Hotelbeschrijving zonder franje. ANVR Cyprus Schiphol Zwemmen in de geschiedenis. Turkije ANVR Reisadviesburo's REIS ADVIES BURO Vakantie in Griekenland- Maar dan wel op m'n 'privé' zeiljacht! Phuket het strand- paradijs van Bangkok Reisverzekering geen overbodige luxe. WOENSDAG 6 MEI 1992 15 gebied loopt het badseizoen van juni tot .september, in het zuidelijk deel zelfs van april tot oktober! Of naar de Zwarte Zeekust met zi)n gematigde klimaat met warme zomers en zachte winters, met. betrekkelijk veel» regenval en een badseizoen van juni Het is geen sprookje. Het kan letterli|k in Turkije. In het oude Hierapolis, tot sePl(-m'K'-' de heilige stad vlak bij Pamukkale. De laatste koning van Pergamum liet tie j.;n j.,n js er0ok nog, en zeker niet in plaats in 133 voor Christus na aan Rome. Wie nu Turkije bezoekt kan er nog de laatste plaats, Centraal en Oos- steeds een duik nemen in de historische, magische bron waarvan het water telijk Anatolie met hun steppen- door de natuur tot 35 graden wordt verwarmd of plaatsnemen in het klassieke klimaat Dat levert hete droge zomers op zonder dat de hitte ea er" verzengend is en koude winters. bij hel ANVR-Reisadviesburo werken goed geschoolde reisadviseurs en - adviseuses, die oa d<x>r middel van studiereizen hun parate vakkennis op peil houden Het zijn dan ook echte vakmensen, die in veel gevallen uit eigen ervaring spreken als zij u informeren over de vakantiebestemming van uw keuze Voor uw aanstaande zomervakantie kunt u kiezen uit enkele duizenden hotels, appartementen en bungalow s en een bijna net zo groot aantal verschillende bestemmingen Het zal echter niemand verbazen dat men bij liet ANVR-Reisadviesburo niet uit eigen ervaring kan adviseren over iedere vakantiebestemming of - accommodatie. Als uw reisadviseuse jaarlijks langs elk hotel, appartement of bungalow zou moeten reizen, dan zou zi( een hele leuke baan hebben, maar dan zou er geen tijd overblijven om in het ANVR-Reisadvieslxtro's te werken!'! Het is daarom maar goed dat in de brochures van de reisorganisaties van elke bestemming en accommodatie korte beschrij vingen en fotootjes worden afgedrukt Zo krijg je tenminste een beetje een idee van hetgeen je te wachten staat. Voor méér of meer precieze informatie kunt u terecht bij liet ANVR-Reisadviesburo waar men dan in 9 van de 10 gevallen de hulp van TOERISTIKK zal inschakelen TOERISTIEK is een serviceburo voor tie reisbranche, dat zich vie algelopen 19 jaar heeft gespecialiseerd in het inspecteren van vakantiebestem mingen en vakantie-onderkomens. Bij het ANVR-Reisadviesburo beschikt men over een complete serie naslagwerken met beschrij vingen van zo n 1070 verschillende vakantiebestemmingen en van maar liefst bijna 4500 hotels, apparte menten en bungalows TOERISTIEK is een geheel onal hankelijke organisatie en juist die onafhankelijkheid garandeert de objectiviteit van de informatie. Zo zal u bijvoorbeeld in de beschrijvingen nooit lezen dat een bepaald hotel 'goed (of eventueel slecht) is. daar over kunnen ook de IS reizende inspecteurs van TOERISTIKK geen uitspraken d<x*n. Wat vindt u in de TOERISTIEK naslagwerken' Eigenlijk teveel om hier op te noemen, maar we doen een w illekeurige greep afstanden vanaf de accommodaties naar het dichtsibijgelegcn strand en het centrum, de inrichting van alle openbare ruimtes, de afmetingen en inrichtingen van de hotelkamers, appartementen en bungalows, alle openbare faciliteiten, de kinder- facilileiten. liet feit of er kluisjes worden verhuurd, of er huisdieren worden toegelaten, of er zo nu en dan wat wordt georganiseerd, of babysit kan worden geregeld. of de accommodatie toegankelijk is v»r rolstoelgebruikers, ol de ao <>m- modatie in aanmerking komt voor Carapatiënten, liet telefoonnummer van liet vakantieadres (handig voor de thuisblijvers!) etv Van elke vakantiebestemming wordt nauw- I keurig beschreven wal vont een j plaatst je) liet is. wat