Supermarkten steeds groter Meer reizigers met interliner Actie Help een Welp van start Antieke meubelen en woondecoraties Ruim 1800 extra arbeidsplaatsen Kleurige, luchtige zomercollectie WOENSDAG 7 MEI 1997 HET EXTRA NIEUWSBLAD Een badpak uit de nieuwe First Lady collectie NIEUWERKERK - Nu de zomertijd weer is inge gaan en de dagen langer worden, kan weer aan war me zomerdagen worden gedacht. Belangrijk daarbij is luchtige kleding in vrolijke kleurstellingen die past bij een zonnige temperatuur. Firstlady speelt daarop in met haar bad- en strandmo- de. Een gevarieerde collectie bikini's, badpakken, shirts, shorts, pareo's; van sportief jong tot super vrouwelijk. De bad- en strandmode on derscheidt zich in drie kleur- thema's; de jonge modische zwart/wit kleurstelling, de vrolijke fel oranje/geel/groe ne en de super vrouwelijke, frisse aqua/azuurblauwe kleurcombinaties De zwart/wit strandlijn is sterk verwant aan sportkle- ding. Trendy witte piping, badpakken met ritsen en witte stiksels geven deze groep een sportieve uitstra ling. De kleding is goed te combineren met de bijpas sende strandrokjes- jurkjes, tops, piratenbroekjes, polo's en shirts. De badmode kan doorgedragen worden met Firstlady's 'After Swim ming Dress' lijn. Badstof is een belangrijke kledingstof binnen de felle kleurgroep van Firstlady. Tops in deze comfortabele stof vormen de basis van de ze collectie. Ook ontbreken soepelvallende katoenen niet, zowel in effen kleuren als brede strepen. Gestreepte ribtopjes, singletjes en shirts met korte mouw behoren weer tot het zomerse mode beeld, evenals de strand-sa- lopet. De bad- en strandmode in de frisse aqua/azuurblauwe kleurcombinatie heeft een super vrouwelijke uitstra ling. De pareo's met bijpas sende tops en wijdvallende shortjes completeren het zon nige modebeeld. Rapport 'Bedrijvendynamiek 1996' ZIERIKZEE - In 1996 zijn er in Midden- en Noord- Zeeland in totaal 1414 bedrijven bijgekomen door de oprichting van nieuwe bedrijven en door verplaats ingen van bedrijven vanuit andere regio's. Doordat ook bedrijven opge heven werden en verhuisden naar elders, verdwenen er ook weer 771. Per saldo kwa men er 643 bedrijven bij, om- geveer evenveel als in 1995. Sinds 1990 is het aantal be drijven in Midden- en Noord- Zeeland met meer dan 35 pro cent toegenomen. Voortdurend komen er be drijven bij en haken er af. Het handelsregister van de Kamer van Koophandel geeft dat dynamisch proces weer. Eén keer per jaar meet de Kamer van Koophandel de wijzigingen die zich in dat handelsregister hebben voorgedaan, zoals oprichtin gen, verplaatsingen en op heffingen van bedrijven. In de publicatie 'Bedrijven dynamiek 1996', die de Ka mer van Koophandel uit bracht, worden ze op een rij gezet. Uitgedrukt in een per centage van het totaal antal vestigingen bedraagt de aan was van 643 bedrijven 4,6 procent. Dat is hetzelfde groeicijfer als in 1995, maar het betekent een daling ten opzichte van 1994. Toen be droeg het percentage 5.1 pro cent; het hoogste groeicijfer in de jaren negentig binnen Midden- en Noord-Zeeland. Opvallend in 1996 was de grote hoeveelheid nieuwe ar beidsplaatsen die door star tende en naar Midden- en Noord-Zeeland verhuisde be drijven werd gerealiseerd, namelijk 1815. Doorbedrijfs- opheffingen en het vertrek van bedrijven naar andere regio's gingen 1346 banen verloren, waardoor de ba nengroei per saldo uitkomt op 469. Alle sectoren kenden in 1996 een groei van het aan- 4 tal bedrijven, net als in 1995. Door alle oprichtingen, ver plaatsingen en opheffingen kwamen er in de sector zake lijke diensten per saldo de meeste bedrijven bij: 196. Ten opzichte van 1995 nam het groeipercentage (de be- drijvengroei uitgedrukt in een percentage van het totaal aantal bedrijven binnen de sector) toe in de sectoren in dustrie, detailhandel en za kelijke diensten. Het groei percentage nam af in de sectoren groothandel ep 'ove rig', terwijl de bouw en de verzorgende diensten dezelf de groeipercentages reali seerden als in het voorgaan de jaar. Ondanks het kleinere groeicijfer in 1996, kende de sector 'overig'- met name door het grote aantal nieuwe holdings - veruit de