'Lastenverhoging is laatste optie' Bouwer gemeentehuis biedt kunstwerk aan De burgemeester en de Boompjes Veerboot uit de vaart voor ruimen bommen Waterschap tegen particuliere zuivering huishoud-afvalwater iKNIEUWS Mensen moeten woningen verlaten GENDA Aflopende uitkeringen compenseren met efficiencywinst herindeling Boete voor de Schelde Strafrechtelijk onderzoek volgt Politieman aangehouden wegens bedreiging chef 'Burger betaalt gelag voor expansiedrift Delta' Herindelingsproces uitgebeeld als open boek DONDERDAG 24 APRIL 1997 NR 26168 5 De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven, ingezonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briefschrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Enkele weken geleden werd ik gebeld door het bestuur van de Stichting De Boom pjes. Verzocht werd het voor woord te schrijven in het programmaboekje voor de koninginnedagfestiviteiten. Op mijn vraag ,,Dat doet de burgemeester toch?" werd geantwoord dat het juist aar dig was dat een ander dat eens zou doen, waarna ik de uitnodiging accepteerde. Toen ik dinsdagavond het ar tikel in de Zierikzeesche Nieuwsbode las over deze kwestie, was ik toch wat be schaamd. Het dagelijks be stuur van uw gemeente is één en ondeelbaar; de onderlinge verhoudingen zijn zéér goed. Verder ben ik er van over tuigd dat onze burgemeester vorig jaar bedoeld heeft een zo groot mogelijk draagvlak te wensen voor de de Zierik- zeese koninginnedagfestivi teiten en op geen enkele wijze de kwaliteiten en ini tiatieven van De Boompjes ter discussie wilde stellen. Ik denk ook dat zijn opmer kingen er dan ook juist van getuigen uit het juiste burge meestershout te zijn gesne den. Het is met name de bur gemeester die er veel aan gelegen is dat in de hele ge meente en dus ook in Zierik- zee, Oranjefeesten in stand blijven. Het bestuur van De Boom pjes zou mij zeer verplichten als ze nog vóór Koninginne dag met de burgemeester in het reine willen komen. Ove rigens wens ik Zierikzee en De Boompjes een hele goeie Koninginnedag, 's Ochtends heb ik verplichtingen elders op het eiland; 's avonds kom ik zeker in Zierikzee langs. IR. C. W. VEERHOEK wethouder BURGH-HAAMSTEDE Expositie Hetty de Wette uit Burgh- Haamstede exposeert van 23 april tot en met 4 mei olie verfschilderijen in Kasteel Groenveld in Baarn. De Wet te (1957) vindt haar inspira tie vooral aan de westkust van Schouwen-Duiveland. RENESSE Oud papier-actie Muziekvereniging Luctor et Emergo uit Renesse zamelt zaterdag 26 april oud papier in. Twee leden van de vereni ging zijn die dag van 10.00 tot 11.00 uur aanwezig bij de pa piercontainer op De Dreef in Renesse om het oud papier in ontvangst te nemen. NOORDGOUWE Collecte De collecte voor het Natio naal Fonds Sport Gehandi capten heeft in Noordgouwe en Schuddebeurs in totaal 678,05 gulden opgebracht. BRUINISSE Collecte De collecte voor het Natio naal Fonds Sport Gehandi capten heeft in Bruinisse een bedrag van 1.278,60 opge bracht. BRESKENS - In verband met het demonteren van vier bommen uit de Tweede Wereldoorlog in Bres- kens vaart de veerboot Vlissingen-Breskens mor gen, vrijdag, enkele uren niet. De bommen liggen op het terrein van het voormalige Fort Frederik Hend rik. De laatste afvaart vanuit Vlissingen van de veerboot is die van 9.20 uur. De afvaart van 9.50 uur is de laatste van uit Breskens. Voor voetgan gers vanuit Vlissingen, die direct aansluiting moeten hebben op het openbaar ver voer, is de laatste mogelijk heid de boot die om 8.50 uur uit Vlissingen vertrekt. Ver wacht wordt dat rond 13.00 uur de dienst weer kan wor den hervat. Op het terrein van het Fort Prins Frederik Hendrik de monteert het Explosieven