j~ uw krant vah schouwen-duiveland zierikzeesche nieuwsbode!! „Bevestiging dat ook anderen het leuk vinden wat je doet" „Je moet over oorlog kunnen praten, anders ga je kapot" GEBOORTEKAARTJES? Bedreiging Vernieling aan gepar keerde auto Inbraak woning Brouwers haven dé krant van schouwen - duiveland! j Opmerkelijke toneelprestaties worden beloond met Elektra-award De heer C. de Ruiter ontvangt draaginsigne ORIGINELE, LEUKE EN MODERNE GEBOORTEKAARTJES VINDT U BIJ drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 I5) MAANDAG 11 MEI 1992 148e JAARGANG NR 25147 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ^sebibuot^ «r IKZEESCHE NIEUWSBODE Hel leven achter het toneel is vaak dramatischer dan het leven er op. Fliegende Blatter Q 3 POLEN ^2? 'n Zierikzee werden twee rommelmarkten ten bate van Polen gehouden. O 3 KEVERDAG Door hét regenachtige weer werd de rondrit tijdens de Keverdag ingekort. 4 KIWANIS In Zierikzee werd de zesde serviceclub van Schouwen-Duiveland opgericht, de Kiwanis-club. 6 PROMOTIE De voetbalclub SKNWK promoveert naar de vierde klasse KNVB. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's DELFT - Een driejarige kleu ter heeft zich vrijdagmorgen aan het Oostplantsoen in Delft op de achterbank van een auto door het hoofd geschoten. Dat heeft de politie van Delft vrij dag bekendgemaakt. ZIERIKZEE - Het afgelopen weekend zijn op twee aparte plaatsen in Zierikzee twee kin deren lastig gevallen. In beide gevallen werden de slachtof fers met een mes bedreigd. Zaterdagavond omstreeks 20.00 uur werd een 17-jarig meisje door een vijftal onbe kende jongens lastig gevallen. Hierbij werd ze bedreigd met een stiletto. Het voorval deed zich voor op het Havenplein en in 't Vrijpoortje. Op vrijdagavond omstreeks 17.30 uur werd een 11-jarige jongen lastig gevallen door twee wandelende jongens van ongeveer 16 jaar. Dit gebeurde op het fietspad van de Rijks weg N59 tussen de rotonde en de verkeerslichten (richting Nieuwerkerk). Van de fiets van het slachtoffer werd een band lekgestoken. Zelf werd de jon gen met het mes bedreigd en werd zijn kleding vernield. Dit alles zonder enige noodzaak. Een van de daders droeg een paars jack, de andere een roze. De politie verzoekt getuigen van één van de beide voorval len om contact met het bureau op te nemen. (Telefoon 01110- 14055). ZIERIKZEE - Op zondag wer den de banden en velgen van een in de Zevengetijstraat ge parkeerde auto gestolen. Bo vendien bleek de auto te zijn beschadigd. De heer M. uit Almere die zaterdagavond uit was geweest in de binnenstad van Zierikzee bemerkte bij terugkomst bij de auto dat de banden en velgen van zijn voertuig waren wegge nomen. Voorts waren er de no dige vernielingen aan de auto aangericht. De schade die.de ei genaar hierdoor heeft opgelo pen is nog onbekend. BROUWERSHAVEN - Tussen 8 en 10 mei werd ingebroken in een woning aan de Schuitkade te Brouwershaven. De bena deelde is de heer G. uit Brou wershaven. De inbrekers kwamen het huis tijdens afwezigheid van de be woners binnen door middel van braak. Zij namen sieraden mee en een aanzienlijk bedrag aan contant geld. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. I JA, ik wil een. kwartaalabonnement f 47,50 I kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179, jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 2E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CQ Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. tergeschal en met een goed ge voel voor spanning werden de verschillende Elektra's uitge reikt. Bij de genomineerden gierden de zenuwen door de keel wanneer hun categorie aan de beurt was. De verschil lende supportersgroepen gaven duidelijk aan waar hun voor keur lag. Bleek de mening van de jury anders dan viel de prijswinnaar toch een warm applaus ten deel. Want zoals Baijens al zei in zijn openingswoord: ,,Een keer per jaar prijst het amateurtoneel zichzelf, elkaar en de kunst vorm". Vandaar dat sportivi teit en collegialiteit zaterdag hand in hand gingen in de Con certzaal. De uitreiking