Lied 'Oproer' in Delta-potpourri Nationale Reddingbootdag in en rond haven Burghsluis De langkampeerder krijgt meer rechten Hoge onderscheiding voor Katherine Graham Roosevelt Four Freedoms Award Akkoord gesloten met Recron Expositie Zeeuws Figuratief EXPOSITIES Ingebruikstelling Stormvloedkering Nieuwe Waterweg Hoechstmoet overtredingen snel staken Concerten De Piek Boete van 75 mille Dow Benelux Nieuwe werken Kunstuitleen Jaarlijks initiatief Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij VRIJDAG 25 APRIL 1997 NR 26169 0 MIDDELBURG - De 80-jarige Katherine Graham ontvangt op 1 mei in Washington de Franklin D. Roosevelt Four Freedom Medal. De oud-uitgeefster van de Washington Post dankt de onderscheiding aan haar standvastige en principiële houding bij het onderzoek naar en de berichtgeving over de Water gate-affaire. De andere Roosevelt-onder- scheidingen gaan naar de se natoren Mark Hatfield van Oregon en Daniel Inouye van Hawaii, congreslid Sidney R. Yates van Illinois en oud congreslid William H. Gray.' De uitreiking van de onder scheidingen in St. John's Church wordt bijgewoond door Hillary Clinton en vice- president Al Gore. De Franklin Delano Roos evelt Four Freedoms Awards gaan naar personen die in hun denken en hande len inhoud hebben gegeven aan de vier vrijheden zoals president Roosevelt die ver woordde in zijn historische toespraak tot het Ameri kaanse Congres in .1941: vrij heid van meningsuiting en godsdienst en vrijwaring van gebrek en vrees. De voorouders van Franklin en Eleanor Roosevelt emi greerden vanuit Zeeland naar de Verenigde Staten. Sinds het honderdste geboor tejaar van de president in 1982 worden de Roosevelt Awards jaarlijks uitgereikt, afwisselend in Middelburg en de Verenigde Staten. Prinses Juliana ontving als eerste niet-Amerikaans staatsburger de Roosevelt Four Freedoms Medal. Sindsdien is de onderschei ding uitgereikt aan onder anderen de Spaanse koning Juan Carlos, oud-bondskan selier Helmut Schmidt, nazi jager Simon Wiesenthal, voormalig VN-secretaris-ge- neraal Perez de Cuellar, de Zweedse oud-premier Olof Palme, de vroegere vorzitter van de Europese Commissie Jacques Delors, de geestelijk leider van Tibet, Dalai La ma, en oud-premier Ruud Lubbers. Gedenkteken President Clinton verricht op 2 mei de opening van het Roosevelt gedenkteken in Washington. Daarbij zijn on der meer aanwezig prinses Margriet, de Nederlandse ambassadeur en de commis saris van de Koningin in Zee land, Van Gelder. DEN HAAG/BROUWERSHAVEN - De 300.000 kampeerders met een vaste standplaats komen ster ker te staan tegenover campinghouders. De ANWB en de Consumentenbond hebben hierover een ak koord gesloten met de Recron, de belangenorganisa tie van recreatie-ondernemers. De campingbaas moet lang kampeerder s inlichten over verhogingen van het stand plaatstarief in de eerstvol gende drie jaar en zijn reke ning beter specificeren. Hij moet veranderingen op de kampeerplek twee jaar van tevoren melden. De kam peerder krijgt ook duidelij ker rechten bij verkoop van het recreatieverblijf. Het akkoord geldt voor alle kampeerterreinen van on dernemers die zijn aangeslo ten bij de Recron en zijn er kend door de ANWB, 90 procent van het totaal. De campinghouder krijgt met de nieuwe voorwaarden op zijn beurt meer houvast bij wan gedrag of wanbetaling. Een dergelijke affaire speel de vorig jaar in Brouwersha ven. Op gemeentelijke cam ping De Bulke moesten mensen die al een geruim