Brogum brengt 17e Anywave Nieuwe gemeentegids voor 'eerste' en 'laatste' inwoner VLIEGER Hoogste draaipremie voor molen De Hoop ZIERIKZEESCHEÉT NIEUWSBODE! ^^SoiLBOV Fietsen gestolen r JONGE GEMEENTE IS HAAR] TIJD NU AL VOORUIT? dé krant van schouwen - duiveland! Taken van Olaz vastleggen voor nieuwbouw kantoor Varkensbedrijf Nieuwerkerk niet verdacht Boekje gejat Auto in de sloot §- '^"2^5) ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ev^lSE BIBUOr/j DINSDAG 6 MEI 1997 1 52e JAARGANG NR 26175 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1 797-1889 24 uur bereikbaar BRUINISSE DUIVELAND ZIERIKZEE 0111 -64 15 62 autotel. 06 53 32 88 09 Woensdag 18 tot en met zaterdag 21 juni Muziek is de medicijn van de geest. Danish Ode 3 DE VAL Haven De Val bij Zierikzee wordt niet geschikt ge maakt voor mosselvissers uit Bruinisse. 5 CJV-KAMP Het CJ V-kamp aan de Rampweg bestaat 25 jaar en heeft zorgen over teruglopend aantal vrijwilligers. 7 TENNIS Westerschouwen is kansloos in de strijd om het kam pioenschap in de eerste klasse B. 8 AMSTEL CUP Limburg en Friesland zijn in de ban van de Amstel Cup, op Hemelvaartsdag in de Kuip. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - Molen De Hoop in Zierikzee ontvangt ruim 1500 gulden draaipremie van de provincie. Ne gen andere molens op Schouwen-Duiveland kunnen eveneens een provinciale bijdrage tegemoet zien. De draaipremieregeling maakt deel uit van de Monu mentenverordening. Daarin •staa+^jpgenomen dat eigena ren van molens een subsidie kunnen krijgen op basis van het aantal geregistreerde as- omwentelingen. Per 400 as- omwentelingen gaat er een gulden om, met een mini mum van 200 en een maxi mum van 4000 gulden. Het aantal asomwentelingen wordt geregistreerd door een in elke molen geplaatste tel ler. Windlust in Brouwershaven kan rekenen op 396 gulden. De molens in Eikerzee, Elle- meet, Nieuwerkerk, Ooster- land, Serooskerke, Zonne- maire en Den Haas in Zierikzee krijgen alle 200 gulden betaald. Een bedrag van 987 gulden is toegezegd aan molen De Graanhalm in Haamstede. Tellerstanden De tellerstanden worden aan het begin van elk jaar opge nomen door de Stichting Mo numenten wacht Zeeland. Begin dit jaar bleken er in heel Zeeland 39 molens te zijn met minder dan 80.000 omwentelingen; tesamen goed voor bijna 8000 gulden. Daarnaast zijn er 24 molens met meer dan 80.000 omwen telingen geregistreerd, wat neerkomt op een totaalbe drag van ruim 24.000 gulden. Er zijn drie molens die geen omwentelingen hebben ge maakt. De onkosten die de stichting maakt bij het achterhalen van de tellerstanden worden eveneens vergoed. De draai premie 1996 kost de provin cie in totaal 33.701 gulden. Dat is 299 gulden minder dan in de begroting is uitgetrok ken. ZIERIKZEE - Voor een wo ning aan de Lange Sint Jan straat in Zierikzee is zondag avond of -nacht een mountainbike gestolen. De fiets, eigendom van een veertienjarige jongen uit Zie rikzee stond niet afgesloten. In Bruinisse werd maandag om 16.17 uur eveneens een fiets ontvreemd. Deze fiets, eigendom van een 34-jarige inwoner van Bruinisse, stond geparkeerd aan de Noordstraat in Bruinisse. i Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, I met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. I I JA, ik wil een: I MAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 j I KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 51,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53.50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 I HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving 194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! i Naam Dhr./mevr I Adres Postcode PlaatsI Telefoon Geb.datum:i Handtek. Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden-. II II II I11I LJ II IJ IJ ÜZ-! Zend de bon In open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, fO Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee. ZIERIKZEE - Het Zierikzeese podium Brogum tim mert de laatste tijd hard aan de weg met de bedoe ling haar activiteiten uit te breiden en te verdiepen. Maar goede tradities laat de Brogum-organisatie on gemoeid. Van woensdag 18 tot en met zaterdag 21 ju ni vindt - inmiddels voor de zeventiende keer - het Anywavefestival plaats in en rondom de boerderij aan de Julianastraat. band Calimero. Zij treden op tot 16.30 uur, waarna Tremor het publiek in de tent zal ver maken. Eerder dit jaar was deze symfonische hardrock band al in Brogum te beluis teren.' Tijdens de voorronde van de Zeeuwse Belofte die werd gehouden in Zierikzee voerde Tremor een aantal echte strijkers op. Voorstel van college: ZIERIKZEE - Voordat de gemeente akkoord gaat met de bouw van een nieuw kantoor voor het Openbaar Lichaam Afvalstoffenverwijde- ring Zeeland (Olaz) in Nieuwdorp wil het college van burgemeester en wethouders eerst een dis cussie voeren over de kerntaken van het bedrijf. Dit om te voorkomen dat het nieuwe kantoor al op korte termijn te klein zal zijn. De kerntakendiscussie moet duidelijk maken wel ke taken er in de toekomst door het Olaz worden ver richt. Na deze discussie lig gen de taakvelden en kern taken van het Olaz relatief vast en moet hiervan niet meer zo snel afgeweken worden. Daarbij moeten volgens het college de be langen van de deelnemende gemeenten niet uit het oog worden verloren. Omdat bij een toename van het personeel bij het Olaz, niet automatisch het aantal medewerkers bij de ge meente kan dalen, werkt een uitbreiding van de ta ken van het Olaz kosten verhogend voor de gemeen ten. Daarnaast wijst het college erop, dat het Olaz de krenten uit de pap haalt. De taak voor de gemeente lijke medewerkers van de afdeling reiniging wordt er hiermee niet aantrekkelij ker op. Het gevaar bestaat dus, dat de aantrekkelijk heid hiervan afneemt. De Olaz heeft voorkeur voor verplaatsing van het kantoor van Goes naar Nieuwdorp, waar ook het afvalstoffencentrum is. Hiermee wordt de afstand tussen het kantoor en de werkvloer verkleind, wordt de mogelijkheid ge schapen om verschillende activiteiten met elkaar te integreren en krijgt het kantoorpersoneel meer voeling met de verschillen de afvalverwerkingsunits. Ook is de locatie in Nieuw dorp beter in verband met een mogelijke bestuurlijke samenwerking met de AVZV. En een nieuw te bouwen kantoor heeft als voordeel, dat het exact kan worden afgestemd op de ei sen en wensen van de ge bruikers. Volgens het voorstel van de Olaz heeft de huidige loca tie in Goes als enige voor deel, dat dit beter bereik baar is met openbaar vervoer. Dat is óok meteen, hetgeen het dagelijks be stuur van de gemeente heeft aan te merken op het voorstel. Omdat er alleen voordelen genoemd worden voor nieuwbouw in Nieuw dorp en nadelen voor bou wen in Goes, kan geen ob jectieve afweging plaatsvinden. Bovendien getuigt dit volgens het col lege van weinig respect voor de leden van het alge meen bestuur. Desondanks ziet het wel de voordelen in van nieuwbouw in Nieuw dorp. ZAKKENROLLER ZIERIKZEE - Van een 53-ja- rige Duitser is gisteravond om 19.00 uur in een winkel aan het Haringvlietplein in Zierikzee een portemonnee gestolen. De portemonnee, met een on bekend geldbedrag erin, werd uit de jaszak van de man uit Frondenberg ge haald. ALCOHOL ZIERIKZEE - Een 33-jarige Zierikzeese automobilist, die te diep in het glaasje ge keken had is gisteravond aangehouden in zijn woon plaats. Hij blies 490 .microgram per liter, waarvoor hij een dag vaarding kreeg uitgereikt. Ook kreeg hij een rijverbod van vijf uur opgelegd. NIEUWERKERK - Het ge combineerde akkerbouw- en varkensbedrijf van C. Stout- jesdijk in Nieuwerkerk is niet langer verdacht van var kenspest. Bloedmonsters van de Rijks dienst voor de keuring van Vee en Vlees hebben een ne gatief resultaat opgeleverd. Dat heeft Stoutjesdijk giste ren tegenover deze krant ver klaard. Op