'De organisatie? Da's pure liefhebberij' Schouwen-Duiveland viert Koninginnedag als vanouds t DONDERDAG 1 MEI 1997 NR 26172 5 De bonte stoet in Renesse, gevormd door fietsen, karren en wagens, trok veel bekijks. Bij het opspuiten van een voetbal werd de jeugd gedufldig geassisteerd. In de volle feesttent in Zierikzee sloot dansorkest Corner Cats de Koninginnedag swingend af. ZIERIKZEE - Vroeg in de morgen waren gisteren op Schouwen-Duiveland enkele enthousiastelingen al druk in de weer. Het afsluiten van de straten en het opbouwen van stellages vormden, na maanden van voorbereiding, dè laatste loodjes voordat het Ko- ninginnefeest definitief losbarstte. ,,De organisatie ervan is leuk, maar je moet er een beetje gek voor zijn," zegt bestuurslid van Oranjevereniging Nieu- werkerk Peter Veenboer. De aubade in Nieuwerkerk bracht vele vrolijk versierde basisschoolleerlingen op de been. De gemeentelijke herinde ling bleek de verschillende Oranjeverenigingen in de re gio niet te hebben weerhou den van het organiseren van een feest in eigen dorp. Vele vrijwilligers hadden de han den uit de mouwen gestoken om dat eigen dorp op te sie ren met vlaggen en ballon nen. In vrijwel iedere kern was er wel iets voor jong én oud te doen. De meeste ker nen konden zich verheugen op voldoende belangstelling en - tot ieders grote vreugde - brak rond de klok van elf zelfs een lekker zonnetje door. Een kroontje op het verrichte werk, want vooraf gaand aan de feestdag van gisteren was er al behoorlijk veel op poten gezet. De zes man sterke Nieuwer- kerkse Oranjevereniging was op Koninginnedag rond 6.00 uur 's ochtends al uit de veren om de laatste hand te leggen aan de voor deze dag noodzakelijke voorzienin gen. In allerijl werden kraampjes opgezet en kreeg de stormbaan in het dorp vorm. De vlaggetjes aan de Ring waren twee weken eer der opgehangen. Omdat de organisatie van Koninginne dag volledig in de vrije uur tjes moet plaatsvinden, valt de planning niet altijd mee. „Maar er is op de dag zelf al tijd veel belangstelling van de bevolking. Er is echt veel waardering voor. En voor mij is het ook een soort hob-, by, ik vind het gewoon leuk om te doen," relativeert Veenboer de verrichte in spanning. Ook Anja de Waaij van het Oranjecomité Kerkwerve vindt de geïnvesteerde tijd alleszins de moeite waard. Met een acht man sterk team wordt het Kerkwerfse feest opgezet. „Het is heel veel werk en dan vooral de voor bereiding ervan. Maar je kijkt toch altijd terug op een leuke dag. Voor Ton Tettero, voorzitter van Oranjevereniging Drei- schor, is de organisatie van een dergelijk feest niet meer dan logisch. Hoewel de tien bestuursleden van de vereni ging in januari al begonnen zijn met het voorbereidende werk en. zich gistermorgen om 7.00 uur 's ochtends moes ten melden voor de laatste inspanningen, doet hij het werk nog steeds graag. „Sinds jaar en dag wordt Ko ninginnedag op Dreischor heel actief gevierd. Dat speelt in een dorp toch heel erg. Mijn motivatie om die organisatie te doen? Da's ge woon pure liefhebberij." Voorzitter Carlos de Men- donga van de Zierikzeese or ganiserende partij Stichting De Boompjes sluit zich hier bij aan. „We hebben een leu ke club, dat staat voor mij op de eerste plaats. Maar daar naast zou het ook schandalig zijn als er in Zierikzee, de grootste plaats van Schou wen-Duiveland, niets was te doen. Dat geldt zowel naar de kinderen als naar de oude re bevolking toe. Activiteiten Bruinisse beet de spits af in activiteiten. In tegenstelling tot voorgaande jaren werd het feest in het vissersdorp de avond voor Koninginne dag al opgestart. Tot in de la te uurtjes werd dinsdag avond de Bruse Nacht van Oranje in 't Durpsuus ge vierd. Wat begon met een kinderdisco voor basis schoolleerlingen eindigde in een swingend feest voor de jeugd en ouder. Volgens Mar co Klink, één van de drie le den van het Bruse Oranje Co mité, was deze opzet een succes. „Het was gigantisch druk en heel erg leuk. En er is geen rommel, er zijn hele maal geen oneffenheden ge weest. Dat is heel positief, ook naar de gemeente toe." Ondanks het voor velen late tijdstip was Bruinisse er de volgende ochtend weer als vroegste bij. Vanaf 7.45 uur was er een aubade bij de Ne derlands Hervormde kerk. Het leeuwendeel van de ker nen op Schouwen-Duiveland volgde om 9.00 uur. Met vlag- hijsen, toespraken en het zin gen van liederen werd het oranjefeest op verschillende plaatsen ingeleid. Door de taken onderling te verdelen, zag het college van b en w kans alle plaatsen te bezoeken die hiertoe een aan vraag hadden ingediend. Aan burgemeester J. Assel- bergs de taak Nieuwerkerk en