Koninginnedag als vanouds gevierd Britten kiezen nieuw parlement Jantje Smit vlucht naar internet Repatriëring van Rwandese vluchtelingen op gang Hogeschool garandeert afgestudeerden baan Brand in opslagruimte Orderportefeuille Daf sterk gegroeid Eind conservatief bewind voorspeld WATERSTANDEN h Afgezieh van knokpartij nergens grote problemen Crisis Centraal-Afrika Gevolg van bezuinigingen Thuiszorg Rotterdam weigert nieuwe klanten Berovers van Groningse maaltijdbezorgers gepakt Linschoten niet terug in Kamer Inval Turkse lerger in Noord-Irak 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE LONDEN (AFP/RTR/DPA/ANP) - De eersten van 44 miljoen Britse stemgerechtigden zijn donderdag ochtend om zeven uur plaatselijke tijd naar de stem bus gegaan voor het kiezen van een nieuw Lager huis. Volgens de verwachtingen komt er met deze verkiezin gen een einde aan achttien jaar Conservatief bewind en zal Labour-leider Tony Blair zich donderdagnacht de nieu we premier van Groot-Brit- tannië mogen noemen. De zon scheen donderdagoch tend volop bij het openen n van de stemlokalen, waar zich lange rijen hadden ge vormd. De 44.203.694 stemge rechtigde Britten hebben in totaal 45.000 stemlokalen tot hun beschikking voor het kiezen van 659 afgevaardig den in het Britse parlement. Dat is, na een hertelling van de bevolking in de districten, acht meer dan bij de vorige verkiezingen in 1992. De veiligheidsmaatregelen bij de stemlokalen zijn ui terst streng nadat het verbo den Ierse Republikeinse Le ger de afgelopen zes weken meerdere keren het open baar leven in Engeland ont regelde met bommeldingen. Kiezers kunnen worden ge fouilleerd voordat zij het stemlokaal binnengaan. Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft speciale richtlij nen opgesteld die de verant woordelijken op de stembu reaus precies zeggen wat ze moeten doen in het geval van een bommelding. In de laatste opiniepeilingen staat de 43-jarige Labour-lei der Tony Blair tussen de 10 en 22 procent voor op de zit tende premier John Major. De eerste prognoses over de einduitslag worden niet eer der verwacht dan elf uur donderdagavond, na het slui ten van de stemlokalen. De eerste officiële resultaten worden donderdagnacht om streeks drie uur bekend ge maakt. HILVERSUM (ANP) - Jantje Smit wijkt uit naar in ternet. Het nationale zang wonder doet die nood greep vanwege de arbeidsinspectie. Het beantwoorden van fan mail is bijkans ondoenlijk omdat elfjarige Jantje maar vijftien keer per jaar mag werken. Het lezen van 2000 brieven door het Volendam- mertje wordt gezien als in spanning van de geest. Op lossing: internet http:// www.tip.nl/jansmit. Jantje Smit stormde drie we ken geleden met „Ik zing dit lied voor jou alleen" de hit parade binnen. Hij kwam vanuit het niets meteen op 1. Met die ongekende prestatie schaarde het nieuwe feno meen zich in de voetsporen van The Beatles en Procol Harum. Die nestelden zich medio jaren '60 onmiddellijk op kop van de hitlijsten met „Hey Jude" en „A whiter shade of pale". The Beatles leverde het huzarenstukje te vens met „I feel fine" en „We can work it out" Op de Jantje Smit site staat onder meer een interview met de kleine grote man. Dat is een zeldzaamheid. Tot nog toe heeft geen enkel radio- of tv-programma hetVolen- dammer zangertje weten te strikken. Van zijn plaatje „Ik zing dit lied voor jou al leen" zijn inmiddels 140.000. exemplaren over de toon bank gegaan. ROTTERDAM (ANP) - Afgestudeerden van de Ho geschool voor Economische Studies (HES) in Rotter dam krijgen de garantie dat zij na afloop van hun studie een baan op hbo-niveau krijgen. Is er geen baan vrij, dan krijgen zij hun collegegeld terug. Dit heeft de HES donderdag bekendgemaakt. Alleen stu denten die aan bepaalde voorwaarden voldoen ko men voor de baangarantie