EEN DIJK VAN ZEKERHEID. IN MIDDELBURG. Geen beleid voor tonnen afval in gezondheidszorg Weer onrust in de taxiwereld Batavia: hoogste punt Regionale videotex wordt gemeengoed Algemene ZeeuwseJH waterstanden VVD bindt strijd aan tegen vuilcontainers Actie Ken je limiet in mei ook in Zeeland fieeéi. 1MB PvdA-opstelling WAO werpt vruchten af Volgens recent onderzoek 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Advertentie r verzekeringen ZEEUWS ZEKER. Vraag uw verzekeringsadviseur. Volgens opiniepeiling DEN HAAG - De onverhoedse keuze van de PvdA-leiding in de Tweede Kamer op 1 mei om stelling te nemen tegen bevriezing van de uit kering van alle bestaande WAO'ers tot vijftig jaar lijkt voor de PvdA, althans bij de kiezers, vruchten af te werpen. De PvdA staat in de jongste enquête van bureau Inter-View welis waar nog op een dramatisch verlies ten opzich te van de huidige 49 zetels, maar klimt met 17,6 procent van de stemmen drie zetels op in verge lijking met de enquête van een week ervoor, naar uiteindelijk 27 zetels. Het onderzoek is gehouden tot en met maandag 4 mei, de dag waarop de onenig heid tussen de PvdA-be- windslieden, met staatsse cretaris Tbr Veld van sociale zaken en werkgelegenheid in het bijzonder, en de frac- tietop onder aanvoering van fractieleider Wöltgens en diens plaatsvervanger Leijnse over de wao- opstelling naar buiten kwam. Gezakt Het CDA zakt blijkens de peiling weer terug na het herstel dat de christen democraten vorige week ten deel viel in de commotie over de inkomensontwikke ling voor 1993. Het CDA klom toen op na een periode van een verlies van zes tot zeven zetels ten opzichte van de huidige 54 na het conflict over de interpreta tie tussen CDA en PvdA over het kabinetsbesluit in zake inkomensontwikke ling en de daarop dreigende kabinetscrisis bij monde van PvdA-fractieleider Wöltgens. Het CDA zakt vergelijken met die peiling weer twee zetels terug en zou nu uitkomen op 47 ze tels, ofwel zeven minder dan die huidige 54. D66 is in het jongste opinieonder zoek onverminderd de grote winnaar met 22,1 procent van de stemmen, waarmee de partij goed is voor 34 tot 35 zetels. Dat is een riante score ten opzichte van de huidige twaalf zetels en brengt de partij onvermin derd als tweede in grootte in de peiling. De VVD valt weer wat terug in de peilin gen ten opzichte van de op mars van de afgelopen we ken. De liberalen scoren in de jongste enquête rond de 25 zetels, weliswaar drie meer dan de huidige 22, maar weer twee minder dan in de voorgaande meting. Groen Links blijft het on verminderd goed doen met nu rond de acht tot negen ze tels, ofwel een winst van twee tot drie. Bij de kleine rechtse frac ties doen zich geen noe menswaardige veranderin gen voor. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP BRUINISSE Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 9 mei 09.15 155 02.50 - 165 21.35 120 15.30 -136 10 mei 10.20 148 03.55 -163 22.50 114 16.40 -131 11 mei 11.35 146 05.10 -161 17.55 -129 9 mei 07.40 154 01.35 -160 20.30 117 14.15 - 129 10 mei 09.05 145 02.40 -157 21.35 110 15.40 - 122 11 mei 10.15 142 03.55 -153 22.50 111 16.55 -120 9 mei 09.35 166 02.45 -173 21.55 131 15.25 -143 10 mei 10.30 162 03.45 -170 22.55 126 16.40 -136 11 mei f 11.35 158 05.05 -166 18.00 -135 9 mei 09.20 163 02.50 -170 21.45 127 15.30 -141 10 mei 10.25 157 03.55 -168 22.50 122 16.35 -135 11 mei 11.40 154 05.10 -165 17.55 -133 Doodtij: 11 mei Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 UTRECHT - Ruim 60 procent van de instellingen in de extramurale gezondheidszorg heeft bij een onder zoek gezegd dat ze papier, chemisch afval, naalden en spuiten scheiden van het overige afval. Maar bij een kleine 15 procent van de onderzochte instellin gen komen viltstiften, schoonmaakmiddelen, kwik thermometers en zelfs anatomische resten bij het „gewone" afval terecht. sten, Riagg's, abortusklinie ken en verzorgings- en ver pleeghuizen. De resultaten staan in het blad Medisch Con tact. Het onderzoek is uitgevoerd door