WEEKEND RECEPT r in het vizier k samen aan schone wereld' Opening nieuw seizoen Marina Port Zélande in Beau Rivage Verpleeghuis De Samaritaan houdt open dag op afdelingen g van de week: et wil aardig baasje Kalfsfricandeau Met modeshow, nieuwste haarmode, theater-act en culinair hoogstandje In navolging van landelijke banenmarkt Perspectief 9 APRIL 1992 15 Basisbereiding smoren: Zout, kruid en bebloem het vlees. Schroei het in bruine boter aan weerszijden dicht en bak het samen met een bouquet van prei, ui, wortel en diverse kruiden (bijvoor beeld peperkorrels, laurier, kruidnagel) bruin. Neem het vlees uit de pan en blus de braadboter met een wei nig water. Doe het vlees te rug in de braadpan of -slede en smoor het met gesloten deksel of in de oven zachtjes gaar. U heeft nodig voor 4 personen: 600 gram kalfsfricandeau zout peper 100 gram boter 1 wortel 4 sjalotten 1 bouquet garni (zie tip) 1 deciliter witte wijn 1 deciliter jus d'orange Bereiding: Wrijf het vlees in met zout en peper. Laat het grootste gedeelte van de boter goed heet worden en braad daar in het vlees aan alle kanten snel bruin. Témper het vuur, voeg de rest van de boter toe, de in vieren gesneden wortel, de gehalveerde sja lotten en het bouquet garni. Laat het nog even zachtjes verder braden, giet er dan de licht verwarmde wijn op, laat die even goed prutte len. Voeg dan de jus d'oran ge toe en laat het vlees zachtjes gaar smoren in on geveer 1 uur. Keer het vlees regelmatig. Neem het vlees uit de pan en laat het 5 mi nuten rusten. Verwijder het bouquet garni, sjalot en wortel. Het srnoorvocht wordt over het in plakken gesneden vlees gegoten. Lekker met venkelsalade met appel en sinaasappel, verse peultjes en étoile (ster)-aardappelen. Tip: Bouquet garni bestaat uit thijm, laurier, peterselie, dragon en kervel. Dit legt u op een dun vierkant lapje dat u met een stevig draadje dicht bindt. Voedingswaarde per portie: Energie: ±1455 kJ (350 kcal) Eiwit: 32 gram Vet: 24 gram Koolhydraten: 2 gram ngs/discussie-a vond - Hamlet, een lieve, rustige kater uit het Dierenasiel uiveland aan de Zandweg te Zierikzee wil graag siel. Hoe goed hij het ook met de andere katten kan ilet wil nu graag een eigen plaatsje bij een aardig twee jaar oud en zwart/wit gekleurd en nogal aan- in karakter. Hamlet ziet er mooi uit; hij heeft een .ing in zijn vacht. Met andere katten kan Hamlet •g, maar met honden kan hij niet goed opschieten, ndt Hamlet wel aardig. Hij zou in principe in iedere Dus wie belangstelling heeft voor Hamlet, kan 01110-17013) of bij het asiel op bezoek gaan. eska, de bouviers uit bovengenoemd asiel, zijn nog st. Deze honden willen ook graag een baasje en ho- dat iemand hen op korr\t halen. Ze kunnen eventueel plaatst worden. (Foto: Joop van Houdt). voorkomen dat mijn hond of kat problemen krijgt it? Kun je hun tanden net als bij mensen poetsen? En at met tandpasta? Met welke voeding kun je stinken oorkomen?" d luidt als volgt: ,,Elk huisdier krijgt vroeg of laat te tandbederf, meestal in belangrijke mate veroorzaakt ning van tandplaque. De tandplaque is de basis waar- iën hun voedingsbodem vinden en waarin ook het an ontstaan. De bacteriën geven produkten af waar- „uur kan worden aangetast, en de weg is vrij gemaakt staan van tandbederf (caries). Bij de hond zien we ca- uitsluitend in de twee achterste kiezen in de boven- kat zien we zelden echte caries, meestal zien we de aesions", dit zijn oplossingen van glazuur en soms a de kies die niet verkleuren, en daardoor minder op- end kunnen we de kiezen en tanden van onze huisdie- regelmatig poetsen met een tandenborstel en