voor winkel- en i uitgaansmogelijkheden et zijn. hoe de stranden er uit zien.welke sporten er mogelijk zijn. of er ook voldoende openbaar vervoer beschikbaar is etc. Overzichts-kaarlen en platte gronden maken het geheel compleet I Ook zijn er veel ANN R-Reisadvies buro s die zijn aangesloten op de hoofdcomputer van TOERISTIEK Kortom; het ANVR-Reisadviesburo en TOERISTIEK zijn uw beste partners bij de voorbereiding van een geslaagde vakantie Voor de Ivste vakantie-informatie moet je bij het ANVR-Reisadviesburo zi|n Steeds meei vakantiegangers schakelen het ANVR-Reisadviesburo in Van alle vakantiegangers die het afgelopen ja.u naar het buitenland gingen deed maar liefst 75% dat! Het is niet verwonderlijk dat veel vakantiegangers voor het ANVR- Reisadviesburo kiezen. Zij verwachten daar een steeds grotere deskundigheid te vinden en willen Ix-vvusi gebruik blijven .maken van de adviezen van cle balie medewerkers Die hebben via de computer toegang lol bijna alle gewenste infonuaiie en kunnen ixik Ivmiddelcn bij het boeken van de vetvlüllende stxinen vakanties. Ook aan de individuele wensen van de v akantieganger kunnen de medewerktsl leis in een reisadvies- hum tegemoet komen, vaak zijn zij daar speciaal in getrained. Ze stellen indien gewenst zelfs een reis op maat samen! Uit een omvangrijk publieksonderzoek dat de Nationale Hogeschool voor Toerisme en Verkeer in samenwerking met de luchtvaartmaatschappij Transuvia heeft gehouden blijkt duidelijk dal de vakantieganger gezelligheid en voorpai Ix'langrijke factoren vindt bij keuze van zijn v akantie Ook hecht hi| zeer aan cvn neutraal en onafhankelijk bureau en een objectieve serv ice en v i x lichting. Kwaliteit en Ix-tn mvlxiarheid zijn zaken die v«x>r een vakantie van oasehatlxire waarde zijn. de ANVR-Reisadvicsburo's bieden Ix-icle. De kwaliteit blijkt uit de goed opgeleide en gekwalificeerde adviseurs v an de bum's, cle Ixlrouvvbaar- heid wordt ge waarbord doordal alle ANVR Reisadv iesburo's zi|n aangesloten bij de StïR. de Stichting Garantiefonds Reisgelden en cle geschillencommissie ivizen. Reizen adviseren is een v ak en de ANVR-Reisadvicsburo's handelen er naar Aan die extra kwaliteit Ixingt ec hter geen e xtra prijskaartje De ook bij de ANVR aangesloten reisorganisatoren kunnen d< «xl.il zij in liet gnxjt inkopen aanzienlijke kortingen Ix-dingen. Die w i «den aan de- klant dot «gegeven. ANVR-Reisadvicsburo's zijn altijd in de buutt en herkenlxiar aan het vignet van ANVR-ReLsadvieshurt namen Tigris en Euphraat Er is een groot aantal meren, die soms zo groot zijn als een binnenzee. Ankara, cle hoofdstad van Turkije (met 3 miljoen inwoners van de 57 miljoen die het hele land telt; alleen Istanbul met 7.i miljoen inwoners is groter) ligt in hel centrum van Centraal Anatolié De plaats is uitverkoren door Atutürk of voluit Mustafa Kemal Pasja Ui) werd op 29 oktober 1923 tot de eerste president gekozen. Tot die tijd had Turkije de staatsvorm van een groot imperium dat al die tijd is geregeerd door sullans van dezelfde dynastie, het huis Osman. Vandaar trouwens ook de naam Osmaanse Rijk voor het imperium I loevvel Ankara als een door en door moderne stad oogt gaat de geschiedenis lang terug Tot zo'n tweeduizend jaar voor Christus. Toen was er al een Hittitische nederzetting. In de achtste eeuw voor Chr. hebben de Frygiërs er de stad Ancyra gesticht en na vijf eeuwen hebben de Gala tiers deze pITats tot hun hoofdstad gemaakt. Het verleden is in Ankara terug te vinden in het Museum van Anatolysche beschavingen. Daar is onder meer een unieke collectie originele Hittitische zonneschijven te vinden, beelden die de aanbidding van hel hert voorstellen. De Hittitische hoofdstad was overigens Hattusus, het tegenwoordige Bogazkale op 200 km ten noord oosten van Ankara Istanbul is dus de grootste stad van Turkije, gelegen aan de Bosporus, de stad die Europa met Azië en de Zwarte Zee met de Zee van Marmara (en verderop de Middellandse Zee) verbindt. Istanbul was eens de Romeinse hoofdstad. Karei Con- stantijn gaf de nu 2600 jaar oude stad die status. Istanbul wordt beschermd door massieve byzantijnse muren Keizer Justinianus bouwde hier de St. Sophia kerk, de grootste van het Christendom. Deze kerk wedijvert met de Moskee van sultan Süleyman en de Moskee, van Ahmet, de Blauwe Moskee met zijn zes minaretten (torentjes) en blauwe Iznik tegeltjes. De oude stad wordt overheerst door het mysterieuze labyrint van het Topkapi paleis, dat 300 jaar de zetel was van Otta- maanse sultans. De met juwelen bestikte tulbandpluimen, de zijden kaftans en het onschatbare Chinese porcelein zijn getuigen van de grootheid van dit tijdperk. Heden en verleden, het is bijna kajuitzeiljacht van hetzelfde type waarmee u ook in Griekenland gaat varen.Zo'n schip is ongelofelijk knus en tegelijk ook bijzonder comfortabel. Royale slaapplaatsen (kooien in zeilersjargon), veel kasiruimte, een ruime kuip waar je zonder problemen languit in kan zitten en een dek om te zonnen. De organisatie achter het flottielje zeilen Deze zeilvakanties in de Griekse wateren worden georganiseerd door Evenements Reizen in samen werking met OCC Yachting.Beide organisaties met veel ervaring op dit gebied. U kiest dus zee met be trouwbare mensen op de achter grond. Het materiaal dat aan u wordt toevertrouwd is van a tot z geïnspireerd en voldoet aan alle eisen. De uitgestippelde routes brengen u op de mooiste plekjes en daarbij kunt u altijd op de flottieljeleider terugvallen die u graag van dienst zal zijn. Zoals gezegd kan iedereen flottielje zeilen. Samen met uw partner bijvoorbeeld of met uw vrienden en dan maar heerlijk genieten. Elk schip biedt voldoende accommodatie voor 2 tot maximaal 7 personen. U zou eens moeten praten met iemand die zo'n vakantie in het Lefkasgebicd heeft meegemaakt Of bezoek de diapresentatie-avond of blader het speciale Flottielje zeilprogramma eens door. Wij zijn er nu al bijna van overtuigd dat u razend enthousiast wordt. als u daaraan denkt moet u dit verhaal beslist lezen. Er zijn van die vakantj.es die voor gewone stervelingen onbereikbaar lijken. En dan blijf je maar dromen van een privé zeiljacht, van de Middellandse Zee en verscholen stranden aan de Griekse kust. Dat is voor ons niet weggelegd... We schrijven dit niet om u lekker te maken om vervolgens met een aardig alternatief voor de dag te komen. Nee, zo'n ideale vakantie is voor iedereen bereikbaar. Als u iemand bent van snelle beslissingen en u houdt van zon, zee, wind en privacy dan kan uw privé zeiljacht voor de komende zomer geregeld worden en stapt u straks vol verwachting aan boord. Flottielje zeilen. Een adembenemende ervaring. Zeilen op zee...? Dan moet je natuurlijk wel ervaring hebben en eigenlijk van jongs af aan al met een zeilboot vertrouwd zijn. En dal is nu het leuke en verrassende van Flottielje zeilen, iedereen kan het. Je hebt er geen noemenswaardige zeil- ervaring voor nodig Zelfs de kinde ren kunnen mee Wat is Flottielje zeilen eigenlijk? Dat is niets anders dan varen op een Zoals alle wegen in een lang ver leden naar Rome leidden, zo leiden de wegen in het Verre Oosten onvermijdelijk naar Bangkok De hoofdstad van Thailand, is een van de meest besproken sleden Een stad vol contrasten, een combinatie van oost en west. Bangkok is evenzeer een oude wijk met vele tempels en het prachtige koninklijk paleis alsook het in westerse still op getrokken nieuwe gedeelte met de luxe hotels en de drukke winkelstraten Thailand is echter veel door u gehuurd zeiljacht in-gezel schap van andere jachten met m de buurt een flottiel jeleider die de vloot in de gaten houdt en waarop u altijd kunt te rugvallen. Dus dat van die privacy klopt «niet helemaal... Dat klopt wel, want aan boord heeft u 't voor het zeg gen. De flottiel jeleider heeft in overleg met alle deelnemers aan het flottielje een route afgespro