Positief effect Zonnestraal Het is nu hoogste tijd om zonwering aan te schaffen Reinigingsrechten B Deurloo 'Schuur vormt een triootje met Plompe Toren en RMC' Bezwaarschrift middel tegen hoger OZB-tarief Internationale poppen te kijk in Hollandse Hoeve INGEZONDEN STUKI< Advies BZW aan ledens Van stof tot hout EXPOSITIES Toename planteninsecten en vogels Topdrukte verwacht UW JJ ZIERIKZEE Voorzitter Stichting Renesse hij opening: Voorwaardelijk wegens ontucht De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briefschrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn.. Deze week hebben we alle maal weer 'n aanslag van de reinigingsrechten in onze bus gekregen. Een verhoging van bijna twintig procent maar liefst! Wat mij het meeste stoort, is het volgende: Aleenstaanden betalen net zo veel als grote re huishoudens. Iedereen weet dat je als één- of twee persoonshuishouden toch veel minder in de rolemmers hebt dan grotere gezinnen. Soms komt een rolemmer drie weken niet buiten om dat er haast niets in zit. De ouderen, soms met enkel aow of een klein pensioentje zijn dus maar weer eens de dupe. Volgens de reinigingsdienst mag deze groep een verzoek tot kwijtschelding indienen. Maar doet deze groep mensen dat? Meestal schamen ze zich daarvoor. Ik hoop dat de nieuwe ge meente Schouwen-Duive- land hier eens goed over na denkt en aan deze onredelijke verhoging iets gaat doen. G. M. V/D BRAND DEN BOER Zierikzee TILBURG - De Brabants Zeeuwse Werkgeversver eniging (BZW) adviseert haar leden een bezwaar schrift in te dienen tegen de aanslag Onroerend Zaak Belasting 1997 als gemeenten tariefdifferen tiatie toepassen. De BZW heeft er bij de ge meentebesturen op aange drongen om geen gebruik te maken van de mogelijkheid om voor bedrijfspanden maximaal twintig procent hogere OZB-tarieven vast te stellen dan voor woningen. De gemeente Schouwen-Dui- veland past overigens geen tariefdifferentiatie toe. Met ingang van 1 januari 1997 is de Wet Waardering Onroerende Zaken aange past. Gemeenten kregen daarmee de mogelijkheid om hogere belastingtarieven te heffen voor bedrijfspanden omdat de waarde-ontwikke- ling tussen deze panden en woningen uiteen kan lopen. Inmiddels is door een bedrijf beroep ingesteld bij het be lastinghof en bestaat volgens de BZW de mogelijkheid dat deze tariefdifferentiatie on verbindend wordt ver klaard. Gelijkheidsbeginsel De BZW vindt dat het hogere tarief in strijd is met het ge lijkheidsbeginsel, zoals on der meer is beschreven in ar tikel 26 van het Internationale Verdrag inza ke burgerrechten en politie ke rechten. GOES - In het stadsrecreatiepark 'De Hollandse Hoeve' in Goes wordt zondag 11 mei internationale poppenkunst tentoongesteld van 10.30 tot 17.00 uur. Professionele kunstenaars uit Nederland, Duitsland, Engeland, Oostenrijk, Kro atië en Hongarije werken mee aan deze expositie, die dit jaar voor de tweede keer wordt gehouden. De bezoe kers kunnen er talrijke soor ten poppen bewonderen: van baby- tot fantasiepop, ge maakt van stof tot hout. Ver der kunnen belangstellenden hier inspiratie opdoen en praten met de kunstenaars over hun liefde voor het vak. De expositie wordt gehouden op een overdekt nostalgisch bestraat marktpleintje met sfeervolle belichting en oud- Hollandse ambachtelijke winkeltjes. In deze pandjes demonstreren de kunste naars hun ambacht en geven tekst en uitleg over hun werk. Voor nadere inlichtingen over deze internationale pop- penexpostie kan men bellen naar Yvonne Hoogesteger: 0113-501979. DODE BIJ ONGEVAL TERNEUZEN (ANP) - De 26- jarige H. Vinckier uit Sluis is dinsdag bij een verkeerson geval in IJzendijke om het le ven gekomen. Op de Isabel- laweg richting Philippine verloor hij de macht over het stuur van zijn auto. Het voer tuig raakte rechts van de weg en kwam tegen een boom tot stilstand. De brandweer moest er aan te pas komen om het slachtoffer uit de zwaar beschadigde auto te halen. De man overleed ter plaatse. Renesse Van dinsdag 15 tot en met vrijdag 30 mei Hindelooper schilderkunst. Blikmuseum De Blikvanger. Capelweg 13. Op dinsdag en vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur. Ook op 8,11 en 19 mei van 12.00 tot 16.00 uur. De gehele maand mei Burgh-Haamstede Poppen van Ennie van Steenderen. Ate lier-Galerie Josefine, Weststraat 25. Dins dag, woensdag en donderdag van 10.00 tot 12.30 en 13.30 tot 16.00 uur. Van zaterdag 10 tot en met zaterdag 31 mei Burgh-Haamstede Schilderijen Fransje van der Swan en beelden Hansje den Hollander. Bewaer- schole. Dinsdag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met donderdag 19 juni Zierikzee 'Naar Marsella'. Werk Tien Heestermans. Galerie Galerij. Tijdens schooluren RSG en op afspraak via telefoonnummer 402017. Tot en met vrijdag 27 juni Burgh-Haamstede Schilderijen Leontien Hooy en keramiek Ida Wendrich en Liesbeth Mullèmeister. Galerie 't Zuuddek. Donderdag van 10.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 13.00 tot 17.00 Tot en met maandag 30 juni Zierikzee Schilderijen van de cursus Tekenen en Schilderen van SKW De Lichtboei. Expo sitiegang Corneliastichting. Dagelijks van 08.00 tot 20.00 uur. (advertorial) Dhr. A. Deurloo in zijn uitgebreide demonstratiehoeki „Hier kun je vrijblijvend komen bekijken welke moge lijkheden er tegenwoordig allemaal zijn. Er is een enorme hoeveelheid aan soorten en modellen. ZIERIKZEE - Wie deze zomer volop wil genieten van de mooie zomerse dagen, zonder zichzelf of zijn interieur bloot te stellen aan de schadelijke invloed van UV-stra- ling, moet niet te lang wachten met het bestellen van een deugdelijke zonwering. Deze zomer wordt er een topdrukte verwacht in de aanschaf van alle soorten zon wering. „Iedereen raakt er zo langzamer hand van doordrongen dat we onszelf en ons interieur goed moeten beschermen tegen de schadelijke invloed van de zon. Steeds meer huizen worden van een goede zonwering voorzien. Nu is de levertijd nog kort maar met de zomer voor de deur wor den de levertijden alsmaar lan ger", aldus A. Deurloo, eigenaar van Deurloo Woontextiel. ,,En er is gelukkig de laatste tijd verschrikkelijk veel te koop op dit gebied. De ontwikkeling gaat in een hoog tempo en is daardoor wel heel specialistisch gewor den." Talloze nieuwe soorten en model len hebben de overbekende zon wering in jaloezie- en lamelvorm verdrongen. Voor binnen is de keus haast onbeperkt. Saaie kleuren hebben plaats gemaakt voor een oneindige variant aan tinten en nuances. Allerlei struc turen, dessins en afwerkingen ge ven een heel nieuw cachet aan deze aanvulling op het interieur. Zo kan men een keus maken uit diverse moderne horizontale ja loezieën (ook hout), vele soorten lamellen (bijv. aluminium, wasba- re stoffen of zacht PVC), vrolijk ogende vouwgordijnen (leverbaar in elke stof), allerhande rolgordij nen, of de heel bijzondere en sfeerbepalende 'Duette', 'Plissé' en 'Silhouettegordijnen' Boven dien is bijna alles te leveren met een bijpassende gordijnstof. Deurloo: „Er is zoveel nieuws on der de zon, voor elk interieur! Je moet dat echt eerst bekeken heb ben voordat je een keuze kan ma ken." Inbraakpreventie Voor buiten zijn er de diverse ter rasschermen (knikarm) met aller lei mogelijkheden en in verschil lende soorten. Maar ook de karakteristieke markiezen, de moderne 'sereens' (verticale zon wering) en niet te vergeten de in- braakvrije rolluiken. Zelfs voor daken van serres is er nu een pri ma oplossing. En alles is leverbaar met handma tige bediening, maar ook met een handige electromotor. Één druk op de knop en het zware werk wordt gedaan. Desgewenst gaan de schermen automatisch open bij zonneschijn en weer dicht als het gaat waaien of als de zon ver dwijnt. Ook als u niet thuis bent. Ze zijn zelfs leverbaar met tijdklok en intervalbediening. „Op deze manier ziet uw huis er altijd bewoond uit en werkt de zonwering dus als preventie te gen ongewenst bezoek. Zo houdt de zonwering niet alleen de zon, maar zelfs de inbrekers buiten de deur!" Aldus de enthousiaste zonweringspecialist. „Wij leveren alleen materiaal van de beste kwaliteit en van Neder lands fabrikaat. Bovendien wordt het opmeten en het monteren door ons eigen, vakbekwame