn. ZIERIK.ZEE/MIDDELHAR- NIS - Op 31 mei 1992 houdt de Citroën ID/DS Club een groots voorjaarsevenement in Ouwe hands Dierenpark te Rhenen onder het motto Laat je Snoek ook eens lachen. Dit evene ment is niet alleen bedoeld voor leden van de Citroën ID/DS Club maar voor ieder een die geïnteresseerd is in ou de auto's. Het Ouwehands Dierenpark, dat dit jaar 60 jaar bestaat, zal op 31 mei geheel in het teken van Citroën staan. Verspreid over het park staan vijfentwin tig zeer exclusieve en zeldzame auto's opgesteld. Daarnaast wordt er werk getoond van kunstenaars, waaronder foto grafen en striptekenaars, die zich hebben laten inspireren door de DS. De onderdelen-, modellen- en boekenmarkt zal een grote publiekstrekker wor den. Evenals de parkeerplaats, die in een grote expositie zal zijn omgetoverd, als daar de ongeveer 750 Citroëns ID, DS en SM van de clubleden staan geparkeerd. De entreeprijs - per auto in plaats van per persoon - zal voor de verwachte 4000 belang stellenden geen beletsel vor men om dit unieke evenement te bezoeken. NIEUWERKERK - In de Kattenopvang van de Sophia-Vereeni- ging tot Bescherming van Dieren in Nieuwerkerk zit een gesteri liseerde poes van negen maanden jong met de naam Loe$je. Het is een lapjespoes met een lief karakter. Daar ze in haar jonge le ven reeds het een en ander heeft meegemaakt, is ze wat op zich zelf en een beetje teruggetrokken. Met soortgenoten en honden wil ze liever geen contact. Loesje hoopt geplaatst te worden in een rustig gezin, waar ze volop aandacht krijgt. Wie deze poes een goed tehuis wil geven, kan voor inlichtingen bellen: telefoon 01114-1583. De eigenaar van de bouvier, die vorige week vermeld werd, heeft zich niet bij het Dierenasiel Schouwen-Duiveland gemeld. Voor deze hond wordt nu een ander baasje gezocht. (Foto: Joop van Houdt). ,,Mijn kat verandert van pigment. Zijn vacht rondom de ogen en op de oren wordt wit, terwijl het eerst vuurrood was. Hij is nog geen jaar oud. Hij lijkt er geen last van te hebben, maar het is in een vrij korte tijd gekomen. Op zijn oren lijkt de vacht wat dun ner dan voorheen". Het antwoord van de dierenarts luidt als volgt: De mate van pigmentering en beharing van de kat (doch eigenlijk van alle diersoorten) is van een aantal factoren afhankelijk. De leeftijd van het dier is een belangrijke factor. Veel katterassen krijgen hun definitieve kleur pas rond de sexuele rijpheid. Het kan dus zijn dat dit hier de oorzaak is. Op de oren en tussen de ogen en de oren is de beharing bij volwassen katten altijd in meer of mindere mate „doorschijnend". Per ras is hier echter ook nogal verschil in aan te treffen. Ook echter de voeding heeft invloed op het beharingspatroon. Een tekort met name aan bepaalde minera len, spoorelementen of vitaminen, kan een verkleuring van de vacht en eventueel kaalheid veroorzaken. Soms zijn dieren over gevoelig voor bepaalde stoffen (planten, schoonmaakmiddelen etc.) waardoor kaalheid kan ontstaan. Hier is een, in principe le venslange, behandeling voor nodig. Ik wil hier maar niet vefder ingaan op alle infectieuze oorzaken van kaalheid omdat dat te uit gebreid en te diepgaand zou worden, en de aard van de vraag wijst ook niet in die richting. Wel wil ik nog opmerken dat bij de oudere kat het pigment rond de ogen en aan de lippen toeneemt, waardoor vaak de vraag gesteld wordt of dit iets ernstigs is. Voor al bij de rode (tabby) katten zien we dit verschijnsel optreden, en meestal vanaf de leeftijd van circa 8 jaar. Hiertegen is dus niets te doen, en de kat heeft hier ook zeker geen last van. Volgende keer wordt gesproken over een te luidruchtige kanarie. MIDDELBURG - „Mensen die als vrijwilliger bij de SOS Telefonische Hulp dienst werken vertellen vaak dat het veel voor hen betekent. Ook als mensen de de dienst