Computercriminaliteit leidt zelden tot strafzaak Te veel vakantiebungalows Pleidooi voor Herdenkingsdebat Statiegeld op blik Woordenboek voor de archeologie Vraagtekens bij zin outdoortrainingen Park moet beter bereikbaar worden r Jagers en Stichting Nederlaiid Schoon: CBS-onderzoek: Door directeur Rijksinstituut Oorlogsdocumentatie De gouden tijden zijn voorbij, miljoenenverlies voorspeld ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE AMERSFOORT (ANP) - De Koninklijke Nederland se Jagers Vereniging (KNJV) en de Stichting Neder land Schoon willen een statiegeld- regeling voor blikjes bier en fris. Blik vormt volgens beide organi saties een substantieel deel van de berg zwervuil, met name langs autowegen. Onlangs hielden de KNJV en de Stichting Nederland Schoon voor de zevende ach tereenvolgende keer de Nationale Natuur Schoon- maakdag. De duizenden scholieren, padvinders en le den van natuurorganisaties die aan deze actie meedoen hebben jaarlijks veel werk aan het verwijderen van blikjes. „Een statiegeldregeling zou die hoeveelheid aanzienlijk kunnen verminderen", meent Z. Lulof, voorlichter bij de KNJV. Daarom gaan beide instanties dit voorstel binnenkort aankaarten bij minister De Boer van Milieu. Haar ministerie reageert in eerste instantie positief. „Wij staan hier in beginsel niet negatief tegenover", al dus een woordvoerder. „Maar wij kunnen zo'n rege ling niet afdwingen. Dat is aan de product- en bedrijf schappen." Het Productschap Bier is minder enthousiast. Volgens een woordvoerster van het productschap is het aandeel van drankblikken in de tota le berg zwerfvuil te gering om de hoge kosten van een apart inzamelingssysteem te rechtvaardigen. Helemaal nieuw is het plan van de KNJV en de Stichting Neder- land Schoon niet. De toenmalige minister van VROM, Hans Alders, liet in 1991 bij de presentatie van het Nationaal Milieuplan 1992-1995 al weten een statie geldregeling voor blikjes fris en bier nader te onderzoe ken. Dit plan stierf echter een zachte dood. Het ministe rie zag uiteindelijk meer in de ontwikkeling van stalen blikjes, die zich gemakkelij ker uit de afvalberg laten scheiden. Scepsis Ook de werkgeversorganisa ties VNO en NCW, de Stich ting Verpak- king en Milieu en de Algemene Nederlandse Bond van Frisdrank- en Groothandelaren in Dran ken (BBM) reageerden scep tisch. De Stichting Verpak king en Milieu, waarin zo'n 120 ondernemers participe ren, noemde het plan fysiek onhaalbaar, gezien de beno digde inzet van extra perso neel en hygiëneproblemen. TILBURG/DORDRECHT (ANP) - „Een opzoekboek voor de geïnteresseerde leek." Zo omschrijft de Til- burgse historicus en archeoloog J. Hendriks het eerste Nederlandse woordenboek voor de archeolo gie. Twee jaar lang deed Hend riks onderzoek naar woor den, begrippen en feiten uit zijn vakgebied. Hij is ervan overtuigd dat het 350 pagi na's tellende werk zijn weg vindt naar het publiek. Uit een recent Nipo-onderzoek is gebleken dat 1 procent van de Nederlandse bevolking zeer veel belangstelling heeft voor alles wat met archeolo gie en geschiedenis heeft te maken. „Die kopen vrijwel alles", zegt hij. Hendriks is parttime archeo loog in Dordrecht. De ge meente heeft hem voor twee jaar aangesteld om het bode marchief van de stad in kaart te brengen, maar bo venal om een maatschappe lijk draagvlak voor zijn vak te scheppen. Dat doet hij niet door grote schuttingen te zetten rond opgravingen maar juist door zichtbaar te houden waarmet hij bezig is. Eind van dit jaar beslist de gemeenteraad van Hol lands oudste stad