met al- Aan tandpasta hebben de dieren meestal een hekel, er speciale tandpasta's voor dieren. Ook wrijven met i een washandje buiten langs de kiezen en tanden ver- andplaque, en werkt dus preventief tegen tandbederf, btiger vormen aanneemt, is het het beste om een af- aken met uw dierenarts ter beoordeling of het al dan erdoving moet worden verwijderd, liefst met speciale Na het schoon maken van de tanden en kiezen kun- prden gepolijst, waardoor herhaling minder snel op heeft in enige mate invloed op het ontstaan van tand- nze huisdieren, doch bij de kat veel minder dan bij de ndplaque met de daar in groeiende bacteriën geeft de Tie stank uit de bek. Toch zien we ook tandsteen bij S alleen brokken eten en regelmatig kluiven krijgen, kt dat het nooit helemaal is te voorkomen dat er toch ar het gebit moet worden gekeken. Tijdens de jaar- fg is het dan ook noodzakelijk om het gebit tevens te op tandsteen of plaque. Indien er uiteindelijk toch ca- ijn opgetreden is dit door een dierenarts die zich heeft p tandheelkunde goed te behandelen, net als bij de ^er een vraag over het toedienen van medicijnen aan Green, Ocean Pacific en het ei gen merk, K&K. Kleding die zowel in casualwear als active- wear hun mannetje staat, zo bleek. Niet alleen aan de kle ding werd de nodige aandacht besteed, ook het haar werd niet vergeten. Hiervoor was een speciale gast uitgenodigd. Dit is Wout Lokker Coiffures uit Noordwelle. Deze kapper ac cepteerde de uitnodiging om dat het hem wel eens leuk leek. ,,Ik vind het verschrikkelijk leuk om hieraan mee te wer ken. Het is weer eens wat an ders dan dames en heren in de salon kappen", aldus Lokker. Hoewel de tijdsdruk hoog was wist hij toch telkens weer het haar van de dames van een an dere 'look' te voorzien. Zwierig los of speels opgestoken. De modeshow werd gegeven tussen de vier gangen van een exclusief diner door. De keu ken van restaurant Beau Riva- ge liet zich van haar goe^e kant zien. Met een voorgerecht be staande uit zalm, paling in ge lei en kaviaar werden de smaakpapillen verwend. Ge volgd door een prima asperge soep die de gasten verwach tingsvol deed uitkijken naar de volgende gang. Nog nage nietend van de modesessie werd het hoofdgerecht bestaan de uit gestoomde heilbot met lamsoor en zeekraal binnenge bracht. De maaltijd werd afge rond met chocolade- en cara- melmousse gevolgd door kof fie. Tijdens de maaltijd werden de gasten vermaakt door zan ger toetsenist Mare Borsemeer uit Renesse. Deze zorgde met zijn uitstekende stem en pia nospel voor de nodige sfeer on der het gezelschap. Deze sfeer werd ook al enigszins opge wekt door de uitstekende wijn die tijdens de maaltijd geser veerd werd. Een plezierig be gin van een nieuw seizoen voor Marina Port Zélande. Naast modieus en culinair genot kan men in deze haven uiteraard ook het nodige vinden op het gebied van de watersport. Het Trade Center dat zo'n twintig bedrijven herbergt zorgt voor ruim voldoende keuze. Marina Port Zélande en al haar facili teiten zijn te vinden aan de Brouwersdam, Kabbelaars- bank 1, te Ouddorp. De eerste prijs: Een waardebon van f 25,- Fam. M. Wallast, Alb. Agnesstraat 15, Alkmaar De tweede prijs: Een waardebon van f 15,- Mw. C. Spanjer, Scholekster 20, Sommelsdijk De derde prijs: Een waardebon van f 10,- A. Hanse-Hogerheijde, Jannewekken 24, Zierikzee Sleutelwoorden van de puzzel van 15 april zijn: Gezellig eten De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redactie Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. De enveloppe kan natuurlijk ook in de brievenbus van het kantoor aan het Jannewekken worden gedeponeerd. De Nieuwsbode Extra-puzzel verschijnt iedere veer tien dagen. Een vriendelijk verzoek is om op de enveloppe duidelijk het woord Extra-puzzel te vermelden. Enveloppen waarop niet staat vermeld om welke puzzel het gaat kunnen niet meedingen naar een prijs. De inzendingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk vrijdag 8 mei in ons bezit zijn. Denkt u aan de postzegel! 