Opruiming Commando vrij dagmorgen vier bommen uit de Tweede Wereldoorlog. Het gaat om twee bommen van vijfhonderd pond van Engelse makelij en twee bommen van duizend pond van Amerikaanse origine. Tijdens de werkzaamheden wordt het gebied rondom het fort ontruimd. Daarbij horen ook twee vakantieparken. De bewoners moeten om 8.00 uur hun huizen hebben verla ten. Nadat de politie alles heeft gecontroleerd begint de demontage van de bommen. Tenzij anders vermeld, beginnen alle uitvoeringen om 20.00 uur. 30 april: Markt, Brouwershaven. Concert Brassband Apollo (16.00). 23 mei: Ned. Herv. kerk, Haamstede. Jaaruitvoering Int. koor Haamstede (19.45). 24 mei: Zonnemaire. Concert Brassband Apollo m.m.v. drumband. 7 juni: Grote Kerk, Brouwershaven. Concert door Prins Mauritskoren, vocalé en in strumentale ensembles en solisten. 7 juni: Nieuwe Kerk, Zierikzee. Zangavond IWZ m.m.v. Leger des Heils en jeugdkoor Sjaloom. 10 juni: Wethouder Dekkerstraat, Brouwershaven. Zomeravond-concert Brassband Apollo m.m.v. drumband (19.30). 21 juni: Ned. Herv. kerk, Dreischor. Jaarlijkse uitvoering Ned. Herv. kerkoor. 28 juni: Markt, Brouwershaven. Concerten Brassband Apollo, Witte van Haem- stede en drumbands (14.30). 28 juni: Ned. Herv. kerk, Dreischor. Zangavond t.b.v. de stichting Ondergrondse Kerk. Duivelands Mannenkoor en gemengd koor Vox Vivente (Alblasserdam) (19.30). 12 juli: Brouwershaven Muziek Play in. 6 september: Markt, Brouwershaven. Concerten Brassband Apollo, Witte van Haem- stede en drumbands (19.30). 13 september: Ring, Haamstede. Concerten Brassband Apollo, Witte van Haem- stede en drumbands (14.30). Muziek- of zangverenigingen wordt verzocht om zo spoedig mogelijk na het bekend worden van de datum van hun con cert/uitvoering deze uitsluitend schriftelijk door te geven aan M. van der Veer, Mastgatstraat 12. 4301 WG Zierikzee. VLISSINGEN - De Vlissing- se werf Koninklijke Schelde Groep kan een schadeclaim van een half miljoen gulden tegemoet zien van de provin cie Zeeland, omdat de nieu we dubbeldeks veerboot Prins Johan Friso later klaar is dan afgesproken. De veerboot moest volgens contract uiterlijk 30 april worden opgeleverd. Omdat de afwerking van de boot langer duurt dan gepland wordt dit naar verwachting 14 mei. Zoals gebruikelijk is in het contract een boeteclau sule opgenomen. Deze komt erop neer dat de Schelde voor iedere dag dat de veerboot la ter wordt opgeleverd 35.000 gulden moet betalen. Door de latere oplevering is de open dag van de Provin ciale Stoombootdiensten (PSD) ter gelegenheid van de ingebruikneming van de Prins Johan Friso naar 17 mei verschoven. MIDDELBURG - De regiopolitie Zeeland heeft woensdagmiddag een 44-jarige politieman uit het district Oosterscheldebekken aangehouden omdat hij gedreigd heeft zijn chef van het leven te beroven. De politie hult zich in stil zwijgen over de kwestie. Tot welke werkeenheid de agent behoort wil ze niet kwijt en ook over de aanleiding tot het dreigement weigert de politie mededelingen te doen. Volgens politievoor- lichter J. van Mourick be staan er wel vermoedens, maar moet een uitgebreid verhoor van de verdachte daarover meer duidelijkheid verschaffen. Met dat verhoor wordt vandaag begonnen. De verdachte heeft zich kort ge leden ziek gemeld. In overleg met de hoofdofficier van jus titie is besloten om een straf rechtelijk onderzoek in te stellen. VISAFSLAGEN MIDDELBURG - Commissa ris van de Koninging in Zee land W. van Gelder wordt voorzitter van de Stuurgroep Visafslagen. De stuurgroep adviseert de minister over de beoogde privatisering van de visafslagen. Van Gelder is door minister J. van Aartsen verzocht hét voorzitterschap van de stuurgroep op zich