Beroepsbevolking groeit JK StartRente Ondernemer Grootveld benoemd tot Ridder van Oranje Nassau Et Veel activiteiten op Stoomtreindag ZI ERIKZEESCH E ÉT NIEUWSBODE HOOG(S)TEPUNT e Zeeuwse Stromen**** Roofoverval opgelost Bromfietster lichtgewond "JE MOET ER EEN BEETJE GEK VOOR ZIJN" dé krant van schouwen -duweiand! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 1 MEI 1997 152e JAARGANG NR 26172 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1 797-1889 Het hoogste punt is bereikt. En ook dat mag u komen bekijken. Met ons "Hoog(s)tepunt Arrangement" in ons paviljoen verkent u de nieuwbouw en de impressies (zo blijft u op de hoogte) en beleeft u een culinair hoogtepunt in een 4-gangen keuze-menu voor maar 25,001 We hebben bovendien een aardige attentie bij vertrek die hoge ogen gooit. Reserveert u tijdig? 0111 462040. Hoogachtend, Duinwekken 5, Renesse In Zeeland minder snel dan in de rest van Nederland ZIERIKZEE - De groei van de beroepsbevolking in Zeeland blijft achter bij de landelijke groei. Binnen Zeeland zijn het vooral Zuid-Beveland, Tholen en Schouwen-Duiveland waar de groei van de beroeps bevolking het hoogst is. In West Zeeuwsch-Vlaande ren en de Kanaalzone daalt de beroepsbevolking. Dat wordt voorspeld in een verkenning van de afde ling economie van de provincie Zeeland, gebaseerd op cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS). Volgens berekeningen van het CBS bedroeg de beroeps bevolking in Zeeland - alle inwoners in de leeftijd van 15 en 64 jaar - in 1995 circa 150.000 personen. Dat aantal kan volgens de berekeningen oplopen tot maximaal 173.540 in het jaar 2020. De groei van de beroepsbevol king is afhankelijk van een aantal factoren. Als een be paald gebied kampt met ho ge werkloosheid trekken mensen er weg. Dat is een probleem dat in Zeeland vooral in Zeeuwsch-Vlaande- ren speelt. Dat probleem speelt, zo blijkt uit de cijfers, niet op Schouwen-Duiveland, Tho len en Zuid-Beveland. In pro centen gezien groeit de be roepsbevolking op Tholen het snelst. In de periode van 1995 tot 2020 wordt een groei met ruim 45 procent voor speld. Zuid-Beveland komt op de tweede plaats met een voorspelde groei van ruim 30 procent en Schouwen-Duive land scoort met ongeveer 25 procent ook niet slecht. Be- ter-in ieder geval dan Noord- Beveland (15 procent), en de regio Vlissingen/Middelburg met nog geen tien procent voorspelde groei. Een bekend probleem in Zee land is de vergrijzing. Dat fenomeen werkt ook door in de groei van de beroepsbe volking. Iedereen die de pen sioengerechtigde leeftijd be reikt valt daarmee ook buiten de beroepsbevolking. Volgens de berekeningen van het CBS krijgt Zeeland vooral in de periode 2000- 2010 te maken met veroude ring van de beroepsbevol king. In de periode 1995 tot 2000 is de leeftijdsgroep 50-54 jaar de grootste binnen de be roepsbevolking. Ouderen In de periode 2000-2010 is de leeftijdscategorie 55-59 jaar het best vertegenwoordigd en de groep mensen in de leeftijd van 60-64 sterk ge groeid. Ongeveer hetzelfde beeld geven de berekeningen voor de periode van 2010- 2020 te zien. Voor die periode wordt een daling van de be roepsbevolking voorspeld voor de groep tussen de 35 en 49 jaar. De groep van 25 tot 34 jaar groeit wel, maar veel minder sterk dan die in de groep van 55-59 jaar. Volgens de berekeningen e vergrijzing is een bekend probleem in Zeeland (archieffoto) van het CBS wordt de samen stelling van de beroepsbevol king in de toekomst ook an ders. Het aantal mannen in de leeftijd van 15-44 daalt terwijl die in de leeftijdsca tegorie van 45 tot 64 stijgt. Het aandeel van de vrouwen in de beroepsbevolking stijgt. Dat heeft vooral te maken met het feit dat steeds meer vrouwen gaan werken of weer gaan Werken. Vlaanderen Het verschil in ontwikkeling van de beroepsbevolking tussen Zeeuwsch-Vlaande- ren en de rest van Zeeland is opmerkelijk. Hetzelfde geldt als Zeeland vergeleken wordt met de rest van Neder land. Landelijk gezien voor ziet het CBS een groei van de beroepsbevolking met maxi maal 23 procent. In het meest gunstige geval komt Zeeland aan een groei van de beroeps bevolking met zeven pro cent. Landelijk groeit het aandeel van de mannen aan de beroepsbevolking met ze ven procent terwijl dat in Zeeland met twee procent te rugloopt. Landelijk wordt een groei van het vrouwelijk aandeel in de beroepsbevol king met 52 procent voor speld. In Zeeland stijgt het aandeel van de vrouwen in de beroepsbevolking met 46 procent. GEMEENTEGIDS ZIERIKZEE - De eerste ge- meentegids van de gemeente Schouwen-Duiveland valt binnenkort bij alle inwoners van Schouwen-Duiveland in