1. gewricht - internationale aanduiding van een uitgang - ambtskleed - pa ling - rand (om een schilderij bijv.); 2. guitig - boos - op die plaats - tabak doen verbranden: 3. halfluid of binnensmonds zingen - kleine visotter, om de pels gejaagd - erwtensoep; 4. plotseling opkomend idee - traag - zich (er gens) onbescheiden toegang verschaffen; 5. dierenverblijf - in zijn huis - voorgerecht - afbeelding; 6. koud, schraal - zeer snel lopen - schadelijk; 7. modelbeelden - nakijken - nors mens; 8. vooruitstekend deel van het hoofd - diep verdriet - voeldraad (vangarm) bij dieren; 9. bloemen dragen - niets - windvrije plaats; 10. glad - volgens de regel - roofdier; 11. getal - wordt ge bruikt om te roken - gebogen - dwaze gewoonte; 12. aan een salaris toege voegd bedrag - ingang - boom - spitse kinbaard; 13. schoorsteenzwart - pe dalen van een fiets - nauw straatje; 14. een kleine hoeveelheid - niet breed - afzichtelijk - dier. Als alle gevraagde woorden (horizontaal) zijn ingevuld, vormen de letters in de gerasterde vakjes (verticaal) de oplossing van deze Koninginnedagpuz zel. Bij het invullen per regel geldt: de laatste letter van een woord is steeds tegelijk weer de eerste letter van het vólgende woord. £KEE - De komende zes weken staat Ne- l van de acties ter bevordering van een samenleving onder het motto 'werk sa- schone wereld'. Dit vooruitlopend op en ;uning van Unicef, de conferentie van de Naties over milieu en ontwikkeling. De pklem/ï tussen de Dag van de Aarde die op 22 april en Wereld,Milieu Dag, 5 de organisaties die hieraan meewer- Tussen de maaltijdgangen door werden de gasten op de hoogte gebracht van de laatste mode op het gebied van zeilkleding. Hier het merk Helly Hansen dat ook zwemvesten voor honden maakt. (Fo to: Joop van Houdt). OUDDORP - De opening van het tweede seizoen Ma rina Port Zélande is zondag enige luister bij gezet met een uitgebreid programma. En select gezelschap van zo'n zestig personen kreeg naast een culinair hoogstandje ook de laatste watersportmode, haar mode en een heuse theater-act voorgeschoteld. Dit alles vond plaats in het Trade Center en in Restau rant Beau Rivage van de Frans ogende Marina Port Zélande. Om het nieuwe seizoen goed in te gaan waren er diverse activi teiten. Een theatergezelschap bestaande uit vijf piccolo's van Ruud Davris Exclusive Enter tainment uit Hoorn verzorgden met hun act het officiële ge deelte van de opening. Hier bleef het echter niet bij, want ook gedurende het verdere pro gramma waren de vijf duide lijk aanwezig en vermaakten en bedienden zij de gasten. Modellenbureau Alliënne uit Vlissingen verzorgde met be hulp van een zestal modellen, drie dames en drie heren, een modeshow. Hierin werd de laatste watersportmode ge toond. Uiteraard mode die ook bij Marine Shops Holland, ge vestigd aan de haven, te koop is. Hierbij uitgaand van de merken Helly Hansen, Red MIDDELHARNIS - Zaterdag kon iedereen die een verpleeghuis eens aan de binnenkant wilde bekij ken zijn kans waarnemen bij Hervormd Diakonaal Verpleeghuis De Samaritaan in Middelharnis. In na volging op een vorig jaar landelijk gehouden open huis besloot dit verpleeghuis ook dit jaar haar afde lingen open te stellen voor