hoogsteprocentuelegroei: 11,3%. Alle regio's dragen hun steentje bij aan de groei van het aantal bedrijven in Midden- en Noord-Zeeland. Het groeipercentage in Schouwen-Duiveland was in 1996 verreweg het hoogst met een aanwas van 6.6 pro cent De Bevelanden (4.4 pro cent) en Walcheren (3,8 pro cent) komen uit onder het gemiddelde groeipercentage van in Midden- en Noord- Zeeland. Tholen weet haar hoge groeipercentage van 1995 (7,7 procent) niet te eve naren en komt uit op het ge middelde percentage voor heel Midden- en Noord-Zee land (4,6 procent). Absoluut gezien realiseren de Bevelan den de grootste aanwas met 238 bedrijven. Walcheren (198), Schouwen-Duiveland (158) en Tholen (53) volgen op afstand. i\ h Kleine supermarkten op locaties met veel passanten BOVENTONEN MIDDELBURG/GOES Borg Diem Groeneveld geeft vrijdag 16 mei een boven toonconcert in de Engelse kerk in Middelburg. Een dag later verzorgt hij een work shop boventoonzingen in Goes. Het soloconcert omvat bo ventoonzang, gong, sandawa en tampoera. Groeneveld geeft dit concert ter gelegen heid van de verschijning van zijn eerste cd. De aanvang is om 20.15 uur. De workshop is van 10.00 tot 16.00 uur. Voor nadere inlichtingen of aan melding: telefoon 0113- 233278. SOCIALE ARBEID MIDDELBURG - De Sector Opleidingen Sociale Arbeid (SOSA) Middelburg houdt dinsdag 13 mei aan de Dwarskaai 2 een info-avond over de vernieuwde deeltijd MBO- en HBO-opleiding. De opleidingen die deze avond centraal staan leiden onder meer op voor functies binnen sociale dienstverle ning, maatschappelijk werk en sociaal pedagogisch werk. De bijeenkomst begint om 19.00 en duurt tot 21.00 uur. DAUWTRAPPEN HAAMSTEDE - De Vereni- ging Natuurmonumenten houdt dit jaar voor het eerst dauwtrap-excursies in de Zeepeduinen. De eerste van deze serie vindt plaats op He melvaartsdag, donderdag 8 mei. Om zes uur 's ochtends vertrekt de beheerder bij de poort van het slot in Haam stede. Wie mee wil moet even een kaartje kopen bij de VVV in Haamstede. De excursie leidt door het slotbos en daarna neemt de beheerder de deelnemers mee de Zeepeduinen in. Daar bestaat de kans reeën te zien. Ook grazen er pony's in de duinen. De zwarte Shetlan ders krijgen deze maand hun veulens. Het landschap van de Zeepeduinen biedt met duinruggen, valleien met de eerste orchideeën, groepen berken en duinmeertjes tal van ingrediënten voor een fraaie ochtendwandeling. CURSUSSEN ZIERIKZEE - De afdeling Zierikzee/Kerkwerve van het Rode Kruis geeft bij vol doende deelname enkele cur sussen, die half september beginnen. Belangstellenden voor de op leiding EHBO met daaraan verbonden een reanimatie- cursus en verbandleer kun nen zich opgeven via tele foonnummer 413787. Verder is er een cursus EHBO in Zie rikzee, voor mensen die her- halingslessen willen volgen, voor opgave: 412054. Tenslot te is een nog een aparte cur sus voor reanimatie, die be staat uit twee lesavonden. Voor nadere inlichtingen of aanmelding: telefoon 413382. ZIERIKZEE - Binnen tien jaar zullen supermarkten met een vloeroppervlakte van duizend a 2.500 vier kante meter het grootste marktaandeel hebben. Mo menteel meet de gemiddelde supermarkt 477 vier kante meter. Ook hypermarkten (nog groter) zullen in aantal toenemen, zij het niet zo sterk als de klei nere' varianten van duizend tot 2.500 vierkante me ter. Dat voorspelt het Hoofdbedrijfschap Detailhan del. Eigenaren van supermark ten willen het liefst uitbrei den binnen bestaand winkel gebied, maar voelen zich gedwongen uit te wijken naar nieuwe locaties als er geen uitbreidingsmogelijk heden zijn. Dit heeft negatie ve gevolgen voor de omzet van de levensmiddelende tailhandel in de bestaande winkelcentra. Dit alls staat in een rapport van het Hoofdbedrijfschap Detail handel, dat de titel 'levens middelendetailhandel: groot, groter, grootst' mee kreeg. Beperkingen Het rapport is opgesteld in samenwerking met het Cen traal Bureau Levensmidde lenhandel en het Vakcen trum Levensmiddelen. Om het steeds breder wordende assortiment van supermark ten en de winkelformule goed neer te kunnen zetten bestaat behoefte aan grotere winkeloppervlakten. Super markten lonken daarom