VVD-commissielid tegen komst meer asielzoekers Duiveland Vandaag uitgifte mosselpercelen (On)gehoord A Is protest tegen te langdurige procedures rijksoverheid Dit seizoen vijf natuur- excursies op Grevelingen Grote prijs stijging van woningen Gehoord VRIJDAG 8 MEI 1992 I NR 25150 nog onbekend merk. Het nieu we ontwerp dat zojuist van de tekentafels is gerold, wordt ge typeerd als de 'Maaskant Su- perkotter 1993'. De directie van Maaskant Shipyards denkt de jongste nieuwbouworder over acht of negen maanden aan de opdrachtgever over te dragen. Sluisdeuren gearriveerd De beide sluisdeuren die zo'n zes weken geleden uit de Gre- velingensluis werden gehesen zijn weer in Bruinisse afgele verd. Firma Van der Straaten uit Hansweert takelde dit jaar de vloeddeuren aan de oostzij de uit het zoute water voor een grondige schoonmaakbeurt. De deuren werden door de aan nemer ontdaan van alle aan groei, in vaktermen uitgedrukt geknipt, geschoren en geschil derd. Tévens werd het hout werk waar nodig vernieuwd. Deze week zijn de beide deuren door Van der Straaten volledig geconserveerd teruggeplaatst op de reservebanken aan de Werkhaven in Bruinisse. Bijeenkomst Helpt Elkander De jongste vergadering van de vrouwenvereniging Helpt El kander werd geopend door de presidente, mevrouw N. de Korte-Padmos. Hierna werd door mevrouw P. S. Kik- Boudeling een meditatie ge houden naar aanleiding van Openbaring 1:9-20. De heer A. de Vin uit Zierikzee was deze keer als gastspreker uitgeno digd. Hij sprak over Zeeuwse dialecten en begon met het bij zondere dialect op ons eiland; de Bruse spreektaal. In de uit eenzetting van De Vin bleek duidelijk dat op de Zeeuwse ei landen verschillende dialecten worden gesproken. Daarbij moet worden gezegd dat met name Schouwen-Duiveland, Tholen, Sint Philipsland en Noord-Beveland veel gemeen schappelijks in hun taalge bruik hebben. Opvallend is dat men in het oosten van Zuid- Beveland heel anders spreekt. Wat de Zeeuwse steden betreft kan worden gezegd dat meer èen 'stadsdialect' wordt gebe zigd. In het Walcherse gewest valt Arnemuiden opvallend uit de toon. Spreker merkte op dat inwoners van vissersdorpen langzamer spreken dan elders. Hij gaf aan dat dit niet alleen in Zeeland het geval is maar ook de vissersplaatsen op Goeree-Overflakkee vallen daarin op. De Vin constateerde dat als gevolg van de oorlog, de watersnood en de vestiging van steeds meer import veel van het oude dialect verloren is ge gaan. Spreker zou graag zien dat de Zeeuwse scholen aan dacht zouden schenken aan het oude dialect. Na afloop van de duidelijke uiteenzetting las de gastspreker psalm 51 in het Zeeuws. Mevrouw Jumelet- Jumelet liet oude Bruse gezeg den horen die tegenwoordig weinig meer worden gehoord. Alvorens mevrouw De Korte eindigde met dankgebed be dankte zij meneer De Vin voor zijn interessante lezing en las het gedicht 'Vrijheid' van Nel Benschop. MIDDELBURG Conciliair beraad Gerechtigheid in de internatio nale samenleving is de titel van de voordracht die profes sor dr B. Goudzwaard donder dag 14 mei in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek houdt. Goudzwaard komt op uitnodi ging van het Conciliair Beraad Zeeland. De lezing begint om 19.30 uur. Goudzwaard is hoog leraar in de economie en de cul tuurfilosofie aan de Vrije Uni versiteit van Amsterdam. In zijn voordracht gaat Goud zwaard in op de internationali sering van de samenleving, waardoor de verschillende cul turen elkaar meer en meer beïnvloeden. ZIERIKZEE Pvd A-vergadering In het stadhuis van Zierikzee komt op vrijdag 8 mei de frac tie van de PvdA bijeen." In deze specialé bijeenkomst wordt ge sproken over de opvolging van wethouder J. Groen, die begin deze week bij een verkeerson geval om het leven is gekomen. De fractievergadering begint om 20.00 uur en staat open voor leden en oud-leden van de PvdA. Vaartocht Zonnebloem Op initiatief van de afdeling Schouwen-Duiveland