Waterdicht van start Olympisch roeikampioen leeft onder het minimum Van der Wielen leider damstrijd Eerste winst HSD sinds de winterstop Het ijskonijn moet nog j aart j e wachten Bokser Poeder op voor de wereldtitel Winst voor ijshockeyers VS 8 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Limburg en Friesland in de ban van deAmstel Cup op Hemelvaartsdag Volksfeest in Rotterdam ROTTERDAM - Ik ben een Friese kruidkoek, maar gekneed uit Limburgs deeg. In deze ene zin van de carnavalskraker van Martine Bijl wordt wel een zeer opvallende combinatie neergezet. De zange res/actrice beschikte over een helderziende geest, want in de finale van de Amstel Cup, Hemelvaarts dag 8 mei om 18.00 uur in de Rotterdamse Kuip, zijn de hoofdrollen gereserveerd voor Roda JC eri SC Heerenveen. 'Bronsgroen eikehout' versus 'Fryslan Boppe'. „We gaan naar Rotterdam" en „Nu gaan we met zijn al len naar de Kuip" De fans van Roda JC en SC Heeren veen putten uit hetzelfde liedjesrepertoire toen hun fa voriete ploeg zich plaatste voor de eindstrijd. Er komen ware volksverhuizingen tot stand. Roda JC weet zich ge steund door 15.000 aanhan gers, terwijl er 25.000 kaar ten voor het Friese legioen klaar liggen. Een goede sfeer in Rotter dam is daarom al vooraf ge garandeerd. Welke van de twee ploegen ook als win naar van het veld mag gaan, ze kunnen op de onvoorwaar delijke steun van hun aan hang rekenen. Cup-koorts De geel-zwarten van Roda versloegen in de halve finale Willem II via een doelpunt van Gerald Sibon en staan voor de vierde keer in de fi nale. Ook bij de fans van Ro da is de Cup-koorts al toege slagen, hoewel voorzitter Henk Bakker van de Lim burgse supportersvereniging beseft dat er minder mensen op de hand van Roda zullen zijn. Hij laat zich daardoor niet uit het veld slaan. „Ik weet dat Heerenveen met meer dan 20.000 mensen komt. Dat aantal kunnen wij helaas niet op de been bren gen. Maar ik ben ervan over tuigd dat wij, in eendrachti ge samenwerking met de supporters van Heerenveen, er een feest van zullen ma Het startschot voor de ze vende editie van de uithou- dingsproef, zowel voor mens als materiaal, klinkt pas op 21 september in Southamp ton. Maar Van Bergeijk, ge boren in Rotterdam en sinds acht jaar woonachtig in Am sterdam, heeft nu al geen uurtje vrij meer. De gedreven profzeiler pen delt vrijwel dagelijks heen- en-weer tussen het trainings kamp in IJmuiden, de jachthaven in Hindeloopen en het kantoor van de Rotter damse zakenman Benno Wiersma, de geestelijke va der en belangrijkste geld schieter van het Nederlandse prestige-project. „Ik kom al leen al om in het papier werk," legt Van Bergeijk glimlachend uit. „Het orga nisatiecomité van de Whit- bread legt veel verplichtin gen op. Daarnaast moet ik veel planningswerk verrich ten voor mijn eigen team. Ik kom tijd te kort, maar daar maak ik me al lang niet meer druk om. Een kwestie van wennen." Van Bergeijk en zijn medewerkers beleefden onlangs in Friesland een even drukke als heuglijke ken. We zijn druk bezig met het maken van speciale T- shirts en er komt een grote driehoekige wimpel met het embleem van Roda JC aan de ene en dat van Heerenveen aan de andere kant. Iedereen die een kaartje bestelt, krijgt van de club een trui en pet, die speciaal voor de finale zijn ontworpen. Daarnaast zal een aantal blaaskapellen ons vergezellen en de club on dersteunen. Een ding staat voor de fans van Roda als een paal boven water: wij blij ven achter het elftal van Martin Jol staan, ook als we bijvoorbeeld met 3-0 achter komen. Natuurlijk hopen we dat dat niet gebeurt en dat onze club wint. Het is ten slotte al de vierde keer dat we in de finale staan en he laas hebben we nog nooit ge wonnen. Het wordt nu tijd om dat een keer te verande ren." Pret In Friesland herinnert men zich het debuutoptreden in de Amstel Cup-finale nog als de dag van gisteren. In 1993 kwam