de bus. De gids is een vraag baak vol gemeentelijke in formatie en adresgegevens van verenigingen en instel lingen. Burgemeester J. As selbergs overhandigt maan dag 5 mei een eerste exemplaar aan een inwoner voorin het alfabet en een in woner aan het einde van het alfabet. Advertentie A hypotheekrente vanaf im nutsspaarbank zierikzee havenpark 16 zierikzee 0111 414051 GOES - Met de aanhou ding van drie jongens van 18, 17 en 16 jaar, al len afkomtig uit Goes, heeft de politie Ooster- scheldebekken een roof overval opgelost, die op 22 maart werd gepleegd op het J. Valckeplein in Goes. Het motief van de daders bleek geldnood. Op die 22e maart werden om streeks 22.00 uur een 17-jarig meisje uit 's-Gra- venpolder en haar 22-ja- rige vriend uit 's Heer Arendskerke het slacht offer van afpersing. Ze werden door het drietal aangesproken waarna een van hen een mes trok en beiden daarmee be dreigde. Een andere pak te de vriend van het meisje rond de nek, waardoor deze was uitge schakeld. Beide slachtoffers gaven onder deze bedreiging al hun geld af. Dat betrof een bedrag van circa hon derd gulden. Vervolgens maakte het drietal zich uit de voeten. Het geld werd opgemaakt aan drank en weed. De politie kwam het drietal op het spoor dankzij duidelijke signa lementen. De drie ver dachten hebben een be kentenis afgelegd. De 18- en 17-jarige zijn beken den van de politie. De verdachten zullen zich op een later tijdstip voor de rechter moeten verantwoorden terzake afpersing. EINDVERSLAG ZIERIKZEE - Op Schouwen- Duiveland, Walcheren en Zuid-Beveland werd de afge lopen drie jaar gewerkt aan de ontwikkeling van platte- Iandstoerisme. Het voor beeldproject is onlangs beëindigd en wordt voortge zet onder de paraplu van plattelandsvernieuwing. De stuurgroep die sinds 1994 de ontwikkeling heeft bege leid heeft de gerealiseerde projecten, de ervaringen en de daaruit resulterende ad viezen schriftelijk vastge legd. Beetje vermoedengrote verrassing ZIERIKZEE - Een beetje vermoeden, dat er-iets in de lucht hing, had hij wel: R. Grootveld, algemeen directeur van Nemag BV in Zierikzee. Desalniette min was de verrassing groot toen hij dinsdagoch tend bij binnenkomst van de trouwzaal in het stad huis van Zierikzee zijn talrijke familie- en vriendenkring aantrof. Allen waren getuigen van zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Bekendmaking en uitreiking van die onderscheiding wer den hier en door burgemees ter J. Asselbergs verricht in verband met de hechte band tussen Grootveld en Zierik zee. De burgemeester van zijn eigen woonplaats Mijns- heerenland had met dat ver zoek ingestemd. Grootveld meende aanwezig te zullen zijn bij de uitrei king van een lintje aan een collega-directeur, maar vond het wel raar dat 'zijn ad junct' hem gemaand had 'een net pak' aan te trekken. Zo waren er meerdere signalen, maar daar ze ook tegenstrij dig waren, liet de echte ver rassing toch op zich wachten tot zijn entrée in de trouw zaal. De burgemeester omschreef Grootveld als een heel bij zondere ondernemer, die over de moed en de visie be schikte om eind zeventiger jaren zijn bedrijf vanuit het saneringsgebied in de Rot terdamse wijk Katendrecht te verplaatsen naar Zierik zee. Nemag BV vestigde zich toen met het personeel dat mee wilde in het bedrijfs- complex van de voormalige motorenfabriek Smit en Bol nes. Met die sluiting dreig den 130 werknemers op straat te komen staan, maar door de verplaatsing van Ne mag werd een deel van de werkgelegenheid behouden. ,,Het gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland is u daar nog steeds dankbaar voor," aldus Asselbergs. Hij gaf een overzicht van Grootvelds talrijke functies op het gebied van zijn onder nemersschap. Hij zette zich in voor'de Ondernemersorga nisatie CWM, een vereniging van middelgrote en kleinere ondernemingen in metaal, kunststof en techniek. Hij was lid van het juridisch-eco- nomisch adviescollege. Grootveld was ook voorzit ter en lid van de werkgroep belastingen en vervolgens lid van de fiscale commissie. Hij maakte deel uit van de raad van bestuur van de Stichting Steunfonds en is sinds 1993 lid van het advies college. De burgemeester wilde Grootveld niet een mecenas noemen, maar memoreerde wel, dat hij zich naast zijn ondernemersschap op be langrijke wijze voor de cul tuur heeft ingezet. Zo bouw de hij samen met zijn Ridder van Oranje Nassau R. Grootveld neemt de felicitaties in ontvangst van burgemeester J. Asselbergs. Marijke Folkertsma) echtgenote een collectie op van de Rotterdamse schilder Hendrik Chabot en in 1990 nam hij het initiatief tot een particulier museum dat on