Scharendijke te bezoeken. Om 9.00 uur was hij, samen met zijn echtgenote, in het eerstgenoemde dorp present. Begeleid door muziekvereni ging Oefening en Uitspan ning zong de burgervader het volkslied in koor met een grote groep - met zelfge maakte mutsen feestelijk uitgedoste - basisschoolleer lingen. Asselbergs maakte van de gelegenheid gebruik de eigen identiteit van Nieu werkerk nog eens te onder strepen. „Laat daarover geen misverstand bestaan. Een gemeente en een ge meenschap is niet hetzelfde. De gemeenschap en de eigen identiteit maakt uzelf." Ballonwedstrijden Na het officiële gedeelte gin gen de ontspannende activi teiten van start, waarbij in de ochtenduren en de vroege middag vooral aan de basis schoolleerlingen was ge dacht. In Oosterland, Zierik zee, Sirjansland en Bruinisse fleurden ballonwedstrijden de lucht op. Vossenjacht en puzzeltochten vonden onder meer plaats in Kerkwerve, Dreischor, Bruinisse en Se- rooskerke. Ook de kinderspelen bleken in trek. In bijna alle dorpen spande de jongste jeugd zich in om een eerste prijs te be machtigen. Zo ook in Kerk werve, waar op de Ring een parcours van spelletjes was uitgezet. Vanaf half tien kon den de allerkleinsten hier te recht om mee te doen aan het stelt- of zaklopen, krijtteke- nen of skippybal. De groot ste sensatie was nat van aard. Met een brandslang Naast sport, spel en handel bleek ook entertainment een belangrijk ingrediënt van de Koninginnedagviering. In de Vanger in Bruinisse konden basisschoolleerlingen voor het clownsduo Socci en Rum terecht. De volle zaal kinde ren mocht Socci helpen bij het uitvoeren van verschil lende goocheltrucs en leek zich met dit actieve program ma van Kindertheater Het Klapbankje prima te verma Ook de oud-Hollandse spelen bleken in trek, zoals onder meer te zien was in Kerkwerve. De schandpaal in Brouwershaven was één van de populaire waterspelletjes die op Schouwen-Duiveland werden ge speeld. probeerden de deelnemers een voetbal over een rail naar boven te spuiten. Die nattigheid bleek het ook elders goed te doen. In Brou wershaven konden mensen terecht voor diverse, water- spelen. Hoofdattractie was de schandpaal. Een enthou siaste - en op den duur door natte - vrijwilliger liet zich, vastgenageld aan de schand paal, met natte sponsen be kogelen. In Dreischor speel de de zëskamp zich op een vlonder in de gracht af. „Er is weinig droog gebleven, maar dat was ook min of meer de bedoeling," licht Tettero toe. Bolderkarren De traditionele optocht van versierde fietsen bleek nog steeds erg in trek. Zierikzee kon - en was daarmee koplo per - rekenen op ruim hon derdvijftig deelnemers. In Scharendijke was een rond rit op boerenkarren onder deel van het programma. Re- nesse koos daarentegen voor een gevarieerde bonte stoet. Versierde fietsen, wagens en skelters trokken vanaf 14.00 uur door het dorp. Vooral de bolderkarren bleken goed te zijn vertegenwoordigd. Voor goedkoop geprijsde hebbedingetjes kon Schou wen-Duiveland op diverse vrijmarkten terecht. Zoals in Brouwershaven, waar de tienjarige Monica Bos uit Scharendijke een stand be mande. Hoewel de jonge han delaar al het een en ander had verkocht, was ze nog niet helemaal tevreden. „We heb ben best al veel verkocht, maar vooral van die kleine dingetjes. De mensen pak ken iets vast en zetten het dan wèer neer. Ze kijken wel, maar ze willen niet zo snel kopen." ken. „Moeilijk? Nou het is ei genlijk vooral heel leuk. En op koninginnedag is de sfeer heel anders dan bij andere gelegenheden. De kinderen zijn meer uitgelaten omdat het een algemeen feest is. Bij een verjaardag is het altijd specifiek voor die ene jari ge," aldus de clown Rum. Muziekoptredens waren er op vele plaatsen. Naast de in zet van de fanfares stonden er ook diverse bands gepro grammeerd. Zo speelde Slip gevaar in Sirjansland en werd in de feesttent op het Havenplein in Zierikzee de verjaardag van de Koningin v met dansorkest Corner Cats afgesloten. Behalve in Renesse bleken gezamenlijke barbecues vooral in de kleinere kernen erg populair. In Seroosker- ke, waar deze traditie al vijf entwintig jaar bestaat, en in, Dreischor werd de dag met het gezamenlijk eten van een stukje vlees besloten. Te^te-I ro: „We hebben zo'n honJ derdzeventig paketten ver kocht. Dat is ruim een kwart van de bevolking. Aan be-, langstelling dus geen ge brek." Tekst: Esme Soesman Foto's: Marijke Folkertsma Op het kerkplein in Serooskerke werd Koninginnedag beëin digd met een gezellig en smakelijk samen-zijn. Clown Socci en de Bruse Rick concentreren zich op een inge wikkelde goocheltruc.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5