de selectie van Foppe de Haan uit tegen Ajax. Er werd kansloos met 6-2 verlo ren, maar dat mocht de pret niet drukken. De speciale T- shirts met de tekst 'De rapen binne gear' (De rapen zijn gaar) vonden gretig aftrek. De sfeer, bekend van het Abe Lenstra-stadion, de Elfste dentocht en ijsstadion Thialf, werd voor één keer overgeheveld naar Rotter dag. Na maanden van kei hard werk ging de nieuwge bouwde romp van de W60 Su- nergy, nog zonder mast, kiel en roer, voor de eerste keer te water. De officieuze 'doop' in de haven van Hindeloopen verliep zonder problemen. „Hiermee sluiten we de Frie se éfbouwfase af. We liggen keurig op schema," stelt bouwmeester Gideon Mes- sink tevreden vast: Hij bracht zelf twee keer de mon sterrace tot een goede einde. Messink, co-schipper van Dirk Nauta op de Equity Law II (1989-90) heeft geen trek meer in een nieuwe rondgang. „Mijn tijd is ge weest," liet hij nuchter we ten. Schipper Van Bergeijk, oud-olympisch kandidaat in de 470-klasse en voormalig derivatenhandelaar bij een grote bank, wil op zijn mon dial e toernee tien of elf be manningsleden meenemen. Hans Bouscholten (naviga tie), oudgediende Peter Tans (elektronica) en de Zwitser Gerald Rogivie (onderhoud) zijn al zeker van een begeer de plaats in het elite-gezel schap. Het grootste deel dam. Meer dan 20.000 fans van Heerenveen hulden zich die dag in het blauw-wit met de karakteristieke 'Pompe- blêden' en gingen met bus sen, treinen, auto's en zelfs de boot naar de Maasstad. Jan Ykema, vermaard schaatser en winnaar van het zilver op de 500 meter bij Olympische Spelen in Calga ry, stond in 1993 samen met Albert van Keimpema aan de basis van deze ludieke boottocht. Het idee werd gevoed door een uitspraak van voorzitter Van der Velde. Journalist Van Keimpema: „Riemer zei destijds na afloop van de hal ve finale dat de fans van Heerenveen ter land, ter zee en in de lucht naar Rotter dam zoudenafreizen. Die woorden moesten we waar maken. Alleen door de lucht is toen niet gelukt, omdat dat te duur bleek. Met ruim hon derd man, onder wie een groot aantal journalisten, hebben we de reis in twee da gen gedaan. De nacht hebben we doorgebracht in Amster dam, waar we al een leuk feestje hebben gebouwd. De volgende dag zijn we, nog steeds in uitgelaten stem ming, richting de Kuip ge gaan. Ondanks dat we verlo ren, zijn we na de wedstrijd toch snel met bussen naar Heerenveen gegaan waar ook weer een groot feest was." Hoezo Friese nuchterheid? Ook nu weer zijn er shirts ontworpen met 'No komme de pipen üt 'e sek!' (De aap komt uit de mouw) als op schrift. Bovendien heeft ster ke man Tjailing van den Bosch het plan opgevat om de trip naar de havenstad met de bakfiets te aanvaar den. Verkleed als Grutte Pier neemt hij drie fans mee als bagage. Volksliederen De aftrap van de Amstel Cup-finale vindt plaats om moet zich de komende maan den nog bewijzen. De 'selec tie' van Van Bergeijk telt voorlopig zestien man. Rigo de Nijs, ex-bondscoach van de olympische kernploeg, fungeert als trainer van het keurkorps. Roy Heiner, één van de initiatiefnemers van de huidige onderneming, doet niet meer mee aan het miljoenenproject. De win naar van het brons in Atlan ta (Finn-klasse) kon zich uit eindelijk niet vinden in de plannen van het drietal Mes- sink/Van Bergeijk/Wiersma. „Maar alles wat we doen, doen we goed," verzekerde Van Bergeijk. „Alle betrok kenen zijn ervan overtuigd, dat we met iets heel bijzon ders bezig zijn." De vierjaarlijkse oceaan race, in 1978 en 1982 gewon nen door de legendarische zeiler Conny van Rietschoten uit Rotterdam, heeft een aan zienlijk uitbreiding gekre gen. Het aantal etappes is van zes naar negen opge voerd. De finishplaatsen zijn: Kaapstad (ZAf), Fre- mantle (Aus), Sydney (Aus), Auckland (NZe), Sao Paulo (Bra), Fort Lauderdale (VSt), Baltimore (VSt), La Rochelle (Fra) en Southampton. De tocht omvat 31.600 