of Hend riks mag blijven. Hendriks is er bij de samen stelling van de „Prisma van de Archeologie" vanuit ge gaan dat je archeologie als wetenschap in drieëen kunt delen: ze brengt geschiedenis tot leven, het is technisch bodemonderzoek en er is een kunsthistorisch aspect dat de moderne mens informeert over leefgewoonten in oude culturen. Volgens hem is die driedeling ook van toepas sing op de algemene belang stelling voor het vakgebied. „Voor de één is archeologie de steen van Rosetta, voor de ander de Inca's en voor weer een ander het zien van een opgraving dicht bij huis. Ik heb bij de samenstelling ge kozen voor in hoofdzaak de terminologie uit de lage lan den. Het is een Nederlands boek, dat Nederlandstalige mensen lezen." ROTTERDAM (ANP) - Veel zogenoemde outdoor trainingen zijn betrekkelijk zinloos omdat een noodzakelijke follow-up ontbreekt. De opgedane er varingen worden vaak niet geëvalueerd. Zo'n trai ning schiet daardoor veelal tekort, aldus M. Flory, universitair docent aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Buitentrainingen komen de laatste jaren steeds meer in zwang. Bedrijven, ook hele grote, sturen hun managers op barre overlevingstochten de natuur in. Een uitsteken de manier om goed in team verband te leren werken, heet het. De deelnemers moe ten immers samen creatieve oplossingen bedenken voor onverwachte problemen. Ze doen daar later, op hun werk, hun voordeel mee. Of dat werkelijk zo is, is echter nog nooit wetenschappelijk onderzocht. Talloze bureautjes verzorgen outdoortrainingen. De doel groep wordt steeds groter, lijkt wel. Outdoor Education Training in Breda heeft nu zelfs een weekeind op het programma voor vader en zoon. „We spelen daarmee ih op een nieuwe opvoedings trend", zegt directeur J. Ber- tels. „Veel ouders zien de verharding in de maatschap pij en de sfeer op school als een bedreiging voor de band met hun kinderen. Daarom maken ze in het weekeind méér tijd vrij om met hen van alles te ondernemen." Wanneer mensen elkaar be ter kennen en elkaar goed aanvoelen, werken ze beter samen, is zijn overtuiging. Een buitentraining draagt daar naar zijn mening goed •aan bij. Bert els is het hart grondig met Flory eens dat alleen sportief bezig zijn ech ter weinig oplevert. Veel met elkaar praten om gedragin gen in beeld te brengen en motieven te achterhalen, is zeker zo belangrijk. „De meeste buitentrainin gen zijn niet meer dan een overlevingstocht. Vooral in de weekeinden sjouwen dui zenden mensen sportief, ge zamenlijk en tamelijk dwangmatig onder leiding van een sportinstructeur door de Ardennen en de Eif fel." Teambuilding Het grote probleem van de meeste trainingen is dat er veel te weinig gebeurt, zegt Flory. „De deelnemers trek ken met een sportleraar de natuur in, krijgen daar te maken met allerlei processen als teambuilding, onderlinge communicatie en dergelijke en laten vervolgens na om die ervaringen door te trek ken naar hun werkomstan digheden." De outdoortraining is dan ei genlijk niet meer dan een leuke tijdspassering, aldus de wetenschapper. RIJSWIJK (ANP) - Computercriminaliteit leidt zel den tot een strafzaak. Als zaken al voor de rechter komen, dan volgt er slechts in een zeer beperkt aan tal gevallen een veroordeling. Dit staat in het blad Index van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). CBS-onderzoekers gingen na wat er in Nederland is ge beurd op strafrechtelijk ge bied sinds het van kracht worden van de Wet op de computercriminaliteit in 1993. „Een geringe oogst", luidt hun algemene conclu