OR politie Rotterdam-Rijnmond wil korpschef Brinkman kwijt Nachtvorst nekt veel fruittelers Richardson eist directe toegang tot vluchtelingen Files oplossen met driebaanssnelwegen Verkeersdode in Axel Burgemeesters reiken lintjes te vroeg uit Criminelen hebben een eigen postorderbedrijf Idee wegenbouwers: Oud-hoofdredacteur Van der Vet (77) overleden Na zeven maanden eind carrière al in zicht Crisis Centraal-Afrika duurt voort Geldboete voor piloot 'captain Flintstone' Akkoord over cao personeel defensiel Straatspeeldag 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DEN HAAG (ANP) - Tussen de 200 en 300 fruittelers lijden zwaar onder de nachtvorst. Ze verwachten dat ze niet meer dan eentiende tot een kwart binnen halen van de normale fruitoogst. Dat meldt de Ne derlandse Fruittelers Organisatie (NFO). De nachtvorst heeft bij alle bedrijven die niet tegen de vorst konden beregenen, flinke schade veroorzaakt. De telers in het zuiden zijn het zwaarst getroffen. De ontwikkeling van de bloe sem was daar het verst en daarom het meest gevoelig voor de nachtvorst. Op minstens 200 tot 300 be drijven zijn vrijwel alle bloe men op het meerjarige hout bevroren. Of die telers nog wat van de bomen halen hangt af van de bloemen op het eenjarige hout. Die bloei en later en konden daarom beter tegen kou. Ook van bramen, frambozen en bessen zal de oogst kleiner zijn en van een mindere kwa liteit omdat beregenen bij deze lage planten niet be schermend werkt. De bedrijven diè hun bomen konden beregenen, lijken de vorst goed te hebben door staan. Ze hebben wel water schade aan het fruit. Het weer van de komende weken bepaalt of de oogst redelijk wordt. Afhankelijk van het weer tij dens de komende weken schat de NFO een teruggang in de oogst van 20 tot 40 pro cent. Het trieste is dat de oor zaak van die reductie vooral komt door de extreme schade op 10 tot 15 procent .van de bedrijven. De NFO gaat de komende maanden de knelpunten in de watervoorziening inven tariseren. Want water van goede kwaliteit is voorwaar de voor rendabel telen van fruit. De NFO heeft het mi nisterie van Landbouw inge licht over het voorlopige schadebeeld en gaat nader overleggen wanneer de de finitieve schade en de gevol gen bekend zijn. Dat zal over ongeveer twee weken zijn. EEFDE (ANP) - De files kunnen in 1999 grotendeels tot het verleden behoren, als alle tweebaanssnelwe- gen via wegmarkering worden veranderd in drie- baanswegen. De stroken worden daardoor iets smaller. Door tegelijk de maximumsnelheid te verla gen naar 90 of 100 kilometer per uur, komt de verkeers veiligheid niet in het gëding. Dit voorstel deed de oostelij ke afdeling van de Neder landse Vereniging van We genbouwers (NVWB) maan dag tijdens een discussie-bij- eenkomst met minister Jor- ritsma van Verkeer in Eefde. De minister vreesde voor de uitvoerbaarheid. ,,We kun nen niet zo maar de capaci teit op snelwegen verhogen. Dan krijgen we te maken met geluidshinder waardoor er voor snelwegen een mi lieu-effectrapportage nodig is." De organisatie Transport en Logistiek Nederland (TLN) kwam met een ander idee. Als de minister de tijd die no dig is voor de aanleg van we gen en dergelijke weet te be korten met 50 tot 70 procent, wil TLN subsidie geven. Minister Jorritsma zei dat er in de volgende kabinetspe riode maximaal vijf miljafd gulden beschikbaar is voor nieuw beleid. Dit bedrag moet worden gedeeld met an dere belangrijke zaken, zoals onderwijs en gezondheids zorg. „Zoveel ruimte is er dus niet." ZIERIKZEE - De journalist en oud-hoofdredacteur van het Algemeen Dagblad Anton van der Vet is zondag op 77-jarige leeftijd in zijn woonplaats Zie- rikzee overleden. Van der Vet werd op 3 juni 1919 geboren in Den Haag en