Streep door verzelfstandiging Eis tegen afpersers: 2 en 2,5 jaar Stortplaats aan Hoosjesweg lekt soda Geen kampeerterrein bij Beachpopfestival 6 Grote verkeerscontrole P ZIERIKZEESCHE" NIEUWSBODE HOOG(S)TEPUNT De Zeeuwse Stromen Interliner niet bij het Spoorboekje Inbraken Stille straten i Gevaarlijk spelletje NACHT VAN ORANJE: IS BRU NOU REPUBLIEK OF KONINKRIJK? L dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 25 APRIL 1997 152e JAARGANG NR 26169 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Het hoogste punt is bereikt. En ook dat mag u komen bekijken. Met ons "Hoog(s)tepunt Arrangement" in ons paviljoen verkent u de nieuwbouw en de impressies (zo blijft u op de hoogte) en beleeft u een culinair hoogtepunt in een 4-gangen keuze-menu voor maar 25,001 We hebben bovendien een aardige attentie bij vertrek die hoge ogen gooit. Reserveert u tijdig? 0111 462040. Hoogachtend, Duinwekken 5, Renesse Raad wil greep houden op reilen en zeilen van Stichting Renesse BROUWERSHAVEN - Het ziet er naar uit dat de ge meenteraad van Schouwen-Duiveland een streep haalt door de plannen voor verzelfstandiging van de Stichting Renesse. De raadsfracties, zo bleek giste ren tijdens de vergadering van de commissie Alge meen Interne Zaken (AIZ), willen een stevige greep houden op het doen en laten van de stichting en vooralsnog wat dat betreft geen bevoegdheden dele geren aan b en w. Het dossier omtrent de plan nen voor verzelfstandiging van de Stichting Renesse be gint aardig te groeien. De meerderheid van de gemeen teraad van de toenmalige ge meente Westerschouwen had geen problemen met de plan nen en ging akkoord met de nieuwe statuten. De provin cie echter oordeelde dat de nieuwe gemeente Schouwen- Duiveland er haar licht toch nog maar eens over moest la ten schijnen. Hetgeen ge schiedde. Twistpunt is van meet af aan de vraag geweest of de ge meente nog wel voldoende greep zou hebben op de Stich ting Renesse nieuwe stijl. Cruciaal was daarbij het ver schil van mening over de wij ze van benoeming van be stuursleden. Het dagelijks bestuur van de Stichting Re nesse wil zelf de leden van het algemeen bestuur benoe men. De gemeente wil dat dat op voordracht van de Raad van toezicht, een or gaan dat het doen en laten van de stichting kritisch moet bekijken, gebeurt. Het DB van de stichting be treurt dat. ,,Ons bestuur stemt er node mee in. Hoewel Burgemeester J. Asselbergs: 'Moet raad nou echt bezoldi ging bestuursleden Stichting Renesse gaan regelen?' verzelfstandiging daarmee van de baan is is de hoop ge vestigd op een zodanige ma nier van werken dat er wel aan de leiband wordt gelo pen, doch dat deze niet al te strak zal worden gehan teerd," schrijft het db van de stichting in een reactie op een door de gemeente voor gestelde statutenwijziging. Slagvaardig Voortbordurend daarop geeft het db in de brief aan dat zij - vrij vertaald - liever zaken doet met het college dan voor elk wissewasje de raad te moeten raadplegen. De hoop dat de teugels niet al te strak worden aangehaald en dat de stichting in staat wordt gesteld om redelijk slagvaardig te handelen werd niet gevoed door de raadsfracties. Stuk voor stuk gaven zij gisteren tij dens de commissievergade ring aan dat zij zelf de vinger aan de pols wensen te hou den. „De stichting gaat om met gemeenschapsgeld. En wat daar mee gebeurt, dat moet in alle openheid beslist wor den," stelde D66-voorman J. van der Veer. De overige fracties schaarden zich ach ter die zienswijze. Burge meester J. Asselbergs pro beerde het tij nog te keren. Hij stelde dat als de raad op dit punt haar bevoegdheden zou delegeren aan het college dat de slagkracht van de Stichting Renesse zou ver groten. ,,En b en w moeten toch verantwoording afleg gen aan de raad," aldus As selbergs. ,,Vind u nou bij voorbeeld echt dat de raad moet beslissen over de bezol diging van de bestuursleden. Kan dat niet aan het college overgelaten worden, moet dat nou echt op die manier?" De raadsfracties lieten zich door die redenatie van Assel bergs niet ompraten, maar toonden zich wel genegen om dat specifieke onderdeel van de statutenwijziging nog eens te bezien. Asselbergs zegde toe een en ander nog D66-vertegenwoordiger J. van der Veer: 'Alles moet in