werd afgewis seld met verschillende inter mezzi door bewegingsgroep Folkloret en toneelverenigin gen Zierikzee en Kiekieris. Op zeer humoristische wijze kon digde Ron Lubbersen en Wil lem Huijbreghs de verschillen de programmaonderdelen aan. De meeste Elektra's gingen naar het Middelburgs Theater. Voor vrouwelijke bijrol, man nelijke hoofdrol en regie van de voorstelling Bloed van de Hongerlijders ontving zij een onderscheiding. Toewijding Opvallend was het hoge aantal nominaties (vier, red) dat ten deel viel aan de Amateurcome- die Zierikzee voor hun stuk Pas de deux van Hugo Claus wat zij het afgelopen seizoen zes, keer hebben opgevoerd. Voor. de vrouwelijke hoofdrol was genomineerd Truus Nieu- wenhuijse, voor de mannelijke hoofdrol Cees Möhlmann en voor de regie Lies Hanse. Zij vielen, als je het zo kunt noe men, buiten de prijzen. Uit handen van de burgemeester van Zierikzee kreeg Piet Bod bijl voor de mannelijke bijrol wél een Elektra uitgereikt. ,,De jury is tot deze beslissing gekomen omdat in uw rol voor al het doorleefde spél, de accu ratesse en de bijzonder toewij ding tot uiting komt. Als bijrol was u een grote steun voor de hoofdrolspelers", aldus het ju ryrapport. Het slotwoord werd uitgespro ken door Marijke Reuser, regis seuse en één van de juryleden. Zij benadrukte dat de jury een moeilijk taak had gehad om dat het bijwonen van een to neelstuk slechts een moment opname is. „Maar de Elektra is een stimulans door te gaan en je nek uit te steken om eens iets anders te doen dan gebrui kelijk". Duidelijk was toen al gezien de reacties uit het pu bliek dat het niet de eerste en laatste keer is dat de Elektra- awards worden uitgereikt. Dit initiatief krijgt zeker een ver volg, want Elektra verdient het om een begrip te worden in de Zeeuwse toneelwereld. Van 1946 tot 1950 was de heer De Ruiter als dienstplichtig militair gelegerd in Soeme- dang op West-Java, Indonesië. Als twintigjarige dienstplich tig soldaat was hij als chauf feur ingedeeld bij de genie troepen. Belangrijkste werk zaamheden van dit onderdeel waren het aanleggen van brug gen en wegen en de zorg voor goede verbindingen. Bij de uit voering van één van deze taken werd de heer De Ruiter teza men met zijn maten beschoten door vijandelijke troepen. Hij kan zich het noodlottige mo ment nog goed herinneren. Hinderlaag ment werd er vanuit de strui ken geschoten...". Vanaf dat moment valt er een zwart gat in de herinnering van de heer De Ruiter. Uiteindelijk blijkt dat van het groepje van 20 Ne derlandse militairen die op pa trouille was, drie man de be schieting in de hinderlaag niet heeft overleefd. Zeven man ra ken gewond, waarvan drie ern stig. Een van hen is de heer De Ruiter. Met schotwonden in lin kerbeen en rechterarm wordt hij naar een hospitaal ver voerd. Nog net op tijd krijgt hij hier een bloedtransfusie. „Ik had veel bloedverlies geleden, als het een uur langer had ge duurd had ik Nederland niet meer teruggezien". HET WEER Half tot zwaar bewolkt en in hel noorden mogelijk wat regen of motregen. Min.temp. omstreeks 7. middagiemp. ongeveer 15 graden. Wind uit zuidwest, kracht 4, langs de kust toenemend tot 6, mogelijk kracht 7. Humoristische presentatie in handen van Willem Huijbreghs rechtsen Ron Lubbersen. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Zaterdagavond 9 mei vond in de Con certzaal van Zierikzee voor het eerst de uitreiking plaats van de Elektra-award. Een vrouwelijk beeld je dat bedoeld is als erkenning en stimulans voor prestaties die worden geleverd in de wereld van het amateurtoneel. In zeven categorieën had de jury een aantal genomineerden vastgesteld. Piet Bodbijl van de Amateurcomedie Zierikzee ontving een Elektra in de categorie mannelijk bijrol. Hij toonde zich zeer trots op de prijs. „Voor jezelf is het je hobby, nu wordt bevestigd dat ook anderen het leuk vinden wat je doet". De Elektra-award is een initia tief van het Zeeuws Centrum voor Amateurtoneel. Zij wordt toegekend aan diegenen die een opmerkelijke prestatie op het gebied van regie, hoofdrol