te ZIERIKZEE - Roompot Recreatie BV is van plan het afvalwater van het nog te bouwen vakantiepark Noordzee Residence De Banjaard in Kamperland te laten zuiveren door Delta Nutsbedrijven in plaats van waterschap Zeeuwse Eilanden. Het waterschap heeft tegen dit voornemen protest aangetekend. Dat maakte dijkgraaf W. Gosselaar dinsdag in Zierikzee bekend. Het waterschap heeft inmid dels de nodige discussie met Delta Nutsbedrijven achter de rug. Toen de zuiveringsin stallatie van Delta Afvalwa ter BV in Zuid-Sloe gebouwd werd voerde het waterschap een concurrentieslag met Delta om een aantal bedrij ven in Yerseke. Die strijd pakte in het voordeel van het waterschap uit. Nu heeft de dans om het afvalwater een vervolg gekregen op Noord- Beveland. Vlakbij Kamperland wordt druk gebouwd aan eerderge noemd vakantiepark. Delta wil de zuiveringsinstallatie van Roompot Recreatie BV overnemen en gebruiken voor het zuiveren van het af valwater van het vakantie park. Volgens het water schap gaat het hier echter om huishoudelijk afvalwater en heeft Delta niet het recht om dat te zuiveren. „Het zuive ren van huishoudelijk afval water is de taak van het wa terschap," aldus het water schap in een persbericht over de kwestie. Zeeuwse Eilanden heeft haar visie op de gang van zaken kenbaar gemaakt aan Room pot Recreatie BV en Delta Nutsbedrijven. „Helaas heb ben we inmiddels moeten constateren dat Delta Nuts bedrijven en Roompot onver stoord doorgaan met hun voornemen," aldus Gosse laar. Het waterschap heeft inmiddels de Unie van Wa terschappen op de hoogte gebracht en juridische hulp ingeroepen om 'met gebruik making van alle middelen' te verhinderen dat het afvalwa ter van het vakantiepark zal worden gezuiverd op de zui veringsinstallatie van de Roompot. Volgens het waterschap wordt de burger de dupe van de expansiedrift van Delta. Dit omdat bij de bouw van de waterschaps-zuiverings- installatie Camperlandpol- der al rekening is gehouden met het zuiveren van afval water afkomstig van vakan tiewoningen. De toen ge maakte kosten zijn en worden opgebracht door de burgers via de verontreini gingsheffing. De investerin gen zijn pas rendabel als de volledige capaciteit gebruikt wordt. „Hoe meer gebrui kers van een zuiveringsstel sel, hoe lager de kosten per gebruiker. Vandaar dat het waterschap zich sterk maakt om het nieuwe afvalwater op de eigen afvalwaterzuive ringsinstallatie te ontvan gen." Principekwestie Voor het waterschap is het echter ook en vooral een principekwestie. „Haken meer wooneenheden af, dan bestaat het gevaar dat dure zuiveringsvoorzieningen werkloos worden." Het wa terschap heeft de kwestie in middels ook aangekaart bij de gemeente Noord-Beve land. Zeeuwse Eilanden ver zoekt de gemeente geen me dewerking te verlenen aan aansluiting van het vakan tiepark op de afvalwaterzui veringsinstallatie van De Roompot. ZIERIKZEE - Voor het college van burgemeester en wethouders van Schouwen-Duiveland is het .uit drukkelijke uitgangspunt', dat lastenverhoging een laatste optie is. Dat blijkt uit de beantwoording van het college op de algemene beschouwingen van de raadsfracties. In verband met de aflopende uitkeringen van het rijk in de toekomst namen diverse fracties in hun algemene be schouwingen al een voor schot op de toekomstige fi nanciële positie van de gemeente. Het CDA en de RPF wezen lastenverhoging voor de burgers af. Andere fracties waren iets gematig der en omschreven lastenver hogingen als iets dat pas als laatste middel gebruikt mag worden. Het college kiest ook voor deze optie. Volgens het dage lijks bestuur van de gemeen te moet de terugloop in de zogenoemde Verfijningsuit kering gemeentelijke herin