GOED KOOP StartRente 'Voor bewoners open dag middel om zich positief te manifesteren' 'Niet alleen bekommeren om onze eigen vrijheid' Geld aanpassing Brogum-cabines Deltakust haalt slagbomen weg Geen subsidie meer voor erfbeplanting Kosten één gemeente te hoog Om vandalisme te voorkomen STROOP WAFELS Asielzoekerscentrum Haamstede wil zoveel mogelijk naar buiten' Onder invloed Dodenherdenking Renesse bijgewoond door groep Duitse jongeren MAANDAG 5 MEI 1997 NR 26174 ZIERIKZEE - De cabines, die begin dit jaar bij het Zierikzeese jongerencentrum Brogum werden ge plaatst om meer kleedruimte te creëren voor arties ten, moeten worden aangepast. Advertentie hypotheekrente vanaf nutsspaarbank zierikzee havenpark 16 zierikzee 0111 414051 Dat vindt het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Schouwen- Duiveland. Het college stelt aan de raad voor om daar voor 15.700 gulden beschik baar te stellen. Adviescommissie Tijdens een openbare verga dering in het Brouwse stad huis op maandag 12 mei spreekt de adviescommissie maatschappelijke aangele genheden zich uit over dit voorstel. De cabines bij Brogum vol doen niet aan de verwachtin gen omdat er nauwelijks kleedruimte in is. De leve rancier plaatste een ander ty pe cabines dan was overeen gekomen. In de cabines die bij het jongerencentrum wer den gebouwd zitten vier toi letten en twee douches, ter wijl in het Brogumgebouw reeds een ruime toiletgroep aanwezig is. De artiesten, die zich in de cabines voorbereiden op hun optreden, hebben er nauwe lijks ruimte om zich te ver kleden. Om aan die onge wenste toestand een einde te maken willen burgemeester en wethouders de ruimten la ten aanpassen voor een be drag van 12.000 gulden. Geluidsoverlast Verder is een geluidsisole- rende dubbele draaideur no dig. Die moet voorkomen dat geluidsoverlast ontstaat door de verbinding die werd gemaakt tussen de cabines en het hoofdgebouw. Hier voor is bijna 3.700 gulden no dig. De vergadering, waarin de adviescommissie zich uit spreekt over dit plan begint om 19.30 uur in de raadzaal van het Brouwse stadhuis en kan door iedere belangstel lende worden bijgewoond. Dinsdag 6 mei Zierikzee Vakantiecursus stripteke nen. Studio Lejon. 10.00 tot 12.00 uur. Openbare fractievergade ring PvdA in vergaderkamer 78 van het gemeentehuis. 19.30 uur. Westenschouwen Heropening excursieschuur Staatsbosbeheer. 16.30 uur. Woensdag 7 mei Zierikzee Vakantiecursus stripteke nen. Studio Lejon. 10.00 tot 12.00 uur. Gratis Spreekuur FNV. MFC, de De Huybertstraat. 10.00-11.30 uur. Bruinisse Filmmiddag voor de jeugd. CJV-clubgebouw Molen straat. 13.00 en 15.00 uur. Donderdag 8 mei Zierikzee Dauwzwemmen met ontbijt. Sportcentrum Onderdak. 7.30 uur. Haamstede Start dauwtrapexcursie door Zeepeduinen, poort slot Haamstede. 06.00 uur. Bruinisse Ruilbeurs tweedehands surfartikelen. Surftestcen- ter Strandweg 4.10.00 tot 17.00 uur. Vrijdag 9 mei Zierikzee Wandeldriedaagse voor Se nioren vanuit Zierikzee. Bruinisse Ruilbeurs tweedehands surfartikelen. Surftestcen- ter Strandweg 4.10.00 tot 17.00 uur. Zang- en orgelavond in de Gereformeerde kerk. 19.30 uur. Zaterdag 10 mei Zierikzee Boeken- en snuffelmarkt Dierenbescherming. Onder de Beuze, Havenplein. 9.00- 16.00 uur. Concert Bldf en popkoor Blaaat. Theater Mondragon. 21.00 uur. Haamstede Perkplantenverkoop. Ter rein Christelijke Gerefor meerde kerk. 9.00 uur. Brouwershaven Back to the sixties. Jeugdsoos The Trump. 20.00-24.00 uur. Nieuwerkerk Contactbijeenkomst Helpen de Handen. Gebouw Salem. 14.15 uur. Oosterland Open huis. Kantoor Rabo bank Oost-Duiveland. 11.00 tot 16.00 uur. Bruinisse Ruilbeurs tweedehands surfartikelen. Surftestcen- ter Strandweg 4.10.00 tot 17.00 uur. Maandag 12 mei Zierikzee Computercursus van De Lichtboei in het Multifunc tioneel Centrum. 14.00 tot 17.00 uur. Brouwershaven Vergadering adviescommis sie maatschappelijke aange legenheden. Stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 13 mei Zierikzee Vergadering adviescommis sie grondgebiedzaken, ruim telijke ordening en economi sche zaken. Theater Mondragon. 