aantal jaren een vaste cara van-standplaats hadden, het veld ruimen. De camping is overgedragen aan een parti culier en gerenoveerd. De grond is eigendom van het Grevelingenschap. Geklaagd Langkampeerders hebben de afgelopen jaren veelvuldig geklaagd over hun rechten. Zij maakten bezwaar tegen onverwachte opzeggingen, onbegrijpelijke prijsverho gingen en hoge bemidde- lingskosten bij verkoop van hun optrekje of standplaats. Onder de huidige voorwaar den hoeft de campinghouder prijsstijgingen en opzeggin gen maar drie maanden van tevoren te melden. GRIJPSKERKE - In boerderijgalerie de Osseberg in Grijpskerke is tot en met vrijdag 16 mei de expositie Zeeuws Figuratief te zien. Onder meer drie kunste naars van Schouwen-Duiveland doen mee. Zeeuws Figuratief is een ex positie van twaalf Zeeuwse kunstenaars. In de boerderij- galerie worden hun schilde rijen en beeldhouwwerken tentoongesteld. Ook het werk van Miems van Citters, Theo Voorzaat en Marja de Lange - alledrie inwoners van Schouwen-Duiveland - maakt deel uit van de exposi tie Zeeuws Figuratief. De Osseberg is geopend van maandag tot en met zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur en na telefonische afspraak: 0118 - 625284. De galerie is te vin den aan de Singelweg 11. Tot en met zaterdag 3 mei Burgh-Haamstede Paasshow met werk van Robert Ottens, Miems van Citters en W. A. van der Salm. Galerie Borsboom. Van dinsdag 15 tot en met vrijdag 30 mei Renesse Hindelooper schilderkunst. Blikmuseum De Blikvanger. Capelweg 13. Op dinsdag en vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur. Ook op 8,11 en 19 mei van 12.00 tot 16.00 uur. Tot en met donderdag 19 juni Zierikzee 'Naar Marsella', Werk Tien Heestermans. Galerie Galerij. Tijdens schooluren RSG en op afspraak via telefoonnummer 402017. Tot en met vrijdag 27 juni Burgh-Haamstede Schilderijen Leontien Hooy en keramiek Ida Wendrich en Liesbeth Muilemeister. Galerie 't Zuuddek. Donderdag van 10.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur. Tot en met maandag 30 juni Zierikzee Schilderijen van de cursus Tekenen en Schilderen van SKW De Lichtboei. Expo sitiegang Corneliastichting. Dagelijks van 08.00 tot 20.00 uur. VLISSINGEN (ANP) Hoechst Holland in Vlissin- gen moet nog dit jaar de mi lieuovertredingen, met name de verhoogde uitstoot van cadmium, stoppen. Wanneer een onlangs door het bedrijf gepresenteerd plan van aanpak niet het be oogde resultaat oplevert, moet het bedrijf aanvullende maatregelen nemen. Dat stellen de provincie Zee land en de ministeries van VROM en Verkeer en Water staat na beoordeling van het plan van aanpak. De uitstoot naar lucht en water van cad mium bij de fosforproductie bij Hoechst was begin vorig jaar 95 kilo per jaar. Toen het bedrijf in de tweede helft van dat jaar ander fosfaat erts ging verwerken, ver viervoudigde de cadmiume- missie. Provincie en Rijk willen dat die uitstoot aan het eind van dit jaar terug zit op 80 kilo per jaar. Het door Hoechst gepresenteerde plan van aanpak omvat het - na een proefperiode - overstap pen op ander fosfaaterts en een aantal technische aan passingen tijdens het produc tieproces. Dat betekent een investering van ruim zes mil joen gulden. Die verhoogt de bedrijfskosten jaarlijks met drie miljoen gulden. De officier van justitie stelt, onafhankelijk van de voor genomen maatregelen, een proces-verbaal op voor de overtredingen. VLISSINGEN - In het kader van circuspop treden vrijdag 9 mei