trad op 1 december 1948 in dienst van het landelijk och tendblad. Voor de Tweede Wereldoor log werkte Van der Vet onder meer voor het socialistische dagblad Het Volk. Na de oor log trad hij in dienst van de Rijksvoorlichtingsdienst. In juli 1981 ging Anton van der Vet vervroegd met pensioen. Van der Vet begon zijn loop baan bij het AD in december 1948. Vanaf 1 juni 1950 was hij adjunct-hoofdredacteur. In 1958 volgde hij hoofdre dacteur dr. J. Ratté op. Tien jaar later trad Van der Vet om gezondheidsredenen te rug. Van der Vet maakte ge ruime tijd deel uit van de Raad van Commissarissen van LnO drukkerij-uitgeve rij in Zierikzee. AXEL (ANP) - De 19-jarige W. A. Martinet uit het Zeeuw se Koewacht is maandag avond door een verkeerson geval in zijn woonplaats om het leven gekomen. De auto van het slachtoffer kwam in een bocht met een voorwiel in de berm terecht. Toen het niet lukte om bij te sturen raakte hij de macht over het stuur kwijt en kwam op de rijbaan voor het tegemoetkomend verkeer te recht. Door de aanrijding met een tegenligger sloeg de auto van het slachtoffer over de kop en kwam onderstebo ven tot stilstand. De bestuur der overleed op weg naar het ziekenhuis. Tijden cn standen volgens getijdctabel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 30 april 09.45 143 03.15 -158 22.05 116 15.55 -132 l mei 10.55 138 04.30 -156 23.20 111 17.05 -126 ROOMPOT BUITEN 30 april 08.20 140 02.15 -153 21.05 112 14.50 -126 'l mei 09.45 134 03.20 -149 22.15 108 16.00 -120 BRUINISSE 30 april 10.00 153 03.20 -168 22.20 127 15.55 -141 1 mei 11.05 151 04.20 -164 23.30 124 17.05 -133 WEMELDINGE 30 april 09.50 164 03.25 -171 22.20 134 16.05 -145 1 mei 11.05 156 04.35 -168 23.35 128 17.15 -139 Doodtij: 2 mei Actuele Informatie over afwijkingen 06-9771 ROTTERDAM (ANP) - De ondernemingsraad (or) van de politie Rotterdam-Rijnmond en de politie vakbonden willen af van korpschef J. Brinkman. Maandagochtend maakten zij gezamenlijk bekend dat zij het vertrouwen in de pas zeven maanden zit tende politiechef hebben opgezegd. Zij riepen korpsbeheerder Peper en minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken op „stappen te ondernemen die leiden tot een structurele op lossing". Brinkman zelf maakte onmiddellijk be kend niet van plan te zijn op te stappen. Peper deed maandagavond opnieuw een dringend be roep op bonden en or om on der leiding van de plaatsver vangend korpsbeheerder, burgemeester M. Jansen van Krimpen aan den IJssel, te zoeken naar een uitweg in het conflict. „Een oplossings gerichte houding van alle be trokken partijen is nü meer dan ooit van belang om de verhoudingen te normalise ren", aldus Peper. Or-voorzitter K. Notenboom reageerde afwijzend. „Wij willen overal over praten, maar niet over de positie van Brinkman. Hij moet gewoon weg." De afdeling Rotter dam van de Nederlandse Po litiebond (NPB), de grootste bond, voelt wel voor een ge sprek. „Zeker omdat Jansen met concrete voorstellen komt en ook wil kijken naar de stijl van leidinggeven van Brinkman." Geen visie Volgens de bonden en de OR is Brinkman verantwoorde lijk voor de desintegratie van het korps. „Hij is niet staat geweest leiding te ge ven en te motiveren waar door de verhoudingen onher stelbaar zijn verstoord." Brinkman lijdt aan een ge brek aan „vakinhoudelijke visie". Volgens de voorzitter van de Rotterdamse afdeling van de Nederlandse Politiebond NPB, K. de Neef, had het er niets mee te maken dat Brinkman een ex-legerchef was, al had zijn benoeming in oktober vorig jaar wel kwaad bloed gezet bij de bonden en OR, maar miste hij wel „achtergrondkennis van de politionele vaardig heden". Door de harde kritiek dreigt na zeven maanden echter een einde te komen aan de carriè re