ken en houdt zich verder op de achtergrond Maar blijft wel in de buurt zonder dat u last' van hem heeft. Vanaf uw schip heeft u direct marifoon contact en verder ziet u hem alleen 's morgens bij het uitvaren en 's avonds bij aankomst in de haven Maar hoe vaak komt liet niet voor dat een aantal schepen meer dan Bangkok alleen, zoals Bangkok ook veel meer te bieden heeft dan het intensieve uitgaans leven4^ let nog vaak onbekende Thailand is rijk aan cultuur en kent vriendelijke en gastvrije inwoners De begroeting "saw wall dee" vindt er plaats met de handen gevouwen en liet hoofd gebogen. Het Boeddhisme neemt er een zeer belangrijke plaats in Van de Thaise bevolking onderschrijft 95°.. de idealen van vrede. verdraagzaamheid en gastvrijheid Thailand is ook Phuket, een eiland zo n negenhonderd kilometer ten zuidwesten van Bangkok Met n hagelwitte stranden, baaien, uit bundig groen bedekte heuvels en grillige kustlijn, ligt hel haast ver scholen in de Andaman Zee Een tropisch stukje land met een lengte van 50 kilometer en een breedte v an 21 kilometers Het is het grootste eiland van Thailand hoewel na de bouw van de brug naar het vasteland eigenlijk niet meer van een eiland kan worden gesproken van liet flottielje elkaar bij een heerlijk stil strandje ontmoet en dat daar ook het schip van de flottiel- jeleider het anker uitgooit. Er is niemand die u tot iets verplicht, als u voor zonsondergang maar heeft afgemeerd in de afgesproken haven. Wat stelt u zich voor van uw schip? )p wat voor schip vaart u straks twee weken voor de Griekse kust? Neemt u maar van ons aan dat het perfecte zeiljachten /t|ri van het type Aloa 2"*s. Aloa 27SC en Cornet Nederlands ontwerp, zeewaardig en gemakkelijk te bedienen. Daarbij is het schip van alle gemakken voorzien, liet is natuurlijk geen hotel met maximale luxe voorzieningen maar dat zult u natuurlijk ook niet verwachten. Een Aloa of een Comet is een heer- hik en betrouwbaar jacht, waarmee u al in Nederland kennis kunt maken. Op 'Vaarschool Naarderbos' in Naarden kunt u desgewenst een 'cursus op maat volgen en met de geheimen van het zeilen op zee vertrouwd worden gemaakt. En als u helemaal niet kunt zeilen neemt u eerst lessen in een open boeit en daarna stapt u over op het Hierapolis en Pamukkale..het is maar één van de vele verschillende kanten van Turkije, een land dat het waard is>te ontdekken. Turkije heeft een totale oppervlakte van 780.000 km2 (zo'n 200 keer Nederland), ligt voor 97% in Azie (Anatolische vlakte) en voor de resterende 3% in Europa (Thracië). De beide delen zijn gescheiden door de Bosporus, de Zee van Marmara en de Dardanellen. In het noorden loopt het oostelijk Zwarte Zeegebergte parallel aan de Zwarte Zee en in het zuiden strekt het Taurusgebërgte zich uit tot bijna aan de smalle, vruchtbare kustvlakte langs de Middellandse Zeekust. De kustlijn van de vier zeeën bedraagt bij elkaar meer dan 8000 kilometer. De zuidwestkust leent zich uitstekend voor een cruise op een van de grote zeilschepen, die er het gebied tussen Güllük Korfezi en Kekova bevaren. Turkije, het biedt een keus die overvloedig is. Zonovergoten stran den, mysterieuze ruïnesteden, een fascinerend berglandschap, grote metropools als Instanbul, Ankara en Izmir, maar ook baaien met kleur rijke havenplaatsjes waar ezels en kamelen nog tot het dagelijkse straatbeeld behoren en waar in de bazaars de prachtigste oosterse tapijten uitgestald liggen. Waarheen te gaan in dit land van de 1001 Nacht? Naar Marmara, de Egeïsche of Middellandse Zeekust met z'n typische Middellandse Zeeklimaat van hete zomers en zachte winters? In Marmara en het noordelijk Egeïsch Zelfs in de zomer zijn de nachten koel.Anatolie is een verhaal apart, zoals bijna heel Turkije zijn eigen verhaal heeft. Anatolie is een hoogvlakte die geleidelijk stijgt naar liet oosten en onderbroken wordt door de dalen van ongeveer vijftien rivieren waaronder de Dicle en de Firat