de bands Beeswamp en Keaton op in De Piek aan de Hellebardierstraat in Vlis- singen. Zaterdag 10 mei speelt de Goese formatie Sure. De gitaarrockband Sure is in 1990 begonnen als Sure as Heil en werd geïnspireerd door bands als Pearl Jam en Burma Shave. De groep liet op competities al verschil lende keren van zich horen, onder meer door vorige jaar een vierde plaats te behalen bij de Grote Prijs van Neder land. Het concert van Sure begint om 21.00 uur. Vrijdag gaan de deuren al om 20.00 uur open. Keaton is een Belgische gitaarrockband die een mengeling laat horen van rock, pop, indie, indus trial en psychedelische mu ziek. Beeswamp, de band van de zusjes Van der Poel, brengen een mix van funk en rock ten gehore. De samen zang van de twee zangeres sen vormen een opvallend kenmerk van de band. MIDDELBURG (ANP) - Che- miegigant Dow Benelux in Terneuzen is donderdag door de rechtbank in Middelburg veroordeeld tot een boete van 75.000 gulden wegens een zware milieuvervuiling in 1995. Er was een half mil joen gulden boete geëist. Door slordigheid bij het plaatsen van een passtuk op een afsluiter bij Ellewouts- dijk liep op 18 november ruim 248.000 liter nafta met het kankerverwekkende benzeen de polder en de Wes- terschelde in. Hoewel de sto ring tijdig werd ontdekt, duurde het twee uur voor ac tie werd ondernomen. Total Nederland, die de naf ta vanuit het Vlissingse Sloe- gebied naar Dow Benelux in Terneuzen pompt, wordt ook vervolgd omdat daar te laat en verkeerd op de storing werd gereageerd. In totaal is inmiddels 1500 kubieke meter vervuilde grond afgegraven. De sane ring heeft Dow Benelux al circa drie miljoen gulden ge kost. MIDDELBURG - De Stich ting Kunstuitleen Zeeland (SKZ) bestaat vijfentwintig jaar. Daarom stopt de SKZ de selectie van nieuwe kunst werken in een ander jasje. Driehonderdzestig kunste naars reageerden op een op roep van de SKZ om docu mentatie in te leveren. Uit honderden dia's en foto's maakte de selectiecommissie een voorselectie. De SKZ presenteert vanaf donderdag 22 mei 16.00 uur tot en met zaterdag 31 mei in de Zeeuw se Bibliotheek de voorselec tie van de nieuwe kunstwer ken. De deelnemers van de Kunst uitleen kunnen in bovenge noemde periode hun voor keurstem uitbrengen over het kunstwerk dat volgens hen in de collectie van de kunstuitleen opgenomen dient te worden. De 25 meest gekozen werken worden zon der meer in de collectie opge nomen. Daarnaast selecteert de commissie de resterende werken volgens de criteria kwaliteit, diversiteit en uit leenbaarheid. De SKZ presenteert van 3 tot en met 14 juni de publieks- keuze en de aanwinsten uit de selectieronde 1997. ZIERIKZEE - Het lied 'We zijn er nog' uit het theaterstuk 'Het Oproer van Zierikzee' wordt zater dag 10 mei gezongen in de Delta-potpourri bij de of ficiële ingebruikstelling van de Stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg. Deze gebeurtenis geldt te vens als afsluiting van een periode van ruim veertig jaar, waarin de Deltawerken tot stand zijn geko men. De ingebruikstelling door Koningin Beatrix en het op treden van het duizend men sen tellende gelegenheids koor wordt op 10 mei tussen 15.30 en 17.30 uur recht streeks uitgezonden op tele visie. Aan die rechtstreekse uitzending gaan documentai res vooraf met een overzicht van de belangrijkste onder delen van de Deltawerken. Overweldigend Het speciale Deltakoor is sa mengesteld door koorleden uit het gebied vanaf Zeeuws- Vlaanderen tot