van ex-legergeneraal Brinkman, de eerste korps chef in Nederland die niet uit politiekringen kwam. Hij werd benoemd door minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken, nadat burgemeester Peper te kennen had gegeven dat een buitenstaander het korps moest leiden, bijvoor beeld „iemand uit het leger". Brinkman kwam al snel on der vuur te liggen, nadat hij zijn plannen ontvouwde om de elf districten in het Rijn mondgebied strakker aan te sturen vanuit de korpslei ding. Volgens Brinkman is het beleid van zijn voorgan ger R. Hessing om de politie zorg dichterbij de burgers te brengen doorgeschoten in een eilandjesgeest van de districten. Volgens bestuur der De Neef en OR-voorzitter K. Notenboom had Brink man een duidelijke opdracht meegekregen van Dijkstal en Peper om de grip op politie mensen te versterken. Het conflict tussen de OR en Brinkman werd op de spits gedreven doordat hij eigen machtig een aantal benoe mingen doorvoerde, terwijl de OR meende in die geval len instemmingsrecht te heb ben. Bovendien meende de OR op grond van oude af spraken met de vorige korps chef R. Hessing dat het in stemmingsrecht ook gold voor andere onderdelen van de reorganisatie. „Crisisoverleg" tussen korpsbeheerder Peper, de bonden en de OR, het afgelo pen weekeinde en zelfs maandagmorgen vroeg nog, haalde niets uit. De raad en de politiebonden vinden nu dat minister Dijkstal moet ingrijpen, en desnoods een oplossing moet forceren. Die wilde maandag nog niet re ageren en eerst zien of men er in Rotterdam zelf uit kan ko- Overigens zal Dijkstal er binnenkort in regulier over leg met de landelijke politie bonden toch over moeten praten, aldus De Neef. De Rotterdamse afdelingen van de politiebonden zullen in ie der geval op korte termijn hun leden gaan raadplegen, schriftelijk en in ledenverga deringen. De bonden sluiten acties absoluut niet uit al „zal het primaire politie werk altijd doorgaan". KINSHASA (RTR/AFP) - De VS eisen dat de VN en hulporganisaties onmiddellijk toegang krijgen tot de Rwandese Hutu-vluchtelingen in Zaïre. ,,Er zijn berichten over slachtpartijen en schendingen van mensenrechten. Daar moet een eind aan ko men." Dit zei Amerikaans gezant Bill Richardson dinsdag voorafgaand aan zijn ge sprekken met president Mo butu in Kinsshasa en rebel lenleider Kabila in Lubumbashi. De VS-ambassadeur bij de VN poogt een eind te maken aan de burgeroorlog in Zaï re. Hij meent dat de crisis in Zaïre niet met militaire middelen kan worden opge lost. Washington is voor stander van een vredesrege ling via onderhandelingen die moet leiden tot een over gangsregering en eerlijke en vrije verkiezingen. Volgens Uganda's president Museveni duldt een omvor ming van de macht in Zaïre geen langer uitstel. „De vraag is alleen of zij vreed zaam zal verlopen of op ge welddadige wijze. Er moet democratie komen in Zaïre. Dat kan niet langer worden uitgesteld." Museveni wordt er door Mobutu van beschuldigd steun te verle nen aan Kabila, die al ruim de helft van Zaïre beheerst. Museveni heeft die beschul diging steeds tegengespro ken. Kabila's rebellen ontken den dinsdag elke betrokken heid bij de verdwijning van vijftig kinderen uit een zie kenhuis in Lwiro, 30 kilo meter ten noorden van Bu- kavu. Het ziekenhuis ligt wel in door hen beheerst ge bied. Hulpverleners vonden maandag ten zuiden van de stad Kisangani in het noord oosten van Zaïre duizenden Rwandese vluchtelingen te rug die vorige week hun kampen waren ontvlucht uit vrees voor aanvallen door rêbellen. Dinsdag zou een trein met 115 ton voedsel voor de vluchtelingen be schikbaar komen. De rebellen zeiden dinsdag zelf spoedig ook de stad Kik wit te zullen innemen. Die ligt rond 400 kilometer ten oosten van