die bekender zijn onder hun overal in Turkije te vinden en waar de ANVR-Reisadvieshuro's alles over kunnen vertellen Zoals bijvoorbeeld over het Middellandse Zeegebied en met name over Demrc. het vroegere Myra, de geboorteplaats van St Nieolaas die daar in de vierde eeuw bisschap was Zijn graftombe ligt er in de pas gerestaureerde basiliek en er bevinden zich daar ook indruk wekkende Lyr ische stenen graf tombes en een Romeins theater op de heuvels achter de stad. Heden en vooral verleden zijn ook rijk vertegenwoordigd in Pamukkale, letterlijk vertaald het Katoenen kasteel. Pamukkale, dichtbij Denizli in het Egeïsche Zeegebied, is een mooie en spectaculaire plaats die uniek is in de wereld. Het is een sprookjesachtige, verblindend witte waterval, steenvormig naar beneden stromend van een hoogte van enkele honderden meters.1 Door het naar het dal stromende kalkzout bevattende water van heetwaterbronnen vormden zich stalactieten en cata racten. Op het plateau bevindt zich zowel de thermale centra als ther male baden en ruïnes van de stad uit de oudheid. Hierapolis, waar het zwemmen in de geschiedenis werkelijkheid wordt. Onbekend maakt onbemind. En hoewel het eiland met nog geen 700.000 inwoners in het recordjaar 1990 ruim anderhalf miljoen toeristen trok, geldt dat zeker voor Cyprus. Het op twee na grootste eiland in de Middellandse Zee (alleen Sicilië en Sardinië zijn groter) is echter hard op weg aap dat onbe kende beeld een einde te maken. Cyprus heeft, zo zeggen d'e Cypri oten, heel wat te bieden en dat willen ze ook laten zien. En, zeker niet onbe langrijk, de zon schijnt er 340 dagen in het jaar, Britten waren vanaf 1878 bijna honderd jaar lang de bezettende macht en vreemd is het dan ook niet vreemd dat Engels op het eiland een algemene taal is. Het zijn ook de Engelsen die de charmes van Cyprus het best kennen Griekstalig (Cyprus heeft een eigen gekozen regering) loopt dwars over het'eiland heen Bordjes met 'mijnen en een prikkeldraad versperring enkele meiers verder waarschuwen dat hel lxrzette Turkse gebied wordt genaderd. Ölauw- geschilderde posten van de Verenigde Naties bewaken er het stukje geneutraliseerd niemands land. Sinds de eenwording van Duitsland en de sloop van de Berlijnse muur Niemand hoopt natuurlijk dat het gebeurt en nu is de kans om tot die enkele tientallen pechvogels te behoren gelukkig uiterst klein. Maar het is toch wel een veilig gevoel om voor het geval dat er tijdens een vakantie eens iets gebeurt ook niet nog eens voor de vaak vele extra kosten van hulpverlening en transport op te moeten draaien. In dat geval is het immers dubbel pech En datzelfde geldt natuurlijk voor andere geneeskundige kosten voor dokters- of ziekenhuishulp. Of. nog erger, bij een ongeval met als gevolg overlijden of blijvende invaliditeit. Een reisverzekering is in al deze gevallen, maar ook wanneer het om verloren, gestolen of beschadigde bagage gaat, geen overbodige luxe Het loont zeker de moeite daar voor de vakantie over na te denken. Het maakt daarbij geen verschil of er per auto, trein of vliegtuig wordt gereisd. De reisverzekering is overigens geen Wie de komende tijcl vanal Schiphol voor een vlucht naar een veelal zonnig vakantieoord vertrekt moet er tekening mee houden dat de grote bouwwerken daar voor enig on 1 gemak kunnen zorgen V Ijjphol bouwt aan de toekomst om de j reiziger straks nog beter vun dienst u- I kunnen /i|ii Zo komen er een nu uw terminalgedeeltc. nieuwe parkTci garages, nieuwe pieren en nicuv.r wegen Om het ongerief zoveel mogelijk te beperken heelt de luchthaven een aantal maatregelen genomen Zo zal hel parkeerverbod op de voor rijwegen strikter dan ooit worden gehandhaafd en is er extra personeel ingezet In) de voorziening van bagagekarren. Voor vukuntiercizigeis (langer dan vijf dagen) is er Parkeerterrein 3 pendelbussen zorgen voor het vervoei naar en van het stationsgebouw Schiphol is goed bereikbaar