Wiskunde niet verplicht Goede student loot niet Politiemacht bij finale Europa Cup Nieuwe aardbeving treft steden in Iran Studenten bezetten kantoor V SN-groep Nog negen man vast in coke-zaak Hansweert ■i Oormerk-weigeraars in cassatie Nu in westelijk deel van land Protest bezuiniging OV-kaart Eén van grootste vangsten Staatssecretaris ziet af van plan voor het VWO Ritzen maakt kabinetsstandpunt bekend: Ontwikkelingshulp geplunderd Vermogen van Mobutu geraamd op 4 miljard Nederlandse smokkelaar drugs opgepakt Vernielde sculpturen hersteld 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DUBAI (RTR) - De Iraanse steden Ardabil en Nir, in het noordwesten van het land, zijn maandagochtend getroffen door een nieuwe aardbeving. Het Iraanse persburau IRNA meldde niets over slacht offers of schade na de beving, die een kracht van 4,8 op de schaal van Richter had. Twee dagen geleden kostte een krachtige aardschok in het oosten van Iran aan meer dan 2400 mensen het leven. Er vielen ruim 6000 gewon den. De aarde in Ardabil schokt voortdurend sinds eind februari, toen bij een aardbeving in het gebied dui zend doden vielen. Zestien miljoen gulden is no dig om de eerste nood te leni gen van de slachtoffers van de zware aardbeving die za terdag het oosten van Iran trof. Dat heeft een woord voerster van het Nederland se Rode Kruis zondagavond meegedeeld. De zestien mil joen is nodig voor voedsel, tenten, dekens, kleding en water- en sanitatievoorzie- ningen. Het Rode Kruis maakt 50.000 gulden over naar haar zuster organisatie De Rode Halve Maan in Iran. Deze kan een zelfde bedrag tegemoet zien van de stichting Mensen in Nood in Den Bosch. 'Goed zelf Het Nederlandse Rode Kruis en Artsen zonder Grenzen sturen geen medische teams naar het gebied. „De erva ring leert dat de Iraniërs het goed zelf afkunnen", aldus een woordvoerder van AzG zondag. „Tegen de tijd dat wij ter plekke zijn, is de erg ste nood al gelenigd." UTRECHT (ANP) - Ongeveer veertig studenten heb ben maandagochtend het hoofdkantoor van het streekvervoersbedrijf VSN in Utrecht bezet. Ze drongen om half acht het gebouw binnen. De bezettingsactie is een pro test tegen de voorgenomen bezuinigingen van minister Ritzen van Onderwijs op de OV-jaarkaart. Er zijn geen vernielingen aangericht. De actie is georganiseerd door de GroenLinks-jongerenor- ganisatie DWARS en het Landelijk Actie Comité (LAC). Na een uur is de actievoer ders toegezegd dat zij een ge sprek krijgen met president- directeur A. Joosse van de VSN in ruil voor het binnen laten van het personeel. In afwachting van de uitkomst van het gesprek moeten de VSN-werknemers in de kan tine blijven. Een woordvoerder van de VSN stelt dat de actievoer ders aan het verkeerde adres zijn. „Ze moeten het ministe rie van Onderwijs onder druk zetten. Als het aan ons ligt, krijgen ze de kaart die ze nu hebben." Volgens de woordvoerder is er nog een verschil van tachtig miljoen gulden tussen wat minister Ritzen wil en de vervoerders kunnen bieden. Keuze Ritzen geeft jaarlijks 900 miljoen aan de OV-jaarkaart uit en wil dit terugbrengen naar 400 miljoen. Studenten kunnen nu nog kiezen tussen een weekkaart en een week- eindekaart. Ritzen wil die keuze schrappen en thuiswo nenden studenten een week kaart geven. Uitwonende studenten krijgen een week- eindekaart. De bewindsman heeft nog geen akkoord kun nen sluiten met de vervoer ders. Afgesproken is dat hij naar het kabinet teruggaat. VLISSINGEN (ANP) - De FIOD heeft in totaal ne gen verdachten aangehouden na de onderschepping van een partij van 1236 kilo cocaïne, een van de grootste cocaïnevangsten ooit in ons land. De Douane in Vlissingen on derschepte de partij drugs op 17 april tijdens een routine controle. De cocaïne zat ver stopt op een 45 meter lang schip afkomstig van Cu rasao. Het lag in de haven van Hansweert afgemeerd, toen de douane, aan boord kwam voor inklaring. De be ambten kregen argwaan door het gedrag van de be manning. Uiteindelijk ble ken de ballasttanks vol te zitten met cocaïne. Van de negen aangehouden personen zitten er nog zes vast. Het gaat om drie Filip pijnse bemanningsleden (48, 42 en 31 jaar), een 52-jarige Nederlander, een 40-jarige Canadees en een op Curasao aangehouden Nederlander. De FIOD wil zijn identiteit in het belang van het onder zoek niet bekendmaken. Vol gens Justitie