Kinshasa. Oog getuigen hadden eerder ge zegd dat Kikwit al was ge vallen. GRONINGEN (ANP) - De politierechter in Gronin gen heeft vliegschoolhouder Wim de Nijs, alias cap tain Flintstone, uit Eelde dinsdag een geldboete op gelegd van 750 gulden. De Nijs krijgt die boete om dat hij op 21 januari het ga zon voor het huis van direc teur F. van,der Werff van luchthaven Eelde heeft ver nield door er met zijn auto meermalen over heen te rij den. Eerder had de officier van justitie een boete van 1500 gulden en een straatver bod geëist voor de Van Leeu wenhoeklaan in Haren waar Van der Werff woont. Voor Justitie staat vast dat De Nijs zich diezelfde avond ook schuldig heeht gemaakt aan bedreiging van de directeur door diverse keren in volle vaart met zijn auto tot vlak bij diens woonkamer te rij den en de ruiten te bekoge len. De politierechter acht die bedreiging niet bewezen omdat Van der Werff en zijn gasten zich helemaal niet be dreigd hebben gevoeld en aanvankelijk gewoon heb ben doorvergaderd. De poli tierechter ziet verder „on danks de hoogst hinderlijke context" geen reden om een straatverbod op te leggen omdat de man dit intussen al bij een andere gelegenheid van een andere rechter heeft gekregen. De piloot verwierf de bij naam captain Flintstone na dat hij zijn vlucht bij de ver keersleiding enkele malen met een Engels-Frans accent had aangekondigd als Jabed- abadoe Airlines. Na een reeks incidenten kreeg de pi loot, die eigenaar is van vliegschool Nice Flight op Eelde, vorig jaar een terrein en vliegverbod opgelegd. KAMPEN (ANP) - Burgemeester H.C.Kleemans van Kampen heeft zich opnieuw niet gehouden aan de regels voor het uitreiken van koninklijke onderscheidingen. De lintjes worden als vaste regel overak in ons land op de ochtend voor Koningin nedag uitgereikt. Burge meester Kleemans speldde iemand al maandagmiddag een onderscheiding op. Vo rig jaar deed hij het ook al te vroeg. Zijn collega Mar- kusse van IJsselmuiden doet het maandagavond. Een woordvoerder van de gemeente Kampen liet we ten dat de burgemeester ie dereen die een koninklijke onderscheiding krijgt, op een persoonlijke wijze in het zonnetje wil zetten en niet en masse de lintjes wil uitreiken. „We willen het zorgvldig doen, zodat we een dag eerder starten dan officieel is toegestaan", al dus de woordvoerder. Het ministerie van Binnen landse Zaken bekijkt wel ke maatregelen tegen de ge meente kunnen worden genomen om herhaling te voorkomen. Het departe ment verwerpt het argu ment van de burgemeester. „Het heet niet voor niets lintjesregen. Het ministe rie overweegt de lintjes in Kampen bij een notaris on der te brengen, zodat ze niet eerder kunnen worden uit gereikt. ROTTERDAM (ANP) - Een criminele bende uit Am sterdam verspreidt een catalogus met daarin tal van gestolen of vervalste documenten. Misdadigers kun nen de artikelen via handlangers van de bende be stellen. Dat verklaart woordvoerder A. de Bruijn van de stichting Preventie Economische Cri minaliteit in Rotterdam, die de brochure in handen heeft gekregen. Hij heeft enkele artikelen besteld en over handigd aan de politie in de Maasstad. Het gaat onder meer om blanco rijbewijzen, kente kenbewijzen en briefjes van honderd Amerikaanse dollar en honderd Duitse mark. De spullen werden op 25 april overhandigd aan een hoofd inspecteur van de politie in Rotterdam. Het ontvangst bewijs dat de hoofdinspec teur overhandigde aan De Bruijn vermeldt dat het geld vermoedelijk vals is. De stichting probeert geregeld aan te tonen hoe criminelen opereren en hoe de overheid daar al of niet tegen op treedt. Het is nog onduidelijk wat de politie in Rotterdam doet aan de catalogus voor crimi nelen. DEN HAAG (ANP) - Het mi nisterie van Defensie