eenmaal hebben verlaten, horen wij achteraf hoe belangrijk het wer ken bij de telefoondienst voor hen was". Dat staat in een boekje waarin de resultaten zijn opgenomen van een enquête onder de 125 vrijwilligers die de afgelopen 15 jaar bij de telefoondienst werkten. Ruim 60 procent van hen werkte aan het onderzoek mee. Vrijwel allemaal gaven zij aan dat de periode waarin zij bij de telefoondienst werk zaam waren van invloed was op hun leven. Voor 65 procent zelfs veel of zeer veel. Die in vloed bestond vooral uit een toename van de zelfkennis, het zelfvertrouwen en de gedach- tenwereld. Men leerde beter naar anderen luisteren, te rela tiveren en geduld op te bren gen. Ook ontwikkelde men meer maatschappelijk verant woordelijkheidsgevoel. Behalve op de eigen persoon lijkheid was het vrijwilligers werk bij de telefoondienst ook van invloed op de privé-rela- ties van de medewerkers. Ruim 70 procent kreeg meer inzicht in wederzijdse beïnvloeding, leerde grenzen, te trekken en anderen beter begrijpen en in voelen. Men werd assertiever, opener en leerde beter omgaan met conflicten. Door ruim 60 procent van de vrijwilligers werd aangegeven dat de werkzaamheden ook van invloed waren op hun plaats in de maatschappij of carrière. Men gaf aan de weg beter te weten en makkelijker om te gaan met instanties, school of opleiding. Het feit dat de werkzaamhe den niet werden betaald blijkt voor vrijwel alle medewerkers vanzelfsprekend te zijn ge weest of geen probleem. Veel van hen waren van mening dat ze werden beloond op een ande re, immateriële manier die meer waard was dan geld. Het werken bij de Telefonische Hulpdienst werd gezien als een soort 'levensschool' waarbij praktijk en opleiding elkaar afwisselen. De Telefonische Hulpdienst Zeeland krijgt jaarlijks zo'n 7000 telefoontjes van mensen die in geestelijke of sociale nood verkeren. Om deze mensen op verant woorde wijze hulp te kunnen verlenen die in overeenstem ming is met de internationale richtlijnen hiervoor, worden de mensen die zich als vrijwilli ger aanmelden serieus geselec teerd en via een intensieve ba sistraining en een stage op de dienst voorbereid op het werk. De dienst bestaat dit jaar 15 jaar. Er zijn momenteel zo'n 50 vrijwilligers werkzaam. Het alarmnummer van de dienst (01180-15551) staat achterop de telefoongids. SOS Telefonische Hulpdienst, voor een gesprek van mens tot mens. ZIERIKZEE - Leden van de werkgroep dierenasiel Schou wen-Duiveland zijn naarstig op zoek naar vrijwilligers die zich willen bezighouden met klusjes als het ophalen van' oud papier, collecteren, de jaarlijkse verkoop van de die renbeschermingskalender, het bemannen van de marktkraam en klusjes op het asiel zelf. Me vrouw J. Meerman van de werkgroep: „Ik denk dat veel mensen niet beseffen wat een hoeveelheid aan werk wij ver richten. Met plezier overigens, maar voor die karweitjes zijn wel mensen nodig!" Gelukkig heeft de werkgroep Schouwen-Duiveland momen teel al wel de beschikking over een enthousiast team van vrij willigers. Maar toch is de basis smal. „Als bijvoorbeeld John Verwoerd wegvalt, een man die zich bijna 24 uur per dag bezig houdt met de dierenbescher ming, komen we al omhoog te zitten", aldus mevrouw Meer man. Wie zich aanmeldt en wat de capaciteiten van die persoon zijn, is in principe niet zo be langrijk. Jong en oud is van harte welkom, als het maar mensen zijn die zich enthou siast voor de dierenbescher ming willen inzetten. Karretjes Een belangrijke activiteit waar de werkgroep nog men sen voor kan gebruiken is het coördineren en ophalen van oud papier. Op dit moment wordt dit in Zierikzee gedaan door een groep van 23 kinde ren. Mevrouw Meerman en de heer Verwoerd zijn trots op en dolgelukkig met hun jeugdige hulpen. „Het is goed als zij eens in het zonnetje worden