Hoogste norm voor Braber dier in het vizier Het is nu hoogste tijd om zonwering aan te schaffen 'Schaapsweg zeer verkeersonveilig' Deurloo Nieuwe instumenten Sempre Crescendo Tilly dol op aandacht PUZZELRUBRIEK Van maandag 12 toten met zaterdag 17 mei Topdrukte verwacht Twee sterren VCA-certificaat WOENSDAG 7 MEI 1997 HET EXTRA NIEUWSBLAD Groenten en fruit week De prijswinnaars van de puzzel van woensdag 23 april zijn: De eerste prijs: Een waardebon van f 25,- I. M. A. Koevoets, Boogerdweg 8, Kerkwerve De tweede prijs: Een waardebon van 15,- J. Kooman, Eersteweegje 2, Zierikzee (advertorial) Dhr. A. Deurloo in zijn uitgebreide demonstratiehoek: „Hier kun je vrijblijvend komen bekijken welke mogelijkheden er tegenwoordig allemaal zijn. Er is een enorme hoeveel heid aan soorten en modellen. ZIERIKZEE - Wie deze zomer volop wil genieten van de mooie zomerse dagen, zonder zichzelf of zijn interieur bloot te stellen aan de schadelijke in vloed van UV-straling, moet niet te lang wachten met het bestellen van een deugdelijke zonwering. Deze zomer wordt er een topdrukte verwacht in de aanschaf van alle soorten zonwering. (bijv. aluminium, wasbare stoffen of zacht PVC), vro lijk ogende vouwgordijnen (leverbaar in elke stof), al lerhande rolgordijnen, of de heel bijzondere en sfeerbe palende 'Duette', 'Plissé' en 'Silhouettegordijnen' Bo vendien is bijna alles te le veren met een bijpassende gordijnstof. Deurloo: ,,Er is zoveel nieuws onder de zon, voor elk interieur! Je moet dat echt eerst bekeken hebben voordat je een keuze kan maken." „Iedereen raakt er zo lang zamerhand van doordron gen dat we onszelf en ons in terieur goed moeten beschermen tegen de schade lijke invloed van de zon. Steeds meer huizen worden van een goede zonwering voorzien. Nu is de levertijd nog kort maar met de zomer voor de deur worden de le vertijden alsmaar langer", aldus A. Deurloo, eigenaar van Deurloo Woontextiel. „En er is gelukkig de laatste tijd verschrikkelijk veel te koop op dit gebied. De ont wikkeling gaat in een hoog tempo en is daardoor wel heel specialistisch gewor den." Talloze nieuwe soorten en modellen hebben de overbe kende zonwering in jaloezie- en lamelvorm verdrongen. Voor binnen is de keus haast onbeperkt. Saaie kleuren hebben plaats gemaakt voor een oneindige variant aan tinten en nuances. Allerlei structuren, dessins en af werkingen geven een heel nieuw cachet aan deze aan vulling op het interieur. .Zo kan men een keus maken uit diverse moderne hori zontale jaloezieën (ook hout), vele soorten lamellen Inbraakpreventie Voor buiten zijn er de diver se terrasschermen (kni karm) met allerlei mogelijk heden en in verschillende soorten. Maar ook de karak teristieke markiezen, de mo derne 'sereens' (verticale zonwering) en niet te verge ten de inbraakvrije rollui ken. Zelfs voor daken van serres is er nu een prima op lossing. En alles is leverbaar met handmatige bediening, maar ook meteen handige electromotor. Één druk op de knop en het zware werk wordt gedaan. Desgewenst gaan de schermen automa tisch open bij zonneschijn en weer dicht als het gaat waai en of als de zon verdwijnt. Ook als u niet thuis bent. Ze zijn zelfs leverbaar met tijd klok en intervalbediening. „Op deze manier ziet uw huis er altijd bewoond uit en werkt de zonwering dus als preventie tegen ongewenst bezoek. Zo houdt de zonwe ring niet alleen de zon, maar zelfs de inbrekers buiten de deur!" Aldus de enthousias te zonweringspecialist. „Wij leveren alleen materi aal van de beste kwaliteit en van Nederlands fabrikaat. Bovendien wordt het opme ten en het monteren door