'Molenaar heeft allerlei petten' StartRente 370/ Hanse taxateur Wet WOZ PAAUWE Bowling Renesse geautomatiseerd SCHOUWEN-DUIVELAND OMNIA Stijl, schoonheid en functionaliteit Poppenkunst te kijk UW KRANT VAN r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Programma Radio Schouwen-Duiveland SPORTSPONSOR Korenmolen De Hoopnog volop in bedrijf ^onvdeeênmeto mnia Computer houdt de stand bij r L dé bant van schouwen - duivelend! WOENSDAG 7 MEI 1997 HET EXTRA NIEUWSBLAD ZIERIKZEE - Gebouwd in 1850, drukt stellingmo len 'De Hoop' aan de Lange Nobelstraat al ruim een eeuw zijn stempel op het stadsgezicht van Zierikzee. De korenmolen is al vele jaren volledig in bedrijf. ,,'De Hoop' behoort tot de laatste vijftien van de au thentieke Nederlandse windmolens, waarvan de produkten nog volledig in het levensonderhoud van de molenaar moeten voorzien", aldus molenaar Teun van der Bok. Tijdens de nationale molen- en fietsdag, aanstaande za terdag, kan iedere belang stellende een kijkje nemen in een van de molens op Schou- wen-Duiveland. Bij een be zoek aan 'De Hoop' blijkt dat de molen eigenlijk een kleine fabriek is. Overal staan pal lets met daarop zakken ge vuld met bloem, meergra- nenmeel, maïsvlokken, havermout, pannekoekmix of Zeeuwse vlegel. Op de ach tergrond klinkt voortdurend het geluid van walsmachi- nes, draaiende molenstenen en machines die letterlijk het kaf van het koren scheiden. 4000 kilo Via verschillende processen wordt in de molen het graan gereinigd, gesneden, gek neusd, gebroken, gemalen of wel geplet en tenslotte inge pakt. Overal hangt de geur van deze ambachtelijke nij verheid met natuurproduc ten. „Om als molenaar in je le vensonderhoud te voorzien moet je meer dan 4000 kilo product per week draaien, anders redt je het niet", legt Teun van der Bok uit. „Als molenaar heb je allerlei petten op. De expeditie, de kwaliteitsbewaking, het on derhoud van de molen, de boekhouding en de bedie ning van de vorkheftruck. Het zijn slechts enkele van de taken naast het malen waarmee je de hele week be zig bent. Dat maakt het werk van de molenaar natuurlijk ook heel afwisselend." Vroeger werkte Teun van der Bok bij bakkerijgrond- stoffenbedrijf Zeelandia in Zierikzee en was op die ma nier reeds actief bezig met meel en andere bakkerijpro ducten. In 1982 nam hij de ex ploitatie van korenmolen 'De Hoop' Op zich. De vorige molenaar De Rijke stopte daarmee in 1947. Sinds die tijd werd de molen gebruikt als opslagplaats. Het monu ment was en is nog steeds ei gendom van de gemeente. Handje helpen Teun van der Bok was als kind reeds gek op molens. „Als jongetje van acht was ik regelmatig bij de windmo lens rondom Ouddorp te vin den. Ik hielp de molenaar bij bepaalde karweitjes. Ik ging gewoon naar zo'n man toe en vroeg of ik een handje kon helpen. Het was een hele be levenis toen ik voor de eerste keer de molen mocht stilzet ten. Maar allengs leerde ik steeds meer, zoals het slijpen van een molensteen. Als der tienjarige kon ik al heel wat werkzaamheden zelf." Het molenaarsvak is gekop peld aan het Ambachtelijk Korenaarsmolengilde, een gilde waarbij ook Teiin van der Bok is aangesloten. Via de stadia leerjongen, gezel en meester leren nieuwe mole naars het vak. Teun van der Bok wordt bij de uitoefening van het vak geholpen door zijn zoon en een leerjongen. In hen herkent hij zijn eigen enthousiasme in de periode dat hij zelf nog leerjongen Molenaar Teun van der Bok. De producten uit de molen vinden inmiddels aftrek bij talrijke bedrijven en zowel industriële als ambachtelij ke bakkerijen. Particulieren kunnen iedere zaterdag van 9.00 tot 12.00 uur terecht in de winkel, die onder in de molen is ingericht. Een prijslijst aan de muur, waarop vijftien verschillen de producten staan, omvat niet eens alle producten die in de molen worden ge maakt. Volgens de molenaar staan de producten uit 'De Hoop' goed