ge zet". Sinds twee jaar is de groep op woensdagmiddagen bezig met het ophalen van het oud papier. Of de zon nu schijnt of als de regen met bakken uit de hemel OUDE-TONGE - Het is weer tijd om in de tuin aan de slag te gaan. Dat de bibliotheek hierbij ook behulpzaam kan zijn, is velen niet bekend. De bibliotheekje Oude-Tonge be nadrukt haar collectie tuin- boeken in de maand mei door middel van een kleine tentoon stelling. Boeken over éénjarigen, boe ken van de bekende Rob Her wig en boeken over moestui nen zijn dan te leen. Inspiratie kan opgedaan wor den door een heuse tuin in de bibliotheek te bekijken. De planten in deze tuin zijn gele verd door de firma Auperlé te Oude-Tbnge. De Middeleeuwen blijven tot de verbeelding spre ken. De boeken van Umberto Eco worden veel gelezen, even als de middeleeuwse detectives van Ellis Peters. De boeken van Thea Beekman spelen zich meestal af in de Middeleeuwen en ook andere jeugdschrijvers putten graag uit dit geschiede nistijdperk. Om deze periode nog eens extra te belichten heeft de bibliotheek te Oolt- gensplaat in de maand mei een tentoonstelling over ridders, heksen en andere donkere za ken binnen haar muren. valt, altijd zijn ze er. Met zelf gemaakte karretjes of wagent jes die ze door middel van sponsoring van bedrijven aan geboden hebben gekregen, gaan ze deur voor deur bij de mensen langs met de vraag of ze nog papier in te leveren heb ben. Op lijsten houden ze bij welke straat ze al hebben ge had zodat in ieder geval één keer per maand de meeste hui zen worden aangedaan. Het pa pier dat in grote hoeveelheden wordt opgehaald, wordt naar een container bij het asiel ge bracht. Van hieruit gaat het naar de Papiercentrale in Goes waar het verwerkt wordt. Ver woerd: „De kinderen zijn op deze manier niet alleen bezig met de dieren maar ze worden ook milieubewust. Want denk maar niet dat ze rommel op straat laten liggen". Overigens is het niet alleen maar zwaar werk, maar vaak genoeg ook gezellig. Een van de kinderen: „Soms vragen de mensen je binnen voor een glas limonade of krijg je een snoep je. Een andere keer krijg je weer een gulden, maar die gaat in de pot voor het dierenasiel". Om iets terug te doen voor al die vrije tijd die de kinderen in het werk stoppen worden ze ook wel eens mee op stap geno men. Zo hebben ze onder meer al eens een bezoek gebracht aan het Reptielenhuis in Vlis- singen en een Paardenopvang in Driewegen. Maar ook dan kunnen ze het werk niet laten want al snel helpen ze ook hier mee met allerlei karweitjes. „De kinderen zijn nu eenmaal gek van dieren. Een jongen wilde voor zijn verjaardag al leen maar een kat uit het asiel", aldus de heer Ver woerd. Een andere activiteit waar de werkgroep man/vrouwkracht voor zoekt, is de verkoop van tweedehandsspullen op mark ten. Deze spullen worden thuis opgehaald maar vaak komen mensen zelf hun spulletjes bij het asiel afgeven. Hier worden kapotte zaken gerepareerd en alles schoongemaakt voordat het meegaat in de kraam voor de verkoop. Orh zoveel moge lijk kernen aan te doen zijn er nog mensen nodig voor de jaar lijkse collecte en kalenderver koop. Ook mensen die eens willen inspringen of meehel pen op het asiel, zijn welkom. Het asiel waar het dit moment (gelukkig) erg stil is. Slechts vijf honden en vijf katten wachten hier nog vol verwach ting op een nieuwe baas of ba zin. Maar ook dat lukt natuur lijk niet zomaar. Daar zijn net als voor de andere activiteiten mensen voor nodig die zich hiervoor inzetten. Wie interes se heeft kan contact opnemen met mevrouw Meerman (01114- 1440) of de heer John Verwoerd (01110-15442). OUDE-TONGE - Met name de beide jeugdteams van honk- en sof tb al vereniging The Islanders blijven vriend en vijand verbazen. Als nieuwelingen weten ze verrassenderwijs de meer ervaren