'Heerlijk als wasgoed netjes in de kast ligt' 40% 'Mensen kunnen hier voor van alles terecht' Inline skaten is sport Drogisterij Kik naar groter pand Iets fleurigs voor MOEDERDAG!! MARCO DE RIJKE korting RENESSE brum hemeivaartsdag meeste winkels geopend Zonnebril gratis!! ALEX DE NIE OPTIEK Bouwactiviteitentuinaanlegontbijtservice en huizenbeheer „Let op onze aanbiedingen in de krant van vrijdag NIEUWSBLAD WOENSDAG 7 MEI 1997 Maatje Hanse-van den Houten verzorgt linnengoed Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. ZIERIKZEE - 'Wasdag'Het thema, dat de Dag van de Verpleging dit jaar kreeg, roept nostaligsche beelden op van zinken teilen met sop en wapperde witte lakens aan een waslijn boven de bleek. Maatje Hanse-van den Houten uit Zonnemaire weet als geen ander dat zo'n wasdag tot het verleden be hoort. Zeker in een instelling als het Zweedse Rode Ziekenhuis, waar zij al bijna twintig jaar het linnen goed verzorgt. Met tachtig bedden, dié twee keer pér week worden ver schoond, en ongeveer 120 zie kenhuismedewerkers, die dagelijks een schoon uni form aantrekken, is het voor haar iedere dag wasdag. Toch gebruikt zij de wasma chine en droger in het zieken huis alleen voor het wassen van de overgordijnen, de 'moppen' die worden ge bruikt om de ziekenhuisvloe- ren te reinigen en kleding van het ambulanceperso neel. Bijhouden Het overige linnengoed, zo als lakens, steeklakens, kus senslopen, handdoeken, was handjes, dekens, pyama's, OK-kleding en babykleding gaat naar een wasserij in Middelburg, waarmee de stichting Oosterscheldezie- kenhuizen een overeenkomst heeft. Dat wil niet zeggen dat Maatje Hanse geen werk heeft aan die vele honderden stuks linnengoed. Zij houd bij wat 'schoon' binnenkomt via de vrachtwagen van de wasserij, die elke werkdag bij het ziekenhuis parkeert. Zij brengt de grote roestvrij stalen rekken (containers), waarin het schone wasgoed ligt, naar de afdelingen waar ze thuis horen en legt het wasgoed daar op zijn plaats in de linnenkast. ,,Ik maak er keurige stapels van. Alles op zijn vaste plaats, dan past het precies. Ik vind het heer lijk als het wasgoed netjes in de kast ligt." Deze 'ouder wetse voldoening' is voor Maatje Hanse een van de leu ke aspecten aan haar baan. ,,Ik vind het ook heel prettig om verantwoordelijk te zijn voor mijn eigen toko, om het werk in te kunnen delen op mijn eigen manier." Toen Maatje Hanse bijna twintig jaar geleden bij de Linnendienst van het Zweed se Rode Kruis Ziekenhuis kwam werken, waren daar nog twee mensen actief. „Ik ben ingewerkt door me vrouw C. Boot." Toen Maat je Hanse met haar werk zaamheden begon had ze geen flauw idee wat van haar verwacht zou worden. Ik had vroeger een manifactu- renwinkel in Zonnemaire en maakte gordijnen en vitrage in het atelier van woningin- richtingsbedrijf Tuinman in Zierikzee." Toen beide zaken waren op geheven zocht zij ander werk. ,,Ik heb gereageerd op de advertentie voor een me dewerkster voor de Linnen- dienst omdat linnengoed mij altijd heeft aangesproken. Ik vind het prettig om ervoor te zorgen dat alles mooi, netjes en heel is." Wat dat betreft kwam ze aan haar trekken in het Zweedse Rode Kruis Zie kenhuis. „In die beginperio de kwam het witgoed nog binnen 'in bulk'; in één grote hoeveelheid vanuit een was serij in Bergen op Zoom. Voor het werd gevouwen en naar de afdelingen gebracht controleerden we of de naden heel waren, knopen en lussen niet ontbraken en of er gaat jes inzaten. Vooral het lin nengoed voor de operatieka mer moest heel zijn." Achter naaimachine Met mevrouw Boot was Maatje Hanse twee volle da gen per week bezig om derge lijke ongerechtigheden te re pareren. Die werkzaamheden behoorden tot het verleden toen het Zweedse Rode Kruis Zieken huis fuseerde met het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes. „De stichting Oosterschelde- ziekenhuizen sloot een over eenkomst met een wasserij ki Middelburg per stuks lin nengoed. Dat hield onder meer in dat het wasgoed daar ook wordt nagekeken op slij tage en zonodig wordt ver vangen." Sinds die tijd werkt Maatje Hanse alleen in de linnenka mer.'