De Korenbloem maalt weer Jeu de boules-baan Noordwelle feestelijk en sportief geopend UW KRAKT VAK SCHOUMK-DUIVELAKD ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE TROUWPLANNEN? 95-jarige oud-molenaar zet wieken Zonnemairse korenmolen weer in beweging Belangrijk dat dingen die bewoners bij elkaar brengen blijven bestaan O 3 O 4 3r 5 8 Willem- Alexander vandaag 25 jaar Diefstal Bijna 60 snelheids overtreders Diefstal Duitse Mercedes I- dé krant van schouwen - duiveland! IKZEESCHE NIEUWSBODE EEN GROTE KOLLEKTIE ORIGINELE TRQUWKAARTEN VINDT U BIJ drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 I MAANDAG 27 APRIL 1992 148e JAARGANG NR 25143 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Burgemeester L. N. Labruyere schudt oud-molenaar D. A. Rijstenbil de hand. Rijstenbil: ..Hij is prachtig geworden(Foto: Marijke Folkertsma). ZONNEMAIRE - „Hij is prachtig geworden, eigenlijk is hij weer hetzelfde als vroeger. Alleen de bijgebouwen zijn weg aidus de 95-jarige oud-molenaar D. A. Rijstenbil uit Renesse. Hij was het die samen met oud-raadslid C. J. de Munnik uit Zonnemaire via het lichten van de val de wieken van de Zonnemairse stel lingmolen De Korenbloem weer in beweging zette. Een historisch moment. Na ruim 30 jaar stilstand en verval en vervolgens een half miljoen gulden kostende restauratiebeurt is molen De Korenbloem, inclusief maalwerk, weer in volle glorie. Daarom is het feest in Zonne maire. De leerlingen van de ba sisschool Zonnewijzer doen een project over molens. De op tocht op Koninginnedag, aan staande donderdag staat in het teken van de molen. En natuur lijk stonden de wieken van De Korenbloem, zaterdag in de vreugdestand; de wiek iets voor de romp van de molen. De gevaartes waren bespannen met feestelijke wimpels. Om 10.00 uur liep het muziekgezel schap uit Zonnemaire, Nut en Uitspanning in optocht naar het monument met een aantal dorpelingen er achter aan. De stoet werd vooraf gegaan door een oudejaarse Schouwse wa gen dje werd getrokken door een Zeeuws trekpaard. Tegen de achtergrond van de versierde molen en een land- bouwperceel vol rode tulpen vormde dat alles een schitte rend oud-Hollands tafereel. Alleen het weer werkte niet he lemaal mee aan de feestelijke gebeurtenis. Het was miezerig en kil. Maar wind was er ge noeg. Daar had oud-molenaar Rijstenbil zich geen zorgen over hoeven te maken. Terwijl het muziekgezelschap en de dorpelingen buiten wachtten tot de wieken zich in beweging zouden zetten, idoesten binnen in het eerst nog wat officiële woorden worden ge sproken. Oud-raadslid C. J. de Munnik sprak er zijn vreugde over uit dat de molen nu 'weer staat te bloeien als een prachtige ko renbloem'. ,,Als raadslid heb ik de noodzaak van restauratie vele malen ter sprake ge bracht. En vaak heb ik mij af gevraagd of de wieken ooit nog eens zouden draaien. Maar tij dens de laatste raadsvergade ring die ik als raadslid mee maakte werd de beslissing ge nomen". Hij complimenteerde de mo lenmakers J. K. Polland en zijn beide zonen met de wijze waar op zij de restauratie uitvoer den. Namens het bestuur van de Vereniging Hollandsche Molen sprak de heer J. W. P. Cornelli- sen zijn vreugde uit over het behoud van De Korenbloem. Hij herinnerde de gemeente Brouwershaven aan haar taak de molens in haar gebied te be houden als cultuurmonument. „Daarvoor is een vrijwillige molenaar nodig die de molen laat malen en draaien. Regel matig onderhoud en een omge ving waarin de wind niet wordt weggevangen, dus geen hoge bomen of gebouwen in de directe omgeving van de mo len". De vrijwillige molenaar van De Korenbloem is de heer D. A. Haak uit Nieuwerkerk. Hij werd door bestuurslid van de vereniging Zeeuwse Molen, C. van