in aanmerking. Zo moeten zij binnen vier jaar zijn afgestu deerd. De regeling geldt met ingang van het studiejaar 1997-1998 voor eerstejaars studenten, met uitzondering van de internationale oplei ding ISER. De HES doet zijn belofte in samenwerking met uitzend bureau Randstad. Zij onder tekenen eind mei een samen werkingsovereenkomst, waarvan de regeling voor de baangarantie deel uitmaakt. Minister Ritzen (Onderwijs) prees het initiatief. Hij te kende daar echter wel bij aan dat er nog iheer manieren zijn om de kans op een baan te vergroten. Ritzen is warm voorstander van duaal on derwijs, waarbij leren en werken worden gecombi neerd. Deze combinatie kan wat hem betreft veel vaker worden toegepast. BEEK (ANP) - In het Lim burgse Beek heeft donder dagochtend vroeg brand ge woed in een voormalige opslag, voor diepvriespro ducten. Daarbij is een kleine doch ongevaarlijke hoeveelheid asbest vrijgekomen. Per soonlijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan. De brand was tegen acht uur goeddeels onder controle, al dus een woordvoerder. De bewoners werd aangera den binnen te blijven en ra men en deuren gesloten te houden. Het asbest daalde evenwel neer in de onmiddel lijke omgeving van de leeg staande fabriek. Het pand is nagenoeg geheel ten prooi ge vallen aan de vlammen. De omvang van de schade is nog onbekend. Tijden cn standen volgens gctijdetabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 2 mei 12.15 141 05.45 -154 18.30 -125 ROOMPOT BUITEN 2 mei 10.55 138 04.35 -148 23.30 115 17.15 -118 BRUINISSE 2 mei 12.15 153 05.40 -160 18.25 -131 WEMELDINGE 2 mei 12.20 160 05.45 -167 18.35 -138 Doodtij: 2 mei Actuele Informatie over afwijkingen 06-9771 RIJSWIJK (ANP) - De Nederlanders hebben Ko ninginnedag woensdag in het algemeen rustig ge vierd. Afgezien van een enkele vechtpartij deden zich nergens grote problemen voor. Alleen op het Stadhuisplein in Rotterdam ontstond aan het begin van de avond een korte, massale vechtpartij. Tien tallen mensen werden gearresteerd. In Amsterdam, waar het feest pas 's middags goed op gang kwam, telde de politie tussen de 500.000 en 700.000 feestvierders. Ondanks de strengere regels waren dat er ongeveer even veel als in voorgaande jaren. De hoofdstad beleefde voor het eerst in jaren een uiter mate rustige koninginnen acht. Dat kwam doordat de gemeente de vrijmarkt 's nachts had verboden en par ticulieren geen bier en beder felijke waar mochten verko pen. De mensen mochten hun stalletjes voor de vrijmarkt pas 's ochtends vanaf zes uur opbouwen. Mede hierdoor bleven vechtpartijen uit. Koud en leeg De politie, die enkele „ille gale" kratjes bier in beslag nam, sprak van een „voor treffelijk" verloop van de festiviteiten. Maar niet ie dereen was blij met de stren gere regels. „Burgemeester Patijn maakt van Amster dam een koude, lege stad", foeterde een Amsterdamse vrouw. In een discotheek op het Rembrandtplein kwam een 37-jarige man bij een schiet partij om het leven. Twee mensen werden gewond. De dader is nog voortvluchtig. De politie weet niet of de schietpartij iets te maken had met Koninginnedag. Ook de Keuringsdienst van Waren in de hoofdstad was tevreden. De dienst hoefde maar vijftien waarschuwin gen te geven wegens slechte hygiënische omstandighe den. In de meeste gevallen was de bewaartemperatuur te hoog. De controleurs stuit ten in tegenstelling tot vorig jaar niet op bedorven vlees. Veertig kraamhouders wer den weggestuurd, omdat ze geen vergunning hadden. Vo rig jaar deelde de Keurings dienst in dte hoofdstad nog 350 waarschuwingen uit. Door de strenge regels in de hoofdstad weken veel Am sterdamse amateurkoks uit naar de Domstad. Enkele tientallen Amsterdamse ver kopers kregen daar een waarschuwing van de Keu ringsdienst, omdat ze etens waren van twijfelachtige