sie. Tussen 1993 en 1995 behan delde het Openbaar Ministe rie 150 gevallen van „compu tervredebreuk", het onbevoegd binnendringen in een computer en het wegha len van gegevens. Veel inge schreven strafzaken doet het OIÖ af met een sepot. Dat be tekent afzien van vervol ging, bijvoorbeeld omdat de officier van justitie denkt te weinig bewijs te hebben voor een veroordeling. Copiputervredebreük Sinds 1993 heeft de rechter niet meer dan twee zaken over computervredebreuk afgedaan, zonder dat dit heeft geleid tot een schuldig verklaring. Voor vernieling of beschadiging van compu terbestanden heeft de rech ter in dezelfde periode onge veer 25 zaken afgedaan. In vier gevallen vond de rechter de verdachte schuldig. Volgens de CBS-onderzoe- kers is nader onderzoek no dig om uit te vinden waarom de Wet op de computercrimi naliteit zo zelden tot een strafzaak leidt. Ze vermoe den dat veel gedupeerde be drijven en organisaties bij de ontdekking van inbraak in hun computersysteem geen aangifte doen. De zaken worden intern af gehandeld, omdat het getrof fen bedrijf de negatieve ef fecten vreest van een strafproces: twijfel in de bui tenwereld over de bedrijfs- beveiliging en de onthulling van vertrowuelijke bedrijfs gegevens door de openbare behandeling van de zaak. Ook wordt wel gedacht dat een dader toch niet te achter halen is of men realiseert zich helemaal niet slacht offer te zijn van een misdrijf waarvan aangifte kan wor den gedaan. De onderzoekers hebben de strafrechtelijke afhandeling van het illegaal kopiëren en gebruiken van software we gens het ontbreken van sta tistische gegevens buiten be schouwing gelaten. Maar op grond van gegevens van het bureau International Plan ning and Research (IPR) gaan ze ervan uit dat 63 pro cent van de in Nederland ge bruikte software illegaal is, een stuk hoger dan het West- Europese gemiddelde van 49 procent. IPR schat de totale schade door illegaal gebruik voor 1995 wereldwijd op 13,1 miljard gulden. Daarbij is aangenomen dat illegaal ge bruikte programmatuur an ders zou zijn gekocht. DEN HAAG (ANP) - Bij de bouw van nieuwbouw wijken moeten meer recreatie-terreinen en vooral meer fiets-, wandel- en vaarroutes hiernaartoe wor den aangelegd. Gebeurt dit niet, dan zal de kwali teit van het leven in Nederland verslechteren. Dat concludeert het ministe rie van Landbouw, Natuur en Visserij op basis van een onderzoek onder NVM-ma- kelaars. Het Landbouw Eco nomisch Instituut (LEI-DLO) onderzocht de relatie tussen de aanwezigheid van groen en de huizenprijs. Wonin gen die op maximaal 400 me ter loopafstand van een park of bos liggen, zijn gemiddeld 7 procent duurder dan huizen die geen groen in de buurt hebben. Ligt het openbaar groen op maximaal 15 minu ten fietsen, dan is de prijs 6 procent hoger. Het meest profijtelijk is en een bos op fietsafstand en groen op loopafstand: (ie hui zenkoper wil hiervoor een meerprijs van 14 procent be talen. Het zijn vooral de hui zen in de stad die meer waard worden als er groen in de buurt ligt: hoe verstedelijk- ter het gebied, hoe meer een nieuwe bewoner wil betalen voor groen binnen handbe reik. Stiefkind Het ministerie vindt dat met name de regionale groen voorziening het stiefkind van de Nederlandse bestuur ders is. De gemeente en provincie richten vooral kleinere, lokale groenvoor zieningen in, voor het iets verder weg gelegen regionale groen voelt niemand zich verantwoordelijk. Met name in de Randstad •komt de leefomgeving hier door in gevaar. Als er al groen in de buurt is, dan ont breken vaak de route's om