met het openbaar vervoer en de trein hijvoorbeeld is een voortreffelijke manier om parkeei ongerief uit te sluiten In het algemeen raden de ANVR-Reisad viesburo s aan om van dat openbaar j vervoer gebruik te maken K dat niet mogelijlrdat is het verstandig om op Schiphol direct naar het parkeerterrein te rijden om files en vertragingen op de (voorrij wegen zoveel mogelijk te ontlopen. Hel is verstandig om in ieder geval ruim de tijd te nemen om tijdig en rustig in het vliegtuig te kunnen stappen. vervanging van de eigen ziekte kosten of autoverzekering, maar altijd eert goede aanvulling daarop. Er zijn zelfs speciale reiscasco- verzekeringen voor het geval er per auto wordt gereisd en deze niet volledig casco is verzekerd. Verzekeren is altijd een persoonlijke zaak Wat wel en wat niet? En vooral: verzeker ook niets dubbel. Elke ANVR-reisadviseur kan er als getrainde verzekeringsspecialist alles over vertellen. en ook bijna de helft van alle toeristen uitmaken. De strategische ligging van Cyprus is een van de redenen geweest dat er zovele slagen om zi|n gevoerd. De kust van Syrië is ongeveer 100 kilometer verwijderd, die van Turkije 72 kilometer en Egypte ligt ook maar 350 kilometer verderop. Het eiland ligt ingeklemd tussen drie kontinenten, terwijl het ook de toegang tot het Suezkanaal kon controleren. Cyprus is op het ogenblik (en sinds 197-D een verdeeld eiland. In dat jaar. na het vertrek van de Britten, vielen Turkse troepen hel noordelijk deel binnen Meer dan 150.000 Grieks Cyprioten moesten huis en bezit opgeven. Vroegere loeristen- eentra als Famagusta ziin uitgestorv en, de hotels en gebouwen slaan er leeg omdat het de Turkse minderheid aan kapitaal, kennis en arbeidskrachten ontbreekt De demarcatielijn tussen Turks- en geniet Nicosia de eer nog de enige verdeelde stad in de wereld te zijn. Dwars door de hoofdstad van Cyprus slingert zich de stenen en ijzeren wand die het Griekse en Turkse deel scheidt Ook hier houden militairen van de Verenigde Naties er het toezicht. Het internationale vliegveld van Nicosia doet sinds de Turkse bezetting niet meer als zodanig dieast. Die rol is overgenomen door de havenstad Larnaca en Paphos. de badplaats aan de westkust Larnaca is door hel v liegveld nieuw leven ingeblazen De met palmen omzoomde boulevard heeft veel café s en taverna s. er zijn veel nieuwe hotels, ook in de omgeving. Larnaca is de derde stad van het eiland Na Nicosia bezet Limassol de tweede plaats Het is het centrum van de wijnindustrie waar jaarlijks ook het grote vvijnfestiv.il wordt gehouden Het toeristisch gebied v.in Limassol (en vooral dat bij Dhassoudi) is bekend Onbekend maakt onbemind geldt zeker niet voor de ANVR-Reisadvies buro's die Cyprus als 'iets heel anders' kunnen aanprijzen. Als het eiland onder de zuidelijke zon in een mooi deel van de Middellandse Zee. Zij weten van de geschiedenis die er zo'n negen duizend jaar terug gaat en de sporen die de vroege volken er hebben nagelaten, zij ken nen de natuurlijke schoonheid, de grillige kuststroken onderbroken door fraaie (zand)stranden, witte zandheuvels, bosrijke bergflanken en pittoreske dorpjes. Midden op het eiland is er ook het Olympusgebergte. Het is daar, op de flanken van de tot 2000 meter hoogte piekende toppen, waar in de wintermaanden enkele sleepliften draaien en de skiers hun afdalingen maken. De ANVR- Reisadviesburo's kennen tenslotte ook de geheimen van de zeer gevarieerde Cypriotische keuken, die in de verte wel wat op de Griekse lijkt, en in de 'mezzc' met zijn vele verschillende (zestien of meer!) schotels een eigen topper heeft. Dat 'onbekend maakt onbemind" heeft ook door de eeuwen heen niet geteld. Integendeel zelfs. Eeuwen lang is er om het eiland gevochten. Egypte. Perzie. de Romeinen. Italië. Groot-Brittannie maar vooral ook Griekenland en Turkije hebben om het bezit van Cyprus gestreden. De

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 15