naar nieuwe locaties voor ge concentreerde, grootschalige detailhandelsvestigingen. Door de rijksoverheid zijn echter beperkingen gesteld aan die locaties. Zo zijn supermarkten bij voorbeeld niet toegestaan op de zogenoemde perifere grootschalige detailhandels locaties (PDV locaties), in de volksmond meubelboule vards genoemd. En daar waar gemeentes zelf mogen uitmaken welke branchering op een grootschalige detail handelslocatie wordt toege staan (grootschalige detail handelvestigingen GVD-locaties) blijkt men zeer afhoudend te zijn om de levensmiddelendetailhandel toe te laten. De mogelijkhe den voor supermarkten om zich op PDV- of GDV-locaties te vestigen zijn derhalve be perkt. Door toenemende branchevervaging en leeg stand op PDV-locaties, kan het in de toekomst steeds moeilijker worden om de branchebeperkingen te handhaven. Supermarktketens met uit breidingsplannen moeten Van Zierikzee naar Rotterdam-Zuidplein ZIERIKZEE - In het eerste kwartaal van 1997 is het aantal reizigers in de Interliner van Zierikzee via Bruinisse naar Rotterdam-Zuidplein met ongeveer acht procent gestegen ten opzichte van dezelfde pe riode in 1996. Deze groei geldt voor alle op stapplaatsen. In de daluren zijn nog voldoende Interli- ner-stoelen vrij. De komende maanden zal met acties ge tracht worden ook in deze pe riode de Interliners beter te vullen. Momenteel loopt zo'n actie in samenwerking met V&D. Samen met dit bedrijf voert Interliner actie om voordelig naar de voorjaarsactie Para dise Island in de V&D vesti ging Rotterdam-Zuidplein te komen. Bij de chauffeur wordt een enkeltje gekocht en bij de Info-balie van V&D wordt van dit enkeltje een retourtje gemaakt door een stempel. Tevens wordt de reiziger ter plekke getracteerd op een Caribbean Cocktail. Deze ac tie is reeds gestart en loopt tot en met zaterdag 10 mei. De komende feestdagen rij den de ZWN-lnterliners een afwijkende dienstregeling. Gezien het zeer geringe ge bruik in voorgaande jaren rijden er op Koninginnedag geen Interliners in Zuid-Hol land. De Interliners rijden niet op Hemelvaartsdag (8 mei) om dat deze dag als zondag is aangemerkt. De zondagmid dag en -avondritten van In terliner worden niet gere- 4 den. Vanaf 1 juni rijdt ZWN een nieuwe dienstregeling. De consequentie is dat de vertrektijden per halte enigszins kunnen wijzigen. In de zomermaanden juli en augustus wordt de Interliner doorgetrokken naar het re creatietransferium in Renes- se. Inwoners van Rijnmond krijgen hiermee de mogelijk heid in Renesse en omstre ken te recreeren. Nadere informatie via telefoonnum mer 0172-220191. SNUFFELMARKT ZIERIKZEE - De afdeling Noord- en Midden-Zeeland van de Dierenbescherming houdt zaterdag 10 mei een boeken- en snuffelmarkt on der de Beuze aan het Haven plein in Zierikzee. Elektronische apparatuur, boeken, meubelen, tweede hands kleding en huishoude lijke artikelen zijn deze dag te koop. Driekwart van de opbrengst gaat naar het die renasiel aan de Zandweg in Zierikzee, de rest is bestemd voor de afdeling Noord- en Midden-Zeeland. De markt is van 9.00 tot 16.00 uur. supermarkten met een op pervlakte van tussen de dui zend en 2.500 vierkante in de toekomst het grootste marktaandeel zullen krij gen. Daarnaast blijft ruimte voor verschillende soorten super markten die zich richten op specifieke doelgroepen. Zo zal ruimte blijven bestaan voor kleine supermarkten op locaties met veel passanten, zogenaamde convenience stores. De supermarkten bij benzinestations, maar ook bij ziekenhuizen, universi teiten en in de binnenstad zijn hier voorbeelden van. ZIERIKZEE -'Help een welp'is de titel van een ac- ïingoverditthernaisiniede- ren deze dierentuinen aller- meimaand gratis de Leeu- tie die is nneezet dnnr de stiehtinp- Dierentuinen re NVD dierertuin te bezich- lei activiteiten rondom de ac- wenposter (zolang de voor- we <lie is opgezet door de sticftting Dierentuinen Ugen Daarnaast organise- tie.Bezoekers krijgen in de raadstrekt). Helpen. De actie heeft als doel de bescherming- van Afrikaanse leeuwen in het natuurlijk leefgebied. Volgens schattingen van ex perts leven er nog tussen de 30.000 en 100.000 leeuwen in heel