de Landelijke Vereniging van Sociaal-Geneeskundigen (LVSG) op initiatief van de commissie ,,arts en milieu" van de overkoepelende artse norganisatie KNMG. Er deden 108 instellingen aan mee: on der meer basisgezondheids diensten, kruisverenigingen, bloedbanken, trombosedien- Verwerken Voor het verwerken en schei den van ziekenhuisafval be staan strenge regels, maar voor het afval in de rest van de ge zondheidszorg (nog) niet. Bij het verzamelen van afval ma ken de onderzochte instellin gen gebruik van plastic zakken en containers, kartonnen dozen en/of metalen containers. De plaats waar het afval wordt op geslagen voordat het wordt vervoerd, hangt meestal van het soort afval af. ,,In enkele gevallen blijkt dat medicijnen, chemisch afval, naalden, mes jes en specifiek medisch afval zonder beschermende maatre gelen buiten worden opgesla gen", aldus de onderzoekers. Het onderzoek heeft onvol doende betrouwbare gegege- vens opgeleverd om te kunnen vaststellen om hoeveel afval het precies gaat, hoe lang het wordt opgeslagen en waar het uiteindelijk heen gaat. Daar voor is aanvullend onder2oek nodig. De onderzoekers consta teren grote onduidelijkheid over de manier waarop met af valstoffen moet worden omge gaan. Het ontbreken van goede opslagmogelijkheden blijkt een knelpunt. Als er al interne richtlijnen bestaan, ontbreekt vaak het geld om ernaar te werken. Artikelen en resten er van die worden gebruikt bij de behandeling en verzorging van zieken thuis (zoals injectiema teriaal van de wijkverpleging) vormen volgens de onderzoe kers nog een probleem dat let terlijk blijft liggen: veel van dit afval belandt bij het gewo ne huisvuil. De KNMG- commissie beveelt een actie plan aan voor de scheiding, op slag en afvoer van afvalstof fen. Ze bepleit ook aanvullend onderzoek en een betere infcy- matievoorziening. Verder vindt ze dat de meerkosten van het werken met richtlijnen moeten kunnen worden door berekend. LELYSTAD - Met een kraan zijn donderdagmorgen op de Bataviawerf in Lelystad de fokkesteng, de fokke- bramsteng en de vlaggesteng op de fokkemast van de recon structie van de Oostindiëvaar- der Batavia gezet. Ongeveer twintig medewer kers van de werf waren in de weer om de operatie goed te la ten verlopen. De fokkemast is de voorste van drie masten van het schip.De fokkesteng werd, volledig getuigd, op de fokke mast geplaatst. In totaal is de fokkemast nu ruim 44 meter hoog. Het is de eerste keer dat een dergelijke operatie op het land plaatsvindt. Vroeger ge beurde dit op het water. Waar schijnlijk is het zelfs de eerste keer dat de fokkesteng opge tuigd en wel op fokkemast wordt geplaatst. „Vroeger had den ze niet de beschikking over zo'n hoge kraan", aldus Batavia-voorlichter Hans Smit. DEN HAAG - In 52 procent van de huizen staat al een televisietoestel met teletext. In 69 procent al een druktoetstelefoon. Bovendien zit vrijwel iedereen op de kabel. Dus is er een enorme markt voor video tex, want meer heeft men niet nodig om allerlei in formatie op het beeldscherm te toveren of vanuit de telefoondienst bij voorbeeld bestellingen te plaat sen bij een pizza-service of een wijnhandel. Dat stelt ir. Koert ter Veen, di recteur van Infothuis, de regio nale videotex in Den Haag die donderdag officieel van start ging. Infothuis gaat in zee met kabelexploitant Casema. Casema-directeur ir. G. Deel man verwacht dat zijn maat schappij in de regio's Utrecht, Breda en Arnhem het Haagse voorbeeld zal gaan volgen. Dan komt regionale videotex in be reik van zo'n achthonderddui zend abonnees. Maar de be langstelling onder kabelex ploitanten is niet beperkt tot Casema. Zo onderhandelt Info thuis nu al met exploitanten in aangrenzende regio's. Papiermassa De Voorburgse wethouder Eg- gink gaf het officiële startsein voor de Haagse regio. De over heid werkt graag mee aan vide otex om het publiek te infor meren omdat het een hele pa piermassa aan ongevraagde en dus onnodige informatie kan voorkomen, zei hij. In vijf gemeenten is al ervaring opgedaan met