publiek. Uiteraard ge beurde dit in overleg met de bewoners. Vandaar dat alleen de somati sche (lichamelijk gehandicap ten) afdeling voor publiek toe gankelijk was. De psychogeria trische afdeling bleef gesloten. ,,Dat is niet omdat we iets te verbergen hebben, maar meer omdat we deze voornamelijk dementerende bewoners niet kunnen vragen of ze er be zwaar tegen hebben. En daar naast worden deze mensen vaak erg onrustig van onbe kende mensen". Dit zijn de woorden van afdelingshoofd Atti Noordermeer. Zij is werk zaam op de somatische afde ling Stralenburg en gaf tijdens de open dag rondleidingen over de afdelingen die wel open gesteld waren. Opleiding Deze dag was niet alleen voor mensen die een verpleeghuis eens aan de binnenkant wilden bekijken. Er werd ook voor lichting gegeven over de oplei ding tot ziekenverzorgende die vanuit De Samaritaan wordt .gegeven. Hiervoor waren enke le (oud)leerlingen aanwezig en ook het hoofd van de oplei ding, mevrouw Corrie van den Nieuwendijk. Dit verpleeghuis heeft volgens het opleidings- hoofd tot nu toe nog geen ge brek gehad aan leerlingen en weet nog telkens haar opleidin gen te vullen. ,,We hebben voor namelijk jongeren die op de opleiding zitten. Het aantal herintredende vrouwen bij ons is bij de opleiding relatief klein", zo vertelt mevrouw Van den Nieuwendijk. Er komen ook jongeren van Schouwen- Duiveiand en Tholen om een opleiding te volgen in het ver pleeghuis in Middelharnis. Dat is maar goed ook, want zo wel het verpleeghuis als de bij behorende instellingen, Ver zorgingshuis De Goede Ree en bejaardenhuisvesting Het Ou deland, zitten vol en personeel is dus hard nodig. Daarnaast is er ook nog een lange wachtlijst van mensen die een plaatsje willen in één van de drie instel lingen. Volgens mevrouw Van den Nieuwendijk heeft dat voor een groot deel te maken met de vergrijzing van de be volking, maar tevens met de stop die werd ingezet op het bouwen van nieuwe (te)huizen. De vergrijzing brengt daardoor weer met zich mee dat men soms enkele jaren moet wach ten op een plaatsje. Uiteraard is dit anders als er haast achter zit, maar ook dan wordt steeds vaker gekeken of er geen ande re oplossing is te vinden. Ook het vrijwilligerswerk kreeg aandacht deze dag. Hiervoor was mevrouw Hannie Jeroense aanwezig. Zij coördineert in haar hoedanigheid als hoofd welzijnszorg van het verpleeg huis ook het vrijwilligers werk. Het vrijwilligerswerk vormt volgens haar een erg be langrijk onderdeel van het woon- en leefklimaat voor de bewoners. Als er geen vrijwil ligers zouden zijn zouden veel van de mensen vereenzamen. Door af en toe eens op bezoek te gaan of een eindje met de be woners te wandelen kan het personeel zich bezighouden met de basiszorg. Hoewel ui teraard ook door hen zoveel mogelijk persoonlijk aandacht wordt gegeven. Werkdruk Tijdens de rondleiding gegeven door Atti Noordermeer vertelt zij dat ze het erg jammer vindt dat er zo veel negatieve publici teit wordt gegeven aan het wer ken in de gezondheidszorg. ,,Weet je, het is niet alles kom mer en kwel, hoor. Bij ons in De Samaritaan kennen we ei- - genlij k- -niet echt-een zodanige werkdruk dat het niet meer te doen is. In steden is dat wel het geval. Daar hebben ze ook steeds meer moeite om de op leidingen te vullen, maar hier is dat nog niet zo. Voor hoelang nog weet ik ook niet, maar voorlopig redden we het uitste kend". Volgens het afdelings hoofd is de negatieve publici teit ook de reden dat steeds minder mensen uit zichzelf kiezen voor werken in de ver zorging. „Het wordt steeds on aantrekkelijker gemaakt". Niet alleen de somatische ver- pleegafdelingen