in Willemstad wordt hij naar Nederland overgebracht. Het cocaïneschip, de Fogo Is le, heeft twee weken bij de Curagaose Droogdok Maat schappij in reparatie gelegen voordat het de reis naar Ne derland maakte. De op Cu rasao aangehouden Neder lander woonde in één van de rijkste buurten van het ei land. In de tuin van zijn wo ning lagen twee reddingsbo ten afkomstig van de Fogo Isle. Naar aanleiding van de vangst heeft de FIOD onder leiding van de rechter-com- missaris en het Openbaar Mi nisterie op verschillende plaatsen in Nederland en op Curagao personen verhoord en huiszoekingen gedaan. De cocaïne is inmiddels vernie tigd. Meerdere aanhoudin gen worden niet uitgesloten. KRIJGSMACHT DEN HAAG (ANP) - Minister Voorhoeve neemt donderdag in Brussel deel aan een hoor zitting van de Defensie-com missie van het Belgische par lement. De bijeenkomst gaat over de toekomst van de Bel gische krijgsmacht. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-metcocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 13 mei 08.45 142 02.35 -155 20.55 118 14.50 -125 ROOMPOT BUITEN 13 mei 07.25 138 01.20 -148 19.45 112 13.50 -118 BRUINISSE 13 mei 08.55 152 02.30 -162 21.00 129 14.55 -133 WEMELDINGE 13 mei 08.50 161 02.35 -167 21.05 135 14.55 -138 Doodtij: 16 mei 4 Actuele Informatie over afwijkingen 06-9771 DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Netelenbos (Onderwijs) ziet af van het idee wiskunde tot ver plicht vak te maken voor alle vwo-leerlingen, inclu sief de alfa-scholieren. Dat heeft haar woordvoerder bevestigd. De Tweede Kamer praat van daag, maandag, met de staatssecretaris over haar plannen voor het voortgezet onderwijs. Overigens bestrijdt Netelen bos dat ze zelf ooit serieus heeft overwogen wiskunde tot verplicht vwo-vak te ma ken. „Ikzelf vind het name lijk geen ideale optie", aldus Netelenbos in het weekblad Nieuwe Revu dat morgen verschijnt. Met ingang van 1 augustus 1998 wil het kabinet de vrije vakkenpakketen in het vwo afschaffen. In plaats daar van komen er vanaf de vier de klas vier verschillende „profielen", waaronder Cul tuur en Maatschappij. Die leidt op voor de letterenstu dies, rechten, sociologie en psychologie. In eerder overleg met de Tweede Kamer is de gedach te opgekomen om ook voor dat profiel wiskunde tot ver plicht vak te maken. Veel alfascholieren, voor wie wis kunde traditioneel een no toir struikelblok is, zijn niet gelukkig met dat idee. Netelenbos heeft besloten in elk geval tot 2001 wiskunde niet verplicht te stellen voor vwo-alfa. Binnenkort wil de staatssecretaris het Freu- denthal-instituut, dat zich bezighoudt met het wiskun- deonderricht, vragen om een aparte vorm van wiskun deonderwijs te ontwikkelen die past in het cultuurpro fiel. Op basis daarvan zou de Tweede Kamer dan in 2000 alsnog kunnen beslissen of wiskunde in het vakkenpak ket van alle vwo-scholieren thuishoort. Overigens verzet Netelenbos zich nadrukkelijk tegen de plannen van -D66, VVD en CDA om de invoering van de onderwijsprofielen een jaar uit te stellen. De partijen, die samen een meerderheid heb ben in de Tweede Kamer, willen de scholen meer tijd geven zich aan te passen. Vol gens de staatssecretaris is dat helemaal niet nodig. Bèta-studenten Het aantal bèta-studenten kan begin volgende eeuw met 20 procent stijgen. Daar voor moet onder meer de stu diefinanciering omhoog, en moeten alle bèta-opleidingen worden verlengd van vier naar vijf jaar. Het onderwijs moet beter worden afge stemd op de maatschappelij ke behoeften. Afgestudeer den dienen een hoger salaris te krijgen. Dat schrijft de commissie- Verruijt in haar rapport over de toekomst van de bèta-op leidingen in Nederland. Het rapport is vanmiddag, maan dag, overhandigd aan de Ko ninklijke Akademie van We tenschappen (KNAW), opdrachtgever van de com missie. Tekort Er dreigt zeer spoedig een te kort aan universitair opge leide bèta's. Het aantal stu denten daalt en de vraag stijgt. De opleidingen heb ben het zwaar te verduren. Een aantal is zo klein dat zelfstandig voortbestaan ei genlijk niet meer verant woord is. Drie Friese boeren die prin cipieel weigeren oormerken aan te brengen bij hun koei en, gaan in cassatie bij de Hoge Raad. Zij werden eer der door het Gerechtshof in Leeuwarden veroordeeld wegens het overtreden van de regelgeving. Het hof achtte hen schuldig, maar