„Mevrouw Boot ging met de VUT en ik ben minder uren gaan werken. Ik heb nog ongeveer twee jaar een part-time hulp gehad." Maatje Hanse zwaait imid- dels al vele jaren alleen de scepter over de Linnen- dienst. Haar domein omvat twee ruimten. De ene heeft veel weg van een kleding winkel waar de kleuren wit en lichtblauw in het mode beeld zijn. Keurig Aan rekken langs de wanden, hangen tientallen pakken, jurken en broekrokken met hes, die de verpleegkundigen tijdens hun werk plegen te dragen. Bij nadere beschou wing blijkt de kleding keu rig gerangschikt te zijn naar naam en nummer. „Ver pleegkundigen en andere zie kenhuismedewerkers lopen hier voor hun dienst binnen om een schoon uniform op te halen." Daarbij overleggen ze zonodig met Maatje Hanse over drukknopen die lam Maatje Hanse aan het werk in haar linnenkamer. zijn, broekspijpen die moe ten worden ingekort of kle ding die wat langer in de wasserij blijft omdat hard nekkige vlekken verwijderd moeten worden. Na hun dienst komt het per soneel weer langs om de ge bruikte uniformen in de con tainer te deponeren, die gereed staat voor de wasse rij. Er gaat echter geen kle dingstuk weg voor het is ge controleerd door Maatje Hanse. Haar 'gevonden voor- werpenlade' toont aan dat dat geen overbodige luxe is. Tampons, cacaoboterstiften, suikerzakjes, kauwgom, ver- pleegkundige-insignes, heel veel balpennen en 'zo nu en dan' een schaar is de oogst van haar controles. „Het ver pleegkundige-insigne komen ze meestal wel ophalen. Dat is een kostbaar bezit." In de andere ruimte van de Linnendienst staat apparaat waarmee Maatje Hanse de uniformen en het linnengoed kan merken, een naaimachi ne om kleine reparaties uit te voeren en een lange vouw-ta- fel. In de wanden zijn grote kasten verwerkt, waarin res- eve-linnegoed ligt. Want een ziekenhuis mag natuurlijk nooit zonder schoon linnen goed zitten, ook niet wan neer de wagen van de wasse rij een dag niet zou kunnen komen of in één keer heel veel patiënten moeten wor den opgenomen. Vanuit de tweede kamer van de Linnendienst rijdt Maatje Hanse haar containers met schoon wasgoed naar de af delingen om daar de linnen kast te vullen. De containers met het vuile wasgoed van de afdelingen worden door de medewerkers van de afde ling logostiek naar de plaats gebracht waar de vrachtwa gen van de wasserij ze in laadt. Wekelijks wordt in het zie kenhuis zo'n 2500 kilo vuil linnengoed 'geproduceerd' en ongeveer zeshonderd vui le uniformen. De taak van Maatje Hanse, en haar colle ga's van de linnendiensten van andere zorginstellingen is daarom niet onbelangrijk. „Wel leuk dat dat eens wordt belicht. Het is werk op de achtergrond, maar het moet wel gebeuren want een zie kenhuis kan niet draaien zonder schone was." Maatje Hanse is op 12 mei zeker van de partij tijdens de viering van de Dag van de Verple ging met het thema was goed. Collega's „Ik zou het leuk vinden'om dan eens te praten met mijn collega's, die het wasgoed verzorgen in de andere zorg instellingen op Schouwen- Duiveland. Dat is er nooit zo van gekomen omdat je tij dens zo'n bijeenkomst niet aan iemands gezicht kunt zien op welke afdeling ze werkt." (Foto: Marijke Folkertsma) AJAX-collectie trainingspakken ult-shirts thuis-shirts deurloo Schuithaven 2-4 LAATSTE WEEK .