van de Zonnebloem werd donderdag een vaartocht over de Ooster- schelde gehouden voor zieken en gehandicapten. De tocht werd gemaakt met de rond vaartboot Stad Zierikzee en Ad Hagesteijn zorgde voor de mu zikale omlijsting van de tocht. Onderweg werd een vraag- en antwoordspel gedaan waarbij de omgeving waarin men voer centraal stond, er werd gekaart en er werd een verloting gehou den. De tocht duurde van 9.30 tot 16.30 uur. Rommelmarkt Op zaterdag 9 mei wordt onder De Beuze te Zierikzee een rom melmarkt gehouden ten bate van de actie Zeeland helpt Po len. Het evenement duurt van 09.00 tot 17.00 uur. Om 16.00 uur is de trekking gepland van de verloting die ook tijdens de rommelmarkt wordt gehou den. SEROOSKERKE ANBO-bijeenkomst De afdeling Westerschouwen van de ANBO houdt op woens dag 20 mei een bijeenkomst in het dorpshuis in Serooskerke. De bijeenkomst begint om 14.15 uur. Na het huishoudelijk gedeelte bezorgt de bekende Zeeuwse zanger/conferencier Peter Dieleman de ouderen van Westerschouwen een aange naam uurtje met zijn liedjes en sketches. Dit alles in de Zeeuw se taal. Ook niet-leden zijn van harte welkom. ZONNEMAIRE Oud papier Op dinsdag 12 mei wordt in de kern Zonnemaire en omgeving oud papier opgehaald door le den van de harmonievereni ging. Men begint rond te rijden om 18.30 uur. Aan de inwoners van het dorp wordt gevraagd het oude papier en karton voor die tijd gebundeld aan de stoeprand gereed te zetten. Na 12 mei wordt voor het eerst weer op 7 juli oud papier opge haald. NOORDGOUWE/ SCHUDDESBEtyRS Collecte De collecte voor het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten in de kernen Noordgouwe en Schuddebeurs heeft 554,55 gul den opgeleverd. Collectanten en giftgevers worden hartelijk bedankt. BRUINISSE Reisje Helpt Elkander Het jaarlijkse uitstapje van de Hervormde vrouwenvéreni- ging Helpt Elkander in Brui nisse is dit jaar gepland voor 19 mei. Op het programma van de damesclub staat een bezoek aan het dorp Putten in Gelder land. De bus vertrekt 's mor gens om 8 uur vanaf het Kerk plein bij de Hervormde kerk.. Er zijn nog enkele plaatsen vrij. Aanmeldingen kunnen worden gedaan bij mevrouw T. Bolijn-Okkerse, telefoon 1329. Nieuwbouwopdracht voor Maaskant Rederij Jac Bakker en Zonen uit Den Helder, een rederij met drie grote boomkorkotters, heeft bij scheepswerf Maas kant een opdracht voor een nieuwe boomkorkotter ge plaatst. Het casco van de nieuwbouwer met een lengte van 44 meter en een breedte van 9 meter zal in Polen wor den gebouwd. De voortstuwing wordt verzorgd door een 1990 1 pk sterke krachtbron van een NIEUWERKERK - „De rijksoverheid zet ons als gemeente onder druk om meer asielzoekers op te nemen. Door dat te weigeren kunnen wij op onze beurt druk uitoefenen om het rijk er toe te bewegen de asielprocedures wat korter te ma ken". Het Duivelandse VVD-commissielid G. van den Ouden-Zwart kwam er rond voor uit dat ze niet wilde meewerken aan de opvang van meer asielzoekers in de gemeente. Momenteel verblijven in één woning in Oosterland vier asiel zoekers in afwachting van de uitslag van de procedure waarmee wordt bepaald of ze al dan niet in Nederland mogen blijven. De provinciale overheid heeft aan het gemeentebestuur van Duiveland gevraagd of dat aantal uitgebreid mag wor den tot 10 a 15 asielzoekers. VVD-commissielid G. van den Ouden-Zwart: ..De rijksover heid schuift het asielzoe kersprobleem door naar de la gere overheden Een verhouding van twee vluchtelingen op elke duizend inwoners van de gemeente. Het PvdA-commissielid A. J. Bom omschreef het verzoek als een moeilijke materie die al in meerdere gemeenten op Schou wen-Duiveland stof tot discus sie leverde. ,.Die mensen heb ben een andere achtergrond dan de bevolking hier, dat kan problemen opleveren. Maar ze moeten vluchten, terwijl wij in een vrij land leven waar we 'kunnen doen en laten wat we willen. Daarom vind ik dat we verplicht zijn om