bekend. „Som mige klanten komen speciaal uit Noord-Holland hier heen." „Door middel van een streng inkoopbeleid en een zorgvul dige kwaliteitscontrole kun nen we een stabiel product leveren. Alle produkten wor den geregistreerd en voor zien van een houdbaarheids datum. Regelmatig worden producten opgestuurd naar het laboratorium voor testen op bakeigenschappen, kwa liteit en vochtigheid. Vak manschap van de molenaar blijft desondanks een be langrijke rol spelen. Ik heb meerdere keren meegemaakt dat de producten een ander gedrag vertonen dan de labo ratoriumtests aangeven. De natuur zit echt vol van ver rassingen. Daarom wordt tij dens het malen regelmatig gecontroleerd en wordt met het meel altijd eerst proef ge bakken," aldus de molenaar. Zes verdiepingen Molen 'Dë Hoop' bestaat uit zes verdiepingen, in vakter- (Foto: Marieke Mandemaker) men zolders genaamd. Hele maal bovenin zitten de hoofdaandrijving en de as sen van de molen. Op de ver dieping daaronder de hijsin stallatie, het zogenaamde luiwerk. Het mechanische gedeelte is volledig van hout en helemaal gerestaureerd. Op de vierde zolders bevin den zich drie 'maalstoelen', die elk twee molensstenen bevatten met een gewicht van duizend twaalfhon derd kilo. Op de verdieping daaronder, de meelzolder, wordt het meel opgevangen. Het kan hier ook worden verpakt of met een ingenieus buizensys teem worden doorgeleid naar de daaronder gelegen verdieping waar zich twee mengmachines en de bloem- buil bevinden. Op de eerste zolder van de molen staat on der meer een reinigingsma chine, die de tarwe ontdoet van afvalstoffen als kaf, strootjes, steentjes, takjes, breukkorrels en loze en lege schilletjes. Buizensysteem Voor de grondstoffen wor den vermalen, vindt altijd een voorreiniging en hoof dreiniging plaats. Door een vernuftig buizensysteem, dat van boven naar beneden door de molen loopt en een aantal elevatorpijpen maakteTeun van der Bok een aantal bewerkingen gelijk tijdig mogelijk. Andere be werkingen van het meel kun nen daardoor eenvoudig, snel en makkelijk worden uitgevoerd. „Mede dank zij de praktische inrichting van de molen en de kwaliteit van de produc ten doet 'De Hoop' het erg goed. De tijd dat je als mole naar geen meel kunt produ ceren wegens gebrek aan wind is echt voorbij. Dat be tekent dat je heel creatief moet zijn met de inrichting van de molen. Daarnaast blijft het leuk om te zorgen voor het behoud van het mo nument," aldus de molenaar. Meelmengsels Ondanks de vele vaste klan ten van 'De Hoop' ziet Teun van der Bok zichzelf niet als een concurrent van Zeelan dia. Hoewel het volgens hem wel eens voorkomt dat zijn recepten voor meelmengsels door anderen worden overge nomen. „Maar andersom komt ook vaak voor, want Zeelandia is tenslotte van huis uit een handelaar in bakkerijgrond stoffen. En dat is toch iets heel anders dan op ambach telijke wijze bezig zijn met het malen zelf en het ver vaardigen van en experimen teren met meelmengsels." PERKPLANTEN HAAMSTEDE - Op het ter rein van de Christelijke Ge reformeerde kerk in Haam stede wordt zaterdag 10 mei een perkplantenverkoop ge houden. Aanvang 9.00 uur. ROVER ORIGINAL GOES - Auto Ventura bv in Goes houdt van maandag 12 tot en met zaterdag 17 mei een Rover Original show. Rover Original auto's zijn jonge gebruikte Rovers van de Rover-dealer, die op da tum van verkoop niet ouder zijn dan vijf jaar en waarvan op de afleveringsdatum de kilometerstand niet meer be draagt dan 150.000 kilometer na drie jaar, 140.000 kilome ter na vier jaar of 130.000 ki lometer na vijf jaar. Advertentie hypotheekrente vanaf nutsspaarbank zierikzee havenpark 16 zierikzee 0111 414051 ZIERIKZEE/BURGH-HAAMSTEDE - A. J. Hanse, mede-eigenaar van Hanse Hanse Makelaardij o.g., verzekeringen en financiële dienstverlening, is sinds kort in het bezit van het diploma Wet waarde ring onroerende zaken. Met dit diploma