ons eigen, vakbekwame per soneel uitgevoerd, zodat we 100% tevredenheid kunnen garanderen. Daardoor kun nen wij dan ook vijf jaar ga rantie bieden. Want kwali teit en service staan bij ons voorop. Al meer dan 65 jaar." WOONTEXTIEL ZONWERING ZIERIKZEE HAVENPLEIN 3 4301 JD ZIERIKZEE TELEFOON 0111-415951 FAX 416378 RENESSE - Bedrijven die veiligheid hoog in het vaandel hebben kunnen in aanmerking komen voor het VCA-certificaat De hoogst mogelijke kwalifica tie, het 2-sterren veiligheidscertificaat, werd uitge reikt aan Braber Groenvoorziening in Renesse. Daaruit blijkt dat het bedrijf voldoet aan strenge voor waarden. Braber Groenvoor ziening koos vooraf zelf voor de meest strenge, twee-ster ren normen. De voorberei ding om daaraan te voldoen nam ongeveer anderhalf jaar in beslag. VCA staat voor 'Veiligheids Checklist Aannemers'. Be drijven die kiezen voor een certificering met twee ster ren werken niet alleen aan een optimale veiligheidsbe- heersing op de werkvloer, maar lichten ook hun organi satie en structuur door. Dat houdt bijvoorbeeld in dat het bedrijf een veilig heids commissie moet heb ben die vier keer per jaar vergadert. In deze commissie zitten bij Braber acht men sen. Veiligheid moet boven dien op iedere andere verga dering binnen het bedrijf een vast agendapunt zijn. Om in aanmerking te komen voor het twee-sterren certificaat, moet een bedrijf op tien pun ten voldoendes scoren. Dat begint bij het beleid, de organisatie, voorlichting en onderricht. Ook bij de selec tie van personeel moet men rekening houden met VCA- normen. Materiaal dat wordt ingekocht moet aan veilig heidsnormen voldoen en spullen waarmee wordt ge werkt moeten jaarlijks wor den gekeurd. Er moeten vei ligheidsvoorschriften zijn en mocht er onverhoopt iets mis gaan is het bedrijf verplicht dat te melden en te onderzoe ken zodat onveilige situaties in het vervolg vermeden kunnen woden. Ongevallen moéten worden geregis treerd. Bij een twee-sterren bedrijf als Braber Groen voorziening mogen dat er niet meer dan vier a vijf per Jaar zijn. De criteria zijn streng. Men moet weten hoe te handelen in noodsituaties en dat moet onder andere duideliik zijn uit het project veiligheidsplan. Dat de voorbereiding ander half jaar duurde komt vooral omdat de normén en de nieu we manier van werken door de hele onderneming moet worden ingevoerd. Het boek met alle procedures, het vei ligheidshandboek, begint met 'de beleidsverklaring van de directie' die de be trokkenheid van de leiding aangeeft. Bij de overige pro cedures zijn alle werknemers betrokken. De certificerende instelling, in dit geval S.G.S. te Spijkenisse, controleert of de procedures ook in prak tijk worden gebracht De laatste drie maanden wer den gebruikt voor inspecties en observaties, zowel buiten als op de werkvloer. Ook nu Braber het certifi caat heeft verdiend, houden de interne controles niet op. Het bedrijf moet aan bepaal de voorwaarden voldoen om het certificaat te behouden. Bij Braber Groenvoorzie ning in Renesse werken zes tig mensen verspreid over drie takken: groot groen- voorzieningsbedrijf, dat on dermeer parken aanlegt en ondehoudt, het planbureau of bij de fijnhoveniers voor particulier groen. MIDDELHARNIS - De koninklijke fanfare Sempre Crescendo krijgt van de gemeente Middelharnis een eenmalige bijdrage van 10.000 gulden voor vervan ging van een aantal muziekinstrumenten. Het betreft een bijdrage aan het totaal bedrag van ruim 42.000 gulden, dat nodig is om alle muziekinstrumenten te vervangen die zijn afge schreven. Het gaat om een trombone, drie hoorns, drie tuba's, een alt