Haven De Val blijft dicht voor Bruse mosselvissers Zierikzee bij de tijd met plaatsen klokken Meer geld voor boerderij festival y\fullum 'Verstheater' Burgh past in het beleid Collecte Rode Kruis College trekt verder over voormalig eiland Voorzitter belangenvereniging teleurgesteld DINSDAG 6 ME11997 NR 26175 3 Zonnemaire Buitengewoon scoort goed ZIERIKZEE - „Het festival 'Zonnemaire Buitenge woon' draagt bij aan een positieve uitstraling van de gemeente Schouwen-Duiveland.'' Dat vindt het college van burgemeester en wethouders. Het college stelt daarom voor om het muziek- en theaterfestival dat wordt ge combineerd door een beel dende kunstenroute in het polderlandschap dit jaar te subsidiëren met maximaal 10.000 gulden en een aanvul lende garantiesubsidie te verstrekken van 1250 gul den. Dit is heel wat meer dan de 3.750 gulden, die de organisa toren van het festival vorig jaar kregen. Dit bedrag werd toen toegekend door de voor malige gemeenten Brou wershaven, Zierikzee en Westerschouwen. De overige drie gemeenten wilden niet meebetalen aan het festival. Ook in begroting 1997 van de nieuwe gemeente Schouwen- Duiveland werd een subsi diebedrag van 3.750 gulden opgenomen voor Zonnemai re Buitengewoon. Maar het college vindt dat het festival, dat vorig jaar zelfs de aan dacht trok van de landelijke pers, meer verdient. Positieve reacties Gelet op het aantal van 1500 bezoekers en de positieve re acties heeft het festival ge heel aan haar opzet en ver wachting voldaan." Het fes tival Zonnemaire Buitenge woon' wordt voor het derde achtereenvolgende jaar ge houden. De eerste keer betrof het een muziek- en theaterfestival op het erf van Jaap en Karen Verseput, Het tweede jaar werd er ook een beeldende kunstenroute aan gekoppeld met het thema vogelver schrikkers. Dit jaar is het thema van deze route 'ver rassende gewassen'. Hoogstaand Het college is van mening dat Zonnemaire Buitengewoon zich in korte tijd heeft ont wikkeld tot een kwalitatief hoogstaand kunst- en cul tuurfestival, dat qua uitstra ling en aantrekkingskracht de gemeentegrens over schrijdt. Op maandag 12 mei zal tij dens de vergadering van de adviescommissie maatschap pelijke aangelegenheden blijken of de raadsfracties er ook zo over denken. De ver gadering is in het stadhuis in Brouwershaven vanaf 19.30 Dreischor, Zierikzee en Scharendijke DREISCHOR - Het college van b en w van de ge meente Schouwen-Duiveland bezoekt in de maand mei drie kernen. Ditmaal zijn Dreischor, Zierikzee en Scharendijke aan de beurt. Het eerste bezoek in deze maand staat gepland op woensdag 14 mei. Burge meester J. Asselbergs en de vijf wethouders reizen die dag af naar het vlasdorp Dreischor. Allereerst wordt het streek- en landbouwmuse um Goemanszorg aange daan. Aansluitend gaat het college in gesprek met de dorpsraad. De kennismakingsavond voor dorpsbewoners, orga nisaties en belangstellen den vindt in het dorpshuis aan de M. P. Moggestraat plaats. Vanaf 19.30 uur kunnen mensen voor een kennismakingspraatje en met hun vragen of sugges ties op deze locatie terecht. Een week later, dinsdag 20 mei, heeft het college een thuiswedstrijd in Zierik zee. B en w bezoeken de. wijk Poortambacht. Na een bezoek aan de kinderop vang vindt een gesprek plaats met de wijkgroep, waarna ook weer een ken nismakingsavond voor in woners, bedrijven en ver enigingen staat gepland. Deze avond begint om 19.30 uur in RSG Professor Zee man aan het Hatfieldpark in Zierikzee. Scharendijke Het laatste bezoek van 'de maand mei is op dinsdag 27 mei. Het dagelijks bestuur van de gemeente bezoekt Scharendijke en begint met een kijkje in duikcentrum