personeel uitgevoerd, zodat we 100% tevredenheid kunnen ga randeren. Daardoor kunnen wij dan ook vijf jaar garantie bieden. Want kwaliteit en service staan bij ons voorop. Al meer dan 65 jaar." WOONTEXTIEL ZONWERING Al. i HAVENPLEIN 3 4301 JD ZIERIKZEE MdflLJ TELEFOON 0111-415951 FAX 416378 ZIERIKZEE - Het project Zonnestraal levert een meerwaarde op voor de natuur. Dat blijkt uit drie onderzoeken naar het effect van dit in 1995 gestarte experiment. Het betreft een natuurvriendelijk be heer van de akkerranden. De randen zijn ingezaaid met kruiden en veldbloemen en worden niet bespo ten, bemest en geoogst. Boeren, die aan het project deelnemen zaaien gedurende drie jaar een negen meter brede strook in met wilde bloemen en cultuurplanten als Teunisbloem, Ram menas, Mosterd, Klaproos, Korenbloem, Bolderik en Ridderspoor. Jaap Verseput en Niek Deïst, leden van de werkgroep Zonnestraal zor gen voor het inzaaien. Het project is een initiatief van de Stichting Land schapsverzorging Zeeland, de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland en Agrarisch Schouwen-Duive land. Volgens Verseput is met Zonnestraal een aan trekkelijke fietsroute ge creëerd en er wordt mee inge speeld op het beleid rond plattelandsvernieuwing. Het project gaat nu het laat ste seizoen in. Voorzitter P. de Koeyer van de werkgroep Zonnestraal laat weten bij het Ministerie van Land bouw een subsidieverzoek te hebben ingediend ten behoe ve van een vervolg-experi- ment. Dit heeft betrekking op de gunstige invloed van de insecten op de aangren zende landbouwgronden. Een onderzoek door Kees de Kraker van het Schouwse ecologisch adviesbureau Sandvicensis wees een toena me van het aantal zweef- vliegsoorten in de akkerran den uit. Dit zijn bladluisetende soorten. De Koeyer legt uit, dat een ver- volg-experiment dient aan te tonen welke gunstige effec ten dit voor het aangrenzen de gewas en de akker zelf kan hebben. ,,De aanwezig heid van bladluisetende in secten kan bijvoorbeeld van doorslaggevende invloed zijn op de beslissing wel of niet spuiten tegen luizen," aldus De Koeyer. Hij hoopt nog voor de zomer een reactie te ontvangen van het minis terie op de subsidieaan vraag. Plantenrijkdom De provincie Zeeland be schrijft in het blad Milieutij dingen de resultaten van de onderzoeken naar de botani sche waarde door de Natuur- en Vogelwacht Schouwen- Duiveland en de provincie. De plantenrijkdom nam toe van 32 soorten in 1995 tot 53 in 1996, waaronder veel over blijvende planten als Bij voet, Koninginnekruid, ge woon Biggekruid, Hopklaver en Zilverschoon. De onderzoekers menen, dat bij een vervolgonderzoek in 1997 een vergelijking met ak kerranden onder gangbaar beheer nuttig zou zijn. Tijdens het tweede jaar van het project bekeek de Na tuur- en Vogelwacht in sa menwerking met de provin cie de invloed van de bezaaide akkerranden op de vogelstand. „Handicap bij dit onderzoek Weelderige bloemenborders fleuren de akkerranden op in het kader van het project De Zonnestraal. (Foto: Joop van Houdt) vormden de vogelverschrik kers, die ter gelegenheid van het festival Zonnemaire Bui tengewoon van 14 juli tot 18 augustus op de akkerranden waren gezet als een soort kunstwerken," vermeldt de rapportage als kantteke ning. „Ridicuul," luidt daar op de reactie van Jaap Verse put, tevens organisator van het betreffende festival. „Die provinciale teller had weinig gevoel voor humor." De kunstwerken hebben vol gens Verseput nauwelijks in vloed gehad op het vogelbe- zoek. De rapportage geeft ook aan, dat zowel het aantal soorten als de aantallen voedselzoe- kende vogels ten opzichte van 1995 zijn toegenomen. Veldleeuwerik, gele kwik staart en graspieper doen het, volgens het onderzoek, hier beter dan op doorsnee akkerbouwpercelen. Broed- vogels hebben een voorliefde voor randen die met wilde bloemen zijn ingezaaid. De onderzoekers vergelijken (bij gebrek aan gegevens over andere akkerranden) het aantal vogels bij Zonne straal met gewone akker- bouwpercelen, grasbraak- en natuurpercelen. Op de nor male akkerbouwpercelen foerageren ongeveer