zee mijlen (ongeveer 55.000 kilo meter). Veertien tot zestien boten (allemaal zestigvoe- ters) beginnen in Engeland aan het avontuur. Ze zijn acht maanden onderweg. Ook de andere' twee - Diede- rik Simon en Niels van Stee nis - van de gouden roeiploeg die hun loopbaan een ver volg tot en met Sydney 2000 wilden geven, hebben grote problemen hun dagelijkse kostje bij elkaar te scharre len. De keerzijde van een glanzende gouden medaille. Michiel Bartman is 29. Nadat hij aangaf in een andere roei- discipline (skiff, dubbelvier) in Australië nieuw goud na te streven, plaatste NOCNSF hem als olympisch medaille winnaar in de eredivisie van de topsport, de zogenaamde Al. Het hoogste van het hoogste. De maatschappelij ke hulp die daar tegenover staat is een maandelijke ver goeding van vijfhonderd gul den uit het Fonds voor de Topsport. Voor de studiebeurs kwam Bartman niet in aanmerking omdat hij al een studie (HE AO) had afgerond. Hij pakte een nieuwe studie, psycholo gie, op om die te combineren met toproeien in de scullers- selectie van Jan Klerks. NOCNSF onthield hem de studiebeurs met de medede ling: „Je hebt 20.000 gulden premie ontvangen voor de gouden medaille. Ga eerst dat geld maar opmaken." Beloning Bartman: „Daar schrok ik van. Ik dacht dat de premie een beloning was voor onze prestaties in Atlanta en de jaren training die daar voor nodig waren. Ik veronder stelde ook na Atlanta als olympisch kampioen bij de voortzetting van mijn loop baan bepaalde privileges te krijgen. Mis. Ik besefte heus wel dat het minder zou wor den dan in de voorberei dingsperiode van Atlanta maar zoveel minder, nee." Bartman had het recht op een auto van de sponsor Pon. Hij heeft de wagen ingeleverd omdat de maandelijkse eigen bijdrage (250 gulden), het parkeergeld en de benzine hem te veel werden. Hij ver plaatst zich nu weer per fiets. Hij zoekt ook naar een goed kopere woning. Bartman heeft geluk dat de decanen van de Universiteit van Amsterdam hem bewon deren om zijn roeiprestaties zodat hij een jaar kan pro fiteren van het auditoren fonds. Anders was zijn loop baan al voorbij geweest. Geld verdienen Bartman: „Ik kan natuurlijk gaan werken en geld verdie nen, maar ik weet uit erva ring dat de combinatie wer- ken-studeren-trainen niet werkt. Dat is te veel. Als ik moet gaan werken, moet ik het roeien opgeven." Bartman zoekt het nu in een sponsorplan. De roeibond heeft, mede door het goud van de Holland Acht, een grote geldschieter aange trokken. Van het geld gaat wel het een en ander naar de topsport (trainingskampen, uitvaardigingen), maar niets naar de individuele maat schappelijke begeleiding. De gouden roeiers komen daarom binnenkort met een eigen sponsorplan naar bui ten, naar voorbeeld van het Holland Acht-project. Ze gaan tal van bedrijven aan schrijven. Bartman: „Het verschil met de Holland Acht is dat het niet over boord- roeien in een acht gaat maar over scullen, roeien met twee riemen per man." Bedrijfsleven Er is een talentvolle selectie bestaande uit Merlin Ver- voorn, Gerritjan Eggen- kamp, Adri Middag, Gerard Egelmeers, Diederik Simon en ik. De opzet gaat tot Syd ney. Een combinatie van er varing en talent. Komt er geen respons uit het bedrijfs leven, kunnen wij niet onbe zorgd doorsporten, dan is de kans groot dat het niet door gaat, dat de ervaren roeiers stoppen en dan staat het Ne derlandse roeien weer hele maal op het nulpunt." Cruciaal Het post-olympisch jaar is cruciaal. Bartman gaat in elk geval door tot en met de we reldkampioenschappen in Aiguebelette, Frankrijk, be gin september. „Het zou zon de zijn van alle training die ik sinds Atlanta in de scul- lersgroep heb gedaan, maar als we daarna niet meer maatschappelijke zekerheid hebben, is het over. HELSINKI (RTR/ANP) - De Verenigde Staten en Rusland hebben in Helsinki hun eer ste partij in de finaleronde van het WK voor A-landen gewonnen. De