de Kabbelaar. Aansluitend is er 's avonds een gesprek met de dorpsraad in oprich ting. De kennismakings avond begint om 19.30 uur in gemeenschapsruimte de Putmeet aan de Ingrid- straat. WANNESJE IX 't Aode sturmd tuus, dat behriepe julder wè. Z'n vao- der, driftig an leid, mè wee hauw verhete. Mè ie most toch êêl wat an óóre. Oe krieg jie dat in je kop om weg te lópen bie Repel. Je most blie weze da je wêrrek aode. Ik wil nie lanher nae 't land. Wat wil jie dan wè? In d'n an- del. In d'n andel, m'n lieve man laemen nie lache. In d'n an del. Je weet toch wè van wie je d'r êên bin. Jie ei nog heen naehel an je vienher om an je konte te krauwen. Jie lie toch nie an oohmoed waan zin Je mot ete In die senten die jie tuus brienht kan je moeder nie misse. Oe mot dat noe? Zei jie mien dat is, oe at dat noe vaerder mot? Z'n moeder zei: ik zou mè vromme hae m'n vintje. In zei mè tehen Rekel da je d'r spiet van eit. Ik ao d'r heen spiet van. In vromme hae 'k nooit, a mok makkedam ete. Dae zulle ze nie om lache. In die aode a onder mê kaore zeit: die kom mee looië voetjes vrom me. Mè dae waere d'r aok die zeide: ie is klein, mè 'n deu- zetter. Op d'n duur zei z'n vaoder (toch eimelijk blie dat Wan- nesje dat an durfde), wat aje aok hae doe je zurgt t'r vö dat je moeder aelke wéke die senten eit die aje anders bie d'n boer verdiende. Snap je dat. Noe auw ik d'r over op anders za'k 't nog an m'n arte kriehe. Toen aje klein was aomen vee nachtruste aje op offerd, in noe summen wee over je wakker motte lae. Wannesje die zag dat de on- weersbuje over hieng zei: moeder ik zurhe d'r vö daje die senten kriegt do. Ie hieng krukels zoeke in links de deure verköpe. Ie hieng aok d'n boer op, in dat liep aordig. 't Was toen nie zóó as noe daje overal papier in verhunninhen vó most ao. Dat most je allene mè ao aje nae 't uusje most. Mè dae waere de kranten hoed vó. Ie kreeg 'n ouwe schuttel van z'n moeder. Dae kon net 'n kilo krukels in. Dat was z'n maete. Atten d'n boer op hieng aoden 'n kruwaehen. Mè bie Repel hienhen nie an. Op 'n keer kwammen bie boer Jan Piet. Zóó wier die noemd. Noe was dat heen vriend van Repel. Mè je weet, boeren doe m'n kaore heen zeer. Jan Piet wou wè wete van Wannesje oe at dat noe hae was mee dat weglo pen. Want 't durp was t'r vol van. Jan Piet schepte dae z'n behaehen in dat Repel op zoon meniere deu 'n snotneu- ze op z'n nommer zet was. Wannesje dat wat uut leid. In toen vroehen watten noe van plan was. Ja ie wilde in d'n andel, mè ie aode heen rooie sent, dus dat zS nie vee óöre. Jan Piet zei kom vanae- vend mè is an, dan kummen de zaeke is bepraete. Ie blie op uus an in dae eiten dat vertaeld. Dien dag ei lanher vó z'n duurd as anders in 't land. WULLUM Aanpassen van haven De Val bij de aanzet van de Zeelandbrug is voor het college op korte termijn niet aan de orde. (Archieffoto) ZIERIKZEE - Haven De Val bij Zierikzee wordt niet geschikt gemaakt voor mossel vissers uit Bruinisse. Dat heeft het college van burgemeester en wethou ders in zijn laatste vergadering besloten. De voorzit ter van de plaatselijke vissersvereniging toonde zich teleurgesteld over dit besluit. Het besluit van het college komt na vragen van Bruse mosselvissers. Deze wezen het college tijdens een van de kernbezoeken op het ruimte gebrek in de Bruse Vissers haven. Zo kan de nieuwe mosselkotter BRU 19, die naar verwachting dit najaar van stapel loopt, niet op zijn eigen ligplaats aanleggen. Als alternatief is een plaats aan de steiger in het aanvoer kanaal van de Grevelingen- sluis aangewezen. Aan deze steiger ligt ook al de kokkel visser BRU 31. Het college wil er echter