veertig vogels per honderd hectare, in braakliggende percelen 120 en in meer op natuur ge richt braakland 135. De bloemrijke akkerranden trokken 1.724 vogels per hon derd hectare, waarmee het positieve effect is aange toond, volgens de onderzoe kers. Woordvoerster Matty Bak ker van de WV Brouwersha ven zegt bijzonder blij te zijn met project Zonnestraal. „Het is een mooi traject en het is fijn dat de boerderij van Verseput met zomers die kunstwerken er ook in ligt." Er bestaat volgens haar gro te belangstelling voor dé fietsroute langs de weelderi ge akkerranden door de pol ders van Zonnemaire, Brou wershaven en Kerkwerve. WESTENSCHOUWEN - „Deze schuur kan samen met de Plompe Toren en het Recreatief Milieu Cen trum een triootje vormen in de Westhoek. Drie be zoekerspilo ts die elkaar versterken." Die wens uit te voorzitter C. Veérhoek van de Stichting Renesse dinsdag bij de opening van de opnieuw ingerichte excursieschuur van Staatsbosbeheer in de Domei nen. De excursieschuur bij de hoofdingang van de Bos- wachterij Westerschouwen werd voor ongeveer 50.000 gulden opnieuw ingericht. De Stichting Renesse droeg er 12.500 gulden aan bij. On der de nieuwe statuten is het mogelijk dat de kapitaal krachtige stichting sportie ve, culturele en educatieve doelen subsidieert. In de schuur is een video- hoek, een wand met informa tiepanelen, een expositie van oude en nieuwe bosgereed- schappen en een kinderspeel hoek. Een grote houten tafel maakt ontvangsten, presen taties en vergaderingen mo gelijk. Vooraan in het ge bouw is een balie gemaakt die door vijf vrijwilligers wordt bemand. De schuur is start- en eind punt voor excursies door de Boswachterij, maar kan eveneens worden gehuurd voor cursussen of vergade ringen. Veerhoek zei zowel als wet houder in de voormalige ge meente Westerschouwen en als stichtingsvoorzitter met plezier te hebben samenge werkt met Staatsbosbeheer. Hij deed regiohoofd W. van der Meer de suggestie om voor de organisatie van de jaarlijkse Bosdagen ook bij de stichting aan te kloppen voor personele of financiële steun. Mocht dat inderdaad gebeu ren, dan zal dat niet meer bij Veerhoek, maar bij een ande re voorzitter zijn. Naar ver wachting legt Veerhoek na de vakantie deze functie neer. Wie Veerhoek bij de stichting op gaat volgen is nog niet bekend. Eerst moet de gemeenteraad een raad van toezicht benoemen, ver volgens kan een nieuw be stuur worden samengesteld. Eind deze maand komen de voorstellen tot verzelfstan diging en de nieuwe statuten in de raad. Zoals bekend is de verzelfstandiging inmiddels van de baan. De politiek wenst een vinger in de pap te houden. De nieuwe statuten zullen wèl worden goedge keurd. 'Bureaucratisch' Veerhoek zei zó tevreden te zijn over Staatsbosbeheer dat hij voor deze rijksdienst verzelfstandiging onnodig achtte. Van der Meer ant woordde blij te zijn met het compliment, maar hield toch vast aan het losmaken van de banden met de overheid. „Ik word bijna gestraft voor dingen die we kennelijk goed doen. Na de verzelfstandi ging kan het allemaal nog be ter. De dienst wordt er min der bureaucratisch door, maar de aansturing door de politiek blijft hetzelfde." ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft dinsdag een 63-jarige orgelleraar uit Middelharnis veroordeeld tot zes maanden voorwaardelijke gevange nisstraf wegens ontucht met zijn minderjarige leerlingen. Ook mag hij drie jaar lang geen les meer geven. De slachtoffertjes waren tus sen de acht en tien jaar. De man die streng religieus is opgevoed, betastte de meis jes tijdens de orgellessen. De lessen vonden bij de slacht offertjes thuis plaats. De of ficier van justitie had twaalf maanden cel, waarvan zes voorwaardelijk geëist. De rechtbank hield het wegens de slechte gezondheid van de man echter bij een voorwaar delijke stfaf De opening van de opnieuw ingerichte excursieschuur met rechts voorzitter C. Veerhoek van de Stichting Renesse en in het midden regiohoofd W. van der Meer van Staatsbosbeheer. (Foto: Marijke Folkertsma)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 7