openheid' eens overzichtelijk en inzich telijk in een korte notitie de revue te laten passeren waar na er nog discussie aan ge wijd kan worden. Plan doorkruist beleid gemeente BROUWERSDAM - De organisatie van het Be achpopfestival krijgt van de gemeente Schou wen-ttaiveland geen toestemming om een tijde lijk kampeerterrein in de nabijheid van het festivalterrein in te richten. De Beachpop-organisatie kwam onlangs met het idee om vlakbij het terrein waar het festival gehouden wordt aan de Brouwers- dam een tijdelijke camping op poten te zetten. Dat plan was bedoeld om extra ser vice te bieden aan festival gangers. Die zouden dan in de buurt van het festival- terrein - op een weiland - hun tentje op kunnen zet ten. De gemeente ziet niets in het plan. Het past, zo legt een woordvoerder van'de gemeente uit, absoluut niet in het beleid van dé ge meente dat er op gericht is recreanten ertoe te bewe gen van tevoren te boeken en niet op de bonnefooi naar Schouwen-Duiveland af te reizen. In het verleden had de toenmalige gemeen te Westerschouwen een ter rein aan de Rampweg inge richt als noodopvang. In de praktijk bleek echter dat met name jongeren dat ter rein zagen als een extra kampeerterrein waarop ze geen plaatsje hoefden te re serveren. ,,De tendens is nu juist dat mensen steeds meer gaan reserveren," aldus de gemeentewoordvoerder. Daarom wil de gemeente, nog afgezien van de vraag hoe de sanitaire voorzienin gen geregeld zouden moe ten worden, nu niet op nieuw een tijdelijk nood- opvangterrein creëren. ZIERIKZEE - De interliner Zierikzee-Rotterdam Zuid plein staat niet op de kaart behorende bij het nieuwe NS Spoorboekje. Ook andere in- terliners en de Amsterdamse ringsneltram ontbreken. Die kritiek uitte reizigers vereniging Rover gisteren op de nieuwe dienstregeling van de Nederlandse Spoor wegen. Maar over het alge meen is Rover best tevreden met het nieuwe boekje en de dienstregeling. Blij is Rover met het herstel len van de doorgaande lijn Haarlem-Den Haag en de overstap eens per uur op Den Haag Hollands Spoor van de intercity uit Amsterdam op de stoptrein naar Rotterdam. Het zijn verbeteringen waar Rover om had gevraagd. Dankzij tien miljoen gulden van het ministerie van Ver keer en Waterstaat rijden er in de Randstad wat extra treinen. Maar als het spoor echt wil bijdragen aan de op- losssing van bereikbaar heidsproblemen, zal het rijk dieper in de buidel moeten tasten, aldus Rover. WINKELDIEVEGGE ZIERIKZEE - Een 47-jarige inwoonster van Zierikzee werd gisteren in een super markt in haar woonplaats betrapt op winkeldiefstal. De Zierikzeese had voqr 67.04 gulden aan artikelen gestolen en kreeg voor de diefstal een transactie van 220 gulden aangeboden. WESTENSCHOUWEN - Een 47-jarige inwoner van Burgh deed gisteren bij de politie aangifte van diefstal uit een vakantiewoning aan de Kampweg in Westenschou- Uit de woning werd een sa tellietontvanger gestolen. Ook in een vakantiewoning aan de Meeuwenstein in Brouwershaven werd inge broken. Een 65-jarige inwo ner van Hagen (Did) deed aangifte. De inbrekers gin gen ervandoor met audio-ap- paratuur, fax, inbouwbak- oven en messenset. BRESKENS (ANP) - In Bres- kens is vanochtend, vrijdag, de evacuatie begonnen van zo'n 250 inwoners en vakan tiegangers. Zij moeten hun woning of vakantieverblijf uit in verband met de demon tage van vier vliegtuigbom men uit de Tweede Wereld oorlog. Met het oog daarop was ook de veerdienst tussen Vlissin- gen en Breskens vanaf 9.50 uur uit de vaart. Het Explo sieven Opruimingscomman do (EOC) is om 10.00 uur be gonnen met de demontage, die naar verwachting enkele uren zal duren. De twee Engelse 500-ponders en twee 1000-ponders zijn ge vonden op het voormalig Fort Frederik Hendrik. Het EOC zoekt ook in de toe komst verder naar bommen op het terrein, omdat wordt vermoed dat er meer blind gangers liggen. Oosterlandse predikant vordert ruim 3500 gulden terug MIDDELBURG - Officier van justitie mr. A. Flik weert eiste gisteren, tijdens een zitting van de meer voudige kamer in Middelburg, respectievelijk 30 en 24 maanden cel voor de twee verdachten in de afper singszaak van geestelijken. De verdachten, 28 en 26 jaar oud, maakten onder meer - met bedreiging - geld afhandig van een predikant