Afrika. Dit lijken hoge aantallen, maar de toekomst voor leeuwen is veel minder rooskleurig. Door het ver dwijnen van natuurlijk leef gebied, massale sterfte door ziekten, inteeltverschijnse- len en conflicten met mensen zijn de leeuwen in een benar de positie gekomen. Wanneer deze bedreigingen doorgaan behoort de leeuw binnen een aantal jaren tot de met 'uit sterven bedreigde diersoor ten'. Medewerkers van het Queen Elizabeth National Park en de Makerere Univer siteit in Uganda willen graag een goede toekomst voor hun wilde leeuwen. Vandaar dat zij de bescherming willen verbeteren. Daar is onder zoek voor nodig, en dus geld. Dierentuinen Helpen gaat dit project ondersteunen. Daarnaast wordt een educa tie-project over leeuwen in het Uganda Wildlife Educa tion Centre (de voormalige dierentuin) in Entebbe opge zet. De Nederlandse Vereni ging van Dierentuinen (NVD) en Stichting Echte Bakkersgilde zetten zich in om de actie Help een Welp een succes te laten worden. Speciaal voor deze actie bak ken de 350 'echte bakkers' het Leeuwenbrood1 en geven per brood geld aan de Stich ting Dierentuinen Helpen. De tien NVD dierentuinen dragen eveneens op basis van het aantal verkochte Leeuwenbroden geld af aan de actie Help een Welp. De Meimaand-Dierentuin- maand 1997 staat dit jaar in het teken van Dierentuinen Helpen en haar actie Help een Welp. Een tentoonstel- Vier welpen. (Foto: Johan W. Elzenga) NIEUWERKERK - Op de hoek van de Burgemeester van Veenstraat in Nieuwerkerk gaan zaterdag de deuren open van Galerie Pennarts. In de nieuwe ga lerie worden antieke meubelen aangeboden én luxe woondecoraties. De nieuwe zaak is een initia tief van Conny Folmer uit Nieuwerkerk. Zij is gespe cialiseerd in antieke meube len, die worden aangeboden op een verkoopruimte van ongeveer tweehonderd vier kante meter. Het gaat daar bij onder meer om kasten, sidetables, tafels, stations- banken en ladekasten. De meubelen zijn uitgevoerd in geloogd grenen, mahonie of teakhout. De tafels wor den vaak gecombineerd met rieten stoelen en zijn in de galerie feestelijk gedekt met servies en glaswerk. Verder zijn in de nieuwe winkel woondecoraties, te zien die een bijzondere bijdrage kun nen leveren aan de sfeer van een interieur. Het gaat daarbij onder meer om windlichten, exclusieve taartplateaus, linnengoed, kussens, grand foulards en keramiek objecten. Galerie Pennarts is geopend op don derdag, vrijdag en zaterdag en in het zomerseizoen alle dagen van 10.00 tot 17.00 uur en op vrijdag ook 's avonds. Galerie Pennarts is gespecialiseerd in antieke meubelen. (Foto: Marieke Mandemaker) l Supermarkten worden steeds het dus voorlopig hebben van 'normale' winkelcentra in dorpen en steden. In be staande winkelcentra wor den door gemeenten nauwe lijks beperkingen gesteld aan de oppervlakte van su permarkten. De beperking bestaat hoogstens uit het feit dat er soms geen ruimte voor uitbreiding is. Maar er zijn al heel wat grootschalige super markten (van meer dan 3.000 vierkante meter) in bestaan de winkelcentra aanwezig. In het onderzoek worden ook mogelijkheden aangegeven voor grotere supermarkten in nieuw te bouwen winkel centra. Vooral op Vinec-loca- ties (dat zijn woningbouwlo caties van gemeenten die passen binnen de contouren (Archieffoto) van Vroms Vierde Nota over de Ruimtelijke Ordening EXTRA) zullen naast wonin gen veel nieuwe winkelcen tra worden ontwikkeld die perspectief bieden voor su permarkten. Kleine supermarkten Het onderzoek wijst uit dat Daarnaast zullen ook de dis counters een positie in de markt weten te behouden. De speciaalzaken verliezen nu al marktaandeel aan de supermarkten. Door de op komst van meer grootschali ge supermarkten zal de con currentie verder toenemen. Speciaalzaken die echt speci aal zijn en zich met extra ser vice, kwaliteit en deskundig heid weten te onderscheiden van de supermarkten behou den hun positie. Rapport Het rapport 'Levensmidde lendetailhandel: groot, gro ter, grootst' dat in opdracht van het Hoofdbedrijfschap Detailhandel door EIM is sa mengesteld, is vanaf 5 mei beschikbaar. Bestellen kan via 070-3529817.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 17