is Hanse ge rechtigd taxaties te verrichten in het kader van de nieuwe Wet WOZ. De taxaties in het kader van de Wet WOZ worden uitge voerd door gediplomeerde taxateurs. Omdat deze taxa ties een bijzonder karakter hebben is alleen een taxatie diploma, zoals bijvoorbeeld het SVM-diploma, vanaf 1 ja nuari 1999 niet meer vol doende. Vanaf deze datum, tevens de nieuwe waarde- peildatum voor onroerende zaken, moet een taxateur ook in het bezit zijn van het diploma Wet WOZ. Vaardigheden Volgens Hanse is dit van groot belang. De Wet WOZ vereist immers specifieke vaardigheden van de taxa teurs. „Het gaat dan bijvoor beeld over de heffingswetten en de afbakening van de ob jecten die onder de Wet WOZ vallen. En over het gebruik van referentiestelsels. Want niet ieder object wordt apart getaxeerd. Er wordt ook ge keken naar gelijksoortige woningen in een gemeente, die rond de waardepeilda- tum zijn verkocht." Hij wijst erop, dat een gedi plomeerd taxateur, kennis heeft van de kwaliteitsbewa king van de taxaties. „En hij is thuis in de procedures die gevolgd moeten worden bij het aantekenen van bezwaar en beroep." De waarde van een onroe rend goed speelt bij verschil lende belastingen een rol. De gemeente gebruikt de waar de voor het heffen van onroe- rende-zaakbelastingen. Het Waterschap voor de omslag gebouwd, omslag onge bouwd en ingezetenenom- slag. En de fiscus gebruikt de WOZ-waarden ter controle voor de opgegeven waarde van de woning door huiseige naren in de aangifte inkom stenbelasting en in de vermo gensbelasting. Hanse Hanse Makelaardij o.g., verzekeringen en finan ciële dienstverlening ont stond onlangs door een fusie vari Hanse Hanse, Hanse Verzekeringen en Van Dij- ke/Kostenbroek Makelaar dij o.g. Het nieuwe bedrijf wordt geleid door A. J. Han se, M. Hanse en A. L Lagen dijk. Het heeft kantoren in Zierikzee en Burgh-Haam- stede. Bij Hanse Hanse werken in totaal veertien ERFRECHT MIDDELBURG - De Vereni ging voor crematie AWL houdt donderdag 15 mei een thema-avond in De Schakel aan de Bachtensteene 14 in Middelburg Het thema is: 'Erfrecht en de rol van de notaris'. Uitvaart- consulent J. H. Canters ver telt over de keuzemogelijk heden en eigen inbreng rond de uitvaart en welke rol de AWL daarbij kan spelen. Na de pauze geeft iemand van een notariskantoor een inleiding over het thema. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Advertentie Boeken, serviezen, glazen, mooie dingen, de TV, de radio-CD unit, spullen die je in laden of achter deuren bewaart, zoals bestek, spellen, i paperassen, foto's Omnia biedt ongelofelijk rijke mogelijkheden in prachtige systeem- wandkasten. Ook om ruimtes af te scheiden. Overal toepasbaar. Schitterend vormgegeven schoonheid in hout, glas en staanders van mat, veredeld staal. v'n<' je bij Paau^e ÏCV G°fcS 12000m2 showroom Marconistraat 15. Goes Tel 0113 -220840 llNTtfM-IEUBEl RENESSE - De banen van Bowling Renesse werden voorzien van een zogenaamde cosmic bowling in stallatie. Dat houdt in dat de bowling volledig werd geautomatiseerd. De score van de spelers wordt nu bijgehouden door een computer. Mensen die een baan huren toetsen de na men van de spelers in, druk ken de startknop in en de computer houdt precies bij welke resultaten de verschil lende spelers behalen bij het omwerpen van de bowling kegels. Ook geeft de compu ter tips over de manier waar op een tweede worp het beste kan worden afgemaakt. Aan het eind van het spel worden de resultaten uitgeprint op papier, zodat de spelers de uitslag kunnen meenemen naar huis. In het weekeinde van zater dag 10 en zondag 11 mei kan voor het eerst gebruik wor den gemaakt van het nieuwe systeem. Bowlingbanen moeten altijd worden gere serveerd. Bowling Renesse is zeven dagen per week geo pend van 14.00 tot 24.00 uur en telefonisch bereikbaar via 0111-461939. 