legde geen straffen op. De drie biologische boeren be horen tot een groep van on geveer 100 veehouders die hun koeien niet' wensen te registreren via de gele oor merken. Zij noemen de grote plastic oorbellen niet alleen lelijk, maar spreken ook van dierenkwelling. Omdat de boeren hun koeien niet la ten oormerken, kunnen zij hun dieren ook niet verko pen. Ze vechten het ver plichte merken al vijf jaar aan, maar het gerechtshof wees hun claim als gewe- tensbezwarden in november vorig jaar af. Ze hopen nu van de Hoge Raad gelijk te krijgen. Het ministerie van Landbouw is inmiddels be zig met het opzetten van proeven om tot een ander re- gistratiesystheem te komen. Oormerken zijn fraudege voelig gebleken, koeien kunnen er lelijke wonden van krijgen en de gele stuk ken plastic vallen nogal eens uit. DEN HAAG (ANP)/ Studenten met een gemiddeld eindexamencijfer van een acht of hoger worden in de toekomst direct toegelaten tot een studie waar voor een studentenstop bestaat. De overige studen ten moeten net zoals nu het geval is loten voor een plaats. neerkomen op directe toela ting van iedereen met een ge middelde van 7,3 a 7,4 of ho ger. Minister Ritzen is echter bang voor een „ongebreidel de" cijfer jacht als te veel scholieren menen dat de grens voor directe toelating haalbaar is. Anders dan de Commissie Drenth voorstel de, houdt Ritzen vast aan ge- Dit blijkt uit het kabinets standpunt over het advies van de commissie-Drenth over loten. Minister Ritzen van Onderwijs presenteerde het standpunt vanmiddag, maandag. De commissie-Drenth stelde voor de helft van het aantal beschikbare plaatsen te re serveren voor goede studen ten. Bij geneeskunde zou dit wogen loting. De minister vindt dat gewogen loting, waarbij een hoger gemiddeld eindexamencijfer leidt tot een grotere kans op een plaats, beter aansluit bij de gedachte dat prestaties be loond moeten worden. Het kabinet voelt vooralsnog weinig om 10 procent van de plaatsen te reserveren, zoals de Commissie-Drenth voor stelde, voor mensen die al tij dens hun schooltijd een baan hebben gehad in de richting waarin ze willen studeren. Ritzen acht de tijd hier nog niet rijp voor. Hij heeft voor al grote twijfel of deze vorm van selectie objectief genoeg kan zijn. LONDEN (AFP) - De Zaïrese president Mobutu had halverwege de jaren '80 een vermogen ver gaard van 4 miljard dollar door ,,de internatio nale hulp te plunderen". Een groot deel van dat geld is uitgegeven om zijn bewind overeind te houden'. Dat schrijft de krant Finan cial Times maandag op ge zag van bronnen bij het In ternationale Monetaire Fonds (IMF) en bij de Ame rikaanse overheid. Uit de omgeving van Mobutu is vernomen dat deze geld blijft opnemen van gehei me bankrekeningen. Ook heeft hij nog tal van beleg gingen en gebouwen in het buitenland op zijn naam staan. In de onderhandelin gen over zijn aftreden heeft Mobutu geëist dat hij zijn bezittingen mag houden. In 1982 schreef de Duitse bankier Erwin Blumenthal in opdracht van het IMF een rapport over de corrup tie onder het bewind van Mobutu. Onder druk van Westerse landen voerde het IMF zijn financiële steun aan Zaïre desondanks op. Trein Een trein met bijna vijfhon derd uitgeputte vluchtelin gen is zondagavond in de Oost-Zaïrese stad Kisanga ni aangekomen. De vluch telingen kwamen uit een gebied 82 kilometer ten zui den van de stad. Het was de eerste keer dat hulpverle ners toestemming hadden gekregen van de rebellen van de AFDL om zo ver van Kisangani Rwandese Hutu- vluchtelingen te helpen en op te halen. ROTTERDAM (ANP) - Rotterdam zet voor de finale van de Europa Cup 2 die woensdag in de Rotterdam se Kuip wordt gespeeld 600 politiemensen in. De finale is tussen Barcelona en Paris St. Germain. „We gaan de stad woensdag blauw verven. De agenten zullen optreden als politie man als dat nodig is, maar we willen vooral gastheer zijn", aldus commissaris J. Hollebrand die woensdag de algemene leiding heeft bij de politie. De politie-inzet is overigens nog groter omdat in omlig gende regio's vooral veel ver keerspolitie is ingezet om de Spaanse en Franse suppor ters naar Rotterdam te gelei den. Bovendien reizen met de beide' supportersgroepen „eigen" politiemensen mee die vooral zullen optreden als verbinding tussen de sup porters en de Rotterdamse politie. Feest De Maasstad wil de beide