videotex. De re sultaten waren zacht gezegd weinig bemoedigend. „De snel heid waarmee de consument inspeelt op technische vernieu wing en het enthousiasme van eventuele aanbieders is altijd schromelijk overschat", aldus Tbr Veen. Hij denkt lering te kunnen trekken uit de fouten van anderen en niet gehinderd te worden door hun „remmen de voorsprong". Bovendien on derscheidt de Haagse videotex zich van de andere. Er is geen abonnementsgeld of pin-code nodig om toegang te krijgen tot Infothuis. Het bellen van een 06-nummer tegen een tarief van vijftig cent per minuut volstaat. Volgens Tbr Veen is in het verleden te weinig aan dacht besteed aan een consument-vriendelijke ma nier om snel tot de gewenste in formatie te komen. DEN HAAG - Er moet volgens de VVD snel een onderzoek ko men naar het gebruik van con tainers voor de inzameling van organisch afval (groente, fruit en tuinafval). Steeds meer ge meenten schakelen over op containers, waarin geen lucht roosters zitten. In deze bakken kunnen giftige bacterieën ont staan, die zeer schadelijk zijn voor de gezondheid van mens en dier, aldus de VVD-kamer- leden Kamp en Te Veldhuis. De Kamerleden willen van het kabinet weten hoeveel van deze containers in Nederland wor den gebruikt en hoeveel er de komende tijd nog bij zullen ko men. De VVD'ers vinden het vreemd dat aan de risico's van het gebruik van deze afvalcon tainers tot dusver nog geen aandacht is besteed. Volgens Kamp en Tb Veldhuis doen zich vooral 's zomers in de afval bakken zogeheten anaerobe microbiologische processen voor wegens de hoge tempera turen. Het risico wordt nog vergroot, doordat de contai ners soms pas na vier weken worden opgehaald. Bedreiging van chauffeurs ROTTERDAM - Voor het Centraal Station in Rotter dam heeft zich donderdagavond een incident voorge daan tussen groepen taxichauffeurs. De rijders met een zogenoemde „pretvergunning" werden daarbij geïntimideerd door collega's. Een van hen werd be dreigd en de ruiten van zijn taxi moesten het ontgel den. Ook op de 's Gravendijkwal was het onrustig. De politie trad sussend op, zo heeft een woordvoer der meegedeeld. Rond middernacht was de rust weergekeerd. Na de rellen van twee weken geleden kwamen donderdag avond voor het eerst weer taxi's op de weg met een „pret vergunning". Dit zijn vergun ningen die sinds 1988 door de provincie worden afgegeven. Volgens de gevestigde taxibe drijven komen er door het be leid van de provincie te veel taxi's. Ook zouden de collega's met nieuwe-stijl vergunnin gen, die worden verstrekt on der overlegging van een be drijfsplan, hen het brood uit de mond stoten. In afwachting van een oplossing van het con flict zegden de „pretchauf- feurs" twee weken geleden toe om twee weken niet te zullen rijden. Burgemeester Peper van Rotterdam ondernam woensdag een eerste poging om het vergunningenbeleid van de provincie terug te halen naar de gemeenten. Dit zou in regioverband moe ten gebeuren, maar niet alle gemeenten lijken daar voor te voelen. Peper liet weten geen ernstige ongeregeldheden meer te zullen tolereren. De taxichauffeurs die donder dagavond zijn bedreigd verwij ten Peper dat hft zich niet aan zijn woord houdt. „De politie stak geen hand uit toen de rui ten van een wagen werden in geslagen", aldus een van de be trokkenen. ZIERIKZEE/MIDDELBURG - Het Regionaal Or gaan voor de Verkeersveiligheid Zeeland is onder het motto Ken je limiet 80 begonnen met een snel heidscampagne gericht op het te hard rijden op we gen waarvoor een maximumsnelheid van 80 kilome ter per uur geldt. Deze actie wordt op kleine schaal gevoerd en duurt voort tot 7 juni. Deze actie ter beteugeling van het te hard rijden heeft tot doel het aantal verkeersslachtoffers terug te dringen. Uit statistie ken is immers vast komen te staan dat 70% van de verkeers doden in Zeeland valt op we gen waarvoor een maximum snelheid van 80 kilometer per uur geldt. De campagne be staat uit politietoezicht en voorlichting door rijk, provin cie, weg- en waterschappen. Gedurende de periode