deling' opgevangen worden met efficiencywinst. Hier mee wordt de 'winst' be doeld, die de gemeente heeft in het kader van het samen gaan van zes gemeenten tot één. Tegenvallende opbreng sten of hogere kosten mogen volgens het college niet wor den gecompenseerd door las tenverhogingen. Over mogelijke tariefstijgin gen in de toekomst als gevolg van externe factoren blijft het college in het ongewisse. D66 had hierover vragen ge steld, in verband met de mi- lieueisen die het rijk aan ge meenten stelt. Deze veroorzaken in de ogen van de democraten een forse stij ging van de kosten, die vol gens hun mogelijk op de bur gers worden verhaald. Volgens het college is de be groting van 1997 echter sa mengesteld op basis van on gewijzigd beleid. „En voortzetting van dit beleid noopt niet tot stijging van de uitgaven", aldus het college. Het is de bedoeling in de toe komst zo veel mogelijk heffingen te combineren op één aanslagbiljet. Dit gaat weliswaar gepaard met een uitbreiding van de betaalter mijnen. Maar uitbreiding tot twaalf termijnen, zoals voor gesteld door de PvdA, gaat het college te ver. Het aantal is volgens het college afhan kelijk van de maand waarin de aanslagen op de deurmat vallen. Uitgangspunt van het college is, dat „het aantal termijnen nooit meer zal zijn dan het aantal maanden dat resteert in het jaar". Nieuwkomers De achterstand die de ge meente heeft in de taakstel ling van huisvesting van zo genoemde Nieuwkomers is volgens het college voor 1 ju li van dit jaar ingelopen. GroenLinks en D66 wezen in hun algemene beschouwin gen op de achterstand van 35 personen die in 1996 was ont staan. Volgens het college werd deze achterstand ver oorzaakt door de moeite die sommige voormalige ge meenten hadden met het vin den van betaalbare wonin gen. Ook vroegen sommige Nieuwkomers verhuizing aan, omdat ze zichzelf geïso leerd voelden in kleine ker nen. En de coördinatie bij Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) en het overleg tussen de woning bouwverenigingen en de zes gemeenten verliep niet altijd soepel. Het college heeft in middels afspraken gemaakt met de twee eilandelijke wo ningbouwverenigingen en het COA De verwachting is dat voor 1 juli 45 mensen in Het fietspad langs het Groene Weegje vanuit Malta loopt niet door na de afslag van Sportcentrum Onderdak. (Foto: Joop van Houdt) de gemeente gehuisvest wor den. Verkeersplan Het toegezegde verkeers- en vervoersplan laat nog even op zich wachten. Binnen de afdeling Ruimtelijke ont wikkeling-economische za ken is geen ruimte meer een dergelijk plan op korte ter mijn op te zetten. Vooruitlo pend op dit plan wil het col lege al wel een aanzienlijk aantal knelpunten oplossen. Voor één daarvan, een vrij- liggend fietspad tussen de Zierikzeese wijk Malta en Sportcentrum Onderdak, is al een plan in uitwerking. De verwachting is dat in de tweede helft van dit jaar het plan gerealiseerd wordt. Wat ook op zich laat wachten is nieuw beleid in het kader van de sociale vernieuwing. Het college wil voor dit jaar geen nieuwe verplichtingen aangaan, omdat de rijksgel- den voor de sociale vernieu wing met ingang van vol gend jaar naar het gemeentefonds worden over geheveld. Dit gaat gepaard met een herverdeling van de gelden en het is nog onduide lijk hoeveel er straks in de gemeentekas vloeit. Nieuw beleid is er wel op het gebied van de communicatie met de burgers van de ge meente. Met een 'Politieke top tien', 'Eilandteams', een 'Politiek menu' en 'Nieuwe media', wil het college de burgers van Schouwen-Dui veland van een continue stroom aan informatie voor zien. Aan de ene kant, onder de titel 'Beleidsverkenning' om op intensieve wijze de meningen, wensen en