nu nog niet aan om een besluit te nemen over de toekomst van haven De Val. In de strikte zin, kan het dat ook niet, want de haven is, met uitzondering van een steiger, in bezit van Rijkswaterstaat. Volgens wethouder G. van de Velde-de Wilde betekent het collegebesluit niet dat er nooit iets gaat veranderen in de haven aan De Val. ;,Maar het heeft geen prioriteit en is op dit moment dus nog niet aan de orde," verklaart zij. Wout van den Berg, voorzit ter van de Vissersvereniging Algemeen Vissersbelang, zei in een reactie teleurgesteld te zijn over de houding van het college. Volgens hem is haven De Val uitermate ge schikt voor mosselvissers om hun boot 's nachts te parke ren, wanneer ze op de Ooster- schelde aan het vissen zijn. „Dat scheelt per dag toch al gauw twee uur varen," aldus Van den Berg. Reden voor de terughouden de reactie van het college zijn de onderzoeken die momen teel uitgevoerd worden naar de mogelijkheden van en in de havens van Zierikzee en Bruinisse. In Bruinisse be treft dat een herinrichting van de Vissers-, Veer- en Vluchthaven. Zo zou volgens plan onder meer een gedeelte van de vissersvloot naar de voormalige Veerhaven wor den verplaatst. De vrijkomende ruimte zou dan ingenomen gaan worden door sportvissers, passanten en de zogenoemde bruine vloot. Daarnaast is de ver huizing van de scheepswerf van Maaskant naar de Veer haven een optie die onder zocht wordt. Voor Zierikzee ontwikkelt een extern bureau momen teel een integrale visie voor het gebied Oude Haven, Sas, Vissersdijk en Engelse Kade. Dit als een vervolg op een vo rig jaar uitgebracht rapport over de havens van Zierik zee. In deze visie wordt onder meer een uitbreiding van veertig vaste ligplaatsen be trokken. Zierikzee heeft nog recht op deze uitbreiding. In eerste instantie was het de bedoeling deze uitbreiding te realiseren op de plaats van de huidige loswal. Dit is ech ter zeer duur. Het bureau is op zoek naar alternatieven. Kosten Een andere reden om niet over te gaan op het geschikt maken van haven De Val voor de mosselsector zijn de enorme kosten die hiermee gemoeid zijn. De haven is im mers verre van geschikt om als vissershaven dienst te doen. Dat heeft te maken met de ongunstige ligging van de haven ten opzichte van meest heersende windrichting. En met de noodzaak tot uitdie pen. Daarnaast speelt ook de verkeerssituatie ter plekke een rol. Het op- en afrijden van de Weg naar de Val kan leiden tot gevaarlijke situ aties. De provincie Zeeland heeft in het verleden al eens gewezen op de hoge kosten van een verkeersveilige toe gang van de haven. En ten slotte speelt ook nog mee, dat behalve een steiger, de gemeente geen eigenaar is van haven De Val, maar Rijkswaterstaat. Volgens Van den Berg hoeft het echter allemaal niet veel te kosten. „We praten over kleine aanpassingen van de haven en niet over een volle dige renovatie. Dat hebben we pok nooit gevraagd. Als we er maar aan kunnen leg gen. Een loopsteiger naar dé dukdalven die er al staan kan al voldoende zijn." Bedrijf krijgt toestemming van voormalige gemeenteraad ZIERIKZEE - Ook een monumentenstad gaat met haar tijd mee. Dat blijkt wel in Zierikzee, waar sinds vorige week twee klokken, voorzien van re clame, langs de openbare wegen staan. Een derde komt eraan en ook voor een vierde is er toestem ming. Al is hiervoor nog geen bedrijf gevonden, dat zijn naam onder de klok wil hebben. Even leek het erop, dat de eerste tekenen van het door het nieuwe gemeentebestuur gewenste public-private partnership van de gemeente Schouwen-Duiveland zicht baar waren geworden in Zie rikzee. Zowel langs de roton de als aan de