Amerikanen wonnen niet 4-3 van wereld kampioen Tsjechië. Rusland versloeg met 4-1 Zweden. Ted Donato scoorde voor de Amerikanen twee keer. Bij het ingaan van de derde pe riode stonden ze al met 4-1 voor. Binnen drie minuten maakten de Tsjechen twee doelpunten. Coach Jeff Jackson vroeg meteen een ti me-out aan. „In alle toer nooien hebben we problemen in de slotperiode. Ik moest de zaak weer even op scherp zet ten." aldus Jackson. On danks de winst blijven de Amerikanen op de laatste plaats achter Tsjechië. De Russen kwamen tegen de Zweden verrassend met 4-0 voor. Pas in de voorlaatste minuut konden de Scandina- viërs iets terug doen. Anders Carlsson trof doel. Tot nu toe had Zweden nog geen punten verspeeld tijdens de titel strijd. Ondanks het verlies blijft Zweden de ranglijst aanvoeren voor Rusland. HSD kende een seizoen met twee verschillende helften. Voor de winterstop won het damesteam regelmatig en werd zelfs even van de kop positie in de vierde klasse D genoten. In de tweede compe titieperiode kwam de klad erin. Daarom vond speelster Leontine Koeman het jam mer dat de competitie nu ten einde is. „Het ging weer re delijk draaien." Voor het nieuwe seizoen krij gen de HSD-dames verster king van zes A-meisjes. Gon- neke Arkenbout verlaat het team tijdelijk vanwege zwangerschap, Saskia van Velthoven keert na een be valling terug. De wedstrijd tegen Goes was Naaste belager Jos de Wild haalde een gelukkige remise tegen Rinus van der Wielen, maar won wel van Cor Boot die positioneel de mist in ging. In de tweede groep leidt Kees Bakker na de re mise tegen David de Waard. In de slotronde moest de lei der het opnemen tegen oud gediende Bram Flikweert, die in theorie nog kansen heeft. Alle doelen had de beste sn ookerspeler aller tijden tot nu bereikt: multi-miljonair, Member of the British Empi re, eigenaar van een fraai 17e eeuws landhuis in de buurt van Edinburgh, belegger in vastgoed en aandelen. Alleen het recordaantal van zeven mondiale kampioenschap pen ontbreekt op zijn staat van dienst. En daar zou hij best een van zijn Ferrari's of Rolls Royces voor hebben willen inleveren. Een Ier versperde de 'leeman of The Great Man' de weg naar het summum. De inwo ner van de Ierse republiek schreef meteen geschiedenis. Hij is de eerste wereldkam pioen uit zijn land. Hij ont nam en passant alleenheer ser Hendry de ongeslagen status die hij sinds het WK van 1991 had opgebouwd. Het Schotse fenomeen ver- De WBU is een nog jonge or ganisatie (anno 1994) en heeft nog weinig aanzien in de in ternationale bokswereld. Toch ziet Poeder zijn eerste mondiale titelgevecht als een grote kans. „Niet de bond, maar de boksers bepalen de waarde van een kampioens gordel," meent hij niet ge heel ten onrechte. „Hoe beter de kampioen, hoe groter het prestige van de bond." Poeder ziet zijn komende du el als een opstapje naar het 'echte' werk. „Met een WBU- titel op zak ben ik eindelijk iemand." stelt hij. „Dan kan al na vijf minuten beslist. Femke Clerx en Martine Ver- schoore waren de doelpun tenmakers. Koeman: „We hebben sterk gespeeld en goed samengewerkt." Annie Gerretsen en Annemarie Ro da verdubbelden vóór rust de marge. Na de pauze was de Goese doelman een sta-in- de-weg voor meer Zierkzeese goals. HSD1- Goes 4-0 (4-0) - 2. Clerx 1-0, 5. Verschoore 2-0, 20. Ger retsen 3-0, 25. Roda 4-0. Opstelling HSD: Kooman, Blom, Hasselmeijer, Smit, Clerx, Roda, Gerretsen, Ver schoore, Bij de Vaate, Dee ring, Kooman, Timmermans. De bekerfinale van Goes-Zie- rikzee gaat tussen de Goese- naren Cees Rijk en Jan Sin- ke. Rinus van der Wielen kon zijn stunt tegen Aart Walra ven niet herhalen. Tegen Cees Rijk brak hij weliswaar door naar dam, maar dit kostte teveel materiaal waardoor hij uiteindelijk kansloos was. De andere fi nalist Sinke won van Johan Tilroe. loor voor het laatst tijdens een WK-toernooi zes jaar ge leden in de kwartfinales