ideeën van de inwoners te peilen. Aan de andere kant om de in woners te informeren over raads- en commissievergade ringen en andere politieke bijeenkomsten. De raadsleden hoeven hier bij niet bang te zijn achterge steld te worden. De SGP/GPV-fractie maakte zich hierover in bedekte ter men ongerust in haar alge mene beschouwingen. Bij het communiceren blijft „het primaat liggen bij het com municeren met 'de baas', en dat is zoals wij allen weten de gemeenteraad, het hoog ste bestuursorgaan van de gemeente," stelt het college deze fractie gerust. Onder toeziend oog van onder anderen de wethouders D. van der Wekken en G. J. van der Salm onthulde burgemeester J. Asselbergs het kunstwerk. (Foto: Marieke Mandemaker) ZIERIKZEE - De onverzettelijkheid van de Schou- wen-Duivelanders in hun strijd tegen het water en de samensmelting van zes gemeenten tot één staan centraal in het kunstwerk dat C. Teulen maakte voor het tijdelijke gemeentehuis in Zierikzee. Het kunstwerk werd dinsdag aangeboden aan de ge meente door E. van Dormolen, directeur van Fort Bouw, de bouwer van het gemeentehuis. Met de overhandiging loste Dormolen een belofte in, die hij maakte tijdens de ope ning van het tijdelijke onder komen van de gemeentelijke ambtenaren en bestuurders, begin februari. Toen was al leen nog maar een schaalmo del van het kunstwerk be schikbaar. Dinsdagmiddag mocht burgemeester J. As selbergs het echte kunst werk, een wandtableau, ont hullen. De in Andelst woonachtige Teulen heeft met het wandta bleau getracht het herinde lingsproces op symbolische wijze uit te beelden. Daarbij heeft hij gebruik gemaakt van formica, spiegels en tin. De spiegels vormen de ach terkant. Op de spiegels zijn in wit formica markante ge bouwen uit drie plaatsen af gebeeld, waar tot dit jaar een gemeentehuis stond; Nieu- werkerk, Scharendijke en Bruinisse. Voor de spiegels is hetzelfde gebeurd in tin met de drie andere plaatsen waar dit het geval was; Zierikzee, Brouwershaven en Burgh- Haamstede. Aan de kop van het tableau staat de Plompe Toren. Als teken van onver zettelijkheid van de eiland bewoners in hun strijd tegen het water. Een in formica uit gevoerd model van het ei land, met daarop wederom de zes voormalige bestuurs centra completeert het ge heel. De echte symboliek van het kunstwerk is echter zo op het eerste gezicht niet direct waarneembaar. Daarvoor was dinsdag enige uitleg van de maker noodzakelijk. Deze legde uit, dat het tableau als het ware een boek is. Het geen valt af te leiden uit de geledingen waaruit het be staat. Bij het dichtslaan wordt dit één geheel, zonder dat daarbij de afgebeelde ge bouwen verloren gaan. Het kunstwerk heeft een plaats gekregen in de centra le ontvangsthal van het ge meentehuis. Een goede plaats, volgens Asselbergs, omdat alle burgers die in het gemeentehuis moeten zijn er dan langskomen. En dat het kunstwerk op deze plaats wellicht iets meer te leiden heeft van stof en vuil dan el ders, is op zich geen pro bleem. „Het is van redelijk onderhoudsvrije materialen gemaakt en kan met een stof doekje worden schoonge maakt," verzekerde Van Rosmolen. EERSTE PAAL KAMPERLAND - Gedepu- teerde J. van Zwieten en de burgemeester van de ge meente Noord-Beveïand, M. Everaers slaan morgen, vrij dag, de eerste paal van Noordzee Résidence De Ban jaard in Kamperland. Op Noordzee Résidence De Ban jaard worden vijfhonderd villa's gebouwd. Ze zijn ont worpen door de architect M. Zeelenberg. Op het recreatie centrum komen onder ande re een overdekt zwembad, restaurants, bars, een mini- golfbaan en een supermarkt. De bedoeling is dat het pro ject in het jaar 2000 klaar is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5