kwaliteit aan de man brach ten. Het frisse weer zorgde ervoor dat het daarbij bleef, aldus de Keuringsdienst. Een woordvoerder zei het wel jammer te vinden dat Utrecht Amsterdam niet had gevolgd in het aanscherpen van de regels. Koninginnenach In Den Haag trok de traditio nele „Koninginnenach" 200.000 bezoekers. Ze luister den naar pop- en bluesmu ziek op vier podia in het cen trum of bezochten een kunstmarkt. De politie hoef de nauwelijks op te treden. Ook in Utrecht verliep de ko ninginnenacht rustig. Wel verrichtte de politie vijftien aanhoudingen wegens vecht partijtjes waarbij meestal drank in het spel was. De be langstelling voor de vrij markt viel door het matige weer wat tegen. In Rotterdam was het druk ker dan in voorgaande jaren. Volgens de politie waren er ongeveer 750.000 bezoekers, tegen een half miljoen vorig jaar. De politie arresteerde enkele vechterbazen. Koningin Beatrix en haar fa milie bezochten 's morgens Marken en 's middags Vel- sen. Een uur voor de aan komst van de koninklijke fa milie viel in Velsen de stroom uit. Vlak voordat de koninklijke bus arriveerde, was het euvel verholpen. Na het officiële gedeelte, met de bekende uitvoeringen, kraampjes en spelletjes, spraken de Oranjes op het landgoed Beeckestijn in in formele sfeer met de mede werkers achter de schermen van deze Koninginnedag. KISANGANI/KINSHASA (AFP/DPA/RTR) - De repatriëring van Rwandese vluchtelingen uit Zaï re via een luchtbrug is woensdag na wekenlang uitstel eindelijk op gang gekomen. Aan het begin van de mid dag vertrok een Iljoesjin-76 met 186 ouderloze kinderen uit Kisangani naar de Rwandese hoofdstad Kiga li.Later# op de dag zouden nog meer, in ieder geval vijf tig en mogelijk enkele hon derden, Rwandezen terug vliegen naar hun vaderland. Dat aantal kan volgens de hulporganisaties de komen de dagen oplopen tot 1200 per dag als er met twee vliegtuigen drie retour vluchten kunnen worden uitgevoerd. Of dat mogelijk is, hangt in sterke mate af van de brandstofvoorzie ning. Aan het geharrewar rond de lang verwachte ontmoeting tussen de Zaïrese president Mobutu en rebellenleider Kabila kwam woensdag laat in de middag een eind. Mobutu stemde er na een tweede gesprek met de Ame rikaanse bemiddelaar Ri chardson alsnog in toe Kabi la te ontmoeten op een Zuid-Afrikaans marine schip voor de Zaïrese kust. Dinsdag had Mobutu zich akkoord verklaard met on derhandelingen op zee, maar woensdag kwam de zaak weer op losse schroe ven te staan toen Mobutu's zoon en woordvoerder Nzan- ga met de mededeling kwam dat zijn vader er niet aan dacht aan boord van een schip met Kabila te praten. Richardson keerde woens dag terug in Kinshasa, waar hij met succes probeerde de zieke Zaïrese president tot andere gedachten te bren gen. De besprekingen onder auspiciën van de Verenigde Naties, waarvan Richards on het begin bijwoont, be ginnen zonder voorwaarden vooraf. De Amerikaanse di plomaat vindt dat Mobutu en Kabila zich bij de voorbe reidende besprekingen „echte staatslieden" hebben getoond. De VN-vluchtelingenorgani- satie UNHCR is blij dat de repatriëring van de Rwan dese vluchtelingen eindelijk op gang is gekomen. „We ho pen de luchtbrug nu zonder hindernissen en beperkin gen zo lang als nodig is in stand te kunnen houden", aldus UNHCR-woordvoer- der Peter Kessler. In totaal moeten zeker 85.000 Rwan dese Hutu's via de luchtbrug .terug naar hun land. De hulporganisaties vrezen dat het moeilijk zal zijn al deze mensen snel op te sporen omdat ze zich sinds hun vlucht uit de kampen in Bia- ro en Kasese in kleine groep jes in het oerwoud bevin den. EINDHOVEN (ANP) - Daf, sinds eind vorig jaar ei gendom van de Amerikaanse vrachtwagenprodu cent Paccar, heeft zijn orderportefeuille in het eer ste kwartaal van 1997 sterk zien groeien. Dat schrijft Paccar