sax, twee pau ken, een vibrafoon en enkele hoezen.. Naar verwachting zal het Anjerfonds 25 procent van dit bedrag, ruim 10.600 gulden, bijdragen. Een muziekmarathon, die Sempre Crescendo in decem ber hield voor vervanging van de instrumenten, bracht netto 10.000 gulden op. Met de bijdrage van de gemeente beschikt het muziekgezel schap nu over ruim 30.600 gulden om de muziekinstru menten te vervangen. Dat is nog ruim 11.000 gulden te weinig. Maar het college van b en w is van mening dat bij de aanschaf prioriteiten moeten worden gesteld. DEN BOMMEL - Het Comité 'Straatspeeldag' grijpt de Nationale straatspeeldag, die 4 juni wordt gehou den, aan om aandacht te vragen voor de verkeerson- veilige situatie op de Schaapsweg nabij Den Bom mel. Hoewel de weg vorig jaar werd voorzien van een stukje voetpad vanaf het voetbal veld naar het dorp en op dat deel een maximum snelheid van zestig kilometer per uur werd ingevoerd, blijft de si tuatie volgens het comité zeer onveilig. „De Schaaps weg is een van de weinige wegvlakken op Goeree- Overflakee waarlangs geen fietspad of voetpad ligt. Ook verlichting ontbreekt. Het is verbazingwekkend dat fiet sers, bromfietsers, voetgan gers, trekkers, vrachtwa gens, personenauto's en motoren allemaal over het zelfde stuk weg moeten met weinig berm en veel bomen." Om een oproep voor meer veiligheid aan de wegbeheer- ders kracht te kunnen bijzet ten roept het comité iedereen op om ervaringen met ge vaarlijke situaties op de Schaapsweg op papier te zet ten en naar hun op te sturen. „Alleen op deze manier kun nen wij ons samen sterk ma ken en met kracht aandrin gen op een oplossing voor deze zeer gevaarlijke situ atie." De verhalen kunnen worden opgestuurd naar het Comité Straatspeeldag Zandweg 1 3258 LV Den Bommel. Men sen die hun verhaal niet kun nen opschrijven maar mon deling willen doorgeven kunnen telefonisch contact opnemen via 0187-611680. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - 'Leef je uit met groenten en fruit' is de titel van de nationale groen ten en fruit weekdie wordt gehouden van maandag 12 tot en met zaterdag 17 mei. Dit jaar ligt de na druk van het evenement op het basisonderwijs en op meer beweging. Uit onderzoek blijkt dat met name jongeren steeds minder groenten en fruit eten. Tijdens de 'week' wordt een aantal op groenten en fruit gerichte activiteiten gehou den. Verder wordt de televi sie-commercial 'Leef je uit met Groenten en Fruit' op nieuw uitgezonden. Om groenten en fruit als lekker en gezond tussendoortje on der de aandacht van kinde ren te brengen wordt tijdens de nationale groenten en fruit week een 'Groenten en Fruit Break' gehouden. De 'break' is erop gericht leerlingen van basisscholen een week lang dagelijks van groente- en fruitsnacks te voorzien. Een flink aantal basisscho len haakt in samenwerking met lokale detaillisten,te lers en de GGD in op de 'Groenten Fruit Break'. Irene Moors van Telekids geeft in Amsterdam het startsein voor de actie. Leskatern Bijna duizend basisscholen gaan dit jaar aan de slag met het leskatern 'Leef je uit met Groenten en Fruit'. Met dit leskatern kunnen leerkrach ten een project organiseren dat leerlingen op een leuke manier aanzet na te denken over hun groente- en fruit consumptie. De rode draad van het materiaal is: 'groen ten en fruit houden je fit en gezond, ze zijn lekker en ge makkelijker te bereiden dan je denkt'. Twee plus twee is daarbij de centrale bood schap. Dat wil zeggen elke dag twee. ons groenten en twee keer fruit. Het leska tern sluit aan bij het lesmate riaal voor het basisonder wijs