er ontspannen wandelend, fiet send of varend te komen. BREDA (ANP) - De gouden tijd voor de vakantie bungalow is voorbij. Het rendement is door overca paciteit gekelderd. Projectontwikkelaars zien af van nieuwe projecten of voeren die stukje bij beetje uit. Bestaande parken doen ze met verlies van de hand. Particulieren die een huisje voor belegging kochten, voelen de malaise ook in hun portemon nee. door Ruud Klumpers, ANP „Het totale verlies loopt in de tientallen miljoenen gul dens", schat directeur J. Zom van het Nederlands Reche- arch Instituut voor Recreatie en Toerisme (NRIT) in Breda. Hoe beroerd de bungalow parken-branche ervoor staat, illustreert het drama bij Levob Verzekeringen. Het bedrijf heeft f 39 miljoen opzij moeten leggen om de verliezen te kunnen opvan gen die het lijdt door investe ringen in bungalowprojec ten. Daarvoor heeft de onderneming een sterfhuis constructie gekozen. Eerder hebben ABP en Aegon al een punt gezet achter de activi teiten in de recreatiesector. Familievakanties Grote bungalowparken met één eigenaar - zoals Center Pares en Gran Dorado - kwa men in de jaren zeventig en tachtig tot grote bloei. Door de centra te voorzien van tro pische zwembaden en ander spectaculair vermaak, creëerden ze een nieuwe markt voor korte, relatief goedkope familievakanties. Om de parken rendabel te houden moet de bezetting 90 tot 95 procent zijn. Tot begin jaren negentig lukte dat. Maar vanaf dat moment ver minderde de belangstelling. Belangrijke oorzaak van dié VUGHT (ANP) - Er zou een jaarlijks Nationaal Her- denkings- of Bevrijdingsdebat moeten worden ge voerd. Dat is een voorstel van professor J. Blom, de directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie (RIOD). Thema's die volgens hem kunnen worden aangesneden zijn de vluchtelingenproble matiek, de klachten over het gebrek aan burgerzin, het vraagstuk van de geringe ar beidsparticipatie, de vragen over de toekomst sociale ze kerheid en verder de interna tionalisering en de milieu problematiek. De discussies moeten zich verheffen boven de dagelijk se polemiek. Daarvan is Blom namelijk bepaald niet onder de indruk. Die lijkt op „triviale publicistische aan- dachtzoekerij en politieke vliegenafvangeri j Gegevens uit de bezettings- en oorlogsgeschiedenis kun nen bij de debatten worden betrokken, maar er moet streng worden gewaakt voor onhoudbare en verwarrende gelijkstellingen van situa ties uit de jaren '40-'45 met het heden. Die kunnen de dis cussies vertroebelen, waar schuwt Blom. „Ik denk bijvoorbeeld aan het te pas en te onpas te ber de brengen van de 'burge- .meester in oorlogstijd' als er compromissen moeten wor den gesloten." Scherpe analyses Blom droomt van „echt in tensieve gedachtenwisselin- gen, niet alleen plechtstatige redevoeringen met een hoog moreel gehalte". „Dus scherpe analyses van het gekozen probleem vanuit verschillende invalshoeken en met de nadruk op de waar den die hier in het geding zijn. Maar evenzeer met na druk op de vraag waar relati vering past, oog voor de om standigheden nodig is en gen verschillen van inzicht in verband met de plechtigheid van de gelegenheid weg te poetsen, zijn schadelijk voor het doel. Echt debat dus, na tuurlijk met een open geest, zonder verkettering en met de bedoeling samen verder te komen." Zeggingskracht Blom poneerde zijn voorstel zaterdagmiddag bij de sei zoensopenstelling van Natio naal Monument Kamp Vugt, waar met ingang van dezelf de dag ook een tentoonstel ling van foto's van voormali ge kampen te zien is. Ze werden gemaakt door