waarin de actie loopt zullen de wegbe- heerders op ongeveer 275 plaat sen posterborden plaatsen. Bo vendien zullen de politiekorp sen in Zeeland in het kader van deze campagne de snelheids controles verscherpen. Hoewel het een Zeeuwse actie is ligt het accent vooral op Noord- Zeeland (Schouwen-Duive- land!) en Zeeuws Vlaanderen. Niet alleen omdat daar de meeste 80 km per uur-wegen zijn maar omdat die in ge noemde gebieden het meest ge vaarlijk zijn. Op de Gericht Verkeers Toe zicht trajecten bij Bruinisse, Middelburg, Breskens' en Tbr- neuzen gaan kantonniers van provincie en Rijkswaterstaat regelmatig controleren met be hulp van radarpistool en ver- schijndisplay. In geval van overtreding kan de weggebrui ker zijn snelheid aanpassen. Dit is ook wel aan te raden om dat het goed mogelijk is dat een eindje verderop een poli tiecontrole volgt. Heeft de weg gebruiker op dat moment zijn snelheid nog niet aangepast dan krijgt hij de rekening van zijn gedrag gepresenteerd. Het infoteam van Veilig Ver keer Nederland gaat boven dien ook op pad om weggebrui kers persoonlijk te informeren. Dit gebeurt soms in samenwer king met de politie. Weggebrui kers die zich aan de snel heidslimiet houden kunnen door hen dan worden beloond met een give-away. E£M areese-eae&erz, rrei/e je e&rTis ££a) keiP-&uee££. itc u>er(££/J cueese-eneeee jij aw üe-Baee£# ép eeef wé- APpépé aap Mij!! door Mare Legendre Tot en met zaterdag 9 mei Zierikzee Expositie werk Schildersclub Perspectief. De Eenhoorn. Da gelijks (met uitzondering van zondag) van 13.00 tot 17.00 uur. Tot en met 23 mei Burgh-Haamstede Expositie foto's van Theo Jans sen in De Bewaerschole, dage lijks (met uitzondering van zondag). Van 13.30 tot 16.30 uur. Vrijdag 8 mei Zierikzee Herdenkingsdienst. Christelij ke Gereformeerde kerk. 19.30 uur. Informele vrouwenontmoe- tingsavond. Vismarkt Sint Do- musstraat. 21.00 uur. Schuddebeurs Buitenconcert Con Amore. 19.30 uur. Serooskerke Ophalen spullen rommelmarkt SV Velocitas en Dorpsgemeen schap Serooskerke e.o. Renesse Afsteken vuurwerk (dat eerder was uitgesteld), 22.00 uur. Luc- tor et Emergo verzorgt de mu zikale omlijsting. Het korps vertrekt om 21.45 uur vanaf het dorpshuis. Zaterdag 9 mei Zierikzee Meimarkt. J. L. de Jonge- school. 9.00-14.00 uur. Rommelmarkt. Onder De Be- zue. 09.00-17.00 uur. Landelijke fietsdag. Start bij VVV. Nationale Molendag. Molen De Hoop en molen Den Haas. 9.00- 16.00 uur. Charterbijeenkomst Kiwanis en uitreiking culturele prijs in stadhuis. Vanaf 15.00 uur. Ie Elektra-avond-festival. Feestelijke uitreiking Zeeuwse toneel-onderscheidingen (Elek- tra's). Concertzaal. 19.30 uur. Kerkwerve Oud papier ophalen. Kernen Kerkwerve, Noordgouwe en Schuddebeurs. Vanaf 9.30 uur. Moriaanshoofd Nationale Molendag. Molen de Zwaan. 9.00*46.00 uur. Burgh-Haamstede Nationale Molendag. Molen de Graanhalm. 9.00-20.00 uur. Muziekavond. Gereformeerde kerk. 19.00 uur. Spullen ophalen voor rommel markt. Vanaf 09.00 uur. Brouwershaven Nationale Molendag. Kleine molen op Havendijk. 9.00-16.00 uur. Zonnemaire Nationale Molendag. Molen de Korenbloem. 9.00-16.00 uur. Oosterland Rommelmarkt. Peuterspeel zaal het Kraaiennest in de Oosterhof. Van 10.00 tot 15.00 uur. Bruinisse Rondrit in kader van Kever dag. Vanaf 16.00 uur. Zondag 10 mei Zierikzee Optreden Cross Your Heart and the Playtex/Yellow Rose. Brogum 16.00 uur. Opening tentoonstelling Opge worpen dwalen. Noordhaven poort. 16.00 uur. Bruinisse Keverdag. Tbrrein aan Hage- weg. Vanaf 9.00-17.00 uur. Maandag 11 mei Zierikzee Oplaten ballonnen. Kinder dagverblijf Petteflet. 11.00 uur. Foto-expositie Bart van den Bossche. Galerie Galerij RSG. 14.30-15.30 uur. Thema-avond VBOK. Zaal Christelijke Gereformeerde kerk. 19.45 uur. Forumdiscussie Gemeentelijke herindeling door CFO- Schouwen-Duiveland. 20.00 uur. Dinsdag 12 mei Zierikzee Presentatie nieuw bustype. ZWN-hoofdkantoor. 10.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUPPE6EUHS ^Tg~0miHtü55

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2