van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding. Leerkrachten van basisscholen kunnen in het kader van de nationale groenten en fruit week het leskatern 'Leef je uit met Groenten en Fruit' kosteloos bestellen. Regelmatig bewegen is goed voor conditie en gezondheid. De nieuwe fitfolder 'Leef je uit met Groenten en Fruit' is bestemd voor iedereen die er een sport van maakt om lek ker te bewegen en gezond te eten. De folder, die is ont wikkeld in overleg met het Voorlichtingsbureau voor de Voeding en Nederland in be weging, bevat tips om meer te bewegen en smakelijke re de GGD en Gezondheidswij- zers is speciaal voor de natio nale groenten en fruit week een pakket samengesteld. Veel GGD's en Gezondheids- wijzers haken in op de activi teiten van de 'week' Boekjes 'Doe maar gewoon... Lekker' en 'Wat je ver haalt is lekker' zijn de titels van twee boek jes voor iedereen die meer wil weten over groenten en fruit. De boekjes bevatten informatie over kopen, be waren en bereiden van 'alle daagse' en bijzondere groen ten en vruchten. Eenvoudige smakelijke recepten en prachtige foto's maken de boekjes compleet. Ze zijn verkrijgbaar bij diverse groente- en fruitverkoop- punten. De campagne 'Leef je uit met Groenten en Fruit' onder streept het belang van groen ten en fruit ter bevordering van de gezondheid en het be perken van het risico op kan ker en hart- en vaatziekten. Doelstelling is de consument bewust te maken van de te lage consumptie van groen ten en fruit. In Nederland wordt door het Voorlichtingsbureau voor de Voeding aanbevolen dage lijks tenminste 200 gram groenten en 200 gram fruit te gebruiken. Momenteel wordt gemiddeld minder dan 250 gram groenten en fruit geconsumeerd. De derde prijs: Een waardebon van 10,- J. Rentier, Phoenixstraat 23, Ouwerkerk De oplossing van de puzzel van 23 april is: Kilometervreter De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redac tie Het Extra Nieuwsblad, Postbus 14300 AA Zierikzee. De enveloppe of briefkaart kan natuurlijk ook in de brievenbus van het kantoor aan het Jan- newekken worden gedeponeerd. De Extra-puzzel verschijnt iedere veer tien dagen. Een vriendelijk verzoek is om op de inzending duidelijk het woord Extra puzzel te vermelden. Enveloppen of briefkaarten waarop niet staat ver meld om welke puzzel het gaat kunnen niet meedingen naar een prijs. De inzendingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk vrijdag 16 mei in ons bezit zijn. Denkt u aan de postzegel. Horizontaal: 1. garantie; 6. een keer; 9. hoger geboden som bij een pu blieke verkoping; 10. zekere moeraspiant; 11. in hechtenis nemen; 12. ge meendheid; 13. persoon om wie men algemeen lacht; 15. beeld dat gelei delijk aan duidelijkheid toeneemt; 18. beroep; 19. manier van groeten; 20. deel van een arena; 22. onderlinge ledenwerving, waarbij één persoon be gint andere leden te werven; 25. bespotten; 26. wollen weefsel; 27. nuttig effect; 28. tijdruimte in een bepaald seizoen. Verticaal: 1. ongelijmd, poreus papier dat inkt opslorpt; 2. groente; 3. vrij staand dak op palen; 4. wat zich binnenin bevindt; 5. doorgang (m.v.); 6. blijk van verering; 7. van een zekere kostbare stof; 8. langzaam en zonder doel wandelen; 13. gevolgde bereidingswijze; 14. degene die krijgt wat ie mand nalaat (vr.); 16. de gesteldheid opnemen; 17. verwaand; 21. soort stof; 22. beschroomd; 23. het voor zijn plezier uitgaan; 24. niets uitvoe rend. Het sleutelwoord wordt gevormd door de letters in de vakjes: 16, 27, 2, 10.17,24, 24,11,5, 21,26, 6,13. REDDINGBOOTDAG OUDDORP/STELLENDAM - Vaartochten, een gezamen lijke oefening en een