uit Oosterland De afpersingszaak in Ooster land was niet de enige kwes tie waarvoor de twee ver dachten waren gedagvaard. Een 26-jarige inwoner van Tilburg had nog vier mensen, met verzonnen verhalen be stookt. Bij de 28-jarige ver dachte, een inwoner van Bre da, stonden zeven namen op de dagvaarding genoteerd.. Met zielige verhalen over huisvesting, honger en over leden familieleden probeer den zij tussen november vo rig jaar en half januari van dit jaar in verschillende plaatsen in Zeeland en Bra bant geld af te troggelen van geestelijken. De Tilburger haalde met zijn vertelsels - naar eigen zeggen -15.000 gul den binnen, de Bredanaar stak 80.000 gulden in zijn zak dat op ging aan onder meer eten, drinken en gokken. Bij de Oosterlandse predi kant gingen de mannen nog een stap verder. Zij persten de man af door te dreigen met de dood en het afbran den van de kerk. Uit een brief van het slachtoffer blijkt, zo schetste rechter C. Kool, dat deze dreigementen een diepe inslag hebben ge maakt op leven en werk van de predikant. Flik weert sprak van het misbruiken van vertrouwen. „Het ging van kwaad tot erger, waarna het een nachtmerrie werd." De Bredase verdachte kan wat Flikweert betreft reke nen op dertig maanden waar van zes maanden voorwaar delijk, mede doordat hij de meeste en ergste dreigemen ten heeft geuit. De Tilburger kreeg twee jaar op zijn bord. Daarnaast eiste Flikweert betaling van de vordering van de Oosterlandse domi nee van 3552 gulden; het af geperste geld vermeerderd met de reiskosten die het slachtoffer heeft gemaakt heen en weer naar een Goese bank. Laag begaafd De raadsman van Bred anaar, mr. H. Struijk, ver zocht tot aanhouding om ruimte te scheppen voor ver der onderzoek naar zijn cliënt. Hij typeerde de ver dachte als iemand met een laag begaafd niveau en zon der structuren in zijn leven. Psychisch onderzoek zou wellicht meer inzicht kunnen geven over de verdere behan deling. Rechtbankpresident, me vrouw M. Zomer, wees het verzoek af omdat ze er geen reden toe zag. De officier van justitie ging eerder tegen het verzoek in omdat er volgens hem geen sprake is van on toerekeningsvatbaarheid. Raadsman Struijk gaf aan deze beslissing erg te betreu ren. „Informatie is niet voor handen, maar er zijn wel in dicaties dat er wat aan de hand is. Hoe moet het dan na de gevangenisstraf met hem? Dan is er enkel de reclasse ring. U ziet hem terug, omdat het op zo'n manier een hope loos geval wordt," besloot hij zijn pleidooi. J. van Es, advocaat van de Tilburgse verdachte, gooide het in zijn verdediging over een andere boeg. Hij vroeg de rechtbank de aanklacht niet ontvankelijk te verklaren, omdat zijn cliënt in zijn be langen was geschaad door het handelen van het Open baar Ministerie. Bij opening van het gerechterlijk onder zoek was precies duidelijk wie de verdachte was en dus had de verdachte ook in ken nis moeten worden gesteld van dit onderzoek. Iets dat volgens Van Es niet is ge beurd. De advocaat pleitte er voor, mocht de rechtbank de zaak wel ontvankelijk verklaren, dat er rekening wordt gehou den met zijn beperkte justi tiële -verleden, zijn plannen om deel te nemen aan een be geleid woonproject en een brief die hij schreef aan het slachtoffer om zijn spijt te betuigen. De rechtbank doet uitspraak op woensdag 7 Wit schuim leidt tot verontrustende telefoontjes SEROOSKERKE - Het ziet er verschrikkelijk vies uit. En ook wel een beetje angstaanjagend. Maar het is de schijn die bedriegt. De stortplaats aan de Hoos jesweg bij Serooskerke lekt geen chemisch afval. Het is uitgekristalliseerde soda, dat uit het dijkta- lud vloeit. Het dijktalud van de stort plaats aan de kant van de N59 is over een lengte van vijftien meter bedekt met wit schuim. Ter plaatse is de vegetatie ernstig aangetast en op sommige plekken is er zelfs sprake van verbranding geweest. Er is echter geen sprake van een ernstige situ atie, zoals sommige mensen menen. Wethouder G. van de Velde- de Wilde is op de hoogte van de situatie. Deze speelt vol gens haar overigens al sinds het begin van dit jaar. Tij dens de vorstperiode was er voor het eerst sprake van schuimvorming. Deze wordt veroorzaakt door hoogovens lakken, die gebruikt zijn als een voorbelastingslaag. Het aanbrengen