Mag num-fotograaf Ericht Hart- mann. Blom zei niet bang te zijn dat een plek als Kamp Vught de trekken krijgt van een „horror-Disneyland". „Juist door de presentatie van het concrete en schok; kende verhaal is de zeggings kracht groot. Goede smaak en bekwaamheid van de edu catieve vakmensen zorgen wel dat het reuzenrad en het spookhuis van het terrein ge weerd blijven." teruggang was de groei van het aantal centra dat luxe bungalows als belegging aan particulieren ging verkopen. Zom: „Een bedrijf verhuurt die huisjes voor hen. De eige naren krijgen soms een ga rantie voor inkomsten uit de verhuur. Omdat er steeds meer vakantiebungalows bij komen en de vraag daar geen gelijke tred mee houdt, valt het rendement van de beleg ging nogal eens fors tegen." aandacht wordt gewenst voor het gevaar van absolu- tering." Blom acht het hoogst on waarschijnlijk dat bij er pro blemen van enige importan tie direct overenstemming zal komen tussen de verschil lende deelnemers. „Pogin- Ook op Schouwen-Duiveland worden jaarlijks op verschillende lokaties de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog herdacht. (Archieffoto) In de Nederlandse vakantie parken staan ruim 30.000 bungalows. Er liggen vol gens het NRIT nog plannen voor de bouw van maar liefst enkele tienduizenden huis jes. Of die er allemaal ko men, is de vraag. Zom: „Er is hooguit plaats voor de helft. En dan alleen op toplocaties. Dat wil zeggen: dichtbij zee, een aantrekkelijke bad plaats, goede watersport- voorzieningen en bos." Exploitatiemaatschappijen proberen intussen de Neder lander lekker te maken voor de aankoop van vakantie huisjes op complexen in de Drentse bossen, het Friese merengebied, de Brabantse heide, het Limburgse heuvel land of de Zeeuwse delta. „De bungalows brengen dik wijls heel wat minder op dan was begroot. En nog moeten de bedrijven ermee leuren. Zo groot is de overcapaciteit. Door overcapaciteit is het rendement op vakantiebungalows gekelderd. Ook het karakter en de naamgeving van parken zijn er debet aan. Die zijn nogal eens on-Nederlands", stelt Zom. Kritisch Gemeenten kijken tegen woordig kritisch naar de plannen voor nieuwe par ken. Er was een tijd 'dat de initiatiefnemers van die pro jecten nog met open armen werden ontvangen. Zom: „Geen wonder, want vakan tiecentra kosten een gemeen te weinig en geven een be langrijke impuls aan de plaatselijke economie. Maar dat verandert zodra bunga lows leeg blijven en het spook van de verloedering levensgroot opdoemt." Investeerders kunnen vol gens Zom beter geld steken in logiesaccommodaties die wèl kans van slagen hebben. „Daarbij kun je denken aan parken voor permanent-re creatief wonen. Uit de ex- - ploitaie van zo'n terrein kun je het onderhoud van natuur en landschap mede financie ren. Natuurschoon dat door de bouw verloren gaat, com penseer je door aanplant el ders in het gebied. Als projectontwikkelaars hun plannen niet beter af stemmen op de behoefte, dan valt naar de mening van Zom een koude sanering nauwe lijks te voorkomen. Huisjes zullen tegen „afbraakprij- (Archieffoto) zen" van de hand gaan. De grote Nederlandse parken met één eigenaar hebben dat saneringsproces al achter de rug. Anno 1997 resteert al leen Center Pares. Om aan trekkelijk te blijven voor fa milies met kinderen, investeert het bedrijf in nieuwe attracties met avon tuur en natuur als motto. In de periode 1996-1999 trekt het bedrijf voor de vernieu wing van de parken in Ne derland én België f 150 mil joen extra uit. A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 6