leeftijdsgeno ten goed bij te benen of zelfs op de knieën te dwin gen. Zo wonnen de jongens-aspiranten hun jongste thuiswedstrijd met 9-4 van Blue Stars. De meisjes gaven voor het eerst in competitieverband acte de présence, tegen de Boosters, en misten op een haar na de uiteindelijke winst: 12-13. Ook coach Jan Zwerus verwon dert zich telkens opnieuw over het jeugdig talent waarmee zijn jongens-aspirantenteam is samengesteld. „Als je weet dat deze jongens voor het eerste seizoen honkballen en eigen lijk afgelopen winter pas se rieus zijn gaan trainen, is het opmerkelijk dat ze nu al zoveel hebben geleerd dat tegenstan ders die reeds enkele jaren spe len, zoals vandaag Blue Stars, verslagen worden", vertelt een opgetogen Zwerus na afloop. Vangbal Island-werper Rob Emeis kreeg maar vier honkslagen te gen, terwijl hij en zijn ploegge noten negen keer de thuisplaat passeerden. Emeis kreeg overi gens goede ondersteuning. Zo schreven zowel Martijn Hamee- teman als Jan Veenstra beiden een fraaie vangbal op hun naam. In aanvallend opzicht was het Paul Zwerus die een honkslag scoorde en het eerste punt voor de Oude-Tongenaren liet note ren. Verder waren ook nog San- der Waldekker en Rob Emeis succesvol aan slag. Zij wisten eveneens op de honken te ko men door eigen goed geslagen ballen. Einduitslag: 9-4. Het eerste seniorenteam van HSV The islanders kreeg het Rotterdamse de Saints 2 op be zoek. Gebrek aan controle bij de werpers Ben Hameeteman en Maurice Klaasen was er me de de oorzaak van dat de bezoe kers vrij eenvoudig op de hon ken kwamen en punten wisten te scoren. Ook aan slag bleven de prestaties van het Flakkee- se negental achter. Midvelder Hans Zwerus reali seerde als enige een slaggemid delde van 1.000. Catcher Gun nar Karlsen liep één op twee, waardoor zijn gemiddelde op 0.500 terechtkwam. The Islan ders verloren uiteindelijk met 8-15. Advertentie Kom kijken! Hanngvlietplan 4. Zieritaee Tel. 01110-12946/12854 s Maandags gestolen. Donderdagavond koopavond DEN BOMMEL - Zaterdag 16 mei begint de jaarlijkse brade rie in Den Bommel. Dit jaar is als thema Ollie B. Bommel ge kozen. Mede door het feit dat de heer Maarten Toonder, dé il lustrator van deze stripfiguur, 80 jaar is geworden. Om 10.00 uur komen de heer Ollie B. Bommel en Tam Poes met een rondvaartboot in de haven aan, waar zij worden ontvangen door wethouder Van der Ree namens de gemeente Oostflakkee. Daarna gaat de braderie van start. DIRKSLAND - Voor een goede prestatie zorgde de atleet Wim Zoon op de marathon van Utrecht. Ondanks het feit dat de 45-jarige veteraan bij de 30 kilometer het mannetje met de hamer tegenkwam, wist hij zijn tijd vergeleken met vorig jaar toch nog met ruim 10 mi nuten te verkorten. Zijn eindtijd werd 3.8.18. Leen van 't Hoff die onlangs bij de marathon van Rotterdam voor een goede prestatie zorgde wist nu weer een goed resultaat te boeken in 3.4.13. Eef Kooman wilde deze keer zijn krachten wat sparen omdat hij over veertien dagen als haas wil dienen voor zijn trainer bij de Wcstlandmarathon. Hij kwam nu bij de halve marathon van Utrecht uit in een tijd van 1.13.12. Dat Wim Zoon van meerdere markten thuis is blijkt uit het feit dat hij 30 april in Middelburg uitkwam bij een Run Bike Run. Hier ein digde hij (bij een deelnemers veld van 76) op de 38e plaats en als 10e veteraan in een tijd van 1.43.47. Marco van Leeuwen, lid van de triathlonvercniging Goeree- Overflakkee eindigde in 1.37.45. Gert Jan Ruit en Mitzy Nieuwenhuizen, beiden uit Hellevoetsluis, eindigden res pectievelijk in 1.43.24 en 1.56.15. Basisbereiding bakken: Laat in een passende pan boter uitbruisen en licht bruinen. Het formaat van de pan afstemmen op de hoeveelheid vlees die wordt bereid. In een te grote pan verbrandt de boter, in een te kleine pan wordt het vlees