19.30 uur. Woensdag 14 mei Zierikzee Flippo-ruilbeurs. De Lichtboei, MFC. 13.30 tot 15.30 uur. Studiedag van de Confessio nele Vereniging in de Neder landse Hervormde Kerk in het kerkcentrum van de Gas- thuiskerk. 14.30. Informatie-avond over drugs in het MFC. 19.30. Haamstede Fietstocht langs zuidkust van Schouwen vanaf Slot Haamstede. 13.00 uur. Donderdag 15 mei Nieuwerkerk Openbare hoorzitting ver keerssituatie Loensweg en aansluiting op de Rijksweg N59 in het dorpshuis. 19.30 uur. Vrijdag 16 mei Zierikzee Open dag Museumhaven van 10.00 tot 15.00 uur. IJSBERGSLA |29 per stuk Ainbwdmgcn geldig vin ma 5 t/m wo 7 mei 1997 A5P SërvKK BV lel 039-5483333 ELKE DAG GOED NIEUWS ZIERIKZEE - Burgemeester en wethouders zijn van mening dat het subsidiëren van erfbeplanting niet kan worden voortgezet. Voor geheel Schouwen-Dui- veland zijn de kosten te hoog. De vroegere gemeenten Mid- denschouwen en Brouwers haven stimuleerden bewo ners van hun buitengebied door middel van een finan ciële bijdrage om duurzame bomen en struiken aan te planten rondom hun erf. Aan vervanging toe zijnde popu lieren, wilgen en iepen kon den op die manier worden vervangen door soorten als veldesdoorn, hazelaar en zwarte populier. Erfbeplanting die past in het Landschapsbeleidsplan, dat beide gemeenten lieten ma ken om de landschappelijke kwaliteit van hun buitenge bied te verbeteren en de na tuur te ontwikkelen. Nu Schouwen-Duiveland één ge meente is doet zich de situ atie voor dat een inwoner van het buitengebied van Brouwershaven mét subsi die erfbeplanting kan aan brengen, terwijl een agrariër uit bijvoorbeeld Duiveland zijn nieuwe groen helemaal zelf moet betalen. Het college is van mening dat, voor de hele nieuwe gemeen te één lijn moet worden ge trokken. Berekeningen heb ben echter uitgewezen dat toepassing van het vroegere beleid van Brouwershaven en Middenschouwen in heel Schouwen-Duiveland jaar lijks 100.000 a 150.000 gulden kost. Het college vindt dat erg veel en stelt daarom voor de subsidieregeling af te schaffen. Vergadering Dinsdag 13 mei wordt in Theater Mondragon in Zie rikzee een openbare vergade ring gehouden waarin de ad- viescommissiegrondgebied- zaken, ruimtelijke ordening en economische zaken zich uitspreekt over de subsidie regeling. De vergadering be gint om 19.30 uur. SCHARENDIJKE - De slagbomen, die de Dienst- kring Deltakust vaji Rijkswaterstaat in het na jaar plaatste bij de toegangen naar de buiten berm van de Brouwersdam, zijn weer weggehaald. Uit het personeelsblad van Rijkswaterstaat 'Zeeland Visie' blijkt dat deze maat regel werd genomen om te voorkomen dat vandalen de slagbomen met bijbeho rende waarschuwingsbor den vernielen. „Natuurlijk kost het weghalen in het voorjaar en het weer terug plaatsen in het najaar extra geld. Maar in de zomer maanden wordt aan de Brouwersdam zoveel ver nield dat we dat risico niet willen nemen", aldus Dienstkringmedewerker Nico Poortvliet. De slagbo men worden gebruikt om de buitenberm van de Brou wersdam bij gevaarlijke si tuaties af te sluiten voor verkeer. Bij extreem hoog water gaan ze dicht om te voorkomen dat het verkeer op aangespoeld wrakhout of opgewaaide zandhopen rijdt. De kans daarop is met na me aanwezig bij donker weer. Dergelijke situaties komen vrijwel uitsluitend voor in het stormseizoen van oktober tot april. pak 8 stuks van £9 LUILEKKERLAND OPA paté ;CQ 100 gram NU Jw SCHARENDIJKE - Een 70- jarige inwoner van Zierikzee werd zaterdagmiddag door de politie betrapt op rijden onder invloed. De man reed met zijn snor fiets over de Elkerzeeseweg. Hij bleek niet alleen teveel gedronken te hebben maar ook rond te rijden op een niet verzekerde snorfiets. In de nacht van zaterdag op zondag liep op de Ridderweg in Serooskerke een drankrij der tegen de lamp. Hij blies 360 microgram per liter ter wijl 220 microgram per liter maximaal toegestaan is. De man moet zich te zijner tijd tegenover de rechter verant woorden voor zijn gedrag. Advertentie vangen in de