Hardinxveld geprezen van wege zijn bemiddeling bij de onderhandelingen over aan koop van de molen tussen de gemeente Brouwershaven en de vroegere eigenaar van de Korenbloem, mevrouw Kosten- broek. Zijn bemiddèling bij het vinden van een deskundige restaurateur en zijn bereidheid om de molen als vrijwillig mo lenaar te gaan laten draaien. „Hij heeft zich er bijzonder voor ingezet. Door mensen als Haak en zijn zoon kunnen mo lens in Nederland blijven draaien". Mevrouw P. van Leijen uit Goes las een gedicht voor waar in het verval van de Koren bloem en de hoop op herstel werd beschreven. Inmiddels was Nut en Uitspanning bene den voor de molen al begonnen met de muzikale serenade ter ere van het draaien van de wie ken. Die officiële handeling werd vervolgens verricht door de oud-molenaar Rijstenbil en het oud-raadslid De Munnik. Mplenaar D. A. Haak overhan digde aan burgemeester La- bruyère en oud-molenaar Rijstenbil een boekje waarin hij de historie van die molen vastlegde en interviews met.de oud-molenaar. Restaurateur Polland vertelde dat de Korenbloem nog wel honderd jaar meekan. „Mits de molen regelmatig draait en maalt'en het jaarlijks onder houd goed wordt bijgehou den". De gemeente Brouwers haven is acht jaar bezig ge weest met onderhandelingen .om de molen aan te kopen en de voorbereidingen voor res tauratie. In totaal heeft de res tauratie een half miljoen gul den gekost. Zeventig procent van dat geld is betaald door Monumentenzorg (de rijks overheid), 25 procent door het provinciaal bestuur van Zee land en vijf procent door de ge meente Brouwershaven (25.000 gulden). NOORDWELLE - „Noordwelle wil een gezellig dorp zijn en blijven. Wij hopen dat deze nieuwe jeu de boulesbaan daar een bijdrage aan kan leveren". Dat zei A. de Jonge, voorzitter van de Dorpsgemeen schap Noordwelle, vrijdag in een korte toespraak ter gelegenheid van de officiële ingebruikname van de nieuwe jeu de boulesbaan achter het dorpshuis. Burgemeester H. Tees van Westerschouwen verricht te de officiële opening. Noordwelle. „We hebben veel voordeel van de gunstige lig ging en er heerst een gezellige sfeer in het dorp". De aanne mer haakte in op het voorstel van De Jonge om een competi tie op te starten. „Dan kunnen we misschien de Straijer-aan- nemerswisselbokaal ter be schikking stellen". Aan burgemeester Tbes was het de taak om het scorebord beho rende bij de baan te onthullen. Dat deed de Westerschouwse eerste burger met verve, maar daarmee was voor hem de kous nog niét af. In het eerste offi ciële spelletje jeu de boules moest Tfees het opnemen tegen De Jonge en Straijer. Na het palmhouten balletje, in vak taal de cochonnet, te hebben gegooid kwam de vuurdoop. Met de metalen wedstrijdbal len proberen zo dicht mogelijk in de buurt van de cochonnct te komen. Tfees deed, gecoachd door De Jonge en Straijer, zijn uiterste best maar bleek uiteindelijk niet opgewassen tegen zijn op ponenten. Met grote precisie wist Straijer de ballen vlakbij de cochonnet te krijgen. Hij won het eerste officiële spelletje op de nieuwe baan met overmacht. Overigens had den de spelers niets te klagen over publieke belangstelling. Behoprlijk wat Noord wellena ren waren een kijkje komen ne men. De Jonge begon zijn toespraak met een lofzang op Noordwelle. „In Noordwelle is het goed wo nen, rust, ruimte, veel activi teit. Een dorp met gezellige be woners. En dat moet zo blij ven", aldus de voorzitter van de dorpsgemeenschap. „Om te zorgen dat het zo blijft is het belangrijk dat die dingen die bewoners bij elkaar brengen blijven bestaan en dat er nieu we voorzieningen en activitei ten komen. En vanaf nu heb ben we dus weer iets nieuws". Zomeravonden Tben enkele maanden geleden aannemersbedrijf