«.tx yc Winkelpromenades Gevarieerde horeca Gezellige terrasjes 'ifiC, cl* I iici c-tiv/xcc OPEN HUIS OOSTERLAND - Het kantoor van de Rabo bank 'Oost-Duiveland' aan de Markt 1 in Ooster- land onderging een in grijpende verbouwing. Op zaterdag 10 mei wordt het vernieuwde gebouw aan belangstel lenden gepresenteerd via een feestelijk 'Open Huis'. Het nieuwe kan toor kan worden bezich tigd tussen 11.00 en 16.00 uur. Voor iedere bezoe ker is er een attentie. HELPENDE HANDEN NIEUWERKERK - De afde ling lakkee/Schouwen/Tho- len van gehandicaptenzorg Helpende handen houdt za terdag 10 mei een contactbij eenkomst in gebouw Salem aan de Molenstraat in Nieu- werkerk. Op het programma staat onder meer het vertel len van een bijbels verhaal, samenzang en het activitei tenuurtje, aanvang 14.15 uur. KOFFIETAFEL MIDDELBURG - In het cre matorium in Middelburg kunnen mensen nu ook een koffietafel gebruiken. Het echtpaar R. en L. Markusse, dat het horecagedeelte in het crematorium pacht, heeft de ze mogelijkheid aan het as sortiment toegevoegd omdat er steeds meer vraag naar kwam. Advertentie BIJ AANKOOP V.A. 50.- KI BURGHSERING 27 BURGH INFO: 0111-652440 V 'S MAANDAGS GESLOTEN Aannemersbedrijf Schilparoort-Den Boer in Den Osse. (Foto: Marijke Folkertsma) Zandweg 22 - Zierikzee - Tel. 0111 -413365 Advertentie en Den Boer verhuren aan groepen. Er is ruimte voor tachtig personen, waarvan veertig ook kunnen over nachten. De groepsaccomo- datie wordt verhuurd aan groepen duikers en zeilers en gebruikt als instructieruim te. „We hebben daarvoor alle hulpmiddelen." Behalve de mensen die de ac- comodatie huren maken ook veel recreanten, die in Den Osse in een bungalow ver blijven, gebruik van de mo gelijkheid om bij het bedrijf te ontbijten. Afgelopen week werd dr^e dagen Open Huis gehouden om iedereen in de gelegenheid te stellen kennis te maken met het veelzijdige bedrijf. „Veel mensen weten niet dat wij hier zitten." De ruimte aan de Brouwse Markt, waarin vroeger tim merbedrijf Schilperoort zat, is onder invloed van alle ont wikkelingen uitgegroeid tot een doe-het-zelf winkel, die eveneens onderdeel vormt van het bedrijf in Den Osse. Behalve bouwmaterialen worden aan de Blankersweg ook artikelen aangeboden om een tuin in te richten en te verfraaien. Mensen kunnen er eveneens terecht voor de huur van fietsen en bolder karren. RENESSE - In-line skaten heeft zich ontwikkeld tot een echte sport". Dat zegt Marco Jonker uit Haamstede. Op zaterdag 10 mei wordt in en bij zijn bedrijf Sport-Surf Jonker aan de Zeeanemoon- weg 8 in Renesse een promo tiedag gehouden, waarbij in line skaten centraal staat.In-line skaten is mo menteel een van de snelst groeiende sportieve activi teiten. Eind jaren tachtig was nog sprake van een rage, maar inmiddels wordt in line skaten beschouwd als een sport die naar verwach ting zelfs de olympische sta tus zal krijgen. Het aantal skaters groeit nog steeds. Zij hebben zich ontwikkeld zich tot verschillende groepen. De meeste skaters doen te genwoordig aan 'fitness-ska ten'. Een manier van rol schaatsen waarbij het accent ligt op conditie en sportivi teit. In deze groep bevinden zich vaak mensen die het hardlopen vervangen door in-line skaten of het inlinen zien als een aanvuling op hardlopen. Het voordeel van skaten is dat de gewrichten minder worden belast en in korte tijd een grotere afstand kan worden afgelegd. Andere groepen in-lines ska ten zijn het 'street- of agressi- ve skaten', waarbij jongeren van trappen rijden, van ver hogingen springen en met hun skates over railingen en stoepranden glijden. Het 