supportersgroepen zoveel mogelijk gescheiden houden. Daarom wordt op de noorde lijke oever van de Maas een Spaans feest georganiseerd. Op de zuidelijke oever zijn activiteiten voor de Fransen. UTRECHT (ANP) - Op ver zoek van de Nederlandse jus titie is in Kroatië een Neder lander aangehouden die ervan wordt verdacht een van de leiders te zijn van een groot XTC-syndicaat. Het gaat om een 46-jarige man uit Roosendaal. Advo caat mr. P. Bovens heeft de arrestatie van zijn cliënt maandag bevestigd. De man werd aangehouden in een dorpje in de buurt van Zag reb. Wat hij daar deed is niet bekend. Tegen de man, in het cicuit bekend als Willem Si gaar, was via Interpol een in ternationaal opsporingsbe vel uitgevaardigd. Justitie verdenkt hem van deelne ming aan een criminele orga nisatie en bezit van drugs. PINKPOP RIJSWIJK (ANP) - Pinkpop- organisator Jan Smeets is te vreden over de kaartverkoop van het popfestival. Zo'n 40.000 kaarten zijn inmiddels over de toonbank gegaan. Smeets hoopt volgende week uit te komen op 55.000 bezoe kers. Suske en Wiske ''VOLLE MAAN'' door Willy Vandersteen el# het,etet1 gfmj /ede- reeh vroeg hhhr bed, nnnn er wordt die kucht wet veel gesihpek iedereek ui hetboerde- rjtje vflh fl/ijo ek hr- riere wordt b'j het hik- 3te berucht opgeschrikt de v0cgec1de h0rgek z'jh suske eh wiske rl vroeg op. tloetenjullie mehrttbijlen? tn waar jaan jullie zo vroi\l naartoe Ue eten wel een boterham onderweg ml het vuistje Ik wil weten van wie die labaksdoous IDoe het niet, kinderen Teun is een je vaart jke kerel1 Verwachting t/m vrijdag 16 mei WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 20% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 19 graden Windkracht var. 3 Donderdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 10 graden Mid.temp. 21 graden Windkracht oost 3 Vrijdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 20% Min.temp. 12 graden Mid.temp. 22 graden Windkracht z.oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 13 mei Zon op 05.49, onder 21.22 Maan op 11.52, onder 02.06 Eerste kwartier: 14 mei (12.56) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Het ziet er goed uit voor de komende dagen. De lente leeft op en dat resulteert uiteindelijk in tempera turen die boven de 20 graden liggen. Verder schijnt deze week de zon ge regeld en het blijft op veel plaatsen droog. Het fraaie lenteweer danken we aan een hoge^rukgebied boven dat boven Europa tot ontwikkeling komt. Daardoor waait de wind vaak uit de zuidoosthoek en kan warme lucht uit Midden-Europa koers zet ten richting Nederland. Morgen waait de wind uit zuidelijke richtin gen. De windkracht stelt overigens niet veel voor: boven land is het met kracht 2 vaak al bekeken, aan zee kan het kracht 4 zijn. De zon schijnt een flink aantal uren, al ontstaan in de loop van de dag nog wel enkele stapelwolken. De kans dat die tot buien uitgroeien is echter minimaal. Het wordt morgen in het noordwes ten ongeveer 16 graden, Zuidoost- Nederland komt misschien al net iets boven de 20 uit. SCHEVENINGEN (ANP) - De twee zand sculpturen die zondag ochtend op het strand van Scheveningen zijn vernield, worden waar schijnlijk komend week einde hersteld. De bouwsels zijn in het kader van het jaarlijkse Scheveningen Interna tional Sand Sculpture Festival gemaakt en had den tot 1 juni moeten blijven staan. Volgens een woordvoerder van de organisatie valt in de loop van maandag een definitieve beslissing of de voorgenomen herstel werkzaamheden haal baar zijn. De bouw van de zand sculpturen is op 1 mei be gonnen. In totaal zijn er tien kunstwerken van het Scheveningse zand gemaakt. Onder de twee vernielde sculpturen is de winnaar van de wed strijd, getiteld ZIERIKZEESCHE (S3J NIEUWSBODE ia Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 -453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di dovrvan 18,00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1.25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden, Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag - Dinsdagkrant maandag - Donderdagkrant woensdag -Vrijdagkrant donderdag Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7.65 De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/?% B.T.W. tot 13.00 uur tot 11.30 uur tot 11.30 uur tot 11.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2