107.1 FM/88.5 KABEL Maandag 11.00/.11.30 Bedrijvig Schouwen-Duiveland (interview met een ondernemer van ons eiland) 11.45/12.00 De Beurs-berichten (Rabobank) 16.00/17.00 Mozaïek (Seniorenprogramma) 17.00/18.00 Kruispunt (kerkelijk informatieprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/22.00 Nomen Nescio (ziekenomroep). Dinsdag 09.00/10.00 Info (herh.). 10.00/12.00 Nomen Nescio (herh.) 16.00/17.00 Sporen op Schouwen-Duiveland (praatpro gramma). 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/21.00 De Silo show (jongerenprogramma). 21.00/22.00 After Hour (metal muziek). Woensdag 09.00/11.00 Ochtendmix. 11.00/12.00 Sporen op Schouwen-Duiveland (herh.). 16.00/17.00 De schatkist (bijbels kinderprogramma). 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/20.00 Baggerak (jongeren praatprogramma). 20.00/22.00 On the Rocks (jongerenprogramma). Donderdag 09.00/10.00 Info (herh.). 11.00/12.00 Mozaïk (herh.). 15.00/17.00 Met vlag en wimpel (Hollandse hits). 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/21.00 Groove is in the Haert (jongerenprogramma). Vrijdag 09.00/10.00 Info (herh 11.00/12.00 Carrousel. 15.00/16.00 Jukebox. 16.00/17.00 Nashville. 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/22.00 Hitradio Sensatie (jongerenprogramma). 22.00/23.00 Midnight Expresse (blues/rock/jazz). Zaterdag 08.00/09.00 Ontbijtkids (kinderprogramma). 09.00/10.00 Hitgalerij (muziekprogramma). 10.00/12.00 Zaterdag-expresse (inform, ochtendshow). 12.00/14.00 Mariska's Middag Magazine. 14.00/18.00 Radio Schouwen-Duiveland sport. 19.00/20.00 Car'rats. 20.00/21.00 Chain Reaction. 21.00/22.00 The party (muziekprogramma). Zondag 08.00/09.00 Ontbijtkids (kinderprogramma). 10.00/11.00 Kerkdienst (rechtstreekse uitzending). 11.00/12.00 Knipoog naar klassiek (muziekprogramma). 12.00/13.00 Zijn of niet zijn (toneel en cultuur). 13.00/14.00 Be my guest (muziekprogramma). 14.00/17.00 Radio Schouwen-Duiveland sport. 17.00/18.00 Ruis geen bezwaar (muiziek uit de jaren '40/ '50/'60). 18.00/19.00 Alle remmen los (Hollandse hits). 20.00/21.00 Music from Paradise (romantische muziek). 21.00/22.00 On a classical note (klassiek). ZIERIKZEE -'Poppenkunst te kijk' is de titel van een poppenbeurs in Goes, die zondag 11 mei wordt gehouden in gebouw Onze Hoeve aan de Kattendijk- se Dijk 27. Tijdens het evenement zijn onder meer porseleinen sculpturen en babypoppen te zien, die werden gemaakt door de Zierikzeese poppen- maakster Nel Groothedde. Bekendheid .De expositie 'Poppenkunst te kijk' wordt dit jaar voor de tweede keer gehouden. Desondanks verwierf het evenement al zoveel bekend heid dat landelijk bekende en zelfs buitenlandse pop- penmakers er aan deelne men. De expositie wordt gehouden op een overdekt en ouder wets bestraat marktpleintje met oud-Hollandse ambach telijke winkeltjes. In deze gebouwtjes geven ambachtslieden, waaronder Nel Groothedde, informatie en demonstraties. Het evene ment is van 10.30-17.00 uur. Een van de poppen van Nel Groothedde uit Zierikzee, die te zien zijn tijdens 'Pop penkunst te kijk' in Goes. Majorette show peleton 'Vivace' werd door Jeugdherberg 'De Stoofpolder' uit Bruinisse voorzien van nieuwe sporttas sen, die zullen worden festivals en uitvoeringen. De majoret tes staan onder leiding van Germa Jansen en Dianne Stander. Elke woensdag vanaf 18.15 uur wordt getraind in 'De Stoof polder'. Ongeveer de helft van de majorettes komt uit Brui nisse. Advertentie Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 KWARTAALabonnement met automatische afschrijving 51,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving a 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Dhr./mevr. Naam Adres Postcode Telefoon Handtek. Bij automatische afschrijving uw bank -/gironummer vermelden: ..Plaats: Geb.d atum SE Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee. i i i t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5