het Nieuwerkerkse be drijf werden half april zestig dieren getest omdat Stout jesdijk voor zijn fokkerij sperma heeft betrokken van het KI-station Wanroij. Dit station verspreidde het pest- virus via twee van zijn 250 beren. Met het opheffen van de sta tus 'verdacht' is ook het ver- voersverbod voor Stoutjes dijk vervallen. RENESSE - Een 26-jarige man uit Breda is gisteren be trapt op het stelen van een boekje in een winkel aan de Hogezoom in Renesse. De man werd omstreeks 17.30 uur betrapt toen hij de winkel wilde verlaten zon der te hebben betaald voor een boekje ter waarde van 22,50 gulden. De man kreeg hiervoor een boete van 220 gulden opgelegd. KERKWERVE - Door aqua planing is een 28-jarige inwo ner van Scharcndijke afgelo pen nacht om 00.48 uur in de sloot langs de Provinciale weg bij Kerkwerve beland. De man reed over de Provin- cialeweg komende uit de richting van Zierikzee. Door de zware regen stond er veel water op het wegdek, waar door de automobilist de con trole over zijn voertuig ver loor. Hij kwam via de links gelegen berm in de ernaast gelegen sloot terecht. De be stuurder raakte bij dit een zijdige ongeval niet gewond. Het duo Rijn en Trijn uit Oosterland bijt het spits af van het vier dagen durende Anywavefestival. Zij geven woensdagmiddag een kin dervoorstelling geënt op het bekende verhaal Roodkapje. De voorstelling wordt gege ven in de festivaltent tussen 14.00 en 16.00 uur. Na dit theateruitstapje voor de jon ge jeugd begint donderdag het muzikale programma. Op deze donderdagavond, de 'alternatieve' avond, staat een bigband geprogram meerd. The New Orpheans, een Bevelandse formatie, zal zich tussen 21.30 en 23.00 uur inzetten om de bezoekers van de tent te vermaken. De vrijdagavond, 20 juni, wordt traditioneel gedragen door een landelijk bekende band. The Gathering, een Brabantse band, wist met de cd Mandylion - waarvan zo'n 100.000 exemplaren wereld wijd werden verkocht - een plaats te bemachtigen in het selecte gezelschap van Ne derlandse topbands. The Gathering kan inmiddels te rugkijken op een rits van op tredens op vermaarde festi vals als Noorderslag, Dynamo Open Air, Lowland en Pinkpop. Volgende week maandag komt de opvolger van Mandylion uit, getiteld Nighttime Birds. De promo tietour van dit nieuwe album gaat van start op het Pink popfestival in Limburg. Een maand later is de band op Anywave te beluisteren. Het Rotterdamse So Be It en Nuff Said, deels afkomstig uit Middelburg en deels uit Zie rikzee, zijn uitgekozen als support acts. Variatie De laatste dag van het Any wavefestival, zaterdag, ken merkt zi ch vooral door muzi kale variatie. Twaalf Zeeuwse en twee Flakkeese acts zijn tussen 13.30 's mid dags en 3.00 uur 's nachts af wisselend in tent en zaal te zien en te beluisteren. Naast de meer bekende acts zijn er ook diverse nieuwe namen gecontracteerd. Het zaterdagprogramma wordt geopend door Zorro. Deze nieuwe Schouwse band legt zich voornamelijk toe op het. brengen van covers. De Flakkeese band Tracer treedt om 14.15 uur op in de zaal en brengt traditionele rock ten gehore. Het derde optreden wordt verzorgd door Mindlink uit Hulst en begint om 15.00 uur. Mind link wist met haar crossover metal een goede tweede plaats te behalen in de finale van de Zeeuwse Belofte. Om 15.45 uur is het de beurt aan de Zierikzeese dance- Skiff, spelend vanaf 17.15 uur, is wederom een Schouw se nieuwkomer. Zij mikken op heftige muziek, gaande in de richting van hardcore. Het publiek krijgt de gele genheid bij te komen tijdens het optreden van de Flakkee se band The Gimmick. Even als buurtgenoot Tracer zet The Gimmick in op traditio nele rock. Om 18.50 uur is het de beurt aan een nieuwe muzikale va riant. Madborn uit Krabben- dijke verzorgt in de zaal een hiphopact. Tussen 19.40 en 20.30 uur brengt de winnaar van de Zeeuwse Belofte, het Goese Scale Models, een be zoek aan Zierikzee. In sep tember vertegenwoordigt deze