die mensen onderdak te verlenen tot dui delijk is of het terecht is dat ze in Nederland verblijven". Ook het SGP/RPF-commissie- lid K. Hendrikse was van me ning dat opvang van meer asielzoekers in de gemeente Duiveland noodzakelijk is. ,,Het gaat om een stuk barm hartigheid naar die mensen toe. En waar praten we nu over, tien 15 mensen en 2 3 wonin gen. Natuilrlijk kunnen zich problemen voordoen. Maar dat was in vroeger tijden ook al het geval met de Hugenoten en de Joden die hier naar toe kwa men. We moeten als gemeente geen buitenbeentje zijn, maar ze gewoon opnemen". Maar het VVD-commissielid Van den Ouden-Zwart zette daar de nodige vraagtekens bij. ,,Het is voor mij de vraag of we de asielzoekers daarmee helpen. Ik denk dat ze meer ge baat zijn bij een snelle beslis sing op hun asielaanvrage door de Rijksoverheid. Maar dat ge beurt niet. Het rijk weet ook niet direct een oplossing en schuift het probleem dan maar door naar ons als lagere over heden. Ondertussen wachten die mensen maanden in grote onzekerheid. Vervolgens moe ten ze soms terug naar het land van herkomst. Dat geeft alle maal grote problemen". Ook het CDA-commissielid A. R. I. van den Hoek was niet blij met het verzoek van de provin ciale overheid. „Het wordt ons allemaal maar in de nek ge schoven. Er komen nu ook al zoveel asielzoekers in Wester schouwen. Het kan grote pro blemen geven in de gemeente". Commissièvoorzitter burge meester A. Bergshoeff wees er op dat men als gemeenschap de taak heeft om de vluchtelingen op te vangen. „Ik vind het ook een trieste zaak dat die proce dures zo lang duren. Maar ik denk niet dat we druk op het rijk moeten uitoefenen door die mensen te weigeren. We kunnen beide doen. De asiel zoekers huisvesting bieden en het rijk vragen de procedures te verkorten". Mevrouw Van den Ouden bleef bij haar negatieve advies. „Op deze manier blijft het bij pra ten". De heer Van den Hoek ad viseerde ondanks zijn bange vermoedens toch om de asiel zoekers huisvesting te bieden. „Er moet een oplossing gezocht worden. Tfegenhouden kan toch niet". ZONNEMAIRE - Vanuit het haventje van Bommenede na bij Zonnemaire vinden dit sei zoen gedurende vijf donderda gen natuurexcursies plaats op het Grevelingen. De excursies vinden plaats met een boot van Staatsbosbeheer en worden ook geleid door le den van Staatsbosbeheer. Ze geven een beeld van het bijzon dere natuurgebied de Grevelin gen. Een excursie duurt 2V4 uur en per keer kunnen niet meer dan 12 mensen mee. De eerste excursies vinden plaats op donderdag 14 mei om 9.30 en 13.00 uur. Op dezelfde tijden wordên ook excursies gehouden op donderdag 4 en 18 juni en 2 en 16 juli. Belangstel lenden kunnen alleen aan het evenement deelnemen wanneer zij tevoren een toegangsbewijs kopen in het WV-kantoor aan de Markt te Brouwershaven. GRONINGEN - De gemiddelde koopprijs van woningen is in de eerste drie maanden van 1992 gestegen tot 186.200 gul den, een stijging van ruim 7 procent ten opzichte van het eerste kwartaal van 1991. Dit maakte de Nederlandse Ver eniging van Makelaars (NVM) donderdag bekend tijdens een congres in Groningen. Volgens de NVM blijkt de lich te prijsstijging die rond de jaarwisseling werd verwacht nu veel forser uit te vallen. Ko pers blijken echter niet bereid te zijn op te hoge vraagprijzen te reageren. Zij besluiten in die gevallen van aankoop af te zien. De vraag naar woningen is toegenomen. De NVM ver klaart dat door de grotere be langstelling van huurders voor koopwoningen. Volgens de NVM geen onbegrijpelijke stap gezien de continue huurverho gingen en de dreigende huur prijsliberalisatie. Bovendien is er nog steeds te weinig aanbod in de prijsklassen tussen 200.000 gulden en 250.000 gul den. Dit betekent dat mensen die een aantal jaren geleden een premie-A, B, of C-woning hebben gekocht, nu moeite hebben met het vinden van een betaalbare woning. Verder zet te de relatief sterke prijsstij