Laan van Saint Hilaire werd een klok ge plaatst met daaronder de naam van een plaatselijk be drijf. Maar de schijn be driegt, want voor het plaat sen van de klokken verleende de voormalige ge meente Zierikzee eind vorig jaar toestemming. Op het ge meentehuis is dan ook vrij wel iedereen, de wethouder incluis, net. zo verrast als me nig voorbijganger. Pogingen om te achterhalen waar de overige twee klokken ge plaatst mogen worden, lie pen tot vanmorgen dan ook op niets uit. Wijziging Zowel de klok zelf als het feit, dat deze zijn voorzien van reclame, betekende een opvallende wijziging in het beleid op dit gebied van de gemeente. Openbare recla meuitingen zijn in de cen trumgemeente altijd zo veel mogelijk beperkt. De plaat selijke ondernemers weten dit maar al te goed. Zelfs op de stadsplattegronden is re clame taboe. Ook al zouden hiermee de kosten aanzien lijk gedrukt kunnen worden. Hetzelfde geldt voor het plaatsen van (verkeersbor den. Ook deze moesten in aantal worden beperkt om het stadsschoon geen geweld aan te doen. Toch kreeg het Bureau Stadsontwikkeling Midden-Nederland uit Zalt- bommel, dat al in bijna twee honderd Nederlandse ge meenten dergelijke klokken plaatste, toestemming voor het plaatsen van vier klok ken. Het gemeentebestuur van Zierikzee streek eind vo rig jaar voor één keer over haar hart. Mede omdat een klok op straat ook in zo veel andere plaatsen gemeengoed is. En omdat mensen graag willen weten hoe laat het is. Wanneer ze vanaf de rotonde de Gracht weg oprijden ko men ze daarbij echter bedro gen uit. De klok die ze dan te genkomen loopt namelijk een uur voor. Klokken, zoals aan de Laan van Saint Hilaire, mogen er in totaal vier geplaatst worden in Zierikzee. (Foto: Marieke Mandemaker) Ondernemers niet blij met initiatief ZIERIKZEE - Het plan om aan de Kerkstraat in Burgh een 'Verstheater' te realiseren past volgens het college van burgemeester en wethouders in het ruimtelijk economisch beleid, dat onderdeel vormt van het bestemmingsplan Burgh. Het 'Verstheaterplan' is af komstig van vier onderne mers uit Burgh-Haamstede. Het houdt in dat op de plaats van groentenzaak Meulblok en de twee woningen daar naast een nieuwe gebouw wordt gerealiseerd. In dit 'Verstheater' zouden een groenten- en fruitafdeling, een croissanterie, een slager, een delicatessenzaak, een lunchroom en een bloemen en plantenzaak worden gere aliseerd. Het gaat daarbij om een nieuw onderkomen voor drie bestaande zaken: slagerij De Jonge uit Haamstede, bloe men- en plantenzaak Bon- gers uit Haamstede en groen ten- en fruitzaak Meulblok. De croissanterie, lunchroom en delicatessenzaak betref fen nieuwe vestigingen. Ondernemers uit Haamstede zijn niet blij met het plan en hebben al meerdere keren la ten blijken dat ze zich niet zullen neerleggen bij een der gelijke ontwikkeling. Zij zijn van mening dat de leeg komende winkelpanden in hun kern een negatieve- in vloed hebben op de leefbaar heid van Haamstede, zodat de uitbreiding van Burgh ten koste zal gaan van Haamste de. Toetsing aan het ruimtelijk economisch beleid van het bestemmingsplan Burgh wijst volgens het college van b en w echter uit dat het plan haalbaar is. De kern Burgh wordt in het plan omschre ven als 'boodschappenge- bied'. Volgens de regels moet in zo'n gebied worden ge streefd naar concentratie van het winkelaanbod in een klein gebied dat goed bereik baar is per auto, fiets en lo pend. Hoewel de totaal toegestane verkoopoppervlakte voor detailhandel in Burgh (2400 vierkante meter) reeds is be reikt, is het volgens het colle ge mogelijk deze uit te brei den naar 2790 vierkante meter ten gunste