derdak biedt aan het werk van deze schilder. Grootveld bewees zijn maat schappelijke betrokkenheid met zijn inzet als bestuurslid en voorzitter van de Rotary- club Hoekse Waard-Binnen- maas en als bestuurslid bij tennisvereniging Binnen maas in Mijnsheerenland. Tenslotte was Grootveld ook hoofdingeland, categorie be- drijven-bebouwd van het voormalig waterschap Schou wen-Dui veland Felicitaties Nadat Asselbergs de konink lijke onderscheiding had op gespeld, bracht adjunct-di recteur J. van Helden felicitaties over namens het voltallig personeel van Ne mag BV en de twee daaraan gelieerde bedrijven De Lig- nie bv en Bodewes Winches. Een extra verrassing voor de onderscheidene was de vi deo-vertoning, waarin zijn dochter Caroline met twee zoontjes vanuit Dubai op ei gen wijze haar gelukwensen aan haar vader overbracht. Het laatste woord was aan Grootveld zelf, die met enige ontroering en in een poging tot relativering uiting gaf aan zijn dankbaarheid voor de benoeming tot Ridder van Oranje Nassau. CONCERT OOSTERLAND - Ooster- lands Fanfare geeft zaterdag 3 mei op de muziektent aan de Markt om 19.30 uur een concert. Dit voorjaarsconcert is be doeld voor alle muzieklief hebbers in de regio. Het programma bestaat voorna melijk uit licht populaire werken met bekende film muziek en populaire hit songs. De muzikale leiding is in handen van dirigent Jaap Knuist. Een leven zonder feesten is als een lange weg zonder pleisterplaatsen. Democritus Warm en eerst mist HET WEER Heldere nacht met op veel plaatsen mist. Minimumtemperatuur omstreeks 4 graden. Overdag zonnig en warm. Maximumtemperatuur van 19 graden vlak aan zee tot 25 plaatselijk in het zuidoosten. Weinig wind, kracht 3 of minder, in de middag kans op zeewind. 2 VLUCHTELINGEN Repatriëring Rwandese vluchtelingen is eindelijk op gang gekomen. 3 LINTJES Waardering voor inzet voor gemeenschap mondt uit in lintje voor bejaarde Bruenaars. 5 KONINGINNEDAG Veel vrijwilligers In touw tijdens viering Koninginnedag in de regio. 9 VOETBAL Seizoen voor Renesse voorbij na 1 -2 nederlaag tegen Zeelandia. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Ritten Goes-Hoedekenskerke GOES - De Stichting Stoomtrein Goes - Borsele houdt op Hemelvaartsdag, donderdag 8 mei, en in het daaropvolgende weekend van 10 en 11 mei diver se activiteiten in de Bevelandse regio. De opzet is ontleend aan de succesvolle viering van het 25-jarig jubileum van de SGB vorig jaar. Donderdag 8 mei is het Na tionale Stoomtreindag. Het programma dat op deze dag en op zaterdag 10 en zondag 11 mei aangeboden wordt, is opgezet rond de Stoomtrein. Tegelijkertijd is er naar een brede invulling, voor ieder wat wils, gestreefd, tijdens deze drie dagen wordt een in tensieve dienstregeling on derhouden tussen Goes en Hoedekenskerke. Vanuit Goes vertrekt vanaf 11.00 uur elk uur een trein naar Hoedekenskerke. Vanuit Hoedekenskerke kunnen belangstellenden per bus een rondrit maken door de Zak van Zuid-Beveland met zijn bloeiende boom gaarden en langs fraaie plaatsjes als Nisse. Vanaf het dierenpark in Hoedekens kerke kan een huifkartocht gemaakt worden door Hoe dekenskerke. In het verenigingsgebouw aan de Havenstraat is drie dagen lang een klederdrach tentoonstelling te bewonde ren van alle Zeeuwse kleder drachten. De expositie is een initiatief van Ons Boere- goed. Verder kan de Neder lands Hervormde kerk van 12.00 tot 17.00 uur bezichtigd worden. Tevens kan de toren beklommen worden. ZIERIKZEE - Een 16-jarige bromfietster uit Zonnemaire raakte op Koninginnedag licht gewond bij een aanrij ding. Het ongeluk gebeurde op de Nieuwe Kooiweg bij Zierik zee. Een 19-jarige inwoner van 's Gravenpolder reed met zijn auto over de Nieuwe Kooiweg in de richting van Zierikzee. De automobilist sloeg linksaf de Oudeweg in, maar verzuimde daarbij voorrang te verlenen aan de rechtdoor rijdende bromfiet ster. Bij de botsing die volg de raakte voorzijde van de bromfiets geheel vernield. De bromfietster liep schaaf wonden op. (vrijwilliger over organisatie Koninginnefeest) Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement, JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 KWARTAALabonnementmetautomatischeafschrijvjng 51,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving 184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving 194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr./mevr Adres Postcode Plaats Telefoon Geb.datum: Handtek. Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: lI I III II I II lI 2 Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12.4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1