deels toe aan de „uitstekende reactie uit de markt op de nieuwe truck, de Daf 95 XF". Daf presenteerde zijn nieuwe model in januari. De Eindho- venaren zeiden toen te hopen op een vergroting van het marktaandeel op de markt voor zware trekkers (boven de 15 ton). Het marktaandeel was toen 9 procent. „Het moet in die klasse de komen de jaren ons paradepaardje worden", aldus een woord voerder van Daf destijds. Daf zelf telt zo'n 5.000 werk nemers. Paccar zelf meldde over de eerste drie maanden van dit jaar een 24 procent hogere winst en een 40 procent gro tere omzet in vergelijking met het eerste kwartaal van 1996. De winst- en omzetstij ging komen hoofdzakelijk voor rekening van de overna me van Daf. Voor het Neder landse bedrijf, dat in 1993 na een faillissement doorstartte onder de naam Daf Trucks, betaalde Paccar f 933 mil joen. Paccar (19.000 werkne mers) zag zijn nettowinst stijgen van 46,7 miljoen dol lar tot 57,9 miljoen dollar. Een saneringslast van 11 mil joen dollar in de eerste drie maanden van 1996 is daarbij buiten beschouwing gelaten. Inclusief die last steeg de net towinst met 62 procent. De omzet liep in het eerste kwartaal op van 1 miljard dollar tot 1,4 miljard dollar. „De toevoeging van Daf heeft een positief effect ge had op onze resultaten, even als de verbetering van de truckmarkt voor zware voer tuigen, met name in Noord- Amerika", zei Paccar-top- man Mark Pigott in een toelichting op de cijfers. ROTTERDAM (ANP) - De stichting Thuiszorg Rotterdam, de grootste hulpverlener voor oude ren in Nederland, heeft alle nieuwe aanvragen voor huishoudelijke hulp vanaf donderdag stop gezet. Dat is het gevolg van bezuinigingen die het ministerie van Volksgezondheid aan de thuiszorg heeft opgelegd, zo zegt directeur J. Knipscheer. De maatregel treft dit jaar 1250 tot 1500 Rotterdam mers die een aanvraag voor huishoudelijke hulp willen doen, zoals voor stofzuigen, strijken en dweilen. De hulp aan 10.000 bestaande klanten wordt verminderd, net als vorig jaar. De 5000 medewerkers krijgen ande re werkroosters waardoor zij minder vaak bij de klan ten langskomen. De verple ging, lichamelijke verzor ging, ouder- en kindzorg, kraamzorg en specialisti sche hulp blijven buiten schot. In een brief donderdag aan minister Borst van Volks gezondheid schrijft Thuis zorg Rotterdam dat er ver vuiling zal optreden in de woningen van bejaarden. „Dat is de voorbode van psychische en lichamelijke achteruitgang, waardoor er nog meer dure zorg nodig zal zijn", aldus Knipscheer. Hij vraagt in zijn brief aan de minister om elf miljoen gulden om de verzorging dit jaar enigszins op peil te brengen. Ouderen moeten de hulp van familieleden inroepen voor het huishouden. Knip scheer: „Wie geen familie meer heeft of wie familie ver weg heeft wonen, is de klos." GRONINGEN (ANP) - De Groningse politie heeft een serie overvallen op maaltijd- bezorgers opgelost, die de af gelopen weken in de noorde lijke stadswijken Vinkhui- zen en Paddepoel veel onrust hebben veroorzaakt. Het roofcoordinatieteam heeft acht verdachten aange houden in de leeftijd van 16 tot 19 jaar. Zij hebben hun aandeel in de overvallen be kend en zijn in bewaring of in verzekering gesteld. De politie verdenkt de arres tanten ervan 28 overvallen op maaltijdbezorgers te heb ben gepleegd. De jongeren vormden geen georganiseer de bende, maar overvielen de maaltijdkoeriers in wisse lende groepjes of in hun een tje. De maaltijdrijders wer den soms met lichamelijk ge weld beroofd, maar ook onder bedreiging van een vuurwapen. Een woordvoerder van de re giopolitie Groningen zegt dat de overvallen zijn ge pleegd tussen maart 1996 en april 1997. Meestal namen twee daders tegelijk een be zorger op de korrel, en be roofden hem van zijn geld. Soms vond de overval plaats nadat valse bestelling