'vert skaten', is een groep skaters die actief is in een baan (een vert of halfpipe) waarin stunts worden uitge haald. Het 'streethockey' tenslotte is een vorm waarbij de skaters in verenigingsver band hockeyen op rolschaat sen. „Of je nu wilt toeren, slalom skaten of aan je conditie wer ken met in-line skaten kan het allemaal", aldus Marco Jonker. Om het plezier dat de sport geeft over te bren gen houdt Jonker op zater dag 10 mei een introductie cursus om nieuwe belangstellenden te interes seren voor de sport. Onder Ieic^ing van ervaren in-line instructeurs leren de deelne mers in fase in-line skaten. Nadere informatie over het evenement via telefoonnum mer 0111-461220. ZIERIKZEE - Drogisterij Kik verhuist begin vol gend jaar vanuit de huidige locatie op de Dam in Zierikzee naar de Appelmarkt. ten. Volgens de eigenaar van de drogisterij, de heer Kik uit Haamstede is besloten om de drogisterij te vestigen De drogisterij wordt daar ge vestigd in het pand waarin momentéel Schoenmode Van Oeveren zit. De schoenen zaak wordt eind oktober ge sloten. W. van Oeveren gaat zich dan helemaal toeleggen op zijn werkzaamheden in de reparatiebus, waarmee hij dagelijks naar kernen op Schouwen-Duiveland rijdt omreparaties aan schoenen en lederwaren te verrich- in het pand aan de Appel markt 24 omdat de winkel daar een stuk ruimer is dan aan de Dam. Kik weet niet welke zaak in het huidige onderkomen van de drogisterij komt. „Het pand staat te koop." Advertentie DEN OSSE - Aan de Blankersweg in Den Osse staan zowel kunststof kozijnen uitgestald als houten tuin huisjes en schuttingen, fietsen en skelters. Er staan speeltoestellen en 's morgens kan men er terecht voor het ontbijt. „Wij hebben vanalles onder één dak. Mensen kunnen hier voor allerlei diensten te recht. Van het maken en uitvoeren van een bouw plan tot aanleg en onderhoud van de tuin en het op schilderen van hun woning." Erik Bul uit Scharendijke zwaait samen met zijn schoonvader H. den Boer uit Den Osse de scepter over aannemersbedrijf Schilper- oort-Den Boer BV. Een be drijf dat veelzijdiger is dan de naam doet' vermoeden. Het werd onlangs gevormd door samenvoeging van aan nemers/timmerbedrijf Schil peroort uit Brouwershaven en aannemersbedrijf Den Boer uit Den Osse. Erik Bul nam het Brouwse timmerbe drijf twee jaar geleden over van zijn voormalige werkge ver Niek Schilperoort. „Ik wilde de zaak graag wat groter maken door niet al leen in Brouwershaven maar op het hele eiland nieuw bouw en grote verbouwingen te doen." Daardoor ontstond het idee om te gaan samen werken met zijn schoonva der, die in Den Osse reeds tien jaar een aanemersbe- drijfje had. „Samen sterk als het ware." H. den Boer was vooral ac tief in het bungalowpark in Den Osse, dat in de loop van de jaren steeds groter werd. In het nieuwe bedrijf houdt hij zich ook bezig met het be heer en de verhuur van recre atiewoningen van particulie re eigenaren. Hij regelt het tuinonderhoud, houdt toe zicht en verzorgt reparaties en aanpassingen in de recre atiebungalows. Den Boer doet zijn werk met ongeveer tien full-time krachten, die in de zomerperiode nog wor den aangevuld met enkele part-timers. Kunststof Erik Bul is met negen andere medewerkers van het bedrijf actief als aannemer. In de werkplaats bij het bedrijf worden kozijnen, trappen en andere werkstukken ge maakt, die worden gebruikt bij nieuwbouw of verbou wingen. Maar het bedrijf werkt ook veel met moderne materialen als kunststof en aluminium kozijnen en kunststof dakbedekking. Naast het bedrijf werd de af gelopen maanden een acco- modatie gerealiseerd dat Bul

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1