Straijer zich in Noordwelle vestigde wilde de firma ter ere van de opening van het bedrijf iets aanbieden. Na overleg met de dorpsge meenschap viel de keuze op de aanleg van een jeu de boules baan. De Jdnge legde uit waar om: „In het verleden werd er op lange zomeravonden wei- eens jeu de boules gespeeld op het grasveld rond de kerk. Dat was dan gezellig, er werd wat gegeten en gedronken en er werd soms doorgespeeld tot het donker werd", aldus De Jonge. Hij koppelde daar de opmer king aan vast dat de dorpsge meenschap dat gezellig contact tussen de bewoners van Noord welle onderling nastreeft. „Daarvoor hebben we bijvoor beeld de strao, het toneel, de Koninginnedagviering, de bra derie, de kerk en nu ook deze jeu de boulesbaan". De Jonge liet verder nog weten dat over wogen wordt om op een vaste avond, eens per twee weken, een competitie te houden". Vervolgens was het de beurt aan aannemer G. Straijer. Hij zei al jaren een groot liefheb ben te zijn van het Franse spel. „Als ik op vakantie was in Frankrijk speelde ik het da genlang, tot groot verdriet van mijn vriendin. Maar uiteinde lijk is het toch nog goed afgelo pen want het is mijn vrouw ge worden", aldus Straijer. Hij zei zich gelukkig te prijzen met de vestiging van zijn bedrijf in Burgemeester H Tees in actie. Aannemer G. Straijer (links) en A. de Jong van de dorpsgemeen schap (rechts) kijken toe (Foto: Joop van Houdt). De heilige eendracht is het zout dat huis en stad in wezen houdt. Vondel Perioden met regen HET WEER Vannacht opklaringen en een mi- nimumtemp. van ±5 graden. Overdag veel bewolking en perio den met regen. Middagtemp. 12 graden. Matige wind, kracht 3 4, uit zuid tot zuidoost, morgenmid dag uit uiteenlopende richtingen. ROTARIANS De Europese eenwording stond centraal tijdens een internationale Rotary-bijeenkomst. SOLISTEN In Zonnemaire werd door Nut en Uitspanning een so listenconcours gehouden. LUSTRUMMAAND Brogum biedt in meimaand lustrummaand een geva rieerd programa. VOETBAL VV Zierikzee heeft afgelopen weekend het vege lijf weten te redden. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Kroonprins Willem-Alexander viert vandaag, maandag 27 'april zijn verjaardag. Hij wordt vandaag 25 jaar oud. De verjaardag van de kroonprins wordt in huiselijke kring ge vierd. SCHARENDIJKE - In de afge lopen week werd uit de haven van Scharendijke een rubber boot ter waarde van 1500 gul den gestolen. Het betrof een oranjekleurige Zodiac type 240 van de heer M. uit Belgie. ZIERIKZEE/NIEUWER- KERK - Bij controles met be hulp van radarapparatuur heeft de politie vrijdagmiddag 57 automoblisten geregi streerd die te hard reden. De controle vond plaats langs de Calandweg te Zierikzee en de Stolpweg te Nieuwerkerk, lokaties waar men niet harder mag rijden dan 50 kilometer. In Zierikzee reden tien van de 360 passerende voertuigen tussen de 58 en 73 kilometer. In Nieu werkerk reden 46 van de 193 passerende voertuigen te hard. De snelheden hier bedroegen tussen de 63 en 84 kilometer. Alle overtreders krijgen bin nen enkele weken een proces verbaal met accept-giro voor betaling van de boete in de brievenbus. ELLEMEET - In de nacht van vrijdag op zaterdag werd te El- lemeet een Duitse auto gesto len. Het betrof de beigekleurige Mercedes 200 E, kenteken D YH 830 van de heer G. uit Düs seldorf. de auto stond afgeslo ten op een parkeerplaats. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een. kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— D jaarabonnement f 179, jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. Dhr./mevr. naam adres postcode telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: plaats: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1