boven Rot terdam en een gedeelte van West-Brabant; de regio 's waar de Deltawerken zijn ge realiseerd. Componist, dirigent en mu ziekdocent Mar van der Veer uit Zierikzee is coördinator voor Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee. De reacties op zijn oproep aan koorleden waren overweldi gend. Ondanks zijn verhoord pleidooi voor een ruimer aantal deelnemers vanuit de ze zeer betrokken regio's, moest hij ongeveer 120 men sen teleurstellen. Vanuit Schouwen-Duiveland zullen vooral koorleden van 'Nu met Hope' uit Burgh, van VZOS uit Oosterland en van diverse Zierikzeese ko ren op 10 mei naar de mani festatie in de Nieuwe Water weg afreizen. Het optreden van het Deltak oor bestaat uit vier onderde len. Eén daarvan is een potpourri van ongeveer een kwartier met liedjes uit de verschillende regio's. Van der Veer heeft daar tal van suggesties voor aangedra gen. De Zeeuwse liedcultuur blijkt, volgens hem, overi gens veel rijker dan de Bra bantse. De koren uit dat ge bied zingen bijvoorbeeld meer carnavaleske teksten als 'Brabantse nachten zijn lang' en 'Het léven is goed op het Brabantse land.' Van der Veer droeg zijn eigen compositie 'Wij zijn er nog' niet aan. ,,Het lied gaat over een historische gebeurtenis in 1472 en ik kon dat niet zo in combinatie brengen met de Deltawerken." Zijn ver rassing was dan ook groot toen hij op de repetitieband plots het glorieuze slotlied uit 'Het Oproer van Zierik zee' hoorde zingen. Samensteller Maurice Lut- tikhuis, onder meer dirigent bij de Nederlandse versie van de musical Miss Saigon, gaf de voorkeur aan dit lied, nadat hij er via de televisie uitzending door Van Gewest tot Gewest attent op was ge maakt. Leuk? ,,Ja, natuur lijk," bevestigt Van der Veer, al wordt er dan maar een klein fragment van ge zongen. Massaal Het wordt volgens Van der Veer meer een massaal, dan BURGHSLUIS - Alle reddingstations van de Ko ninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM) staan op zaterdag 3 mei weer open voor het publiek. Reddingboten, boothuizen en bergplaatsen zijn vrij toegankelijk. Op Schouwen-Duiveland vormt het nostalgische haventje van Burghsluis het decor voor deze open dag. Het publiek kan ook kiezen voor een bezoek aan meerde re reddingstations, zoals Stellendam, Ouddorp, Vee- re, Westkapelle, Breskens of Cadzand. De reddingbootdag wordt ge houden van tien tot vier uur. Parkeerplaatsen zijn in rui me mate aanwezig en wor den aangegeven door middel van borden. Via het open baar vervoer is de locatie be reikbaar via bus 104 of 133. Men dient dan uit te stappen bij halte Burghseweg in Burgh en via een wandeling over de Meeldijk van onge veer dertig minuten bij de haven van Burghsluis te ko men. Voor zover de weersomstan digheden het toelaten kan met de reddingboten een vaartocht worden gemaakt. De bemanningsleden vertel len graag over het werk van de Redding Maatschappij en over het functioneren van de reddingboten 'Graaf van By- landt' en 'Harder'. Om 11.30 en om 14.00 uur worden er de monstraties gegeven van de redding van drenkelingen en van brandbestrijding met een uitleg over deze acties. Bij het kantoortje van de havenmeester staat de red dingwinkel. Daar worden videofilms vertoond en is reddingmateriaal aanwezig. Koek en zopie zijn verkrijg baar in het havenclubhuis. De vaartochten met de beide reddingboten staan gepland om 10.00, 12.00 en 14.30 uur. 