te gen Steve James. Tot aan de eindstrijd in Sheffield bleef hij 29 keer zonder verlies. Doherty is sinds zeven jaar professional. In tegenstel ling tot Hendry, die op 16-ja- rige leeftijd als jongste spe ler ooit toetrad tot de beroepsspelers. Op zijn 21e was hij de jongste wereld kampioen ooit. Hendry leed maandag de zes de nederlaag tegen zijn een jaar jongere opvolger. In de voorgaande vijf ontmoetin gen won Doherty, die als ze vende op de wereldranglijst staat. Zondag nam hij al een voorsprong van 11-5 op de ti telverdediger. Even zag het er naar uit dat Doherty onder de spanning zou bezwijken, maar hij bleek zijn zenuwen toch de baas, 18-12. ik andere kampioenen gaan uitdagen. Het ligt puur aan mezelf hoever ik kom." Poeder is als prof nog onge slagen. Hij won al zijn acht tien partijen. Veertien keer was hij eerder dan de afge sproken limiet klaar. De hardstotende Rotterdammer is houder van dc internatio nale WBU-titel. Hij is sinds 1994 beroepsbokser. Toen malig WBO-wereldkam- pioen Regilio Tuur haalde hem drie jaar geleden naar New York en bracht hem in de stal van zijn manager Stan Hoffman onder. 18.00 uur. Het duel met als inzet deelneming aan toer nooi om de Europa Cup 2, staat onder leiding van scheidsrechter Hans Reyg- wart. Voorafgaand aan de ontmoeting worden de pro vinciale volksliederen van beide vertegenwoordigers gespeeld. Als voorwedstrijd wordt om 14.30 uur de Amstel Dis trictsbeker gespeeld. Ruim tweeduizend amateurvereni gingen hebben aan dit toer nooi deelgenomen. De fina listen zijn bekend geworden op Koninginnedag. Met de Amstel Cup nam Jan Wouters (links) vorig seizoen afscheid van PSV. Op 8 mei, He melvaartsdag, wordt duidelijk welke club de nationale beker van PSV gaat overnemen. Nederlands zeilproject bij Whitbreadrace Tijdens de Whitbreadrace is het vaak eenzaam varen op de grote oceanen. Moeite om dagelijkse kost bij een te scharrelen (door Leo van de Ruit) kamp, Adri Middag, Gerard Egelmeers, Diederik Simon en ik. De opzet gaat tot Syd- AMSTERDAM (ANP) - Olympische kampioenen le- ney. Een combinatie van er- ven onder het bestaansminimum. Hoe is dat nou mo- varing en talent. Komt er gelijk in een topsportland als Nederland? Negen fevemkSnSInwifniefonbt maanden na de triomf op Lake Lanier isMichiel zorgd doorsporten, dan is de Bartman, roeier uit de gouden Holland Acht, met de harde werkelijkheid geconfronteerd. Hij niet al leen. Ploeg aangevuld met A-meisjes ZIERIKZEE - De hockeydames van HSD hebben zondag op sportpark Bannink de competitie afge sloten met een 4-0 zege op Goes. Het was de eerste overwinning voor de Schouwse ploeg na de winter stop. Onderlinge competitie ZIERIKZEE - De kaarten lijken geschud bij de on derlinge competitie van damclub Zierikzee. Nieu- werkerker Chris van der Wielen hield zijn neef Ri nus van der Wielen op remise. In de slotronde heeft Chris van der Wielen genoeg aan remise om kam pioen te worden. Hendry grijpt naast snookertitel SHEFFIELD (ANP) - Het ijskonijn moet een jaar wachten. Op de zevende wereldtitel. Ken Doherty verhinderde maandag in het Crucible Theatre van Sheffield dat Stephen Hendry recordhouder zou worden, 18-12. HINDELOOPEN (ANP) - Even een 'wedstrijdje' winnen. Schipper Arend van Bergeijk (31) doet ta melijk laconiek over het karwei dat hem te wachten staat. Terwijl het toch om de befaamde Whitbread race om de wereld gaat, de Tocht der tochten voor geharde watersportliefhebbers. NEW YORK (ANP) - Hij heeft er lang genoeg op moeten wachten. Maar 15 juni is het eindelijk zover. Dan mag bokser Don Diego Poeder zijn fel begeerde aanval op een wereldtitel doen. In een immens casi no in het indianenreservaat Mashantucket (Connec ticut) gaat de 24-jarige Rotterdammer op voor de vacante kampioensgordel van de WBU in het crui sergewicht. Een tegenstander is nog niet bekend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 8