was geplaatst. De slachtoffers werden dan opgewacht. Ook maakten de verdachten slachtoffers bij fietstunnels. De opbrengst varieerde daar van een gulden tot ruim drie honderd gulden per overval. DRONTEN (ANP) - Oud staatssecretaris Linschoten keert voorlopig niet terug in de politiek. Hij is niet in voor een hoge plaats op de kandidatenlijst van de VVD, zo heeft hij woensdag beves tigd. Linschoten vervult momen teel een aantal functies in het bedrijfsleven, onder meer bij het verzekeringsconcern In terpolis. Verder is hij voorzitter van de commissie die het verkie zingsprogramma van de libe ralen schrijft. In de zomer van het vorig jaar stapte Lin schoten na de CTSV-affaire op als staatssecretaris van Sociale Zaken. WINNAARS ROTTERDAM (ANP) - Hein Jelle Braaksma uit Paters- wolde en Hannelies Boelhou wer uit Wageningen zijn de Nederlandse winnaars van de Europese wedstrijd voor opstellen tegen racisme. Zij gaan met de winnaars uit andere Europese landen op reis naar België, Frankrijk en Israël. i Suske en Wiske 'VOLLE MAAN' door Willy Vandersteen Verwachting t/m maandag 28 april WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 20% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 20 graden Windkracht west 3 Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht n.oost 3 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 15 graden Windkracht z. west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 2 mei Zon op 06.08, onder 21.04 Maan op 04.11onder 15.33 Nieuwe maan: 6 mei (22.48) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Mei gaat voortvarend van start. Vandaag speelde de zon al een prominente rol en morgen schijnt ze, zo mogelijk, nog meer. Het wordt dan ook wat warmer dan vandaag: in het binnenland komt de temperatuur in de buurt van 25 graden. Langs de kust blijft het door wind van zee een stukje frisser terwijl het landinwaarts nauwelijks waait. Het prachtige len teweer is te danken aan een hoge- drukgebied. Het centrum daarvan ligt nu nog boven onze omgeving maar trekt zich in de loop van het weekeinde terug naar Zuid-Europa. Langzaam neemt de invloed van storingen toe en de gevolgen laten zich raden. De zon maakt plaats voor wolken, na het weekeinde neemt de kans op regen toe en de hoge tem peratuur is een aflopende zaak. In het begin van de nieuwe week wordt het 's middags een graad of 15. Ko mende nacht daalt de temperatuur tot omstreeks 4 graden. In het hele land kan zich mist vormen die echter in de ochtend snel zal verdwijnen. ANKARA (DPA) - Het Turk se leger is woensdag met 40.000 soldaten Noord-Irak binnengetrokken. Dat heeft de Turkse liberale krant Ra- dikal donderdag gemeld. Volgens het dagblad kregen de troepen bij hun opmars te gen stellingen van de Koerdi sche Arbeiderspartij, PKK, ondersteuning van de Turkse luchtmacht. In eerste gevech ten zouden vier Koerden en een soldaat zijn omgekomen. De Turkse regering ontkende woensdag dat er sprake is van een opmars in Noord- Irak. Volgens een woord voerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken be rusten dergelijke berichten op een misverstand. In de afgelopen jaren concen treerde Turkije zijn offensief over de grens in Noord-Irak in het voorjaar. De regering in Ankara verklaarde stee vast met dit optreden het ter rorisme te willen beteugelen van vanuit Noord-Irak ope rerende verzetsstrijders. ZIERIKZEESCHE R35 NIEUWSBODE IH Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 -453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur -Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur -Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent Kontrakttarieven op aanvraag „Succesjes" (t/m 4 regels) 7.65 De advertent iepriizen zijn exclusief 17'/j% BTW

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2