omstandighe den die iemand ertoe bren- De open dag van het AZC Burgh-Haamstede trok zaterdag slechts honderd belangstellenden. Het plezier van de kinderen was er niet minder om. (Foto: Marijke Folkertsma) BURGH-HAAMSTEDE - Integratie van de bewo ners in de samenleving. Dat is wat het Asielzoekers centrum Burgh-Haamstede wil en één van de midde len om dat doel te bereiken is de inmiddels traditionele jaarlijkse open dag. ,,Voor de bewoners is het een heel goed middel om zich positief te mani festeren, aldus H. van der Aa, plaatsvervangend directeur van het AZC in Burgh-Haamstede. Bewoners van een asielzoe kerscentrum hebben één ding met elkaar gemeen en dat is dat zij noodgedwongen in één gebouw samen moeten leven met mensen uit andere landen en andere culturen. Op zich al geen simpele opga ve en daar komt dan ook nog bij dat er bijzonder scherp op hen gelet wordt. „Als er één crimineel element tussen zit trekt dat meer aandacht dan al die 282 andere bewoners van het AZC," onderkent Van der Aa. De leiding van het AZC is er zich van bewust dat er niet veel voor nodig is om oude vooroordelen weer nieuw le ven in.te blazen. „De meeste bewoners hier hebben goede contacten met mensen van buiten het centrum, maar er zijn natuurlijk wel eens klei ne irritaties. En je moet op passen dat die kleine irrita ties niet uitgroeien tot grote problemen. Wij nemen dan ook alle klachten en opmer kingen serieus en we probe ren er ook iets aan te doen," aldus Van der Aa. Naar buiten In de bijna vijf jaar dat het AZC in Haamstede draait is de manier waarop aan de in tegratie van de bewoners ge werkt wordt veranderd. In de beginjaren werden de cen tra zo ingericht dat de bewo ners eigenlijk nooit naar bui ten hoefden. Er werd voor hen gekookt, er werden voor hen boodschappen gedaan en ze konden beschikken over boeken uit een eigen beschei den bibliotheek. Anno 1997 gaat het anders. Van der Aa: „Wij laten de mensen zelf inkopen doen en zelf koken in hun eigen ap partement. Ze hebben alle maal een eigen bankreke ning en als ze boeken willen, moeten ze gewoon naar de bi bliotheek hier. We willen ze zo min mogelijk binnen hou den." Toch voelen veel bewoners van een AZC zich opgesloten. Zaterdag toonden de leden van de fotoclub van het AZC hun werk in een bescheiden expositie. Foto's variërend van gewoon mooie plaatjes van Zierikzee, het strand en de duinen tot foto's vol sym boliek. Symboliek die je pas ontdekt als de makers van de foto zelf vertellen over wat zij erin zien. Welke bood schap zij ermee willen bren gen. Zo krijgt een foto van de Wevers- en Flaauwersinlaag - op zich een doodgewone fraaie landschapsfoto - een heel bijzondere lading door de verklarende tekst: 'Vo gels trekken ook, maar zij hoeven hun geliefden niet achter te laten'. De maker van de foto is Da niël Tquabo Kahsay, een vluchteling uit Etiophië die een jaar en acht maanden in het AZC woont. Hij maakte ook een foto van het strand bij Haamstede. Een fraaie te- genlichtopname met op de voorgrond palen en prikkel draad en op de achtergrond het wijdse uitzicht op strand en zee. De titel: 'Het licht komt altijd terug'. Het prik keldraad op de foto, zo legt hij uit, staat voor het gevoel om opgesloten te zitten. Ge- gen zijn of haar vaderland te ontvluchten en asiel te zoe ken in een ver buitenland. Licht Het licht op de foto staat voor het optimisme. De hoop dat ze in Nederland mogen blijven om daar een nieuw bestaan op te bouwen of de hoop dat ze ooit naar hun va derland terug kunnen keren als de situatie daar veilig is. Wat dat betreft leven de be woners volgens Van der Aa enorm met elkaar mee. De onzekerheid over hun toe komst knaagt aan de bewo ners van het asielzoekerscen trum. Elke keer als uitgeprocedeerde asielzoe kers terug worden gestuurd naar het land van herkomst gaat er een golf van onrust door het centrum en elke keer als een bewoner te ho ren krijgt dat hij of zij mag blijven delen andere bewo ners in het feestelijke gevoel dat die boodschap teweeg brengt. „Er is ook verzet geweest