ging van meer gezinswoningen zoals flats en appartementen, zich ook in het eerste kwartaal van dit jaar door. De gemiddel de prijsstijging bedroeg in die sector 9 procent. WAGENINGEN - De Delftse student Eeuwe Jan Vos heeft de Integrand-prijs 1992 gewonnen. In het kader van een stage bij een bedrijf van kunststofpro- dukten ontwikkelde hij een nieuw model hockeystick. De prijs bedraagt 2500 gulden. Plusminus 50 mosselpercelen voor maximaal drie jaar BRUINISSE/ZIERIKZEE - Vandaag (vrijdag) maakt de directie Visserijen in Yerseke bekend wel ke mosselkwekers in aanmerking komen voor één van de ongeveer 50 (tijdelijke) mosselpercelen in de Oosterschelde. Minister Bukman heeft hiertoe on langs besloten nadat de huur van proefpercelen eind 1991 was afgelopen. In verband met de nog lopende Deltaschade laat de finale doorlichting langer op zich wachten dan was voorzien. Daarom komen de kwekers die de grootste verliezen lijden, voor de periode tot de finale eindronde of hoogstens drie jaar, in aanmerking voor een proef perceel. Alle mosselkwe kers zijn hierover door de di recteur Visserijen drs. P. H. Draaisma vorige week schrif telijk op de hoogte gesteld. De minister komt hiermee te gemoet aan één van de grote wensen van de sector om mos selen zo efficiënt mogelijk te kunnen kweken. De termijn van de komende huurperiode duurt tot de finale eindronde en niet langer dan drie jaar. De uitgifte vindt plaats aan die bedrijven die totaal geen, of minder dan vijf hectare bruik bare kweekgrond in de Ooster schelde huren. Tfenslotte ko men die kweekbedrijven aan de beurt, waarvan de gemid delde produktie vanaf het sei zoen 1986/87 tot en met 15 fe bruari 1992 is gedaald ten op zichte van de basisjaren 1968 tot en met 1974. Minister Buk man heeft op advies van het Produktschap en de Advies commissie Uitgifte Mosselper celen besloten de voorkeur te geven aan bedrijven die aan de volgende eisen voldoen. De eerste beschikbare 15 perce len zijn bestemd voor die kwe kers die procentueel de groot ste verliezen hebben geleden. De bewindsman bekijkt daar voor de produktie van de laat ste jaren en vergelijkt deze met de basisjaren. De volgende 15 percelen worden aangewezen aan bedrijven die niet of nau welijks over mosseik week- grond in Zeeland beschikken. Tfenslotte gaan de resterende percelen naar die ondernemin gen waarvan de produktie dui delijk het meest is gedaald ten opzichte van de basisjaren. Bij de toewijzing wordt elk bedrijf afzonderlijk beoordeeld. Buk man benadrukt tot slot dat geen rekening wordt gehouden met bepaalde 'samenwerkings verbanden'. ZIERIKZEE - Elke veertien dagen wordt in de vrijdageditie van de Zierikzeesche Nieuwsbode een bloemlezing van meningen van lezers gepu bliceerd. Het gaat daarbij om reacties van le zers op eerder in de krant gepubliceerde stellin gen. De redactie vraagt de lezer, u dus, te reageren op een aantal stellingen. Onder het kopje 'Gehoord' wordt een stelling aan de lezer voorge legd. Voor alle duidelijk heid; het gaat daarbij niet om de mening van de redac tie. Zoals het kopje 'Ge hoord' al aangeeft gaat het om uitspraken die je op straat, in de wandelgangen of aan de borreltafel hoort. Wij nodigen zowel hen die zich helemaal kunnen vin den in een uitspraak als zij wier haren te berge rijzen bij het lezen van een stel ling uit om, liefst schrifte lijk, te reageren. Uw bij voorkeur niet al te lange reactie kunt u sturen naar de redactie van de Zie rikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierik zee onder vermelding van '(on)gehoord. U kunt ook bellen: 01110-16551. Zegt u het maar. Maak van uw hart geen moordkuil. Wij wach ten uw reactie met spanning af. Onderstaand een nieuwe stelling waarop wij u vra gen te reageren. 'Als fietser ben je op Schouwen-Duiveland je leven niet zeker. Er zijn veel te weinig veilige fietspaden'. FOTO JOOP VAN HOUDT

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5