'De Graaf van Bylandt' is de vijfde reddingboot van het type Johannes Frederik en werd begin vorig jaar ge doopt. Dit type reddingboot blijkt goed te bevallen, ge tuige het feit, dat er bij de werf Aluboot in Hindeloop- en nog twee van deze schepen in bestelling zijn. 'De Graaf van Bylandt' is 15,2 m lang, 5,4 m breed, steekt 0,85 m diep en is ver vaardigd van aluminium. De opnamecapaciteit voor ge redden is maximaal 75 perso nen. Niet al deze mensen kunnen binnen zitten, maar ook buiten is het veilig, vol gens de KNRM, door de grote tube die extra drijfvermogen geeft en tevens dienst doet als fender. Harder De reddingsboot 'Harder' is enig in zijn soort en wordt ge bruikt voor het werk op de Oosterschelde. De boot is ei gendom van Rijkswater staat, die hem in 1987 heeft laten bouwen en ter beschik king heeft gesteld aan de red dingsmaatschappij. Rijks waterstaat heeft de boot la ten bouwen met als doel een extra stukje veiligheid rond om de stormvloedkering in de Oosterschelde, waar de stroomsnelheden soms be hoorlijk hoog kunnen oplo pen met alle gevolgen van dien. De opnamecapaciteit voor geredden is maximaal twin tig personen. 'De Harder' is met betrekking tot het om slaan in slecht weer voorzien van een zogenaamde kantel- zak op een frame achterop het schip. Deze zak kan wor den opgeblazen met behulp van een C02 fles waardoor de boot, mocht deze zijn om geslagen, weer recht komt te liggen. Donateurs De KNRM heeft de redding bootdag ingesteld om de do nateurs een kans te geven de reddingboten van dichterbij te leren kennen, maar uiter aard zijn ook belangstellen den die nog geen donateur zijn ook van harte welkom. een echt cultureel gebeuren. Samen met Theo van der Hek, coördinator voor de re gio's Rotterdam en Brabant, gaat hij het Deltakoor dirige ren. Tot nu toe is er alleen in deelgroepen gerepeteerd. Op Schouwen-Duiveland in Burgh onder leiding van El vira Vos-Simons, in Ooster land binnen VZOS bij W. van den Berg en in Zierikzee on der leiding van Mar van der Veer zelf. Op zaterdag 10 mei worden de duizend koorleden om 14.00 uur verwacht voor een massale repetitie. Pas dan dus zal het resultaat blijken. Het belooft een bont gezel schap te worden. Er is be wust niet gekozen voor een uniforme outfit, omdat het Deltakoor juist de plurifor miteit van het gebied dat de Deltawerken beslaat, dient te benadrukken. Door mid del van vlaggen worden de diverse regio's aangeduid. Vooraan in het vak voor de Schouwse koren worden zes deelneemsters in Schouwse klederdracht opgesteld. Bij de uitvoering van de Del ta-potpourri zingt elke regio zijn eigen lied. Het koor van de Chr. Scho lengemeenschap Prins Mau- rits in Middelharnis, de school waar Van der Veer les geeft, heeft een belangrijk aandeel in de vertegenwoor diging vanuit Goeree-Over flakkee. Burgklas-leerlinge Irene Kempeneers voert bo vendien een solo uit. Bij de ingebruikstelling van de Stormvloedkering zullen omstreeks 16.30 uur de grote waterkerende deuren voor de eerste maal gelijktijdig vanuit de oevers de Nieuwe Waterweg worden opgeva ren en vervolgens weer te ruggevaren. Dit horizontaal uitvaren en terugvaren neemt in totaal twee uur in beslag. Als de weersomstandigheden het toelaten, kan een vaartocht met één van de reddingboten ivorden gemaakt. (Foto: Marijke Folkertsma) Ook koorleden van Nu met Hopein Burgh onder leiding van dirigente Elvira Vos-Simons maken deel uit van het duizend koppige gelegenheidskoor. (Foto: Marieke Mandemaker)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 9