van deze laag is een preventieve maatregel. De laag moet ervoor zorgen dat de stortplaats niet van vorm verandert als straks de definitieve afdeklaag op de stortplaats wordt aange bracht. De hoogovenslakken zijn ge spoeld met soda. Volgens Van der Velde is dit soda aan het kristalliseren. De kris tallen worden meegevoerd door het regenwater en ko men als schuim aan de opper vlakte. Meerdere mensen hebben zich al ongerust bij de gemeente gemeld, vertelt ze. Ongerustheid is volgens haar echter overbodig. „Het is volstrekt onschuldig. Ook al ziet het er vies uit." Ook wijst zij erop, dat de bo men die aan de onderkant van het talud staan niet dood zijn. „Ze hebben wel te lijden gehad. Daarom zijn ze ook wat achter in hun ontwikke ling. Er is maar één boom dood op die plek. Maar dat was vorig jaar ook al het ge val," aldus Van der Velde. Medewerkers van de ge meente hebben één keer het schuim van het talud ge schraapt. Na de eerste beste regenbui kwam het echter weer terug. Op dit moment wofdt er gewerkt aan een de finitieve-oplossing. Er wordt een grintbak gegraven met daaronder een drainagesys teem. Dit moet ervoor zorgen dat het regenwater via bui zen wordt afgevoerd, zodat het niet meer over de slak ken stroomt. Als dit werk klaar is, wordt de dijk weer schoongemaakt. Het witte schuim dat zich over een breedte van vijftien meter uitstrekt geeft de stortplaats een vies aanzicht. (Foto: Marieke Mandemaker) Een gelukkig mens is afkerig van alle veranderingen. Bijna overal droog HET WEER Wolkenvelden, in het noorden van het land ook af en toe zon. Op de meeste plaatsen droog. Minimumtemperatuur rond 6 graden, middagtemperatuur ongeveer 15 graden. Zwakke tot matige, zuidoostelijke wind, rond kracht 3. 3 BOEREN Gedeputeerde Van Zwieten is op zoek naar creatieve boeren. 5 SCHOONMAAK Vijftig basisschoolleerlingen gaven gisteren WestenSchouwse strand schoonmaakbeurt. 7 ORANJE Koninginnedag wordt in de regio gevierd met Vrijmarkten, sport, spel en Nacht van Oranje. 13 DAMESVOETBAL Weinig animo voor idee WIK-trainer voor één eilandelijk damesvoetbalteam. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's OOSTERLAND - Vijf kinde ren - in de leeftijd van 8 tot 10 jaar - werden gisteren in Oos terland betrapt op een ge vaarlijk spelletje. Volgens de politie waren de kinderen 'overstekertje' aan het spelen midden op de kruising van de N59 ter hoog te van de weegbrug. De politie haalde het vijftal met gezwinde spoed van de kruising waarna hen duide lijk werd gemaakt dat derge lijke gevaarlijke spelletjes uit den boze zijn. Kroonprins jarig Z.K.H. Prins Willem- Alexander wordt zondag 27 april 30 jaar. Acht keer proces-verbaal BRUINISSE - De politie heeft vanmorgen tussen 7.00 en 9.00 uur grootscheepse verkeerscontroles ge houden op de N59 bij Bruinisse en de N57 bij Haam stede. Er werd in totaal acht keer proces-verbaal op gemaakt. De politie zette vijf mensen in om de controle uit te voe ren. Zij plukten zo'n vijftig automobilisten van de weg. Rijbewijs Gekeken werd naar alle mo gelijke verkeersovertredin gen, wat in acht gevallen uit liep op een proces-verbaal. Twee bestuurders bleken rond te rijden zonder in het bezit van een rijbewijs te zijn. Ook werd een aanhang wagen met overgewicht aan getroffen en trof de politie een aantal auto's met gladde banden aan. Een aantal be stuurders droeg geen gordel en sommigen hadden geen rijbewijs bij zich. Zij kregen de kans hun rijbewijs op een later tijdstip alsnog op het bureau te overleggen. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: OMAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 O KWARTAALabonnement met automatische afschrijving 51,00 O KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving a 53,50 O HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 O HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102.00 OJAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving 194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Dhr./mevr. Naam Adres Postcode Telefoon Handtek. Bij automatische afschrijving uw j bank-/gironummer vermelden. ..Plaats: Geb.datum:. I SS Zeftd de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12,4300VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1