niet gelijkmatig gebakken. Schroei het vlees aan weers zijden dicht en temper het vuur. Blijf met het vlees over de bodem van de pan schuiven en keer het regel matig. Vervolgens verder bakken tot het vereiste gaartepunt. Het vlees uit de pan nemen en de braadbo ter eventueel afblussen met water of ander vocht. U .heeft nodig voor 4 personen: 500 gram magere lamslap- pen van de bout of rug in dunne reepjes gesneden 4 eetlepels droge sherry 2 eetlepels sojasaus 1 theelepel maïzena 2 eetlepels olie 1 eetlepel fijngehakte verse gemberwortel of 1 theelepel djahé (gemberpoeder) 1 ui, gepeld en in halve rin gen gesneden 175 gram kleine maïskolfjes (uit pot of blik) 1 rode paprika, zaad en zaadlijsten verwijderd, in dunne reepjes gesneden 1 kleine komkommer, over langs gehalveerd, van zaad ontdaan en in schijfjes ge sneden 175 gram kleine, schoonge maakte peultjes geblan cheerd even de kook er over laten gaan. Bereiding: Meng in een kom de sherry en de soja met de maïzena en zet het mengsel weg. Ver hit de olie in een wok of wadjan. Voeg de gember en de ui toe en roerbak ze in 1 minuut op hoog vuur. Voeg daarna onder voortdurend omscheppen het vlees in porties toe en doe er als dit voldoende is dichtge schroeid de reepjes paprika en komkommer bij. Roer bak dit alles vervolgens nog 1 minuut. Laat tenslotte de peultjes en de maïskolfjes nog 1 minuut meebakken. Giet de aangemaakte maï zena over alle ingrediënten en blijf roeren tot de saus is gebonden. Dien het gerecht meteen op. Lekker met mihoen of rijst. Voedingswaarde per portie: Energie: ±1345 kJ (320 kcal) Eiwit: 29 gram Vet: 14 gram Koolhydraten: 17 gram De prijswinnaars van de Extra-puzzel van woensdag 29 april zijn: De eerste prijs: Een waardebon van f 25,- A. v. d. Panne, Kerkstraat 14, Scharendijke De tweede prijs: Een waardebon van f 15,- Mw. A. van Weezei, Scholekster 20, Sommelsdijk De derde prijs: Een waardebon van f 10,- W. A. Hooimeyer, Rietgors 43, Mijnsheerenland Sleutelwoorden van de puzzel van 29 april zijn: Koningin Beatrix Wilhelmina Armgard onze hartelijke gelukwensen De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redactie Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. De enveloppe kan natuurlijk ook in de brievenbus van het kantoor aan het Jannewekken worden gedeponeerd. De Nieuwsbode Extra-puzzel verschijnt iedere veer tien dagen. Een vriendelijk verzoek is om op de enveloppe duidelijk het woord Extra-puzzel te vermelden. Enveloppen waarop niet staat vermeld om welke puzzel het gaat kunnen niet meedingen naar een prijs. De inzendingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk vrijdag 22 mei in ons bezit zijn. Denkt u aan de postzegel! Horizontaal: 1. schrijf- of werkkamer; 4. vertelling; 7. stok met een smalle reep leer; 9. elke van de verschillende vormen waaronder een naamwoord, voornaamwoord of lidwoord voorkomt; 11. respect; 12. plek in de woestijn waar water is en waar bomen en planten groeien (mv.); 13. beroep; 15. strijd; 17. verlenging van een gestelde termijn; 19. beiden; 21. verschil tussen bruto- en netto gewicht; 23. benauwd; 25. gezegd van iets dat je kunt eten; 26. bittere, kleurloze priklimonade; 27. onachtzaam; 28. trek. Verticaal: 1. gebouw waarin soldaten verblijven; 2. hoopje drogend hooi; 3. soort hert; 4. haat koesterend; 5. eerste halswervel; 6. knijpbrilletje; 8. sier lijk; 10. gebeurtenis; 14. aftreksel; 16. inwoner van een land in het Caribische gebied (mv.); 17. zich met een bepaald doel op weg begeven; 18. vierde maagafdeling bij herkauwers; 19. horizontaal gedeelte van een traptrede; 20. begrip, kijk op de zaak; 22. werkelijk; 24. aardappel. De sleutelwoorden worden gevormd door de letters van de cijfers: 2, 24. 22, 12, 7, 14, 9, 15, 5. 19, 27.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 13