Britpop-band Zeeland bij de Grote Prijs van Neder land in het Amsterdamse Pa- radiso. EMO, een mix van trance, industrial, drum 'n bass, staat geprogrammeerd om 20.30 uur. Silly Putty Twee Schouwse bands zijn te horen vanaf 21.20 uur. Doris Day opent' het rijtje als eer ste met. haar .eigen interpre^, tatie van bekende Nederpop- nummers. Silly Putty volgt om 22.10 uur. Het speciale aan deze band is dat ze speci aal is opgericht om op Any wave te debuteren. Met rock, De Nederlandse topband The Gathering is de grote trekpleister van het festival op vrijdag 20 juni (Foto: Niels van Iperen). funk en soul vermaken zij een breed publiek. De voorlaatste act, 110 Volt Lovers, begint om 23.00 uur. Deze Middelburgse band brengt techno met hiphop, drum 'n bass en ambient ten geh.ore. Afsluiter van het ze ventiende Any wavefestijn is het Middelburgse Swindle. Drie jaar geleden wist deze band met haar punkrepertoi re eveneens voor een passen de finale te zorgen. Vppr. muziekliefhebbend Zeeland houdt het bij deze optredens niet op. Op het ter ras staat het trio de Moateno- aiers uit Zierikzee tussen de bedrijven door garant voor een aantal akoestische sets. Komende week bij iedereen in de bus Stevige buien Wisselend bewolkt en buien, sommi ge met hagel of onweer. Minimum temperatuur omstreeks 3, middag- temperatuur ongeveer 10 graden. Wind uit west tot zuidwest, zwak tot matig, rond kracht 3, langs de kust vrij krachtig, 5. ZIERIKZEE - De dames A. Plandsoen-Aalbrecht uit Renesse en J. Mes-Zwolle uit Burgh-Haamstede ont vingen gisteren uit handen van burgemeester J. As- selbergs de eerste twee gemeentegidsen van de ge meente Schouwen-Duiveland. Een gids op A-4 formaat, die in nauwe samenwerking met LnO drukkerij/uitgeverij in Zierikzee tot stand kwam. Dat juist deze twee dames de eerste gemeentegidsen in handen kregen was niet toe vallig. De gemeentegids be vat immers informatie van A tot Z en is voor alle inwoners van de gemeente. Voor wat Schouwen-Duiveland betreft is dat volgens de gemeente lijke basisadministratie dus van Aalbrecht tot Zwolle. Probleem voor Aalbrecht was echter, dat niemand in haar omgeving geloofde dat zij bij de burgemeester op de koffie moest. Als bewijs zet te Asselbergs zijn handteke ning in de gidsen die hij zo juist had overhandigd. Hij karakteriseerde de nieu we gemeentegids als weer een belangrijke gebeurtenis bij de start van de nieuwe ge meente. Daarbij vormt het volgens hem een „belangrijk middel om de bevolking het gevoel te geven dat er een nieuwe gemeente is en voor de samenhang binnen deze bevolking". Informatie De eerste twintig pagina's van de gids-, die de komende week huis aan huis bezorgd wordt, bevatten gemeentelij ke informatie, zoals over de eilandelijke geschiedenis (met onder meer een be schrijving van het nieuwe ge meentewapen), het gemeen telijk bestuursapparaat, sportaccomodaties en dorps huizen en een evenementen kalender. De resterende pa gina's bevatten gerubriceer de gegevens van onder meer verenigingen, instellingen, musea, gezondheidszorg, on derwijs, sport en recreatie en ouderen dergelijke. Deze pagina's zijn samengesteld door LnO drukkerij/uitge verij. Achterin de gemeente gids zijn trefwoordenlijsten opgenomen om het zoeken te vergemakkelijken. Asselbergs was zeer te spre ken over het resultaat. Niet alleen om het uiterlijk. Maar ook en vooral om de inhoud van de gids. Met name te spreken toonde hij zich over het opnemen van plattegronden van alle kernen en een overdruk van Schouwen-Duiveland met al le doorgaande wegen. Daar naast wees hij op het opval lende (A-4)formaat van de gids. „Net zo indrukwek kend als de totale oppervlak te van de nieuwe gemeente," aldus Asselbergs. Burgemeester J. Asselbergs bekijkt samen met de dames A. Plandsoen - Aalbrecht (rechts) en J. Mes - Zwolle de nieuwe gemeentegids (Foto: Marieke Mandemaker) V

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1