waren te be zoeken, ook de nevenafdelin gen als ergotherapie, fysiothe rapie, activiteitenbegeleiding en het dagverblijf waren voor publiek toegankelijk. De be treffende therapeuten hadden hun vrije zaterdag beschikbaar gesteld om te laten zien dat een verpleeghuis lang niet zo som ber en eng is als wordt gedacht. In totaal waren er rond de hon derd belangstellenden. Meer dan vorig jaar tijdens de lande lijke open dag. Dit komt vol gens de organisatie doordat nu alleen dit verpleeghuis te be zoeken was. Tijdens de natio nale openstelling waren name lijk ook de ziekenhuizen te be zoeken en daar is over het alge meen meer interesse voor dan voor het werken in een ver pleeghuis. Wie zaterdag riiet de mogelijkheid had om een be zoek te brengen aan het ver pleeghuis, maar toch meer in formatie wil over de opleiding of het vrijwilligerswerk kan bellen naar het verpleeghuis. De betreffende personen zijn respectievelijk mevrouw Cor rie van den Nieuwendijk (hoofd opleiding) en mevrouw Hannie Jeroense (hoofd wel zijnszorg). Het telefoonnum mer is 01870-88200. De rondleiding voerde ook langs de natte ruimte' van de fysiotherapie. Op de foto het zogenaamde vlinderbad. (Foto: Joop van Houdt). t ZIERIKZEE - Leden van de Zierikzeese schildersclub Per spectief exposeren van woens dag 29 april tot en met 9 mei in galerie de Eenhoorn aan het Havenpark in Zierikzee. In deze kleine maar knusse ga lerie zijn de resultaten te zien van vele dinsdag- en donder dagavonden tekenen en schil deren. De avonden waarop on der toeziend oog van Kees van de Wetering hard wordt ge werkt om de de verschillende technieken onder de knie te krijgen. De expositie in de Eenhoorn wordt dinsdagavond 28 april geopend door galerie houder en kunstbemiddelaar D. Sterkenburg. Vanaf woens dag 29 april kan men dagelijks (met uitzondering van 's zon dags) tussen 13.00 en 17.00 uur een blik werpen op het werk van de Perspectief-cursisten. pen zij ook op suggesties en reacties van de bevolking hoe zowel de gemeente als de bur gers wat kunnen doen aan het energieverbruik, autogebruik, het inperken van afval, verspil ling en het gebruik van hard hout. Het programma ziet er als volgt uit: De heer J. Juffer- mans van De Kleine Aarde zal een korte inleiding houden over de samenhang tussen mi lieu en ontwikkeling. Korte koffiepauze. De heer S. de Ligt van Novib, spreekt over milieu en ontwikkeling, toegespitst op Bangladesh. Uit Bangla desh is aanwezig de heer Has san, die overdag een peuter speelzaal, een basisschool en MAVO De Komeet in Oostflak- kee zal bezoeken. Pauze. Dis cussie en gelegenheid tot stel len van vragen. Tijdens de pauze en na afloop zal het geheel worden opgeluis terd met diverse songs van ca baretgroep Cantecleer. lévens is er in de hal van het gemeen- tekantoor een foto-tentoonstel ling over bovengenoemd onder werp opgesteld. DEN HAAG - In Den Haag heeft van zondag 14 tot en met zondag 21 juni een als groots en internationaal" aangekon digd slagwerkfestival plaats. Het bestaat uit concerten, masterclasses, workshops, le zingen, buitenevenementen en een slagwerkbeurs. De prijswinnaars van de Extra-puzzel van woensdag 15 april zijn: p ontwikkelings- g Oostflakkee- eeft via diezelfde ïlang een project- et Gualundo in een in de Derde m we wat dóen. ;sing van wereld- at het om concre- n in de eigen om en mars van 2000 et de eerste stap. ate kan wat doen, meente Oostflak- t motto Mondiaal il handelen wordt m 19.30 uur een .^discussie-avond het gemeentekan- Sisenhowerlaan 1 Ie. (id geeft de stuur- nformatie en ho-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 15