brade rie. Dat waren enkele ingre diënten van de Nationale Reddingbootdag in Ouddorp en Stellendam. In beide plaatsen toonde het publiek veel belangstelling om een tochtje te maken met een reddingboot. In Ouddorp stapten enkele honderden menen aan boord van de Rien Verloop. In Stellendam gin gen 370 passagiers mee met De Zeemanspot en de John Stegers. Deze boten hielden tevens een oefening met me dewerking van het Rode Kruis en de kustwachtpost Ouddorp. Verder waren er verschillen de stands, was de model bouwvereniging present en konden belangstellenden aanschuiven bij de barbecue. WANDELTOCHTEN GOES - Vanuit Goes worden donderdag 8, vrijdag 9 en za terdag 10 mei de wandeltoch ten Drie Zeeuwse Wandel Dagen en Ganzestaddagtoch- ten gehouden. Deelnemers kunnen kiezen uit vijf verschillende afstan den, van tien tot vijftig kilo meter per dag. Voor nadere inlichtingen of aanmelding: telefoon 0164- 685934. MOTORTOERTOCHT BERGEN OP ZOOM - De Deltarit - een motortoertocht vanuit Bergen op Zoom- wordt donderdag 8 mei voor de achtste keer gehouden. Deelnemers kunnen kiezen uit een route van 125 of 177 kilometer. De start is tussen 9.30 en 14.00 uur vanuit café- restaurant De Raayberg aan de Antwerpsestraatweg. Voor nadere inlichtingen: te lefoon 0113-382989. (Foto: Marijke Folkertsma) „Een schat van een beest," zegt een medewerkster van het dierenasiel in Zierikzee over de zwart/witte poes Tilly. De ongeveer drie jaar oude viervoeter heeft een goed karakter. Tilly is in het begin een beetje teruggetrokken, maar als ze een beetje aan iemand gewend is verloopt het contact met de mens goed. Met katten en kinderen kan de vrij rustige poes prima overweg. Voor honden is ze een beetje huiverig. Tilly is erg gesteld op aandacht. Spinnen van genot is dan een lo gisch gevolg. Dc kat gaat voor de afwisseling graag naar bui ten. Belangstellenden die Tilly een goed onderkomen willen geven, kunnen contact opnemen met het asiel aan de Zand weg, telefoon 417013. Er zitten 25 katten en zes honden. Het konijn, dat vorige week in de krant stond, is geplaatst. cepten voor sportieve lun ches, gezonde tussendoortjes en snelle diners. De folder is in mei onder andere ver krijgbaar bij diverse groen te- en fruitverkooppunten, de GGD, Gezondheidswij- zers en diëtisten en wordt uitgedeeld tijdens diverse sportevenementen, zoals de Marathon Utrecht. De voorbereidingen voor de landelijke display wedstrijd laten zien dat een groot aan tal groente- en fruitverkoop punten tijdens de nationale groenten en fruit week in het teken van de actie staan. Ve le honderden actiepakketten zijn besteld. Het thema van de wedstrijd is 'Leef je spor tief uit met Groenten en Fruit'. Voor de jeugd wordt een kleuren puzzelwedstrijd gehouden, waarvoor per ver kooppunt prijzen beschik baar worden gesteld. In samenwerking met de Ne derlandse Hartichting werd het actiepakket 'Leef je uit met Groenten en Fruit' ont wikkeld. Met dit pakket kunnen cateraars en ma nagers van (bedrijfsrestau rants extra aandacht beste den aan een lunch met meer groenten en fruit en minder vet. Het pakket bevat onder andere een handleiding, pos ters, vlaggenlijnen, folders, ballonnen en buttons. Voor Momenteel wordt per persoon per dag gemiddeld minder dan 250 gram groenten en fruit ge bruikt, terwijl dit minstens vierhonderd gram moet zijn. (Archieffoto) Advertentie co tm Linatieó lii 'ecje Sti College Style keeft speciaal voor" jou een leuke sef-aanbieding, uit een lange l rok en een bijpassend gilet samengesteld ROK 149,- GILET 149,- NORMAAL 298,-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 11