len, bijrollen, vormgeving (de cor, licht, geluid en grime), en repertoirekeuze hebben gele verd. In totaal 11 categorieën. Een jury bestaande uit drie to neelkenners en -liefhebbers in hart en nieren heeft dit jaar in totaal 14 voorstellingen be zocht. Vierentwintig mensen uit de toneelwereld werden ge nomineerd voor een Elektra- award. In de Zierikzeese Con certzaal viel zaterdagavond de beslissing wie daadwerkelijk het mooie beeldje in zijn armen mocht sluiten. De uitreiking hield het midden tussen een chique gala-avond en een gezellig feest. Maar juist dat gaf de avond zijn charme. Aan de ene kant ademde de uit reiking de sfeer uit van die van het Amerikaanse broertje van Elektra, de Oscar, aan de ande re kant was het een gezellig sa menzijn van de verschillende Zeeuwse amateurtoneelvereni gingen waarbij waardering werd getoond voor elk§ars werk. Stimulans De avond werd geopend, hoe kan het ook anders, met een to neelstuk door toneelgroep Te- -jater 2. Na de pauze was het moment aangebroken waarop iedereen had gewacht. De uit reiking vari de Elektra's! Hier voor waren speciaal uitgeno digd de burgemeester van Zie rikzee mr J. J. P. M. Asselbergs en de heer A. J. Dijkwel, lid van gedeputeerde staten. De eerste twee Elektra's voor een opmerkelijke prestatie op het gebied van grime en decor wer den echter overhandigd door vicevoorzitter van de ZCA, de heer Gerard Baijens. In zijn openingswoord feliciteerde hij alle kanshebbers in ieder geval met hun nominatie. „Want dat op zich is al een opmerkelijke prestatie". Hij benadrukte nog maals dat het hierbij niet ging om het wedstrijdelement, maar om een erkenning en een stimulans om door te gaan met de hobby waar de tonelisten zelf, maar ook duizenden Zeeu wen jaarlijks plezier aan be leefden. Met tromgeroffel en trompet- wonding opliep. Aangezien de hele familie bij de uitreiking aanwezig wilde zijn duurt het tot afgelopen vrijdag 8 mei tot dat de burgemeester hem de in signe op kan spelden. „Als res pect voor diegenen die onder vaak moeilijke omstandighe den offers hebben gebracht", zo verwoordt de burgervader het doel van de medaille. De gede coreerde is trots op zijn onder scheiding. Tbch toont hij zich tevens kri tisch: „Eigenlijk is het veel te laat dat de regering nu pas on ze verdiensten erkent". „Het was 1 november 1947. 's Morgens vroeg gingen we op pad. Op een stuk weg lag wat bamboe waar we gemakkelijk over heen konden rijden. Even verderop lag een boomstam waar dit dus niet lukte. Wc stopten ons voertuig en stapten uit om de boomstam van de weg te halen. Op hetzelfde mo- Trauma's Na zes weken verblijf in het ziekenhuis cn een jaar rust pakt hij eind 1948 toch weer dc draad op. Tbt 1950 blijft hij in Indonesië. Bij elkaar heeft hij zo'n vier jaar als dienstplichtig militair in oorlogssituatie ge- Hoewel pas laat toegekend is de heer De Ruiter toch trots op zijn insigne. (Foto: Marijke Fol- kertsma). schrikkingen bij hen teweeg hebben gebracht. De heer De Ruiter heeft daar gelukkig weinig last van. „Gelukkig kan ik nog vrij nuchter over de oorlog praten", aldus de 66- jarige Noordgouwenaar. De draaginsigne die in restau rant La Plaisanterie in Brou wershaven door burgemeester L. N. Labruyère van diezelfde gemeente wordt uitgereikt, is hem eigenlijk al toegekend op 1 november 1991. Toevalliger wijs precies op de dag 44 jaar geleden dat hij zijn oorlogsver- BROUWERSHAVEN - Nadat hij tijdens het oorlogs geweld in 1947 in het voormalig Nederlands-Indië zwaar gewond is geraakt, ontving de heer C. de Rui ter uit Noordgouwe op vrijdag 8 mei 45 jaar na dato van de regering een draaginsigne. Zelf blikt hij nog koel terug op het moment dat hij op het nippertje aan de dood ontsnapte. „Gelukkig kan ik vrij nuch ter over de oorlog praten, anders ga je eraan kapot". diend. Om de twee jaar komen de veteranen nog bij elkaar. Niet iedereen, want enkele oud-militairen durven niet eens meer de straat op. Zij lij den nog steeds onder de zware trauma's die de oorlogsver-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1