van verbe tering van de detailhandel structuur van het dorp. Tijdens een openbare verga dering op dinsdag 13 mei in Theater Mondragon in Zie rikzee spreekt de gemeente lijke adviescommissie grondgebiedzaken, ruimte lijke ordening en economi sche zaken zich uit over het plan 'Verstheater'. De verga dering begint om 19.30 uur. ZIERIKZEE - De collecte- campagne van het Rode Kruis vindt plaats van zon dag 4 tot zaterdag 10 mei en van zondag 18 tot zaterdag 24 mei. Centraal staan de lokale projecten van de organisatie. Met onder meer de slogan 'Om de hoek gaat iemand ka pot aan eenzaamheid' vraagt het Rode Kruis steun voor de hulpverlener dichtbij huis. Ook in Zeeland zijn er men sen die, om verschillende re denen, de deur niet meer uit komen. Het aantal eenzame mensen neemt toe. De vrij willigers in Zeeland bezoe ken jaarlijks rond de 850 mensen aan huis. Het Rode Kruis speelt daar naast een belangrijke rol in de opvang en verzorging van niet-gewonde slachtoffers van rampen en calamiteiten en bij tal van internationale projecten. Dinsdag 6 mei Zierikzee Openbare fractievergade ring PvdA in vergaderkamer 78 van het gemeentehuis. 19.30 uur. Westenschouwen Heropening excursieschuur Staatsbosbeheer. 16.30 uur. Woensdag 7 mei Zierikzee Vakantiecursus stripteke nen. Studio Lejon. 10.00 tot 12.00 uur. Gratis Spreekuur FNV. MFC, de De Huybertstraat. 10.00-11.30 uur. Bruinisse Filmmiddag voor de jeugd. CJV-clubgebouw Molen straat. 13.00 en 15.00 uur. Donderdag 8 mei Zierikzee Dauwzwemmen met ontbijt. Sportcentrum Onderdak. 7.30 uur. Haamstede Start dauwtrapexcursie door Zeepeduinen, poort slot Haamstede. 06.00 uur. Bruinisse Ruilbeurs tweedehands surfartikelen. Surf testcen ter Strandweg 4.10.00 tot 17.00 uur. Vrijdag 9 mei Zierikzee Wandeldriedaagse voor senioren vanuit Zierikzee. Bruinisse Ruilbeurs tweedehands surfartikelen. Surftestcen- ter Strandweg 4.10.00 tot 17.00 uur. Zang-en orgelavond in de Gereformeerde kerk. 19.30 uur. Zaterdag 10 mei Zierikzee Boeken- en snuffelmarkt Dierenbescherming. Onder de Beuze, Havenplein. 9.00- 16.00 uur. Concert Bl0f en popkoor Blaaat. Theater Mondragon. 21.00 uur. Kerkwer ve/Noor dgouwe Schuddebeurs Sportvereniging WIK haalt oud papier op. 9.30 uur. Haamstede Perkplantenverkoop. Ter rein Christelijke Gerefor meerde kerk. 9.00 uur. Brouwershaven Back to the sixties. Jeugdsoos The Trump. 20.00-24.00 uur. Nieuwerkerk Contactbijeenkomst Helpen-' de Handen. Gebouw Salem. 14.15 uur. Oosterland Open huis. Kantoor Rabo bank Oost-Duiveland. 11.00 tot 16.00 uur. Bruinisse Ruilbeurs tweedehands surfartikelen. Surftestcen- ter Strandweg 4.10.00 tot 17.00 uur. .Maandag 12 mei Zierikzee Computercursus van De Lichtboei in het Multifunc tioneel Centrum. 14.00 tot 17.00 uur. Brouwershaven Vergadering adviescommis sie maatschappelijke aange legenheden. Stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 13 mei Zierikzee Vergadering adviescommis sie grondgebiedzaken, ruim telijke ordening en economi sche zaken. Theater Mondragon. 19.30 uur. Woensdag 14 mei Zierikzee Flippo-ruilbeurs De Lichtboei, MFC. 13.30 tot 15.30 uur. Studiedag van de Confessio nele Vereniging in de Neder landse Hervormde Kerk in het kerkcentrum van de Gas- thuiskerk. 14.30. Informatie-avond over drugs in het MFC. 19.30. Haamstede Fietstocht langs zuidkust van Schouwen vanaf Slot Haamstede. 13.00 uur. Donderdag 15 mei Nieuwerkerk Openbare hoorzitting ver keerssituatie Loens weg en aansluiting op de Rijksweg N59 in het dorpshuis. 19.30 uur. Vrijdag 16 mei Zierikzee Open dag Museumhaven van 10.00 tot 15.00 uur. i i 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3