en de Centrales van overheidsper soneel hebben in de nacht van maandag op dinsdag een principe-akkoord bereikt over de arbeidsvoorwaarden van het Defensie-personeel. De cao gaat gelden van april dit jaar tot juni 1999 en heeft betrekking op ruim 76.000 werknemers. De salarissen stijgen in die periode twee keer met 2,6 procent, per 1 juli dit jaar en per september volgend jaar. Daar bovenop komt in de cember dit jaar en idem vol gend jaar een eenmalige uit kering van een half procent bruto van het jaarsalaris. Bonden en werkgever heb ben ook opnieuw vastgelegd dat bij reorganisatie geen Defensie-werknemer ge dwongen ontslag krijgt, zon der dat hem minstens één keer een passende functie el ders is aangeboden. Daarnaast komen er 200 zo genoemde Melkert-banen bij waar langdurig werklozen een jaar werkervaring kun nen opdoen. f Suske en Wiske 'VOLLE MAAN'' door Willy Vandersteen Verwachting t/m zaterdag 3 mei WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 70% Kans op neerslag 10% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht var. 2 Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 17 graden Windkracht west 3 Zonneschijn 50% Kans op neerslag 20% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 13 graden Windkracht noord 3 Vrijdag ZON- EN MAANSTANDEN 30 april Zon op 06.12, onder 21.01 Maan op 03.05, onder 13.00 1 mei Zon op 06.10, onder 21.03 Maan op 03.40, onder 14.16 Laatste kwartier: 30 april (04.38) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Voor de festiviteiten van Koninginnedag ziet het er goed uit. De regenkans is minimaal geworden en de zon probeert het geheel een feestelijke aanblik te geven. Het is echter de vraag of ze daarin overal wel slaagt, want nu en dan drijven ook wolkenvelden het land binnen. Ze worden aangevoerd door een overwegend matige noordwesten wind; in de kustgebieden kan het af en toe vrij krachtig waaien. De tem peratuur ligt op een redelijk niveau. Komende nacht is het met minima van een graad of 4 weliswaar net iets aan de frisse kant maar 's middags is het met ongeveer 15 graden precies waar we 30 april op mogen rekenen. Donderdag en vrijdag loopt de tem peratuur nog verder op, tot ruim 15 graden. Een hogedrukgebied boven onze omgeving houdt het droog en geeft vooral donderdag de zon flink wat ruimte. Het ziet er naar uit dat het hogedrukgebied tijdens het week einde zijn greep op onze omgeving verliest. De wind draait dan naar het noorden zodat de temperatuur een stap terug moet doen. AMSTERDAM (ANP) - Naar schatting 120.000 .kinderen en 15.000 volwassenen doen op 4 juni mee aan de Nationa le Straatspeeldag. Verwacht wordt dat 1200 straten voor één dag dicht gaan voor het verkeer om de kinderen de ruimte te geven om të spelen. Het evenement is opgezet om aandacht te vestigen op voor kinderen onveilige situaties in het ver keer. Vorig jaar kwamen 66 kinde ren jonger dan 14 jaar om in het verkeer, terwijl 1100 kin deren na een ongeluk moes ten worden opgenomen in het ziekenhuis. Volgens de stichting Kinderen Voor rang, organisator van de straatspeeldag, durven ou ders in veel steden en dorpen hun kroost niet eens meer de straat op te laten gaan, uit angst voor het verkeer. Het is de bedoeling dat stra ten en buurten die aan de dag meedoen, gemeentebesturen nog eens wijzen op verkeers problemen en vragen om maatregelen om deze op te lossen. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon; Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur -Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent. Kontrakttarieven op aanvraag ..Succesjes" (t/m 4 regels) 7,65 De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/j% BTW

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2