te gen uitzettingen en als een land veilig verklaard wordt, roept dat hier altijd heel veel discussie op," aldus Van der Aa. Hij merkt heel sterk dat hoe langer een asielzoeker in een AZC verblijft hoe matter diens stemming wordt. „Je merkt bijvoorbeeld dat de motivatie om Nederlands te leren spreken bij hen een stuk minder is dan bij men sen ie hier nog maar pas zit ten." Ondanks alle problemen ziet Van der Aa de toekomst re delijk optimistisch tege moet. „Je merkt dat er lang zamerhand weer wat meer doorstroming komt." Huisband De open dag zaterdag trok naar schatting 100 belang stellenden naar het AZC. Niet veel, onderkent Van der, Aa. „Ik denk dat het weer iets te mooi was voor zo'n dag." De mensen die kwa men kregen een uitgebreide rondleiding door het cen trum, konden proeven van allerlei uitheemse hapjes en muziek van de uit AZC-be- woners bestaande huisband. 's Avonds was er een optre den van een reggaeband. bijeenkomst voorafgaand aan de kranslegging in Re- nesse. „Voor hen is het be langrijk dat bij hen het besef groeit dat vrijheid niet van zelfsprekend is," stelde ba sisschooldirecteur P. Stal. Vervolgens was het woord aan leerlingen die in een ge dicht of een kort verhaal hun visie gaven op oorlog. Uit hun verhalen kwam vooral de zinloosheid van oorlog naar voren en daarbij richttèn zij hun blik tot bui ten de landsgrenzen. Duitse jongeren De aanwezigheid van de Duitse jongeren was een ge zamenlijk initiatief van ds. P. Goodijk en K. Steur uit Renesse. Zij onderhouden vriendschapsbanden met de kerk in het Duitse Geldern geleid door pastor J. Remy. „Het idee kwam eigenlijk heel spontaan," vertelt ds. Goodijk. „Ze zijn echt speci aal hiervoor uit Duitsland gekomen. Drie uur reizen. Ik vind dat toch wel heel bijzon der." Na de bijeenkomst in het overvolle dorpshuis van Renesse werden door leerlin gen van 't Staepel'of en het college kransen gelegd bij het monument aan de Oude Moolweg onder de gedragen koraalmuziek van Luctor et Emergo. In Zierikzee werden kransen gelegd door leerlin gen van de J. 1. de Jonge- school en wethouder D. van der Wekken. In Bruinisse was Van der Wekken ook weer present om daar samen met leerlin gen van OBS De Meerpaal en de christelijke basisschool Op Dreef kransen te leggen bij het monument op de alge mene begraafplaats van Bruinisse. RENESSE - Het leed gedenken, maar niet stilstaan. Dat stond centraal bij de dodenherdenkingen in Re- nesse, Zierikzee en Bruinisse zondag. De plechtig heid in Renesse werd bijgewoond door een groep Duitse jongeren. Solidariteit met iedereen die niet voor zichzelf kan zorgen. Samen verantwoordelijk heid dragen voor een wereld waarin iedereen gelijk is. „En ons niet alleen bekom meren over onze eigen vrij heid. Dat zijn wij verplicht aan allen die wij vandaag herdenken." Dat zei burge meester J. Asselbergs zon dagavond ter gelegenheid van de dodenherdenking in Renesse. Hij ging allereerst in op het verband tussen de dodenherdenking op 4 mei en de vering van Bevrijdings dag op 5 mei. „Geen vreugde ter wereld kan het verdriet doen vergeten," aldus Assel bergs. hij stelde dat velen de oorlog alleen kennen uit beeld en verhaal, maar dat voor een generatie ouderen de oorlog een realiteit is. Zij dragen het verdriet om het verlies van dierbaren nog steeds met zich mee." In mei 1945 werd Nederland bevrijd van totalitaire macht, schen ding van het briefgeheim, censuur en vervolging. „Maar we werden vooral be vrijd van een mensonwaardi ge ideologie die ervan uit ging van de ene mens beter was dan de andere, aldus As selbergs. Hij deed de oproep om niet te stoppen met de jaarlijkse dodenherdenking. „Het is goed om één keer per jaar bij elkaar te zijn om die indrukwekkende twee minu ten stilte te beleven. Kinderen van OBS 't Stae pel'of uit Renesse droegen ook hun steentje bij aan de De gang langs de graven van de Tien van Renesse vormt een vast onderdeel van de dodenher denking op Schouwen-Duiveland. (Foto: Marijke Folkertsma) I 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3